DE ENGELSCBE STEMRECHT- VROUWEN? Aan de N. R. Ct. wordt nog ge seind: Zondagavond is er met een vervaar lijken knal een bom ontploft in een onderaardsche gang van de beurs te Liverpool. Er is cenige schade aan gericht-. Maandagochtend is een poging ge daan om het wundelhoofd -te South- port in brand te steken. Visschens ontdekten do vlammen in een loods op het hoofd en doofden ze snel. In de nabijheid waren inet krijt de woor den geschreven: Dit goede werk geeft aanspraak op kiesrecht. EEN NIEUWE MIJNWERKERS STAKING IN ENGELAND De „Tel." meldt: Afgaande op de berichten uit ver schillende arbeidersorganen, wordt Engeland met een nieuwe staking van de mijnwerkers, die alle mijnen in Yorkshire omvat, bedreigt. Na üe laatste algemeene staking nudden de leiders der ondergrondsche arbeiders, die buiten de minimum-loonwet wa ren gesteld, er toe te bewegen weer aan het werk te gaan. En toen zij hierin eindelijk slaagden, geschiedde dit alleen door de besliste belofte van de Yorkshire Mijnwerkersvereeniging, dat de ondergrondsche arbeiders al het mogelijke zouden doen 0111 een minimumloon te verkrijgen. Elke poging om dit minimumloon te ver krijgen, bleek echter vruchteloos, daar de directies weigeren eeuige concessie te doen en dezer dagen zijn de leiders der werklieden met 90.038 tegen 6375 stemmen gemachtigd om een staking te proclameeren. Inlussclicn is de staking bij de Dud- ley-mijn, die 14 dagen geduurd heeft, door een minnelijke schikking geëin digd. Ook verwacht men, dat de sta king te Birmingham binnen zeer kor ten lijd opgeheven zal worden. DE HITTE IN DE VER- EEN1GDE STATEN. Aan'de „Lokai Anzeiger" wordt uit New-York gemeldDe hitte duurt on afgebroken voort. De sterfgevallen onder ouderen en kinderen nemen voortdurend toe. CHINEESCHE EMIGRATIE. De correspondent te Weencn van de N. R. Ct. meldt: De Politische Correspondenz heeft 'n brief uit Parijs, waarin de aan dacht gevestigd wordt op do groote betcekenis van de Chineesche quaestie in Indochina en onze Oost. De emigratie bestaat in Indochina (ook in ons Indic) uit de lastige en strijdlustige rneuschen uit, Zuid China die behooren tot- de revolutionnaire partij van Soon-Y'atsen. Om die reden zijn vele koloniale specialiteiten van tneening, dat er, alvorens het te Iaat is, maatregelen genomen moeten wor den om het Chineesche gevaar te keer Lg gaan. Een van die specialiteiten, de oud-Minister Ilermaud, stelt voor, dat de belanghebbende staten zoo spoedig mogelijk een internationale overeen komst sluiten tot regeling van de Chi neesche emigratie in de Enropeesche en Amerikannsche bezittingen. De be langhebbende staten zouden zijn Frankrijk, Nederland, Engeland, de Vereenigde Staten en Rusland. ^TAKING EN UITSLUITING TE BOCHOLT. Van betrouwbare zijde deelt men aan 't I-Ibl. omtrent den toestand in Bocliolt, direct aan onze Geldersche grens, waar, door staking en uitslui ting thans 6800 textielarbeiders zon der werk zijn, mede, dat daar bijzon dere toestanden bestaan, die tot een spoedige oplossing kunnen leiden. Men heeft er namelijk niet die groote textieiinrichtingen, welke men elders in Duitschland aantreft), en waarvan ons land er ook eenige telt, maar eene verdeeling vo,n bedoelde 6800 arbei ders over niet minder dan 76 pa troons, welke van 15 tot 400 werklie den iri dienst hebben. De grooto fa brikanten laten natuurlijk in eigen inrichtingen werken; de kleine, het meerendeel dus, in gdbuurde lokali teiten,gedeelten van groote gebouwe-n. Men huurt zooveel als noodig is om te kunnen vervaardigen, wat kan worden verkocht. "Tiet laat zich aanzien, dat, vooral met het oog op deze klein-industnie, de tegenwoordige toestand niet lang bestendigd zal blijven. Men zal wel tot een overeenkomst komen en de loonen, waarvan de stand niet in overeenstemming bleef mei de tijds omstandigheden, verhoogen. Dan is in hoofdzaak de reden lot staking weggenomen. Een merkwaardig geval doet zich voor bij deze staking; dit namelijk, dat de politie te Bocholt li iet werd versterkt. Er werden op initiatief van den Christ Internationalen Textiel- arbeidersbond een 120-tal personen uit de stakende en uilgesloten arbei ders gekozen tot handhaving d'er or de, indien die soms mocht worden verstoord; waarop edhter weinig kans bestaat. Deze menschen, ken baar aan een teeken op den linker bovenarm, hebben een dienst inge richt, die alle stoornis tot dusverre voorkomt en zonder twijfel zal blij ven voorkomen. Vooral is men er op uit het bezoek aan café's en andere drinkgelegenhe- den te beperken. Den arbeiders is verzocht daar niet te komen tijdens de staking, en dat aan dien wensoh wordt voldaan bewijzen de klachten der caféhouders over de geringe in komsten, SCHADELIJKE Z.G. „TINNEN" LEPELS EN VORKEN. Dr. Van Hamel Roos en llar'men3 schrijven in liet „Maandblad tegen de Vervalschingen": Reeds herhaaldelijk wezen wij op het gevaar van het gebruik van goed- koope z.g. „tinnen" lepels en vorken en ander eelgereedschap, waarin be trekkelijk groote hoeveelheden lood voorkomen. Met het oog op het feit, dat natuurlijk slechts een klein deel eener natie ach van zilveren eetge- reedschap kan bedienen, achten wij het uit een hygiënisch oogpunt van groot gewicht, te wijzen op talrijke vergiftigingsgeva 1 lenwelke de docto ren Mcillere, Apert en Rouillard lo Paijsr onlangs constateerden en waar over zij berichtten in de „Société Mé- dicalo dos Höpitaux". In do schadelijke couverts werd bij chemisch onderzoek 10 pCt. lood ge constateerd. Dit gehalte, zeggen de drie genees kundigen, is toegestaan aan de fabrie ken, waar groote inhoudmaten, ijs machines, kannen, leidingen enz., wor den gemaakt. Een zoodanige compositie moest door do wet verl>oden zijn, vooral niet het org op dranken en voedingsmid delen (als azijn, vruchten, zuren en specerijen), welke dc eigenschap heb ben lood op te lossen. Daarentegen is de Fransche wet. zeer streng waar hot betreft het ver tin sol voor potten en pannen, daar dit niet meer dan 1/2 pCt. lood mag be vatten, en voldcen moet aan de wette lijk vastgestelde proef, d.w.z. dat in een oplossing van 3 pCt.-tig azijnzuur na een half uiir kokens geen lood ge vonden mag worden. Voor de „geheel tinnen" voorwerpen (lepels, vorken, enz.) wordt 10 pCt. lood toegestaan, terwijl zij. daar ze evenals de vertinde voorwerpen, voor spijzen en dranken gebezigd worden, aan dezelfde eischen behoorden te voldoen. In ons land heeft men het goedge vonden, zooals bekend'is, in het ge heel geen wetten dienaangaande to maken, en tot dusver op dit gebied steeds liet zorgelooze systeem van „laisser faire" ei, „laisser aller" ge volgd. \Y ij vertrouwen, dat onze nieuwe re geering en vertegenwoordiging als een der voornaamste punten op haar werk programma zullen plaatsen: de be hartiging van de zoo hoogst noodige hygiënische belangen onzer natie, door de invoering van billijke en aan de ervaring getoetste, doch tevens strenge wetten op het gebied van voc-1 dingsiniddelen en verbruiksartikelen. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- "N BLOEMTUIN, ENZ. PROEVEN MET GROENTEN. "t Verslag van de Rijksluinbouw- proefvelden in Noord-Holland is ver schenen. Tal van proeven zijn in die provincie weder genomenvele, om te onderzoeken in hoeverre kunst meststoffen winst kunnen geven en of zij niet succes de daar gebruikelijke mestsoorten kunnen vervangen. Voor ditmaal bepalen wij oris tot een 3-tal proeven, de eerste in het Verslag ver meld. Bij den heer P. Rood Hz. te Boven- karspel werd een veldje, groot '100 vierk. Rijui. roeden, aangelegd op middelzwaar land, dat al 12 jaar ach tereen voor groenteteelt was ge bruikt. Men pootte er eerst Duitsche muizen en plantte als nagewas gele eavoye kool. Kunstmest werd hier met paardeninest vergeleken. De aardap pelen werden 2 en 3 Juli geoogst en tegen (2 50 per half mud verkoeht; de groote namelijk, de kleine deden half geld." Tengevolge van de veie regens kwam de kool onvoldoende tot ontwikkeling, 't Verslag geeft dan ook alleen de opbrengst der aardap pelen, en hieruit blijktdat alle 5 perceelen een hoogo geldelijke op brengst gaven, dank zij den hoogen prijs; voorts, dat volcdigc kunstmest den paardeninest verre overtrof 67.81 en 61.25. Waar phospkorzuur of kali was weggelaten, was de op brengst minder: 62.50 en 60. weglating van kali schaadde dus het meest. Op een proefveldje, lichte klei, bij den lieer Cl. Degeling, te Bovencarspel werd op 5 perceelen, elk van 20 vierk. Rijnl. roeden, molmbeer met kunst- niest vergeleken. Molnilieer is een meststof, welke te genwoordig in sommige steden nog al gefabriceerd wordt door de faecaliën met turfslrocisel to conserveeren. Men teelde als voorvrucht Duitscue mui zen. als navrucht, tussclien de rijen aardappelen, gezaaid, keukenbieten. 't Ongunstige weer deed de bieten ach terblijven, waarom men op 3 der 5 perceelen reuzenblocinkool plantte. A a rd a p [iele n en bieten werden gewo gen. de bloemkool werd in 3 soorten gesorteerd. Dc molmbeer, kostende f 8.—, gaf 630 K.G. aardappelen en 600 KG. bie ten; volledig kunstmest (f 6.10) lever de respectievelijk683 K.G. en 1000 K.G. van beicle dus meer, van bieten zeer beduidend meer. Op 2 perceelen had men 2 soorten kalimest vergeleken: patenlkali en 40 pCt. kalizout: de eer ste meststof, patentkali, voldeed, even als op bovenvermeld proefveld, liet best. Het derde veld was bij den lieer P. Visser Gz. te Bovenkarspel, op zwaren grond, al 14 jaar voor groenten in cultuur. De proef werd genomen met bagger en paardeninest tegenover kunstmest.. De teelt was: Julimuizen en reuzenbloemkool. Ook hier had men weer 5 jieroeelen van 4 roeden. De aardappelen werden gesorteerd in groote en kleine; de bloemkool in 3 soorten: le en 2e soort en uitschot. De nazomer was voor de bloemkool niet gunstig, maar door liet zachte winterweer kon zij tot iu Januari doorgroeien, waardoor er niets door de vorst verloren ging. Het was ook iliier weer, dat de kunstmest den prijs behaalde althans bij aardappelen: bagger en paardeninest, kostende 1 8, gaven 750 KG. grooto en 162 KG. klei- no aardappelen; volledig kunstmest (f 6.90) 800 en 170 KG., derhalve van beide meer. Blocmkoolen verkreeg men bij bagger en paardeninest: lo soort 285, 2e soort 45, uitschot 55; bij kunstmest 270, 55 en 60, dus minder Over het geheel editor was het voor deel aan de zijde van den kunstmest. Verder blijkt uit liet resultaat der perceelen: le. dut palentkali veel grooter winst gaf dan kainiet; 2e. dat plhosphorzuur en kali niet konden worden weggelaten; 3o dat het phos- plvorzuur veel minder invloed had op de bloomkool dan op de aardappelen; 4e dat het ontbreken van kali bij" bei de gewassen den oogst sterk deed da- Melk en Melkgebruik. Melk is een waardevol voedingsmid del. Is zij afkomstig van normale die ren, dan bevat zij, behalve de afschei dingen der bloedvaafklïeren, zeer ge wichtige fermenten, die de spijsverte ring en assimilatie bevorderen, c-n voorts voedingsstoffen als eiwit, vet, melksuiker, lecithine, en mineraal- stoffen, als phosphorus, kalk, ijzer, enz. Eén liter goede melk bevat onge veer 35 gram eiwit, 46 gram melk suiker en 35iO gram vet. De bekende arts te Karlsbad Dr. A. Lorund zegt in zijn werk „Oud worden en jong blijven" van dc melk, dat zij is het voedsel dat een aantal van onze ge wichtigste organc-n het best kunnen verdragen, zonder dat 2e meer werk behoeven te doen. Bij vleeschkost daarentegen zoo zegt hij wordt van de werkzaamheid der lever en dei- schildklier veel gevorderd. Ook wor den die organen, welke de verschil lende voedingstoffen moc4en assuni leeren (in efgenlijke voedingsstoffen veranderen- en beur vergiftige be- slanddeelen moeten verdrijven, door melkvoeding het minst in beslag geno men. Daardoor komt het ook. dat lever- en nierlijders zich het beste ge voelen bij een overwegende melkvee- ding. Ook aan denieren bekomt een voeding zoo schrijft deze arts ver der welke een weinig zout bevat, zooals melk, liet beste, terwijl rauwe melk ook gunstig werkt (misschien I door hel gehalte aan gistingsluffen en melksuiker) op de ontlasting. Gekook te melk stopt eerder. Voor patiënten, die ean bloedvaatverkalking lijden, is een overwegende melkvoeding even eens het beste. Reeds honderden jaren geleden ried Borudelot, de beroemde lijfarts van den grooten Condé en van de Zweel- sche koningin Christine, al zijn pa tiënten aan, zeei veel melk te gebrui ken, waarvan hij geloofde, dat ze „het bloed deed herleven". Het beste is de melk, wanneer ze versch van de koe, nog met de warm te van het dier wordt gedronken. Ze blijft dan, evenals andere verwarm de vloeistoffen, maar kort in de maag; dit vve'rd ook geconstateerd van koude, rauwe melk, in tegenstelling met koude gekookte melk. Dat melk door koken liaar waardevolle eigen schappen voor liet grootste deel ver liest, ja zelfs dan nadeelig kan wer ken, werd naar Dr. Lorand mee deelt door proeven bij dieren over tuigend bewezen. Bekrïng voederde kalveren van onderscheidene boerde rijen in Maagdenburg en op landgoe- derïjen in Bohemen en I-Iongarije met afgekookte en rauwe melk, om ze met elkaar te vergelijken. Spoedig zag men een groot verschil in het gedijen der dieren. De met ge-kooklc melk ge voede kalveren vertoonden verschijn selen van rachitis (Engelsche ziekte). Ook trad een op scorbut (scheurbuik) gelijkende toestand op, en verscheide ne dieren stierven aan uitputtende diarxhee. Bij kinderen kan men de zelfde verschijnselen en bovendien de Barlowsche ziekte waarnemen, wan neer zij gekookte, oververhitte melk, die zooals in groote steden dikwijls voorkomt, niet geheel versch iis, krij gen. Dr. Lorand beveelt dan ook drin gend aan alleen rauwe melk te gebrui ken en deze alleen dan tot 60 of 70 graden fö verwarmen, wanneer de herkomst verdacht is. Is de melk van onbekende of twijfelachtige herkomst dan moet vooral aan patiënten wor den aangeraden de melk te koken of gesteriliseerd te drinken: „daar de tuberrulose evenals andere infectie ziekten zonder twijfel door de melk van dieren op mensdhen overgebracht kan worden." Hebben echter de proe ven van den veearts uilgemaakt, dat het dier gezond is en niet reageert op tuberculine, en hebben we ook de ze kerheid, dat de inelk niet gedoopt is door een of andere vloeistof, welke bacteriën bevat, vervalscht of door vaten verontreinigd is, dan kunnen wij zonder bedenken de melk rauw drinken. Het gelukkigst is daarom degene, die eigen koeien of geiten be zit. en ze in ecu goed geluchten stal, of nog beter, buiten kan houden. C. B. Leger en Vloot PROEF MOTORMITRAILLEURS. Bij de aanslaande groote manoeu vres zal een proef worden gehouden met een tweetal mitrai-ieui s op motor rijwielen en twee dergelijke rijwielen, ingericht voor palronenvervoer. Letteren en Kunst OPERA. Zooals men weet, hebben er plan nen bestaan om te Amsterdam een Nederiandsche Opera in het leven te roepen, waarvan directeur zou wor den de lieer Jos. M. Orelio. Verschil lende contracten met solisten en ko risten zouden reeds afgesloten zijn. Thans verneemt het N. v. N., dat door bel hoofdbestuur dier opera aan de koristen een schrijven is verzon den, waarin verklaard wordt, dat door het wantrouwen, dat in de onderne ming is verwekt door velschillende bladen, van de voorloopige plannen wordt afgezien en dat aan dc koris ten de vrijheid wordt gegeven contrac ten met anderen af te sluiten. Koloniën EEN AUTO-ONGELUK. Des.niKldags zoo lezen wij in het „SoerjtHbld." reed T10 Siek GioK, tokohouder te Soerabaja, met zijn zoon in een auto, bestuurd door een inlandschen chauffeur, op den weg van Malang naar Soernbaja, in de buurt van do suikerfabriek Sroent. Op een gegeven oogenblik vloog do auto in een scherpe bocht naar rechts over een greppel tegen den spoordijk op. De inzittenden werden door den geweldigen schok uit dc auto geslin gerd en bleven bewusteloos liggen. Spoedig kwam van de fabriek hulp opdagen. Tio Sick Giok, die aan hoofd en handen deerlijk was gewond, werd naar de woning van den administra teur gedragen en daar onmiddellijk door den fabrieksdukter onder behan deling genomen. De zoon van Tio Siek Giok bleek, na te zijn bijgebracht, slechts een paar onbeduidende schrammen te hebben bekomen de chauffeur was er goed afgekomen en had behalve eenige ontvellingen en schrammen, geen letsel. Denzelfden avond nog in Tio Siek Giok per auto van Sroeni overgebracht naar zijn woning op Kepoetran, waar hij het momenteel naar omstandigheden goed maakt. Gebleken is dat bij het vertrek van Malang naar Soerabaja de auto vol strekt niet in orde was. De chauffeur verklaarde, dat, toen de auto afreed, het remloeslel niet goed werkte en dat het stuur ook niet geheel in orde was. De auo van Tio Siek Giok was ge heel vernield. PEST OP JAVA. Eon regeeringstelegram betreffende pestge vallen op Java van 18 Juli tot 1 Juli vermeldt: Afdeeling Malang 197 nieuwe testgevallen, 190 dooden; Mn- dioen 9 nieuwe gevallen, S dcoden; Ke diri 18 nieuwe gevallen, 10 dooden; Soerabaja 9 nieuwe gevallen, 7 doo den; Paree 9 nieuwe gevallen, 14 doo den, Magelang in de vorige periode 5 en 11 vi 9 gevallen, samen twaalf doo den, Tool oen gagoeng 22 doodelijke ge vallen. VULKAAN IN WERKING. De resident van Besoeki meldt, dat in den laatsten tijd een verhoogde werking van den vulkaan Raoeng merkbaar is, gepaard gaande met een geringen aschregen en lichte aardbevingen. Amsterdamsche Kout LXXX. Het gure weer. Politie en arbeidersbeweging. Uit wonende verpleegsters. Het vijf cents tramtarief. Waarde lezeressen en lezers, dit Juli-weer is zóó grimmig, zóó somber en kil, dat ik u waarlijk voorloupig niet nog eens ter E. N.T.O.S. noodïgen durf. Ik schrc-ef u over onze groote expositie al een paar maal en er is nog heel wat te zien, maar laat ons even wachten op warmer tijden, Nü worden dikke jassen weer uit de kast gehaald en extra-dekens. Zoo- waar wordt af en toe nog tersluiks de kachel aangemaakt. Het is voor de E.N.T.O.S. zeker heel onaangenaam en onvoordeelig en jammer voor do schoone plannen, als nieuw, uitge breid vuurwerk-program. Venetiann- sciie nachten en dergelijke fantasti sche en sc. oone zaken. Ik scbrijf u daarover nog als het weer warmer wordt. Wie weet? In vele deelen van Ame rika zit men thans, terwijl wij onzen kraag opzetten, te puffen, van de hitte. Zouden wij óók binnenkort weer een hitle-golf krijgen Als het een domme vraag is, bied ilc aan meteorologen en natuurkundigen mijn nederige excuses. Ik voor mij lioop, dat we voor liitte-golven gespaard mogen blij- I11 afwachting dus, dat de E.N.T.O.S. weder aan de beurt is. thans een en ander over wat in onze vroedschap geschied is Woensdag, en dat de moei te van een na-praatje waard is. Ik wil dan eerst even wijzen op de interpellatie van den heer Wibaut in zake liet optreden van de Amsterdam sche politie op den avond van den .herstemmingsdag. Men herinnert zich, dat de sociaal democraten hun overwinningen ge vierd hebben in de zalen van bet Con certgebouw en Yan Bellevue, waar, zocuils te begrijpen is. een opgewon den, geestdriftige stemming heerschte. De stemming was zelfs zóó uitbun dig, dat de heeren Troclstra en Vlie gen >ie verzamelde menigte wie had "net ooit gedachttoespraken j uit de ramen van hel. deftige Ameri can op het Leidscheplein. Wat wonder dat drommen sociaal democraten en bijloopers^die de rij zende zon aanbidden, liederen zin gend door Amsterdams straten liepen en, vanzelf, op den Dam terecht kwa men. De voorzitter der federatie van de S. D. A. P. te Amsterdam, de heer E. Polak, vond het, op den Dam ge komen, welletjes en wilde den stoet ontbinden en aanmanen rustig „huis- loete gaan. Maar, nietwaar, tusschen lip en be kerrand Hij had zijn voeten nog niet op liet steenen muurtje om Naatje en het woord „Strijdmakkers" nauwelijks uitgesproken of hij sverd van zijn verhevenheid gehaald en dit was het sein voor de politie om er op te ran selen. De menigte trok nu de Damstraat en de Hoogstraten door en toen, in de Joden Breesiraat, is hel, weer, zooals men weet, tot een treffen gekomen, waarbij geduchte slagen gevallen ziju. Over dit een en ander werd door hei sociaal-democratisch raadslid den heer Wibaut, in den Raad geïnterpel leerd. Dc heer Wibaut vroeg den waarne- nienden burgemeester, den heer L. Serrurier, of het optreden dor poli tie op den bewuston avond door hem werd goedgekeurd en welke maatre gelen het hooid der politie dacht ie nemen, indien hij het optreden niet goedkeurde. De heer Serrurier gaf onomwon den een eerlijk, sympathiek ant woord. Hij had de zaak onderzocht en vond trouwens evenals de hoofdcommissaris het optreden van de politie zeer ontactisch. Het is ge bleken dat een brigadier het bevel tot de uiteenranselpartij gegeven heeft en die zal dus, wat men noemt wel „een duw krijgen". Overigens en dit was nogal een krasse uitlating zal de waarnemend burgemeester den hoofdcommissaris zeggen, dal een «ergelïjk politie-optreden niet meer moet voorkomen. Of de burgemees ter, als hij van verlof terug is, in ge lijken geest zal handelen? Dit is wel zeker, van den burgemeester zou de interpellant allicht niet een zoo be vredigend autwoord gekregen heh- ben. Het heele geval vestigt, in 't alge meen, weer eens de aandacht op de verhouding tusschen die politie, en de laten we 't zoo noemen, arbeidersbe weging in de hoofdsLad. Een verhou ding die enkele gevallen als het hierboven geschetste uitgezonderd vrij gunsLig is. Van provocaties hoort men niet meer, noch van de eene, noch van de andere zijde. We hebben audere dagen gekend. Behoef ik het paling-oproer nog te noemen En in de gloriedagen van hot Volks park en Constaiitia kwamen provoca ties nogal eens voor, nu eens van de zijde van dom 011 s t re ere nde arbeiders, dun weer van die der politie. In die dagen werd herhaaldelijk gevoebteu in vergaderealen en op den openharen weg. 't Herinnert aan de famousc verha len van den onder de oudere journa listen nog zeer bekenden Geerke. Geerlce, de journalist die liet eerst in ons land de opkomende arlieiders- heweging „versloeg" was een statig man. Een groote. kranige figuur, die bij manifestaties altijd vooraan lien „in 't barnen dor gevaren". Er waren in zijn tijd veel manifestaties; ik noem o.a. de bekende hongeroptoch ten. Als nu de groote Geerke, deftig geliooge-heed met collega's vooraan den stoet liep eu als hij in zag dat de boel te spoedig en te kalm naar zijn zin verloopen zou, zoodat er geen „co- pie" in zat, dan zei hij hardop, zoodat de voorste manifestanten liet duide lijk hooren konden b.v. ,,ik lieb ge hoord dat ze naar het huis van den burgemeester gaan'' En de voorst m schreeuwden dan onmiddellijk „jon gens, vooruit naar den burgemeester". De politie, die er anders over dacht, kwam dan mot de massa in botsing en.... Geerke had copie. Teen de poli tie hiervan de lucht kreeg is „per on geluk" bij de een of andere manifesta tie 's heeren Geerke's hoogezijde eens stuk geslagen. Maar die schoone dagen zijn voor bij. Er heeft zich in dezelfde raadszit ting een felle discussie ontsponnen met. alweer, een nederlaag voor wet houder Jitta en. alweer was Dr. Abra hams de man, die hem de dampen aandeed, 't Was bij de kwestie van het uitwonen van verpleegsters en verplegers in de gasthuizen. De vereeniging „Nosokomos" heeft a,an B. en W. een adres gezonden om aan gediplomeerde verpleegsters, werkzaam in de gemeenteziekenhui zen het recht te geven daarbuiten te wonen. Het praeadvies van B. en W. luidde op dit verzoek afwijzend te be schikken, inaar de raadsleden Smit en Wibaut stelden voor B. en W. uit te noodigen een regeling te ontwerpen, waarbij een deel der verpleegsters buiten de gasthuizen kan wonen. De nederlaag van Wethouder Jitta was op 't nippertje, maar een neder laag was het toch. Hst voorstel Smit- Wi'baut werd nl. met 20 tegen 19 stemmen aangenomen. In de discussies is dit wel duidelijk naar voren gekomen; dat het inter naat voor do verpleegsters érnstige bezwaren oplevert. Opgemerkt werd, enm. i. zeer terecht, dat de inwonen- den nooit eens komen uit de sfeer. En het is noodig, dat ze na haar werk van vermoeienis en zelfverloochening, dat de ziekenverpleging Ls, geregeld zich In andere kringen bewegen om frissche gedachten te krijgen; niéu we ideeën. Een der argumenten er tégen, dat zoo op 't eerste gezicht nog al ernstig lijkt 13 dat van 't gevaar van besmat- tings-ovenbrenging. 't Was Dr. Nuyens, die liet opperde. Maar deze vraag werd beantwoord 1 met de andere of dan datzelfde ge-; vaar ook «iet geldt, voor dc dokters en voor uitwonende verplegers. Een ernsligo grief van dc inwonen- den is ook de vrijheidsbeperking en de voortdurende controle, waaraan ze onderworpen zijn. Nu zal niemand willen, beweren, dat de gasthuisdïrec- ties, oi dat de doktoren de verpleeg sters slecht behandelen, maar tiet ge vangenisachtig leven voor de ver pleegsters in de ziekenhuizen is toch zeker allerminst bevorderlijk aan de opgewektheid, een opgewektheid, die ze zoozeer behoeven in haar moeilij ke taak. Hei uniforme vijf cents tramtarief is sedert Dinsdag ingevoerd. En, :t is duidelijk merkbaar. Reeds na is een vermeerderd passagiers-vervoer merkbaar en men is thans nog vol strekt niet geheel aan den nieuwen toestand gewend. Men denkt er nog niet zoo aar.. - Het is echter te verwachten, dat liet vervoer belangrijk toenemen zal bij dit, op lange trajecten buitenge woon laag tarief. De conducteurs staan nog een beet je vreemd te kijken naar hun trom mels die thans slechts één bundeltje kaartjes, hoogstes twee bevaiten, waar er vroeger iot ik geloof wel tien soorten toe waren. Ze vinden hun taak vergemakke lijkt, maar moeder de vrouw zal toch vanwege de mindere inkomsten aan fooien wel zuinig kijken. AMSTERDAMMER. Kerk en School NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Jelsum (toez.) door P. van der Mal, candidaat ta 's-Gravenhage. Bedankt. Voor Ooster- wohle door W. Bieshaar, te Zetten. GER. KERKEN. Beroepen. Te Zuidwolde D. Steen- huis, te UseLmonde. Aangenomen. Naar Nieuw Buiten door J. A. Berghuis, te OosterencL DOOPSGEZ. GEM. Bedankt, Wmr Edam door J. Sclier- peuhuysen, te Den lip en Landsmeer. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Voorbereidend examen IncL Adin. dienst de heeren J. J. Itorncin en II. J. Kuneman. Doctoraal examen Staatsweten schap, de heer mr. K J. Poll. Eerste natuurkundig examen de lieer A. A. Overwater. Utrecht. Geslaagd cand. ex. NederL Lett. mej. J. Voogd doet. ex. Rechts- weicnsch. de heer J. S. Hoek; candi- daats examen Rechten de heer 11. C. J. M. Franken. G,U. D."). Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtswetenschap de heeren C. van Zevenbergen en A. C. G. van Proosdij, en voor het prop. ex. godgeleerdheid de heer W. H. den Ilouting. Leiden. Bevorderd lot doctor in do rechtswetenschap op stellingen de hc-er W. J. Keuskainp, geboren te s-Gruvenhage. Geslaagu voor Iet voorbereidend examen lud. a.wi. dienst de heer F. van Konijnenburg. Groningen. Gedaagd voor het docto raal examen rechten mej. A. M. E. Post; voor het doctoraal examen Ned. letteren H. Kamp inga; voor het candi daatsexamen rechtswetenschap F. II. Janseuius do Vries. R. K. KERK Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan le Leiden (O. L. V. Hemelvaart) den weleerw. heor A. J. M. v. Meeuwen, tot kap. te Rotterdam (IL Lambertus) den wel- eenv. heer S. Sleur, tot kap. te Am sterdam (H. Maria Mugd.) den wel eerw. Heer H. P. A. v. Dijk, tot kap. te Haarlem (H.H. Elisabeth en Bar bara) den weleerw. lieer F. A. Bur- winkel. tot kap. te Lisse, den weleerw. heer J. H. E. v. Brero en tot kap. to Castricum den weleerw. heer J. J v. Santé, die assistent was te Boven karspel. (De Tijd). Marktnïeuws Groe ten markt, gehouden op 7 Juli 1913. Aardappelen, aangev. 120 en verk. 100 II I., ƒ3—5 per HL. Bloemkool, aangev. en verk. 7000 stuks, 4—18 cent per 6tuk. Spinazie, aangev. en verkocht 390 nuind, ƒ0.60ƒ1 per mand. Salade, aangev. 769 en verk. 700 mand, ƒ0.35—ƒ2 per mancL Wortelen, aangev. en verk. 8000 bos, 5—12 cent per bos. Botermarkt Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 7 Juli 1913 ^32 K.G. boter, 1.60 ƒ1.50 per Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kediri van Rangoon naar Rotter dam, passeerde 5 Juli Oitavos. Menodo (thuisreis) is 6 Juli Porim gepasseerd. Opliir (uitreis- vertrok 5 Juli van Perint. Het stoomschip Sindoro arriveerde 7 Juli van Batavia te Rotterdam. Soerakarta vertrok 6 Juli van Rot terdam naar Batavia. TaJianan (thuisreis) vertrok 5 Juli van Padang. Tam bora (.uitreis) vertrok 6 Juli van Gibraltar. liet stoomschip Dn li (thuisreis) arri veerde 7 Juli te Suez. Het stoomschip Wilis (thuisreis) ar riveerde 7 Juli to Suez. HOLLAND—A M ERIKA-LTJN. Barcelona vertrok 6 Juli van Mon treal naar Rotterdam. Noordarn naar Ncw-Y'ork is 6 "u!i Lizard gepasseerd. Sloterdijk naai* Boston, is 5 Juli Li zard gepasseerd. PemiiejRange vertrok 6 Juli van Sa vannah haar Rotterdam. Het stoomschip Nieuw-Amstcrdam arriveerde 7 Juli van Rotterdam tc Nevv-Y'ork. Het stoomschip Sommelsdijk arri veerde 6 Juli van Rotterdam tc Vera Cruz. Het stoomschip Willchad vertrok 7 Juli van Rotterdam naar Quebec en Montreal. KON. HOLL. LT.OYD. Gooiland arriveerde 6 Juli van Ruö- nos-Ayres te Amsterdam. Het stoomschip Eend and vertrok 7 Juli vun Buenos Ayres naar Amster dam. llollandia (thuisreis) vertrok 5 Juli van Montevideo. Kennemerland (uitreis) is 6 Juli Ouessant gepasseerd. KON. WEST-IND. MAn.DIENST. Hot stoomschip Oranje Nassau arri veerde 6 Juli van Amsterdam te Para maribo. Lodewijk van Nassau vertrok 7 Juli 11 11. voorm. van Cardiff naar Amster dam. Prins der Nederlanden (thuisreis- is 5 Juli Michaels gepasseerd. STOOMV.-MLT. OCEAAN. Demodocus van Java naar Txvndvn en Amsterdam, passeerde 6 Juli Do ver. Tantalus arriveerde 7 Juli van Java te Amsterdam. STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Boet on (thuisreis) is 7 Juli Kaap Carvoeido gepasseerd. Kambogan (uitreis) passeerde 6 Juli Gibraltar. Kangean (thuisreis) is 5 Juli Kaap Carvoeiro gepasseerd. Karimaia (thuisreis) arriveerde 7 Juli te Gunea. Prinses Juüana (uitreis) arr'v. 6 Juli te Southampton. Rembrandt (thuisreis- vertrok 6 Juli' van Genua. Timor (uitreis) is 4 Juli Perim ge passeerd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7