SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem*® Dagblad. Zwem tm era. CPiT'lolS.sBt é&itearjpolo WielrlJ den ^.tMetlek. 6rlek«t. NED. CRICKETBOND. Ie Klasse. A. C. C ROOD EN WIT. Rood en Wit deed een vergeefschen tocht naar Watergraafsmeer. Bij aan komst bleek het terrein totaal onbe speelbaar. Daar de zon scheen, werd besloten nog een tijd te wachten, doch toen het om twaalf uur begon te re genen, was van verder droog worden van het terrein natuurlijk geen spra ke meer. De wedstrijd zal nu op een nader te bepalen datum overgespeeld worden. De Maandag Ct. geeft nog de vol gende uitslagen: HILVERSUM—'S-GRAVENH. C. C. Hilversum batte eerst en maakte 62. Den Haag antwoordde niet 190, waarvan Cramer ©r 76 voor zijn reke ning had gene men. Daarna maakte Hilversum in de 2de inning nog 92, zoo dat Den Haag won met innings en runs. HERMESVOLHARDING. Volharding batte eerst en bracht het in 3 uur tot 11L Door het natte veld was runs maken heel moeilijk. Toen Hermes inging was 't veld wat dro ger. Het totaal werd evenwel toch slechts 99. Volharding won niet 15 runs. 2e klasse. 's-GRAV. C. C. IIALBION. Gewonnen door 's Grav. C. C. met 4 runs op de le innings. HAARLEM II-OLYMPIA. Olympia maakte eerst 55, waarvan v. d. Lee 39. Haarlem antwoordde met 120 (Bij- leveld 52). Iu de tweede innings gaf Olympia het op toen 4 wickets voor 40 runs neer waren. Haarlem II won dus met 65 runfi op de eerste innings. VOLHARDING II—V. V. V. Volharding maakte eerst... 12 runs. V. Y. V. antwoordde met 143 runs cn won schitterend. R. EN W. II-A. C. C. II. De Haarlemmers batten eerst en hun totaal wordt 189. De veteraan Pleyte was weer losgekomen cn maakte een keurige innings van 44. Francken had met een hard geslagen 49 de topscore; verder hadden nog de dubbele cijfers Van Lemiep 18, De Gruyter 20, T. Kervel 13, Tiel 18 en Le Sueur 12 not out. De Amstels, hierna battende, weten het Haarlemsche totaal niet te ma ken en het laatste wicket viel op 91. Hic-rvan hadden Douwes 16, Pijpers 32, van Essen 12 en Manus 12. A. C. C. kreeg dus den follow-on, en daar er nog tijd in overvloed is, gaan de Amstels opnieuw batten. Thans wordt hun totaal 148. Er is dan nog 50 minuten speeltijdR. en W. weet door kalm spel dezen tijd uit te spe len. zoodat op de 1ste innings wordt gewonnen. EENDRACHT—HERCULES. Deze wedstrijd wordt op het Albion- terrein gespeeld. Hercules is met 9 man. Eendracht met 10 later met 11. Eendracht bat eerst en maakt 51 runs; hiervan hadden v. Kessel en C. van Iiemert ieder 13 en Gieske en Hellingman ieder 5 gemaakt. Bow- lingcijfc-rs Richter 3 voor 22 en Wium 6 voor 23. Hercules doet hierna veel minder en maakt slechts 23 runs. Alleen Rich ter met 9 en v. Dijk met 5 n. o. deden iets. Bosch bowlde goed en nam 5 w. voor 8 runs, v. Kessel 3 voor 10. Voor de tweede maal ingaande faalt Eendracht, want nu wordt liet totaal 18 runs. Richter en Wium bowlden heel goed, resp. 5 voor 9 en 5 voor 8 runs. Hercules moest dus 47 maken om te wiunen. Het eerste wicket valt spoe dig, maar thans zijn het de bowlers die aan Hercules de overwinning brengen. Richter maakte een hard ge slagen 2S runs, Wium 18, Momna 22 en Kühn 9. Zoo wordt het totaal 89 runs. Hercules won dus met 42 runs. Bowlingcijfersv. Kessel 3 voor 37, Bosch 2 voor 21, J. Hellingman 2 voor 20 en J. v. Waard 1 voor 5. De stand is thans: Hercules Kampong V. V. V. III Eendracht Olympia II Ui i 7 6 1 12 6 4 2 8 5 2 3 4 5 14 2 3 0 3 0 Zooals men ziet heeft Hercules thans vrijwel het kampioenschap ge wonnen. Zwsmmen. II \ARLEMSCHE ONDERWIJZERS ZWEMCLUB. De Iluarlemsche onderwijzers zwem club. die zulk een nuttigen werkkring heeft, getuigde Zondagmiddag van het nut, dut zij bij do schooljeugd sticht, op haar vierde zwemfeest, dat des middags in de zweminrichting van den heer Spreng©r werd gegeven. Om half een ving liet feest aan met de verschillende afdeolingen meisjes- zwemmen. Het begon met snelborst- zwemmen. De vele belangstellenden de ver- eeniging. die alleen haar leden heeft onder de Haarlemsche onderwijzers en onderwijzeressen, heeft al 82 leden volgden met aandacht de water kampen. Hierna volgde een waterpolowed- strijd, waarvoor II. V. G. B. tweo zeventallen te water bracht. De partijen waren als volgt samen gesteld: WIT: Hoeiing J. C .van Dijk C. J. Merens A. Karscboom P. G. Mulder, J. B. v.d. Berg, Brossois R. Remmelts, J. Rogge, W. Maalman, W. Otto A. C. v. d. Berg, Hellingman, Joh. M. Schmidt. BLAUW Als scheidsrechter fungeerde de heer J. Garrer. De blauwen waren sterk in de meer derheid. In de eerste helft doelpuntten zij driemaal en nadat gekeerd was nog tweemaal. De witten konden daartegenover maar twee punten stellen. Na het keeren konden Schmidt niet meer verschalken. Blauw won met 5-2. De goals werden gemaakt bij wit door C. J. Merens en J. B. van den Berg, en bij blauw door R. Remmelts (tweo maal), J. Rogge (Uvee maal) en Maalman. Da lelijk daarop vergastten de hce Joh. M. Schmidt cn eenige jongens de aanwezigen op mooie sprongen Voor al die van den heer Schmidt lokten zeer veel bewondering uit. Hierna werden de wedstrijden voort gezet met de j on gensaf deelingen. Vooral het gekleed zwemmen, waar bij de jongens een pop uit het water moesten balen, gaf stof tot pleizier. Dit redding-vun-drenkelingen-num- mer was een succes voor de pas-opge- riciile, doch ijverig oefenende red dingsbrigade. Een jeugdig zwemmer, door ue brigade getramd, behaalde met Hinken voorsprong den eersten prijs. Schoolzwemmen en hindernis- zwemmen waren zeer aardige num mers. Als altijd Hok de pantomine. Dit- maul was het onderwerp „De kaart spelers". Dramatisch Waterspel in één ernstig bedrijf en vele treurige -tooneelen. Het kaarigezelschap legde een kaartje in de open lucht. Willempie verschijnt ten toonoele en vraagt aan Knars verlof te mogen visschen. Dit wordt toegestaan. Jaap, aangezet door Barend en Dries, bindt een voorwerp aan den haak van Willempie en als Willempie „nop" heeft en zijn hengel opslaat, komt de gevangen visc'h juist terecht bij do spelers. Daar ze ia het vuur van him spel zijn, merken zij er niet veel van en Willempie gaat wederom zit ten hengelen. Jaap bevestigt een touw aan de speeltafel, als Willempie nogmaals „nop" heeft en hiervan de kaartspe lers laat profiteeren, moet hij in het water vluchten. Jaap neemt nu Willempie's plaats in en weet hot zoo aan le leggen, dat hij, met d'e tafel, in het water terecht komt. De speiers in hun spel gestoord, be- •zinnen zich niet lang, volgen denzelf den weg, die de tafel genomen heeft en zetten hun bedrijf onverstoord voort Lu het natte element. Door de ongewone manier van kaarten raken ze echter zoo vermoeid, dat ze in de diepte wegzinken. Als dit vreeselijk voorval plaats beeft, springt de liefhebbende echtge- noote van een der kaarter* haar echt vriend na, om hem te redden. Allen worden gelukkig gered. Het luimige stukje had veel succes. De jury kende do volgende prijzen aan de deelnemers van de wedstrij den toe: Meisjes: Snelborstz wemmen (af stand 25 M.) meisjes tot 13 jaar: 1. C. Groeneveld (41 1/5 sec.); 2. Fr. Tuin (42 3/5 s.); 3. J. Kok (46 2/5 sec.); 4. G. Tierie (49 s.) Meisjes van 14 en 15 jaar: 1. M. Hille (37 2/5 sec.); L. Prinsen (37 3/5 sec.), 3. M. de Boer (38 2/5 sec.), 4. N. Jantz (39 35 sec.) Schoonzwemmen: 1. C. Baay 59 pun ten; 2. Gr. Lebeau 55 p., 3. M. Jantz 53 p., 4. M. de Boer, 52 p. Jongens: Snelborstz wemmen (afst. 25 M.) Jongens tot 12 jaar: 1. W. Dom, ,37 sec.); 2. It. Souwer (37 1/5 sec.); 3. P. van Zijiberg (39 2/5 sec.); 4 H. ltnotter (40 3/5 sec.); 5. R. Doets (41 45 sec.). Jongens van 13 jaar: 1: L. Dom ',32 3/5 sec.); 2. W. Sehneuder (34 3/5 sec.); 3. N. Xieman (36 3/5 sec.); 4. P. Cassé (37 1/5 sec.), C. H. Lebeau (37 2/5 s.), Jongens van 14 en 15 jaar: 1. C. Ja cobs (26 1/5 sec.); 2. C. II. van Nicu- wenhuijaen (29 sec.); 3. A. Sebreuder sec.); 4.C J. ICroesen (31 1/5 sec.); 5 .G. van Rossum (31 2/5 sec.); 6. J. Witkamp (32 2.5 soc.'; 7. G. Krom (33 sec.); 8. C. D. van Maas (34 sec.); 9. G. II. Proper, 34 sec. Rugzwemmen (jongens tot 14 jaar): 1. G. H. Proper (36 sec.), 2. J, Wit kamp (41 sec.), 3. W. J. van Wagenin- gen (41 2/5 sec.); 4. M. Geutskens (42 l/a sec.); 5. A. Niemann (45 1/5 sec.). Jongens van 15 jaar: 1. C. J. Kroe- se (41 2/5 sea); 2. A.Sebreuder (-44 4/5 sec.); 3. K. Hermanus (46 4/5 s.). Gekleed zwemmen: Jongens van 14 15 jaar: 1. A. Sehreuders (54 1/5 s.); 2. G. II. Proper (57 2/5 sec.); 3. J. Wit kamp (59 1/5 sec.); 4. G. Krom (69 sec.) Schoolzwemmen: 1. School 3 (hoofd de heer Brandenburg; 2. School 4 (hoofd de lieer Valcken.) Hinderniszwemmen (jongens tot 13 jaar): 1. \V. J. van Wapeningen (40 1/5 sec.); 2. T. Doets (40 2.5 sec.); 3. A. van Zijp (44 4/5 sec.); 4. Cassé (49 1/5 sec.); 5. D. Koster (50 sec.). NEDERLAND—BELGIÖ. De Nederland sche Zwemhond had Zondag in het Entos-zijkanaal le Am sterdam de Nederland—België water- polo-ontmoeting vastgesteld. Het weer werkte niet mee, het woei hard en regende af en toe. Er was veel belangstelling. De Maandag CL geeft 't volgende verslag van den wedstrijd: Redde zeventallen stellen zich volle dig op onder leiding van scheidsrech ter F. v. d. Heijden, den voorzitter van den Belgischen Zwembond. Nederland. België J. H. W. Rühl doel A. Du rant N. Cortlever r. achter G. Gailly J. G. Cortlever 1. achter G. Nys L. Beninga midden J. Pletincx G. Blitz r. voor J. Hoffmann F. W. Bohlander midden A. Muas B. Beninga 1. voor R. Seghers De wind staat dwars over het wa ter, Do Belgen halen het eerst den bal, combineeren en plaatsen keurig en reeds vrij spoedig zorgt Hoffmann voor het eerste doelpunt (1—0). Dan krijgen de Hollanders het spel eenigs- ans in handen, de bal komt bij L. Be ninga. die tegen de lat schiet, zoodat de bal juist voor den Belgischen doel man op de doellijn valt. Deze werkt weg en Maas gaat er vandoor, plaatst hij Hoffmann, die een schuin schot inzendt, dat Ruhl juist even vaa richting kan doen ver anderen en J. G. Cortlever zorgt voor eene verdere expeditie naar B. Benin ga, die een over liet doel vliegend schot lost. Dan komen de Belgen weer los en la ten mooi werk zien, waarbij vooral het goede plaatsen van het leder opvalt. Maas krijgt den bal in handen en langs de toppen van den Hollandschen doelwachter deponeert hij den twee den bal in het net. (2—0). De Belgen zijn sneller dan de Hollandsjrhe jon gens. Het derde doelpunt voor België wordt door Pletincx gemaakt, doordat hij de aandacht van N. Cortlever was ontsnapt. Rühl, die met erg op dreef was, had dit derde doelpunt o.i. kun nen voorkomen. De Hollandsche voor spelers laten dikwijls goed werk zien, doch zij talmen te lang met schieten en geven daardoor de Belgische ach terhoede gelegenheid hen het leder le ontnemen. Eindelijk lost B, Beninga 'n goed geplaatst schot en het eerste te gen punt is er. (3—1). Even later trad de pauze in. België begint na de hervatting weer met de lending te vergrooten, doordat Maas, even losgelaten door L. Benin ga, een zeer hoog en hard schot juist óver P.ühl's handen in het Nederlan-i- sche doel kogelt. i4—1). Dan krijgen de Hollanders eenig overwicht en wordt een tijdlang op de Belgxdclie helft ge speeld. Volgt een vechten voor dit doel, R. Beninga schiet over. krijgt het letler weer terug en schiet naast. Een doel punt voor de onzen was toen wel ver diend geweest, doch 'Gailly redt en plaatst hij Maas, die overschiet.. Het spel verplaatst zich enorrn snel. Toch zijn de onzen in de tweede speelhelft goed op dreef, telkens wordt het Bel gische doel bedreigd. Een scrimmage volgt. Du rant zwemt uit, doch mist, B. Beninga krijgt den bal en en twee de Hollandsche doelpunt is gemaakt. (4-2). Volgt, een overwegend optreden der Belgen, waarhij Pletir.px kans ziet nogmaals llühl te passeeren. Ilct ein de komt dan ten slotte met 'n 5—2 overwinning voor de Belgen. Wielrijden. BOXDSFEESTEN VAN DEN A. N. \Y .B., TOERISTENBOND IN NEDERLAND. Zaterdagmorgen maakten de toe risten te Leiden zich op voor een fietstocht naar Boskoop. Tegen half tien verzamelden de deelnemers zich en te tien uur werd over Ilazerswoude naar Boskoop ge fietst. Het weer werkte niet mee. Af en toe regende het flink. De toeristen werden door het be stuur der tentoonstelling aan den in gang ontvangen, waarna de tentoon stelling werd bezichtigd. De indruk, dien deze op de bezoekers maakte was overweldigend. Men vergat onder het genieten van de geuren en kleuren, diie de duizenden rozen ten toon spreidden, spoedig de ellende van de reis. In het tentoonstellingsgebouw werd het noenmaal gebruikt, waarbij het recht gezellig toeging. Het dak van het tentoonstellingsgebouw was ein delijk niet meer tegen den feilen regen bestand, zoodat men ook op de ten toonstelling niet droog kon blijven. De mededeeling van de feestcommissie dat men 's middags te drie uur met een salonboot, beate-md voor Haarlem, weder zou vertrekken en te Oudewete- ring zou kunnen overstappen op een boot naar Leiden, werd met gejuich ontvangen. Te drie uur vertrok hot gezelschap in de beste stemming. Deze boottocht was gezellig. Oud en jong had pret. Te zes uur kwam men met goeden eetlust in Leiden cn te ac.ht uur lagen in de Oude Singelgracht een aantal versierde booten gereed die de deelne mers, naar schatting een 500 perso nen, zouden brengen naar het Water feest op het Kogermeer. Onder de tonen der muziek gleden de booten lar.gzaam door.de Stads grachten, aan den walkant begroet door talrijke toeschouwers. Motor vaartuigen volgden of gingen vooraf, zoodat reeds de tdcht er naar toe een mooi effect opleverde. Het weer was intusschen veel ver beterd, de regc-n had opgehouden, do wolken waren zelfs voor een groot deel verdwenen. Het Kagermeer met zijn schilder achtige ligging leverde nu een schitte- •enden aanblik op. Van de talrijke plezierjachten en motorvaartuigen werd Bengaalsch vuur ontstoken, de oevers waren ver licht, de beproefde ouderwetsche teer tonnen kwelen zich vooral uitmuntend van hun taak en toen ten slotte het watervuurwerk werd ontstoken knallend hoven de watervlakte uiteen spatte, teen bereikte het fantastisch panorama zijn hoogte punt. Zondag werd een clubtocht naar N-oordwijk gen aakt. Daarna volgde de alg. vergadering. Uit 't verslag van de Maandag Ct. blijkt dat de heer P. J. Lofebvre te Bloeinendaal herbenoemd werd als lid der balanskoinmissie. Het aantal consuls bedraagt thans 8. Er zijn thans 2645 wegwijzers en waarschuwingsborden door den bond geplaatst, een gewicht aan ijzer van 290.500 KG. Hierna verkreeg jhr. Jan Feith het woord, om een pleidooi le houden voor luchttoerisme. In een aangename causerie gaf hij zijne ervaringen op het gebied der luchtvaart door middel van liet vlieg toestel, de bestuurbare ballon eD de vrije ballon, waarvan de laatste zijn grootste sympathie heeft. Optredend als wegbereider voor luchttoerisme, drong bij er ten slotte bij den A. N. W. B. op aan, dat deize ook deze weg wijzer zou zijn voor de luchtsport zoo als hij baanbreker is geweest voor het toerisme teJand en te water. De geestige causeur werd aan het slot warm toegejuicht en de voorzit ter, hoewel de moeilijkheid beseffend voor den Bond om ook de lucht als zijn terrein te aanvaarden, brejcht den spr. hartelijk dank voor zijn aangena me en tevens leerzame voordracht. Hierna vereenigden met het dag bestuur vele leden van het feestcomité en de feestcommissie en een aantal leden zich aan den gemeenschappeiij ken feestmaaltijd in de groot© Stads- zual te Leiden, terwijl do feestelijkhe den met een bijeerkomst in de buiten- sociëteit Ahlioitia eindigden. WEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Naar de Courant meldt is de oud prof. Martens, die Zondag te Amster dam tegen Blekemolen een 15 KM. raco reed. gevallen. Zijn gangmaker ging te hoog door de bocht, waardoor Martens viel en 'n saltomortale maak te, Met. ernstige schaafwonden werd hij buiten gevecht gesteld. Blekemolen rood 25 KM. in dein mooien tijd von 27. 34 4/5. A'clilotiek. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN A.V.B. Volgens de Maandag Ct. :s de uit slag van de wedstrijden van Zondag 100 meter personeel: le B. L. Jobsi Jr. (A. F. C.) in 12 2/5 sec.; 2e Pii. Crauw J.Hzn (II. F. C.); 3c N. Gertb (A. F. C.). 1 Engelsoh© mijl (1609 M.) perso neel. le II. Vuijk F. G.); 2e J. G. M. Bosch. (Ajax); 3o M. G. van Riel (Ajax); 4e Panl Welsch (A. F. C.). Estafetteloop vlugwedstrijd. (Vier maal bonder meter). le A. F. C. I (J. Grijseels Jr., B. L. Jobst, N. Gerth en H. Vuijk Wzn.) 514/5 sec. 2e Ajax (A. H. Buijen, E. Hillegonds M. Pelser en J. JJosch), in 53 2/5 sec. 3e A. F. C. TI (W. Kaales, J. B. Krever, W. Welsch en P. Welsch) in 551/5 sec. 4e De Meer (A. Vis, G. A. Norbert- H. J. A. Kruisman en J. Robert) in 57 sec. 400 M rcsoneel. lc D. J. Schalm (D. E. C.) in 613T0 sec.; 2e J. J. C. Blauw (V. V. A.) in 614/5 sec.; 3e Ph. Crauw J.Hzn. (R. F. C.). 800 meter clubwedstrijd: le J. Grijseels Jr. (A. F. C.) in 2 min. 10 4/5 sec.; 2e R. L. Jobst Jr. (A. F. C.) in 2 min. 11 2/5 sec.; 3e H. Vuijc-k (A. F. C.); 4e C. A. de Ruijler (V. V. A.), (De Courant.) EEN MARATHON. Volgens de Tel. bestaat het voorne men bij eenige belangstellenden in de sport, om onder auspiciën van de N. I. T. S. T. een kleinen Marathon-loop te organised ren. In verband met de herdenking van onze 100-jarige onaf hankelijkheid is als aanvangspunt voor dien tocht gekozen de gedenk naald to Scheveningen, die de herin nering levendig hou-dit aan de over komst van den erfprins van Oranje uit Engeland, in 1813. Vandaar gaat de tocht via het Vredespaleis en via Plein 1813 naar het terrein van N. I. T. S. T., dat dus het eindpunt is en waar ook de prijsuitdeeling zal plaats hebben. Voor dezen wedstrijd zijn reeds verschuilende medailles toege kend. Met. de regeling van alles wat met deal wedstrijd in verband staat is o.a. belast de consul van de Ned. Athle- tiek-Unie, te 's-Gravenhage. Schieten KAMPIOENWEDSTRIJD. De schietvereeniglngeu Generaal van Merlen, Bloemendaal Commando en Claudius Civilis, schoten Zondag onder .wat het weer betreft, minder gunstige omstandigheden, hun der de ronde in den zomer-kampioenwed- strijd. liet vijftal van Generaal van Merlen maakte in 25 treffers 193 punten, dat van Bloemendaal Commando in 25 treffers 185 punten, en dat van Clau dius Civilus in 24 treffers 176 punten. De heer P. II. Kluft wist zijne kan sen om hoogste scherpschutter te wor den weder te verhoogen. door een se rie te maken van 44 punten. Alzoo totaal in de drie ronden 133 p. Luchtvaart ONGELUKKEN. De aviateur Thiriau, die een mono plane bestuurde, waarmede hij ver trokken was uit het artilleriepark te Luce, om naar het Aerodrome, te vlie gen, wilde dalen, toen het toestel kan telde; de aviateur werd uit het toe stel geslingerd en ernstig gekwetst. In Frankfurt a.M. is de sergeant- aviateur Westphalv bij een oefening mot een vliegmachine, waarin een zware motor was geplaatst, uit de machine gevallen en aan de ge van dien val overleden. Schaken MATCH LOMAN-ESSER. De tweede partij werd wederom docw Loman ditmaal met wil verlo ren, na 26 zetten in 3 3/4 uur. Stadsnieuws BENOEMD. Bij koninkl. besluit is de heer A. E. von Salter, dirocleur van het Museum van Ku nstnij verheid te Haarlem, bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd iot gedelegeerde der Neder- landsche regeering bij hel in Juli 1913 le Gent te houden internationaal con gres voor decoratieve kunst. EIND-EXAMENS H. B. S. Haarlem, 19 .Tuli. 2e groop Geslaagd J. Oosfenbroek, K. H. Krijgsma, P. II. Angenent, mej. N. I-I. W. M. de Boer, G. F. E. W. Lovensteijn, mej. M. C. Droste, G. J. Droste, allen te Haarlem; M. Drijver, J. II. Brom lage, W. J. Maalsteet. P. J. Boon, allen te Den Helder; D. ,T. Sieswerder, A. Snethlage, beiden te Alkmaar, mej. M. J. C. Hartman, Hoorn; mej. D. G. Vis, J. K. de .Tong, beiden te Zaan dam; mej. A. C. Schuilemakc-r (extr.) EXAMEN IIOOFDACTE. Haarlem, 18—19 Juli. Geëxamineerd 15 ca-ndLdaten, geslaagd 9, de dames: E. II. A. Lans, van Haarlem, E. D. Hooi'sman, van Amsterdam, D. J. Mo- nas van Amsterdam, M. J. Montagne van Leiden, J. W. C. Oberman ,van Leiden, A. A. A. Ratelband van Haar lem, C. C. Tyburg, van Puimerend, D. H. vun Velzen, van Amsterdam, J. Wepster, van Amsterdam. DE REDDINGSBRIGADE. Zaterdagmiddag iusschen half tweo eh half 3 en Zondagmorgen van itialf acht tot 9 uur hielden leden der Red dingsbrigade voor drenkelingen een zwemoefen bijeenkomst in de Zwem school aan de Houtvaart. Onder leiding van den voorzitter der brigade, den heer A. J. Meijerink, werden oefeningen gehouden in ver schillende wijzen van te water gaan, duiken, grond ophalen van. den bo dem, onder water zwemmen en het zwemmen met een pseud-o-drenkeli-ng. Binnen korten tijd zullen bekwaam- heidsproeven worden afgelegd tegen over de commissie bestaande uit de li eer en: Dn. Merens, V A. Sprenger, A. J. Meijerink, Th. H .Peiteiiburg en Joh. Schmidt, daartoe ri-oor ttret be stuur der Reddingsbrigade aange zocht De vereeniging telt thans .reeds meer dan 100 leden. Textielarbeiders. Door het bestuur - - - het Haairl. Arbeiders-Secretariaat zal deze week vergaderd worden om le komen tot de oprid.ting van een afdeeling van den Textiel-arbeidersbond. Reeds 35 leden zijn thans aangeslo ten bij den Fabrieksarbeidersbond, maar deze zullen nu een afzonderlij ke organisatie vormen. Stakingen. Op den Haarlemmerweg zijn heden morgen de werkzaamheden aan wa terleiding en trambaan op den ouden voet hervat. Ook in de veenderijen onder Sloten en omgeving zijn de arbeiders heden morgen met de gevraagde loonsver- hooging van 5 cent per roede weder aan den arbeid gegaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Berger, Lange Molenstraat -40, eene cape. D. Spruijt, Ostadestraat 5 rood, een fleschje limonade; A. Cu perus, Zomervaart 2, een horloge; J. Bleij, Kleine Houtstraat 134, eene halsketting met medaillon; A. Hen driks, Generaal Cronjóstraat 119, een paardenharen pluim; Ph.Mok, Spaarn wouderstraat 9 a, een wille schoen; M. v. d. Wateren, Gaelstraat 20, een stukje papier met geld; C. Genkers, Haarlemmerliedestiaat 27, een r' speld. Rubriek voor Vragen Qenbonnoorden hebben het voorrecht, .ragen op vorschillend gebiod, mits voor beantwoording vatbaar, in te ïendeu bij do Haarlem's Dagblad, Groot© vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van don inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen er aan het bureau van ilaaiicius Dagblad nog boeken verkrijgbaar zijn getiteld; Beleefdheids vormen" ©u >or welken prijs? ANTVV OURD. Dat is een boek, dat door de firma Boile te Rotterdam wordt uitgegeven. VRAAG. Wat beteekent liberaal, Chnstelijk-lustoriscb, sociaal-demo- craat, coalitie, concentratie, conser- ■vati-d? ANTWOORD. Wat u vraagt ia zuowat een uiteenzetting van ons ge heel© staatkunulg stelsel, Het best is, uat tl er eens een bueaje op naieesi. Wij meeuen, (jat men dergelijke buik jes op do Stadsbibliotheek, op liet Prinsenhof, heeft. VRAAG. Weet u ook een middel tegen muggen? ANTW oUitD. Het beste is de ra men xe sluiten tegen donker en üo ju de kamers zijnde muggen wegvangen met een glas, dat van binnen met pe troleum vochtig is gemaakt. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wanneer de Officier van Justitie le spreken is? ANTWOORD. Meid u aan tus- sciien 10 en 12 uur hij den concierge van het Paleis van Justice aan do J ansstraat. VRAAG. Ik ga trouwen en wille mijn inboedel op mijn naam, zoo dut bijv. als ik getrouwd ben, de inboedel mijn eigendom blijft en mijn vrouw gee nwetlelijke aanspraak heeft op do helft. Moet een notaris dat in orde maken? ANTWOORD. Wendt u tot een notaris. Die moet een contract opma ken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar ik duinwater in Scholen kun krijgen, en wat de kosten zijn? ANTWOORD. Vervoeg u aan de Gemeentesecretarie "van Schoten. VRAAG. Kunt u mij ook zegge» waar ik het Haarlenisch Prcdikbeui'- tenblad kan verkrijgen? ANTWOORD. De firma Kieynen- berg Co., in de Zijlstraat, is de uit geefster. VRAAG, Hoeveel maal is de heer J. Toosten al candidaat geweest? ANTWOORD. Wij hebben geen tijd om dit. na te zoeken, maar als n zich de moeite er voor wilt getroosten kunt u op op bureau de couranten- liggers doorzien. VRAAG. lk heb begin Maart ©cd enstbode gehuurd tegen den 25en Maart en haar f 5.godsjienning ge geven. Nu was zij 25 Juni 3 maanden hij mij en heb ik haar betaald, nu zegt zij mij legin Juli de betrekking op om met 6 weken te vertrekken- Kan dat? Hoe moet ik hierin hande len? ANTWOORD. Zij moet met zes weken opzeggen tegen Tiet nieuwe kwartaal, dus tecen November. An ders moet zij schadevergoeding beta- Ine. VRAAG. Het vorig jaar heb ik half Novemlvr mijn betrekking opge zegd. zoodat ik begin December naar mijn nieuwe betrekking ping, maar toen ben ik den anderen dag wegge stuurd zonder uitbetaling. Ik heb («en geschreven aan de Arbeidsbeurs, maar heb daar nooit iets van gehoord Ileb ik nu recht op dat geld. als ik het. in handen van do rechtbank geef? Mag men 's avonds in zijn vrijen tiid bij een concurrent, werkzaam zijn? -\NTWnORD. Wend u tot bet Consultatiebureau (do Arbeidsbeurs was niet het goede adres!). Dit ver gadert eiken Vrijdag om half tweo in het Paleis van Justitie, aan de Jans- straat. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. UIT VROEGER DAGEN. In ons vorig artikel schreven w dat Heemstede door zijn ligging aan den groolen heirweg, bij herhaling schitterende optochten te aanschou wen kreeg, daar alles wat naar Haar lem moest, hier passeerde. Hierover sprekende denken wij dadelijk aan het naburig Bennebroek, en wel in het bijzonder aan de (oude) „Geleerde Man", een herberg die in den tijd der postwagens cn reiskoetsen een zekere klassieke vermaardheid bezat. Uit ge gevens, berustende In het Haarlem sche orchi.'f. weten wij dat het huis in 1682 werd gebouwd en ingericht tot „pleyslerplaets". De eerste hospes, ze kere Hendrick Backer, gaf het 'lea naam van ,,het Huys ter Leer". Een paar jaren daarna droeg de herberg den naam van „lek leer noch", en ia 1704 werd zij herdoopt in „De Geleer de Man". Deze namen vonden hun oorsprong in de afbeelding, voorko mende op den gevelsteen en het uit hangbord. Op beide nl. was voorge steld een menschel ijk figuur, ver beeldende een geleerde, of tenminste als zoodanig gekleed (men leefde toen nog in den tijd der toga's en beffen), die beladen was met een ladder of leer. Aardig was deze toespeling wel, vooral door de verandering der be namingen. Eerst de leorende of stu- deerende ladderdmager, na eenige ja ren nog leerende en eindelijk geleerd! Maa rniet allen vonden deze voor stelling aaidig, want een zeker schrij ver noemde liaar „een type van valsc'n vernuft". Iu 1750 werd deze herberg ingericht tot „rechthuis", eene bestemming di« in -het laatst der 18e eeuw was opge houden, toen de dorpsregeering har« vergaderingen liieJd in de heiberg „De zwarte Hond". Koning Willem II hield er, toen bil

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6