RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD DAMCÜRSUS. (Vervolg). 6e zet van wit 31—26. Tot hiertoe hebben beide spelers deeds symmetrisch gespeeld en met ^succes. A. Nu zou wit op twee manieren «unnen vervolgen, b.v. met 44—39 of niet 31—26. Echter op 44-39 kan zwart verschillend antwoorden, b.v. met 7—12 (een best antwoord en sym metrisch met wit); met 20—25 (ook een beste beantwoording), of met 5—10. Echter, met 44—39, geeft wit de mees te vrijheid aan zwart, en waar zulks kan worden voorkomen, mag dit mot gesel tieden. Hierom is deze voortzet ting niet te verkiezen, temeer als er een betere zet in voorraad is. B. 46—41is een beste vrije- of tempo- eet en moet zoo lung mogelijk bewaard blijven. Daarbij komt nog dit: Zwart sou Iïieron met 7—12 antwoorden, en gijn tempo-zet zoolang mogelijk bewa ren, waardoor wit straks gedwongen wordt om af te ruilen en meestal met een minder gunstig resultaat, b.v.: 44—39 20-25 50-44 1—7 31—26 15-20 36-31 5—10 41—36 10—15 47_41 4_io Nu is wil verplicht oin zijn positie te verbreken, en kan dit niet beter doen dan met: 27—22 18 27 31 22 Wij zien nu de lijn 6—50 met meer schijven bezet dan wenschelijk is, ter wijl de schijf 22 een zwak veld inneemt Zwart moet natuurlijk met beleid voortgaan om voordeel te behalen, en de afruiling met 23—29. 2-1—30 en 20 27, achten wij minder goed. Daar tegenover prefereeren wij thans de zelfde afruiling met 2429 èn 20 29, waardoor wit weder een gedwongen stelling wordt bezorgd en verschil len- schijven niet kan gebruiken. Zwart is tevens bij machte, om een afwachtende houding aan te nemen, en bij de kleinste positie-fout van wit, hiervan te profiteeren. C. 34—30 zou vervolgd worden met 20—25 44—39 (do beste) 25 34 40 20 15 24 en de korte vleugel is weder nutteloos van schijven ontbloot, zonder dat hier van voordeel is behaald. Dit is vol doende om deze voortzetting te ontra den. Met 3429 en 40 29, maakt wit 2ijn eigen vleugel krachteloos, en krijgt bovendien een zwak positiesi>el hetgeen in de voorgaande openingen meermalen is aangetoond. Wij zien dus, dat 3126 op dit mo ment een beste voortzetting is. 6e zet van zwart 7—12. A. Nu komt datgene te voorschijn waarvan bij de opening is gesproken. Zwart heeft tot nog toe symmetrisch kunnen antwoorden. Indien hij echter nogmaals hiertoe zou overgaan, was zijn partij verloren, en wel als volgt: 20—25 1- 34-29 23 34 40-20 15 24 2 7—21 16 27 32 23 Met twee schijven voordeel en de vrinststelling. 1) Waardoor de stand weder gelijk vormig wordt gemaakt. B. Op 17—21 en 11:31, volgt: w. 26 17 en 36 27; nu heeft zwart nut teloos zijn korten vleugel van schij ven ontbloot, terwijl met 4439, een best positie-spel is ontwikkeld, waar mede, bij goede voortzetting, beslist voordeel zal behaald worden. C. 17—22 wordt vervolgd met 28 17 1131 36:27 en hetzelfde resultaat is verkregen, dat bij de vorige afruiling is genoemd D. 4 of 510, wij hebben het reeds gezegd, is een te goede vrije zet om thans onnoodig te verspillen. Daarbij komt nog het volgende: Wit kan nu meester worden van het veld 25, het geen zwart niet meer kan beletten, want op 3430 van wit, lean niet ge antwoord worden met 20—25 om lief volgende: 37—31 25 34 40 20 15 24 35—30 24 35 33—29 23 34 27—21 16 27 32 :23 Onverschillig welke zet zwart nu speelt, een schijfverlies met 4440 enz. kan niet meer ontloopen worden. Er blijft voor zwart dus geen andere keuze over, dan 'de zet 7—12. Trouwens, deze is niet alleen de eenige goede, raaar zelfs een buiten gewone sterke zet. Hiermede wordt wit gedwongen, het veld 39 dicht te sluiten. In de volgende rubriek zullen wij het slot van deze opening bely.ndelen. De Huarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iede-ren Maandag avond van 8 tot 12 uur in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, al hier. Liefhebbers van liet Damspel zijn daar welkom. Voor liet lidmaatschap kan raen zich bij het bestuur aanmelden. Jongelieden ven 16 tot IS jaar kun nen al3 aspiranUeden worden aange nomen. Inlichtingen verstrekt gaarne de Se cretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34, Telephoon 15-43, Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen. goede oplossingen zenden, worden in hol vol gend nummer .-hekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK LN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij" wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Willem de Kamper-. Het geheel is een club in Haarlem van 18 letters. 12, 6, 5, 11, 7, 14, 4 is een plaats in Friesland. 7, 2, 3, 8 is een rivier in Nederland. 2, 3, 4, groeit op het land. 8, 15, 1, 13 3. 4 verdeelt alles, waar hel mee in aanraking komt. 18, 11, 17, 4, 8 bevat soms veel waar de. 8, 9, 10 6, 16 kan leven maken. 2. (Ingezonden door lüka Vermeer). Ik ben iets, dut wij dage! ij les ge bruiken. Laat mijn eerste letter weg en ik ben een kleur. 3. (Ingezonden door Piet en Cor van Keulen). Vervang de puntjes door medeklin kers, zoodat ge een bekend spreek woord krijgt. oo oe o oo e a 4 (ingezonden door Johanna en Johan lloogerduijn) Ik ben een straat in Haarlem van 15 letters. 4, 8. 5 is een vlug dier. 5, 8, 12 krijgt ieder graag. Een 12, 2 vindt men aan een schip. Een 9, 2. 13, 3, 11 is lekker. Een 10, 9, 2,14. 12,15 is een lichaams 'deel van een dier. Een 1, 7, 8, 4 woont op het land. Een 6, 7, 10 is een viervoetig dier. 5, (Ingezonden door Jaantje van Oeffel). Zet onder elkaar: Een boom, een plaats in Utrecht, een jongensnaam, ee-n meisjesnaam, een deel van den tijd, een plaatsje in Noord-Holland. De beginletters men een plaats in 't Gooi. 6. (Ingezonden door Abraham Harlendorp). Ik ben een soort groente. Zet de 2de letter achteraan en verwissel dan de twee middelste letters en ik ben van steen. 7. (Ingezonden door L. en C. Goedbloed-. Ik ben een plaats in Amerika, van 12 letters. 2, 7, 4, 9 is een uitroep in den nood. l' 12, 9 is voedzaam. 8. 5, 1 is een stuk linnen. 6, 7, S, 11 ligt op Sumatra. 10, 3, 7, 4 is een lichaamsdeel. 9. (Ingezonden door Henk Roelfsema). Zet achter een vorst een medeklin ker, daarachter iets wat hoog is en dan een voegwoord. Nu krijgt ge een 6lad in Duitscbland. 9. (Ingezonden door Truus van Bilderbeek). Ik ben een dorpje in Zuid-Holland. Verander mijn 1ste ietter en de schil der gebiuikt mij. 10. (Ingezonden door Alida en Corrie Hanseier). Mijn geheel is een straat van 10 let ters. 1, 8, 3, 5 is een meisjesnaam. 4, 10, 2, 9, 7, 6 is een deel van een dier. 4, 2, 9, 7 is een verkorte meisjes naam. 1. 9, 4 is een kleedingstuk. 7, 2, 6 is een knaagdier. 11. (Ingezonden door Maria J. II. Piët). Zoo graag een ieder mijn eerste heeft. Zoo graag wil men mijn tweede missen. Terwijl men toch van mijn geheel. Voor zichzelven wenseht zeer veel! Gij kunt het nu wel gissen! 12. (Ingezonden door Jan de Boer). Mijn 1ste is een uitroep. Mijn 2de is rond. Mijn derde bevat water Mijn geheel is een water in Zuid-Holland. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de Vorige week ,zijn: 1. Waterloo. Water, tol, otter. 2. Een kuiken, dat uit het ei komt 3. Egmond. 4. Houtduif. Duif, oud, huid, hut, hout. 5. De kleeren maken den man. 6. Krakende wagens loopen liet langst. 7. Wie niet hooren wil, moet maar voelen. Oor, wiel, holen, voet, raam, neen, hit, wit, maar vet 5. Leeuwarden. 9. Appel. Pan. Elastiek. Leiden. Delft. Oog. Oor. Roos. Naarden. APELDOORN. 10. Denemarken. Den, mark. Marken, Deen, nek. 11. Knikker, nikker, kikker. 12. Gesp, aard. Gespaard. - Goede oplossingen ontvangen van: Jan van Zijtveld 12. Anneliese Schwarzinger 10. Debora Keizer 5. Kees de Klerk 12. Marinus Caalen 12, Cornelis Caalen 12. Maria H. Piët 11. Hendrik van 't Land 12. Jan de Boer 12. Geertje Grundel 11. Annie van Daalen 12. Emma Bunge 6^ André C. Smit 7. Willy Germeraad 12. M. Takkenberg 10. Lena Buitenhuis 12. Willem Adolf de Tello 11. Jan de Bruijn 11. Truus van Biklerbeek 12. Jan en Johan Meijer 12. Wilhelm in a v. Essen 12. Frans Snellens 10. Wim Niemvdorp 12. Jan van Hamert 12. Johanna Hoogerduijn 12. Cornells en Nanne Nauta 11. Agues Hoogveld 12. litem de Kamper 10. Christina Boesmans 12. Rika v. d. Haar 11. Wilem Overmeer 12. Johan Overmeer 12. Hester Kloek' 10. Sophie en Anna van Welsenes 11. Jan en Annie Rozenhart 12. Mientje Bruijn 10. Jacomïne en Agatha van Halst 10. Abraham Hartendorp 11. Lena Ivoeleveld 12-. Rika Gast 11. VERLOF GEN RIVIEREN. (Ingezonden dcor Jan van Hemert-. 1. pardon! August wist niet, dat dit uw plaats was! 2. Deze brouwerij neemt in welvaart toe. (2 rivieren), 3. Tel beter bij het spelen, .Tan! 4. Neehi maar wat appelstroop op de boterham, Jan! -5. Vergeet vooral de visch niet voor de poes, Antje! VERBORGEN MEISJESNAMEN. (Ingezonden door Karei en Nellie KEUKER.) 6. Ik heb hem in Apeldoorn ontmoet. 7. Waar haalt je Moeder die mooie bloemen vandaan? 8. Gister fietste ik van Naarden naar Amsterdam. 9. Ik had in Aken gelogeerd, vóór ik hier kwam. 10. Kijk, vader, die appel zat ver borgen achter de bladeren. STRIKVRAGEN. De antwoorden op de strikvragen der vorige week zijn. 1. De schoorsteenveger. 2. De richting, die hun snavel wijst. 3. De schoorsteenvegers. 4. Voor den kapper. 5. Vijf vingers. 6. Het meer is goed om op te varen. 7. Een ophaabrug wordt opgehaald, en een bed wordt afgehaald. 8. Dat hij zeven neuzen had. 9. Handschoen. 10. Vingerhoed. 11. Paddestoel. 12. Zeestraat. Goede antwoorden ontvangen van: Jan van Zijtveld 12. Jan van Hemert 12. Anneliese Schwarzinger 12. Marinus Caalen 12. Cornells Caalen 12. Geertje Grundel 12. Annie v. Daalen 12. Sophia en Anna v. Welsenes 12. Willy Germeraad 12. Mientje Bruijn 11. Johanna Hoogerduijn 11. Cornells en Nanne Nauta 11. Agues Hoogveld 12. Maria J. IL Piët 12. Christien Boesmans 12. Hester Kloek 9. Emma Burige 5. Jan en Annie Rozenhart 12. M. Takkenberg 10. Lena Buitenhuis 12. Jacomina en Agatlia v. Halst 10. Abraham Hartendorp 12. Jan de Bruijn 9. Truus van Bilderbeek 12. Lena Ivoeleveld 12. Rika Gast 12. Karei Metz 11. Wim Nïeuwdorp 12. Kon ik er maar bij I dacht Henk. Hij bleef staan bij 't breede. lage houten hek, tusschcn twee hagen in een hek van witgeverfde planken, met éf-n kruiselings er over heen ge spijkerd. Helaas ze stonden zoo akelig ver af vlak bij de roode steenen muren van 't huis bij 't venster. Heerlijke j witte en paarse trossen, omlaag j hangend tusschen de weelde van lichtgroene blaadjes. Ze hadden telkens zijn oogon tót zich getrokken die seringen trossen als hij van school kwam of er heen- ging, Rustig stonden die struiken daar, langs den muur naast gou den regen en rozenstokken. Die lieer-1 lijke, blanke, sneeuwwitte trossen en die paarsroodeHij bleef er maar al naar kijken bij 't hek staande onder een hooge, lommer- rijke linde, die wijde schaduw over den stoffigen, stillen weg wierp. Hij hoorde geknars in de kiezel op 't pad langs 't bleekveld en een ge- piep van een lcruiwagenwlel. Kalm, z'n pijpje rookend, kwam een man in blauwe kiel en op klompen, 't pad af hoog de boomen van den kruiwa gen. Toen hij 1-Ienk zag staan, bij 't witte hek van planken, vroeg bij Wat moet je wacht je erre- ges op Nee riep de j'ongen. Zoo maar. Ik kijk d'r naar en hij knik te naar '1 raam van 't huisje. Naar de bloeme? de man glim lachte goedig. Mooi stane ze hè zei liij toen met iets ijdels. Die scringedie vin 'k zoo fijnzuchtte de jongen o die vin 'lc zoo fijn 1 Met groote, gelukkige oogen zag hij er naar, hoe de blauw gekielde boer een zakmes uit z'n zak haalde. Je kunt "r wel een takje van krijgen I zei hij weer op dien goedigen toon as je 't an geen i mensch zegt 1 O nee neestellig niet Henk zag er naar. hoe de man de j taaie takken doorsneed, met eenige inspanning loon hij hem daarna met een groote ruiker naar 't hek zag komen, was zijn gezicht één en al zon. Dadr, jij bent ook iedereen niet 1 I zei de man, ze hem overreikend. Wat j züjo der nou mee doen? hè? An moeder geve; natuurlijk! zei de jongen, en daarna, er aan rui- j kend-opsnuivende: Wat ruilce ze fijn, dank je wel, van der Wall dank je Hij ging er mee naar huis. Op de I „Vuurhoek" woonde hij. Een troepje bijeengeschcten huis-1 jes aan een halfdroge sloot, met een rij •knotwilgen. De plaats dankte zijn naam aan het feit, dat in don kere nachten en avonden, men daar het beste van 't geheele dorp den vuurtoren kon zien lichten. Arme mcnschen woonden er meest, boerenarbeiders en werkers uil de boterfabriek of van de goederenloods Henk liep hel paadje langs, door hel hek dat 't van den weg af scheidde langs de vensters de poort voorbij, die togang gaf tot een binnenplaats, met groote, gemeen schappelijke bleek en pomp. Zijne moeder hield een winkeltje z'n vader was al lang dood. Ach ter 't raampje van 't kamertje ston den flesschen zuurtjes en pepermun tjes, hingen boenders en borstels. Hij deed do deur open. riep „blijf maar" d'aar de bel begon to rin kelen luid en metalig en ging naar binnen. De vrouw was in 't keukentje be zig dat uitzag op de groote bin- nenplaaats als al de andere keu kentjes. In een ijzeren pan siste en pruttelde iets, dat, toen ze er 't dek sel afnam, een reuk verspreidde, die den hongerige jongen nog hongeri ger maakte. Hij keek er naar, had zijn leerboeken op dte kast gelegd, waar de staanlainp op stond. De vrouw wendde 't gezicht om, nadat ze de vlam uitgeblazen had. Mooie bloemen heb je daar! be wonderde ze. Nou, hè? lachte Henk. Bij Van der Wal stane ze een heele bende! Ik stond'r naar te zien en toe kwam-d-ie d'r net aan en gaf ze me. Ze moete in wat water I Z'n moeder gaf hem een flesch. Hij ging er mee naar de pomp en spoelde hem eerst goed om. Toen zette hij de bloemen er in wrong de houtige tokken door de nauwe hals. Het ging. Zoo stonden ze heer lijk stevig. Hij zette de zwavelgroene glimmende flesch op de kast. Toen gingen ze eten. Moeder moet ik nou direct weg of strakkies. 't Is zoo warrem weet u! zei hij daarna blazend tegen een aardappel. 'k Zou nou direct maar gaan, kind! zei de vrouw, zacht zinnig, als je laat kornt benne do inenschen misschien al weer voorzien I Je moet er gauw bij zijn! Henk zei niet veel meer at zwij gend door. 't Was zoo warm, en dan die stoffige landwegen hel onder de blakerende zon... En hij moest nog zoo veel doen ook. Hij zou, wat de menschen op 't straatje noemden „doorleere" kreeg apart les van meester en werkte hard. Vaag voelde hij 't, dat 't zijn moeder veel kostte eigenlijk veel te veel, hoewel ze 't niet wou weten en zei, telkens als hij er over begon:Och—dwaasheid, jonge waar denk je aan! Na het maal stond hij dierct op. Staat 't al klaar? vroeg hij zijn best doende om erg moedig te schij nen. Ja, in 't kamertje 't Zeiltje er vooral over houde I Hij keek nog eens naar de serin gen die stil bloeiden en geurden op de kaSf heerlijk blank als sneeuw, en paarsrood. Een tijdje later liep hij, met 't bakje op den rug. naar de klanten, die verspreid woonden, langs de we gen over 't veld. Tegen vieren kwam hij weer thuis. Z'n moeder schrobde de straat, ach ter. Sjouwde telkens houten em mers, volgepompt, van de pómp van daan. Hij viel neer op een stoel in de keu ken, bij de geopende deur. Roodgloei end was z'n gezicht glimmend on der de oogen en op voorhoofd en neus,. De schoenen waren vuilwit van 't stof de afgezakte kousen even eens, Z'n haar kleefde aan z'n hoofd vast en terwijl hij de pet af nam, kreeg hij een groote lust, om z'n hoofd onder de pomp te houden. Toch bleef hij zitten doodmoe de dikke, warme handen met uitge spreide vingers op de knieën scheefhangend legen de stoelleuning. Een tijdje daarna kwam de moeder binnen. Ze zag 't leego bakje, het 't opgevouwen zeiltje haar gezioht verhelderde. Alles verkocht?! vroeg ze blij. Hij knikte. Warm was 't l'zei hij puffend, wuivend met z'n pet. Ja dat zal wel zei z'n moe der. Na een tijdje stond hij op. Kom 't zal maar es beginnen anders kom ik niet klaar, van avond zei hij. In de punt van z'n roode zakdoek zat 't geld. Met z'n heide handen en z'n tanden maakte hij de stijve knoop los, legde al 't geld op de tafel Moeder telde 't na, deed het daarna in de tafeila. Hij zocht z'n hoeken hij een en ging toen de ladder op, naar den zolder. Daar, bij 'l dakvenster, 6tond de ta fel, en de stoffige inktpot en een pen, roestig stekend in dikke penhou der lag er naast. Loome zomerzoelte viel door 't ge opende venster. Dikke vliegen zoem den door de ruimte rondvliegend in de donkere hoeken, langs de muren naar 't licht hoog om dan door 't venster te verdwijnen en straks weer te komen Beneden, bij de wilgen speelden de kinderen hoog en zangerig klonken hun schelle stemmen onduidelijk. Een koe loeide zwaar. Ilij schikte bij de tafel wierp z'n leerboeken er op. Toen ging hij nog eens naar beneden en haalde de groe ne flesch met de seringentakken. Ze moesten dicht bij hem staan zoodat hij ze zien kon op tafel. Hij wou ze bij zich hebben. Zoo heeriijk mooi waren ze. Ze hadden een sterk-kruidigen geur nagelig-prikkelig met iets zwaars als van specerijen. Geen zoete geur van gekweekte seringen, die in de vochtige warmte van kassen ont luiken maar die sterke- geur van seringen uit de natuur seringen die knopten en de bloemen openden on der een warmen voorjaars-zomerhe- mel met stralende zonserin gen die stonden in regen en wind en duar tegen bestand waren en er juist te mooier door bloeiden. De jongen klapte 't leerboek op en trok een schrift naar zich toe doop te de pen in en begon te schrij- Krassend gleed zij over 't papier Z'n van zweet natte vingers hadden werk, haar vast te houden. Beneden klonken zangerig de kin derstemmen pieperig het mus- schengctjilp. Brommend zoemden de groote blauwe vliegen door de warme, dompig-donkere ruimte. Warmte, hitte lauwde binnen, over zijn gebogen hoofd drukkend op z'n schouders. Zweetdroppels parelden hem op den neus hij voelde z'n kleeren aan z'n lichaam plakken. Bedwelmend geurden de seringe-n de sneeuwblanke en paasroode. Ge duldig verdroegen de bloemen de vlie gen die kropen tusschen de kleine bloempjes, en zich nestelden in de kelkjes, om dan weer weg te vlie gen luid zoemend. Het hoofd van den werkenden jon gen zakte dieper hij ademde zwaar en langzaam. Als lood drukten de oogleden do letters dansten hem voor de oogen. Toen vielen ze dicht opeens. En met een bons viel z'n hoofd op tafel. Hij schrok hief de oogleden op keek om zich heenlegde toen de armen op de tafel gekruist en vlijde er z'n hoofd op, dat bons de en zwddr woog Buiten kwetterden de vogels en speelden de kinderen. En maar al zoemden de vliegen brommerig en bedwelmend geur den de seringen L. E.-S. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Venemav. Doorn, Kleine Houtweg 21, Haar lem). In de bus gooien, zonder aanschellen I KEES DE K. Prettig, dat de juf frouw zoo tevreden is Dan schiet je ook hard op. Heb je wel eens quatre- rnains gespeeld en heb je ook een vriendje dat spelen kan AGNES H. Jij mag ook meedoen, hoor En je raadsels waren keurig in orde Lees jo onze rubriek al lang, en heb je vroecrer. ook wel eens aan een andere kinderrubriek meegedaan MARINUS C. Ja, nu is het schrij ven nog gemakkelijker Ik vind, dat jullie het vlug geloopen hebben in een half uur Keu jij den weg hier in Haarlem al overal, en spelen jullie ook wel eens in den Hout CORNELIS C. Krijgen jullie over één week al vacantie Heerlijk, hoor! nn hoe lang duurt die Als het nu maar mooi weer i«, wat zullen jullie dan heerlijk spelen I WILLEM DE K. Heb je het pakje in goede orde ontvangen Maak nu maar gauw, dat je weer heelemaal sterk en flink wordt. Hoeveel weken blijf je er En zijn er daar veel kin deren .TAN VAN Z. Heb je al iets ge maakt met je figuurzaag? En hoeveel zaagjes zijn er al gebroken? Misschien heb je in de vacantie goed den tijd om iets moois te beginnen Leeren jullie op school ook timmeren JAN VAN TT, Wel bedankt voor je mooie leaart. Prettig dat jullie zulk heerlijk weer getroffen hebben. En jo hebt verbazend veel gezien, lioor Vond je het Valkhof niet mooi, en vond je het niet aardig, dat dat al zoo oud was Je kreeg in het Kroneiibur- gerpark al zoo'n beetje een idéé van een grot, maar die in Valkenburg was toch veel echter Ik ben nieuwsgierig naar het vervolg van je verslag I ANNELIESE S. Ja, 't is een heele reis En als je 12 uur in den trein ge zeten hebt, denk ik dat je erg blij bent als je weer eens loopen kunt en fris- sche lucht happenNeem je het boek mee om in den trein te lezen Of heb je 't nu al uit MARLA J. 11. P. Ja, om een beetje moeheid moet je niet geven, anders kan je altijd wel thuisblijven 1 De Ruïne is mooi, en heel Santpoort eigenlijk Heb je wel eens_ achter Meerenberg om gewandeld En in de bosschen in S. CHRISTINE B. Ik vind, dut je brieven er al keurig netjes uitzien Als je met inkt. gnat schrijven, wordt het vanzelf duidelijker! Veel plezier morgen Ga je naar Grootmoeder toe, of Icoint zij hij jullie Ik hoop ook, dat het af komt en zij het mooi vindt 1 RIKA v. d. 11. Hij zal wel beier muizen leeren vangen, als hij wat grooler wordtDan kom ik hem eens een paar dagen te logeeren vragen Mag dat wel WILLEM O. Ik denk, dat je wat erg moe was geworden in V. en daar door hoofdpijn hebt gekregen. Geluk kig dat het gauw weer beter was Vond je hot in de Grot niet koud En had je wel gedacht, dat die zoo groot was Gingen er ook gidsen met fak kels mee JAN DE B. Je bent een beetje bedorven, .Tnn Ken je al goed stelten loopen, en ken Je ook hinken op één stelt GEERTJE G. Veel plezier mor gen Gaan jullie er den Jicelen dag heen en neem je boterhammen mee, of 's middags pas Als 't er nu maar droog is i HESTER K. Ben je een vrien dinnetje van Geertje G- Ik vind het best dat je meedoet, hoor I WIM N'. Heb je de nieuwe ver! al geprobeerd, en gaat. het goed? Het nieuwe raadsel is goed. M. T. Ja, jij mag ook meedoen Lees je onze rubriek al lang LENA B. Loopt het goed en maakt het je 's morgens op tijd wak ker? Ja, dreunen komen wel een a rneer anderscm uit, maar ik wist toch niet, dat jullie over de rubriek ook droomen Het zou wel prettig zijn, als ze later in Velsen kwain, dat is niet zoo heel ver weg I JACOMINA en AGATIIA VAN H. Je kunt ook niet altijd alle raadsels goed hebben Dat heeft ook niemand! TRUUS VAN B. Speel en wandel jij maar gerust als 't mooi weer is, Truus II; vind opstellen en brieven en raadsels ook juist geschikt voor regenachtige dagen Eu als de zo mermaanden voorbij zijn, kan je iede- ren avond zitten werken of schrijven; profiteer nu maar van de buiten lucht 1 LENA K. Geef den moed maai niet op 't Lukt op een anderen keer wel weer eens En er moeten altijd eenigen teleurgesteld wordenHoe dikwijls heb jij nu al iets verdiend? De wedstrijd, die nu komt. Is de laat ste waarbij jij nog bij de kleintjes hoort, is 't niet Je noemt nog heel wat pretjes op! Zou dal feest in Oc tober de kroon spannen ABRAH AM II. Wel bedankt voor je mooie kaartIk ben er v oeger ook wel geweest en vond het daarom juist aardig, de kaarten or van te zien Wat hebben jullie heerlijke da gen gehad Ik wed dat je den tocht naar de grot nog 't mooiste van aTTes vond, is 't niet Mocht je ook een stuk zandsteen meenemen, om zelf iets van te snijden? JAN DE B. Jullie vond die oudi harnassen en folterwerktuigen zeker haast nog mooier dnn de schilderïjent Heb je ook gezien, wie de mooiste schilderijen geschilderd had En jaan jullie nu ook nog eens naar het Teyler Museum? WILLEM A. DE T. Kom je nu den volgenden Woensdag het boek halen En hebben jullie gisteren een prettigen dag gehad Je was toch zeker al eens eerder in A. geweest, is t niet Wat vond je er het mooiste Is Moeder weer heelemaal beter? JOHANNA H. Ja, ik ben daa ook wel eens geweest en het is daai prettig. Zijn jullie in Oud-Valkeveen ook nog dat. laantje doorgeloopen om bij de Zuiderzee te komen En vond je het niet aardig om do zee opeens to zien zonder duinen en strand zooals ïn Zandvoort DEBORA K. Het is best, dat jfc ook mee gaat doen. De nieuwe raad sels zijn gooi CORNELIS en NANNE N. Als je een catalogus hebt, heb jeer nogmeer aan. Je kan dan ook beter onthou den, wat je gezien hebt. Spelen jullie zelf ook cricket En croquellen jullie nog wel eens HENDRIK VAN 'T L. Het nieu we raadsel is goed. JOHAN O. Hoe is de dag gisteren geweest Hebben jullie plezier gehad? En had de bakker op lijd den brief gekresen Hoe laat waren jullie weer thuis? EMMA B. Ik vind het best. dat je ook meedoetHet nieuwe raadsel is heel goed Heb je bet zelf bedacht? Op welke school ga je S. en A. VAN W. Ik vind, dat jul lie zoo'n hekenden naam hebben. Ileeft er verleden jaar misnrhien een broertje van je meegedaan? ZitteD jullie in dezelfde klas WILLY G. Begint je vacantU juist op Moeder's verjaardag? En gaan jullie dan 's Maandags op reis Heerlijk, hoor Heb je daar verleden jaar ook gelogeerd En wordt de courant dan opgestuurd'? De nieuwe raadsels zijn goed. JAN en ANNIE R. Hebben jullie een grooten tuin en staan er ook mooie bloemen in? Houd je veel van planten en heb je ook zelf wat ge zaaid Je bent net zoo lang in Den H. geweest, dat je lust hebt om nog eens te gaan, is 't niet JAN en JOHAN M. Het is best, dat jullie ook meedoen 1 De nieuwe raadsels zijn allemaal goed. Heeft Jan die bedacht En heeft Jan ook de» brief geschreven MINA VAN E. Het nieuwe raid- cel is goed. 12 JuU 1913. Mevr. VENEMA—V. DOORN,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 17