Omtrent deze vraag bestond tus- jscheti mèerderlieid en minderheid een verschil van meaning, dat vrijwel de discussie beheerschte. De minderheid vreesde, op grond van de boven ge schetste gevaren, dat door de weige ring der portefeuilles het gehecle her- slemmingsprograin op 't spel zou wor den gezet, en zag in de aanneming van het voorslel-Bos, zelf te doen waartoe de verkiezingen ons de macht gegeven hebben, de eenig zekere weg om kiesrecht en pensioen te verkrij gen de meerderheid achtte de kans tot verwezenlijking van dat program grooter bij verwerping van dat voor stel. Zij toch weet den verdachten ijver van rochtsche en conservalief- liberale zijde om onze Partij, die slechts 18 procent der kiezers achter zich heeft, in de regeering op te ne men. niet aan hun zucht om het al gemeen kiesrecht zoo spoedig moge lijk in te voeren; maar aan hunne overtuiging, dat daardoor de minste kans bestaat onder een innerlijk ver deeld ministerie, dat elk oogenblik gevaar loopt uiteen te vallen en dat aan zijne tegenstanders de meeste punten van aanval biedt. Zulk een ministerie zou 'dat zijn, wat dr. Bos thans bezig is te vormen een vrijzin nig ministerie, een dus dat homogeen is in zichzelf, biedt voor uiteenvallen en verzwakking minder kans. Nevens deze redenen, aan het be lang van algemeen kiesrecht en staatspensioen ontleend, namen bij de bespreking de gevolgen voor het ka rakter, de eenheid en de ontwikke ling der partij een breede plaats in. De minderheid was van oordeel, dat de Partij zonder gevaar voor hare eenheid en innerlijke kracht op het voorstel kon ingaan, vooral wijl het slechts een medewerking iu een mi nisterie betreft voor een te voren of- gebakende taak (de verwezenlijking onzer herstemmingseischen), terwijl daarentegen het vertrouwen dat dui zenden in de' partij hebben gesteld, als sterkste en meest vertrouwbaar element in den strijd voor algemeen kiesrecht en staatspensioen door de weigering diep zou worden geschokt, welke teleurstelling de positie der partijen in hooge mate zou schaden. De meerderheid echter kon zich-niet voorstellen, dat dezelfde argumenten thans door de vrijzinnigen voor de noodzakelijkheid van soc.-dem. minis ters aangevoerd, eenmaal door ons aanvaard, ook niet een volgende maal zouden gelden, om onze Partij aan de liberalen te binden en haar in lnire vrijheid van critiek te belemmeren. Na de grondwetsherziening komt, voor de kieswet, het algemeen vrou wenkiesrecht aan de orde, voor de de mocratie van nog ingrijpender be lang dan het algemeen kiesrecht voor mannen. Daarna kunnen bijv. de vrijzinnigen den tienurendag van ons overnemen, en ons verplichten, dien als deel der regeering in te voeren. Kon dit alles geschieden, zonder on zen strijd tegen het kapitalisme en ons wezen als socialistische partij te schaden, dan zou men dit kunnen toejuichen maar het tegendeel is het geval. Het voorstel van dr. Bos beoogt, volkomen konsekwent, schor sing van strijd niet slechts in dc Ka mer, maar ook daarbuiten. Een tij delijke wapenstilstand, onverbiddelijk noodig ter verovering van een wapen, om straks dien strijd scherper te kunnen voeren, zou kunnen worden aangevangen. Maar nu het voorstel, daarvoor niet eens bevorderlijk, ten gevolge moet hebben een periode van wapenstilstand, die vrijwel op sta king van strijd gelijkt, zou aanne ming ervan de Partij leiden in een nieuwen koers, haar maken tot het deel eener anti-clericale combinatie, de anti-these bevestigen, haar etrijd- karakter, hare werfkracht onder de arbeiders, haar revolutionaire élan, daarmede op den duur óók haar her vormingskracht bederven, het beste deel der arbeiders van zich ver vreemden, desorganisatie en scheu ring teweegbrengen en dus ingaan tegen het eigenlijk wezen en doel onzer beweging. De minderheid wees op het verschil iu wezen van een grundwelherzie- ningskabinet en elk ander, en achtte daardoor het uitzonderingsgeval aan wezig om een bijzondere houding aan ie nemen. Zij achtte de vrees voor een voortzetting van de samenwer king na totstandkoming der grond wetsherziening hersenschimmig en meende, dat de Nederlandsche arbei dersbeweging voldoende socialistisch geschoold is om niet ten prooi te val len aan verwarring en misverstand, als maar voldoende vaststaat, dat .de bedoeling van deze samenwerking geen andere is en niet verder strekt dan algemeen kiesrecht en staatspen sioen tot stand te brengen. Van wat daarbuiten ligt kan wel een of ander worden binnengehaald, maar dat wordt niet op den voorgrond gesteld. Zij was niet van oordeel dat de \oorgestelde tijdelijke samenwerking, in regeering en parlement, in het land verstrekkende gevolgen kon hebben, wijl o.a. op het gebied van gemeente en provinciale verkiezingen de zaken blijven staan als vroeger, en hoog stens bij een enkele tusschentijdsche Kamerverkiezing tijdens den duur Aan liet vrijz.-soc. ministerie een sa menwerking bij de stembus er uit zou voortvloeien. Ten slotte werd de vraag in stem ming gebracht, of hel voorstel, zooals hel door dr. Dos was gedaan, moest worden aangenomen. Hiervóór ver klaarden zich S, hiertegen 13 stem men, zoodat het voorstel wordt afge wezen. Hierna kwam de vraag op, of, met het oog op den aard van de genomen beslissing, een buitengewoon congres wel noodig was. llet P. B. had dit bui tengewoon congres, waartoe in de vo rige in principe was besloten, onmid dellijk na het inkomen van 't aanbod van dr. Bos, uitgeschreven, ten einde de partij in de gelegenheid te stellen, zich er op voor te bereiden. De gehec le vergadering was het eens om na hare thans genomen beslissing, het buitengewoon congres niet te hou den. De minderheid gaf toe dat dc zaak waarom het ging. eene was van ten aard en een gewicht dat niet an ders don bij groole meerderheid er toe kon worden besloten, wat zij na de beslissing van deze vergadering, uit gesloten achtte, terwijl de meerder heid geen reden meer had een huilen- gewoon congres te wenschen. Daarom werd niet algemeene stem men besloten de uitschrijving van een buitengewoon congres terug te ne men. FRIEZENDAG TE BAARN. Zondag werd te Baaru onder voor zitterschap van den heer B. S. llyl- kerna van Zwolle de eerste Friezen- dag gehouden van „den Boun fen Frijske Solskippen büten Frysdan." De voorzitter deelde mede, dat de Bond in vier jaren van 9 tot 22 af- deelingen was geklommen en thans ongeveer 2400 leden telt- - Daarna werd «en aanvang gemaakt met den zangwedstrijd van Friesche koren. Do jury, bestaande uit de hoeren A. Alberda, H. van der Hooien en F. Ho mistra, kende dg prijzen toe als volgt: Verpl. nummer. 1© prijs Selsldp Den Haeah, 2e prijs Selskip Amster dam. Vrij nummer: le prijs Selskip Amsterdam, 2e prijs Selskip 'Den Haech. Een zilveren medaille werd ook toegekend aan iheit Selskip Utert. Na afloop van den wedstrijd veree- nigden zich alle deelnemers aan den Friezendag in het Baannsche Bosch, daartoe afgestaan door de Koningin- Moeder. De heer R. W, Canne van Amster dam hield aldaar een feestrede. Hij schetste de liefde der Friezen voor hun schoone taal. Onder leiding van den heer A. Al berda werd daarna door de vijf zang koren. het verplichte nummer van den wedstrijd gezongen. Tegen halfzes vereenigden zich de Friezen aan den mienskiplik miel (ge- meenschappelijken maaltijd), waar aan door ruim 200 personen werd deelgenomen. ADAT EN CHRISTENDOM. Mr. J. C. Kielstra, adjunct-adviseur voor de bestuurszaken der buitenbe zittingen bij hel departement van bin- nenlandsch bestuur in Ned. Indië, heeft, zoo meldt de N. R. Ct., een op dracht van de regeering ontvangen, om p^rst hier te lande en daarna ter plaatse zelf. gegevens te verzamelen omtrent de wijzigingen, die de adat reeds heeft ondergaan onder den In vloed van het christendom, en de re geering van advies te dienen omtrent de maatregelen, die genomen kunnen worden om dit gewichtig verwor- dingsproces van oude volksgebruiken in de rechte banen te leiden. Mr. Kielstra is nu gereed met het bestudeeren van de hier aanwezige ge gevens en vertrekt 7 Aug. weder naar Ned.-Indië. na eerst eene samenkomst te hebben gehad met de leidende per soonlijkheden op zendingsgebied. ter bespreking van het huwelijk en de sluiting daarvan, met het oog op de positie, hierbij in te nemen door de christelijke gemeente en hare voor gangers. en de rechtspositie der inl. christengemeenten, een punt, dat her haaldelijk aanleiding tot moeilijkhe den gegeven heeft. VERPLEGER BRAAMS. Het stoomschip „Jason", met het stoffelijk overschot van W. P. Braams aan boord, wordt omstreeE-s 2 Augus tus te Rotterdam verwacht, zoo meldt de Maasb. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM. Kardinaal Van Rossum werd Zon dagmiddag met buitengewone plech tigheid in Den Bosch ontvangen, llij werd omringd door een stoet van dui zenden leden van vereenigingen met banieren van het station gehaald. In do versierde St. Janskerk—had een grootsche plechtigheid plaats en sprak de kardinaal de- aanwezigen toe. Aan wezig waren burger en militaire auto riteiten. Des avonds werd een plech tig lof gecelebreerd door den kardi naal iu de kerk der patei's Redempto risten, in wier klooster hij verblijft. Maandagmorgen droeg de kardinaal in dezelfde kerk een Mis op <-n reikte persoonlijk daarbij de communie t it aan de talrijke aanwezigen. De Katholieken le Groningen bren gen geld bijeen orn daarvoor Kardi naal van Rossum een huldeblijk aan ie bieden, zoo meldt de N. R. Ct. MINISTER COLIJN. Do tijdelijke minister van marine, de heer Colijn, zou heden naar Am sterdam vertrekken, ten einde met zijn adjudant, den luitenant ter zee le klasse Jager, tegenwoordig te zijn hij de te waterlating op 's Rijles werf van het tankschip „Arlesimi". KINDEREN ACHTERGELATEN. De Tijd meldt: Te Tiel wild© de arbeider W. F. met zijn vrouw en hel jongste kind per spoor naar Duitschland vertrek ken. Het bleek echter dat Let echtpaar nog 5 kindoren in hun verlaten wo ning had achtergelaten. De politie was hiervan verwittigd en kwam nog bijtijds aan het station, om het echt paar te verhinderen te vertrekken, al vorens de andere kinderen te hebben verzorgd. Nadat dit geschied was bij een familielid, kon het echtpaar en kele uren later do voorgenomen bui- tenlandsche reis aanvaarden. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. De N. R. Ct. meldt nader: Zondagmiddag zijn uil de haven te Delfzijl de lijken opgehaald van Jo hannes Hins van Nieuw-Minster en W aller Kuil uit Dantzig, de een ma troos op het Duitsche stoomschip Ut- gard en do ander op do Occident, ook een Duits oh schip. De twee schepen liggen in de haven van Delfzijl. Zaterdagnacht zou één van de twee overboord gevallen zijn van een roei boot, waarmee een aantal personen naar boord van dc genoemde schepen roeiden. De ander zou pogingen heb ben gedaan om hem to .redden, waar bij do roeiboot was omgeslagen. Daardoor waren ze beiden verdron ken. De lijken vertoonden echter ver schillend© wonden en men denkt daarom aan misdaad. POGING TOT MOORD OP ZIJN VADER. Te Winschoten is de 16-jarige KL v. d. W., timmerman, te Ommelander- wijk, als verdacht van herhaalde po ging tot moord op zijn vader ter be schikking van de justitie gesteld, zoo meldt de N. R. Ct. GESTRAND. In den nacht van Zaterdag op Zon dag jl. is nabij Elburg het vaartuig van schipper M. van der Wolden ge strand, komende van Rotterdam met een lading hout, bestemd voor Kam pen. Door den Elburger visscheir, II. van Tongeren en zijn knecht, zijn Zondagmorgen de opvarenden: de schipper, zijn vrouw on zijui drie jeug dige kindern, behouden te Elburg aan land gezet, zoo meldt de Tijd. ONTROUW BEAMBTE. De brievenbesteller K. te Oegstgeest, die werd verdacht zich gelden te heb ben toegeëigend, welk-e hem door een ingezetene warren meegegeven om ze per postwissel te verzenden, heeft be kend zich aan dit feit te hebben schul dig gemaakt, zoo meldt de N. R. Ct. ONGELUKKEN. In het pakhuis der firma Sclirötter Co. op den Singel to Amsterdam had een ernstig ongeluk plaats. Er stortte een hoeveelheid opgestapeld glas plotseling in elkaar. De~mc©ster- knecht en een los werkman kwamen er onder én werden door de scherven ernstig gewond. Per auto-ziekenwagen werden de beide gewonden naar het Binnengasthuis vervoerd. De Tel. meldt: In de Noord-Oostergracht te Har lingen verdronk een tweejarig zoontje van schipper Wouters. Maandagmiddag aan de Lunetten te Utrecht, werd een man door een trein aangereden. De ongelukkige, wien het hoofd zoo goed als afgereden werd. was onmiddellijk dood. NIEUWE NEDERLANDSCHE POSTZEGELS. Naai- de Mansbode verneemt wordt de uitgifte overwogen van nieuwe Nedenandsche postzegels, van drie cent en hooger. De uitgifte zal echter niet vóór het volgende jaar geschie den. TOCHTJES NAAR INDIë. De Stoomvaartmaatschappijen „Ne- dcrland'en „Rott. Lloyd" hebben 't voornemen bij voldoendeb elangstel- ling 'n passagiersstooraschip in 't vroe ge voorjaar van 1914 (ongeveer half Maart tot einde Juni) een speciale toeriestenreis te doen maken naar Java en Sumatra. SARélvAT ISLAM. Donderdag is in Den Haag aange komen de Javaansche prins Pange- ran Hangabèhi IV, oudste zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta. Naar wordt vernomen, blijft deze prins ongeveer een jaar in Europa en reist hij onder geleide van den ge- wcsielijicen secretaris van öoerakar- ta met verlof, <ie» heer W- Ingeniuyü. tiaiiganeüi IV is beschermneer van de vereemging barekal islam, waar omtrent, vooral in de laatste weken, de belangstelling: in Nederland zeer is toegenomen. GEMEENTEWERKLIEDEN TE ZAANDAM, Bij den gemeei teraad is ingekomen een voorstel der Raadscommissie, die de noodzakelijke wijzigingen van liet werkiiedenxegltment onderzocht. De commissie hoorde daartoe de afge vaardigden der werkiiedenorgnnisa- ties en haar hoofdbesturen en heeft grootendeels de uitgesproken wen- ijjlien ingewilligd. De commissie wensc-ht de voorgestel de wijzigingen te doen ingaan op 1 Juli 1918 en becijfert, dat daaruit zul len voortvloeien meerdere kosten voor den reinigingsdienst van f GOOD, voor de gasfabriek f 4200 en voor openbare werken-van f 600. Kort samengevat luiden de voorge stelde wijzigingen: De plaats van een ander in te nemen is niet noodig bij werkstakingen. Het aannemen van fooien is streng verboden. Daarom wordt het loon extra met 54 cent per week verhoogd. De geldstraffen zijn afgeschaft. De werktijd wordt verminderd tot 9 uur daags, en er worden minstens 26 vrije Zondagen gewaarborgd. De werklieden hebben recht op 10 dagen verlof met een extra-uitkeering van f 10. De loonklassen zijn afgeschaft. In de plaats daarvan komen 5 periodieke verhoogingen om de 2 jaren. De gelegenheid wordt geopend, werk lieden gedurende een bepaalden tijd voor gemeenterekening elders te doen verplegen. GUL. Men ineldt uit Apeldoorn aan de Tel.: Een scholier vond op straat «.en bankbiljet van f 1000 en bracht het naar hert politiebureau. Daar was juist de heer O., die het geld verloren luid, om opgaaf te doen van zijn ver lies. Uitermate voldaan, was de heer O. zoo royaal den jongen die hom de f1000 terug bracht een belocning te geven. De eerlijke jongen kreeg... een dub beltje. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Men meldt uit Groningen d.d. 21 Juli aan de Tel.: Door zijn verkiezing tot lid der Eer ste Kamer, zag prof. rnr. H. L. Druk ker zich genoodzaakt voor liet lid maatschap der Tweede Kamer te be-: danken en moet hier ter stede dus een tusschentijdsche verkiezing plaats hebben, geldig tot Septemlier a.s., als wanneer de nieuwe Kamer bijeen komt. De candidaatstelling was op he den bepaald. Aangezien echter geen candidaten weixlen opgegeven, blijft de plaats onbezet. Stadsnieuws DE VRIJE SOCIALISTEN OVER MR. TROELSTRA's HOUDING. De vrije socialisten zijn niet inge nomen mei het bezoek van Mr. Troel stra aan de Koningin. De heeren G. Kijnders en F. Doruela Nieuwenhuis trekken daarom het land door om Jiun ontevredenheid kc-nbaar te maken. Maandagavond kwamen de sprekers te Haarlem en vonden er de zaal van de Vereeni- ging met meer dan 1200 menschen gevuld. „Voorwaarts" speelde eenïge mu- zieknummei'ljes en daarop leidde de lieer Sclieffers de sprekers in. De heer G. Rijndcrs sprak over het bezoek van Mr. 'lToelslra en stelde tegenover den sociaal-democraat, die nu in gala naar het Hof ging en daar bleef lunchen, den jongen Troel- stra, den redacteur van den „Socia list", in welk blaadje hij zich in scherpe bewoordingen over de Ko ningin uitliet. Vooral laakte spreker bet in Mr. Troelstra dat hij niet de Koningin had geconfereerd over de beste wijze van het bestuur van den kapitalistisclien 6taat, wat z. i. in strijd is met de socialistische idee. Spreker constateerde, dat de sociaal democratie aan het afzakken is en in wezen niet meer verschilt met de bur gerlijke partijen. Spreker betreurde het, dat de arbei ders zich door de sociaal-democraten laten verschalken. Duizenden gul dens worden weggegooid bij de ver kiezingen en de sleepers te Rotterdam konden geeu steungeld ontvangen, wanneer zij geen pand gaven aan den Besturenbond. Spreker ontkende, dat Domela Nieuwenhuis naar de Koningin zou gegaan zijn, gelijk de sociaal-demo craten beweren. Toen hij Kamerlid was heeft hij geweigerd deel te ne men aan een diner ten hove. Spreker keurde daarop '1 parlementarisme af. Te Zaandam heeft men nu een so ciaal-democratische meerderheid (ap plaus), maar men hoeft daarom niet blij te zijn en te applaudisseeren, zegt spreker, want daar zal niets veran deren, evenmin als er te Goor iets veranderde, toen daar een sociaal-de mocratische meerderheid was. De uuiguocneJmg lcwaiu daar dan ook en na vier jaar regeerens, zonder iets te doen, zijn daar in den Kaad nog maar twee sociaal-democraten over gebleven. -MX) zal het ook le Zaandam gaan. Van meer brood, meer vrijheid zaï geen sprake zijn. Alieen op den lsteu Mei zal... de roode vlag van het Raad huis wapperen. Tegenover het parlementarisme plaatste spreker de directe actie: dc strijd op fabriek en werkplaats, waar door de arbeiaers tot-nu alle verbete ring van levensvoorwaarden hebben verkregen: (Applaus). Na eenige muzieknummer van „Voorwaarts" sprak de heer F. Do mela Nieuwenhuis, die reeds bij zijn optreden met applaus ontvangen werd. De heer Domela Nieuwenhuis ving aan op te merken, dat het „Volk", spreker heeft genoemd een ouden man, die heeft algedaan. Met voldoe ning constateerde spreker, dat zoo velen naar den man, „die heeft afge daan" zijn komen luisteren. De lieer Nieuwenhuis betuigde, dat hij ook naar het Loo zou zijn gegaan, want de gewone lieleefdheid qchrijft voor degene in te gaan lichten, die inlichting vraagt. Als de Koningin dus sprekers voorlichting, omtrent de nooden des volks weuischte, zou spreker dit gaarne doen, maar hij zou niet op het Loo gaan lunchen. Spreker zette daarna uiteen, dat de consequentie van het deelnemen aan de parlementaire actie zou zijn, <lal de sociaal-democraten de ministers- portefeuilles aanvaardden. Want spreker zag geen verschil tussVTien het innemen van een wethouderszctel of een zetel in een college van Gedcp. Staten en hel. aanvaarden eener mi ni sterp orte f ei i i 1 le. De lieer Nieuwenhuis herinnerde aan het gebeuixl© hij de spoorweg staking in 1903. Diezelfde wankelende en aarzelende houding, die Troelstra op 't beslissende oogenblik het beken de artikel: „Wat nu?" in. „Het Volk" deed schrijven, oen artikelVlai aan de beweging veel kwaad heeft gedaan, doet zich nu cok weer bij Troelstra voor. De sociaal-democraten hebben suc ces. Aan hen is de n a a s te toekomst, maai' de toekomst is aan de vrije so cialisten. Nu hebben de leiders besloten geen minis terszetels te aanvaarden en zij hebben meteen den democratisch en weg verlaten, door het partijcongres af te bestellen. Maar met deze niet-aanneming der rninisterieele portefeuilles zijn zij niet van de verantwoordelijkheid af. Zij hebben deze verantwoordelijkheid bij de verkiezingen op zich geladen. Mr, Troelstra erkent zelf, blijkens een redevoering in 1906 gehouden, dat het parlementarisme «ren uitvloeisel js van het kapitalistische stelsel. Daarin is hij het met de anarchisten eens. Maar consequent zou nu zijn dat stelsel te onueruiijuen en uus niet daaraan meedoen. Wanneer men aun liet parlementarisme meewerkt, ver sterkt men den staat dien men juist moet afbreken. De staat vermeerdert dan ook met de jaren steeds in kracht, De staat steunt op twee legers: de soldaten en de ambtenaren. Hoe meer wetten er komen, hoe meer ambtena ren er komen, en deze zijn de bevesli- gers van den staat. Door die vermeer dering wordt het aantal productieve arbeiders kleiner en moeten dezen steeds meer opbrengen om de ambte naren salarissen to kunnen uitbetalen Spreker laakte het verder, dat vele anarchisten nog, in de oude steur, bij de verkiezingen hebben meegesleurd. (Applaus.) Het is weer de schoolkwes tie geweest, die veel anarchisten heeft verlokt ine© te slemmen. Maar bij deze verkiezingen hebben, allerlei kwesties invloed gehad, maar liet so cialisme heeft niets te maken gehad met d© verkiezingen. De sociaul-de- mocraten hebben de vaan van het socialisme reeds lang in den modder geworpen, waaruit de anarchisten haar weer hebben opgeraapt. Hierna betoogde spreker, dat de regeering niet de ware regeerders vormt, maar dat dit de financiers zijn. De politieke toestanden zijn het dan ook niet, die den arbeider druk ken; maar wel de -economische. Ten slotte wekte spr. ook op tot steun der anarchistische beweging (applaus). G e d a c h t e n w i ss e 1 i n g. Van de gelegenheid tot gedachten- wiseling maakte eerst gebruik een S.D.P.-er, de heer L a d ge b e r g.die er zijn verwondering over uitsprak, dat de hc-er Domela Nieuwenhuis ook naar bet I.oo zou gegaan zijn. llij zette dooris uiteen, dat de sociaal-de mocraten het parlementarisme al leen aanvaarden als een noodzakelijk' kwaad. Overigens, meende spr., dat de S. D. A. P. zich bij deze verkiezin gen heeft gesteld buiten de internat) nale democratie, wier beginselen zijn uiteengezet In de bekende motie- "nutSky. Spreker veroordeelde dan ook de revisionistische strooming, die in Ne derland overheerschend is, maar meende, dat het niet aanging, dat de sprekers van dezen avond het revisio nisme vereenzelvigden met de sociaal- democratio. De heer Visser, de christelijke debater, die vele malen de S. D. A. P. heeft bestroden, wilde nu de S. D. A. P. geen debaters heeft gezonden, voor haar verzachtende omstandigheden pleiten (gelach). Spr. meende, dat het liberalisme de S. D. A. P. verleid heeft. De liberalen zijn de ware schuldigen, niet de sociaaLdemocra- ten. De lieer Domela Nieuwen huis was van oordeel, dat de S. D. A. P. het niet pleizterig zal vinden, dat men hier voor haar clementie kwam pleiten. Over hetgeen de heer Langenberg opmerkte, zeide de spreker, dat hij niet alleen naar Hel Loo zou gaan, maar ook naar de Roomscfh'-Kath. en de Anti-revolutionnairen, wanneer die hem uitnoodigden, Door voorlich ting kan misschien een zaadje, dooi den spreker uitgestrooid, tot ontkie ming komen. De S. D. P. zou naar spreker meen de in het parlement hetzelfde stand punt innemen als de S. D. A. P., dit bewijst het feit dat de S. D. P.'ers bij de herstemming op de sociaal-demo cratie hebbon gestemd. Het orkestje sloot do bijeenkomst met het spelen der Marseillaise. Hinderwet. B, en W. van Haarlem maken be kend, dat hij hun beschikking van 17 Juii j.l. aan J. Smit vergunning is verleend tot uitbreiding van dc bak kerij in het perceel aan de Smode- straat no. 45,door bijlrekking van een gedeelte der binnenplaats. Ook hebben B. en W. bij hunne be schikking van 17 Juli aan J. E. A. Kaub en A. Bierboom vergunning ver leend tot uitbreiding van de inrich ting voor machinale houtbewerking, gevestigd in liet perceel aan de Es- senstraat no. 27, waarbij als beweeg kracht een electromotor van 3 P.K. wordt gebezigd; a. door het wegbre ken van oen gedeelte van den scheids muur tot het bijtrekken van 't noor delijk belendend perceel aan de Esson- str. 25, door 't .daarin plaatsen van ©enen electromotor van PK., cn één van3PK. tot 't drijven onderschei denlijk van eene lintzaag en ccno fraisbank; c. door het in de bestaande inrichting bijplaatsen van eenen elec- Lromotor van 4 P.K. tot het in bewe ging brengen van eene cirkelzaag. INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING TE HAARLEM Men schrijft ons: Op de Internationale Bakkerij-ten toonstelling die hier ter stede wordt gehouden in het gebouw St. Bavo, en wel van 4 lot en met 14 September a.s. zullen vertegenwoordigd zijn Belgi sche, Duitsche on Engelsche inzendin gen. Eereprijzen zijn nog geschonken door de_ heeren Gustaaf D. Dhont, be stuurder van de Belgische Vakpers, van Antwerpen van den heer Robe- lus, rechtskundig adviseur en advo- caat te Gent, en van Jhr. de Beuke laar, te Brussel. Ook door verschillende invloedrijke personen en corporation zijn nog mooie medailles geschonken. Talrijke Nederlandsche inzenders hebben reeds plaatsen besproken. Dc tentoonstelling wordt door verschil-, lénde attracties opgeluisterd. Tevens zal ook aan deze tentoon stelling worden verbonden een gezel- lenwedstrijd voor brood-, koek- en banketbakkersbedienden, alsook vun chocolade-, cacao- en suikerwerkers, alleen uit Haarlem. Ook daarvoor zijn prijzen uitgeloofd zoodat niet alleen voor de patroons, doch ook voor de gezellen een ruim veld aanwezig zal zijn, waarop men de lust om zich in zijn vak le bekwamen, kan ten nutte maken. DE HAA'RLEMSCUE GEMEENTE RAADSVERKIEZING. In do „Volksstem" vinden we de volgende becijferingen omtrent de laatste Raadsverkiezingen: Het verkiezingsoomité van de S. D. A. P. heeft, het stemmencijfer opne mende, bij de laatste verkiezing niet enkel laten noteereu, hoeveel stem men de verschillende candidaten op zich vereenigden, het heeft ook aan- teekening gehouden van de combina ties, "welke uitgebracht zijn. Vooral nu er met een andere partij werd samengewerkt, was het niet van alle 'belang ontbloot le weten, hoe er ge stemd is geworden. En te meer ihocft het beteekenis gekregen, waar de uit slag van j.l. Vrijdag niet heeft beant woord aan de verwachtingen hij ve len door de samenwerking met dc conoentralio gewekt. Een blik op de combinaties wijst al spoedig uit, waar de oorzaak der teleurstelling gezocht most worden en toont ons aan, no© we alle redenen hadden op den avond van den stemmingsdag dit te wijten aan de houding van een zeer belangrijk deel der zich liberaal noe mende kiezers, die niet alleen gewei- gord hebben het parool hunner kies- v© reen i ging op te volgen om ons hulp te 'bieden, voor den steun, welken wij hun verleenden, neen, die, erger nog, hun stem op de kerkdijken uit brachten. Om te zien in welke mate dit g© beurd is, zullen we de uitslagen van de stemming en der herstemming eens naast elkaar leggen. De totalen der uitgebrachte stemmen in district I verschillen slechts e>en 60-tal, waar van ongetwijfeld de grootste helft wel niet door de rechtsche partijen uit gebracht zal zijn, die zoo goed als altijd al hun mannetjes reeds den eersten keer in het vuur brengen. Be droeg ibet aantal op Bruch cn Vissehi de eerste maal uitgebracht 850, dan mogen wc aannemen, dat bij de twee de stemming zeker niet meor dan 875 rechtsche kiezers ter stem'bus optrok ken. Dit klopt ook vrij goed niet do cijfers. We vonden toch 760 combina ties Bruch-Visser, 2S st. op Brucli al leen en 49 op Visser alleen uitge bracht, terwijl een 40-tai voor vergis singen (verkeerde combinaties) gore- kend kunnen worden. Nu zijn er in I 2133 stemmen uitgebracht. Er blijven dus na aftrek van de rechtsche kie zers pl.m. 1250 linksche kiezers over. De combinaties nagaand, mogen we daarvan ruim 100 voor vergissingen aftrekken en we denken hier aan combinaties als Bnicb-Poppe-Spiesz; Kleijnenberg-Poppe-Visser; Joostcn- Visser; Poppe- (die zich teruggetrok ken had) Spiesz e. a. Ruirn 1100 link sche kiezers houden we dus over, die we, afgaande op de cijfers bij de eer ste stemming zeker kunnen schiften in pl.m. 500 liberale en pl.m. G00 soc.- dem. kiezets. Van die 600 soc.-dem. kiezers hebben er 120 uitsluitend op soc.-dem. candidaten gestemd; er blijven dus 480 over, of 80 proc., die ons parool hébben gevolgd. Hoe staal bet nu met de liberalen? We hebben 701 combinaties Kleij- nenberg-Joosten-Spiesz en 80 Kleij- nenberg-Jo'osten—Poppe. Deze laatste combinatie kunnen we zeker wel als goed bedoeld aannemen, zoodat we dan 780 goede combinaties hebben. Verminderd met de 480 comb., door soc.-dem kiezers uitgebracht, blijven er dus 300 voor de liberalen over. Dat is dus 60 proc. Hieruit volgt dus al lereerst dat er door de liberalen in veel geringer male hel voorschrift dor kiesvereeniging is gevolgd dan door onze kiezers. Maar dit is het ergste i niet. Alleen ibierdoor waren onze can didaten nog niet gevallen, doch van de tweehonderd heeft 3/4 deel rechts gestemd. We vonden toch in onze combine tielijst 143 stembriefjes: Kleij- nenberg—Bruch—Visser, en teek© nend is het te zien hoe het raadhuis het grootste contingent (98) levert. Daar was het dan ook, dat do beide kerkelijke candidaten met 100 stem men vooruitgingen, terwijl Joosleu nog geen 190 stemmen ophaalde, of schoon de miosïbegunstigde liberaal er bij' de eerste stemming 338 op zich zag uitgebracht. Laten we nu eens naar III zien, waar onze candidaat met de hakken juist over de sloot kwam. De cijfers van de eerste stem ming nagaande, kunnen we het aan tal kerkelijke stemmen op pl.m. 1075 sohatten, wat vrij goed klopt met do 938 combinaties: De Jong-Klein, de 54 stemmen alleen op De Jongh en de 37 enkel op Klein uitgebracht, plus wat vergissingen aan dien kant begaan. Er blijven voor linies dus pl.m. l'JOü st. over. De combinaties wijzen op een 100-tal verkeerde combinaties. Met het oog op de cijfers van de eerste stemming, waarbij de concentratie iets sterker bleek, mogen we zeker wel aannemen, dat daarvan pl.m. 925 aan den k-ant der concentratie, plm. 875 aan dien der S. D. A. P. stonden. Van die S75 hebben er 50 uitsluitend op S. D.-candidaten gestemd en 125 hebben ons advies gedeeltelijk gevolgd, waar uit volgt, dat 700 of ook. weer 80 pet., zich ons parool tot liet hunne hebben gemaakt. Gaan we nu na, dat er ruim gc-rekend 1200 goede of goed bedoel de combinaties waren, dan blijven ©r voor de" concentratie 500 over oT wel 54 pet. van hun stemmen. Nog minder dus dan in I. En wat me eft de rest gedaan? Precies als in I. Een deel heeft enkel op hun mannetje of man- net j'cs gestemd (23 enkel op Andreae, 21 op Brcgonje, 64 op Andreae-Bire- gonjc), 12 pet. evenals in I, waar er 60 van de 500 waren. En de rest moe ten we zoeken bij dc 223 combinaties Andreae-Bregonje-De Jongh, waarbij de concentratie de voorkeur aan deu kerkdijken candidaat boven een S. D. A. P.-er gaf, bij de combinaties, waar bij het advies slechts gedeeltelijk op gevolgd werd. Opvallend was, dat ook hier hel arbeiderskwai'tiei' de minste combina ties concentratie-kerkelijke leverde, terwijl het bureau aan de Tempeliers- straat met 92 bovenaan staat. In d< meer gegoede wijken cn daar waar do middenstand (winkeliers, etc.) ver blijf houdt, hebben liberalen en ker kdijken zich dus hot eerst gevonüeE in de bestrijding van de S. D. A. P., of liever hebben de liberalen bij de kerkelijke» hulp gezocht tegen lie! advies hunner kiesvereeniging in. Laat dit ons een prikkel zijn oir voortaan op eigen kracht te vertrou wen. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Rijkskvveek school te Deventer is benoemd heer K. Pijper te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6