Vervolg Biaoenlaod. STAATSCOMMISSIE. Bij koninkl. besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter der centrale com missie voor drinkwatervoorziening: dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; tot lid en onder-voorzitter: mr. G. Jarmink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenliage; tot leden: E. D. van Dissel, inspec teur der Staalsbosschen en -ontgin ningen, lo Utrecht; L, W. 11.a velaar, directeur der gemeentelijkeduin wa terleiding te Haarlem; Dr. G. A. F. Molengraaff, hoog leeraar aan de .Technische Hopgesch. tc 's-Gravenhnge; M. Onnen, kolonel der genie, te U trecht; .1. M. K. Pennink, directeur van de gomeentewaterleiding te Amsterdam; .1. C. Runmer, hoofdingenieur-direc teur lo klasse van den Rijkswater staat, chet van den algemeenen dienst1 te 's-Gravenbage; C. P. E. Ribbius, directeur der Delft- sclio waterleiding, te Delft, en J. B. Westerdijk, lid van Gedepu teerde Staten van Groningen, te Uit- hnizennoeden. Mn. TROI'LSTRA OP HET LOO. 't llld. meldt nog nader: Het onderhoud van H. M. de Konin gin met mr. Troelstra heeft tot II 1/2 uur geduurd. Nadat, de Koningin in haar villa was teruggekeerd, bleef mr Troelstra nog een half uur ten paleize vertoeven. Hij heeft toen in het paleis den lunoh ge bruikt. Per hofrijtuig werd liij daarna we iier naar het station teruggebracht. Ilij verliet te 1 uur 53 Apeldoorn. Er waren nu weinig menschen aan liet slation. In de wachtkamer werd liij omzwermd door journalisten, maar uit'den aard der zaak liet hij over zijn conferentie niets uit. Wel gewaagde hij van de vriende lijkheid, waarmee de Koningin, met wie hij circa anderhalf uur in gesprek was gebleven, hem ontvangen had. Ook in Het Volk zal, zeide hij, niets ge publiceerd wenden. Wat elders was verteld over de gedragslijn, door hem bi volgen, noemde mr. Troelstra uit- den duim gezogen. Op de vraag, of hij verwacht had, door de Koningin geroepen te worden, antwoordde hij: Waarom niet? Het be hoort immers tot de constitutionesle gebruiken, de partijleiders over den politieleen toestand, tc raadplegen. Mr. Troclstra. deelde nog mede, niet te verwachten, dat hij opnieuw door de Koningin zou ontboden worden. Hij vertrekt dan ook weder spoedig -i'iaar Hassorode in den Harz, waar hij zijn vacantie doorbrengt. Wij kregen uit ons onderhoud met mr. Troelstra wel den indruk, dat een oplossing van de crisis nog niet spoedig te wachten is. Kort voor het vertrek van den trein van 1 u. 53 werd mr. Troelslra aangegaapt door de vele wachtende passagiers. „Daar ben ik wel aan gewoon", zei- de mr. Troelstra schertsend. Te huif 4 was de leider der socialisten van zijn bezoek aan H. M. de Konin gin in de hoofdstad teruggekeerd. ONDERLINGE VROUWEN BESCHERMING. Te Leiden vergaderde deze vereeni- Uit 't verslag bleek, dat "t ledental dit jaar daalde van 1672 op 1621. Er is een opgewekt vereenigingsleven. De volgende vergadering zal te Gro ningen plaats hebben. O'.er de statu tenwijziging ontspon zich een breede gêdachtenwisseling, men kwam nog niet verder dan tot algemeene beschou wingen. WETTELIJKE WINKEL SLUITING. In de vergadering van den Raad der gemeente Stad-Doeiinchem werd met 9 tegen 2 stemmen een verorde ning, regelende de wettelijke 9-uur winkelsluiting,' aangenomen, zoo meldt de Tel, Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM IN NEDERLAND. Zaterdagmorgen bracht Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, aan Zijne Eminentie te Amsterdam een bezoek. Zaterdagmddag bracht Z. Era, een tegenbezoek aan Z. D.. H. Mgr. Cal- lier te Haarlem. Zondag droeg, naar de Maasbode meldt, Z.Em. in de Redemptoristen kerk nun de Keizersgracht te Amster dam, een pontificale Hoogmis op. De kerk was geheel gevuld met be langstellenden. Zondagavond zoo meldt dc Maan dag Ct. had in de St. Willibrordus- kerk, aan den Amsteldijk, de feeste lijke huldebetuiging plaats van Z.Etn. Kardinaal Van Rossum door de leden der mannenafdeeling van de aarts broederschap der Heilige Familie. Hel ruime kerkgebouw was rijkelijk en smaakvol versierd; in het pries terkoor dc banieren der verschillende afdeelingen van de aartsbroeder schap, tegen alle pilaren corbeilles met bloemen en groen, bij den hoofd ingang palmen en laurieren, en on der den koepel een reusachtige cor- beille, een ware tuin, welke werd om geven door breede purperroode, schuin afhangende guirlandes, en waarvoor was aangebracht de beel tenis van. paus Pius X. Geruimen tijd voor half zeven was de kerk geheel gevuld; in het mid denschip de leden der aartsbroeder schap, terzijde van 't priesterkoor de speciaal uitgenoodigden, in de zijban ken de geïntroduceerde», terwij zich op 't kleine koor een schare knapen en op het groote een tweehonderdtal zangers en een strijkorkest bevonden. Met ongeduld verbeidde die talrijke schare de komst van den kardinaal. Voorafgegaan door koorknapen met crucifix en kaarsen en gevolgd door een escorte jongelieden, gekleed als de Zwitsers van het Vaticaan, schreed een schare priesters, langs het altaar de kerk binnen, om den kardinaal aan den hoofdingang te ontvangen. In deze schare merkte men o.a. op mgr. Meeuwissen. gewe zen bisschop van Suriname, Klönne, rector van het Begijnhof; Van Zan ten, pastoor dor Sint Willibrordus- kerk (buiten); voorts pastoor Van Noort, van de Sint Willibrorduskerk (binnen). Ondir het Bpelen van plechtige feestklanken op hel groote orgel, door den lieer Jos. Verhoyen, deed nu Z.Em. met zijn gevolg zijn intrede, begeleid door den stoet, die hom ont vangen had, om dan plaats te nemen op den troon van dof goudgele kleur, welke aan de Evangeliezijde (de lin kerzijde) van het altaar was opge richt. Toen weerklonk van hel, groo te koor het Tu es Petrus van Ilalley, begeleid door strijkorkest en harmo nium. Na dezen zang beklom pater Van Dam, directeur der afdeeling van de „H. Familie" in de kerk der paters Redemptoristen, den predikstoel en sprak den kardinaal een hartelijk woord van welkom toe, hem dankend dat hij den leden der aartsbroeder schap dc groote eer gunde, hem het eerst te mogen huldigen, hem, den eersten Nederlander, die na vier eeu wen tot het kardinaalschap werd verheven. Een puar muzieknummers volgden nu, een welkomstlied van Th. van den Bijl, ecu solo, gezongen door den heer W. Bredius, en liet bekende Lauda-te Dominum van Bern. Grausseurs. Pustoor Van Zanten hield daarop de feestrede. In welsprekende taal wees hij op de groote verdiensten van Z. Em. Van Rossum en vooral op diens nederigheid en werkzaamheid. Non ho noris sed laboris" had deze zich toch tot leuze gekozen en met voorbeeldige toewijding en ijver deed hij deze leus gestand. Een plechtig moment was hel, toen Z. Eerw. nog steeds op den kansel staande, de acte van opdracht der broederschapleden hernieuwde, waar bij dezen allen de acte mei hem mede- spraken. en de kardinaal die hernieu wing aanvaardde. De heer J. Neiissen zong in afwisse ling met bet meerendeel de aanwezi gen liet lied „Broeders, welk geloof hebt gij?" en vervolgens zong het boor met genoemden heer als baryton en den lieer \V. Scheepens als tenor-so list, de cantate De Kerk, tekst van W. Mosmans, muziek van pater J. llaagh, redemptorist, en toen kwam het eigen lijke hoogtemoment van den avond; de toespraak van kardinaal Van Rossum. Z. Em. zcide o.a., (lal hij zich geluk kig gevoelde om door de aartsbroeder schap der II. Familie gehuldigd te worden. Deze congregatie vond hij den zuur- deesem van hel Cliristelijk-sociale le ven; door haar worilcu de leden van do Christelijke vereenigingen, welke meer op zuiver maatschappelijk gebied werk zaam zijn, voortdurend gesticht in tiun trouw en aanhankelijkheid aan 't geloof. Toen bij vóór zijn vertrek naar Ne derland 'n afscheidsbezoek bracht bij Z. H. den Paus, zeide deze hem dan ook, dat hij met bijzondere voldoening bet werk der aartsbroederschap gade sloeg en haar leden met hun gezin en allen, die thans hier tegenwoordig zouden zijn, volgaarne zijn a p os tol f- schon zegen schonk. Knielend ontving nu de geheele schare de benedictie des pausen. Een door allon uit volle borst mede- gezonigen Tantum ergo voorafge gaan door Jesu dulcis memoria van Van der Bijl, door liet knapenkoor uit gevoerd en de plechtige zogen van het altaar of door den kardinaal ge geven, beëindigde op indrukwekkende wijze deze treffende huldiging. Na afloop van het feest in de Sint Willebrorduskerk had een schil teren de ovatie aan den kardinaal plaats in de open lucht. De leden der aarts broederschap trokken in optocht voor hij de pastorie dier kerk, door hun banieren en prefecten en een drietal ïmiziehKorpsen, van den R.-K. Volks bond en de St. Jozefsgozellen-vereeni- ging, voorafgegaan. Op het balcon der pastorie, waarboven een balda kijn was aangebracht, had Z. Em. plaats genomen, omgeven door een groot aantal hooge geestelijken, ter wijl achter hem de „Zwitsersche", garde stond opgesteld. Toen de om gang van den stoet, welke ruim 2d mi nuten duurde, was afgeloopen, speel den de muziekkorpsen, onder directie van den lieer H. J. van Houten, den „Priestermarsch", uit Mendelssohn's „Aihalïa", en zong een koor het „Aan U, o Koning der eeuwen", uit de „Pius Cantate", van Schaepuian-Ver- hulst en het „Wilhelmus". Maar weldra was het niet alleen het koor, dat men hoorde, wel duizenden toeschouwers, zoo mannen als vrou wen. paarden hun slem aan die dei- koristen en in machtig geluld klonk het lied uit al dio borsten gerezen. Doch nog luider waren de hoezee's, die weergalmden, telkens wanneer Bengaalsch vuur de eerwaardige groep op liet balcon der pastorie ver lichtte en toen Z. Em., wel tot drie maal toe, met welsprekend handge baar de organisateurs der ovatie en alle omstanders dankte, bereikte de geestdrift haar toppunt, en scheen er aan liet gcjuibol der schare geen einde te komen. Wel een half uur hadden de ver schillende trams noodig om degenen, die opgegaan waren naar den Amstel dijk, ten einde, in kerk en op straat, aan deze huldiging deel te nemen, huiswaarts te brengen een duidelijk bewijs hoe groot de menigte was, die zich daar had vergaderd. Heden, Maandag, zou Z.Em. een 'bezoek brengen aan liet Groot-Semi narie te Warmond. Z.Em. zal den 18on Juli een bezoek aan Tilburg brengen, waar de hooge gast zijn intrek zal nemen in het Moe derhuis der Zusters van Liefde. Don 20en Juli vertrekt Z.Em. dan van Tilburg naai- 's-IIertogenbosch. Gedurende liet verblijf van den Kardinaal te Tilburg, zal diens zus tor, de Eerw. Zuster Garulp'ha uit hel klooster der Zustors van Liefde te Stratum, liaax dooriuchtigen broeder aldaar komen bezoeken. Omtrent het bezoek van Z.Em. aan zijn geboortestad Zwolle, verneemt do Tijd, dat dit bezoek is vastgesteld op Zaterdag 26 Juli a.s. Z.Em. Kardinaal van Rossum zal dam te circa 11 uur in deu voormiddag aankomen, om des anderendaags, des Zondags, een pon tificale H. Mis op to dragen in de II. Michaëlskerk. Van één uur tot half drie zal waarschijnlijk in de pastorie in do Nieuwstraat audiëntie worden verleend, tp drie uur zal Z.Em. in de H. Dominicuslcerk een pontificaal Lof celebreeren en wellicht te 5 uur in de O. L. Vróuw elcerk. 's Maandags och tends zal Z.Em. eene stille H. Mis op dragen in de Kapel der Zustere van Lietde aan het Gasthuisplcin. Nog dien morgen om negen uur vertrekt Z.Em. weder. ONGELUKKEN. Zaterdagmorgen is te Rotterdam de 15-jarige schippersjongen F. R., ge boortig uit Rupelmonde, bij het schep pen van water, uit het gangboord ge vallen van het Rijnschip „Progress", liggende aan de Boompjes, nabij den mond van de Leuvehaven. De arme jongen verdween in de diepte. Gerui men tijd is tevergeefs naar het lijk ge dregd. PSYCHIATRIE EN NEUROLOGIE. Deze vereeniging vergaderde te Rot terdam. Dr. W. M. van der Scheer, genees heer aan 't provinciaal krankzinni gengesticht te Meerenberg, hield een inleiding over de beleekenis der klie ren met inwendige secretie in de oor zaken leer van psychosen. Tot lid in de redactie van de Psy chiatrische en Neurologische bladen werd herkozen dr. M. J. van Erp Taalman Kip en in plaats van prof. dr. G. Jelgersma en prof. dr E. Wicrsma, die niet herkiesbaar wa ren, de heeren G. J. B, A. Jansen te Endegeest en P. Nieuwenhuyzen te Meerenberg. SLUITZEGELS. Het hoofdbestuur der Ned. Natuur historische Vereeniging heeft besloten, op het voetspoor van ander© instellin gen in het binnen- en buitenland, over te gaan tot de uitgaaf van een serie van vier sluitzegels. die tot op schrift dragen „Bescherm de wilde planten en dieren" Het hoofdbestuur koestert de hoop, ©r hiermee krachtig toe bij te dragen, dat het denkbeeld van natuurbeschoaning bij het Ne- derlandsche volk al meer en meer in gang zal vinden, en tevens, dat de verkoop ©en batig saldo zal opleve ren, te bestemmen voor do bcsclier ming van kleinere natuurmonumen ten. De heer Joh. P. C. Benner, kunst schilder te Bussum, heeft voor deze zegels de ontwerpen vervaardigd, zoo meldt de „N. R. Ct.". EERSTE-KAMERVERKTEZING. I-Iet „Bagbl. van Noord-Brabant' verneemt, dat ©r onder de Statenleden van Noord-Brabant, behalve een stroo- ming om den Minister van Water staat, den heer Louis Regout, in de vacuture-Prinzen tot lid van de Eerste Kamer te liezen, een andere sf.roo- ming is, ten gunste van den heer Ka- rel Strater, fabrikant te Tilburg. Het vrij-Katholieke lid der Provin ciale Staten van Zeeland, de bekende notaris Van Dalsum, verklaart in zijn orgaan „Volkswil", Dinsdag bij de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer links te zullen stemmen krach tens een afspraak met de liberalen. Mr. C. Lucasse wordt hierdoor ver moedelijk niet herkozen. De Eerste Kamerleden Van Nierop (U. L.) en Staal (U. L.), die dit jaar aan de beurt an aftreding zijn, heb ben aan de vrijzinnig-democratische Statenclub op tot" hun gerichte vragen geschreven, dat zij zich voor een ver nieuwing van bun mandaat beschik baar stellen en dat zij het programma der vrijzinnige concentratie onder schrijven. KAMERVEE IEZING IN AMSTER DAM VI. Naar 't Hlb. van bevoegde zijde ver neemt, is de heer B. Nierstrasz de can- diclaat der vrijzinnige concentratie bij de a.s. naverkiezing in district VI. INT. YTSSCIIERIJ-CONGRES TE OSTENDE. Bij Koninklijk besluii zijn de heeren J. M. Bottemanne, hoofdinspecteur der visscherijen, te 's-Gravenhago, en dr. II. C. Redeke, adjunct-adviseur in visscherijzaken, te Helder, aangewe zen tot gedelegeerden der Nederlaud- sche Regeering bij het in Augustus to Oslende te houden visscherijcongres. ONGELUK OP EEN SCHIP. Zaterdag moest de schuit van schip per Overmars or.der de hooge spoor brug over het Merwedekanaal door. Te laat bemerkte men, dat vergeten was de mast te strijken. Deze stootte tegen de brug en sloeg met geweld lieer tegen den dekknecht Jan Grunne- ke, uit Wcesp, wiens borstkas inge drukt werd. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. BEROOFD. Bij den uitgang yam de vestibule van het postkantoor aan liet Kerkplein, to 's-Gravenhago, is Zaterdag aan een be jaarden lieer een aangeteekenden brief, inhoudende een paar honderd gulden aan bankpapier, ontrold. De bestolene had juist aan een der loketten den brief in ontvangst geno men, en toen hij door de uitgangsdeur het postkantoor wilde verlaten, kwa men twee mannen door die deur de vestibule binnen. Buiten gekomen, vermiste de bestolene den brief. Van de bedoelde twee personen, die, naar hij vermoedt, hem den brief hebben ontrold, was echter geen spoor meer te ontdekken. IN BROOD GESTIKT. De landbouwer J. Hauwcrt, te Wer- vershoof, (bij Medemblik) werd dood 0)i zijn land gevonden; volgens den dokter is hij bij het eten van zijn brood gestikt. ONTROUWE POSTBEAMBTEN TE AMSTERDAM. We lezen in „De Fakkel": Bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Twee de Kamer kwamen, een grooi aantal kiezers te Amsterdam niet in het bezit van de officieele oproepingskaart van het stadhuis. Een s'.reng onderzoek heeft verdenking doen vallen op een tweetal hulpbestellers, die zich niet op behoorlijke wijze gekweten zouden hebben van hun laak, om <te officieele oproepingen aan de geadresseerden te bezorgen. Bij een hunner zijn de kaar ten, voor een heel© wijk bestemd, te zijnen huize door de politie terugge vonden. Tegen twee bestellers is thans een 'klacht aanhangig gemaakt bij de justitie, die het vorder onder zoek in deze zaak leidt. Wanneer men weet, dat vele kie zers moeilijk tot stemmen te bewegen zijn, wanneer zij de officieele oproe pingskaart niet ontvangen hebben, kan men nagaan hoeveel nadeel door ontrouwe bestellers aan een verkie zingscampagne kan worden toege bracht. CENTR. VER. VOOR OPENBARE LEESZALEN. Zaterdagmiddag hield de Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken haar ledenvergade ring in het gebouw der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Haag De voorzitter, dr. D. Bos, meende, dat al geeft liet 5-jarig bestaan der vereeniging geen reden tot feesle lijkheid, er toch slof is tot tevreden heid, waar er 20 openbare leeszalen en bibliotheken zijn tot stand geko men, de Regeering 20.000 subsidie geeft en het particulier initiatief wil blijven steunen. Spr. wees, evenals de secretaris in zijn vc-rslag, op de naast dc openbare leeszalen tot stand gekomen leesza len van kerkelijke zijde. Op verzoek van de Regeering oefent de Vereeni ging ook daarop haar toezicht uit, opdat ook deze leeszalen kunnen profiteeron van de ondervinding, door de vereeniging opgedaan. Spr. vertrouwt, dat er bij het 10-jarig be staan van de vereeniging in elke plaats van eenige beteckenïs een openbare leeszaal zal zijn. „Onze ver eeniging is nu reeds het centraal punt voor alle bemoeiingen op dit ge bied en de praeadviezen. die in deze vergadering aan de orde zijn, zullen ons den weg wijzen, opdat dit in de toekomst nog meer liet geval zal zijn," Het jaarverslag en het financieel verslag werden goedgekeurd. Ook werd het bestuur gemachtigd, zoo noodig, een post uit te trekken voor opleiding van personeel voor openbare leeszalen en bibliotheken. De uitslag van de bestuursverkie zing was, dat gekozen waren: prof. dr. T. J. de Boer, dr. D. Bos, dr. P. C. Bos, dr. G. A. Roos, Groningen L. Simons, mr. V. H. Rutgers, Hilver sum, (die zijn benoeming in beraad hield), dr. M. Schoengen. mr. J. Hingst, Hilversum; A. L. Brouwer, Leeuwar den mej. N. Snouck Hurgronje, Dord recht; J. J. Thien, Amersfoort, mr. J. N. van Huil, Amsterdam; J. D. Rut gers van der Loeff, Haarlem. Een breedvoerige discussie werd ge voerd over de inleidingen van de hee ren dr. Steenbergen en v. d. Vaik over „de romari in onze openbare leeszalen," Na er op gewezen te hebben, dat de vereeniging nooit conclusies aan neemt, zei de voorzitter na het debat, dat als er een motie kon worden ge steld, mén zich zeker zou hebben ver- eenigd, met een motie als deze „De vergadering is van oordeel, dat romans, wanneer ze op voldoende hoog peil staan, in de openbare lees zaal en bibliotheken een, zij het niet overhecrschende plaats dienen in te nemen." DE VRIJ-LIBERALE KAMER- GROEP. De herkozen en nieuw gekozen vrij- iberale leden van de Tweede Kamer hielden Zaterdag een vergadering ter bespreking van den politieleen toe stand. 0^- Ct.) LEGATEN. Wijlen de heer G. Naeff, te Lochem, heeft vermaakt f 30.000 aan de provïso- rie van steun aan behoeftig© ouden van dagen, f 5000 aan het ziekenhuis, f 5UOO aan het pensioenfonds van de Eerste Nedorlandsche Kroonlederfa- briek ,f 2000 aan de Remonstrantsche Gemeente en f 1000 aan het zieken fonds aldaar. DE DROMEDARIS-TOREN TE ENK HUIZEN. Aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Gedep. Staten van N.- Holland is het volgend adres gezon- den: geven eerbiedig te kennen: de be- stuurderen der Maatschappij „Arti et Amieitae" te Amsterdam; dat het hun bekend is dat de „Dro- medaristoren" te Enkhuizen en het rich daarin bevindend carillon in een zoodöJiigen toestand verkeeren, dat herstel dringend noodzakelijk wordt geacht; dat, waar de Gemeente Enkhuizen uithoofde van hare hoogst ongunstige financieel© omstandigheden niet bij macht© is, de kosten van dit herstel tc dragen, er in den Raad reeds stem men zijn opgegaan om den toren ge deeltelijk t© sloopen en het carillon van de hand le doen; dat adressanten hel ten zeerste zou den betreuren indien werd in bo ven genoemden zin besloten dit in zijne omgeving zoo schilderachtig bouwwerk belangrijk zou worden ge schaad. Redenen waarom zij zich tot u rich ten met hel eerbiedig verzoek van Re- geeringsvvege steun te willen verlee- nen tol het herstellen van genoemden toren, waardoor dit gebouw onver- minkt zoude kunnen behouden blij ven. Pers-Overzicht DE SOCIALISTEN EN DE CRISIS. Hei Volk schrijft o.a.: De bui'gerpers spreekt in daze dagen van onze verlegenheid. Dat wil zeg gen van de verlegenheid waarin de S. D. A. P. z:ch bevindt ten gevolge van hare stembusoverwinning. Da vrijzinnigen filosofeeren over een verantwoordelijkheid, die wij neet aanvaarden willen, de kerkdijken deen alsof zij vol hoop zijn omtrent de manier waarop de sociaal-demo cratie in een minimum van tijd de za ken in het honderd zal jagen. En 1 is als stelt men zich de S .1). A. P. voor, in een toestand van hopclooze verlegenheid, wat met de overwin ning te doen. Men zou om te beginnen de opmer king kunnen, maken* dat die „verle genheid" dan toch slechts het gevolg zou zijn van de machteloosheid der burgerpartijen om met elkaar te zor gen voor'het landsbestuur. Onze „verlegenheid" is dan tocli slechts een gevolg van het feit, dat men liet zon der ons niet af kan, althans dal men voelt het gewone •regeeringsgedoo niet te kunnen voortzetten, met die stevige sociaal-democratie in den rug. Bij ons allen zit het volle besef dat die tienduizenden, die 'hun stemmen gaven aan de onzen, recht hebben op de verwezenlijking van wat zij wilden: een Sterke, eendrachtige, daadkrach tige sociaal-democratische macht. Virijdag vergaderde het Partijbe stuur met de Kamerfraktie en met de redactie van „Het Volk," ter bespre king van den toestand en ter overwe ging van de wegen, waarin onze par tij de oplossing van de politieke crisis heeft te sturen. Uit den aard dor zaak is het besprokene niet voor publi citeit vatbaar. In deze omstandighe den legt men zijn kaarten niet op ta fel. Later zal natuurlijk alles aan de partij worden medegedeeld. Maar één omstandigheid kan wèl medegedeeld worden, en die is, dat de te volgen gedragslijn werd vastgesteld met algemeene stemmen. Dat duidt op iets andere dan op verlegenheid. Letteren en Kunst JOH. WAGENAAR. Het „Ulrechlsch Dagblad" deelt mede, dat Johan Wagenaar heeft be dankt voor de benoeming tot directeur van het Conservatorium te Amster dam. I Koloniën EEN HELSCHE MACHINE ONTPLOFT. Men seint uit Batavia aan de „Sumatra Post": Het „Soerabajasah Handelsblad" meldt, dat de hoer Iloogfaruijn, te Soe- rabaja. uit Koetaradja een colli be- stelsoed ontving. Bij opening bleek ze een helsche machine te bevatten, wel ke direct ontplofte. De heer Iloog- bruijn werd aan het gelaat gekwetst en aan den buik op drie plaatsen ge vaarlijk gewond. Een hand werd ver brijzeld. Het slachtoffer leeft nog. CHINEE ZEN' IN INDIë. Men seinde uit Batavia aan de „De- li Ct." Per „Ban Pok Goan" vertrok een ongewoon groot aantal Chineezen naar hun vaderland. Bij informatie bleek, dat daaronder verscheidene kleinhandelaars uit de binnenlanden zijn, die thans vele moeilijkheden on dervinden bij hun haudei in de des sa's. De meesten zijn bevreesd voor dc actie der Sarekat Islam en keeren daarom terug naar de Ghineesche re- pubbek. dii Gemengd Nieuws ZICHZELF OPGEOFFERD. Den vorïgen Zaterdag had bij een inspectie van de Universty of London Officiers' Training Coips een ongeluk plaats. Het paard van majoor Meikie- john schrikte en dreigde op de dichte menigte van belangstellingen in te rennen. De berijder, die in den oor log een arm verloren heeft het ge vaar beseffende, offerde zich zelf op; hij bradht het paard ten val voor het do menigte bereikte en voorkwam aldus eeu ernstige ramp. Maar de majoor zelf viel met liet paard en ver wondde zich daarbij ernstig zoo ernsïig, dat hij thans aan do gevol gen is overleden PEST. Van ItW7 tot 1911 zijn in Bombay 24.784 menschen aan pest bezweken, en in hetzelfde tijdperk zijn 563 784 I ratten voor onderzoek ingeleverd, van welke er 75.605 besmet bleken te zijn. HET AANHOUDEN VAN SNELTREINEN door gemaskerde bandieten begint in de Vercenigde Staten in de mode te komen. Vrijdagmorgen word een snel trein van de Illinois Central bij Bates- ville in Mississippi tot staan gebracht door onveilige signalen. Terwijl twee gemaskerden den machinist en den stoker met revolvers iu bedwang hiel den, beroofden de vier anderen ie passagiers en stalen~uit de brandkast in den bagagewagen ruim 12.000 aan geld. Had de machinist niet tijdig ge stopt, de trein ware ontspoord, want de bandieten hadden zware balken op de rails gelegd, zoo meldt de N. R. Ct. KONING GEORGE EN DE SUFFRAGETTES. Koning George begaf zich naar Bristol om het landbouwfeest aldaax bij te wonen, toon '11 suffragette, zich door de menigte heendiriugend, plot seling een verzoekschrift ,in het rijtuig des komngs wierp. De vrouw werd ounniddellïjik gearresteerd, zoo meldt de Tel. 160 PERSONEN LEVEND VERBRAND. Een telegram uit Petersburg aan de Tel. meldt, dat te Simmirsk, een hotel, geheel uit hout opgetrokken, door een hevigen brand vernield werd. Het ho tel was vol reizigers, te Sinuntrsk ge komen om de jaarmarkt bij te wonen. 160 personen zijn in de vlammen om gekomen. SPIONNAGE. Voor het rijksgerecht te Leipzig heeft weer een spion terechtgestaan, de 50-jarige schoenmaker Lesniewskl te Thora. Hem werd ten laste gelegd, dat hij bepalingen betreffende de mo bilisatie ter kennis van een Russi sche» agent had gebracht en hetzelfde beproefd had met teek en in gen van vooruitgeschoven verdedigingswerken van de vesting Thojpv U© man was een hartstochtelijk speler en is vroe ger veroordeeld wegens bedrieglijke bankbreuk. Hij kreeg drie jaar tuchthuisstraf, zoo meldt de „N. R. Ct". JUWEELEN GESTOLEN. Bij juweliers te New-York werd in de vorige week voor een' waarde van 100.000 dollaJrs aan juweelen gesto len. Do detectives hebben al die edel gesteenten teruggevonden in de vesti aire van een station. Dat leidde tot de arrestatie van eeu bediende van do juweliers, die ook bekend heeft. Toen hij eenige dagen te voren in verhoor werd genomen, raakte hij zoodanig in liet nauw, dat hij uit een open raam op straat sprong, en aan den haal ging. Dit had natuurlijk reeds sterke vermoedens tegen hem doen rijzen, zoo meldt het N. v. d. D. EEN RUSSISCH CONSUL DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Naar uit Urmica (Perziê) - gemeld wordt, is de Russische consul, die 'door 40 Kozakken en 40 Koerden ver gezeld werd, door een groote Turk- sche rooversbende overvallen. Een heftige strijd ontstond. Toen een Rus sisch detachement den consul ter hulp snelde, werden de bandieten op da vlucht gedreven. Zij lieten tal van dooden en gewonden achter. Van de Russen werden twee Kozakken ge dood, en een officier en zes man ge wond, zoo meldt de TeL Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beropeen te Nieuw-Amsterdam T. J. Wielenga, te Nieuwland bij Leer dam. CHRIST. GER. KERK. Aangenomen naar Woerden door H. Woudstra Jz., te Nieuw-Amster dam, ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd - theoretisch exa men geneeskunde de heeren J. de Bloeme en K. J. C. Verraart. Voorbereidend examen Ind. adm. dienst de heer B. Boelstra. Bevorderd lot apotheker, mejuf frouw A. P. Olivier en de heeren A. M. Frcnkel, F. J. Rienlcs. A. J. Bronkhorst en C. C. E. Tengbergen. Amsterdam. Tot arts bevorderd do heeren B. van Delden, geb. te Ensche dé, A. van Schelven, geb. te Dieren, S. B. de Vries Robles, geb. te Paramari bo. Geslaagd voor het le ged. de heeren J. M. de Ruijter en W. J. Landsman. Met goed gevolg is afgelegd het doc toraal exameu in de rechten door den heer C. Prinzen; het candidaatsexa- men in de wis- en natuurkunde en do scheikunde door den heer A. M. J. F. Michels; het theoretisch apothekers examen door mej. J. M. Kerebijn en de heeren J. A. N. Ballintijn en C. W. F. Veen. Amsterdam. (Vrije Universiteit.) Ge slaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap de heer G. A. Die penhorst, en voor het candidaatsexa men de heer D. VV. O. A. Schut. Leiden. Geslaagd voor net candi daalsexamen Ned. letteren, de heer C. S. Jolmers; voorbereidend examen Ind. adm. dienst de heer F. J. Brugge- man Jr. Dr. J. TH. DE VISSER. De „Standaard" noemt het bericht over dr. De Visser onjuist. Deze zon een eventueel beroep naar Amsterdam niet aannemen. R. K. KERK. MGR. H. L SLOOTS. Te Velsen Driehuis is, naar „De Tijd" meldt, overleden, mgr. II. L. Slools. rustend pastoor der parochie van de H. H. Nicolaas en Barbara to Amsterdam, eere-kamerheer van den Paus, ridder in de orde van Oranje- Nassau. Stoomvzarifcsrichten STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Het st. Prirseu Juliana vertrok 5 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het st G roti us (uitreis) vertrok 5 Juli van Colombo. Het st. Knmbangan (uitreis) pass. 5 Juli Kaap Canoeiro. Het, st. Karimoen (uitreis) arriveer de 4 Juli te Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. liet st. Besoeki (uitreis) pass. 4 Juli Kaap Bon. I-Iet st. Deli (thuisreis- vertrok 4 Juli vau Djeddah. Het st. Goentoe,r arr. 5 Juli van Rot terdam te Batavia. Het st. Malang arriveerde 4 Juli van Rotterdam te Batavia. I-Iet st. Tanibora (uitreis) vertrok 5 Juli van Lissabon. HOLLAND-AMERIKA-LIJ N. Amsteldijk arriveerde 4 Juli van Rotterdam te Boston. Het st, Noord?m vertrok 5 Juli van Rotterdam naai' New-York en was te 3 u. 40 min. voorin, in zee. Het st. Oosterdijk vertrok 4 Juli van Baltimore naar Rotterdam via New port News. KON. HOLL. LLOYD. Hel St. Amstelland vertrok 4 Juli van Montevideo naar Amsterdam, Het st. Hollandïa vertrok 4 Juli van Buenos-Ayres naar A ra sterdam. Het st. "Zeelaudia arriveerde 5 Ju|l van Buenos-Ayres te Amsterdam. KON. WEST-IND MAILDIENST. Het st. Lodewiik van Nassau, van Glasgow naar Amsterdam, arriveerde 3 Juli te Cardiff Het st. Prins Willem 1 (uitreis) pas». 5 Juli 7 u. 10 voorm. Dungeness. STOOMV.MIJ. OCEAAN. He: st. Diomed, van Java naar Am sterdam, vertrok 4 Juli von Marseille Hei st Myrmidón, van Batavia naar Amsterdam, paseerde 3 JuLi Perim. Oopack vertrok 5 Juli vau Batavia naar Amsterdam. Pak Ling, van Batavia naar Amster dam, vertrok 4 Juli van Padaag.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7