jn hol Diocees Haarlem. In verhand hiermede 'heeft zich uit de aanwezigen een Commissie van Proe-advies ge vormd voor de ontwerp-statulen en huishoudelijk reglement voor den Diocesanen R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, zoo meldt de vTijd". DE KAMERVERKIEZING IN AMSTERDAM III. Officieel zijn candidaat gesteld voor Ae Kamerverkiezing in Amsterdam III, vacato/e-Troelstra, de hoeren: P. Otto (U. L.), H. Polak (S. D. A. P.), Mr. Paul J. Reymer (R.-K.), D. Wijn koop (S. D. P.). De stemming is bepaald op 24 Juli n.s de herstemming, indien noodig, op 31 Juli a.s. DE RAADSVERKIEZINGEN TE ZAANDAM. Herstemming. District II. Uitgebracht 1004 geldige stemmen. C. van Botbeinen (s.-d.) 452, A. Fris Gz. (a.-r.) 425, Jb. .Groen (s.- d.) aftr. 463, A. M. Pelt (r.-k., aftr.) 236 F II. L. H. van Pelt (r. li., aftr.) 416 en A. C. Spigt (s. d.) 424, zoodat ge kozen zijoi de heeren Van llohemen (s.-d.), Fries (a.-r.) en Groen (s.d.) District III. Uitgebracht 905 gel dige stemmen, waarvan 441 op den heer J. Decker (lib. aftr.) en 464 op den heer S. Kuit (s.-d.), zoodat geko zen is de heer Kuit (s.-d.) De gemeenteraad bestond uit o libe ralen, 2 vrijz.-dem.,"3 anti-revoluti-on- n ai ren, 2 katholieken en 7 sociaal democraten. Thans is de Raad als volgt samengesteld: 2 liberalen, 2 vrijz.-dem., 4 anti-revolutionnairen, 1 katholiek, en 10 soc-dem.; alzoo 4 vrijzinnigen, 5 kerkelijken en 10 so ciaal-democraten. De Raad is dus in meerderheid socia listisch. ROODE KRUIS. Dr. P. H, van Roojen, chirurg aan het Schiedamsche ziekenhuis, zal deel uitmaken van do Nederl. Roode-Kruis- ambulance, die vermoedelijk a.s. .Woensdag op verzoek van de Servi sche regeering naar Belgrado ver trekt. zoo meldt de „N. R. Ct.", KINDERMOORD. Te Winschoten is de dienstbode II. D.. uit Veendam, verdacht van kin dermoord, in voorloopige hechtenis gesteld, zoo meldt de „N. R. Ct.". 'T CONGRES DER S. D. A. P. liet partijbestuur noodigt de af dee lingen uit een vergadering te beleg gen. waarop de minislercrisis ter sprake komt en een (de) afgevaardig de (n) wordt (worden) gekozen. „Wij verzoeken d-e(n) ai ge vaardig de;!!) geen bindend mandaat mede ie geven, daar in zulke kwesties eerst een beslissing genomen kan worden, nadat de argumenten voor en legen in vollen omvang zijn gehoord". Mr. TROELSTRA. Mi*. Troelstra wordt nog deze week uit den Harz in het land terug ver wacht, zoo meldt de ,,-TeL", DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DE CRISIS. Mr. Mendels, te Heerenveen voor de S. D. A. P. het woord voerende, heeft daar, volgens het verslag in „Het Volk", meegedeeld, dat z. i. van een zitting nemen in een Jinksch minis terie door een of meer sociaal-demo craten, geen sprake kan of mag zijn, wil men de sociaal-democratische pro paganda niet lam slaan. Bovendien oordeelde hij dat. ter oplossing van het kiesrechtvraagstuk, de vrijzinni gen. indien zij de zaak ernstig nemen, zich konden verstaan met Christelijk- Ilistorischen als jhr. De Geer en met Katholieken, tot vorming van een mi nisterie, daarbij kunnende rekenen op den loyaien steun der sociaal- deniocratiscbe fractie tot t alleruiter ste. Er zal dan ook geen sprake van zijn, dat aan de partij zal worden ge adviseerd op een eventueel aanzoek m te gaan. Uolc 't oordeel van buiten- landsche vooraanstaande sociaal-de mocraten, zoowel van uiterst links als rechts, luidde ten opzichte van het kardinale punt zoo goed als eens luidend, naar Mr. Mendels verklaar- .su BOND VAN GEMEENTE POLITIEBEAMBTEN. De Bond van Gemeente-politie beambten in Nederland heeft Donder dag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam een ver gadering gehouden om te ijveren voor een betere rechtsregeling voor de die naren van politie in ons land. Aan deze vergadering ging zoo meldt de ,,N. K. Ct." een optocht met ontplooide banieren en muziek .vooraf. Bij dezen optocht werden doe ken meegedragen met opschriften als. „Wij vragen een geregelde rechts positie", „Wij kunnen niet wachten, gven dag, geen uur enz. Op het Stationsplein bij het station D. P, werd de stoet opgesteld en van daar ging het lang3 den Stationsweg en Coolsingel naar de vergaderzaal. Een driehonderd politieagenten in uniform marcheerden aan het hoofd dan volgden de vertegenwoordigers van 25 vereenigingen, liet meerendecl der overige politiemannen was in burger gekleed. Vele vrouwen liepen jn den stoet mee. De vergadering werd bezocht door 1251) mannen en 350 vrouwen. Zij werd o. a. bijgewoond door 't Kamer lid denbeer D. de Klerk, afgevaardig den van de Duitsche politie uit Kal- denkirchen en van den Nationalen Belgisehen bond. Na een welkomstwoord van den tweeden voorzitter van den Bond, den heer P. de Widt, werd de vergadering geopend. De heer De Widt wees op liet groole belang er van en deelde mee, dal mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer, die in deze vergade ring zon optreden met liet onderworp: „Op welke wijze kan de gemeente politie een lie Ie re rechtsbedoeling ver krijgen telegrafisch bericht had gezonden, verhinderd te zijn als spre ker op te trede». De bondsvoorzitter, de hoer G. van Putten, betoogde do noodzakelijkheid van een goed gorcgoldo rechtspositie In het algemeen en meer speciaal voor de politie, en zette uiteen, wat in het algemeen onder een wettelijke regeling van de rechtspositie wordt verstaan. De heeren Ridderboecks, adjunct- commissaris te Antwerpen, en Ch. Devoudon, uit Brussel, secretaris van den nationalen bond van politiebe ambten in België, betuigden hu» sympathie met het streven van den Nederlandschen bond van politiebe ambte» en bespraken Belgische poli tic-toestanden. De heer B. Winters, voorzitter van den Amsterdanischen politiehond, sprak met voorbeelden over het gemis van een behoorlijken rechtstoestand in verband met het straffenstelsel bij de politie, en de heer Jac. de Jong, secretaris van den Amsterdamschen politiebond, trachtte aan te toonen, dat een goed geregelde rechtspositie noodtg is voor een politieorganisatie. Ook de heer Van der Sluys, secre taris van den Bond voor Rechtstoe stand, betoogde de noodzakelijkheid om krachtig te blijven strijden voor een geregelde rechtspositie. Ten slotte werd er een motie aange nomen. ONGELUKKEN. Woensdagmiddag is de heer J. v. d. W„ te Kor tg ene, door een paard dat hij tot staan wilde brengen, tegen den grond geslagen. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij naar" zijn woning vervoerd, waar hij korten tijd daarna, zonder bij kennis te zijn ge komen, is overleden, zoo meldt de „N. R. Ct,". EEN TEGENVALLER. Een partij kaas ongeveer 30.060 stuks van een groole kaashandel firma te Gouda, welke partij te Rot terdam in veiling zou worden ge bracht, is door den Keuringsdienst voor do consumptie afgekeurd. De veiling ging niet door. Deze partij heeft reeds een reis naar den BaLkan gemaakt, ze was nl. be stemd voor het Bulgaarsche leger. Ze werd evenwel geweigerd en naar Rot terdam teruggezonden. Voor de betrokken firma zal de schade ongeveer een ton bedragen, zoo meldt de N. R. Ct. GEVLUCHT. Uit het opvoedingsgesticht Valken- heide te Maarssen zijn 5 jongens van 14- en 15-jarigen leeftijd weggeloopen; vemoedelrijk over Amsterdam naar Duitschlaud, zoo meldt 't U. D. BELASTING VAN PASSAGIERS. Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-llollond hebben in hun verslag over 1912 het navolgende meegedeeld. „De gemeente Edam wijzigde hare verordeningen op de heffing van ha vengeld te Edam, en te Volendam in dien zin, dat van passagiersbooten go- heven zou worden naar den grond slag van het aantal ontscheepte passa giers. De bedoeling was, de gemeente een evenredig voordeel te laten genie ten van het groote aantal vreemdelin gen, dat haar gebied pleegt door te trekken. Na eenig beraad meenden wij de getroffen regeling wettig te moeten achten, en de Regeering ver een! gd-e zich nie: ons standpunt. Eenige maanden later bereikte ons een besluit van den Raad van Mar ken, met eenzelfde doel genomen. Het-: zelfde middel kon hier niet worden"' toegepast, vermits Marken een Rijks haven heeft en dus geen havengeld heft. Men bedacht toen, onder den naam van „wegengeld" belasting te heffen van de passagiers die, ont scheept wordende, van de gemeente straten gebruik maken, wellce belas ting door de schippers moest worden opgebracht. Dat dit niet kon worden toegelaten, sprong onzes inziens in het oog. Terwijl, zoo schreven wij aan de Koningin, de heffing te Edam, ge steld wordt tegenover de kosten der gemeentelijke havenwerken, en komt te drukken op de daarvoor aangewe zen objectende schepen die de haven bezoeken, wenseht het gemeentebe stuur van Marken ,de schepen, die daar passagiers afzetten, te belasten ter bestrijding der' kosten van onder houd der straten en wegen. Dit schijnt ons een zeer gezochte grondslag, in strijd met het begrip „retributie"', dat uiteraard slechts toelaat, hen te tref fen, die werkelijk gebruik maken van het openbaar gemeentewerk, bij do verordening aangewezen. Een marlet- geld kan niet voor de begraafplaats dienen; een keurloon kan geen bate voor havens of bruggen zijn, en weg geld kan slechts worden geheven bij wijze van tol. Wij stelden daarom voor de goed keuring aan deze met de wet geheel strijdige heffing niet te verleenen". Het besluit is evenwel goedgekeurd. Stadsnieuws WEDUWENZORG. M&n schrijft ons: Donderdagavond vergaderde in de Korenbeurs de afdeeltng Haarlem va» de Vereeniging van gepensioneerde en gegageerde militairen „Weduwen- zorg", onder de leiding van lliaro voorzitter, den 'heer J. I-I. Schat. Be sproken werd het drukken van cir culaires voor de aanvragen om steun aan gegoede ingezetenen, hier en in den omtrok wonende. Met vrijmoedig heid durft deze vereeniging en vooral ook deze afdeeling aan te kloppen, daar hot geldt steun voor hunne we duwen en weezen, die met den dood, van den echtgenoot tevens het verlies van inkomsten betreuren, daar pen sioen of gagement dan vervalt. Met groot dankbaarheid wordt vermeld het toetreden als donateur van onzen burgemeester, Jhr. W. B. Sandberg. Mogen nog velen dit voorbeeld vol gen. Verder kwamen ter tafel eenige vragen van het (hoofdbestuur, waar over nog inlichtingen zullen worden gevraagd en werd de toezending van het maandblad ter sprake gebracht. De penningmeester, de heer M. F. Voers, deelde mede, dat hij zijne functie niet langer kon waarnemen. Do vergaderin ghoopte, dat hij nog op dit besluit mocht terugkomen. Na nog eenige besprekingen betreffende het postzegelfonds werd de vergade ring onder dankzegging "aan do leden voor de opkomst door den Voorzitter gesloten. Kubriék voor Vragen Gsabonneerden Lebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Redactie van Haarlom'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Als een dienstbod-s zich in haar dienst heeft overwerkt en zij naar huis wordt gestuurd, om wat rust te nemen, moet mevrouw dan geld gov en om haar versterkende mid delen te betalen of heeft zij recht op kostgeld? ANTWOORD: Eene inwonende dienstbode heeft recht op de kosten van hare verpleging gedurende eeni- gen tijd. VRAAG: Heeft een dienstbode recht op vacantie. Zoo ja, 'hoe lang? ANTWOORD: Indien het niet is af gesproken, neen. VRAAG: Kan een dame eischen, dat een dienstbode baar voor tijdelijk vergezelt naar een andere plaats? ANTWOORD: Eene inwonende dienstbode is hiertoe volgens plaatse lijk gebruik voor korten, tijd verplicht. VRAAG: Mijne wouw, die geen ei gendommen heeft, is door den ont vanger der Ned. Herv. gemeente van Haarlem aangeslagen in de. kerkelij ke. belasting. Door mij is aan den ontvanger geschreven dat ik mijn vrouw geen geld geef voor kerkelijke belasting en dat zij geen eigendom men heeft en dat door mij elke poging die wordt aangewend om haar tot be taling te dwingen zal worden be schouwd als „huisvredebreuk". Niet tegenstaande dat schrijven zenden ze mijne vrouw toch weer een belas tingbiljet, haar lidmaatschap heeft zij nog nimmer over laten komen. Wat is hieraan te doen en kunnen zij mijn vrouw dwingen tot betaling? Ik be hoor niet tot de iNed. Herv. gemeente. ANTWOORD: Uw standpunt om trent „huisvredebreuk" is geheel onjuist. Gij zijt aansprakelijk voor de kerkelijke belasting uwer vrouw, en kunt hieraan voor het vervolg alleen ontkomen door hef het lidmaatschap op te zeggen. Üit de Omstreken Es opeistelliBg ïan „GmnsMaal". (Vervolg). II e t M i d d a g f e e s t. Waren we al vol beyv-ondering, toen wo in 'hot voorjaar op een sclj-ooncn namiddag het genoegen hadden met den Burgemeester van Heemstede een wandeling van twee uren door het uitgestrekte „Groenendaal" te ma- kon, dat toenmaals nog geen eigen dom der gem eon te was, gelijk onze lezers zich herinneren zullen, nu weli ge zomerzon en maï'sche regenbuitjes versch groen hebben gemaakt aan de twijgjes dér -duizenden boomen, die het landgoed belommeren, nu er licht gespeel was door dit blarendak en vuurlijntjes braken tusschen in de fluweelige bosjes rond, was onze be wondering nog grooter en klom de waardeering voor het Raadsbesluit en het initiatief des Burgemeesters tot nog hoogeren trap. Hoe feestelijk was 't er te midden dier landelijkheid. Op een groene tuinbank zat do Commissaris der Koningin gemoede lijkjes onder de bescherming van een stroohoed. Mevrouw Van - L&nfïep was naast hem gezeten on daarnaast mevrouw Van Leeuwen en onze Ilaarlemscho Burgemeester Jhr. mr. Sandberg, die eveneens luchtig stroo boven den door de invi tatie verbannen hoogen hoed had ver kozen. Als w© doorgingen met een beschrij ving van hoe gemoedelijk 't was, uitgedrukt in de hoofdbedekking,' zou den we 't kunnen bebben over den fantasieboed en het grijze deulehoedjé van de beide Gedeputeerden, Jhr. mr. J. W. G. Boreel van ïlogelanöen en Prof. Van Hamel père, zouden we kunnen schrijven over nog veel ge moedelijker hoofdbedekking. Maar de slotsom kunnen we er nu al vatten: De landelijke eenvoudigheid maakte 't samenzijn al mee genoeglijk. Almee-I Want er kwamen nog andere facto ren: na 't statige Wilhelmus van het muziekkorps, de frisseh© kinderzang der se ho olie e rl m gen en vooral de prettige en pittige, immers van geest- tintelende verzen, die de H-eemsteed- sche Burgemeester voordroeg. Jhr. Van Lenuep was daartoe in een spreekgestoelte of liever spreekgetim- morte geklommen, dat almee van landelijkheid getuigde: 't Had van een openluchtm-eeting weggenomen kun nen zijn, behalve dan de onlandelijke geverfde bloemen, die het voetstuk versierden en die niet veel beter de den dan (kot witte hout bedekken. Een kleindochtertje van den hoer De Wilde, die zoo straks door don Burgemeester in zijn vers herdacht werd, bood den heer Van Lennep een ruiker aan, waarvan de linten do woorden „Welkom op Groenen daal vermeldden.. Na de met hancüjken bijval dor pleizierige menschen beloonde dicht regelen van den Burgemeester van Heemstede, hield de Commissaris dei- Koningin een vriend,el ij ko rede, die een warme ingenomenheid met de daad van het Heemsteedscbe gemeen tebestuur dezen aankoop van „Groe nendaal" weerspiegelde. Gij weet, sprak de heer Van Leeu wen ongeveer, hoe ik van meet af aan heb ingestemd met een plan om dit boseh nan to koopen, In de gebonden taal van uw geslacht hebt ge daaraan herinnerd. Ik ben er van overtuigd, dat een modern gemeentebestuur oog moet hebben voor hoogere dan mate- rloele belangendat door een ge meentebestuur behoort te worden aangekweekt een hoogere beschaving. Wellicht ben ik oen oogenblik mijn hoekje te buiten gegaan, toen ik u verzekerde, dat Gedeputeerde Staten met welwillendheid uw plan zouden ontvangen. I-Iet is bewezen, dat ik niet te veel heb gezegd. De aankoop van dezen lusthof be schouwde ik van het begin af aan als een groot plaatselijk belang, dat de aantrekkelijkheden uwer aantrekke lijke gemeente nog zou verhoogen. Doch wanneer alleen het plaatselijk belang door den aankoop ware ge diend, dan zou het niet op mijn weg gelegen hebben te handelen, als ik deed. Maar de -hoofdplaats van ons gewest grenst aan de uwe, zoodat ik kan zeggen, dat door den aankoop van Groenendaal meer dan een plaat selijk belang wordt gediend. Hierdoor is het een breede schare mogelijk ge maakt, dat zij dit fraaie buitengoed niet alleen van buiten behoeven aan te stóren. Ik misgun den eigenaren der groole landgoederen hun grond niet, maar toch -heb ik altijd het gevoel, dat de beschavende en opvoedende kracht van een dergelijk bezit grooter zou zijn, wanneer dat genot over allen werd verdeeld. Dat denkbeeld heeft ook bij u voorgezeten. Gij wilt denbe- scha.venden invloed die van de natuur uitgaat, op meerderen latèn inwer ken. Want niet alleen wordt bescha ving aangekweekt door wat kennis op de school op te doen. Wat ook bij mij heeft gewogen om uw plan te steunen is de gedachte,dal wellicht het voorbeeld zou kunnen worden nagevolgd door andere ge meenten. Gij zult de proef nemen en ik twijfel er niet aan of die zal sla gen. Gij zult het bewijs leveren, dat van deze plaats, eens een wilder nis, beschavende invloed kan uit gaan. De jeugd zal hoop ik, straks bewijzen dal zij niet alleen als zij zingt eerbied heeft voor natuurschoon En als dit alles bereikt zal zijn, zul len daaruit twee dingen volgen Heemstede zal de pionnier op dit ge bied zijn en de ingezetenen zullen van het bosch profitecren. Ik wil hierbij -de woorden aanhalen, waarmede gij dc voordracht bij den Raad tot aankoop van „Groenendaal" besloot, -dat gij de overtuiging bezat, dat dit Raadsbesluit zou leiden tot grooteren bloei der gemeente en dat het nut, voordeel en gelulcsverhooging zou meebrengen voor -degen-en wier belangen aan uw zorgen zijn toever trouwd. Ik wensch, -dat -deze openstel ling van „Groenendaal" zal strekken tot grooten bloei uwer gemeente en tot nut, v-oordeel en goluksverhooging dergenen, wier belangen aan uw zor- gen zijn toevertrouwd en dal dit moge geschieden onder uw algemeen er kende goede leiding. Hoe de genoodigden en -do vele hon derden belangstellenden, die een plaatsje gevonden hadden om hel ge reserveerd terrein, met deze woorden instemden, bewees -de bijval, -die er op volgde. De redevoering van Dr. Colenbran der en -de liederen der kinderen ver meldden we gisteren reeds. Daarna klom -de heer Van Lennep weer in de spreekplaats en deelde mee, -dat er een huldètelegram van den volgenden inhoud aan de Ko ningin was gezonden: Het Gemeentebestuur van Heemste de met de ingezetenen heden, tegelijk met de openstelling van het Gemeen telijk Wan delbosch „Groenendaal" het honderdjarig bestaan van Neêr- land's onafhankelijkheid vierende, heeft de eer Uwe Majesteit de verze kering te geven van zijn diepe aan hankelijkheid aan Uwe Majesteit en Hoogstderzelver Huis. Dankbaar her denkende alles wat Uwer Majesteits -doorluchtige Voorvaderen voor het vaderland hebben veil gehad. Het Gemeentebestuur voornoemd: D. E. v. LENNEP, Burgemeester. A. A, SWOLFS, Secretaris. Op -dit hulde-telcg-ram deed I-I. M. -de Koningin als volgt antwoorden Het Loo, 17 Juli. De Koningin -draagt mij op U en allen Hoogstderzelver welgemeenden dank over te brengen voor de betui ging van aanhankelijkheid aan hare Majesteit en het Koninklijk Huis, alsmede voor de hulde 1-Iarer Majes teits voorvaderen aangeboden. Adjudant van Dienst, DUMONCEAU. Hierna begon -dc rondwandeling. De talrijke genoodlgdeu deelden zich in vijf groepen, -die onder leiding van -den Burgemeester, den Secretaris, den heer Swalf, de wethouders en eenige Raadsleden een tocht door het uitge strekte goed maakten, die ruim een uur vorderde. Men genoot van het heerlijke na tuur mooi in de beschadu wde lanen, in de pitü-g-geurende dennenboschjes, op de stugge -mosheilingen, aan de fraaie waterpartijen en temidden van do uitgebreide rhododendronaanplan- tingen. De gasten klommen de kronkel trap in den uitzichttoren -en bewon derden van die hoogte het landschap tot aan den venen horizon. Wel was de atm-osfeer niet klaar, maar het k-osttc to-cli niet veel moeite den wes telijken voorpost van Amsterdam, de gashouders te ontdekken, maar dich terbij stonden de Haarlemsche torens toch veel duidelijker op de kim. Een aangename verpobzing ver schaften de welvoorziene buffetten bo neden. Kersen an Groenendaal zelf, zooals men rondvertelde, boden nu la fenis. Hierop werd de tocht weer voortgezet. In 't naluurgeidelen brachten het be zoek aan liet hoerenhuis inet zijn rijk gestoffeerde vertrekken en een bezoek aan den koepel, waar andermaal ver ve rseh ragen werden rondgediend, rustpoozen. Daar namen 't was reeils vijf uur geworden de gasten van den Bur gemeester en het verdere gemeente bestuur afscheid. Inmiddels waren de feestelijkheden elders on Groenendaal aaneevannen. In de Pottenlaan vergastte de Chris telijke zangvereeniging „Ex Animo" directeur de heer J. Frenzel, de vele honderden Iwozoekers van liet waijctel- bosch op vaderlandsche en andere liederen. Onder leiding van den beer J. Th. Betz zorgde de harmonie „Eens gezindheid" voor het muzikale gedeel te van het concert. Beide vereenigingen oogstten voel lof. Om half 4 vin-gen d-e volksspelen aan. Daar was veel animo voor, zoo wel hij de deelnemers, als bij de kij kers. Op 't. feestterrein, waar straks de opening plaats had. ging men aan 't ringsteken, niastklimincn, spriet- en boegsprietloopen, tobbesteken, bard- loopen. lijntrekkon. zakloopen en ton- grabbelen. Het was er een pret van belang. De uitslag vindt men in het Eerste Blad vermeld. Niet minder pleizier hadden dc kleinen, die in oen draaimolen en bij een po-ppenkast danig schik hadden. De feesten op „Groenendaal" zelf werden besloten met een wedstrijd tusschen de voetbalclubs „Heemstede" en „Concordia" uit Haarlem op de weide -bij het molentje, welke gewon nen werd door Heemstede met 3—0. Avondfeest. Al was bij 't vallen van het donker „Groenendaal" gesloten moe-ten wor den, daarom waren de feestelijkheden nog niet afgeloopen. Met 't heksluiten verplaatsten z'ch de feestelijkheden naar het Wilhelminaplein. Allengs werden het gehecle plein en de omgeving overvol. Trams, rijtuigen en auto's brachten do feestvierders van elders hij honderden en het, aan tal fietsrijders en wandelaars liep in de duizenden. Zelden zal Heemstede zooveel volk hij elkaar gezien hebben. De café's waren dén gebeden avond stampvol. Buiten luisterde de talrijke menigte naar de flinke -en prettige Ilollandscho liederen, die de H-eemsteedsche afdee ling van de Roomsch-Kalholiek© Ver eeniging tot bevordering van den volkszang en de Christelijke zangver eeniging „Ex Animo" zongen. Er werd kranig gezongen en ili-st pu bliek was er zeer mee ingenomen. Er is een goeie propaganda gemaakt voor hel Ho-llandsch-e lied. Daarna speelden de Harmonie „Si. Michaeldirecteur dc heer Th. Tel lings en het E. S. M.-Fanfarekorps, directeur de heer Reyuier van 'tHoff, elk eenige concertnummers. Toen kwam 't groote slot/een fraai vuurwerk, dat het gemeentebestuur van Heemstede aanbood. Op een wei land tegenover het Wilhelminaplein schoten dra de vuurpijlen, zwemfon- teinen, magnesium-kogels, luchlslan- gen en lich-tkogels de lucht in. Hot was toen zóó vol geworden, dat men slechts met moeite het Wil helminaplein kon oversteken. De be wonderende menigte vulde het plein bijna geheel. Tusschen het luclitvuur- work in werden de groote stukken ontstoken. De decoraties, fonteinen en cjuiliochis kwamen fraai tot hun recht in den mooien zomeravond. Als slotstuk brandde eeri front van 30 Me ters lengte. Het stelde voor een na bootsing van de jubileum-zuil (1813— 1913), aangeboden aan de Koningin, welk stuk geflankeerd w-erd door mo-zaiekvuur en contra-batterijen van gekleurde projectielen. 1-Iet stuk slaag de zeer goed. Na dit slotstuk kwam echter nog een verrassing. De feestcommissie had een st.uk laten opstellen, dat als finaal-slolstuk werd ontstoken ter eere van Burgemeester Van Lennep. In het groot© vuurfront prijkte het portret van den heer Van Lennep. Deze hukte wekte bij de menigte luiden bijval. De heer A. de Wilde sprak daarop den burgemeester toe en. huldigde hem namens do feestcommissie mot een krans van ©ilceblaren. Daarna veveenigde zich de feest commissie in „Het Wapen van Heem stede", waar de burgemeester dank zcide voor de hem gebrachte hulde. Dr. Colenbrander reikte hier ook den prijs uit aan de voetbal vereeni ging „Heemstede", die des middags d-en wedstrijd gewonnen had. Zoo was men aan het eind van dc feestelijkheden gekomen. Geconsta teerd mag worden, dat zij goed ge slaagd zijn. Dit is een gelukwensch waard voor don Burgemeester en de andere leden van het gemeentebestuur van Heemstede, dat door de vele werk zaamheden op Groenendaal er werden soms honderden guldens ar beidsloon per dag uitgegeven in den laatsten tijd veel beslommeringen heeft gehad ook de feestcommissie verdient hulde voor haar werk, Een gelukwensch tevens aan de be woners van Heemstede en haar omge ving in wijden'kring, die nu van dit heerlijk wandelbosch naar hartelust zullen kunnen profitecren. De exodus uit Heemstede. Inderdaad, het leek veel op een uit tocht, Donderdagavond na afloop van het door zulk mooi weer begunstigde vuurwerk, 't Was alsof er kermis was in 't dorp lange rijen vrooi ij k- gestemde menschen (en werkelijk niet alleen jongelieden) hosten en dansten al zingende de Camplaan aï, de Raad huisstraat door, don Binnenweg over, den Bronsteèweg op naar Haarlem. Het spreekt wel haast van zelf, dat de stoomtram, die met extra tango treinen reed, niet alle feestgangers naar Haarlem kon vervoeren, maar, geen nood de gelukkige men schen, die in de wagens als haringen in een ton zaten en stonden, werden door de voetgangers in geenen deele lienijd. Waarom ook 1-Iet was mooi weer, men had genoten van zang en muziek en niet het minst van het vuurwerk, dat schitterend geslaagd genoemd mag worden. De autoritei ten, met den burgemeester aan het hoofd, hadden zelf het voorbeeld ge geven tot het maken van gepaste pret en jool. Het was inderdaad een aardig oogenblik, toen de leden der feest commissie, onder aanvoering van baar voorzitter, Dr. Colenbrander, burgemeester Van Lennep aan de jaspanden trokken en met hem in het rond dansten, 't Was alles echt knus en huiselij'k en van wanklanken heb ben wij niet gehoord, als alleen van een koopman, die, niet al te „schoon" moer zijnde, trachtte programma's aan den man te brengen, toen het feest bijna was afgeloopen. Het was voor sommiss menschen niet al te gemakkelijk", van dezen lastigen Koojb man af te komen. Maar overigens is alles pracht ig van stapel geloopen de politie, dia onder bevel van clen inspecteur zeer tactisch optrad, had niet voel moeite, de orde te handhaven. De commissie, en niet het: minst do - burgemeester, dien velen zeer dank baar gestemd zijn voor het in it in;ie( nemen tot den aankoop van het rnooio wan (lel bosch, mag met groote voldoe ning op dezen feestdag terugzien. HILLEGOM. Onbcstelb. poststukken. Aan het postkantoor alhier berus ten de volgende onbestelbare post stukken: J. de Best, Best, A. der no. Ill (brieven), R. Pie-tersma, Amster dam, en J. Nouwens, Rotterdam, (briefkaarten). SCHOTEN. Schoolreisje. Gisteren zijn onder leiding van den, heer A. van Goss-el, onderwijzer aan de 4e klasse van school A, de kind enen van die klasse par spoor naar Zaad- voort geweest. De kleinen die -tegen half zes weer terugkeerden, waren zeer vol daar over, en dankbaar voor dat reisje, en hopen intusschen al op een spoedige nieuwe gelegenheid. GEMEENTERAAD, Donderdagavond vergaderde de ge- meenteraa-d. Afwezig zijn de hoeren v. Steen en Boxs, bovendien is er nog een vacature. Onder de ingekomen stukken waren twee adressen van de bewoners van den Schoterw eg, waarin aangedron- gen werd op verbetering vari dc bestrating van dien weg. Dez-e stuk ken werden gesteld in handen van B, en W. o-in advies. Ditzelfde werd ge daan met een verzoek van de Binnen- landsche Exploitatie maatschappij van Onroerende goederen om een ter rein ten oosten van de gedempte Sehalkburgervaart. Op voorstel van B. en W. werd bc- sloten om aan de afd. Schoten van <1« Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een subsidie van f 25 toe 1e kennen. De raad ging niet in ophot verzoek 1 van het Genootschap van melkstationa om hier een afzonderlijke melkkeu ring m te voeren, omdat de melkkeu- ring begrepen is in den gemeenschap- P? lijken keuringsdienst voor Haarlem en omstreken. Ter sprake kwam een adres van den heer Stupetie, die vroeg om schade vergoeding wegens te hooge gasrekc- njng, ontstaan door een lek in de gas- leiding. B. en W. adviseerden afwij zend, omdat het lek aan den bewoner zelf te wijten was. De h-cer Verton kon zich niet ver- ecnigen met de bewoordingen, die door B. en W. gesteld waren in den onlwerpbrief voor het antwoord aan den heer S. B. en W. wilden aan den heer S. schrijven dat hij voortaan eerst beter zijn klachten moest onderzoeken, bo vendien dat zijn klacht, hij B. en W. thuis behoorde. De heer Verton meende, dat de heer S. geen standje verdiend lieeft, om- dot hij geheel den anarchieken wc° bewandeld heeft. De heer Verton wil de dus alleen schrijven dat er gco.o aanleiding is om schadevergoeding lo geven. Eenige lieeren voerden nog over deze quaestie 't woord. De heer Ver- fcooy vond het antwoord ook onnoodig hard. Besloten werd de zaak aan te hou den tot een nader onderzoek. Het adres van de vereeniging van vergunninghouders „Ons Belang", in zake te hoog aangeslagen vergun- ningsrechten en het verzoek tot "wij- ziging der verordening o-p de vergun ningen, werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Aau de orde kwam de benoeming van een onderwijzeres. De heer Ver ton gaf een aanbeveling van m.?J, Oostenbroek, no. 2 van de voordracht Haar ouders wonen in deze omgeving, zoodat er veel kans is, dat zij hier langen tijd zal blijven. Do voordracht bestaat uit de da mes: 1. A. Men-tinkberg. te Oost zaan, A. Oostenhioek, te IJsclm-onde en 3, A. M. Gisius te Holysloot. Met 5 stemmen werd m-ej. Oosten- broek gekozen. De heer Olie: als mej. MenMnkberg nu weer solliciteert mag ze hier cci'ï wel haar ouders heensturen, In de vacature-De Braai in de oom missie vari advies ingevolge hot werk lieden reglement werd benoemd de heer Verton .nadat het lot beslist, lind tusschen hem en den Iiu-er Condens, die evenveel stemmen behaald had den. Bij de loting vroeg d-e heer Verkoop |- moet daarvoor nog een weesjongen komen? De Voorzitter: nu is de voorzitter weesjongen. Tot plaatsvervanger werd benoemd de lieer Co-bel ens. Door B. en W. werd aangeboden di rekening der gemeente over 1912. Tot leden der commissie tot nazien dezer rekening werden benoemd dt heeren van Steen, Boxs en Verkooy. Een straat werd benoemd d-e Over- tonst-raat. Bij de rondvraag herinnerde do heer Vorlcooy er aan, dat hij en zijn partijgenoot in November een voor stel hebben ingediend voor progres sieve regeling der belasting. Toen 1 de behandeling nog uitgesteld omdat de belastingbiljetten voor da t jaar al verstuurd waren. Thans zijn de bil jetten nog niet verzonden. Op een ver kiezingsvergadering is al gezegd, do biljetten zijn nog niet verzonden om dat de verkiezingen in aantocht wa ren. Dat motief is niet juist, want do biljetten zijn nog niet verzonden, om dat ze nog niet klaar zijn. Spreker kuert de handeling van dfj gemeenteontvanger af, die had J' moéten zorgen voor dc 'tijdige verzen ding der biljetten. ITij zelf heeft- dit jaar nog ge-en biljet geschreven öj laat dit over aan anderen. De I'p verstrijkt nu weer en de belastinf schuldigen zien hun termijnen tot I* taling verloopen. Straks komt vcot de tüd voor het ondoen der yvinterDW

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6