Mevr. G. v. d. BRINK, hcort zij toch, In dergtdijke omstan digheden, de grootst mogelijke lank moedigheid te betrachten." De heer Wibaut kan met dit resul taat van zijn interpellatie tevreden zijn. KEN NEDERLANDSCIIE AMBU LANCE Op dringend verzoek uit Belgrado is dr. A. van Tienhoven weder naar den Bulkan vertrokken om, zoo noo- dig, maatregelen te nemen voor het uitzenden van een Nederlandsche timbulance door het Servisch comité. ONGELUKKEN. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur, is, naar de Alkm. Ct. meldt, het 2-ja rig zoontje van den heer G. Oudhuis to Oud Karspel, in een onbowuakt oo- gcublik te water geraakt en daaruit levenloos opgehaald. WATERSTAATSWERKEN. De lieer A. L. H. Obreen, iugenleur te Velp, verzoekt (na.r de N. R. Cl. meldt) in een adres aan II. M. de Ko ningin dat liet haar behage moge, tot beëindiging van grove misstanden, voor rekening van den Staut met gel delijke bijdragen der betrokken pro vinciën te doen bouwen een pomp- weiktuïg te Muiden, en eveneens een pompwerktuig te lJmuiden, liet eer ste om de Vecht en het tweede om liet Noordzee-kanaal af te malen tot een vast peil, en beide wateren daarop te houden, wat boog noodig is, wijl zoowel de Vecht als het Noordzee-ka- naul voortdurend met te veel water zijn bezet. Verder dat het haar behage moge, krachtens artikel 1S9 der Grondwet te beslissen, dat de sluizen, gelegen aan den Westelijken oever der Vecht, geopend worden en voortdurend ge opend blijven, zoodat de Vechtboe- zem voortaan een zelfde hoogte van. waterspiegel hebbe als de boezem van het hoogheemraadschap Amstelland, zoodat die beiden vereenigd hun wa ter gezamenlijk kunnen loozen ecner- zijds door den mond der Vecht, door de lepeuslooter sluis, en de Dicmer- duminer sluis in de Zuiderzee, en an derzijds door de grachten van Am sterdam en door de sluis bij Zee burg in hel Noordzee-kanaal en in de Noordzee. Het vereenigde boezem- gebied van de Vechtstreek van Am stelland, van de gemeente Amster dam en van het Noordzeekanaal kan dan steeds worden afgemalen door drie pompwerktuigen, het eerste te Muidon op de Zuiderzee, het tweede reeds bestaande te Schellingwóude ook op de Zuiderzee, en hel derde te Umuiden op de Noordzee. Door blijvende verlaging van het peil der Vecht, en gelijkmaking van haar waterspiegel fnet dien van Am stelland zou tevens droogmaking van de uitgeveende plassen langs den Oostelijken oever dier rivier gemak kelijk worden gemaakt. De plassen zijn niet door de natuur, maar door roenschenhanden gemaakt, om turf uit to graven. De turfdelvers hebben geld moeten storten, opdat de plassen, welke zij met verlof der overheid maakten, later zonden worden droog gemaakt. Dat geld staat ingeschreven op het Grootboek der Nationale Schuld. Maar desniettemin is onbe grijpelijker wijze lot groot nadeel der omwonende bevolking reeds een hal ve eeuw lang verzuimd, de uitgeveen- de plassen droog te maken. Wanneer hei delven van turf er toe leidt, dat de bewoonbare en bebouwbare grond van het vaderland wordt veranderd in eon verpestend moeras, zooals liet geval is beoosten de Vecht, dan schijnt het ongetwijfeld geboden ten behoeve van het welzijn der bevol king. zoodanig moeras zoo spoedig mogelijk droog te maken. Dc uilgevecndé plassen, voor de eene helft gelegen iu do provincie Noord-Holland, en voor de andere helft in de provincie Utrecht, hebben een oppervlakte van niet minder dan vijf duizend Hektaren. I-Iun bodem is van zeer vruchtbaar gehalte, Letteren en Kunst DE HEER EN MEVROUW VERKADE. Naar aanleiding van het door de „l'ooneehereeiiiging" gezonden be richt, dat de heer en mevrouw Ver kade voor het volgend seizoen geen doel meer zullen uitmaken van het gezelschap dezer onderneming, heeft 't 11 bid. den heer Verkade gevraagd naar zijn plannen. Voorloopig rusten, was het ant woord. Wij hebben in het seizoen van 9 1,2 maand, stel 290 speeldagen, ze ker niet minder dau 280 maal ge speeld. Het iooneelbedrijf in ons land \ult zooals het is voor artistieke pro-1 ductie niet gunstig. De omstandighe den dringen tot „geschaftlich" huis houden, docli er ziin ongetwijfeld za ken die geschaftlich beter looneu. Een schilder maakt schilderijen en brengt zo na voltoooiing op de markt. Een looneelondernemer moet juist andersom werken zalen vastleggen, uilkoopen afsluiten en vervolgens ma ken dat hij stukken heeft om de ver plichtingen na te komen. Tegen de nadcclige gevolgen van deze manier van werken hebben wij oua eenigs- zins willen dekken, doch zijn met de directie der T'ooneelvereeiiiging niet tot een accoord kunnen geraken. En uw Indische plannen Men heeft mij verzekerd dat de schouw burg Ie Batavia door u is gehuurd. Die verzekerig is niet onjuist. Maar voorloopig kan ik daar niet na der op ingaan. Gelukkig is rnen hier zoowel ais iu Indic belang gaan stel len in ons werkop die belangstel ling hopen wij te kunnen bouwen. Rusten is echter het eerste wat wij hebben te doen. Daarna zien we ver der. OEDIPUS OP „SONSBEEK". Men meldt uit Arnhem Dc Koningin zal op 23 Juli de eer ste openlucht-voorstelling van „Oe dipus" op Sonsbeek komen bijwonen. YTERJAARLIJKSCHE TE ARNHEM. Vrijdagmiddag had in Musis Sa crum te Arnhem, in tegenwoordig heid van het Provinciaal bestuur, het Gemeentebestuur, vele Raadsleden fin verdere autoriteiten, inzenders en genoodigden de officieel© opening plaats van de vijfde viorjaarlijksche tentoonstelling, georganiseerd door de vereeniging voor hot organiseeren van tentoonstellingen van schilderijen van levende meesters. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Corsefilère, Keizersgracht 717 for 5 etter) A'darrt. Telsf. 1751 Ateliers voor reparatiën Stadsnieuws Muziek in den Hout. Concert in do Sociëteit „Trou moot Blycken" op Zondag 6 Juli 1913, des avonds S 1/4 uur, te geven door het orkest der Codeert-Vereeniging Haar lem's Muziekkorps, directeur de heer Cli. P. W. Kriens. Programma 1. Trïumpf Marsch nuar het 5de Piano-concert vim Beethoven, Wie- precht. 2. Ouverture Italienne, De Zerco. 3. Lied an den Abendstern aus der Opor „Tannhauser Wagner. 4. „Les Husards". wals op Fran- sche cavalerie signalen. Ganne. 5. Fantasie aus dem Schnuspiel „Preciosa", Weber-Coenen. 6. Ouverture „Jeanne d'Arco", Ver di. 7. Fantasie aus ,,das Wunder" (Het Mirakel), II umperdinck. 8. „Entre nous", valse. Waldteufel. 9. Grande fantaisie de l'opéra „l'Etoile du Nord". Meyerbeer. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 6 JulL Programma 1. Marche Militaire, Kriens. 2. Ouverture Rubenzahl, Flotow. 3. a. Serenade, Moskovvsky. b. Marche funèbre d'une Mario nette, Gounod. 4. Fantaisie de l'operetle Le Grand Mogol, Audran. 5. Ouverture Banditenslreiche, Suppé. 6. Walzer aus der Operette Polni- 6Che Wlrtschafl. Bilbert. 7. Fantaisie Carnaval in Rome, Strauss. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid alhier, is thans do collectie Japansche ou Perzische voorwerpen, die wegens de tentoonstelling der geschilderde ra men, langereu tijd niet koivren worden bezichtigd, weder tentoongesteld. Zondag is het Museum geopend van 10—4 uur; toegang is kosteloos. MARIABOND BISDOM HAARLEM. YVeensdag 13 Augustus heeft te Haarlem de vijlde algemeene vergade ring plaats vun den Marlaboud in het, bisdom Haarlem. Mede zal dan 'net eerste lustrum herdacht en gevierd worden. 's Morgens te 10 uur zal er een II. Mis gelezen worden in do Kathedrale kerk „St. Bavo", waarna de vergade ring een aanvang neemt. De agenda bevat 20 punten, meest van huishoudelijken aard. Voorts kan nog worden medegedeeld, dai het hoofdbestuur den zeereerw. zeer gel. heer dr. Alph. Aridns, heeft uitgenoo- digd de lustrum-feesten te willen hou den en dal ook op 't programma staat een causerie over „Inspectie" door den lieer Pli. Bianchi uit Amersfoort, zoo meldt de Tijd. CHRISTELIJKE SCHOOL TE SCHOTEN. Dezer dagen heeft, naar het Kerk blad meldt, te Schoten eene leden vergadering plaats gehad van de Ver eeniging tol oprichting en instandhou ding van Sclholcn m, d, Bijbel, al daar. Op de agenda lüwam o.m. voor een voorstel van het bestuur om 'over te gaan tot aankoop van grond, welk voorstel door de vergadering, na eeni- go bespreking, werd aangenomen. Hoewel de vereeniging nu in staat is gosleld den grond te koopen, heelt zij daardoor evenwel groot© financi eel© verplichtingen op zich genomen en 7,al eerst tot d.en bouiw van do school kunnen worden overgegaan, als de vereeniging den grond geheel haar eigendom kan noemen. DOUCHEBADHUIZEN. In het Douchebadhuis aan het Leid- sche plein zijn in de afgeloopen week genomen 1201 baden, en in dat aan den lioudenhorn 893. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bouwvak kon. Alhier i3 opgericht een Gemengde Bouwvak-vereeniging, die zich aange sloten heeft bij de Landelijke Federa tie van Bouwvakarbeiders te Amster dam. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Couenburg, Binnenweg, een vulpen houder. Kulk, Kastanjelaan, een huis sleutel. Kocker, Achterweg, oen groen lederen porteinonnaie. G. van Tonge ren, Drie Ileerenlaan, een gouden broche. BEVERWIJK. Gemeenteraadsverkiezingen, Uitgebracht G8C stemmen. Herko zen werden de heeren J. F. Braun, R. K., met 511 stemmen, P. P. Lan- gondijk, R. K., mot 492 stemmen, B. Sluiter, lib. met 498 stemmen, en C. Zwager, R. IC met 620 stemmen. De keer J. v. d. Polder, lib., kreeg 198 stemmen. IJMUIDEN. Ongeluk. Vrijdagmiddag is de 25-jarige arbei der A. Bosman, in dienst van de bal- lastmaatschappij te lJmuiden, per ongeluk te water geraakt en verdron ken. Tot heden heeft men het lijk nog niet op kunnen visschcn. De onge lukkige was eerst voor kort in het .huwelijk getreden. Rechtszaken RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad deed uitspraak betreffen de het nabij Helgoland op 18 Mei 1913 op de klijipen loopen van liet sloomvisschersvaartuig „ürania", I'm. 77, schipper Arie de Graaf te Egmond aan Zeercoderij Stcmerdink, Zwart Hof te lJmuiden. De Raad is van oordeel, dat do scheepsramp <ler „Urania" uitslui tend te wijten is aan roekeloos varen en verzuim van al zoodanige maatre gelen als strekken konden om het schip een veilige vaart te verzekeren. Voor het verzuim van het nagaan van den opgegeven koers en het mei geregeld peilen van het vuur van Hel goland is nog eenïge verontschuldi ging bij te brengen, maar dat de schipper, gewezen op het gevaar, waarin zijn schip verkeerde toen men aan S. B. tonnen waarnam, die mij len ver aan B. B. moesten zijn, koers cn vaart heeft behouden en gelijk hijzelf verklaart die tonnen niet heeft willen zien, omdat hij zeker was van zijn bestek, wijst op een zoo groote mate van gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, dat een ern stige straf behoort te worden toege past. Wegens het door zijn daad en na latigheid veroorzaken van het vast- loopen van het s.s. „Urania" IJm. 77 op de klippen N. van Helgoland op 18 Mei 1913 straft de Raad Arie de Graaf, schipper van dat vaartuig, oud 28 jaar en wonende te Egmond aan Zee, mc-t de straf van ontneming der bevoegdheid oni op een schip, als in art. 2 der Schepenwet bedoeld, als schipper of als stuurman te varen voor den tijd van twee jaren. Het is den Raad onbegrijpelijk voorgekomen en hij betreurt, dat zulks mogelijk was dal het hevel over het schip werd opgedragen aan een persoon, die alle ervaring als schipper miste en die gecnerlei be wijs had gegeven de noodige kennis te hebben, die een schipper behoort eigen te zijn, terwijl een persoon van kennis en ervaring, die daarvan de proeven had afgelegd, als onderge schikte dienst moest doen. De veiligheid van de opvarenden en van het schip acht hij factoren, die hij de aanstelling van den gezag voerder meer gewicht in do schaal moeten leggen, dan in sommige be drijven gebruikelijk is. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Wervershoof (toez.- A Veldkamp, cund. te Bed urn; te Feijen- oord, dr. J D. de Lind van Wijngaar den te Pullen; t© Ter Aar, W. J. Kol- kerk, te Ztnderdorp. Aangenomen naar Oosetrhout door F. D. Kan, cand. te Velp. Bedankt voor Donkerbroek en Haul© door II. H. Dorgelo, cand. te Dedenis- vaart; voor Bakkerveon door A. Veld kamp, cund. le Bedum; voor Brakcl door J. M. Pli. Schippers, te Ede. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Werkendam, H. Visser, to Veeneiidaal. REM, BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Arnhem door dr, G. J. Heering, te Dordrecht. Bedankt voor het carul. bij de IIoll. Gein. te St. Petersburg door dr. G. J. Heering te DoidrechU ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Candidaats godgeleerd heid, tweede gedeelte, de heeren W. G. G. lïeerenkarnp en G. W. Goedhart, do laatste cum laude. Doctoraal examen rechten de heer H. P. Tjeemk Willink en rnej. C. I-I. C. Riepma. Eerste natuurkundig examen B. Heerdt. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het le natuurkundig examen door den heer A. C. Honig; het candi- daatsexamen in de scheikunde door den heer C. J. L. Hermans; het the oretisch geneeskundig examen dooi de hoeren P. J. I-Iofste, Wong-Lun- Iling en W. I-I. van der Tak. Leidon. Bevorderd tot doctor in do scheikunde op proefschrift: De wer king van Salpeterzuur op Phenylu- roa, de heer J. F. L. Reudler, geboren te Rotterdam; tot doctor iu de rechts wetenschap op stellingen de heer M. den Bleker, geboren te Waddtngs- veen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in do geneeskunde op proefschrift „Over do beteekenis van de accommodatie voor het monoculüiir dieptezien", de lieer J. van Eysden, arts, geboren te 's-G-ru- venhage; tot doctor in de rechtswe tenschap op stellingen, de lieer J. W. Flieringa, geboren te Babylonièn- broek. Groningen. Doctoraal rechten twee de gedeelte S. Ypey en li. Eikendal; kerkelijk voorbereidend B. Gemser; artsexamen eerste gedeelte mej. A. M. R. E. Tiemersma. Bevorderd tot arts mej. J. Gras huis, geb. te Uscjuerfc. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de heeren G. Giihuys, S. J. A. Hoek; tot arts de heer 11. C. A. Detrnar; tot tand meester mej. J. H. Edens. („U. D.") DR. J. TH. VISSER. Nu bij de Ned. Herv. Kerk te Am sterdam twee vacatures bestaan die van ds. G. J. Vos Azn. en die van ds. P. C. van der Horst bestaat bij liet kiescollege, naar het „Nwsbl. v. Ned." weet mede te deelen, het voornemen dr. J. Th. de Visser, indien deze niet weder tot lid der Tweede-Kamer wordt benoemd, weder te Amsterdam te be roepen. VAN DE GEMEENTELIJKE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De Tel. meldt: In het comité-generaal van den ge- gemeenteraad is het van het col loge van curatoren der gemeentelijke uni versiteit ingekomen voorstel behan deld, om dr. L. E. J. Brouwer, buiten gewoon hoogleeraar in de wiskunde, op een nader te bepalen datum le be noemen tot gewoon hoogleeraar in dat vak. Dit voorstel werd gedaan om deze onderwijskracht van Europeesche ver maardheid waarop <ie universiteit te Groningen beslag wilde leggen, voor de gemeentelijke hoogeschool te be houden. Daar professor dr. D. J. Kortewog, hoogleeraar in de wiskunde, mecha nica en sterrekunde, binnenkort zijn on tslag zal vragen, kan de henoom jug van dr. Brouwer tot gewoon hoogleer aar gescli iaden zonder buitengewoon bezwaar der gemeen te-f i nanc i ên. Ofschoon de benoeming Ln het open haar moet geschieden, staat wel vast, dat de door het college van curatoren voorgestelde regering zal worden aan vaard. Immers, in het comité-gene raal zijn daartegen geen bezwaren vernomen. Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. BRINDËJONC's GROOTE REIS. De N. R. Ct. geeft de volgende ge- detail leerde opgave van den grooten tocht van lirindejonc des Moulinais: 10 Juni: ParijsWarschau, 1400 KM. 15 Juni: WarschauÜwinsk 550 KM. 17 Juni: Dwinsk—Sint Petersburg, 450 KM. 23 Juni: Sint Petersburg—Roval, 350 KM. 25 Juni: RevalStockholm, 400 KM. 29 Juni: Stockholm—Kooenliagen, 610 KM. 1 Juli: Kopenhagen—den Haag, 700 KM. 2 Juli: Den HaagParijs 400 KM. Totaal 4860 KM. De groote ludhtrefeen, die letheden geboekt staan zijn. de volgende: Fowler; San FranciscoJackson ville, 3800 KM. Andreadi: SébastopolOdessaSt. Petersburg, 3000 KM. Libofski: SébastopolSint Peters burg 2C00 KM. Janus: Omaha—Nieuw-Orleans, 2200 KM. Abnamowitsj: BerlijnSint Poters- burg, 1500 KM. Europeesche rondvlucht, 1730 KM., Beaumont, Garros, Vidarit, Védrines, Gilbert, Kimmerling, Renaux, Barra. Engelsche rondvlucht 1000 K.M., Beaumont, Védrines, Valentine, Cody ParijsRome—Turijn, 1465 KM., Beaumont, Garros, Frey, Vidatl. Guillaux: Biarritz—K-olum, 1229 K.M. Perreyon: TurijnRome—Turijn, 1200 KM. Garros: Tunis—Romo, 1158 KM. Parijs—Madrid: Védrines, Garros, Gilbert, 1100 KM. Gilbert: ParijsMedina del Caim- po. 1030 KM. Gilbert: ParijsBordeaux—Parijs, 1020 KM. Brindejonc heeft dus alle bestaan de records geslagen. VAN MEEL's VLIEGTUIGEN- FABRIEK. In de St. Ct. van 4 Juli is opgeno men de akte van -oprichting van de naamloozo vennootschap Van Mcel's vliegtuigenfabriek te Soesterherg. De vennootschap is aangegaan lus- sclien de broedexs J. J. A. en Murinus van Meel. Zij draagt den naam van Van Meal's vliegtuigenfabriek en is gevestigd te Soesterberg. Do vennootschap heeft ten dool de fabricage van, den hondol in en do verhuring van vlieg- en water vlieg machines en aanverwante artikelen cn alles wat in den meest uitgebrei- den zin tot ©en en ander behoort of daarmede in verband staat. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 500.000. Marinus van Meel, do 1 tekende avia- teur, zal als directeur optreden. MOTORWIE L RIJDEN. CYCLECAR-AFDEELINIG DER N. M. V. Het Bestuur dei N. M. V. heeft op do Zondag jl. gehouden bestuursver gadering in principe besloten tot op richting eener cyclocar-afdeeling, een cn ander behoudens nadere goedkeu ring eener buitengewone algemeene ledenvergadering, welke daartoe in 't najaar bijeengeroepen zal worden. Pers-Overzicht JIIR. MR. VAN DOORN OVER DEN POLITIKKEN TOESTAND. Jhr. mr. v. Doorn is geïnterviewd duur 't persbureau Vas Diaz. De journalist vroeg in de eerste plaats wat mr. Van Doom's meening is ten opzichte van de quaêstie der verplichting van de sociual-democru- ton om deel te nemen aan de vorming van het nieuwe Kabinet. „Ik zou de zaak," zei de afgevaar digde, .Jets dieper willen opvatten. Kijk eens liier. Concentratie en socia listen hebben 't samen op de vier groote punten van handelspolitiek. Grondwetsherziening, sociale wetge ving en algemeen kiesrecht uitge vochten. De Grondwetsherziening zal wel voorloopig van de baan zijn, en eigenlijk blijven er nu maar twee punten over. De vraag „vrijhandel of protectie?" behoeft ons voorshands ook niet meer bezig te houden. Ik zie waarlijk niet, waarom concentratie en socialisten niet ten opzichte van de twee punten die overblijven, tot een compromis zouden kunnen komen. Dat de thans achttien leden tellende groep der S. D. A. P.'ers in dc gegeven omstandig heden door dc Kroon geraadpleegd wordt, is constitutioneel zeer zeker noodig en alleszins begrijpelijk. In 1905 was 't een andere toestand, Toen was de socialistische groep zooveel kleiner. Nu voel ik wel wat voor het argu ment, door mr. Troelstra in zijn ge sprek met u aangebracht, dat n.l. het straks-ojxtredend kubinet met socialis ten zwakker zou zijn dan zonder so cialistische minister. Maar ik kan niet inzien, waarom men, aangeno men dat de socialisten eerlijk meen den wat zij hebben gezegd (en ik heb geenerlei reden om daaraan te twij felen), niet op het stuk der sociale verzekering en van de subsïdieering der scholen zou kunnen geraken tot vruchtbare samenwerking, hetzij dan met of zonder soc.-dernocratcn. De door mij genoemde punten kunnen toch tot oplossing worden gebracht. Ik kan ten minste niet inzien, waar om dat onmogelijk zou zijn, bij goe den en eerlijken, ernstigen wil. Wie beweren, dat thans moet aangestuurd op een kabinet, dat gelijk 't dezer dagen is uitgedrukt slechts do Zui derzee zou gaan dempen, die vergeet dat de kiezers van Juni 1913 zouden hebben le zeggendaarvoor hebben wij u niet gekozen l" Maar, hernam ik, gelooft u niet, dat de Eerste Kamer, de nog steeds rccht- sche, voortdurend oen sla-in-den-vveg zal zijn voor het volbrengen van vruchtbaren ai'beid V Ik geloof, antwoordde de heer Van Doorn, dat de Eerste Kamer, zich verzettend tegen goeden arbeid der Tweede, als men in den lande ziet dat de nieuwe meerderheid eerlijke uitvoering wil geven aan de verpan de beloften, in hooge mate stemming tegen zich zou maken. Zal de Eerste Kamer nu de rol van sta-in-den-weg vervullen Ik hen er verre van zeker van. De Eerste Kamer heeft getrouw te blijven aan haar taak om als „rem" te werken, waar zich buiten sporigheden vertoonen, zooals nog kort geleden iu de Kamer zelve be toogd is, en zich te houden builen de politiek, lit vermoed dat het besef daarvan in de Eerste Kamer zal op- levem cn levens dat van het gevaar, waaraan dat college zich anders blootstelt. Gij moet niet vergeten, ging mr. Vnu Doom voort, daL over al in den lande, ook hij de Statenver kiezingen, de krachtige nieuwe stroo- nixng naar links zich doet gelden. Dat is geen voorbijgaand vuurtje. DE POLITIEKE TOESTAND. „Het Vaderland" bevat een artikel „De Crisis'waarin betoogd wordt, dat de sociaal-democraten nu ver plicht zijn zitting te nemen in het te vormen kabinet. En dan zegt het blad: De vraag, of zij juist, drie ministers' zetels zou moeten hebben, en welke, kan hier ter zijde geiaten worden. Aangeteekend moge echter worden, dat do R. K. Staatspartij, die toch waarlijk haar aandeel in den buit óók met gepaste vrijmoedigheid pleegt op te eischen, zich in liet demission uaire kabinet heelt tevreden gesteld met een kleiner aantal zetels (3), dun zij naar hare getalsterkte in de Tweede Kamer (20 van de 59 rechtsche zetels) had kunnen ©peischen, indien het in dozen alleen naar de getalsterkte moest guau. Vertier zien wij ook volstrekt niet in, waarom, wijl het ministerie o.a het kiesrecht vraagstuk zal hebben op te lossen, d© portefeuille van Bmnen- iandaclie Zaken juist aan een sociaal democraat zou moeten worden toever trouwd. I> de strijd van de zijde der Vrijzinnige Concentratie dan soms niet gevoerd om uitbreiding van kies recht? Naar onze overtuiging zijn de so ciaal-democraten echter riiot alleen geroepen tot zitting nemen in de re geering, maar ook verplicht hun aan deel daarin te aanvaarden. DE TARIF.FWET. Naar aanleiding van 't artikel in de Nederlunder inzake de houding van dr. Kuypei' tegenover de Tariefwet, schrijft 't, Alg. Handelsblad: De Nederlander is het orgaan van de Christelijk Historische partij, niet waar? Iets dergelijks staat er op go- drukt. In De Nederlander is protec- tio tariefsherziening ongeveer zoo als minister Kolkman die wilde verdedigd. De Christelijke Historische Unie heeft uitdrukkelijk gezegd mede op te willen trokken am dit kabinet te steu nen, om dit kabinet te verdedigen en bevestigen, niet waar? En dit kabinet ■heeft zo© .pertinent, 7,00 duidelijk mo gelijk gezegd: ons eerste werk zal zijn het tariefonliwerp Kolkman tot wet te maken. Minister Kolkman heeft 'het gezegd, minister Heemskerk heeft het herhaald. Hebben wij toen ecnig Christelijk Historicus iets hooren zeg gen van „zelfstandigheid"? Iets zelfs binnensmonds hooren mompelen? Neen, niet waar? Eu.' zijn dure sociale wetten aange nomen ook door de Christelijk I-lIs- lorischen. Daarvoor zou geld, veol geld, een millioen of 10 of 12 per jaar noodig r.ijn. De regeering wist hoe zij aan dat geld zou komen: door do tariewet. Wil nu die Nederlander ods vertellen dat zij. Christelijk Histori sch en, daaraan niet zouden meedoen? Wil Do Nederlander ons nu vertellen dat die Christelijk Historische hoe ren volkomen onafhankelijk en vrij waren tegen het tarief te stemmen en toch niet de allergeringste verplich ting hadden de regeerlng vooruit te waarschuwen: denk er om, gij denkt de rekening met de tarieven te beta len, maar me© verteren willen wij wèl, doch op die manier mee betalen doen wij niet; 't geld moet op een an dere manier gevonden Worden. Wij zullen het geld vindon door... Ja, waardoor, Nederlander? Successiebe lasting? Oh neen!! Inkomstenbelas ting? Oh neen! I Ja waardoor can, Nederlander? Wij willen niet te veel zeggen en de Nederlander niet afschrikken om, zoouls wij thans hopen dat geschie den zal, uitdrukkelijk te verklaren: wij zijn eigenlijk altijd tegen 't Kolk man-tarief geweest. Wij hopen dat liet nu gebeuren zal. Nadat een zoo be langrijke zaak als het tarief een tien- lal jaren van groot aotuecl belang was, nadat tariefwetsontwerpen op het punt hebben gestaan wet te wor den, mag een groote slautkundige partij met meer „geheel vrij" daar tegenover staan, maar behoort zij zich uil Le spreken. Duidelijk en hel der. Kom, Nederlander, dool het nu maar, orn opportuniteltsredeuen kan het, na den draai van dr. Kuyper en nu gij oppositie zijt zoo gevaarlijk niet meer zijn. Naar aaneiding van de driestar in de „Standaard", waarin gezegd wordt, dut de anli-revolutionnaire partij zich thans ter wille der geestelijke belan gen moet losmaken van hot turief, totdat er kentering komt in du publie ke opinie, schrijft het „Centrum' „Bij deze redeneering zij ons een enkele kantteekening veroorloofd. Wie uit het resultaat der verkiezin gen zou willen besluiten, dat daar mee nu ook de kwestie van het tarief voorshands is uitgemaakt, zou in zijn oordeel te ver gaan. liet ging bij dezen strijd evenmin uitsluitend om hel Tarief, als om welk ander vraagstuk ook. Een zuivere uitspraak werd dus op liet stuk van invoerrechten niet ver kregen. Wel dient erkend, dat 't Tarief ons stemmen heeft gekost, vermoedelijk zelfs talrijke stenunen, en dat men eenerzijds le veel van de voorgestel de verhooging vreesde, gelijk men er anderzijds misschien le veel van be loofde. Daur kwam echter iets bij, iets wat den tegenstander meer vat op ons gaf. De minister had terecht van den aanvang af den nadruk gelegd op het fiscale karakter der wet. Om dekking der kosten van de ver zekering was het, zoo al niet uitslui tend, dan toch in de eerste en voor naamste plaats le doen. Sommigen der onzen voelden ech ter blijkbaar meer voor het protectio nistische en lieten vooral düörop den klemtoon vallen, trachtend do regee- ring in dien koers te drijven. Van meet af aan viel daarvan te genslag te duchten. Ware het ontwerp bijtijds af te handelen en in te voeren geweest, liet gevaar Had nog Dczworen Kunnen worden, zou althns verminderd zijn. Nu het zoover niet komen kon en de tegenpartij volop gelegenheid had, de somberste voorspellingen over de werking dezer wet le verspreiden en maandon, ja jaren lang de goege meente den schrik op het lijf te ja gen met het proloctie-spook, kon een fataio uitwerking niet achterwege bl ij ven. Als zuiver fiscale maatregel had het Tarief ongetwijleld betere kansen opgeleverd. LIBERALE RIDDERLIJKHEID. Do Maasbode schrijft ouder dit op schrift; Een tegenhanger van heigeon 111 do Staten van Zuid-llollund gebeurd is, is het staaltje van de hefLige partij digheid, dat in de Staten van Zeeland deze week afspeelde. Rechts is sinds onhcuglijkcn tijd meerderheid in de Staten. Toch had den tol voor enkele jaren twee man nen van links zitting in hel college van Gedeputeerden. Nu is verleden week de stand der partijen geworden; 21 links en 20 rechts plus deu vermaarden notaris van Dalsum, die in zijn gloriedagen door liet Katholieke district Hulst is afgevaardigd. En nu hebben de liberalen in bond met dezen politiekcn vrijbuiten a 11 e aftredende rechtsche Gedeputeerden uitgeworpen. Zelfs de Katholieke heer Fruytier, die dit jaar 2a jaar zitting heeft in de Staten cn in het college \an Gedepu teerden telkens met algemeene stem men herkozen word, werd niet ge spaard. Is dat ridderlijk? Moesten de liberalen zch niet te hoog achten om afspraak le houden met een v. Dalsum Met den figurant uit Hulst, die iu raadselachtigen gemoedstoestand onlangs de etraiïeu en den vloek des hemels over zijn district afriep, in zijn lijfblad „De Volkswil". Den liberalen zijn alle middelen goed. en het wordt tijd, dat ook wij geen pardon meer geven. OPSCHUIVING NAAR LINKS IN DE PROV. STATEN. De (antirev.) Rotterdammer schrijft. „Overziet men thans do cijfers voor de Provinciale Staten, vooral niet liet oog op do samenstelling der Eerste Kamer, dau blijkt, dat er aJle reden is om waakzaam le ziju. „Brabant en Limburg daargelaten is thans de stand aldus: N.-Holland 39 vrijz., 22 rechts, 6 so cialisten. Z.-Hoilond, 33 vrijz., 46 re-chts, 3 so- oialisten. Zeeland 21 vrijz,, 20 ïechls, 1 links- gez. wilde. UtieclU, 9 rijz., 30 rechts 1 wilde, 1 soc. Gelderland, 26 vrijz., 36 rechts. Ovenjsel, 21 vrijz., 24 rechts, 2 socia listen. Drenthe, geheel links. Friesland, 14 links, 23 i-echts, 13 so. ciulisten. Groningen, 42 links, 3 rechts. „Uit deze cijfers blijkt, hoe gevaar lijk de toestand is. Alleen Utrecht ia vertrouwbaar, Gelderland en Zuid- llollund kunnen niet veel ufbieuk meer velen. Zeeland en Overijsel zijn afhankelijk, menschel ijker wijs gespro ken, van een toevaliertjo. In N'.-Hol land vooreerst geen kans op winst, in Groningen en Drenthe in afzienbaien tijd niet. Friesland biedt meer karis. „Door heel het land zal bij do vol gende provinciale stembus een krach tige beweging voorwaarts moeten ge schieden, anders raken we er weer on der".

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10