NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9225 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 4 8 JULI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTEN Tl ËN: per drie maanden: l&vtffL JÜiV ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der WPffö Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)130 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. üöUustreerd Zondagsblad, 'voor Haariem' i i i 1 f SsJM Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <£^1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 19 JULI. Concert in den Hout. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. A polio-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Militaire rnarsch. Door de beide bataljons van. het lOo Reg. inf. alhier word hedenmorgen uitgerukt onder bevel van den majoor M. P. Vogelsang tot ;hel houden, van eenen militairen marsch over Heem stede, Ilillegoni, Wussenaar, Vogelen zang en. Overveen naar Haarlem. Do muziek vergezelde den troep tot een uur gaans buiten het garnizoen en haaldo hem om 3 uur nam. weder al van de Elswoutslaan. Reservekader. De 12 reserve-korporaals en 18 ad- spiranten-vaandrig behoorendo tot het 10© en 21e regiment infanterie die op 21 Juli a s. tot het volbrengen van den werkelijken dienst onder de wa penen komen, zullen in dit garnizoen hunne opleiding voor' den naast- toogeren rang volgen. GEVOLGEN EENER EEDS WEIGERING. Heden gaf de kantonrechter von nis in de civiele zaak tegen don heer H. R., die in een civiel geding gewei gerd heeft om als getuige een eed at te leggen. De heer R. weigerde een eed af te leggen, omdat hij niet tot een kerk genootschap behoort. Dc procesvoerder, die den heer R. gedagvaard had als getuige, stelde nu een vordering tegen II. R. in, om de zen de kosten door zijn weigering ver oorzaakt, te laten betalen. De kantonrechter veroordeelde den gedaagde tot vergoeding der gemaak te kosten. TeekenenacteM. F. Te Rotterdam is voor dit examen geslaagd de heer G. Baars t© Haar lem. Verplaatst. Het secretariaat van den Bond van Stii'liegezelschappen, welke bond al hier werd opgericht in 1910, en sinds dien tijd dan ook :het Hoofdbestuur alhier was gevestigd, is thans, inge volge een besluit van d© in de maand Mei alhier gehouden jaarvergadering, verplaatst naar Amsterdam. Het secretariaat werd het laatst waargenomen door den heer J. Phi- lippo. Bij dezen Bond is aangesloten de Typografische Studiekring Haarlem. A a n r ij d i n g e n. Donderdagmiddag te 21/2 uur schrok een paard voor een brikjo ge spannen op de Groote Houtbrug voor de eieetrische tram. Het dier steiger de en kwam met de tram in aanra king. Een boom van het rijtuigje werd vernMd, terwijl het paard eenige wondjes aan do voorpooten en den neus bekwam. Donderdagmiddag brok een 4-wieli- ge vrachtwagen aan de Zijlvest. Het tramverkeer der E. N. E T. was daar door 15 minuten gestremd. Muziekuitvoering In den Hout op Zaterdag 19 Juli (In plaats van Woensdag 23 Juli). Programma- 1. Marehe de Cortege. Kric-ns 2. Deuxième ouverture de Concert, Maisenet. 3. Menuetto, Padereweskv. 4. Grande fantnïsie de Tonérn Carmen, Bizei-Mann. 5. Ouverture Flotte Burscbe, Suppé. 6. Ballet Russe, Luigini, a. Czardos, l>. Valse Lente, c. Mazurka, d. Mar ehe Russe. 7. Vision. Walzer. Wnld leufe! S. Olfenbachiana. Potpourr Couradi. Examens Hoofdakte. Haarlem. 17 Juli. Geëxamineerd 15 eandiduteugeslaagd de daines E. Coster, M. J. B. Kuyt, A. Tt M. Witteboer en A. M Fröger, van Am sterdam M. A. llocks. van loeiden 6. C. van Oppen van 's-Gravenhage. en G. M. Scheenman, van Lisse. OVERTREDING DER AUTEURS wet. In de Auteurszaak over het laten D.tvneren van muzieknummers in het Btationskoffiehuis werd heden door den kantonrechter beslist, dat over 14 dagen vonnis zal worden gegeven, of de iinpressario Max. van Gelder, die door geduagdo in vrijwaring is opge roepen, in geding zal worden ge bracht. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: G. Gude, Rid derstraat 10, een bok; P. van Rijn, Papentorenvest 62, een damestaschje met inhoud; D. Ilensen, Essc'hikler- straat 20, een vingerhoed; J. Klerk, ÉsschiNierstraat 7, een halsketting; L. v. Norden, Leliestraat 27, een smids hamer; J. Smit, Paul Kxugerkade 46, Scholen, een schoen; B. v. Norden, L. Heerenvesl 24 rood, een grasschaar; F. Koster, Oranjestraat 31, een R. K. leerboekje; Bureau van politie, een sleutel; T. P. de Gelder, Spionkop straat 42, Schoten, een doosje pastil les; P. J. J. Klein, Voorzorgstraat 80, een rozenkrans; ,T. Witteman, Gast huislaan 155 rood, een snoeischaar; Visser, Wagenweg 106, een pop; G. Althoif, Gaelstraat 13, een. partemon- naie. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. DE HERSTEMMING. Door de bestuursleden der S. D. A. P. afd. Schoten, de heeren J. Verton, G, Heerschop, II. Schuurman, A. Stijnljes en A. G. Boeree, is, gelijk ge meld, tegen de herstemming voor den gemeenteraad te Schoten, geprotes teerd. Om 9 uur vervoegde men zich met Mr. Tideman, wiens hulp men had ingeroepen, aan het Hoofdstembu- bureau te Schoten aan het Raadhuis. Tusschen den heer Stijntjes en den Burgemeester van Schoten hadden eenige besprekingen plaats. De Bur gemeester merkte op, dat de heer Ti deman, als nict-kiezer niet in het ver trek van het stembureau aanwezig mocht zijn, waarop de heer Tidemau huiten de deur zittende het S. D. A. P.-bestuur van advies diende. liet protest, dat daarna werd inge diend luidt als volgti Door oiulergeteekenden, kiezers in d© gemeente Scholen, bevoegd tot deel neming aan de gemeenteraadsverkie zing, waarbij de herstenuning heeft plaats gehad op Dinsdag 15 Juli 1913, -worden ingevolge de bepalingen der kieswet de navolgende bezwaren tegen de gehouden herstemming ingebracht: 1. in het stembureau no. 2, dat zit ting had in de school aan do Soendu- straat, heeft, met een enkele tusschen- poos, als lid zitting gehad, de heer A. II. J. de Jong. welke niet. gelijk de kieswet vereischt door den Raad als lid of als plaatsvervangend lid was benoemd, en die ook niet door den voorzitter van het stembureau uit de in het lokaal aanwezige kiezers is be noemd voor den tijd van ont stentenis van een plaatsvervangend lid, zijnde gemelde heer De Jong zelfs niet stemgerechtigd in het stemdis- triet, waarvoor dit stembureau zitting had; 2. er is geconstateerd, door de vóór 8 uur des morgens aanwezige perso nen, dat niet, overeenkomstig art. der kieswet de biljetten, bestemd voor gemeld stembureau, en afkomstig uit het bij dat artikel bedoelde pak z ij n getold. 3. aan beide stembureaus is artikel 87 der kieswet niet naar beliooren na geleefd, immers aldaar hebben ver- seliillende andere personen dan daar- too bevoegd waren. b.v. een politie agent, de congierge der O. L. S., do Gemeentebode, een ambtenaar der se- creta ie enz. na opening der stembus stembiljetten, aaugeraakt, opgenomen en geleld, terwijl de leden van het stemhureau zulks dat nalieten, en eenvoudig de ciifcrs voor waar aan namen en opteekenden, welke die on bevoegde personen hun noemden; 4. de stembiljetten, ingevolge art. 87 der kieswet uit dc stembus gekomen ziju niet, gelijk de wet wil d oo r e e n gemengd alvorens tiot telling overgegaan, zoodat, wanneer gelijk helaas wel is voorgekomen, er eenige afspraak is gemaakt van eenige par tij mot een groep kiezers om in een bepaalde richting te stemmen, en deze groep óf het allereerst óf hot allerlaatst is komen stemmen, nu het uithalen der biljetten naar de opvol ging van dergelijk© afspraken contróle kan geschieden. De lieer N. II. Schuurman een der aanwezige kiezei-s verzoekt opnieuw opneming vau alle stembiljetten, om dat hit van oerdeel is, dat onder de etcjjiiu"ljvlten; die van onwaarde zijn verklaard, ér enkele zijn, die ten on rechte van onwaarde zijn verklaard. De heer Schuurman neemt genoe gen met liet besluit van het hoofd stembureau om de biljetten van on waarde verklaard na te zien. De kiesgerechtigde A. Stijntjes ver klaarde voorts, dat bij de stemming voor den gemeenteraad op 15 Juli 1913 in het stembureau I gestemd heeft een zekere mijnheer H. S. Peters, abusie velijk gehouden voor no. 1110 van de kiezerslijst, welke deelneming aan de stemming van invloed kan zijn ge weest op den uitslag der gehouden stemming. De leden van het hoofdstembureau, uitgezonderd de voorzitter, verklaarde de groote wenschelijkheid om meer dere zekerheid te hebben, omtrent, de van onwaarde verklaring der stem biljetten der beide stambureaux, eene nieuwe opneming dier biljetten, vol gens het verzoek van den kiezer N. li. Schu uiman te doen. Bij het nazien dier ongeldig ver klaarde biljetten werd bezwaar ge maakt tegen de van onwaarde ver klaring dier biljetten, waarbij bijvoe ging hadden plaats gehad in de voor lettor van: le don heer Bies, 2de van twee waar bijvoegingen op den naam Bies, en 3e van een waar bijvoeging op den naam S, Oli© had plaats ge had, alle biljetten van het le stembu reau en dit door de kiezers N. li. Schuurman, A. Stijntjes, A. G. Boe ree en A. J. van Gijn. D& heer N. H. Schuurman maakte bij het vertoonen der van onwaarde verklaarde stembiljetten van het 2e stembureau de opmerking dat bij een der opgegevenen als zonder verkiezing van oen candidaat, een bijschrijving voorkomt. De heer A. Stijntjes meen de, dat een streep gehaald door de gekozenen niet als bijvoeging liad mo gen worden beschouwd. I-IEEMS'TEDiE. DE FEESTEN OP GROEN END A AL. (Vervolg van het Tweede. Blad). De uitslag van de volksspelen was als volgt: Sprietloopen voor jongens. lo prijs: A. Spoor, de andere deel nemers verlootten het geld der prijzen onder elkaar. Boegspriet voor mannen: Geldprij zen werden gewonnen C. v. d. Aar (f 25), A. Ilemel en G. Neesken, ande re deelnemers kregen 1 gulden. Hardloopen met hindernissen voor mannen boven 20 jaar. le prijs: J. Neesken, J. Korsman, C. Leuven, 2e prijs: G. Neesken, S. Planting, K. Groenland. 3e prijs: H. Rijkens, K. v. d. Aar, M. Bank. 4e pr. P. iNeesken, J. van Honschoten, J. Sloos. Touwtrekken (mannen boven de 18 jaar): A. Kres, A .van Zon..II. Ilemel, C. v. Aai-, M. Bank, en J. Neesken, (geldprijzen). Mastklimmen: De prijzen werden gewonnen door: Korsman, J. Leuven, J. Scheepmaker en Groenland. BEVERWIJK. DE 900STE WAGGON AARDBEIEN. Donderdagmiddag is de 900ste wag gon aardbeien in dit seizoen verladen door de tuindersvereeniging „Kenne- raerland". bestemd voor Berlijn. Dit getal is vóór deze nog nooit be reikt. Het statienspersoneel had den waggon met groen, vlaggen en een pakkend opschrift voorzien, terwijl vóór vertrek de traditioneel© kiek werd gemankt. Dank zij her koele weder blijft de verzending nog steeds plaats hebben; Donderdag vertrokken zelfs nog waggons en het laat zich aanzien dat dit getal heden nog wordt overschre den. Veel wordt thans in vaten ver zonden naar de Ccnservenfabrieken. daar de vraag voor gebruik versch minder wordt. De prijzen zijn in ver band hiermede de laatste dagen dun ook zeer dalend, heden werd slechts f 1315 per 100 K.G. besteed. De tuin ders kunnen echter tevreden wezen, zij hebben veel, meerderen zelfs zeer veel oogst. H A ARLEMMERMEEB Bij de gisteren gehouden stemming voor den Gemeenteraad in district I was de uitslag als volgtUitgebracht 743 geldige stemmen. Hiervan ver kreeg: F. H. Bos, Anti-Rev. 351 stem men en L. van Reeuwijk, Lib., 392 st., zoodat gekozen is de heer L, v, Reeu wijk (liberaal). HOOFDDORP. Woensdagavond na afloop van het Concours-Hippique gaf een dubbel kwartet, bestaande uit acht werken de leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem, geënga geerd door den heer Treur, iu Hotel de Beurs een concert, dat welgeslaagd mag heeten en waarop ook de zan gers met trotsch en genoegen kunnen terugzien. De groote zaal was eivol en er heerschte alle orde en kalmte. Van hel programma dat afgewerkt werd noemen we voornamelijk: „Ecce quo modo moritur" van Handel, dat, hoewel om het gedragen tempo dal er in voorkomt, een moeilijk stuk mag worden genoemd, zeer verdienstelijk werd gezongen. Het nummer „Die falsche Pepita" dat om de populari teit die het heeft, voor zoon avond juist geknipt is, bracht bij het pu bliek zooveel geestdrift teweeg, dat het nog eens moest worden herhaald. Over het algemeen is het een keu rige, genotvolle avond geweest, waar van het publiek heeft genoten en die wij hopen dat meermalen mag wor den georganiseerd. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer D. Wentholt. Afwezig waren de heeren Van Til, Van der Schoot en Popper, niet kennisgeving, en de heer P. II. v. Waveren, wegens ziekte. Nadat de notulen waren vastge steld, werden voor kennisgeving aan genomen de ingekomen stukkon, a. van Gcd. Staten met hunne beschik kingen op de beroepen van A. Schrij vers, E. Kersten en A, H. Baron van Hardcnbroek van Ammerstol in zake hunne aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1912, b,, c. en d, van idem over goedgekeurde raads besluiten, en e. eveneens van Gedep. Staten, bericht van ontvangst eener wijziging van art. 27 der Algem. Po lieverordening. Een af- en overschrijving op de be- grooting 1913 lot een bedrag van f150, voor subsidie aan de Hill. Har monie-kapel, werd goedgekeurd. Een verzoek van M. Th. Pos om vergunning tot plaatsing van een hek voor zijn huizen aan de Wilhelmina- laaö vóór de rooilijn, werd op voor stel van B. en W. toegestaan, onder bepaling, dat het. hek, 'c.q. de voor kant der voeling van dat hek zal wor den gesteld langs een rechte lijn, ge lrokken uit het bestaande hek voor d'e woning van C. J. Bakker door een punt, liggende op 105 M. uit een voor geven van het huis van C. J. van Mausum volgens uitzetting door of namens B. en W., lot wederopzegging. Na een korte bespreking werd even eens toegestaan het verzoek van A. Veldhuyzen van Zanten en Zn. om vergunning lot plaatsing van een hek langs zijn tuin aan dc Van den Kiide- laan, conform het voorstel van B. en W. De Raad benoemde vervolgens de heeren R. A. van der Schoot, R. Veld huyzen van Zanten Gz. en J. Gulde- mond tot leden der commissie voor reclames Hoofd. Omslag dienst 1913. De twee laatstgenoemden namen hun benoeming aan. Voor kennisgeving werd aangeno men het verslag van hetgeen met be trekking tot verbetering der volks huisvesting gedurende het jaar 1912 in de gemeente is verricht. B. en W. legden aan den Raad over de rekening van de inkomsten en uit gaven over 1912, waarna tot leden van de commissie tot nazien dezer re kening werden benoemd de beeren A. Popper, H. A. van Waveren en Th. Jonkheer. De beide laatstgenoemde heeren namen deze benoeming staan de de vergadering aan. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden Th. Lommerse, J. H. M. Balvers, Th. Jonkheer en J. Gulde- mond werden door de heeren Heems kerk, Veldhuyzen van Zanten en Van Waveren tijdens een schorsing der zitting, onderzocht en in orde bevon den. Op voorstel van deze commissie besloot men na heropening der open bare vergadering, tot toelating van de 4 herkozen raadsleden. Na vaststelling van het kohier schoolgeld Lager Onderwijs 2e kwar taal 1913, gelijk dit door B. en W. was opgemaakt. verzocht de heer HEEMSKERK in de rondvraag, om 't voetpad in de Weeresteinstraat niet meer als rijwielpad te doen gebrui ken, zooals vaak geschiedt. De VOORZITTER beloofde, dat er een bord met een dusdanig verbod geplaatst zal worden. De heer H. VELDH. v. ZANTEN, wethouder, bracht de vervuilde sloot aan de Weeresteinstraat ter sprake. Hij deelde mee, dat de heeren Ludwig bereid waren die sloot te verbeteren, mits de gemeente de helft der kosten droeg Na eenig debat, kregen B. en W. blanco crediet om den toestand aldaar te verbeteren in den geest zoo als ten zuiden van het hek van „Tres long" bereids is geschied. De heer NIEBERD.ING klaagde er over, dat de trammaatschnppij geulen in de berm maakte om water van de trambaan af te voeren, waarop de heer HEEMSKERK meedeelde, dat sommige bewoners van Weerestein, vooral op Zaterdagavond, vuil in de sloot werpen, toestanden dus, zei de VOORZITTER, die van zelf zullen verdwijnen, als de sloot en dc berm aldaar netjes in orde gebracht zijn Het verzoek van den heer II. A. van Waveren, om den sproeiwagen ook te laten sproeien op den straatweg tus schen de Oosteinderbrug en de hui zen van den heer Nelissen, een be bouwd gedeelte straatweg in :t noor den der gemeente, werd niet toege staan, omdat dan andc-re uiteinden van de gemeente billijkheidshalve eveneens besproeid moeten worden en een tweede sproeiwagen noodig zou zijn. Daar niemand meer het woord ver zoekt, sloot de VOORZITTER om streeks half negen de vergadering. ZAND VOORT. Alhier circuleert een adres, waar- i aan B. on W. wordt verzochl, ver gunning te weigeren aan de Residu- maatsdhappij tot het stichten van een fabriek in de kont der gemeente en levens to willen zorgdragen, dat de gasfabriek zoover buiten de kom worde geplaatst, dat zij binnen af- zienbaren tijd geen belemmering kan worden voor de uitbreiding der bad plaats. door een onbekende, 'die zich in huis vond, aangevallen en op het hoofd geslagen, waardoor hij bewusteloos werd. Toen hij bij kwam, was de in- ger er van door, met- ongeveer f 600 aan bankpapier, zoo meldt de N. R. Ct. DE „EVERTSEN." Men seint uit Kopenhagen, dat de Nederlandsclie pantserkruiser Evert- sen daar Donderdagmorgen is aan gekomen. VERDRONKEN. Te Nijmegen is Woensdagmiddag (naar de N. R. Ct. meldt) een li-ja rig knaapje, bij 'het oplaten van een vlieger achteruitloopend, van de ka de in de Waal gevallen en verdron ken. Binnenland HERSTEMMING GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De uitslag van de Donderdag ge houden herstemming voor den Ge meenteraad is als volgt Kiesdistrict IV. 462-1 kiezers. Uitge bracht 3494 geldige stemmen. Hier van verkregen Dr. N. M. Jos. Jit'a (U. E. aftr.) 2208, A. B. Kleerekopcr (S, D. A, P.) 1286, zoodat gekozen is de heer Dr. N. M. Jose.phus Jitta. Kiesdistrict V. 15622 kiezers. Uitge bracht 9987 geldige stemmen. Hiervan verkregen Inte Onsman (S. D. A. P.) 4000,, P. W. Sutorius (R.-K. aftr.) 5344; Mr, Dr. II. J. C. "van Tienen (U. L.) 6406, P. Voogd (S. D. A. P.) 4219, zoodat gekozen zijn de heeren: P. W. Sutorius en Mr. Dr. II. J. van Tieneu. Kiesdistrict VII. 4916 kiezers Uitge bracht 3390 geldige stemmen. Hiervan verkregen Dr. G. Bellaar Spruvt (V. D.) 1726, Mr. Dr. L. F. Schoch (C.-II., aftr.) 1664, zoodat gekozen is de lieer Dr. G. Bellaar Spruyt. Kiesdistrict VIII. 5322 kiezers. Uitge bracht 3560 geldige stemmen. Hiervan verkregen: C. J. Kuiper (R.-K.) 1740, E Polak tS. D. A. P.; 1820, zoodat ge kozen is de lieer E. Polak. De Raad was tot nog toe samenge steld uit 16 liberalen, 5 vrijzinnig- democraten, 12 sociaal-democraten, 5 anti-revolutionnairen, 4 roomsch-ka- tholieken en 3 christeüjk-historischen. De samenstelling is thans gewor den 16 liDeralen, 5 vrijzinnig-demo craten 15 sociaal-democraten, 4 anti- revolutionnairen, 3 roomsch-katholie- ken en 2 christelijk-historischen. RAADSVERKIEZING TE HILVERSUM. District II. Uitgebracht 1189 stem men. Van onwaarde 23 B. H. A- Ales- sie (R.-K., aftr) 619; J. Boerliout (vrijz.) 547. Gekozen Alessie. District III. Uitgebracht 1208 stem men. Van onwaarde 19. W. C. van den Brink (anli-rev.) 567-, P. J. Dam (anti-rev.) 589; N. van Dam (vrijz.) 559; M. Niemeijer (vrijz., aftr 612, A Th. Raven (vrijz., aftr.) 571; C. Vlaande ren K.Pzn. (anti-rev.) 596 stemmen. GekozenNiemeijer, Dam Vlaanderen. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De Minister van Blnnenlandsche Zaken, overwegende, dat de hoer H. Spiek- maai de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam I niet heeft aangenomen, en er mits dien in dat district eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben Donder dag 24 Juli, de stemming, zoo noodig, Vrijdag 1 Aug., de herstemming, zoo noodig. Vrijdag 8 Aug. LEVENSGEVAARLIJKE VER WONDING. Woensdagavond is. naar de 's- Hert. Ot. meldt, te Asten bij een vecht partij van nakormishouders, zekeren J. van de Cruijs, een steek in den buik toegebracht, waardoor hij levensge vaarlijk is gewond. De vermoedelijke dader is aangehouden. ONGELUKKEN. Woensdag is de werkman K op de machinefabriek van de firma Stork te Hengelo, door een machine doode- lijk getroffen. Hij is aan de gevolgen overleden, zoo meldt de N. R. Ct. EEN BRUTALE INBREKER. De heer S. II., een alleen wonende heer te Boskoop, is bij zijn ihuiskomst Pers-Overzicht RECIITS, DE CRISIS, DE TARIEF- WET EN HET KIESRECHT. In „Van onzen Tijd" heeft prof. Struycken een artikel aan de crisis gewijd. De hoogleeraar begint met de opmerking, dat het voorbarig zou zijn, over de door de rechterzijde als oppositie aan te nemen houding in bijzonderheden te treden, vóór de sa menstelling en de voornemens van het nog in wording zijnde ministerie der linkerzijd© bekend zijn. Allee® betreffende de beide sociale wetten- Talma en de onderwijspolitiek staat z. i. die houding vast. Tegen iedere poging der linkerzijde in de wetten Talma geen of geen loyale uitvoering te geven, make de rechterzijde van ieder middel van erzet, ieder middel ook, het ministe- ie ten val te brengen, gebruik daar is in het voornomen der linkerzijde een kiem van anarchie, uit hooghar tige minachting der rechterzijde en uit gemakzucht geboren, die dadelijk moet worden onderdrukt, zal zij niet aangroeien tot een blijvend verderf 'an onze parlementaire regeering. Met betrekking tot de onderwijs, politiek dulde de rechterzijde niet al leen geen stap achteruit, maar hand- have zij bovendien onverzwakt hare eischen om recht voor de bijzondere school. De rechterzijde had deze regeering in 't algemeen haren steun toegezegd met betrekking tot hare voorstellen tot Grondwetsherziening. Die toezeg- ;ing bracht niet mede instemming iet. alle .bijzonderheden dier voorstel- stellen. Nu ze zullen worden Ingetrok ken, verwijder© men ook uit de ge meenschappelijke politiek zooveel mo gelijk alles, wat niet de geheele rech terzijde met volle instemming kan aanvaarden. Heeft de rechterzijde ter bepaling h&rer houding als opposiiie verder af te wachten, wat de linkerzijde zal bieden, met het oog op de mogelijk heid, dat zij reeds spoedig weder tot nieuwen verkiezingsstrijd, en niet on waarschijnlijk weder tot de regeering zal worden geroepen, noodzakelijk, acht prof. Struycken het dat zij zich' afvrage, of er soms reden is, in hare politiek verandering te brengen. Aan onderwijs-pohtiek behoeft ze ker niet te worden veranderd; hare idee staat de geheele rechterzijde hel der voor oogen en wijst haar den weg, waarvan zij niet zal wijken vóór het einde is bereikt. Daarvoor behoeft geen geestdrift meer te worden ge vraagd, deze is er reeds, tegelijk met de sterkende overtuiging, da: men niets vraag? dan zijn ree!:», en dat de tegenpartij weet, dat zij onrecht doet. Ook wat betreft het kiesrecht, bren- ge, aldus adviseert de hoogleeraar. de antirevolutionnaire partij een theo retisch offer, door. wat de redactie der Grondwet betreft, afstand te doen van de doctrine van het huisaians- kiesrecht. Het is een teer punt; die doctrine is bij velen hunner geliefd, maar het gaat ten slotte niet om eene doctrine, om leuzen, maar om reeele staatkun de. Men weet toch, dat eene regeling van het kiesrecht, gegrond op de voorstellen van Staatscommissie en Regeering, loyaal uitgevoerd, vrijwel tot hetzelfde zal voeren, als ware het algem eene kiesrecht in de Grondwet neergeschreven. Nu men eenmaal den beslissenden stap heeft gezet, -rok de rechterzijde de stroom in g heeft ge volgd, die ieder positief kenteeken van welstand en bekwaamheid ver werpt, zegge men de bevolking dan

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1