SCOTTS Emulsion le premie.Go-Ahead™ 2c premieI-Ieltkamp. 3o premie: v. d. Muysenberg. 4c premiev. d. Muysenberg. Eindpremiesle. v. d. Muysenberg; 2e. I.'.-ene; 3e. Heltkamp. No III. Match tusschen Carmen (Amerika), Jan van Gent (Amster dam) en Timmermans (Schevenin- gen), in 3 ritten, over 20, 20 en 30 K.M., met gangmaking door groote nioloren, met toekenning van punten naar volgorde van aankomst. Ie rit. 20 K.M.lo. Carmen 2e. Van Gent, 100 M. achter 3e. Timmermans, 3 3/4 ronde achter. Tijd10 min. 24 2/5 sec. 2e rit, 20 K.M.le. Carmen; 2e. Timmermans, 1 3/4 ronde achter; 3o- .Yan Gent, 300 M. achter. Tijd: 20 min. 40 sec. 3e rit: le. Van Gent; 2e. Carmen, 1 3,4 ronde achter; 3e. Timmermans, 0 3/4 ronde achter. Tijd30 min. 59 3/5 sec. Totaal uitslag: le. Carmen: 1 en 1 en 2 is 4 pun ten, 2e, Van Cent: 2 en 3 en 1 is 6 pun- 3e. Ti pun ten. Stadsnieuws VERKIEZINGSFONDS. Men meldt ons Door een aantal werklieden aan de Centrale Werkplaats, van verschil lende richtingen, is Zaterdag een ver- lciezingsfonds opgericht, om bij even- iueele verkiezingen de candidaten der èoe.-Dern. Arbeiderspartij te steunen. Gestraft. Een wagenmaker in de afdeeling wagenmakerij der Centr. Werkplaats, is door de directie gestraft met in houding van een weck loon, omdat hij een ploegbaas een klap had gege ven. Door het personeel is evenwel dadelijk een collecte gehouden en ont ving de wagenmaker toch zijn week loon. De collega's deden dat als pro test tegen het door allen zoo zeer ge hate slulc- en controle-stelsel. Tot zoover de incdedeeling van on- ren berichtgeverwij vermoeden, dai de kameraden, die zoo royaal den wa genmaker voor iinancieele schade hebben bewaard, hem meteen wel aan 't verstand hebben gebracht, dat klappen juist niet de beste methode zijn om een stelsel veranderd te krij gen. DUITSCI-IE MEISJES OP REIS. Zondagmorgen wandelden hier een tiental Duilsche meisjes van zes tien tot twintig jaar, blootshoofds, duchtig door de zon verbrand, met de Rücksack om en meerendeels een guitnar of mandoline in de hand. In den Hout vroegen zij een onzer naar de plaals van afrit van de stoomtram Haarlem—Leiden en vertelden, dat zij uit Leipzig kwamen en een reis maakten door Engeland en Neder land, meestal te voet, die ruim vijf weken duren zou. Zandvoort hadden zij al gezien, nu waren ze op weg naar Noordwijk en vandaar dachten ze naar den Haag en Schevcningen te gaan. Muziekmaken deden ze daarbij voor haar plezier. Het was een genoegen deze kloeke meisjes te zien en te hooren. Vrij moedig traden ze op, maar volstrekt niet onvrouwelijk en wij hebben haar dan ook „eine gute Reise" toege- wenscht. Jammer dat het publiek weer noo- dig vond de wandulaarsters onnoozel te staan aangapen. Oe fabriek aan den Terspronckweg Naar aanleiding van de ingediende bezwaarschriften tegen den bouw van do fabriek der firma Beynes aan den Verspronckweg heeft de Directeur van Openbare Werken cenigo rappor ten uitgebracht., Inzake het bezwaarschrift der Bin- nenlandsche Exploitatie Maatschap pij schrijft de Directeur onder meer: Bedoelde grond Is gelegen tusschen den Schotersingel,, de Noordzijde van de spoorbaan Haarlem, richting Bloc- mcndanl, den Korten Verspronckweg 'en do achterzijde van de gronden, ge legen aan de zuidzijde van den Ver spronckweg. Uit deze ligging volgt, dat het voorgestelde fabrieksterrein te genwoordig van den openbaren weg af bereikbaar zou zijn van den Scho lersingel en den Korten Verspronck weg. De toegang naar den Schotersi.il- gel is nog niet definitief; hij wordt dit, wanneer de afwikkeling van de spoorwegovereenkomst haar beslag zal hebben verkregen. De firma wensebt geen gebruik te maken van dezen uitgang, ook niet van dien naai den Korten Verspronckweg, doch wenscht een toegang in den Ver spronckweg zelf. Ingovolge art. 7 der Bouwverordening is daarvoor een besluit van den Raad noodig. Hoe on aangenaam het nu ook voor do eige naren van gronden aan den Ver spronckweg mogo zijn, zijn er toch geen termen aanwezig om op de aan vrage tot afwijking van art. 7 afwij zend te beschikken. Niet één deel van den grond is bestemd voor den aanleg van straat, gracht of plein en hij het vaststellen van het uifcbreidings plan is er geen oogenblik aan ge dacht, dat de spoorgrond zou worden onttrokken aan flc bestemming die deze tot dusver heeft gehad. Boven dien het geval is denkbaar, dat de II. IJ. S. M. zelf op het terrein een dergelijke fabriek zou wenschen op te richteD. En dan zou er daartegen uithoofde van do bouwverordening geen bezwaar kunnen worden maakt, waaruit volgt, dat dit ook het geval moet wezen, wanneer een ander er een fabriek opricht. Doch al was het mogelijk, om de bouwvergunning te weigeren, dan zou do firma Beynes er toe kunnen overgaan de fabriek 40 meter Oostwaarts te verplaatsen; zij zou dan komen te liggen aan den Korten Verspronckweg 'én afwijking van art. 7 zou dan niet noodig zijn, omdat de aanvraag tot bouwen zou zijn teruggebracht tot een gewone bouwaanvrage. De Commissie van Bijstand In het beheer van Openbare Werken vcree- nigt zich geheel met dit advies. Zij acht het evenwel gewenscht, dat aan den Verspronckweg alleen een uitgang oor het werkvolk kome (geen ingang). Over het adres der heeron Doeglas .s. schrijft de Directeur van Open bare Werken onder meer: Hoewel het mij voorkomt, dat de aangevoerde redenen overdreven zijn. 'alt niet lo ontkennen, dat de grond en huiseigenaren nadeelige gevolgen zullen ondervinden van den Iwuw van de fabriek. Dit is to bejammeren; doch daarte gen kan door de gemeente niets wor den gedaan. De eenigen, die het der firma Bey nes hadden kunnen bemoeilijken, om haar plan ten uitvoer te brengen zijn de eigenaren der gronden, gelegen tusschen den Verspronckweg en het terrein der H. IJ. S. M. Waren die niet te vinden geweest, om hun gronden te verkoopen, zon der verplichting die te bebouwen, dan had de firma aan den Verspronck weg geen uitweg kunnen maken. Ver moedelijk 'heeft de eigenaar zich laten erscbalken, doGh daardoor is nog geen af te keuren of te laken handc- vorricht. Ieder huis- of grond eigenaar heeft kans op waardever meerdering of vermindering. Waar vermindering dreigt te ontstaan is de gemeente verplicht dit af te wenden; althans wanneer zij daartoe in staat is. Jn dit geval is dit naar mijn mee ning niet mogelijk, zoodat aan den heer Doeglas c.s. zal moeten worden bericht, dot aan hun verzoek niet kan worden voldaan. De Kamer van Koophandel oordeelt, dat moet worden bevorderd de bouw an een industrie- en handelswijk aan het Noorder-Bui,lenspaarne. De vraag rijst of de oprichting van een fabriek op een andere plaats wel be- ■orderlijk zal zijn aan den aanleg an een spoorweghaven aan 'bet Spaarne. De Directeur van Gemeentewerken vreest niet, dat door den bouw aan den Verspronckweg de voorloopige ha venplannen in gevaar zullen worden gebracht. Integendeel zal door de oprichting an de fabriek dkér de noodzakelijk heid worden aangetoond fabriekster reinen ter beschikking te hebben. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van G. Drost, om verlof, inge volge art. 31 dier wet, tot het ver koopen van alcohelhoudendcn drank anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Kruisweg no. 45. STATIONSEMPLACEMENT OVERVEEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend cen wetsontwerp houdende verkla ring van het algemeen nut der ontei gening ten behoeve van de uitbrei ding van het statiousemplacement Overveen. Deze uitbreiding wordt noodig ge acht ten einde den geregelden trei nenloop op den spoorweg Haarlem Zandvoort to verzekeren en tegemoet to komen aan de klachten over de be lemmering van het verkeer over den overweg bij K.M. 2.055 van dien spoorweg in den Bloemendaalsdhen Straatweg te Overveen. In het plan van uitbreiding van liet stationsenplacement is ook rekening gehouden met de behoeften aan meer dere bergruimte voor. goederen. Tegen het plan werden geea bezwa ren ingebracht. Soc. Trou moetBlycken. Concert op Dinsdag 15 Juli 1913, 's avonds 8 1/4 uur, te geven door het Strijkorkest der Goncert-Vereeniging HaarL Muziekkorps, dir. de lieer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. 94ste Régiment, marsch, Matheys. 2. Ouverture aus der Oper Der Frei- scfhütz, Weber. 8. Entre-Act aus Tausend und eine Nacht, Strauss. 4. Walzer aus der Operette Der Rastelbinder. Léhar. 5. Grando lantaisie de l'opéra Les Huguenots, Meyerbeer. 6. Ouverture Raymond, Thomas. 7., a. Frühlings Erwachon, Bach. b. Sérénade des mandolines, Desor- nies, 7. Liebestraum, Czibulka. 8. Grande fantaïsie do l'opéra Ca- valleria Rusticana, Mascagni. GUNNING MAKEN FUNDEERING, ENZ. TERREIN GEMEENTE LICHTFABRIEKEN. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter kennis van br langhebbciiden, dat het maken va eene fundeermg, bestaande uit eene ontgraving van het terrein, het ma ken van eeno paalfundeering, het vervaardigen van een waterdichten kelder in gewapend beton en verder metselwerk tol aan den beganen grond, voor een nieuw ketelhuis, grenzende aan de bestaande centrale en het oude ketelhuis, op het terrein der gemeenIc-lichtfabrieken in den Vcerpolder, tusscheu den Oudeweg en hel V uilrak, door hen is gegund aan de Nuumlooze Vennootschap van F. J. Stulemoijer Co., te Amster dam. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht. Vragen op verschiüeud gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Radactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aun vragen, die niet volledig nanm en Woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een paar lan caster gordijnen waar hel weer in zit. Weet u ook een middel om het er uit te krijgen? ANTWOORD. Daar is niets aan te doen. VRAAG. Weet u ook een middel om de mot uit trijpbckiecding van Bloeien te verwijderen? ANTWOORD. J)r. Weinreich's motlen-aelher moet een afdoend mid del zijn. VRAAG. Als een dienstbode voor dag en nacht dient en men per maand haar geld ontvangt, mag zij dan ook per maand opzeggen? I-Ieeft een dienstbode recht op pro- ceiilengeld? Wie heeft recht op de bonnetjes van den kruidenier? ANTWOORD. Zij kan in dat ge val per maand opzeggen. Een dienstbode heeft recht op de fooien. De bonnetjes van den kruide nier zijn geen fooien, en komen dus aan mevrouw. VRAAG. Ik heb een meisje op gevoed omdat haar moeder er niet mee overweg kon. De vrouw had ge zegd, dat ik het kind mocht houden, maar een paar dagen geleden wilde zij het weder terug hebben. Moet ik dat nu zoo maar af staan, na haar gekleed en alle verdere on kosten voor baar opvoeding gemaakt le hebben? ANTWOORD. Als het meisje nog minderjarig is, kan degene, die de ouderlijke macht uitoefent, het terugeischen. Vergoeding is niet ver schuldigd, nu hieromtrent geen af spraak is gemaakt. VRAAG. Ik ben als werkster voor Dinsdag en Vrijdag aangeno men, maar nu kreeg ik met den laat- sten post bericht, dat ik niet behoef de te komen. Kan ik nu nog schade vergoeding eischen? ANTWOORD. - Ja. VRAAG. Een meisje is uit een ge sticht weggeloopen en weder terug gebracht vanwege den voogdijraad. Zij wordt voor een jaar naar een ge sticht opgezonden. Hebben - nu haar zusters het recht te eischen, dat men zal zeggen, waar men baar heeft ge bracht? ANTWOORD. iiare zusters heb ben dit recht niet, wel de ouder3. BRANDEN. Door hooibrueiing geraakte de boer derij van den heer Paulus llettinga te Düiigjutii nabij Franeker inbrand.. Slechts door een overnaaste vlucht hebben de bewoner hun leven kun nen redden, lien knecht redde met le vensgevaar een kind, dat nog in de huizinge achtergebleven was. Boerde rij met groote voorraden hooi en vlas, alsmede inboedel gingen verloren. De schade wordt geuekt uoor verzekering l'ers-Ovörzicat Uit de Omstreken ZANDVOORT, Aangekomen vreemdelingen: D. J. C. Braans, Amsterdam, Post- straat, 6 pers. G. Haaf kens, id., Haltestraat 37, 4 pers. W. De tiger, id., Oosterstraat 5, 5 pers. Z. Maurits, id., Kerkstraat 11, 3 pers. Friedman, id., Br. Engelbertsstr. 25, 11 pers. Koehorst, id., v. Ostadeslr. 15, 5 pers. Mudde, id., Zuidbuurtstr. 18, 5pers. Meyer, id., v. Ostadestr. 5, 4 pers. SchönauWinkler, id., idem, 4 pers. F. Th. Korsten, van Kinsbergenstraat 4, 6 pers. Dank- meyer, Swaluestraat 1, 8 pers. Me vrouw H. Garo, Berlijn, vila Sophia, Boul. de Favauge. mevr. O. Gins berg, Berlijn, idem, 3 pers. Willemse, Amsterdam, Haltestr. 27, 6 pers. A. Marquardt, idem, Br. Engelbertstr., 5 pers. W. Brown, York, Marisstr. 11, 3 pers. J. Schrijler Jr., Amsterdam, Zeestraat 71, 5 pers. M. C. Meteloo- kompCappenberg, Utrecht, Pension Mundhenk, 2 pers. HILLEGOM. ANTI-KERMIS VERGADERINGEN. Door do Chr. Jongelingsvereeni- ging „Psalm 119, vers 9," js besloten tijdens de kermisweek eenigo spre kers te laten optreden ter bevorde ring van de anti-kermisbeweging. DE HARDDRAVERIJ. Omdat 17 September, de dag waar op de barddraverij alhier gehouden zou worden, een R. K. vastendag Is, heeft het bestuur der liarddraverij- vereeniging besloten haar sportdag een week later, dus op 24 Septem ber a.s., te houden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Levertraan-Emulsie wordt"onder verschillende namen en merken verkocht. De oor spronkelijke en alléén echte is voorzien van dit Han delsmerk op de ver- pakking(Visschermet Visch). Weigert in Uw eigen belang elke andere Levertraan-Emulsie. V ervolg Binnenland, FEEST BIJ GEBROEDERS STORK. Zaterdagmiddag vierde de Machi nefabriek yan Gebroeders Stork Co. te Hengelo feest ter gelegenheid van de aflevering der 2000ste macliino en van den 3000steu ketel. 0000 genoodigden namen aan het feest deeL ONGELUKKEN. De N. R. Ct. roeldt: In Den Haag wordt sedert 7 dezer een li-jarig meisje, werkzaam op cen strijkinriehting, vermist. Te Marum is de beer L. II., student te Delft ,bij het baden verdronken. HET NIEUWE MINISTERIE. De Nieuwe Courant is van meeiiing, dat de beslissing van Hare Majesteit in de meest striate overeen stemming is met het constitutionee!- purlementaire stelsel. liet blad leidt uit de opdracht aan dr. Bos ut, dat mr. Troelstra niet aan de. Koningin hc-eft te kennen gegeven, dat van zijn partij onuer geen omstan digheden aan de vorming van een ka binet uit alle partijen van de linker- ,ijde medewerking was te verwach ten. Het II u 1 s g e z in merkt o.a. op: Mr. Troelstra had meer aanspra ken, doch Jhj rnoge ministerabel zijn. voor kabinetsformateur is zijn uur nog niet gekomen. Ook mr Tydeman, de leider der Jn aantal meer dan verdubbelde oud- liberalen, had meer aanspraken, maai deze heeren mogen al de socia listische acte van onderwerping ge- teekend hebben, van hun conservatie ve smetten zijn ze nog niet geheel sc hoon gaw asschen. Aan do Liberale Unie en haar hoofd- nn Borgesïus denkt niemand meer. Dio kornt voortaan op liet derde plan. Een vrijzinnig-democratisch kabï- netsformeenier wijst duidelijk de richting aan, waarin de oplossing ge zocht wordt. Er is een zeer besliste opschuiving te constatccren. De kabinetsformateur van 1905 was een lamme Lnie-liberaal, die van 1913 staat dicht bij de sociaal-democra ten. Dr. Bos moge persoonlijk niet tot de drijvers belmoren, zïjr. groep is aan die van mr. Troelstra na verwant, met name wat de kiesrechtregeling betreft. De Maasbode schrijft Wat het efiect zal wezcu der onder handelingen, die tusschen dr. Bos en mr. Troelstra nu gaan aanvangen, laat zich, dunkt ons, wel Voorspellen. Indien dan deze pourparlers tot geen bevredigend resultaat voeren en naar vrij algemeene verwachting slechts dienen, om een nieuwe phase in den politieken toestand voor te be reiden, zal weer de vraag rijzen Wat r? In dat geval, wanneer men de be wijzen in handen heeft, dat medewer king der socialisten aan de vorming vaneen kabinet niet te verkrijgen is, zal nog niets veranderd wezen aan het simpele feit, dat de verantwoordelijk heid rust en we zeiden bet reeds blijit rusten. Deze „eerste schrede'' ter oplossin; an de crisis zooal3 we de op dracht aan dr. Bos reeds zagen noe men is zeir minder gewicntig dan de tweede, die verwacht wordt. Ook die tweede pas is voor links. Waartoe we intusschen gekomen zijn, doet dit jongste leit onzer poli tieke. geschiedenis vrij sprekend zien. Minnaars van rust zulieu misschien zich panen met de gedachte, dat het onbehaaglijke schouwspel van socia listische ministers wel niet zal worden gezien. Dezen moeten evenwel bedenken, dat dit geheel van de socialisten af hangt, en van niemand anders, zeker niet van de vrijzinnigen. Is de intree yan socialisten in bet kabinet een ramp voor ons land, dan zeker de toestand, dien zo boven deze nog zul len verkiezen. Rechts bi ijlt bij dit al in afwach ting leven. D e T ij d schrijft o. a. Aldus geen concentratie-Kabinet, maar <.-eu Kabinet uit de geheele lin kerzijde Zóó luidt de opdracht, door II. M. de Koningin aan dr. Bos, als Kabinetsformateur, verstrekt. De oplossing is ongetwijfeld gelet op aen uitslag tier verkiezingen cie meest logiscne en meest voor ue hand liggende, ltuurers, niet door de libera le concentratie, die bet niet verder braöht dan 37 zetels, maar door de ge heele linkerzijde, dat wil zeggen dooi de liberalen gezamenlijk met de so cialisten, werd de overwinning be haald. De vraag is nu maar, of deze logi sche oplossing ook in de praclijk een mogelijke oplossing is. 't \ait gemak kelijk te betoogèu. dat het volgens parlementaire zeden plicht is der so ciaal-democraten, de veraniwoorde- iijanetu van aen tegeirwoorüigen toe stand meue te ürag-.-n eu hun aanueei in do nieuw te vormen rege-errng zich le nemen. Du te betoogeu, dit te bewijzen zelfs, valt gemuKitelijk uoeg. Maar wat, iudien aezc partij, gelijk tot dusver, blijft weigeren Dut 11. M. üe Koningin de constitu- tioneele verplichtingen met zóó stren ge consequentie zou toepassen, dat zij zelfs voor de benoeming van socialis tische ministers niet zou terugdeinzen, werd uór slechts enkele uagen door Mr. Troelsiru niet voorzien. Thans staat hij voor het geval. Slaagt dr. Bos met iu ue vervullin; van zijn opdracht, blijkt liet hem bij den onwil der sociaal-ueiuocraten on mogelijk, een Kabinet samen te stellen uit de goheclo linkerzijde, dan is na tuurlijk oen concentratie-Kabinet de eenigo mogelijkheid, welke overblijft. Een tweede Kabinet-De Meester der halve met nóg slechtere kansen dan datecu Kabinet, hetwelk zal moeten strijd voeren met twee fronten. Voor- zei de er van overtuigd te zijn, dat bU ten aanwinning van links aan dr. Bos de kabinetsformatie zou worden opge dragen, uitgekomen. Toch is deze beslissing wel eenigs- zins onverwacht gekomen. Andere, meer imposante, politici waren bij H. M. de Koningin in audiëntie gevraagd en de geruchten gingen, dat aan heel anderen de kabinetsformatie zal wor den opgedragen. Dat Mr. Troelstra er zich mee belasten zou, was onwaar schijnlijk na zijn uitlatingen en dia van andere sociaal-democraten, bene vens do besprekingen op socialistische vergaderingen. Maar dan nog was het niet waarschijnlijk, dat dr. Bos de formateur van het nieuwe Kabinet zou zijn. Daar worden nog andere, veel imposanter figuren genoemd dan hij. Van De Meester en Patijn en nog an deren gingen geruchten. Toch is de keuze van H. M. ten slotte op dr. Bos gevallen. Al is dr. Bos geen van die figuren, die immer weer naar voren komen, zoowel bij rechts als bi] links, geldt hij als ©en man van groote kennis, doorzicht en leidende kracht. Sprak dr. Bos in de Kamer bij bijv. de on- dorwijs-debatten, dan kon hij zeker zijn van de volle aandacht der Kamer. Langen tijd achtereen spreekt dr. Bus manr zelden in de Kamer, maar wat hij zegt is duidelijk; er gloeit over tuiging uit en een vast weten. Hij spreekt niet met veel pathos, accen tueert niettemin duidelijk. Zijn argu menten zijn goed, zijn uiteenzettingen klaar. De afgevaardigde van Win schoten heeft al langen tijd een goe den naam bij wat zich in de politiek beweegt. DE S. D. A P. EN IIET NIEUWE MINISTERIE. Het Volk schrijft: De keus van dr. Bos als Kabinets formateur is op zichzelf geen kwade keus. De vraag is echter wat de be perking van zijn volmacht beieekent, dia blijkbaar ligt opgesloten in de woorden van het besluit. Den heer Bos is opgedragen cen ministerie te vormen uit alle partijen ter linkerzijde. Wat gebeurt er als hij daarin niet slaagt Als de oud-libera len zich houden aan de pertinente verklaringen van den heer Tydeman, dat hij niet met de sociaal-democraten wilde samenwerken, of als de sociaal democraten niet bereid gevonden wor den tot de erkenning, dat zij met acht tien man in de Kamer tot regeeren verplicht zijn 1 In de pers i3 medegedeeld, dat de gekozenen der concentratie vergaderd hebben. Hebben daar de oud-liberalen zich bereid geloond de verklaringen var. den heer Tydeman te verlooche nen 7 Er zit nog iets zonderlings ln de keus van den vrijzinnig-democraat Bos, De vrijzinnig-democraten zijn de minst talrijke groep ter linkerzijde. Zij wonnen bij de verkiezingen niet alleen niets, doch daalden van 9 op 7. 0:n den heer Bos als kabinetsforma teur aan te wijzen moet men de con centratie als één geheel beschouwen, geen rekening meer houden met de groepen waaruit zij is samengesteld. Blijkbaar heeft men dus een man wil len hebben, die een gemengd vrijzin nig-socialistisch ministerie samenstel len kan. En dan zou dus nu volgen de aan bieding van portefeuilles, aan één, twee of drie sociaal-democraten, dat geval zal de oplossing van de cri sis nog ©enigen tijd moeten duren. Want de verantwoordelijkheid zoowei voor de aanvaarding als voor de wei gering, is een verantwoordelijkheid, die in onze partij door geen persoon en door geen orgaan kan worden aanvaard noch door de Kamerfrac tie, noch door het Partijbestuur. Eeu congres alleen zal in deze kunnen be slissen. De vrijzinnigen hadden de zaak een voudiger kunnen stellen, door zelf een ministerie te vormen inet de vier pun ten, die in de hersteinmingsvragen werden behandeld, op het program. Iu dat geval ware de S. D. A. P. aan heel haar optreden bij de verkiezin gen en daarvóór verplicht geweest die regeering bet leven mogelijk te maken, indien de rechterzijde zich ais duidelijk gevoeld. Maar men meende, dat voor de burgerlijke partijen die politiek voor dc toekomst toch onmo gelijk zou blijken, omdat ze bij een stijging van de markt der sociaal democratie als thans plaats vond, haar een parlementairen invloed doet winnen, dubbel zoo groot als haar in vloed in het volk. Een invloed, dien de sociaal-democratie, als cen partij, die slechts rekent met de werkelijk heid en met haar wezenlijke macht buiten hel parlement, in het volk zelf, niet kan begeeren. Een invloed, die haar een verantwoordelijkheid oplegt, grooter dan zij met het oog op haar werkelijke beteekenis in het volk, kan dragen, zoodat zij geen bezwaar kan hebben tegen een kabinetsformatie, die baar öók in het parlement tot hare werkelijke proporties terug brengt, mits die kabinetsformatie plaats vinde op den feitelijken grond slag. dat is ter uitvoering van bet kiesrecht- en pensioenprogriun, door de vrijzinnigen, ook bij de herstem mingen, aanvaard. Waar bet in de partij-conferentie Troelstra was, die deze oplossing der parlementaire crisis als de meest ge- wenschte op den voorgrond stelde, ligt het voor de hand, dat zij ook te bevoegder plaatse in overweging zal zijn gegeven. DE OPDBACÏIT TOT KABINETS FORMATIE. Onder bovenstaand hoofd bespreekt „Het Vaderland" het besluit door H. M. de Koningin genomen. Het blad meent, dat de opdracht der vorstin om ministerie te vormen uit de ge heele linkerzijde zeker door de groote meerderheid van ons volk met bijzon dere voldoening zal worden verno men. Deze opdracht, aldus lezen we in genoemd artikel, is in constïlutïonee- len zin zuiver logisch, want het is de geheele linkerzijde geweest, en niet de Vrijzinnige Concentratie alleen, noch de sociaal-democraten alleen, die bij de verkiezingen de overwinning heeft behaald, en die dus de eerstge- roejsene is om van do rechterzijde de regeering over te nemen. Het zal dc aandacht trekken, dat het juist de kleinste groep der linkerzijde is, waarvan een der voormannen tot de kabinetsformatie is geroepen, en dat die onderscheiding niet is te beurt ;evallen aan den leider van de groot ste groep, nl. de Liberale Unie. Naar ij vermoeden staat dit in verband met geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van den heer Goeman Borgesius in do maanden voorafgaande aan en tijdens de verkiezingen, waaromtrent wij echter met genoegen vernemen, dat daarin in den laatsten tijd een aan merkelijke verandering ten goede is ingetreden. Afgezien daarvan verheugt het oi_, om meer dan eene reden, dat het juist dr. Bos is aan wïen de opdradti te beurt viel, en wel omdat wij dit in de gegeven politieke omstandigheden een bijzonder gelukkige keuze achten. DE GEMEENTERAAD VAN KAMPEN OM. Men schrijft aan 't „Alg. Handels blad" De evolutie van het Kamper ge meenteleven in steeds meer gepro nonceerd kerkelijke richting, heeft dan eindelijk ten gevolge gehad, dat de Raad omging naar rechts. Vooral bij de jongste Raadsverkiezingen spraken de kiezers zich zeer ondub belzinnig uit in anti-liberalen geest; i vier van de zes vacante Raaaszetels i werden bij eerste stemming met flin- 1 ke meerderheid door rechts bezet en I bij de herstemming viel den christe- lijk-historischen nog een zetel ten deel. Naar wij vernemen, overweegt men ter linkerzijde ernstig wat er dient te worden gedaan. Reeds nu is een fonds gevormd voor de oprichting van een I gevormd voor ae opricnung van eeu een onverbiddelijke oppmxtie had ge-, vrijzinnig orgaan.dat zai opkomen en Hrofffln In fl.-v7r- nnlnfianin' - w -_j_ dragen. In deze éénvoudige oplossing heeft men blijkbaar geen trek. Men wil vooral de S. D. A. P. in d© „ver antwoordelijkheid betrekken, niet in den natuurlijken zin van het woord, zooais iedere partij verplicht is de ver antwoordelijkheid te dragen voor wat haar machtspositie meebrengt, maar verantwoordelijkheid in den zin van rcgeei'iugs-veruulwoordelijUheid. Voor de S- D. A, P. zal dan de vraag zijn, of zij ook van meening is, dat zij die haar toegedachte positie, ter wille van het Algemeen Kiesrecht en van het Staatspensioen, aanvaar den moet, voor de vrijzinnige concen tratie zal het de vraag zijn, of zij van den vorm van den steun een conditio sina qua non za! maken, een conditie, waarop alles afspringt, als zij niet vervuld wordt. Hoe het ook loopt, één ding moet vast staan. Wij moeten een kiesrecht- ministerie hebbcu. Wil de heer Bos d&t en niet anders, dan vreezen wij niet voor den goedeu afloop van een zijner pogingen,. 1IOE Mr. TROELSTRA OVER DE OP LOSSING DER CRISIS DENKT. Mr. Troelstru bespreekt de kwestie in Het Volk in een artikel „Een gemengd burgerlijk grondwetsherzie- ningskabinct", waarin we o. a. hei volgende lezen De „Gelderschc Koerier" oppert een deus beeld, v rijwel overeenkomend met betgeen in de conferentie van het Partijbestuur en de Kamerfractie on zer Partij als de meest wenscüelijke oplossing der hangende parlementaire crisis is besproken. Het Katnolieke blad wensebt een kabinet van grondwetsherziening, be staande uit vrijzinnigen en Katholie ken. Wat m onze partijconferentie werd besproken, was de vorming van getuigen voor bet ernstig bedreigde openbaar onderwijs. st tegen de rechterzijde, welke al- e6I1 gemengd burgerlijk kabinet, dat leen reeds sterker is dan bet eigen zich zoU belasten met de afwerking leger en terzelfdertijd tegen de mach-1 var, jie- program der vrijzinnige con- tige groep sociaal-democraten, over- j centratie, zooals dit, nader gepreci- moediger dan ooit na de behaaldoseeru duor de horstemmingseischen vinning en niets ontziende, als steeds, in het gevoel haror eigen niet- verant woordelijkheid. Uit Do Nederlander: Aldus is de voorspelling van Mr. Troelstra, die eenigen tijd geleden bij het debat met dr. Bos te Groningsn .rstemmingseis der S. D. A. P., door de meerderheid dér kiezers is aanvaard. Dat de totstandkoming van zulk Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Kavvi vertrok 12 Juli van Rotterdam naar Batavia. Het st. Palembaug (uitreis) vertrok 11 Juli van Suez. Hot st. Tambora (uitreis) passeerde 12 Juli Messina. Het st. Wilis (thuisreis) wordt 12 Juli des avonds 7 u. te Marseille ver- wacht. HOLLAND—AMERIKA-LUN. Het st. Pisa arriveerde 12 Juli van Montreal te Rotterdam. Het st. Rijndam vertrok 12 Juli van Rotterdam naar New-York en was te 10 u. 10 voorin, in zee. Het st. Soiumelsdijk, van Rotterdam naar New-Orleans, arriveerde 9 Juli te Tam pi co. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. I-Iet st. Jan van Nassau vertrok 11 Juli van New-York naar West-Indiö. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Prometheus van Amsterdam naar Java, passeerde 9 Juli Gibraltar. Het st. Diomed, vasi Java naar Am sterdam, passeerde 12 Juli voorm. Wight. Het at. Pyrrhus arriveerde 11 Juli van Liverpool te Padang. STOOM VA ART-MI J. N E DE RL AND. liet st. Boeton (thuisreis) arriveerde 12 Juli te Hamburg. Het st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 12 Juli van Perim. Het st. Nias (uitreis) is 12 Juli Point de Galle gep. Het st. Vondel (thuisreis) vertrok. 12 Jul ïvan Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bogor vortrok 12 Juü van. Rotterdam naar Hamburg. I-Iet st. Djebres arriveerde 12 Juli -- UQt OU fjcwiiö kabinet thnasop moeilijkheden pmien-'am te Amsterdam stuiten, duur het beteekent een definitieve brouk met de antithese- IIet st, Ophu (i politiek, werd op dc conferentie zeer Juli-van Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7