nog Prins van Oranje was, altijd 'stil om zijn paard te laten drinken, :èn maakte er dan een praatje met Jan iDiiiii, den destijds atom bekenden kastelein. Te dien tijde was de Ge leerde Man tevens een rendez-vous, waar do Amsterdamsche- en Haag- acbe advocaten tezamen kwamen om te confereeren. Natuurlijk" werd er dan ook gedineerd, enz., want Jan Duin moest er toch eenig voordeel bij hebben. Volgens de schrijvers over onze Nederlandscho uithangteeikens, Van Lennep en Ter Gouw, is or nog een aardige anecdote uit dien tijd. be waard gebleven. Volgens hen waren daar eens eenige juristen vergaderd, toen mr. Aart Veder, uit Rotterdam, aan zijn confrères de vraag stelde, hoe zij den naam „de Geleerde Man" in het Latijn zouden vertalen, zoodat de woordspeling toch bewaard bleef. Hon keek op en rond, En krabde zich den kop En gaf 'het eindlijk op, toen mr. Veder, met dien fijnen glim lach, die lnem kenmerkte, het ant woord gaf: Scaliger, nl. van Scala, ladder, en gero, ik draag. Scaliger nu was een beroemd geleer de uit vroeger eeuwen. Vergelijken wij het Heemstede van vóór een halve eeuw met het tegen woordige, dan valt er nog al eenig verschil te constateeren. Als herinne ring voor de ouderen van dagen vol gen hier eenige gegevens van vóór een 50 jaar ongeveer. Het aantal in woners was destijds even 2300, thans is het ruim 8300. Blijkbaar was het kort na de droogmaking van het Haarlemmermeer hier verre van ge zond. Wij leren tenminste in 1854: „de luchtgesteldheid is ongestadig, veelal koud en vochtig, do oorzaak hiervan is de nabijheid der Noordzee en het drooggemaakte Haarlemmermeer. In hel voor- en najaar heerschen hier veeltijds de tussohenpoozende koort sen, hetgeen deze gemeente met de provincie Noord-Holland gemeen heeft." Men. vergete echter niet, dat voor c-enige tientallen jaren de ge zondheidsdienst bijna overal veel te wenschen overliet, zoodat hot niet nemen van preventieve maatregelen vermoedelijk meer de schuld is ge weest dan „de ongestadige luchts- gesteldheid". Zelfs in het sclioone Bloemendaal was vroeger de gezond heidstoestand dikwerf verre van gun stig. Behalve de gewone ambachten en bedrijven waren hier 24 kieerbleeke- rijen, 9 boerderijen en 1 korenmolen la November '1853 werd hier voor het eerst een „hulpkantoor der brieven- poslt" gevestigd, onder directie van den brievengaarder J. E. Bounhuis, met twee bestellers. De gemeenteraad bestond uit 8 leden, nl. mr. Pabst, (burgemeester), J. v. d. Wcijden, J. v. d. Horst (wethouders), en mr. M. S. F. Moraaz Imahs, J. C. Mundk, J. Peeperkorn, J. Wolbers en C. Milatz. Behalve eene R, K. bewaarschool, be zat Heemstede destijds slechts één openbare- en één bijzondere Protes- lantscho lagere school. In het onder wijs der arme- en min gegoede kinde ren werd voorzien door een school fonds. Geneeskundigen waren er be trekkelijk veel voor een dorp.nl. de heerea J. Groos, C. Langelaar, G. Hoffman en T. \V. van Leunen, en de „dorpsvroedvrouw", mejuff. van Dorssen. Het was dus in alle opzichten een zeer rustige dorpsomgeving met bo vendien weinig huizen. In 1850 telde men er 2S5 woningen. Een kort histo risch overzicht over de grootte der gemeente volgt hier. Heemstede komt liet eerst voor in de schenking van graal Dirk II en zijne gemalin aan. het klooster van Egraond, omstreeks tiet jaar 989. Uit eene verklaring van '1494 weten wij dat het dorp toen 65 woningen telde, een getal dal 20 jaar latei' gestegen was tol 82. lu 1651 wa ren or te Heemstede en lïennebroek (zonder Berkenrode) reeds 330 huis gezinnen en wij weten ook dat er vol op werk was. Onder dit getal nl. wa ren o. m. begrepen 2S „notabele" lief steden, 12 groote lijnwaadbleékerijen, die ieder 30 tot 60 personen werk ga ven, benevens nog 28 kleerbleekerijen waarop ieder 10 12 peirsonen werk ten. In 1787 waren er 196 huisgezinnen, nu Bemiebroek niet me de gerekend. Men had destijds 5 buurten, nL de Glip, het dorp, de Zandvaart, Craye- nest en de Laan, respectievelijk met 50, 42, 56, 18 en 30 gezinnen. In de privilegiën van Kennemer- land wordt Heemstede in helt jaar 1644 in de volgende wijken of buur ten verdeeld: liet Plein (het voor naamst© van het dorp, dus de kom), de Kerkbuurt, do Voorweg, de Achter weg, Kamplaan, Berglaan, Molenweg en Werf. Verder do Beerenzand v a art en Heerenlaan, Heerenbuurt, Gast- huis-Zandvaart, Kraaiennest, de Blauwe Steen, Prinsen-zandvaart, Laan, Prinsenbuurt en Swuirtsenbur- gerlaan. Reeds in 1466 werd een gedeelte van Heemstede afgescheiden en aan Ger- rit van Berekenrode als een afzon derlijke heerlijkheid beleend. Weder om verloor do gemeente een gedeelte van haar grondgebied, toen in 1653 bij de verdeeling van den boedel van Adriaan Pauw, liet zuidelijk gedeelte, genaamd Bemiebroek, aan diens twee den zoon Adriaan werd toegewezen, die daarmede als een afoondierlijke heerlijkheid werd beleend. Bemie broek en Heemstede waren dus oor spronkelijk één. Uit de oude namen van stukken land onder deze gemeente, blijkt dui delijk de hooge ligging en zandige ge steldheid van den grond. Zoo lezen wij bij herhaling van een Kamp, croft, geest en akker, maar ook van made (weiland), veld, enz., bijv. Amenkamp, Butterkamp, Steenkamp, Buerencroft, Lange croft. Geest, Groo te Geest, Kleine Geest, Doelakker, Es- schenakker, Swademade, enz. Trouwens in schier alle namen, ook persoonsnamen, ontdekken wij de landeiijike 'herkomst. HÏLLEGOM. Bestrijding der tubercu lose. Onze correspondent schrijft: Hot aantal lijders aan tuberculose schijnt hier toe te nemen. 1-Iet is mo gelijk, dat deze volksziekte zich ook niet uitbreidt, ir.aar dat er voor meer patiënten hulp gezocht en gevonden wordt bij de Vereeniging tol bestrij ding der tuberculose, In het afgeloo- I>en eerst halfjaar had de vereniging 32 lijders te verplegen en dat hooge cijfer deed de dringende behoefte aan een lighal voelen. Het bestuur van de vereeniging is zelfs al in onderhandeling om tot aan schaffing van zoo'n lighal te geraken, maar.... het gaat om de dubbeltjes. Een lighal fonds zat opgericht worden: do grondslag daartoe wordt gelegd door Mevrouw Wentholt-Beots, echt genoot© van onzen burgemeester en eere-voorzitster der genoemde vereeni ging. Zij zal een verloting houden ten bate vand dat fonds. Het is te hopen, dat de jongejuffrouw K. Wentholt vele, zeer vele loten zal verknopen en dat de lighal weldra tot heil van de patiënten in gebruik genomen kan worden. IToriden vasthouden. Sinds een week moeien in deze ge meente alle houden langs den openba ren weg volgens een wijziging in de politieverordening vastgehouden wor den. De politie heeft in deze afgeloo- peui week menig ©waarschuwing en vermaning doen hooien, want er loo- pen nog zeer vele honden los. Tot ©en verbaal kwam het, voor zoover ons bekend is, nog niet. Vervolg Binnenland, NEÉRLANDlA. Vereeniging Kantoren voor Vaste Goederen in Nederland. Men schrijft ons: Den 15den Juli van dit jaar was het een kwarteeuw geleden, dat deze vereeniging te Arnhem werd opge richt, welk heuglijk feit ter algemeen© jaarvergadering, gehouden jl. Zater dag te Rotterdam, onder voorzitter- tchap van den heer J. W. G. Droste uit Haarlem, door de leden herdacht werd. Ter eere van dezen gedenkdag was do vergaderzaal met bloemen en planten versierd. De voorzitter herdacht in zijn ope ningsrede de belangrijkste voorvallen uit liet vereenigingsleveu in deze 25 jaar en wees op den togenwoordigen bloei der vereeniging. Bij de vereeniging zijn thans 29 vaste kantoren aangesloten. Do heer A. L. v. Elten te Arnhem werd benoemd tot secretaris-penning meester. De volgende vergadering heeft te Alkmaar plaats. Na afloop der vergadering werd den ledeu ecu 3 daagsche excursie naar de Wereldtentoonstelling te Gent aange boden, in welke plaats aan een feest maaltijd nog menige toast op het wel zijn en den bloei der vereeniging werd uitgebracht. DE INTERNATIONALE VREDES- BETOOGING, georganiseerd door het landel. comi té der Internationale Anti-Mil. Veree niging in Nedorland, in samenwer king met hel plaatselijk comité van acifcie in Den Haag, zal gehouden wor den op 31 Augustus op het landgoed De Bincklvorst., zoo meldt de N. R. Cl. EEN FEEST IN NATIONALE KLEEDERDRACllTEN. Er Heeft zich vóór eenigen tijd to Amsterdam een comité gevormd, het welk zich ten doel stelt, in September, in de week die ook H. M. do Koningin in de hoofdstad hoopt door te brengen 'n feest in nationale kleederdrachten to organiseeren. Dit comité hoopt op deze wijze, in dit historische feestjaar, de belang stelling van landgenoot en vreemde ling voor dit overblijfsel van ons historisch verleden to helpen verle vendigen. Het comité stelt zich voor dit doel te bereiken door uit alle oor den van ons land ingezetenen, die nog in hun dagelijkse!) leven of bij bijzondere gelegenheden een natio naal eostuiim dragen, naar de hoofd stad uit te noodigen. Akoo wordt niet. eene maskerade beoogd. Van verschillende zijden mocht het comité blijken van instemming met deze plannen ontvangen. Gemengd Nieuws Bootwerkersstaking te Lei th. Uit Londen wordt geseind: De houding van de bootwerkers te Leith, die staken voor loonsverhoo- ging, is zoo dreigend, dut de mili taire macht is aangezegd, zich in al les voorbereid te houden. Do admira liteit gaf instructies aan oorlogssche pen, oin zich gereed t© houden man schappen aan land te zetten, om per sonen en bezittingen te beschermen. Er was Vrijdag een opstootje, dat do politie dwong een charge te maken. Tuchteloosheid in het Bulgaarsclie leger. Een correspondent van dc „Frank furter Zeiltuig" te Sofia vertelt in een brief van 3 Juli, die langs een omweg is verzonden, eenige gevallen van tuchteloosheid in hei Bulgaarsche le ger. De „N. R. Ct." verhaalt Op een avond, ongeveer twee we ken geleden, zoo schrijft hij, werd do commandant van Sofia op straat aangevallen door een paar soldaten, aan wie hij gevraagd had, wat ze. zoo laat uitvoerden en of ze niet wisten, wien ze voor hadden. De soldaten gre pen hun revolvers en losten een na scholen op den commandant, roe pend: „We zullen je laten zien, wie je bent 1" Omstreeks denzélfden tijd beval een officier, die de ronde deed, aan een paar soldaten, die met hun vrienden in het restaurant Battenberg bier za ten te drinken, om het lokaal te ver laten, wegens het late uur. Toen de officier daarna op straat de mannen een schrobbeering gaf, dienden zij hem zulk een pak slaag toe, dat hij bewusteloos bleef liggen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In Belogradsjik werd een artille riekapitein, die een man van zijn bat terij had geslagen doodgeschoten. Laatst werd op den boulevard Don- doekof te Sofia evenzoo een officier door een paar van zijn manschappen vermoord. Men beweert, dat hij voor Tsjataldzja de mannen slecht had be handeld, en d3t hij daarvoor heeft moeten boeten. Een soldaat, die een paar dagen geleden met verlof naar zijn dorp was teruggekeerd, vond zijn gezin in diepe ellende. De voor raad meel, die hij voor zijn vertrek naar het leger had verzameld, was, zoo zei men hem, voor het leger in beslag genomen. Hij wist niets be ters te doen dan den lunet' (burge meester) van zijn dorp te gaan dood schieten die kmet was voorzitter der commissie van beslaglegging. Tal van soldaten der Jste divisie, die uit den omtrek van Sofia afkomstig is, en sinds eenigen tijd in de buurt van de stad kampeert, zijn gedrost. De jonge reserve-officieren en onder officieren hebben de grootste moeite zich te doen gehoorzamen. De ontevredenheid der soldalen, zoo eindigde de corresp., moet voor een groot deel op rekening van den poli- tieken toestand worden gesteld. Ieder soldaat hier is een politicus en maakt uit de kranten grondige studie van de onderhandelingen met Servië, Grie kenland en Rusland. Zoo maakt hij er zich ook een voorstelling van, of de regeering de belangen van hel land wel op do juiste wijze behartigt. VORSTELIJK BEZOEK. D© Berliner Zeitung' am Mitlag schrijft: Naar wij vernemen, zal de koningin van Engeland met haar dochter Mary half Augustus eon reis naar Duitschland maken om voor ge-, ruimen tijd naar Meeklenburg-Strelitz te gaan. EEN AARDBEVING DN WüRTTEM- BER'G. Uit Stuttgart wordt aan de Maan dag Ct. geseind: Zondagmiddag om zeven minuten over ©enen werd in geheel Wttrttentberg, alsmede te Straatsburg, een korte maar'hevige aardschok waargenomen. To Stutt gart vielen eon aantal personen op straat, terwijl van eenige geitouwen do schoorstecnen omlaag stortten. Het centrum van de aardbeving schijnt wederom evenals 16 Novem ber 1911 in do Zwabische Alpen gele gen to hebben, zoodat zij vooral in de plaatsen op die Alpen bijzonder sterk gevoeld werd. EEN VREESELUKE MISDAAD. In de omgeving van Palermo hoeft een vrreeseiijke misdaad plaats gehad. Een zekere Antonio Salerno, weduw naar, wilde opnieuw in liet huwelijk treden, maar zijn. aanzoek werd door hot meisje afgeslagen, terwijl zij ver klaarde nooit te zullen huwen, met een man die reedis een kind had. Sa lerno, die een zoon uit zijn eerste hu welijk had, nam het wanhopige be sluit zicli van zijn kind te ontdoen. Hij nam het achtjarig knaapje mee naar een afgelegen plek en doodde het. De misdaad werd evenwel spoe dig ontdekt, doch toen do politie de woning van den moordenaar nader de, verschanste Salerno zich en be gon hij op de agenten to vuren. Een der gendarmes werd gewond. Het ge lukte den mannen evenwel spoedig om den radeloozen moordenaar gevangen te nemen, zoo meldt het N. v. d. D. FEESTEN IN BELGÏê. In België, en speciaal in Antwerpen is Zondag feest gevierd ter gelegen heid van den 30ston verjaardag van do vrijmaking van de Schelde. In een bijeenkomst, georganiseerd door de Kamer van Koophandel, hield de heer de Brocqueville oen rede. Aan een banket namen vele autori teiten deel. DE AMNESTIE IN FRANKRIJK. De Kamer heeft met 450 tegen 137 stemmen geweigerd amnestie te ver kenen aan dc militairen, die veroor deeld waren wegens betoogingen te gen do wet op den 3-jarigen dienst plicht. DE STAKING IN ZUID-AFRIKA". De regeering zal morgen, Dinsdag, de deputatie der arbeidersvereenigin- gen ontvangen ter bespreking van de wenschen en verlangens der mijnwer kers. Hedenmorgen ziet do toestand et- wat beter uit. Pers-Overzüdit SOCIALISTISCHE MINISTERS. De redactie van „Het Volk" ant woordt op het artikel van den heer W. H. Vliegen o.a. De hoofdzaak, waarop het heele be loog van Vliegen neerkomt, is: aan vaarding der portefeuilles verzekert ons de invoering van staatspensioen en Algemeen Kiesrecht. Wat het staatspensioen betreft, dat kunnen wij laten rusten. D© uitbreiding van art. 369 tot alle behoeftigen 'die hel noo- dig hebben, is, voor zoover de Twee de Kamer daarover heeft te beslissen, verzekerd. Er kón geen kabinet optreden, dat geen rekening zou houden met den eisch, door Tijdeman en Troelstra on afhankelijk van elkander en door beiden op eigen gronden verdedigd. Zulk een kabinèt zou de nieuwe Ka mei-meerderheid onmiddellijk tegen over zich vinden, en naar huis wor den gejuttgd. Wat overblijft, is do vraag, of liet optreden van een vrijzinnig-socialis tisch ministerie een redelijken waar borg geeft voor de tot standkoming der grondwetsherziening. Vliegen verzekert: dan komt zij onverbidde lijk. Dit is een zoo profetisch optimis me, dat elk nader onderzoek ver werpt. Wij meenen, dat vóór alles de nuchtere werkelijkheid in het oog moet worden gehouden. Laat ons nu dadelijk constoteeren, dat de liberale pers van den beginne af de vorming van zulk een kabinet, da», wij niet wenschen, maar dat zij zegt, zoo vu rig te verlangen, zoo moeilijk moge lijk 'heeft pogen te maken. Dr. Iuiy- per schreef daags na de stemming: die taak is weggelegd voor mijmaar Kuypcr mag gerust vacantia houden: de groote liberale pers heeft zijn rol overgenomen. Terwijl Troelstra zelf wel bezwaren, heeft aangevoerd tegen het deelnemen aan de regeering van socialistische ministers, maar zich omtrent het aanbod van <ir. Bos nog met geen enkel woord heeft uitgela ten, komt de „Nieuwe Crt." reeds met de boodschap, dat een concentratie- kabinet zich aan een belofte van steun, door de socialistische Kamer fractie gegeven, niet kan storende socialistische ministers moeten in het kabinet de gijzelaars zijn voor de onbetrouwbare socialistische Kamer fractie. Zijn die ministers, die toch vrij zeker uit de fractie zouden wor den gekozen, dan wel betrouwbaar De „Nieuwe Rotlerdamsche Crt." gaat een stap verder, en begint alvast met Troelslra, aan wien het blad de portefeuille van Justitie heeft toege dacht, te bespotten als minister van klasse-jusitie. Wee hem, als hij mocht raken aan haar heilig huisje 1 En „Het Handelsblad" dreigt zelfs met bestrijding van een concentratie-ka binet, zonder socialistische ministers, dat mocht denken aan een concessie bij de militaire uitgaven aan onze Kamerfractie. Dergelijk geschrijf, onmiddellijk na den uitsag der verkiezingen, bewijst, hoe weinig ernstig er in de redactie- hureau's der liberale kranten aan ge dacht wordt, het concentratie-pro gram, en in het bijzonder het Alge meen Kiesrecht te verwezenlijken. Het geeft eenigszins een denkbeeld van de levensvatbaarheid van een vrijzinnig-socialistisch kabinet. De lieeren bemoeilijken de vorming van zulk een kabinet zooveel zij kunnen en mocht het er eenmaal zijn, dan kan het alvast rekenen op bestrijding en bespotting van de groote liberale organen van Amsterdam en Rotter dam. Dat is nog maar de buitenkant. Maar toch doet een stukje als dat van „Het Handelsblad" de vraag' stellen zijn wij door den stembusuitslag ver plicht. onvoorwaardelijk aan de ka binetsformatie deel te nemen? Heeft de concentratie er recht op, onze mannen bij de kraag in het ministerie te sleepen, hen daar neer te zetten, en te verklarennu wordt er verder geregeerd precies zooals wij het wil len gij hebt niets in te brengen zoo lang wij uitvoering geven aan uw en ons gemeenschappelijk herstemmings program? Dat kan geen verstandig man meenen. Als de concentratie so cialisten in het kabinet haalt, moei zij willen waartoe ook wij ten aanzien van concentratie-ministers bereid z:jiihun hei regec-ren mogelijk ma ken. Er moeten dus herhaaldelijk over en weer concessies worden ge daan. Hoe dat in liet liberale kamp zal .worden ontvangen, weten wij nu al voldoende." „Het Volk" betoogt dan verder, dat ■liet kabinet enkele jaren noodig zal hebben om zijn taak te vervullenen in dien tijd zal het door den onnatuur lijken aard zijner samenstelling, naar beide zijden aanhangers verliezen. „Een element van groote beteekenis is in deze kwestie de huidige samen stelling der Eerste Kamer. In dit college heeft dr. Kuyper de leiding der oppositie, die er een meerderheid is. Zal hij een openlijken strijd aan binden tegen de stembus-uitspraak Wij zouden dien Strijd niet vreezen dan zou Kuyper dc leuze moeten aan- j heffen: tegen de democratie de cle- ricale reactie; en dien strijd durven wij altijd aan. Graag zelfs Maar als hij den kleinen oorlog gaat voeren Als hij obstructie maakt op zijn ma nier, zooals hij deed bij de eerste On gevallenwet? Als hij gebruik maakt van de innerlijke zwakheid van het kabinet, om nu eens een wetsontwerp te doen kelderen, dan eens een minis ter te doen duikelen, nooit met de uitgesproken bedoeling om een ge vecht te aanvaarden over de heele linie, maar altijd met het uitgestre ken gezicht van Harer Majestéits meest loyale opposilie? De kans is werkelijk al te groot, dat de tegenstellingen in het kabinet zich zoo toespitsen, dat er een crisis ont staat, die Kamerontbinding na zich sleept. En als dan onze 144.000 niet met een aanzienlijk getal zijn toege nomen, dank zij onze frisch en forsch voortgezette actie, dan kunnen wij aan het kabinet niet liet verlies ver goeden, dat de overioopers naar rechts het berokkenen, en het Al gemeen Kiesrecht is van de baan „„De Nieuwe Crt." beweertals de concentratie Troelstra niet vast heeft ais gijzelaar in den ministerraad, dan is onze fractie niet te vertrou wen. Is onze partij zoo bekend om huar woordbreuk? En aLs de fractie bestaat uit een troep wilde schapen, als de onbetrouwbaarheid harer leden voortkomt uit den last en de rugge spraak hunner kiezers, wordt die kudde dan mak doordat men haar den herder ontneemt? Laat men ermee tevreden zijn, dat met het aanbod der ministorsporte- feuilles aan de constitutioneele vor men is voldaan. En laat al wat de mocraat is, elk die liet onvervalscht Algemeen Kiesrecht wil, met ons sa menwerken, om de voorwaarden te vinden., die aan een vrijzinnig kies rechtministerie geven een mooie kans Van weerszijden zal er dan wat wor den geplooid; onze partij zal daartoe zijn te vinden. Zij zal weten, dat een j vrijzinnig kabinet een bourgeois-re- geering is; maar zij zal ze om het j kiesrecht de minst verwerpelijke ach- I ten die op bet oogenblk in Nederland kan bestaan. Zij zal een openlijk ac- coord met haar sluiten de naleving ervan zal voor ieder zijn te conlrolee- ren. En wie het meest loyaal het ac- coord houdt, zal zijn aanhang in het volk liet sterkst zien toenemen. In de gegeven omstandigheden js de door ons aangegeven weg het eeni ge middel om de kiesrechtbeweging te versterken tot een onweerstaanbare macht. Deugdelijke argumenten erte gen zijn tot nog toe niet geopperd. In dien de concentraiie dezen weg wei gert op te gaan, zal zij hebben bewe zen, met Algemeen Kiesrecht slechts tc hebben geschermd, om kiezers tot zich te lokken die bij haar niet behoo ren. Aanpakken t roept Vliegen. Juist, dal willen wij allen. Maar geen touw, dat versleten is tot op haar vezels, en dat knapt, en ons op den grond doet rollen zoodra het kiesrechtsehip in de haven moet worden getrokken. Werp on3 een Hinken kabel toe, antwoor den wij den kabinetsformateur, en al komen wij niet op uw schuit, wij hel pen u door de branding I" Het vrij-liberale weekblad ,.De Fak kei" merkt op, dat, ofschoon naar het schijnt een ruim voldoend aantal por tefeuilles Troelstra is aangeboden, en als program ad hoe de socialistische herstemmingseischen zijn genoemd, men het toch tracht voor te stellen, getrouw aan de sociaal-democratische traditie, also! er eenige reden tot wantrouwen tegen de vrijzinnigen, tegen de vrije liberalen vooral zou bestaan. Ten onrechte gelijk reeds zoo me nigmaal .De vrije liberalen zien, na tuurlijk, zeer ongaarne de socialisten niet de verantwoordelijkheid voor een deel der Regeering belast, maar toch nog veel minder gaarne zien zij mr. Troelstra en de zijnen in wezenlijk heid regeeren zonder verantwoorde lijkheid en dit zouden zij doen in dien een concentratie-kabinet werd gevormd waarin géén socialistische ministers waren opgenomen. Wij begrijpen dat het geval voor de S. D. A. P. zeer moeilijk is, en voelen niet anders dan deelneming voor haar pijnlijke positie. De sociaal-de mocratische traditie wil nu eenmaal dat men zich bepaalt tot afkeuren, en tot indienen van ver strekkende amendementen en wetsvoorstellen, voor welker uitvoering anderen de verantwoordelijkheid moeten dragen. Aile zeil doen, met al de moeite, de zorgen, met alle begrenzing die de beschikbare middelen gebieden, heeft men steeds van zich afgeworpen zoo in Zweden, zóó in Denemarken. Men behoudt zoo de gelegenheid veel te be loven, het niet nakomen dier beloften aan anderen te wijten, en voor alle critiek gevrijwaard te biijven. Aan dien Paradijs-toestand zal nu een einde moeten komen of de nuchtere Hollandsche arbeider zal eindigen met zicli van zooveel politieke onver antwoorde! ijkheid af te keeren. BUITEN CONSULT. De driestar-schrijver van „De Standaard" schrijft over het feit, dat de ar.-ti-revolutionnairen niet door de Koningin zijn geraadpleegd in zake de kabinetscrisiss Het heeft de aandacht getrokken, dal in zake de niinisterieele crisis consult bij alle staatkundige partijen is gezocht, met uitzondering alleen van de anti-revolutionnairen. Feitelijk is dit zoo. In consult geroepen zijn van links de heer Troelstra van de socialisten, de beer Bos van de vrijzinnig-demo craten, de heer De Meester van de unie-liberalen en de heeren Tydeman en Roëll van de vrij-liberalen. En zoo ook rechts de heeren Van Nispen en Nolens van de Roomsch-Kalholieken en de heeren Schimmelpenninck en Lobman van de Christel ijk-histori sche partij. Het valt dus niet tegen te spreken, dat uit alle partijen perso nen in consult zijn geroepen, alleen uit de onze niet. Temeer trok dit ditmaal de aan dacht, omdat het anders geen ge woonte was, dat de partijen, die de nederlaag bij de stembus leden, voor advies gehoord werden. In den regel zelfs beeft het consult zich bepaald tot het in gehoor roepen van de olfi- cieelc personen, t.w. de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal en ook wel den vice-president van den Raad van State. Thazis ech ter heeft men ook officieus consult gehouden, cu wei met representanten van aiie partijen, niet alleen van de partijen, die bij de stembus wonnen, maar evenzoo van de partijen, die bij de stembus verloren. Iets wat te meer in 't oog springt, zoo men er op lel, dat terwijl de Roomsch-Katholieke en de Christe- lijk-llistorische partijen reeds officieel in de lieeren Van Nispen en Schim melpenninck optraden, toch ook de voorzitters van de clubs dezer beide partijen, de heeren Nolens en Lob man, gehoord zijn, en daarentegen alleen de lieer Middelberg, de voor zitter der anti-revolutionnaire partij, niet. Dit nu kan niet daaraan liggen, dat onze partij te kleiu in aantal leden was geworden. Immers de vrijzinnig- democratische, de vrij-liberale en de Christelijk-I-Iistorisclie partijen zullen, hoe zware verhezen wij ook leden, ook in de nieuwe Kamer nog altoos beneden ons in 't ledental staan, en toch zijn de voorzitters van deze drie wel in consult geroepen. We mogen ons dan ook niet ont veinzen, dat er in dezen samenloop van consulten wel iets lag, dat be vreemding wekte, en we begrijpen het, dat meer dan één liet gevoel kreeg, dat wij gepasseerd waren. Eu toch, bij nader bezien beslaat voor dit gevoel van bevreemding niet de minste oorzaak. Immers men mag onderstellen, dat ook de heer Middelberg zeer stenig gehoord zou zijn geworden, zoo hem niet de tegenslag had getroffen, dat hij behoorde tot do leden der oude Kamer, die in de nieuwe geen zitting zullen hebben. Dit was niet hel geval met de ove rige heeren. Die waren allen weer in- gekozen. Alleen Amsterdam VII had teleurgesteld. Met hel einde der ïitting treedt der halve de heer Middelberg in het pri vate leven terug, en hieruit volgde als van zelf, dat hij niet als raadsman van de Kroon kon optreden, waar het de vraag gold, in wat richting 's lands politiek zal tc leiden zijn, niet nu, maar na den derden Dinsdag in Sep tember. Het thuis gelaten zijn van den voor zitter van onze club was dus volko- ien normaal en natuurlijk. DE SOCIALISTEN F.N DE KABI NETSFORMATIE. De Haagsch© redacteur van hel Alg. Handelsblad deelt mede. dat hij met een Deen sprak. 'Deze deelde hem me de, dat in Denemarken de socialisten een afwijzende houding tegenover deelneming aan een kabinetsformatie hebben aangenomen in nog vee] kras sere omstandigheden dan wij thans hier heieven. Immers, daar hebben de socialisten een meerderheid in het Folkething (overeenkomende met onze Tweede Kamer) en nochtans hebben zij een opdracht tot kabinetsformatie an de hand gewezen. DE A. R. EN DE CRISIS. Het Alg. Handelsblad schrijft: Ook De Standaard heeft zich bezig gehouden met het feit. dat dr. Kuy- per's advies niet door de Koningin in deze Minister-crisis is gevraagd, maar het blad doet net alsof niet de partijleider, doch de voorzitter der Kamerfractie in normale omstandig heden zou ziin gehoord. Maar de lieer Middelberg (de voorzitter dier fractie) was als Kamerlid niet herkozen en dus moest de antirevolutionaire bond gesloten blijven. Ei zoo, Maai .vaar- om heeft de Koningin, terwijl mr.. Drucker geen deel meer uitmaakt van de nieuwe Tweede Kamer, toch wel een anderen vrijzinnig-democraat we ten te vinden oih het advies te ver-' nemen? Koloniën DE BOMAANSLAG TE KOETO- ARDJO. Uit bórblvten uun d© Delibladen blijkt, dat bij eene huiszoeking bij den verdachte, zekeren Herklots, een koeliewerver, tc Lawang woonachtig, sterke aanwijzingen voor diens schuld .verden gevonden. De verdachte en zijn kameraad werden aangehouden. IN EEN RAVIJN GEVALLEN. De Loc. deelt mee: Het garnizoen is in goede conditie van de manoeu vres tc Bojolali teruggekeerd. D© luitenant G., die te Bojolali in een ravijn gevallen is, ligt te Magelang in het hospitaal en zal vermoedelijk ge opereerd moeten worden. VOLKSGEZONDHEID. De Javabode meldt, dat de rosee- ring in 1911 voor pest-bestrijding heeft uitgegeven f 3.500.000, in 1912 fl.S60.000. Nog grootere uitgaven zul len volgen, nu de ziekte zich uitbreidt Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Gorontalo vertrok 19 Juli van Rotterdam naar Java. Het st. Ivawï (uitreis) vertrok 19 Ju li van Lissabon. Het st. Wilis arriveerde 19 Juli van Java te Rotterdam. Het st. Tambora (uitreis) vertrok 19 Juli van Perim. Het st. Tcrnale (uitreis) is 18 Juli Sa gres gepasseerd. Hel st. Wilis (thuisreis) is 18 Juli Ouessant gepasseerd. HOI. L AND-AM ERIKALIJ N. Het st. Andïjk, van Rotterdam naar Cuba. Mexico en New-Orleans, pas seerde 19 Juli Prawlepoint. Het st, Barcelona, van Canada naar Rotterdam, passeerde 19 Juli Lizard, Het st. Maartensdijk arr 19 Juli van New-Orleans le Rotterdam. Het st. Potsdam arr. 19 Juli van New-York te Rotterdam. Het st. Themislo vertrok 17 Juli van Fernandina naar Baltimore. Het st, Westerdijk vertrok" 19 Juli van Rotterdam naar Nevr-York. Het st. Willehad, van Rotterdam naar Canada, passeerde 18 Juli Fame point. Het st. Wittekind vertrok 18 Juli r, Montreal naar Rotterdam. Het st. Zuiderdijk vertrok 19 Juli van Rotterdam naar Boston en Pbila. dêlphia. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisïa (uitreis) arriveerdo 18 Juli le Montevideo. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Maurits, (uitreis) is 19 Juli des oelitens Dungeness gepas seerd. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Het st. Neleus, van Japan en Singa pore naar Amsterdam, passeerde 18 juli Prawlepoint STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Banda (uitreis) is 18 Juli Gi braltar gepasseerd. Het st. Timor (uitreis) arriveerde 19 Juli te Sabang.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7