GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Maandag 21 Juli 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan in volle werking. D c verwarring in den Balkan. Veel juistheid ligt er in 't artikel van het groote politieke Engelsclie Wad, de Westminster Gazet- 1 e, dat schrijft: „Het is doelloos te verklaren, dat do mogendheden den toestand niet meer zouden kunnen baas worden, als zij wildon, Zij hébben talrijke middelen om de Turken te dwingen. Oostenrijk kan Servië in toom houden, ltusland kan hetzelfde mei Roemenië doen. Zoo zij weigeren in te grijpen ge schiedt dit niet uit gebrek aan midde- ln, maar omdat zij om verschillende redenen, er de voorkeur aan geven dit niet te doen. „Oostenrijk ziet, naar wij aanne meu, met kalmte toe, dat de groote Balkanbond, waarvoor het bijzonder vreesde, zich zelf vermoordt. Rusland do bijzondere vriend van Servië, zal er zich niet met groote geestdrift toe leenen ,om Bulgarije te redden van de gevolgen zijner eigen dwaasheden. De overige mogendheden echter heb ben geen overwegende redenen, en geen belang, zich daar te wagen, waar Ruslaud en Oostenrijk het niel doen. „En toch is de toestand van thans vol onbehagelijke mogelijkheden voor de mogendheden. De Turksche op- marsch over de lijn Enos-Midia maakt bot verdrag van Londen te schande, en zoo een deel van hetgeen de mo- den tot stand brachten word! vernietigd, is er niets meer zeker. „Zoo de Balkanvniken tot de erken ning komen, dat hun broedermoor dende dwaasheid ze tegen den ge- meenschappelijken vijand ontwapent en de eenige zekerheid voor een duur zame n vrede vernietigt, zal ten slotte de kuleidoscoop een nieuwe omwente- ling maken, en wij zullen dan nieuwe verbindingen zien, die tot nieuwen strijd aanleiding zullen geven. De vergrooting van Roemenië, met zijn machtig leger, dat zoo voorzichtig in de hand werd gehouden, kan voor Seri ie en Griekenland al niet aange namer zijn dan voor Bulgarije. Zoo er nog ergens een rest van trouw voor de Balkanzaak is overgebleven, dan moesten Serviërs, Grieken en Roeme- niérs thans in opstand komen tegen de gedochte, dat de vruchten der overwinning op do Turken door de zen waanzin worden vernietigd. „Wal Bulgarije ook misdaan heeft, ibet heeft lang daarvoor geboet, en er moet wel een einde aan het proces ko men, nu het overwonnen op den grond ligt. Wij hebben gemeend, dat het oogenbli-k gekomen is, om door een appèl op de grootmoedigheid, en een bedreiging met geweld, de mogend heden aan de heele zaak een einde kunnen maken. De houding van Oostenrijk. De Woensche correspondent van de „Berliner Zeitung am Mitlag" seint: „Van een goed ingelicht diplomaat verneem ik omtrent liet resultaat der conferentie van graaf Berchtold met dea keizer, het volgende: Oostenrijk staat cp het standpunt, dat er op het oogenblik geen voldoende aanleiding is om op den Balkan in te grijpen. Zouden de verwikkelingen verder gaan tot nadeel van Bulgarije, en zou Bulgarije noodgedwongen de voor waarden van Roemenië, Servië en Griekenland moeten aannemen, dan zo i Oostenrijk weliswaar gedwongen zijn ter behartiging van zijn materiec- le en moreele belangen in te grijpen. Dit ingrijpen zou, wanneer andere middelen niet baten, daarin bestaan, dat liet Oostenrijkse he leger Servië binnenmarcheert. Oostenrijk is het ten opzichte van zijn houding eens met de andere staten van liet Drie voudig Verbond. TTet Drievoudig Verhond (en graaf Berchtold in he tbijzonder) gelooft, dat tusschen Roemenië en Griekenland een over eenkomst te bereiken is. Slechts het optreden van Turkije inzake t herne men van Adrianopel veroorzaakt veel hoofdoreken, omdat men het er over eens is, dat het zelfstandig ingrijpen Ivan deze of gene mogendheid tegen. Turkije een Europeescnen oorlog ten gevolge zou moeten hebben, daar het. concert van de mogendheden in dat geval niet zou kunnen baten," 't Turksclis avontuur. Uit Konstantinopel wordt aan de: „Berliner Lokal Anzeiger" geseind:! Zoooven werd hier bericht ontvangen dat de Turkscho cavalerie voor Adri anopel verschenen is. (Uit Sofia wordt geseind, dat de Bulgaren maatregelen nemen om Adrianopel tegen de Tur ken te verdedigen Naar liler van goed ingelichte zijde wordt verklaard, heeft de Turksche regeering op het oogenblik niet het voornemen. Adria- (nopel te bezetten of te behouden. Zij heeft echter vast besloten om zich van een sterk naar voren geschoven gun stig geografisch-strafegische grens te verzekeren, onverschillig of daartegen verzet zal worden aangeteekend. Be dreigingen zouden op liet oogenblik geen Indruk maken, aangezien men hier de meening is toegedaan, dat nie mand daartoe het recht heeft. Volgens de hier lieersohemle mee ning is door de I.ondensche vredeson derhandelingen aan Europa slechts «Ie rol van bemiddelaar toegezegd. Hetgeen er tot stand is gekomen, is door den daarop volgenden oorlog van nul en geoner waarde geworden. Turkije voelt zich heden weer even vrij als vóór de vredesonderhandelin gen cn zal daaruit gevolgtrekkingen maken De Turksclie regeering verlangt slechts dezelfde behandeling uls den bondgenooten ten deel gevallen is. Uiterlijk heden. Maandag, in den loop van den dag zulten infanterie en ar tillerie, in de voorgenomen naar vo ren geschoven posities naar Adriano- nopel gerukt zijn, en zich daar ver schansen, ten einde iederen aanval energiek te kunnen afslaan. Dc gezanten van Engeland, Frank rijk en Rusland bezochten den groot vizier en bevalen hem dringend aan, liet Turksche leger met het over schrijden der grenslinie Enos-Midia niet te laten voortgaan en om het Lon- densche vredesverdrag na te komen Naar het heet, heeft Rusland zeer ernstig vermaand. Uit Wcener: wordt aan de National Zeitung geseind: Uit Constantinopel komt uit absoluut lietrouwbaro bron het bericht, dat. de Russische gezant hij de Porte een bezoek heeft gebracht en op den meest scherpen toon en, on der tamelijk onomwonden bedreigin gen een verklaring van den groot-vi zier verlangd heeft, dat Turkije afziet van de verovering van Adrianopel. In zijn antwoord wees de groot-vi zier echter op onverbloemde en niet eens zeer beleefde wijze de Russische vermaningen van de hand. In St. Petersburg moet het bericht van den gezant over dit onderhoud groote ergernis, zelfs ontsteltenis heb ben teweeg gebracht. De of-ficieele verklaring T u r k ij e. Uit Konstantinopel wordt aan de Courant geseind: Een officieele nota meldt, dat Bul garije, niettegenstaande dc volijverig heid, welke het toonde om de vredes preliminairen te onderteekenen. wei gerde om het gebied te ontruimen, het welk weder aan Turkije moet komen. Do Turksche regeering, verlangend om in de mogelijkheid te verkeeren, de hoofdstad en de Darnadellen te kunnen verdedigen, drong hierop voortdurend aan, beloogend, dat de grens, die als aanvangspunt Eons zou hebben, gelrokken moest worden vol gens ec-n lijn, die naar het noorden zou stijgen en den loop van den Ma rt t.za zou volgen. Turkije hoopte deze kwestie langs diplomatieken weg met Bulgarije te kunnen regelen. Ongelukkig echter beletten de handelingen van Bulgarije do Turksche regeoring een dijiloma- tieko oplossing al te wachten. De kei zerlijke regeering is genoodzaakt, oogenblikkelijk de grenslijn in kwes tie te bezetten, zich daarbij verplich tend, in overeenstemming niet de mo- L-e;Ki heden liet lot van Thracïe vast le stellen. Turkije beschouwt de boven aange duide lijn als de definitieve grens, verbindt zich, om haar onder geen voorwendsel te overschrijden en hoopt dat do mogendheden Bulgarije zullen raden, opdat een spoedige en vreed zame oplossing van liet vraagstuk verzekerd zij, in bovenvermelden geest. i da oorlogsyelflen. De Se r v ër s. Uil Ueskjoeb wordt aan dc Maan dag Ct. geseind: Langs het geheelc Servische-Bul- gaiirsche front luidden kleino gevech ten tusschen do voorposten plaats. Za terdagnacht beproefden de Bulgaren over een uitgestrekt front een aanval, die echter werd afgeslagen. De Ser viërs z ij n begonnen h et Bulgaarsche grondgebied binnen te rukken. De eerste detachementen zijn te Chaprana aan gekomen. De Servische bevelhebber meldt, dut de Bulgaren bij hun terug tocht alle gehuchten en dorpen heb ben doen ontruimen, zoodat deze streek thans geheel onbewoond is. Do gevechten worden langs de Bul- gaarsch-Macedonische grens voortge zet. Bij Egripalanka vielen de Bulgaren den linkervleugel der Serviërs aan, maar zij moesten zich ten zuiden van do Bregalnitza terugtrekken. De Ser vische rechtervleugel rukt snel naar Tzarvascho op. Uit Belgrado wordt geseind: De Ser viërs bezetten Kula; de Bulgaren trok ken zich naar Vidin terug. De Grieken. Aan de Maandag Ct. wordt uit Sa lonika geseind: Bij Fiorina had een gevecht plaats tusschen Grioksche iroe pen en aanhangers van het bende- honfd Tsaehalarof, die gedood werd. 'l'e Panitza zouden de Grieken negen kanonnen veroverd en zouden de Bul garen, na. verslagen te zijn, 15 ka nonnen in de rivier geworpen hebben. De Grieken bevonden zich op 30 K M. afstand van de Bulgaarsche grens Uit Athene wordt geseind; Hat mi nisterïe van oorlog publiceert een romininiriué, waarin o. a. het volgen de gezegd wordt: Wij zijn meester van de geheelc Lentos-vallei. De vijand is vernietigd. Wij hebben onze vrijheid van beweging verzekerd. De vijand vindt, ondanks zijn wanordelijke vlucht, waarbij hij zijn kanonnen en geweren achterliet, nog altijd gelegen heid om dorpen te verwoesten en brug gen en spoorwegen te vernielen. De Grieksche minister van marine heeft meegedeeld, dat de verliezen aan dooden en gewonden aan Griek sche zijde 23.000 man bedragen, onder wie zeer veel officieren. De Roemeniërs. Na een kort gevecht voor Ferdinan- dovo tusschen een Roemeensche co lonne en een brigade van de 9e Bul gaarsche divisie, heeft de laatste zich met haar commandant, een generaal, overgegeven; 12 kanonnen vielen den Roemeniërs in handen. Volgens een nota, medegedeeld door de Bulgaaische legatie te Parijs, heb ben de Roemenen in eten spoorweg hij Plewna drie bruggen vernield. Het gerucht gaat, dat er nog twee an dere vernield zijn. Wreedheden der Bulgaren. De Turksche commandant, Izzst pasja, seint, dat in de streken die door do Turken weer zijn bezet, hon derd steden en dorpen geheel uitge plunderd, verhrand of vernield zijn. Dr- Bulgaarsche gouverneur van Tsjorloe erkent, dat in deze stad 900 huizen zijn oervvoest. benevens alle omringende dorpen. Hij beweert, dai hij gehandeld heeft volgens de wetten van den oorlog Be Vredesonderhandelingen. Uit Belgrado wordt (volgens de N. R. Ct.) aan de Kölnisclle Zeitung ge seind: De gebeurtenissen op den Balkan doen een spoedigen vrede voorzien. De besmettelijke ziekten ver gen zoowel in het Bulgaarsche als in het Servische gebied groote offers en zoolang de oorlog duurt kan men ze niet met vrucht bestrijden. Wanneer de Bulgaarsche regeering onverwijld vertegenwoordigers aan wijst voor een samenkomst met do ministers-presidenten van Roemenië. Sercië, Griekenland en Montenegro kan de vrede binnen enkele dagen ge sloten zijn. De tegenstanders van Bulgarije wil len geheel onafhankelijk van de mo gendheden over de voorwaarden be raadslagen. Aan de „Maandag Crt." wordt voorts nog geseind Uit Boekarest: De „Indëpcndance Roumaine'' verneemt, dat Roemenië, Servië en Griekenland tol overeen stemming zijn gekomen over de' ba sis der vredesvoorwaarden. Een con ferentie van alle oorlogvoerende par tijen zal bijeen worden geroepen. Servië en Griekenland stellen als plaats dier conferentie Sinaia voor (waar het buitenverblijf van den ko ning van Roemenië gevestigd is). Van welingelichte zijde wordt ver klaard, dat Bulgarije verklaard heeft, bereid te zijn Turtukai, Dobritsch en Baltsjili af le slaan, wanneer Roeme nië antwoordde, dat bet geen afzon derlijk vredesverdrag wcnschl, maar dat dc vrede gesloten moest worden met alle oorlogvoerenden te zamen. Uit Parijs: De Bulgaarsche legatie publiceert de volgende mededeelïng De nieuwe Bulgaarsche regeering hoeft zicli onmiddellijk nadat zij sa mengesteld was, door bemiddeling van den Italiaauschen gezant te So fia tot de Roemeensche regcering ge wend, om tot een spoedig herstel der vriendschappelijke betrekkingen le geraken. Bulgarije heeft ook de Rus sische legalio te Sofia medegedeeld, dat het bereid was naar Nisch gevol machtigden te zenden om over de vre despreliminairen te onderhandelen. Uit Athene: In hun antwoord op het voorstel van Rusland aanvaar den Griekenland, Servië en Montene gro rechtstreeks vredesonilerhandelin gen te beginnen met Bulgarije, dat 'n gedelegeerde kan. zenden. Ter zclfder- tijd, dat het vredesverdrag geteekend wordt, zal de wapenstilstand gesloten worden, daar de bondgenooten geen wapenstilstand kunnen sluiten, voor dat Bulgarije de voorwaarden der vredespeliminaircn heeft aangeno men, AilorlBl DeFranache lege rwe t. De Franscho Kamer heeft artikel 37 van de Legerwet aangenomen. Dit ar tikel bepaalt o. m., dat do wet niet zal worden tceeejvast op dc lichtingen 1910, 1911 en 1912. Daarna is de legerwet aangenomen met 358 tegen 204 stommen. De socia listen stemden tegen. Voorts nam de Kamer een amende ment aan, dat de regeering opdraagt binnen een half jaar een onhverp m te dienen voor recruteering van de inboorlingen van Algiers, de koloniën en de protectoraten. Onrust in China. Men meldt dat de gouverneur-gene raal van Car.ton een proclamatie uit vaardigde, waarin hij meldt dat dc Provinciate Raad hem (den gouver neur-generaal) benoemd heeft tot op- percommar.dnnt van t'e troepen, om die aan te voeren tegen Yoean-Sji- Kai, ais gevolg van diens despotisme en zijn optreden, dat geschikt is on. de Republiek te vernietigen. De G.-G. van Canton waarborgt de bescherming van bezittingen in de provincie en proclameert <le afschei ding van de centrale regeering. De zaken met Canton staan geheel stil. Binnenland DE MINISTERCRISIS EN DE S. D. A. P. Tn verband met het door den Kabi netsformateur, dr. Bos, aan mr, Troel stra gedane aanbod, tot het door dc sociaal-democraten doen bezetten van drie ministersportefeuilles in hel eventueel door dr. Bos to vormen mi nisterie, heeft te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer \V. II Vliegen, een gecombineerde vergade ring plaats gehad van het Partij- stuur der S. D. A. P., de sociaal-demo cratische Kamerfractie en de redac tie van Het Volk. Het doel dezer bij eenkomst was het vaststellen eener onlwerp-resolutic, die aan het buiten gewoon congres der S. D. A. P. ter beslissing zal worden voorgelegd. MINISTERS-KAMERLEDEN. De ,,Prov. Gron. Ct." meent te we ten, dat dr. Bos een combinatie- van het ministerschap met het Kameiiid- maatephap niet wenschelijk acht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninki. besluit is benoemd tot notaris te Rcnesse F. J. H. Jespers, cand.-not. aid. Is aan W. Erkelens Cooke, op ver zoek, met ing. van 1 Aug. eervol ont slag verleend als notaris te Rotter dam. Is aan den gep. raad-adviseur 1 ij het Dep. van Oorlog F. F., L. A. Abel toegekend de titel van adv.-honorair van het Dep. van Oorlog. Door de arr -rechtb. te Maastricht is, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de navolgende alphabe-lische lijst van aanbeveling: mr. G. M. J. Bonhomme griffier bij de arr.-rc£-htl>ank te Maas tricht mr. J. G. H, Gadiot subst. off v. justitie te Maastricht; en mr. dr. II. J. A. M. Liibbers, griffier bij de arr.- reehtb. te 's-IIerlogenbo«eii. TWEEDE KAMERVERKIRZTNGEN Bij de aanstaande verkiezing voor het district Hoogezand zulten de rechtsche partijen zich van elke aan beveling onthouden. Zij hebben be sloten niet met een eigen candidaat uit te komen. (I.eeuw. Ct.) VERPLEGER BRAAM. Blijkens bij bet hoofdcomité van het Ned. Roede Kruis ontvangen te legram, bevindt zich het lijk van den erpleger Braam, te Constantinopel aan boord van een der bcolen van de Koninklijke Stoomvaartmaatschappij, om naar Amsterdam te worden over gebracht. SCHOOL VOOR SLECHTHOO- RENDE K1INDEUE.N. Te 's-Graviyihage is opgericht de Vereeniging School voor slechthoo- rende kindéren. EEN BUITENKANSJE. Toen K. Spierings te Nederhemert zijn pasgeboren kind ter secretarie kwam aangeven, wachtte hem een aangename verrassing. De ambtenaar deelde hem mee dat zijn kind de 1000e inwoner was en S. kreeg als aanden ken aan dit feit een gouden tientje, zoo vertelt het Hsgez. NIEUWE WETSONTWERPEN. Ingediend zijn wetsontwerpen: tot. geleidelijke opheffing van do Rijkswerf te Amsterdam, met gelijk tijdige voorzieningen van Let perso neel; tot; instelling van een Kolonialen Raad van 29 leden voor Ned.-Indië, waarvan 11 zullen gekozen worden door de gewestelijke en locate raden op Java en Modoera en de Buitenbe zittingen. De raad zal o.m. de Indidche*be- groofcin-sr voorloopig vaststellen. De definitieve vaststelling Wijlt aan de Staten-Generaal overgelaten. OPCENTEN OP DE BEDRIJFSBE LASTING VAN RECHTSPERSO NEN TEN RATE DER GE MEENTEN. Een wetsontwerp is ingediend tot vaststelling van regelen voor de hef- 'ing van ojKenten ten behoeve der gemeenten, op de belasting, ingevolge de wet van 2 October 18'J3 /..Staats blad'" No. 149-, geheven van de in art. 1, letters b en c dier wet genoemde rechtspersonen en tot wijziging, in verband daarmede, van enkele bepa lingen van die wet.. Uit de Memorie van Toelichting, blijkt het. vol een de: In het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, ingediend bij Ko ninklijke Boodschap van 18 Februari 1909, was, ter verruiming van het be lastinggebied der gemeenten o.m. voorgesteld, aan deze de gelegenheid te openen tot heffing van een belas ting naar het inkomen van de bedoel de rechtspersonen. Bij de behandeling van dit welso.nl- wei-p rezen echter in de Commissie van Voorbereiding bezwaren van ern- -stigen aard. Het verschil in tarief voor heffing in de verschillende ge meenten waaronder dc te belasten winst zou zijn te verdoelen, het ont breken verdc-r van heffing in sommi ge gemeenten, zou tot verplaatsing van den zetel der ondernemingen kun nen leiden. Vandaar dat de Regeering uit het aanhangige wetsontwerp gelicht heeft al hetgeen op de rdchtspersonen be trekking heeft en een afzonderlijk wetsontwerp tot regeling dezer aan gelegenheid beeft voorbereid. De heffing van 160 opcenten 'en ba- Ie der gemeenten is in dit ontwerp aangenomen. Intusschen is, ten einde aan het be zwaar zooveel mogelijk tegemoet to komen, dat aldus ook gemeenten die deze heffing geenszins behoeven, daar van zouden profitee-ren, bepaald, dat van dé 160 opcenten slechts 60 gehe ven mogen worden indten de gemeen te dit verlangt en zij aldus niet tot een hooger percentage van heffing zon go- raken dan het hoogste percentage ba rer inkomstenbelasting over het afge- loopen jaar bedroeg. De verdeel ing van de opbrengst der belasting door de Rijksadministratie onder de rechthebbende gemeenten in evenredigheid van zooals primitief als maatstaf was aangenomen de in elke gemeente betaalde loonen zal niet tot moeilijkheid aanleiding be boeren fe geven. Buiten de vei deel ing wordt gelaten de gemeente waar het bedrijfsonder deel van betrekkelijk zoo geringen omvang is dat van inkomsten daaruit op zichzelf eigenlijk niet gesproken kan worden. Het best is de maatstaf te vinden in do uitgebreidheid van het personeel dat ter plaatse geregeld voor de onderneming gebezigd wordt. Als minimum eischt het ontwerp daar voor 10 personen; voor spoorwegon dernemingen wordt dit getal gesteld op 40, omdat hun bedrijf het bezigen van betrekkelijk veel personeel mede brengt. Tegen vermeend onrecht kunnen de gemeenten een beroep doen op de Ko ninklijke berechting, den Raad van State, afdeeling voor Gorhillon van BestuUr, gehoord, waarbij echter ter wille van de geheimhouding welke de wet op de bedrijfsbelasting waarborgt, publiciteit dient vermeden. MOORDAANSLAG. Men meldt uit Veendam aan de Tel. Te Ommelanderwijk pleegde K. van der Werf een moordaanslag op zijn vader. Hij heeft vijf keer op hem ge schoten. De pereoon, die bekend staat als alcoholist., is door de politie ge arresteerd. MOTORJACHT VERBRAND. Zaterdagmorgen is (naar de Tel. meldt) do luxe motorjacht „Esther", loebehoorende aan eeno llaagsclio fa milie en op reis naar Parijs, in de sluis no. 8 in de Zuid-Willemsvaart te Hemond totaal uitgebrand. Van den inventaris feon niets gered worden De oorzaak moet toegeschreven wor den aan een defect aan de motor ont ploffing in den knalpol). Persoonlij ke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. EEN HONDERDJARIGE. Vrijdag 25 Juli za! mej. de wed. M. Lu ijk-Hegboes, te Stavenisse. haar honderdsten jaardag herdenken. Do algemeen hooggeachte vrouw is licha melijk en geestelijk nog zeer kras; zoowel haar gezondheid als haar geestvermogens en zintuigen laten niets te wenschen over, zoo meldt do Tel. WINKELSLUITING. De Tel. meldt: Nadat de politie-bepaling van 9 uur winkelsluiting gedurende een jaar in Helmond gewerkt heeft, heeft de gemeenteraad besloten deze bepa ling weer op te heffen. Een nieuwe bepaling is echter in het leven geroe pen, waarbij besloten is, dat de win kels in het vervolg om 10 uur moeten sluiten; voor de Zaterdagen is hier op geen uitzondering gemaakt, ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Bij het kersenplukken te Breda is de arbeider K. D. te Made, uit een boom gevallen, met het «ngolukkig gevolg, dat hij aan het hoofd dermate verwond werd, dat hij in hoogst be- denkelijken toestand naar het gast huis moest worden overgebracht. De voerman P. de Koning, in dienst van de jamfahriek te Breda, viel van zijn kar, waardoor hij een. arm brak, terwijl een wiel over zijn hoofd ging, In bed en kol ijken toesta nd is hij naar het gasthuis gebracht. Zaterdagavond is de 54-jarige A. M. V., wed. J. K een stokdoovo vrouw, op den Binnenweg te Rotter dam, aangereden door een automo biel. Zij sloeg tegen de straat, brak haar schedel en is in bewusteloozen toestand met de auto naar het Zie kenhuis gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Er heeft te Amsterdam een ongeluk plaats gehad in het Luna-park van de „Entos". Een man, die zich op het z g. „vroolijke rad"' verniaaKie, werd er af geslingerd en brak een been. GEEN BOKSWEDSTRIJDEN. Te 's-IIertogenbosch zouden Zon dag bokswedstrijden gehouden wor den. De burgemeester heelt deze, naar het Huisgezin meldt, echter ver boden. WEER TERECHT. De vijf uit Valkenheide ontvluch te verpleegden zijn weer terecht. Ze waren maar een uurtje van het ge sticht af, toen ze gevonden werden, zoo meldt de N. R. Ct. DE TENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Dinsdag zal H. M. de Koningin- Moeder de Boskoopsche tentoonstel ling bezoeken. Ook de Belgische minister van landbouw is van plan naar Boskoop te komen, zoo meldt de N. R. Ct. SABOTAGE? De Tel. meldt: Vrijdagochtend kwam voor do fa briek vun gewapenden betonbouw ,,De Kondor" te Amsterdam 'n schuit aan, geladen met 5000 K.G. ijzer. Do boot meerde aan de Wecsperzijde en zou daar door een paar bazen worden gelost. Stakende monierwerkers be letten nu echter, dat werk te verrich ten en dc schuit bleef volgepakt lig gen. Zaterdagochtend echter bleek do geheelo inhoud in liet water te zijn geworpen. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een ergerlijk geval van sabotage. De zaak is in handen van de politie. VEREENIGING TER BEVORDE RING VAN DE BIJENTEELT. Zaterdag heeft to Utrecht de Ver eeniging ter bevordering van de Bijen teelt in Nederland vergaderd. De heer Netscher stelde voor, aan de handelskamer vanwege de ver eeniging bedrijfskapitaal te verschaf fen, daar deze zender dat niet veel zal kunnen prestecren. De vereeniging .heeft tengevolge van de suikerleve ring een kapitaal van f 7000 gevormd, van dit geld wil spr. een deel ter be schikking stellen van de hacdelska- De voorzitter deelde mede. dat het hoofdbestuur volkomen met het voor stel van den heer Netdcher metlegaat, en stelde der vergadering voor. dit goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangeno men, zoo meldt de N. R. Ct. (Zie vervolg Binnenland op de 3e pag. van het 2e blad). Feuilleton Uit het Engelsch van DAVID CHRISTIE MURRAY. 82) De zomer ging voorbij, de herfst liep ten einde, en ciudelijk gevoelde Clement Bache, als 't ware, een nieuw leven in zich ontwaken, omdat bij weder een doel had. Hij ontving zijn schraal inkomen en acht shillings per week gemaks halve bij vier wekelijkschc uitkeerin- gcQ tegelijk. Eiken vierden Zaterdag in de maand ging hij naar eeri kan toor in Shoe Lane, waar hem zijn twec-en-derlig shillings werden uit betaald door een zaakwaarnemer al daar, die dit laatste overschot van zijn vaders vermogen onder zijn be rusting had. Op zekeren dag kwam hij daar om vier uur, den gewonen lijd. Mijnheer Knight is juist bezig, zei de lange en magere klerk. Gij moet vijf minuten over zevenen maar eens terugkomen. Dan is hij er van avond misschien nog wel, en. kom anders Maandag maar terug. Clem draalde, onzeker of hij zou heengaan. Het helpt u volstrekt niet of eji al wacht, Bache, zei de lange en magere klerk. Ik heb gedaan en ga naar huis, en gij weet wel dat gij hier dan niet kunt blijven. Clem liep gedwee heen, en dren telde Fleet Street in. Hij was ver moeid en hongerig, en zijn geld was op. Hij liep verdrietig en doelloos voort. Het begon te regenen, en hij trok zijn kale overjas dichter om zich heen. Zijn geest en zijn hart schenen verdoofd; hij dacht aan niets, hij ge voelde niets. Het werd donker, en nog zwierf hij door Fleet Street. De wind sneed hem in 't gezicht, de koude stofregen viel aanhoudend. De klokken sloegen zes uur, en hij was nog een weinig hongeriger, nog een weinig vermoeider, en zoo moge lijk nog een weinig ledigcr van hart, In al de winkels \va3 het licht nu opgestoken, en hier en daar stond hij voor dc vensters stil. De minuten kropen voorbij, het sloeg kwartier over zessen, half zeven, kwartier vóór zevenen. liet begon nu hard te rege nen, en hij liep met het hoofd voor over tegen den wind en den regen in, nog wat meer in zijn overjas gedo ken. - Het zal nu nog maar om een paar minuten te doen zijn, zei hij bij zich zeiven, en stond voor een ven ster stil, om te wachten totdat de klok zou slaan. Hef venster was dat van een jeandieshüis. en hij keek naar de verschillende voorwerpen, die er voor hingen, en dacht (hoewel een an der gemeend zou hebben dat bij er weinig belang in stelde) aan zijn ei gen afdaling tot armoede. Maar eensklaps sprong zijn hart op, en terstond was 't alsof het had opgehouden te kloppen. Want daar, voor zijn oogen, hing de medaille van Job Round, gemerkt: Oosterse he munt Guinoesch goud Met Op schrift Pnjs 2 pond sterling 5 shil lings. HOOFDSTUK IV. Ezechïèl Round zat op Konak Cot tage in een armstoel bij den haard, in dezelfde kauier en denzelfden arm stoel waarin Job Round gestorven was. Ezeohiël dacht aan niets en zag naar niets, en rookte. Zijn oogen wa ren dof en waterig, zijn hoofd was 'n weinig vooruitgestoken, in een hou ding als om alles tegen te spreken zijn beenen en schouders hicLd hij zoo stijf als ooit, en zijn roode vuisten lagen op elke dij een, alsof zij in dc verwachting waren van een onmid dellijke kloppartij. Sara zat aan een venster in dezelf de kamer, met eenig naaiwerk bezig, maar soms legde zij haar werk op haar schoot, en zag afgetrokken in den tuin uit, waar de regen plassend neerviel. Het was een van die dagen in den" nazomer, dat de regen aan al les een grauwer en somberder loon geeft dan op eiken anderen tijd, en de vochtige atmosfeer doet denken aan een van water doorweekte spons. Het was koud weder en een helder vuur vlamde op den haard. Behalve het tikken van een klok, was het huis zoo stil dat het kletteren van den re gen en liet ruischen der door den wind heen en weer gezwiepte boomcii even luid gehoord werd alsof het nacht was. Welke verandering er ook in Sara's voorkomen had plaats gehad, hare schoonheid was er slechts door ver hoogd. De vroolijke schalkschheid, die haar vroeger had gekenmerkt, was natuurlijk verdwenen. Die behoorde tot het tijdperk van den eersten le venslust der jeugd. Nu had haar ge laat een ernstige en peinzende uit drukking, en wie haar goed kenden en haar liefhadden zouden er een ze kere weemoedige, kalme berusting in gezien hebben. Mijn pijp is uitgegaan, zeïde Eze- cliièl op eens. Zijn stem was schel van ouderdom geworden, maar ge tuigde ook nu nog van stugge eigen zinnigheid. Wil ik ze weer voor u aanste ken, grootvader? vroeg zij. Zij moet opnieuw gestopt worden j wil ik dat voor u doen? Hij hield do pijp eerst vastgeklemd, maar haar zachte vin gers wisten die van lieverlede uit zijn hand los te maken. Zij stopte de pijp voor hem, en gaf ze hem terug met een aangestoken fidibus, cn hij begon met norsche deftigheid te rooken. Met zijn gladgeschoren rood gezicht en zijn kaal hoofd zag hij er uit als een groot kind. dat in de wereld was ge komen met het vaste voornemen om met niets tevreden te zijn. Zeg, sprak hij, zijn kleindochter met glazige oogen aanziende, herin nert ge u mijn zoon Job Hij was een koning onder de mannen, mijn zoon Job. Hij groeide nog na zijn lwec-en- iwintigste jaar, en was zes voet, vier duim lang. Evenals Saul, was hij van zijn schouders en opwaarts hooger dan al het volk. Ik heb mijn zoon Job slecht behandeld. Ik heb hem ver vloekt en hem het huis uitgejaagd, en nu geloof ik dat hij nooit weerom zal komen. Ilc wist. wel dat hij niet weer om zou komen, en ik wist ook dat ik een gek was. Hij wilde nvei, de doch ter van Armstrong den drukker in de Hoofdstraat trouwen. Daarom heb ik hem vervloekt en hem liet huis uitgejaagd. Ik ben altijd een gek ge weest, anders zou ik dien jongen Whïttaker mijn geld niet toever trouwd hebben. Heb je den jongen Whittaker gekend? Er is niemand van de oudelui in Castle Barfiekl meer overgebleven. In mijn jongen, tijd was er veel meer pret dan tegen woordig. Het knuppelen is heelemaal uit, en liet duiven oplaten ook. De jongens kwamen eer.s of tweemaal in de week op de weide van de Dier gaarde bijeen, om daar om den prijs te vechten. Vier vochten tegen vier, en dan vochten er twee tegen twee, en dan \ochten er twee met elkaar, en wie het won kreeg den prijs. O, zij kwamen mijlen ver uit den om trek. Nu is er geen pleizier meer. Mijn pijp is uit. Sara was te gewoon aan 't bazelen van den ouden man oin er veel acht op te slaan of er zich gekwetst door te gevoelen, al raakte het ook de teer ste plekken in haar hart. Zij stond op, gaf den ouden man een fidibus, én ging zich toen weer met haar naai werk en hare eigen gedachten bezig houden. Hij wildé den kop niet buigen, ging Ezechiél voort, en ik moet u zeggen dat ik daarom niet minder van hem hield. Maar ik wilde om al les ter wereld niet laten merken dat ik hem bewonderde. Ik zag hem door Castle Barfieid loopcn, zes voet, vier duim lang. met zijn breede borst en van top tot teen forsch gebouwdik geloof dat hij de sterkste man in En geland was. Hij liep mij voorbij zon der een woord te spreken hij knikte mij even toe, en meer ook niet, en zoo placht ilc te zeggen, „jongen, ik houd toch van je. Ja mijn zoon Job was een bijzonder knap man. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5