Ruims Oisus GUM VISIOENEN. ster zag men flikkeren. Elk kwartier even kleurend rood, ais om New-York den lijd to laten zien ook diep in den nacht. Wij zouden er het gebouw be stijgen, om 633 voet boven denbeganen grond New-York te overzien bij avond. Wij gingen in een lift, maar nau welijks hadden wij aan den neger, dia hem bediende, medegedeeld, dat wij naar de bovenste verdieping wilden, of hij schudde het hoofd. Wij waren in do verkeerde. Deze stopte bij elke ver dieping, wij hadden de ,,snel lift" moeien nemen. Bij de tiende liet hij ons er uit en daar wachtten wij op do „Snel lift", die alleen om de 10 verdiepingen stopte, tot ook dit nog niet snel genoeg ging en wij hij de 30ste verdieping overstapten in de „erpires" die alleen op de 30ste verdie ping en de bovenste stopt. Dat weet je als Haarlemmer niet en mijn Amerikaanscho vrienden hadden schijnbaar pl ei zier in mijn „groen heid". G. A. OOTMAR. Buitenlandsch Overzicht Da Balkanvuikaan fn werking. Het is niet meer te ontkennen, en niemand trachle er dan ook naar, dat de oorlog in den Balkan is uitgebro ken. en dat Bulgarije, ondanks alle officïèele en ofücieuse ontkenningen, de aanlegger van den strijd is. Zal Bulgarije officieel den oorlog verklaren Uit Sofia werd aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: „De in het paleis gehouden vergadering van do leiders der partijen heeft tot geen positief resultaat geleid. De Koning heeft zich de beslissing voor behouden. Men weet slechts, dat het grootste gedeelte der partijleiders (Malïnooi, Radoslavof, Genadiew en Tontsjew) zich voor oorlog, de min derheid (Danef en Teodorow) daar entegen voor vrede verklaarden. De diplomatieke betrekkingen verbroke\i. De Grieksche gezant bij 't Bul- gaarsche hof is uit Sofia vertrokken. Ook de Servische gezant heeft Sofia den rug toegekeerd. De Bulgaarsche gezant heeft .vveder- keerig Athene verlaten. Er wordt geducht gevochten. Uit Sofia wordt aan de „Neue Frele Presse" geseind „Ten noorden van Saloniki wordt over een afstand van 80 K.M. een grootc veldslag geleverd. Het centrum der gevechts- linie ligt tusschen liilkisj en Liko- vani. Er wordt ook bij Gevgeli en op den oostelijken vleugel hij Nigrita gevochten. Aan dé zijde der Grieken stonden in het gevecht vermoedelijk 80.000 man en aan Bulgaarsche zijde 100.000 man. Het begin van dit ge- vecht dateert reeds van 30 Juni, toen de Bulgaren een demonstratieve actie tegen de Grieksche versterkingen on dernamen, om de Grieken tot een te genaanval te verleiden. Toen de Grie ken niet in werkelijkhed tot een te genaanval overgingen, trokken de vooruitgeschoven Bulgaarsche deta chementen langzaam naar hun hoofd macht terug. De Grieken liepen in den val. Aangemoedigd door het aan vankelijk succes, rukten zij storm achtig aan op de Bulgaarsche deta chementen, die overeenkomstig hun instructies, zoover teruggingen, tot de hoofdmacht der Bulgaren tot een heslissenden aanval konden over gaan. Deze heeft thans plaats gehad. De Grieken zijn verscheidene dagmarschen van Saloniki verwij derd tot den slag gedwongen, waarin, naar te voorzien was, de be slissing omtrent den geheelen Bul- gaarsch-Griekschen oorlog vallen zal. De Grieken worden bovendien be dreigd door een flankaanval uit de omgeving van het zuiden van het Ta- cmiios-meer, vanwaar de Bulgaren ter' sterkte van ongeveer 30.060 man in de flauk en den rug van het Grieksche leger met succes opdrin gen." De „Reïchspost" meldt„De slag hij Ovtsje Polje (het Schapen veld) woedde over een front van 10 K.M. gedurende 11 achtereenvolgende uien. Een Bulgaarsche brigade moest tegen 8 aanvallen van de buitengewoon grootc vijandelijke overmacht stand houden, totdat aanzienlijke verster kingen voor de Bulgaarsche strijd krachten kwamen. Toen de heide colonnes op elkaar stootten, duurde de slag nog 5 uur on beslist voort, totdat aan de zijde dei- Bulgaren een sterke noordelijke co lonne verscheen, die de Serviërs on verhoeds op den linkervleugel aanviel en tot den terugtocht dwong in de richting van Ueskjoeb. Door deze Bul gaarsche overwinning werden de Ser viërs genoodzaakt hun laatste stel ling bij Kuprulu op te geven en op de linie Ueskjoeb-Koumanovo torug te trekken. Aan de zijde der Serviërs vochten oök Montenegrijnen. Door deze Bulgaarsche overwinning is in het noordelijke gedeelte van het oor- logstooneel een zeer belangrijke be slissing gevallen. Slechts een teer snelle terugtocht kan het vluchtende gedeelte van het Servische leger misschien nog van een dreigende catastrofe redden. Ook de operaties der Bulgaren bij Wran- ja on Koernanovo worden met succes voortgezet," De berichten over de Bulgaarsche overwinningen worden bevestigd. De „tfüdslavische Korrespondenz" ontving van officieele zijde de volgen de mededceling„De z.g. schitterende overwinningen der Serviërs en Grie ken, die telkens met het terugtrokken van kleine Bulgaarsche troepenafdee- lingen heetten geëindigd te zijn, zul len later blijken slechts schaakzetten te zijn geweest van den Rulgaarschen generalen staf, die de Serviërs en Grieken tot den slag wilde dwingen De Bulgaren zijn op geen der beide punten, waar slag werd geleverd, In wanorde voor hunne vijanden ge vlucht Zij hebben veeleer fiiet succes gestreden en, waar het onvermijdelijk was, hun posities ten slotte in orde ontruimd. In één geval slechts is het den Serviërs gelukt een Bulgaarsche afdeeling af te snijden. Deze troep heeft zich overgegeven. De vijande lijke colonnes hebben, door dit resul taat aangevuurd, den opmarscii voortgezet en het Bulgaarsche grond gebied betreden. Daarmede was de basis voor een aanval op de Serviërs en Grieken gevormd. Bulgarije is nu genoodzaakt geworden <ie militaire actie te beginnen, nadat alle tot op liet laatste oogenblik voortgezette po gingen om den vrede te handhaven schipbreuk hadden geleden." De lezing der Serviërs. Uit Belgrado wordt aan de „Cou rant" geseind: Uit ofücieuse bron wordt de vol gende nota medegedeeld: Hel resul taat der gevechten kan aldus worden samengevat Het Servische leger behaalde een groot voordcel op den rechter Bul- gaarschen vleugel, die gevormd wordt door de vierde divisie van Preslam en de'zevende divise van Bilo, ieder bestaande uit zeven regimenten en versterkt door een korps vrijwilligers, onder aanvoering van generaal Ge nei. Do rechtervleugel der Bulgaren werd uiteengejaugd en teruggewor pen naar den anderen oever der Bre- galnitza, op de dorpen Leskayo, Ve- nitza en Gradoge. Hel Bulgaarsche leger trok zich in wanorde terug en liet een groote hoe veelheid wapenen en munitie achter. De Bulgaren behaalden slechts een voorbijgaand en onbelangrijk succes in het Zuiden tegen de Grieksche troepen, die zich to Krioolak bevon den. Na een gevecht van vijf dagen werden de Servische troepen, die tot nu loc hadden stand gehouden en er in geslaagd waren een veel sterker Bulgaarseh leger tegen te houden, gedwongen zich terug te trekken uit hun eerste Unie en (i K.M. te wijken. Hierdoor kouden de Bulgaren Krivo- lak bezetten. Een nieuwe veldslag De Bulgaarsche generale staf heeft gelast, dat een groot gedeelte van hei bij Pirot verzamelde hoofdleger zal oprukken in de richting van Rado- mir, waar het de Serviërs bij Egri Pa- lanka moet aanvallen. Daar zal het binnenkort tot een beslsseude slag komeu." Een Grieksche overwinning De correspondent der „Daily Tele graph" (die bij Doiran in het hoofd kwartier der Grieksche troepen ver toeft) seint dat de Grieken na een gevecht van twee uur te Erekli, vijf mijlen ten noorden van Kilkisj, een overwinning hebben behaald en het Bulgaarsche leger tot ee overhaaste vlucht hebben gedwongen. Lit Athene wordt aan de „Courant" geseind: riei Griekscne legerkorps, dat aan den kant van Aukgavegi ope reert, behaalde een nieuwe overwin ning De Bulgaren verlieten hun stel lingen over de geheele linie van La- hauia, vluchtten in wanorde en lie ten een groote hoeveelheid munitie en malcncel achter, die in handen der Grieken vielen. 1GU0 geweren werden buitgemuukt en 12UI) Bulga ren gevangen genomen. De Grieken achtervolgden de Bulgaren en vielen een Bulgaarseh detachement aan, dat zich terugtrok. De Grieksche strijd macht bezette vervolgens de hoogte van Jani. Een Grieksch escadron, dat den vijand, die naar Moraftea vluchtte, achtervolgde, maakte 100 Bulgaren krijgsgevangen en verover de een hoeveelheid wapenen en mu nitie. De uiterste linkervleugel zette eveneens snel den opmarsch voort en viel den vijand aan, «Ho te Matsou-; kóvo eii Klinovo een sterke stelling bezet had. De koning van Griekenland is naar 't oorlogsveld getrokken, 't Vergoten bloed. Tot nu toe zijn te Belgrado 6000 Servische gewonden aangekomen. Volgens een matige schatting be draagt het aantal duoden aan Servi sche zijde tot nu toe 2000 man. De Serviërs verklaren, dat de ver liezen der Bulgaren al 20.000 dooden en gewonden bedragen. Iedere oorlog brengt zijn gruwelen mede, een strijd in den Balkan schijnt echter steeds met buitengewone wreedheid gepaard te moeten gaan. Thans zijn het (volgens de Grieksche blulen) de Buigaren, die zich aan hemeltergende schanddaden schuldig maken. Zoo deelt de „Estia" mede, dat zij te Ni grita 500 Grieksche gezinnen ver moordden en vervolgens de slad in brand staken. En met de rhetoriek. die den Griek in 't bloed zit, voegt de schrijver aan deze mededceling toe: „Maar uit de ascli van Nigrita en het bloed der slachtoffers zal de verjong de phoenix van het Hellenisme oprij zen I'* Ook de „Embros" kan geen woor den genoeg vinden om het schande lijke optreden der Bulgaren te Nigri ta aan de kaak te 6tellen. Zij verge lijkt de slachting aldaar bij de moord partij op groote schaal, the de Tur ken in 1822 op het eiland Chios aan gericht hebben. De „Patris" bezweert de buitonland- sche pers haar te helpen om de gru weldaden der Bulgaren wereldkundig ie maken. „De geheele wereld zoo zegt dit blad moet leeren de Bulga ren te beoordeelen naar liun daden. Zij zal dari in naam der iuenschelijk- heid hare stem verheffen tegen een leger dat herinnert aan den tijd van Attila." Een telegram uit Belgrado ineldt: „De gevangenen, die hier aankwa men, werden door het gepeupel uitge jouwd. Het gepeupel heeft een Bul- gaarschen officier beestachtig mis handeld." De houding van Turkije. Uit Weenen werd aan de „Vossi- sche Zeitung" geseind„Tusschen Turkije en Bulgarije is een overeen komst tot stand gekomen, die Bul garije de neutraiteit van Turkije in den oorlog tusschen de Balkanslaten verzekert, terwijl Bulgarije aan de Turksche regeering concessies ge daan heeft in de quaeslie der oorlogs vergoeding. De desbetreffende onder handelingen werden tusschen den Turkschen gezant to Weenen en den afgevaardigde van het kabinet-Danef gevoerd." Uit Konstan tin opel, wordt evenwel aan de „Vossische Zeitung" geseind: „De Turksche regeering volgt voor- loopig een onafhankelijke staatkun de. Zij blijft weigeren dc politieke betrekkingen ruet Bulgarije Le hervat ten. Een toenadering tot Griekenland en Servië valt duidelijk op te merken. De onderhandelingen met Grieken land worden voortgezet. Twee onder handelaars uit Athene zijn hier aan gekomen." Interventie. Ook in Petersburg is thans nie mand meer die het uitbreken vu» den oorlog poogt te bemantelen of de mo- j gelijkheid nog aanwezig acht, dien door diplomatieke ouderliandeluigen te voorkomen. Van du Russische ar bitrage spreekt niemand muur. Do Balkanslaten hebben verkozen den gordiaanschen knoop door le hakken, in plaais van dien door Rusland te laten ontwarreu. Thans wordt gesproken va» de in terventie der mogendheden, onder voorzitterschap van de» Duitscheu keizer, maar't is natuurlijk weer te laat l Allerlei Algemeene staking ui Frankrijk 1 Volgens enkele bladen wordt i» syn dicalistische kringen ernstig gedacht aan een algemeene werkstaking als protest tegeu de arrestatie van du jinti-nniiiaristisehp leiders. 'Je arbuid zou dan worde» neergelegd in Sep tember op het tijdstip, waarop dc licii- ting-1910 anders naar huis zou gaan. DE STAKING IN ZU1Ü-AFR1KA. Uit Johannesburg wordt geseind: Het is nog niet mogelijk met juist heid op te geve» hoeveel doodeu en ge wonden er precies bij de ongeiegekl- beden zijn gevallen. Men v.vut, dat vier ai Leidtrs zijn gedood en dat er ongeveer vijftig arbeiders eri politie agenten gewond zijn. Andere tele grammen gewagen evenwel van wel 1UU dooduu en gewonden. Aan den Westrand is het uetrekkclijk kalm, maar de Oostrund is het brandpunt der ongeregeldheden. Een niet bevestigd geucht zegt, dut duizend gewapende stakers naar Jo: harmesburg optrekken. In de stad zijn barricaden opgeworpen ter bescher ming van do groote magazijnen. Do vakbond dreigt den waterafvoer af te snijden, omdat troepen en politie op de stakers hebben geschoten. Do bij den vakbond aangesloten ar beiders, ook de gemeente-arbeiders, zullen in staking gaan. De bakkers weigeren bi-ood te bakken voor ieder die in de mijnen werkt. Ook de spoor wegbeambten zouden voornemens zijn, zonder voorafgaande stemming, zich bij de slaking aan te sluiten. Een menigte, samengeschoold voor dc Randclub, weigerde uiteen te gaan, waarop de troepen vuur gaven. Een groot gedeelte viel en de rest ging op de vlucht, Zaterdagmiddag is de staat van be leg afgekondigd. Ilet was even later rustig in do stad. Er waren weinig stakers te zien. De leiders der vereenigde vakbon den verklaren niets te maken te heb ben met het gebeurde en noemen het een revolutie en een geheel andere be weging dan de hunne, die slechts een algemeene staking beoogde. Te Johannesburg maakt men zich zeer ongerust over de kaffers, die nu ook werkloos rondzwerven. De niijn- besturen nemen maatregelen in overleg met de overheid om de kaf fers zoo spoedig mogelijk naar hun woonpaatson terug te zenden. Hoo ernstig dit kaffergevaar is, blijkt als men bedenkt dat thans meer dan 200.000 kaffers in de mijnen werken, die natuurlijk ook gedwongen moe ten staken, als het blanke personeel den arbeid neerlegt Nader wordt gc-seind: De onderhandelingen, waaraan deel namen generaal Botha, generaal Smuts, sir George Farrar en de sta kingsleiders, hebben tol een gunstig resultaat geleid. De leiders hebben de op dit oogenblik nog niet bekend ge maakte voorgestelde voorwaarden aangenomen en de staking werd der halve voor geëindigd verklaard. De arbeiders hervatten onmiddel lijk het werk. Een groote staking te Lodz. Thans staken 37.420 arbeiders in de katoenindustrie te Lodz. Binnenland KONINKLIJK REZOEK AAN BOSKOOP. Volgens een bij het comité voor de rozen tentoonstel 11 ng te Boskoop ont vangen bericht zal H. M. de Koningin op Donderdag 10 Juli a.s., den dag na de opening, een bezoek aan die ten toonstelling brengen, zoo meldt de „Tel.". BENOEMING DIRECTEUR RIJKS POSTSPAARBANK. „Het Vaderland" heeft vernomen, dut de benoeming van een directeur voor de Rijkspostspaarbank aan hot nieuwe Kabinet zal worden overgela ten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Staatsraad in buitengewonen dienst, dr. E. B. Kielstra, gep. Iuit.- kolonel-tit. dor genie van het O.-I. leger en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Is bij den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid 2de klasse, de arts II. D. J. Api- tuley. VERMIST. Te Arnhem wordt vermist zekere B directeur van een reisbureau. Een som van riim f5700, opbrengst van reisbiljetten der S.S. en aan de S.S. toebehoorende, is mede verdwenen, terwijl nog niet vaststaat, of ook gel den van stoombootmaatschappijen' ontbreken. C,N. R. Ct."). MUSSCHENPLAAG. De landbouwvereeniging Veendam la-sloot niet het oog op de musschen- plaag, op het dooden dier vogels één cent per exemplaar uit te loven, zoo ineldt de „Tel. BRANDEN. Zaterdag brak brand uit in een blok vu» vijf woningen (eigenaar de heer G. Seckelj ui de Sliehte over het spoor te Ambt-Almelo. De huizen werden evenals de inboedels een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. NA DE VERKIEZINGEN. In eene vergadering van het comité tot viering van de onafhankelijkheids- feusien !<_- Monnikendam, verklaarde een der R-.Kath. leden van het comi té, dat zijn partij niet bereid is, lan ger mei de vrijzinnigen samen te wer ken, om eene gemeenschappciijke feestviering voor te bereiden. Aanlei ding tot dit besluit was gelegen in do wijze, waarop de verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer is gevoerd. G,Tel."j. (Zie vervolg Binnenland op de 3e pag. van het 2e blad). TWEEDE BLAD Maandag 7 Mi 1913 Brieven over Amarlka. VUL Zij hadden mijn telegrammen bij tijds gekregen en hunne reisplannen kunnen wijzigen. Onze boot was edi tor vroeger aan dan verwacht werd eri zoo kwam het dat zij, toen ze het ge bouw binnengingen, van ons schip vuii verre tie aankomst gewaar wer den. Ik schreef toen ze het gebouw bin nen gingen van ons schip en dit klinkt op 't eerste oog vreemd. Maar de ri vier do Hudson, waar New-York aan ligt, is zeer breed en de schepen ko men alle loodrecht op den oever te liggen. Naast het schip bevindt zich dun een groot overdekt gobouw, dai twee verdiepingen heeft. Op de eorstc- verdieping liggen de wat naar boven oploopende bruggen van de eerste- en tweede- en derue klas passagiers, ter wijl voor dc vicrue klas passagiers een brug naar beneden gaat. Het geheele benedengedeelte van 't gebouw blijti gesloten, als t schip aankomt. Op de bovenste verdieping wachten vrien den en bekenden, worden de goederen gevisiteerd, kan men geld wisselen, tolegraplieeren, kortom, men vindt er vuil alles. Is het mooi weer dan kunnen do wachtenden buiten op een soort reus achtig balcon dc boot al van verre zien aankomen en toewuiven, en het sloud dan ook, toen wij aankwamen, zwart van de menschen daar. Hebben de reizigere hunne bagage laten onderzoeken en kunnen zij ver trekken, dan gaan ze de breede trap aan '1 eind af en komen in de on derste verdieping, vanwaar twee grootc deuren toegang geven naar de kade. Van ©enig scheepvaart-bedrijf be speurt gij hier niets. Alleen ziet gij, als hel schip aan 't, laden of lossen is, vrachtwagens nu en dan de breede deuren of liever poorten van de be nedenverdiepingen in en uit rijden. Er zijn lal van deze gebouwen, wel bij de honderd. Elke maatschappij heeft haar eigen gebouw, dat aan de buiten zijde niet zijn groote kap wel iets aan een stationsgebouw doet deuken. Het best kunt gij 't u nog voorstellen, als gij denkt aan de oude loods van de E. N. E. T. bij den Sehotersingel. Her innert gij u die nog? Al het land dat over den singel lng tusschen den spoordijk denkt, gij maar dat water (do Hudson) is, terwijl de schepen met hun voorstevens alle loodrecht op den Sehotersingel slaan. Nu zijn de- gebouwen veel ruimer, en van de schepen ziet men niets, omdat de ge bouwen één onafgebroken geheel vor men doch gij hebt hu ongeveer een voorstelling. Mijn vrienden hoopten nog dezen avond met mij te kunnen vertrekken, doch dat zou stellig niet gaan. Aan boord waren nog onze vierde klas passagiers; die eerst morgenochtend zonden kunnen landen en de Aineri- kaausche wet verbiedt streng, dat iemand van de bemanning, onver schillig wie, in geval dat er nog pas sagiers aan boord zijn, het schip verlaat, 't Was dus thuisblijven tot morgenochtend. Maar mijn collega kwam m ij te hulp. Vluk inj den uitgang van het ge bouw stond een brievenbus en geen Aiuerikaansche wet kan verbieden, dat uien even een brief wegbracht naar huis of waar dan ook naar toe. „Gij behoeft niet hard te loopen," zeidc mijn collega, „als ge er maar niet langer dan een uur of vier over duet, dan komt gij maar weer c-ens een brief van boord halen." Ik begreep zijn wenk en om 7 uur stapten wij met ons drieën van boord. Gezellig hadden wij gegeten heneden in den salon en gewapend met een brief in do hand, gingen wij daarna van boord. De post was vlak bij, maar toch was het ruim 10 uur, toen ik weer de bus zag, want nauwelijks buiten, sprongen wij op de eleclrische tram en snelden zoo New-York in. Geen kaartjes worden gegeven. Gij stapt in, ik zou willen zeggen aan het achterste deel van het achterbal- con, loopt langs een ijzeren hekje, dat dwars op het balcon slaat, naar de deur toe, die gij niet binnen gaat zonder den conduc teur uw vijf cent (121/2 cent Hol la ndscli geld) gegeven te hebben, waarop hij niet zijn voet op een bel knop dajist. Onophoudelijk tingelt de bel, een soort contróle voor den conducteur, want telkens als er ge beld is, verschuift boven de deur een wijzertje, dat het totaal aantal passa giers van dien dag aangeeft, Feuilleton U i t h e t E n g e 1 s c h van DAVID CHRISTIE MURRAY. 70) Dit lichtverschijnsel verdween even •spoedig als liet gekomen was, het ge blaf van den hond ging in een gebrom over, en de ketting sleept© langs den grond met een hol geluid, terwijl het dier weer zijn hok inging. Nu begon de tijd hem akelig lang te vallen, en al de spoken zijner ver beelding, die William zoo gaarne voor altijd op een afstand liad willen hou den, kwamen hem als onwelkome gas ten gezelschap Louden: Sara in tranen smeltende, en hem hatende en verach tende; zijne compagnons in verbazing, in woede, en hem vervolgende; Job Round slapend; Job Round ontwakend gevat, veroordeeld, gegeeseld, gevan gen gezet of, wat nog het ergste van alles was, andermaal ontsnapt, en heentrekkende naar dat woest geberg te om William daar te ontmoeten. Als er nog eens kans was om dit alles le voorkomen? Als hij eens naar Verlaat gij de tram, dan houdt ge op het achterbalcon do voorzijde van t hekje en komt dus op het voorste deel van de treden van het achter balcon, zoodat in- en Uitgaan gemak kelijk te gelijk kunnen geschieden. Er is geen stad tor wereld, waar-in het geloof ik zoo gemakkelijk is den weg te vinden als in New-York, 't Zijn allemaal rechte straten, eersle.tweede, derde tol de twee honderd en zooveel- ste toe, rechthoekig doorsneden door een aantal andere die in de lengte van de stad loopen en eerste, tweede, of derde avenue boeten. Heel eigen aardig loopt door al die rechthoekige straten maar één weg schuin en dal is Broadway, de hoofdstraat van New- York. Zegt nu iemand u, ik woon in de '183ste straat, hoek 5de avenue, dan weet ge direct waar hij woont, even- zoo als hij zegt in de 48ste straat tus schen le en 2e avenue. Gij ziet in uw verbeelding zijn huis al. On&e eerste gang was naar een tele graafkantoor. Natuurlijk tlniis moes ten ze weten, dat ik veilig en wel met mijn vrienden in New-York was. 't Was nu bij half acht en dus bij uvee uur thuis. Ze sliepen allen en ons telegram zou pas ovei vijf of zes uui aankomen. Dus maakten wij gebruik van het uitgesteld telegram. Een pa tiënt van mij luid, lc>en hij hoorde dat ik andermaal naar Amerika ging mij medegedeeld dat er zoogenaamde uit gestelde telegrammen uit Amerika fe verzenden zijn. Zij worden overge bracht na do gewone telegrammen binnen 24 uur en zijn 50 pCt. goedkoo- per. En dat scheelt op een Amori- kaansch telegram nog al. Thuis zouden ze het telegram nu op den zelfden tijd krijgen. Anders was het met "t telegram, dat wij naar on zen vriend in 't zuiden zonden. Deze had een boerderij in het binnenland en wist van onze komst vermoede1 ijk nog niets af. Nu is de telegraaf in Amerika niet in handen van den staat, doch van particuliere maatschap pijen en zoo komt liet, dat de één vrij geviger is dan de andere en concur rentie inderdaad een benijdenswaar- dïgen toestand in het teven heeft ge roepen. Gij kunt ïi.l. telegrammen' verzenden met. dc „night-letter" als nachtbrief. Die telegrammen worden overge seind na dc andere en uiterlijk binnen 24 uur afgeleverd. Ze mogen 50 woor den bevatten en kosten 1 cent per woord (een Amenkaansche cent is 2 1/2 Hollandsche cent). Het adres lelt niet mee. dat is in Amerika vrij. Geen gescharrel dus om uit het adres nog een woordje te knijpen om in het tele gram zelf nog één woord meer te kun nen gebruiken. Gij telegrafeert het adres zoc uitvoerig mogelijk. Geen te- legraafbesteller loopt de halve stad rond om te zien of deze heer A. die en die ook soms do geadresseerde is of dat het de andere mijnheer A. moet zijn. Met de uight-lcttcr ging een hal ve brief weg, onzen vriend meldend dat hij 's nachts den zooveelsten zoo en zoo laat ons aan liet nabljzijnd sta tion zou vindon, mot verzoek ons daar af te halen. Toen deze eerste dringende bood schap ver-richt was, gingen wij de brieven naar Holland posten. Een dikke brief naar huis, mijn stukken aan Haarlems Dag blad, een artikel voor een tijdschrift en de eerste vellen voor de nieuwe druk van de „Wereld van hel Kind," gingen samen in een dik pakkot, waarop wij verzochten liefst één post zegel to plukken, om er later postze gel verzamelaar-s mee te verblijden, als postzegel van hoog bedrag. ik zeido den beambte goeden dag, hetgeen een glimlachje over zijn glud- gesdhoren Anie-rikaanseh gezicht deed gaan. Dat doet men met, rnou zegt niet goeden dag; ge verraadt u dadelijk als de „nieuweling". Loop een win kel binnen, zeg niets, kijk naar prent briefkaarten, neem er geen, loop weer weg. 't Is „aJl right", gij behoeft uw mond niet open te doei:. Hebt ge er uitgezocht, gij gaat naar de kas en zegt slechts: „Hoeveel"? en dat ééhe woord is het eenige wat go to uiten hebt. Elk woord meer doet u als „buitenlander" kennen. Hel begon nu al te donkeren en door de allengs meer verlichte stad gingen wij naar het „Strijkijzer", het hemelhoog© gebouw, dat aan 'het snij punt van Broadway met andere stra len staat. Hoe zou het anders den vorm van een strijkijzer kunnen heb ben? Het ware immers anders vier kant. Hemelhoog verheft zich de steenkolossus boven de toch al hoogc huizen. Toen naai- 't gebouw eener le vensverzekering, van welks toren een elecirisch licht boven New-York straalde. Maar de Loren was le hoog om te zien, 691 voet zie je 's avonds niet in do hoogte. Slechts een reusachtige Konak Cottage terugliep, veinsde Job's toestand te ontdekken, een dokter haalde, opwekkende middelen toe diende, hem zeide welke gevaren hem bedreigde» en daardoor aan de gevol gen van zijne oneerlijke handelingen met de mijn ontsnapte'? Dit waren al les maar hersenschimmen en niet veel beter dan louter waanzin. Dut wist hu, maar terwijl hij er over daclil, Inleef de hij het, en zijne verbeelding was cp dit oogenblik oiigeloolelijk levendig ou sterk. Als hij ooit had kunnen vermoe den zóó te lijden, zou hij recht door zee zijn gegaan. Als hij zich nooit met Bowling had ingelaten, zou hij, naar alle waar schijnlijkheid, de geheel© vijftig dui zend pond gehad hebben, zonder dat hij zelfs de moeite behoefde te doem om ze te halen. En al had hij die ook moeten holen, dan zou liet zouder listi ge streken, zonder moeite, zonder twist geweest zijn. Wat had hij ver keerd gedaan van den recthen weg af te wijken! Wat was hij ten opzichte van die mijn een ezel geweest! Waar om niet naar waarheid gezegd hoe 't er mee stond? Het was 7.00 hard, ant woordde hij zich zelven daarop, de waarheid te zeggen nadat hij zoo ge bluft en gelogen liad. Maar waarom had hij zoo gebluft en gelogen? Wie zou gedacht hebben dat het door een weinig onschuldig gesnoef zoover met iemand' had kuiuien ko men? Zijne vlucht en de jnheehteuL- neming van Job Round zouden Cus'..- Barfield in de eerste dagen heel w.i: te praten en te denken geven. Als hi, had kunnen vermoeden dat zulk een gevaar Sara's vader boven liet I100R1 hing maar wat baatte het nu over zoo iets te denken'? Hij had zich lang genoeg schuil gehouden, en als iemand niet ontdekt en gevat, en gestraft wil de worden, dan moest hij maar geen dingen doen, die Dit was eene zeer onaangename overdenking. Zou die vent daar den heelen avond blijven? Neen, de vent kwam op hetzelfde oogenblik. De deur werd geopend, en voor de tweede maal viel het breede lichtschijnsel door de duisternis op het natte gras. de kaie tukkon en den nevel, die er tusschen lung. William liep op de teen en naar liet hek, en daar wachtend© .hooide liij de terug komende voetstappen van Bowling op ling op het grint kraken. W eldra zag hij Bovyling zelf, en fluisterde hem toe: Heb je het geld? Ja, fluisterde Bowling tot ant woord. Ga mee. Je kunt wel tegen eene wandeling van vijf mijlen, niet waar? Vóór den ochtend zullen wij te Londen zijn. Eene poos liepen zij stil zwijgend naast elkander voort, en toen begon Bowling met een schorre stem te zingen Still zeido William, stil? iemand mocht u eens liooren. Wat zou dai? riep de ander. En terwijl hij zijn stem het dalen, zeide hij: Zijn wij 1111 niet veilig genoeg, lummel? Ais ik die gebrande hand niet had,' zou ik zoo gelukkig zijn als een koning. Job ie er onder, en Tom er bovenop! In de stille kamer van Konak Cot tage brandde het vuur uit,'en de ge daante op den stoel zat nog onbe weeglijk, De damp brandde tot zes uur in den ochtend en ging toen roo- kend en stinkend uit. Die gedaante op den stoel zat er nog'. De dag brak aan. helder en schoon na den regen, en dc vogels begonnen in den tuin te tjilpen. Het licht werd al helderder er. helderder, zoodat de kamer er van vervuld werd Buiten klopken de stem men van kinderen, die naar school gingen .en geluiden vun het dnge- lijkscli vertier, de belten van paarden, hot geratel der wielen van zware wa gens, en het geroep der voorlieden te gen hun span. De bedrijvigheid der wereld was weder begonnen, maar de gedaante op den stoel zot nog stil voor de koude ascli van het uitgebrande Toen Clem Bactie do Hoofdstraat doorreed ,zog hij op een paar honderd passen aistands een ongewoon schouw;oei. Zes soldaten marcheerden twee aan twee, en een zevende 'stapte ■achteraan, een weinig zijwaarts van lien af. Juist toen hij hen zag, hielden zij iiait voor Konak Cottage. 1-Iij was niet weinig verbaasd toen zij allen liet hek doorgingen. Rijdt voort, zeido hij lot zijn voerman; ik moet weten wat dat betcc- kent. Aan liet hek stapte hij af eu zug dat twee van de soldaten voor de deur van het landhuisje stijf en rechtopge- richt als op schildwacht stonden. Niemand mug passeeren, zeido de eene en versperde den ingang door er eene cavaleriekarabijn dwars voor te zetten. Mag ik er niet in'? vroeg Clem, wien de schrik om het hart sloeg. Waarom niet? Voordat de. man kon antwoorden, kwam ei een ander soldaat aan de deur. Ditmaal is hij voorgoed ontsnapt, zeide hij. Bovan, ga een dokter halen, die het dichtst in de buuii woont, en zend dan den eersten gerechtsdienaar, dien je legen komt, hier. Wat is het'? vroeg Clem, met toe nemende» angst. Zijt gij een vriend van den man. die hier woonde? vroeg de derde sol daat, die gouden strepen in den vorm van eene V op den urm had. Zoover ik weet, zal or geen, bezwaar zijn dat gij binnenkomt. Clem trad binnen, en zou on den stoel voor het vuur het tafereel van den Dood. z HOOFDSTUK VI. De twee schurken stapten samen Birmingham in. Bowling was in de opgeruiindste stemming, en William zag in elke struik een gerechtsdienaar Bowling had veel last van zijne ge brande hand, maai- niets kon het ge voel van zegepraal en wraak versto ren, dat hem vervuld© en manna voor zijn hart was. ik zal niet zijn zooals die vrekkige Job, zeide hij tot Whittaker. ik zal geen leven leiden als eene kool in den kleigrond. Ik zal overal heen gaan waar ik lust m heb, en deftig voor den dag komen. Ik zal mij in i zwart klee- den, rnet een hoogen hoed op, als een kapitein, wanneer hij aan wal gaat. Ik zal de beste tabak kauwen, en den besten wijn en sterken drank drinken. Hij maakte een bokkesprong bij dat denkbeeld, en kermde daarop van pij*» aan zijne gebrande hand. Zeg, ging hij eoil oogenblik later voort, op gedemp te» toon sprekende, en dicht naar Wil liam toe schuivende, je zult een amie ren naam moeten aannemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5