Hums Dm GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Zaterdag 9 Juli 1913 Siaarlemsclie Handelsvereemigimg Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1S97 No. 58 en van 13 J uli 1909. No. 52. Bureau: Jausweg 11, geopend alle werkdagen van 95 uur. l'elephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te beüuriigen, doch allereerst de belangen huuner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatïën en het incasseeren van dubieuso vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ot. porto worden be taald, térvvijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet, pro visie wordt geheven. In Maart en April 1913 zijn 56 vor deringen tot een bedrag van f 1625 49 betaald; 25 vorderingen worden afbe taald; 11 vorderingen zijn uitgesteld Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in prooeduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Uij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCU moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht In geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis hioiidelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor informatïën op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden bet n aio Aai net Kantoor Jausweg '11 zijn coupons u 10 ct. verkrijgbaar, waarop meu aan het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier Ier stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legiliuiatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatïën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij oen Ned. Bond van Onder! Iiifor. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereemgmgen. Deze in fo rinatien kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed iiiformee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. 'Omler alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- deiijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor 'dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende i diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlcmsche Han delsvereniging doet; steeds beeft zij een open oog "gehad voor alle zaken' die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 'l algemeen betroffen en altijd neeft zij daarvoor gesproken. Feuilleton Uit li et Engelse h van DAVID CHRISTIE MURRAY. 69) Dat kan ik nog niet doen, bracht Wliittaker hijgend uit, als ik dat' deed zou hij erg krijgen. Ik heb hem gezegd, dat ik een dokter ging spre ken. Een dokter spreken! bromde. Bow ling bijna huiten zich zeiven. Ga naar een idiolengestichl! ik heb nog nooit, riep Bowling, terwijl hij mot een plotselinge wanhopige berusting Williams kraag losliet, zooii Le venden, gluipenden; jankenden, krui penden hond gezien heb! Do Hoofdstraat van Castle Barheid was ledig. Terwijl die twee voor het Luis van Job Round stonden, konden zij op een afstond van een paar hon derd passen de lichten in do winkels zien. De gasvlammen in de straatlan tarens gingen op en neer, en de door. den Stegen gezweepte straat scheen i waar het gaslliclit er op viel in den .wind voort te kmlpen. William en' Het zou te ver voeren alles op te noe men. waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig, voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezcn, eene met algemoene Middenstondsbe-1 langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij -is in ledental, des te meer kan do I-laarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. OM ONS KEEN No. 1733 Da Aanexatie van iiei iuaoierxwartier. De Schotenscho adressanten hébbon van hunne requesten aaa den I-laar- lomschen gemeenteraad niot veel ploi- Ziier beleefd. Wat zij wenschten was ontheven te worden van 't betalen van forensonbelasting en, als dat niet ging, gelijkstelling met 'Haarlems ingezete nen ten opzichte van onderwijs en zie kenverpleging. Dat kan niet, gaf do Raad te verstaan, maar, zoo voegden een paar van de leden van den Ra.uJ er aan toe, het wordt wel lijd dat we het heele stadsgedeelte van Schoten maar annexeeren en bij Haarlem trek ken. Daarom hebben de requeslro.nton niet gevraagd en het zou mij, ook met het. oog op hot percentage van de Ilaarlemsche inkomstenbelasting, dat in dezelfde Raadszitting op 5.2 bepaald werd, niet verwonderen, wanneer zij zeiden: ..Zachtjes aan, met Haarlem mer te worden is nog zoo'n haast; niet!" Theoretisch is er voor de annexatie door Haarlem van het Schoterkwartier natuurlijk alles te zeggen: geografisch economisch behoort dit tot onze stad. Practisch is er heel wat tegen aan te voeren. In de eerste plaats is het niet voldoende, warneer een paar Raads leden zeggen: „We hebben een lastige finoncieele quaestie met een naburige gemeente," om maar dadelijk tot in lijving over te gaan. Daartoe is méér noodig, bijvoorbeeld, dat die naburige gemeente de gioote stad in hare uit breiding belemmert, of wel: buiten staat is, zelfstandig te bestaan. Of liever nog: beide, want het bloote feit, dat een kleine gemeente eene groote in haar uitzetting hindert, kan alléén nooit een reden tot annexatie wezen. 11c herinner mij nog goed, dat toen in de periode 1902-1906 de vorige grens wijziging aanhangig was, de gemeen tebesturen van BloemendaaJ en Heem stede er tegen protesteerden dat ook van hunne gemeenten een stuk ge- eischt werd, omdat zij zeer gced in staat waren, di© te beheeren. Hei wil leken rige van zoo'n grensverandering werd door deze opmerking helder be licht en inderdaad was ze zóó toeval lig, dat niemand begreep, waarom ze to Heemstede en te Overveen juist langs het Blauwbruggelje en de wo ning van den heer Prins heenliep, waarom niet dichter bij Haarlem of niet verder er van af Hoe staat het nu eigenlijk in Scho ten met het gemeentebestuur? Mij dunkt, het is volkomen capabel voo'- zijn werk. De burgemeester beheert de zaken flink en «ordelijk, de wethouders steunen hem en de Raad is wel wat tot veelpraterij geneigd, maar neemt toch zelden besluiten die tegen het al- gemeen belang indruischen. Op liet stuk van beheer is er dus geen enkele reden, om aan de tegenwoordige be stuurders het heft uit de handen te nemen. t Is waar, de financieele toestand is niet schitterend. De openbare werken' (de heer Rinkema wees er op}, laten te wenschen over. vooral de straten zijn miserabel, maar er is behoorlijke ver zijn makker scholen in de beschutting van de heg. De klok der naburige kerk sloeg het half uur. Wanneer ga je weer-naar bin nen? vroeg Bowling. Nog niet, zei de Wliittaker, niet voordat hij slaapt. En wanneer denk je dat hij zul slapen? ezelskop met je schapen- hart Bowling's woordenboek van scheldwoorden schoot te kort. Ik zal hier een half uur wachten, antwoordde William. Bowling bromde in een nieuwe vlaag van woede, cn ging weer ronddansend stampvoeten, terwijl iiij te vergeefs geheugen eu vindingskracht in spande om de ver achting, die hij gevoelde, sterk genoeg uit te drukken. Intusschen zat Job daarbinnen rus tig te rocken en zijn grog te drinken. Onder zijne zonderlinge tevredenheid lag eene zekere aandoenlijke teedor- licid, zijn gedachten keerden /terug tot zijne- dochter, en hij zegende haar in zijn hurt niet onstuimig, niet harts tochtelijk, rraar zooals een gewoon vader zou doen. die zijn kind liefhad en eene gewone levensgeschiedenis achter zich had liggen. Zijn glaa was ledig. Ruiten kletterde de regen en loeide de wind. Binnen wns rust en vrede. Het gedmisch van wind en regen klonk als een zacht ge murmel in zijne ooren, en scheen op eene zonderlinge wijze tot een orav.l- lichting in de woningen en op straat en wanneer er nog niet algemeen duinwater wordt gébruikt, dan is dat omdat de ingezetenen van de gebeden gelegenheid niet profiteeren. Onder wijs wordt in voldoende mate gegeven, over hel politietoezicht klaagt nie mand. Waar is dan eigenlijk, ik zeg met de omstandigheid, maar het complex van omstandigheden, die inlijving van Schoten bij Haarlem zoo gebiedend elschen als de heeren Mo- doo en Nagtzaam wel meenden? Het was goed, dat tegenover hun zuivere theorie de heer Rinkema een waarschuwing liet hooren u t de prak tijk. Als het tot deze inlijving komen moest, zoo zeide hij, dan zou het een noodzakelïjkkwaad zijn. Zoo is het ook. Een kwaad voor Haarlem. Mem kan op een achtermiddag wel eens zoo losweg zeggen: „lijf maar in," zooais men ook voor vijf minuten de verzuchting slaakt: „Ik .wou, dat ik millionnair was", maar dc gevolgen van zoo'n ai nexatïe moeten wel zeer ernstig worden overwogen. Voor Haarlem zcuden ze. kortweg, noodlottig zijn. Toen in 1902-6 liet voorstel van Gedeputeerde Staten om tot grensuitzetting te komen, overwo gen werd, is men bijzonder geheimzin nig geweest met <ie cijfers, die da are aan te pas kwamen, zóó zelfs, dat toen een der leden daarover spreken wou, de Raad plotseling in geheime zitting overging. Toch is bij die gelegenheid wel buiten de Raadszaal gezegd, dat de annexatie van Schoten's stadskwar tier de Haarlcmsche belast ing mét an derhalf procent verhoogen zou. Als dat cijfer juist is geweest, dan behoeft men het maar' bij ons tegenwoordig percentage to tellen om er van over tuigd te zijn, dat deze annexatie z o n- der vergoeding, voor Haarlem een allemo.od 1 ottigste gebeurtenis we zen zou, Hoe staat liet nu met die vergoe ding? Zal het Rijk de last voor Haar lem verlichten door een bijzondere jaarlijksche uitl eering als premie op de in! ij ring? Of daar wettelijke bepa lingen tegen bestaan weet ik niet, maar dat men er in 1902-06 niet aan dacht is wel zeker. Zelfs is het tegen deel waar: Gedeputeerde Staten ver langden eene vergoeding die H aar- 1 e m betalen zou aan de beroofde ge meenten en toen de Raad den l'sten October 1902 uitsprak, dat zoowel in het belang der gemeente Haarlem als in het algemeen belang spoedige wij ziging der grenzen noodzakelijk was, I verklaarde het College meteen, dat het (zeer milde!ijk) bereid was, desnoods aan die gemeenten, die door afstand van een deel van hnn gebied aan Haarlem schade zouden lijden, tijde lijk die schade in billijkheid te ver goeden, doch dat tegen hel kapitoli- seeren dier schade bij den Raad ern stige bezwaren bestonden. Hieruit blijkt, dat voor de gemeente Haarlem waarlijk wel ccn groot of fer verlangd werd: namelijk liet kapi- taliseeren van de schade. Vier jaar lang bleef de zaak slepen de. Eindelijk werd den 24sten October; 1906 een schrijven van Gedeputeerde; Staten voorgelezen, waarin namens den Minister van Binnenlandsche Za ken werd medegedeeld „dat bij den tegenwoordigen stond „der aangelegenheid dc Minister er „van afziet de indiening van een „ontwerp van wet, betreffende de „grensregeling van Haarlem en om liggende gemeenten bij den Staten- Generaal te bevorderen." Deze nièsiédeeling werd door den Raad met ajiplaus begroet. Mei applaus.... door deruelfden of althans nagenoeg denzelfden Raad, die in 1902 verklaarde, dat grenswijzi ging noodig was, zoowel in liet belang van Haarlem als in liet algemeen be lang. Wat was er dan in die vier jaar veranderd? Niet veel, maar men was in Haar lem tot nadenken gekomen, had be grepen, dat de bovendien toch kleine stukjes van Heemstede cn Bléeiuen- daal niet cons aan Haarlem zouden worden afgestaan eo dat dus de grens regeling, als ze kwam, alleen uitloo-' muziek te zwellen en langzaam in de verte uit te sterven. Toen was het zo merweer, cn hij stond op het veld. Zijn gestorven vrouw en zijn levend kind waren gezamenlijk bij hem, en beidén waren in den blcei barer schoonheid, zooals moeder en kind nooit geweest waren buiier. het rijk der droomen. Toen ging de droom voorbij, en ver dween in de holle leegte dor bewuste loosheid van den slaap, en hij zat met zijne kin op zijne borst, en zijne armen slap langs zijr.o zijden hangende. De klok der naburige kerk sloeg het volle uur, en de regen en wind waren bedaard. Do klink van het tuinhek werd opgelicht en voetstappen klonken op het grintpad. Toen William de deur van liet landhuisje naderde, was er een prikkeling in de worlds van zijn haar, alsof het voornemens was aan stonds te berge te rijzen: zijn hart scheen tegen zijn ribben te slaan, en zijne knieën knikten. Hij hield zich aan het traliewerk bij de deur vast, en beproefde te luisteren, maar er was zulk een gegons in zijne ooren dat hij niets hooren Kon. Eindelijk raapte hij een wanlioptgen moed bijeen en klopte aan. Hij wist niet of er gehoor aan werd gegeven, maar hij klopte nog eens, en luider. Het tuinhek knarste weder, en Bow ling sloop op de tcenen het grintpad langs. Wou Je de heele buurt wakkere j>en zou op Inlijving van het dure, ge stadig groeiende Schoterkwartier. Dus werd er gejuicht omdat het eigen verzoek ter>. slotte niet ingewil ligd werd Er was eens een beer, die toen zijn baas sliep een steen opnam om daar mee een vlieg, die op 's mans voor hoofd ging zitten, dood te slaan. Dat lukte, maar het beest had meteen zijn meester den schedel ingeslagen. Aan dien fabel moest ik denken, toen ik hoorde aai bevelen Schoten bij Haarlem in te lijven, om de Schotei- sche forensen van hunne, ik erken het gaarne, onbillijke belasting af te helpen. De aangewezen weg is m. i. om te trachten de wet gewijzigd te krijgen. En wil men naderhand om andere: redenen het Schoterkwartier door' Haarlem doen annexeeren, dan zal Haarlem daan-oor een belangrijke vergoeding van hel Rijk móéten el schen, hetzij in den vorm van een uitkoering. hetzij in dien van een flinke, geen luttele grensverlegging ook naar het zuiden en westen. Dan betalen Heemstede en Bloem end aal althans mee in de kosten om Schoten uit de moeilijKnéid te helpen. Haarlem, zonder eenige vergoeding Schoten inlijvende, handelt als Ie mand, die zelf niet goed kunnende zwemmen, een drenkeling te hulp komt het is heldhaftig, maar nood lottig. want de drenkeling slaat zijn arm om den zwakken redder en sa men zinken zij naar de diepte. J. C. P. Parijsche Brieven CCCLXXVII. Heb ik u niet reeds in een mijner •vorige brieven verteld, dat de heer Lé- pïne oud-prefect van politie, zich 1;e Monfcbrison candidaat voor het Parle ment heeft gesteld? Nu, zijn kansen staan goed, te oordeelen naar den uit slag dor eerste stemming: Ingeschrevenen: 22.044 Stemmenden: 16.512 Lépine republics in de gauche" 8.136 st. Robert „radical-socialiste"' 7.S35 Masson, „socialiste unïfié" 294 De jgèheele campagne berustte op het wetsvooistel van den driejarigen dienstplicht. De heer Robert betoonde j zich een tegenstander van bovenge noemd wetsvoorstel. De heer Lépine, vager en dus politieker in zijn uitdruk 'kingen, verklaarde gereed te staan om alle noodige maatregelen te nemen teneinde de nationale defensie te ver zekeren. De kansen van monsieur I.épine staan dus opperbes!, ook naderuaal onder zijn kiezers 30.000 exemplaren van een circulaire versoreid zijn, waar in van den candidaat onder meer ge tuigd wordt: „De man. wiens gelaatstrekken wij boven deze regels weergeven, is een der populairste figuren in *ansch Eu ropa, meer bekend te Louden, Wee- nen, Berlijn en Sint Petersburg, dan in sommige gedeelten van Frankrijk. Dat komt, omdat, sedert twintig jaar, de dagbladen der gansche wereld zich bijna dagelijks hebben moeten fceaig-i houden met de overwegende rol. die hij te Parijs heeft gesj>ecld en Parijs; heeft, den hémel z'i dank, niet opge bonden de aandacht der wereld te trékken. Wat de kracht van den heer Lépine uitmaakt, is zijn karakter. Hij is veel verschuldigd aan zijn physieke kracht, aan zijn wonderlijke activiteit, aan de helderheid van zijn geest, aan de ui tin gen van zijn intelligentie, doch deze hoedanigheden, in even hoogen graad, bezitten anderen evengoed als hij. Wat hem boven anderen heeft doen uitste ken, dat is de loyaliteit van zijn karak ter. zijn beproefde openhartigheid, do goedheid van zijn hart, en wat de groote menigte heeft bekoord, dat is de dapperheid en de koelbloedigheid, waarvan hij zooveel proeven heeft af gelegd. „Wij hebben gesproken over zijn goedheid. Telken jure, sede jaar, heeft hij, dank zij zijn strikte spaarzaamheid, op de t.e zijner be schikking gestelde gelden, ongeveer hondird duizend francs weten uit to sparen, waarvan hij belangwekkende armen deed profiteeren." Het is wel prettig, wanneer men zooveel talent heeft als monsieur Lépine. Gabriele d'Annunzio geeft zich te dien opzichte minder bloot. Want hij zingt niet openlijk zijn eigen lof. Hij neuriet slechts een vaag wijsje, en de toehoorder moet het maar ergens maken? vroeg hij, Wliittaker bij den arm nemende. Als li ij da t niet hoort kan hij niets hooien. Maak de deur open. Bowling's fluisterende- stem was heesch, cn zijn hart klopte even hard als dat. van William, maar hij was bo ven alle vergelijking de moedigste van de twee. William beproefde de deur open te maken, maar zoo onhandig dat de zeeman (die zijne eigene vrees en spanning zoo ondragelijk vond dat hij liever Job Round getrotseerd zou hebben dan ze langer te verduren) hem ter zijde stiet, de kruk omdraai de on de kamer inkeek. In orde,1 zeide hij fluisterend: en de deur een weinig wijder openende, sloop hij bin nen met Wliittaker vlak achter zich. Bowling deed zacht de deur dicht, en do twee samenzweerders stonden el kaar bleek en met verwilderden blik aan te staren. Beiden hadden dezelfde gedachte, die hen gelijktijdig de oogen on den slapende deed slaan. Als hij den strik eens ontdekt had en 't doel er van begreep, en als zijne tegenwoor dige stilte maar eene list was om hen uit te lokken voort te gaan? Als die krachtige gestalte eens overeind rees, en die eogen, die zij beiden gevreesd lmdtlen, zich openden orn hen aan te zien? Bowling sloop achter de tafel en legde zijne hand op een groot voor snijmes ,dat daar toevallig lag. Schud zijn elleboog, herhaalde de hij met een© krassende stem. thuisDrengen. Ziehier een karakteris tiek gesprek tusschen signor Gabriele en een Parijsch journalist. Cher maïtre, ik heb „La PLsa- neïle" gezien en kan niet nalaten u te verklaren, dat ik het stuk beschouw als hel werk van een genie Och, het woord „genie" beduidt op zichzelf zooveel niet. De eeuwen hebben betrekkelijk veel genieën voort gebracht. Daarentegen weinig ge nieën, die levens hoogst intelligente mcnschen waren. Zoo hebben bij mijn weten de laatste tien eeuwen sléchts tweee intellekt-genieên kunnen voort brengen, meuschen met een alomvat tend dénk- cn kunstleven. Dc een is I Leunarda da Vinei, groot schilder, beeldhouwer, uitvinder, litterator, enz. Reuzenfiguur, die Leonardo I En Wat? En de ander II signor Gabriele koek den vrager, stumperig persmuskietje, hoogst ver wonderd aan, glimlachte vaagjes en gooide het gesprek over een anderen boeg. Stomme journalist I Na al die onbescheiden woorden is het aangenaam, een nederig men- echenexemplaar te hooren spreken. Onlangs hield de heer Etïenne, de minister van Oorlog, een redevoering Natuurlijk over den driejarigen dienstplicht, omtrent welk wetsvoor stel eerlang de beslissing zal vallen. Bon. De heer Etienne zei onder meer: Ik, die niets anders ben dan- een oud en eenvoudig soldaat der demo craten, ik heb mijn land het alarm sein gegeven. Zie, dat vind ik nu be scheiden van onzen patriottischen Etienne. Want deze „oud en eenvou dig soldaatder democratie" is nóóit soldaatin het leger geweest. Buitendien is deze democratische sol daat ec-n eersterangs zakenman, die uitgestrekte bezittingen in Marokko heeft bezittingen, die wellicht te eeniger tijd beschermd zullen dienen te worden door soldaten, die, demo cratisch of aristocratisch van zin, in elk geval de kazerne en het exercitie veld beter kennen dan liet parlement en de casino's. In tusschen wordt er van beide kan ten hard gewerkt: door de „reaction nationaliste" voor den driejarigen dienstplicht, door de tegenstanders voor de handhaving van den tweeja rigen. En het is wol karakteristiek, dal onder de laatsten generaals zijn te vinden, met name generaals, te vens oud-leden van hot Hoog Militair Gerechtshof: Peïgcê, Pédoya, Godard en Reuvray, onder wier hoog patro nage het Comité de 1'Appel au Pays staat, dat meetings Qioudt, waarop meergenoemd wetsvoorstel in den breede wordt besproken. Onlangs vond ïoi de groote Salle Wag ram d.e eerste meening van genoemd Comité plaats. Ruim 5000 personen woonden deze bijeenkomst bij, die gepresideerd werd door Gabriel Séailles, professor aan de Sorhonne een der weinige professoren, die niet alleen onder de kamerlamp werken. Onder meer zei Gabriel Séailles: „Toen wij er ons tegen verzetten, dat de terugkeer tot den driejarigen dienstplicht onttrokken werd aan elk onderzoek en gevoteerd zou worden zonder discussie cn 'hoe hebben de feilen ons in liet gelijk gesteld! on der de misleiding van de publieke opi nie, handig voorbereid door een pers, waarvan het duidelijk is, dat ze, met al het papier, hetwelk ze voor een halven stuiver geeft, niet kan leseri zonder „zaken te doen" toen hebben wij ons recht van burgers willen handhaven- Het is onze burgerplicht, dien wij heden vervullen. Op deze bij eenkomst is er plaats zoo voor tegen standers als voor aanhangers van den driejarigen dienstplicht, voor al le lieden, die, zonder hartstocht, zon der reactionaire bijgedachten, slechts de belangen van de landsverdedi ging voor oogen houden. Ik zou wil len, dat het voorzitterschap, hetwelk men mij de eer heeft aangedaan mij aan te bieden, den eerbied voor de vrije gedachte beter kende, die slechts buigt voor de erkende waarheid. Enz." Daarop toonde generaal Perein de uitstekendheid aan van den soldaat van 1905, gedresseerd naar de regle menten van 1904, die de goede eigen schappen van den Franschen soldaat hebben doen uitkomen. Bij die solda- ten van twee jaar voegen zich reser visten, die, do generaal aarzelde niet het te zeggen, beter zijn dan de sol daten „en contingent": physiok, dis ciplinair, moreel. Alles goed en wel. Maar of de ge neraals Gedard, Peigné, Pédoya, Itouvray en Percin, ook ai hebben zij Leg dat mes neer, fluisterde Wil liam hem toe. Als hij wakker word:, kan ik hem zeggen dat ik niet wei ben, en dat jij me naar het logement zult brengen. I-lij dacht toch al dat ik niet wel was. Schud zijn elleboog, herhaa.de de zeeman, en William strekte eene hand uit, zon bevend en besluiteloos, dat Bowling's hebzucht en zijn afkeer van zijne eigene bevreesdheid liem opwek ten om nnv om de tafel heen te ioopen tot vlak voor de bewusteloos© gedaan te in den armstoel; en er voor knielen de, mot het mes in de hand, begon hij aan de knoopen van hot vest ie from melen om den horlogeketting los te molten. Op dit oogenblik sloeg een jongen, die door de Hoofdstraat naar huis ging, tegen de staven van het ijzeren hek, zóó onverwachts en met een zóó dreigend kletterend geluid, dal de twee schurken opsprongen, en Bow ling, die plotseling overeind rees, achterover viel. Hij strekte eene hand uit om zich staande te houden, en stak die bij ongeluk in de smeulende kelen, waardoor een kre-et hem ontsnapte, en in zijne natuurlijke haast om zïjno hand terug te trekken, sloeg hij tegoa het naastbijzijnde voorwerp aan, dat toevallig de ketel was. Met een zwaren slag viel de ketel op den haard, hel haardgereedschap volgde en toen was alles weder slil. De slapende ge daante verroerde zich niet. allen kruit geroken en het vaderland anders gediend dan ..par des phra ses", het zullen winnen van „eenvou dige soldaten der democratie', e over tientallen miljoenen beschikken, gelijk monsieur Etienne. minister van Oorlog en koloniaal grondbezitter OTTO KNAAP. BEGRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co., Parklaan 14 B, Tclefno. 2061, - 30 Juni—i Juii 1913. Ook in de afgcloopen week bleef do beurs in alle nfdeelingen in haar lus teloosheid volharden. De berichten Over het geschil tusschen Servië en Bulgarije zijn, nu meer en meer blijkt dat dit met de wapens zal moeten wor den uitgevochten, niet geschikt orn de terughouding, welke het publlo'k reeds geruimen tijd aan den dos légt, te laten varen. Integendeel, al moge do strijd beperkt blijven, zal toch, in dien de oorlog uitbreekt, opnieuw veel geld onproductief moeten worden uitgegeven. Het is dan ook zeer de vraag of de Bankiers die de Balkan- sinten tot nu toe van geld voorzien hebben, ook voor een nieuwen oorlog bereid en bij machte gevonden zullen worden ae noodige middelen te ver schaffen. Do afgeloopen oorlog heeft reeds aan de gezamenlijke lauden, welke hierbij betrokken waren, ruim 1353 rnillioen gulden gekost, Eenige millioenen meer of minder zal, nu het gaat om de verdeeling van den buit, wel niet veel gewicht in de. schaal leggen en wanneer de geld schieters ook thans nog kunnen c-n willen helpen, zullen ongetwijfeld de betrokken regeeringen niet aarzelen den strijd ie beginnen. Doch afgezien hiervan is het steeds duurder worden de geld voor het publiek eveneens een aanwijzing om voorloopig nog een af wachtende houding aan te nemen. Wanneer zulke reusachtige bedragen, als bovengenoemde 1353 miJlioen gul den, benevens de enorme sommen wel ke in den laatsten tijd in de voor naamste landen voor uitbreiding van leger en vloot worden gevoteerd, dus voor onproductieve doeleinden wor den aangewend, is het duidelijk dat de handel het gebruik van deze ka pitalen moet missen. Ge!d in e<;n spoorweg of industrieele onderneming gestoken, werpt rente af, doch o'o enorme sommen welke in den laatsten- tijd voor bovengenoemde doeleinden zijn besteed, zijn beslist onproductief aangewend, daar zij slechts diénden tot voeding en het aanschaften van oorlogswerktuigen. Hierin is dan ook, behalve in het ontstane wantrouwen, de oorzaak van den gespannen toe stand op de geldmarkt te zoeken. Ea alsof nu de- zorgen nog niet groot ge noeg zijn, staken nu nog de arbeiders in de voornaamste goudmijnen in Z.-Afrika, waardoor er kans bestuut, dal bij een eenigszins langen duur van deze staking de goudtoevoer be langrijk vermindert, waardoor de geldmarkt nog verder in het ongerce- de Z50U komen. De bankiers zien dan ooik zeer goed in, dat de vooruitzich ten voor de geldmarkt allesbehalve hoopvol zijn. Daarom trekken dan ook de banken In de Unie zooveel mogelijk al hunne geldmiddelen toi zich, ten einde in het najaar, wanneer gewoon lijk aan de geldmarkt buitengewone eischen gesteld worden, niet in moei lijkheden te komen. Op korten ter mijn is geid gemakkelijk, verkrijg baar en ook zeer goedkoop, hetgeen zich dan ook wel laat verklaren, doch op langen termijn is geld duur cn zeer moeilijk ie bekomen. Wol wordt de hoop levendig gehou den dat, indien op emisstegebied do noodige beperking wordt betracht en de bankiers met de noodige voorzich tigheid te work gaan, na de afhande ling van het tarief van invoerrechten en de ter hand genomen reorganisa tie van het circulatiewezen, de zaken zich spoedig zullen herstellen, doch het publiek heeft den laatsten tijd ge leerd, dat de gunstige verwachtingen meestal oour uo lenen women tegen gesproken en wacht blijkbaar liever eerst rustiger tijden al, alvorens zich meer algemeen met de zaken toi beurze in te Ja ten. Van een bepenting op emissie-gebied valt, nu blijkt dal in de maand Juni het bedrag der nieuwe uitgiften 200 rnillioen dollar beloopen heeft, nic-t veel te bespeuren, en of na de behan deling van bovengenoemde- wetten -.ie zaken direct een betere wending zul len nemen, dient te worden afge wacht, doch nu blijkt dat na de defi nitieve goedkeuring van het a'schci- Bowltng begon te vloeken c-n te kermen over zijne bezeerde hand, en mot groote voorzichtigheid de zwarte asch, die er nog aan kleefde, af te ve gen. Eensklaps, met een ongeduldi- gen vloek, greep hij met de onheze:r- de hand de medaille, die aan Job's horlogeketting hing, en trok er uan met geen ander gevolg dan dat hij liet horloge met geweld uit den vest zak trok. Maak dien horlogeketting los, zeide hij woest, en William gehoor zaamde hem met bevende vin nors. Bowling rukte hem het horloge uit de hand en stak "net mei Letting en medaille in zijn eigen broekzak. En ga nu mee. 'Whiitakc-r trad naar de deur. Wochl even, hernam Bowling, en tot William's ontzetting trad hij terug en nam Job Round bij den baard. Ei, Joby, zeide hij, op spo'tcnden toon, zoo heb je me- ook dikwijls gepakt, niet waar'? Je JieM ma dikwijls genoeg getreiterd, Joby. Je woudt liever dat het daar tot stof lag te verroesten dan dui ik er een piaster van kreeg? Langer dan vier-©u-twintig jaar heb je me luien hongeren on dor sten en hard werken, niet waar? El lendeling, die je bent! En nu heb ik het. nu heb ik liet! nu heb ik hol! Luistert zeide William hem bij don schouder grijpende en met beide han den aan hem trekkende. Iloor je niets?

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5