NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9231 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 25 JULI 19i3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem..ƒ1.20 Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der (C& Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 x& \3<- Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïüustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' i jwl IJfiï f*V£ RedaCtie C" Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin^ var. advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y, ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. BEftlGHT aan do Weekiezers. DE SPOTVOGEL zal in piaate van hedan, MAAN DAG woi-den uitgegeven. AGENDA ZATERDAG 26 JULI. Brongebouw: Harmonie-Concert. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Brieven over Amerika. XIV. Washington is een prachtstad. Is New-York de stad. van lawaai, Washington is de stad van stilte. Overal die heerlijk breed© straten, veertig Meter breed met breede trot toirs, en asphalt overaL En dan die kalmte, 's Avonds zitten de winkeliers gezellig met vrouw en kinderen op het trottoir aan een tafeltje vlak bij den rijweg. Ze baren zouden wij in Hol land zeggen. Onafgebroken rijden au tomobielen door de straten, maar gij (hoort geen hoorn, noon ander geluid. Ik telde 83 auto's iu 4 minuten, toen hoorde ik voor 't eerst een hoorn heel even waarschuwen. Wat een kalmte, wat een rust. Natuurlijk zagen wij het Witte Huis, het Capitool, maar met beschrijvin gen van bezienswaardige gebouwen vermoei ik u niet. Ik moest bij den uitgever zijn, gaf hem do laatste vel len voor de Engelsche vertaling van mijn boek en 's avonds om 9 uur slen terden wij de avenues af naar het sta tion. Alle winkels waren hel verlicht. Voor één er van zag ik een alleraar digst iets, wat ik gaarne als aanden ken aan mijn reis mee naar Holland nam. Ik wilde binnen gaan doch do deur was gesloten. Om zes uursluiten alle winkels. De winkeliers wonen vaak buiten of elders in Washington en la'.eu 's avonds hunne etalages hel verlicht. Geen inbrekers kunnen hun slag slaan achter de gesloten gordij nen als bij ons, en de wandelaars zien de étalage. De eenige winkels di-e open zijn, zijn de „drugstores", winkels die gij steeds op den hoek van een straat vindt eri die eenigszins op onze dro- gistwinkcls gelijken, met dit onder scheid. dat gij er bijna van alles kunt krijgen, van prentbriefkaarten tot stroohoeden toe. In één dier winkels zag ik een zelfde voorwerp als ik te voren gezien had, doch niet zóó mooi, maar toch begeerenswaard genoeg om mee te nemen. Maar... die „kast" (of hoe noemt inca de glazen bakken in de winkels waarin ge'snuisterijen uitgestald ziet) behoorde niet aan den winkelier, maar aan iemand die om 6 uur sloot dus was het morgen terugkomen. Nu dan waren wij al heel wat „mij len" verder. Om 10 uur vertrokken wij uit Wa shington. Heel kalmpjes hadden wij op een bank op hel, reuzenperron zit ten wachten tot boven het hek waar door wij naar onzen trein moesten, liet electrisck licht in het transparant werd opgedraaid en wij in licht-letters lazen 10 um, to CharlesviJle, Sint Lo.ns, Wilmington. Savanna, New- Orieuns. Om 3 uur zouden wij dien nacln uït- Btanpen en dus hadden wij geen slee per genomen. Wij maakten het ons op de banken gemakkelijk, en brach ten den nacht half slapend door. Tot op oaus een luidruchtig gevoerd ge- Bprek onze aandacht trok. Een Amerikaan was gaan slapen mei hei, bovenlijf geheel uitgestrekt op de twee zitplaatsen en de voeten op één dei' tegenoverliggende zitplaat sen. Muar 't was druk en iemand ver zocht hem heel beleefd op te staan. Maar hij reageerde niet. Toen nl drin gender, tot de conducteur er bij kwam den Amerikaan beduidend dat bij plaats muest maken. Deze, een ruwe onbeschofte kerel, beet hem toe „Gij zijt geen Amerikaan, mijnheer!" 1 Nog zie ik het gezicht van den con ducteur voor mij. 1-Iet hoofd wat voor uitgebogen, de lippen op elkaar ge klemd, het bovenlijf licht gekromd.. „Geen Amerikaan, mijnheer". Wat zal er komen, dacht ik. „Geen Amerikaan. Mijnheer wij zijn allen gelijk en deze heer heeft evenveel recht, op een plaats als gij!' Verbeoldt u in ons land. Gij zegt iemand „Gij zijt geen Hollander mijn heer!" wat zal hij antwoorden? Die gelijkheid zit in 't bloed, 't Is een heerlijk volk, dat Amerikaansche 5iot zijn democratische begrippen. Eens, toen een conducteur in eeiï trein mij zeer behulpzaam was ge weest, wilde ik hem iets geven. Ik gaf hem een „dime", een kwartje. Hij nam het, geldstukje aan, bekeek het en. vroeg toen „Gij zijt een vreemdeling, mijn heer?' „Ja, zeker," antwoordde ik. Rustig gal hij mij het geldstuk te rug met ueze woorden: „Dat mag de gewoonte zijn in uw land. mijnheer, in het onze doet men dit niet." Ik kreeg een kleur, dat voelde ik, niet om aat ik het geldstuk terug kreeg, want het werd zeer hoffelijk me toruggebodcu, maar ik kleurde over.... mijn land. Verbeeldt u, in ons land geeft een conducteur u 't fooitje terug! "t W as dom van mij, ik had moeten begrijpen dat in dit land iedereen die weikte, dezelfde was, dat men geen hoog en laag, geen jij en jou kent. Dat geen werk welk ook verlaagt of adelt. Maar 't zit er zoo in in ons land, jo kunt die gewoonte niet zoo gauw ver geten. De ruzie in den trein had ons klaar wakker gemaakt. Bijeen zaten wij en keken naar liet landschap dat wij doorijlden. Weer flikkerden overal ter zijde van den weg de lichtkevertjes, weer was liet alsof de dennen op berm of in 't woud kerstboomen waren zoo pas ont stoken. Zoo scheen de boom te schitteren van tintellichten nu de lichtkevers er oiii heen dansten. Ik doorleefde weer dien sprookjesnacht van verleden ja,ar toen ook de lichtkevers lichtten en ik voor 't eerst dat wondere schouw spel gadesloeg. Wij snelden de wissels o\ er, wouden door met duizingwekken dc snelheid, tot tegen 3 uur de con ducteur wederom de kaartjes van on ze hoeden en petten nam en wij dra stonden op het perron van het kleine station, vanwaar over 'n uur de groote expres, even zou ophouden om ons door tunnels heen de bergen in brengen. Wij waren hongerig en besloten in liet station te uvondelen. Onafgebro ken is er dag- en nachtdienst op de stations, de eetzaal is steeds geopend Nu weet ge, dat de Dollar do stand aard-munt is van Amerika, zooals bij ons de Gulden, doch een dollar slaat niet gelijk mot onze gulden. Als iemand 10 dolle.'' in de week verdient, kan hij daar in Amerika meer voor doen als bij ons voor 10 gulden. Het eten is er niet, duur, kleeren zijn niet duurder dan bij ons, vlecsch is goed koop. Vruchten zijn als bij ons, drie pisangs voor 4 cent (een dubbeltje). Voor wie er belang in stelt, schrijf ik hier het een en ander op uit de prijslijst van do station-restauratie, waar wij dien nacht avondmaalden. Kop koffie, thee of melk, 10 Amerik. centen is 10 llollandsclie 2 1/2 eenl stukken. Aardappelen 10 cent. Erwten 10 cent. Salade met mayonnaise 15 cent. Bcafsteak met. aardappelen. 30 cent. Kalfsvleesch met aardaj>pelen 30 ct. Ham met eieren 25 cent. Sinaasappelen 5 cent. Pisangso met room 25 cent. Taai-t 10 cent. Dat scheelt nu niet veel met de prij zen in onze restauraties. Een beof- stenk met aardappelen voor 721/2 cent krijgt men niet overal, een portie groente voor 25 cent is niet duur. En het merkwaardigst is dat men brood met boter kan eten zooveel men lust, Ja soms zijn 't dunne sueedjes met kaas. of ham, of vleesch, sandwiches. In New-York zijn cafés waar arme lieden gaan eten voor 5 cent. Ze koo- pen dan een glas bier en laden hun maag vol met de sandwiches, die voor iedereen vrij te nemen bij 't buffet staan. Wij waren nu in de oude slaven staten, Telkens zagen wij negers. Ter wijl wij tafelden stonden er drie ne gerjongens achter ons, die voortdu rend met hun servetten om ons hoofd heen en weer waaiden om de vliegen te verdrijven die in overgrootcu getale aanwezig waren. O 't is een der plagen van Amerika, die vliegen. Overal zijn ze bij duizend tallen en het schijnt dat de vele bos tellen een goede kweekplaats voor hen zijn. Geen woning ziet men dan ook zonder gazen deur. Elke winkel heeft die van dunne latjes gemaakte deuren entoch zijn ze niet te we ren. Vaak ziet men waarschuwingen aangeplakt om toch op te passen voor de vliegen. Platen hangen voor de ra men, waarop afgebeeld staat een lij der aan typhus, en naast het ontbijt op den mond van den lijder zijn eeni ge vliegen terwijl eenige zich neder zetten op de kaas of het brood. Op een ander plaatje ziet ge de zelfde kaas nu op tafel van de huis gen ooten en gij begrijpt met welk doel dit tafereeltje weergegeven is. Immers de besmette kaas wordt nu door anderen benut. Ja, practisch zijn de Amerikanen in hooge mate, zij schrijven niet, ze spre ken niet, ze laten zien. En meer dan duizenden schriftelijke waarschuwin gen doet zoo'n enkel plaatje. Ons avondmaal was afgeloopen, slechts met vertraging van een half uur zou onze trein straks binnenko men en ons voeren het gebergte in. G. A. OOTMAR. Stadsnieuws KINDERFEEST DER SCHUURMAN SCHIMMEL—VAN OU TEREN- STICHTING. Men schrijft ons: Met angst en beven zagen we den 24sten Juli tegemoet. Hoe zon het weer wel zijn? Met 400 schoolkinderen zouden we een boottocht ondernemen naar Leiden en bij een boottocht hoort mooi weer en deze zomer was er tot heden zoo arm aan. Maar de feestdag bracht ons prachtig zomerweer; een helderblauwe hemel, een scMtterende zon, een vrij krachtige koelte, het had niet beter kunnen zijn en overtrof al ler verwachting. Om half acht kwamen 400 kinderen der openbare scholen voor gewoon la ger onderwijs samen op de ruime speelplaats van school 6 aan de Tem- peliersstraat. In ojitocht mei. de muziek van Herr Schaeffer en zijn mannen voorop, werd naar de Bakkerstraat geinur- clieerd, waar do inscheping plaats had op twee sierlijke gepavoiseerde booten der firma „Bus". Als gewoonlijk werd den kinderen uitgeleide gedaan door eene talrijke schare van ouders, broer zusters, vrienden en kennissen. Wat een gejuich, toen allen aan boord wa ren, de booten van wal staken en de tocht begon. Het Zuider-Spoarne werd Ingevaren en langs het mooie Haarlemmerhout park en den ouderwetschen houtzaag molen bereikten we de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Zwarte rookwol ken stegen uit den hoogen schoorsteen van de Cruquius op, die druk bezig was het overtollige wafer der laatste regendagen in de Ringvaart te pom pen. We konden van de booten liet ouderwetscho pompwerktuig in wcr king zien. Het varen door de Ringvaart is een genot. Aan de westzijde in de verte de dichtbegroeide duinen en daarvoor de talrijke in 't bosch verscholen dorpen, waarvan hier en daar een slanke to renspits boven 't zware geboomte uit kijkt; aan de oostzijde do diepte van de Haarlemmermeer met haar boerde rijen, haar vruchtbare akkers, haar nij veie werkers. We bereikten de „Leegliwater", daarna het dorp Oude-Wetering on voeren nu door het Braseiuenneer, dat door zijn schilderachtige ligging met zijn wijde vergezichten over het Hol- landsche noldortand de bewondering wekt van landgenoot en vreemdeling. En ol komen de kinderen weinig on der den indruk van het schoone, dat- het Hollandsche landschap biedt, toch genieten zij, al is 't dan ook anders dan wij ouderen. Het opwekkende van den frisschen watertocht, de vroolijke muziek en niet te vergeten de zorg Noor den inwendigen mensch hielden de kinderen in de goede stemming; in getoomd door de geleiders, wanneer de vroolijkheid uitgelatenheid werd en tot brooddronkenheid dreigde te ont aarden. Nadat we liet welvarende Woubrug- g© doorgevaren waren, kwamen we bij ,,'s Molenaarsbrug" op den Ouden Rijn-. Overal waar de liooten langs stoomden, kwamen de bewoners naar buiten om te genieten van het schouw spel, dat een vroolijke feestvierende kinderschaar steeds biedt. Langs Koudekerk en Leiderdorp werd te kwart voor één Ledden bereikt- Het gezelschap werd ontscheept en nu trokken we in optocht door de „Grijze Sleutelstad". Hij dezen optocht door de stad hebben wij heel wnt merkwaar digs gezien. Herhaaldelijk werden we aan het verleden herinnerd. We gin gen langs het Universiteitsgebouw, door liet Park, waarin hel standbeeld van den groeten Pieter Adriaansz. v. d. Werft" prijkt, door Leidens hoofd straat, de Breesiraat met het mooie stadhuis, „De Burg" het oudste deel van Leiden, de „Groote Kerk" en dan weer naar de booten. De optocht met minziek en vaandels wekte ook hier veler belangstelling. Te kwart voor twee werd de terug tocht aanvaard. We voeren door do Zijl naar het Kegermeer met- zijn tal rijke eilandjes. Tal van booten en schepen kwamen ons tegemoet of wer den ingehaald en onder hel gejuich der kinderen voorbijgestoomd. Weldra kwam de „Leeghwater" weer in 't ge zicht en voeren we weer door de Ring vaart. Te ongeveer vijf uur was de Sj>aarnestad weder bereikt en werd de blijde jeugd voor het gebouw der Hol landsche Maatschappij van Moten- schappen ontscheept., waar ze door de talrijke wachtende familieleden ver welkomd werd. Dit kin dort eest begunstigd door heerlijke zomerweer, behoort weer tot het verledene; het feest, dat zoovelen genot en vreugde bracht. Eere den erflaters, die door hun Schuurman Schimmel-van Outeren-Stichting o.a. jaarlijks aan vier honderd kinderen een feestdag geven; hun nagedachte nis zal bij velen in gezegend aanden ken blijven. VOOR DE PAARDENTRAM- VETERANEN. Nog ingekomen bij Notaris "Wilkens van de leden der H. W. M. f 3. Bij Mej. Mary Fleischmann is nog ingekomen 40 van een belangstellen de in het lot van het oude tramperso neel. Electrische wissel. JJoor de E.N. E. T. is thans de twee de electrische wissel op het Stations plein aangebracht. Het stoppen voor het omleggen van den wissel behoort dus tot het verleden. TEEKENEN, ACTE M. F. Te Rotterdam is voor dit examen ge slaagd de lieer F. de Wilde, Haarlem. HOND MET JONGEN. Sedert 14 dagen bevindt zich aan de vuilnisbelt een glad geelliarjge hond met 7 jongen, die door de politie daarmede was aangetroffen op de Algemeene Begraafplaats onder Scho len. Daar die hond niet op den open baren weg was aangehouden, mag hij en ook niet de jongen vrerden af gemaakt, maar blijft aldaar ter be schikking van den eigenaar. BEVORDERING. Aan den sergeant-tamboer II. Lame van het 10e Reg. Inf. alhier is heden de titulaire rang van sergeant-ma- joor verleend. DRENKELING. Donderdagnamiddag ongeveer 7 uur is de 7-jarige knaap Gerard Bijster, wonende Assendelverstraat 38, door dat hij te dicht langs den kant liep, aan de Oost-Indische kade te water geraakt. Op zijn geschreeuw om hulp, ver scheen al spoedig de schilder N. Heemskerk, in de buurt werkzaam, met een ladder, die den knaap op het droge heeft gehaald, zoodat hij met den schrik is vrijgekomen- Over 't- slachthuis. Een handelaar in toebereide vleesch- waren klaagt er over dat hij op 7 Juli de mededeeling van het Slachthuis kreeg, dat eer muisje rookvleesch voorwaardelijk afgekeurd was en eerst op 15 Juli aan hem werd teruggege ven. Naar ons dc-or de directie van het Slachthuis meegedeeld is, is dit niet de schuld van 't Slachthuis. Van de af keuring wordt meedeeling gedaan aan dien geadresseerde. Deze kan dan aan den leverancier van wien hij het vleesch betrok, meedeeling doen ran de afkeuring. De leverancier kan nu de afgekeurde waar laten leruglialen. Het ligt dus aan dezen, wanneer het vleesch aan het Slachthuis blijft liggen. Diefstal. Mevrouw D. in het Wilhelminapark deed bij de pclitie aangifte dat vreemde man in haar woning is weest. Na zijn vertrek werd een por- temonnaie niet f 3.50 vermist. Rijwieldiefstal. De lieer v. d. B. aan den Raamsingel wonend had in de vestibule zijn fiets staan. Donderdagmiddag tussc'nen 3— 4 uur is de fiets gestolen. De dief heeft in de vestibule een... para.pluie laten staan* Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 00 graden. Hedenmiddag 12 uur: 61 graden. DE N. Z. H. T. In aansluiting met ons bericht van eergisteren over de korte staking van den tramdienst, door gebrek aan stroom, kunnen we nog meedeelen, dat onze gemeentelijke centrale geen schuld treft. Het gebrek ontstond bij de tram. Wat de oorzaak was, heeft bet onderzoek nog niet uitgebracht. 0no6w:nselit8 gasten. De gemeente IJmuiden heeft bezoek gehad van een 60-tal woonwagens. Dit zal vele bewoners heugen, want de woonwagen-menschen, die gekam peerd waren bij' „de hooge berg", zijn zeer lastig geweest. Ze hebben zich schuldig gemaakt aan verschil lende kleine diefstallen en stroope- rijen. Winkeliers kregen van de no maden bezoek en dan wisten ze het veelal zoo aan te leggen, dat men aan betaling eer gekochte goederen niet toekwam. Voorts hebben zij een ge heel aardappelveld gerooid. Van een kippenhouder zijn een vrij groot aan tal gevederde tweevoelers verdwenen. De Zigeuners zullen daarvan wel meer weten. De politie in IJmuiden heeft veel moeite gehad, om tic woonwagen- menschen uit de gemeente te krijgen. Maar eindelijk is t dan toch gelukt. Eenige wagens hadden geen voldoen de bespanning. Toon heeft men acht paarden van de gemeentereiniging gehaald en die voor de wagens ge spannen, oni deze tot over de grens te bréngen. Alles om de ongowenschle gasten slechts kwijt te raken. De uittocht uit IJmuiden en Yelsen werd bewerkt door 24 rijksveldwach ters. Maarnu kwamen de Zigeuners in andere gemeenten en ook daar was men niet op hun aanwezigheid steld. De Haarlemsche politie ontving Donderdagmiddag telefonisch bericht dat de woonwagens- op weg naar Haarlem waren. Dadelijk nam de politie goede maatregelen. Eerst had de politie in Schoten voel moeite gehad met dc Zigeuners. F.en wiel van een der wagens was defect geworden, dat is toen op kosten der gemeente gerepareerd. Ook heeft de gemeente Schoten een der paarden laten beslaan, omdat het hoefbeslag van dit dier niet voldoende was. De Zigeuners zijn nooit tevreden. Ze wilden in Schoten niet verder gaan vóór ze voer voor hun paarden gekregen hadden. Dit werd evenwel geweigerd. Toen zijn de Zigeuners toch maar verder getrokken. De gemeenie Schoten had verzocht, om de rijksveldwachters de Zigeuners ook door Schoten te laten brengen. Dit is gebeurd, evenwel op kosten van de Schotensche gemeentekas. De 24 rijksveldwachters zijn later in een janplezier teruggebracht. Ook onze gemeente is er niet ion- der onkosten afgekomen. Drie wa gens hadden geen voldoende bespan ning. Daarop zijn van den stalhouder Van den Berg aan de Parklaan drie paarden tijdelijk gehuurd. Eerst was gevraagd om paarden van de Haarlemsche gemeentereini ging te mogen gebruiken, maar dii kon niet toegestaan worden. De Zigeuners schijnen 't er veelal op aan te laten komen, dat de ge- meenteliesturen voor hun paarden zorgen. Ilier kwam b.v. een Zigei alleen met een hit aan. Zijn wagen had hij nog' in Velsen gelaten, die zou de politie hem wel achterop brengen! Dat men in IJmuiden geen voldoen de eigen bespanning luid, was ook eigen schuld en opzet. Een Zigeuner was met een koppel paarden wegge trokken, natuurlijk om aan de ach tergebleven Zigeuners de gelegenheid te geven, aan de politic te zeggen .- we kunnen niet verder trekken, want we hebben geen paarden 1 Ook doen de Zigeuners veel moeite orn aan het politietoezicht te ontko men. Een agent moest toezicht hou den op een woonwagen. Onverwachts legde de Zigeuner de zweep ovc-r z'n paard en ging aan den haal. De agent, die eerst het nakijken had, stapte toen op de tram en haalde den Zigeuner op de Schoterbrug wea? in. De politie is met de Zigeuners bezig geweest van 2 tot 8 uur. Om 7 uur waren te Haarlem 15 woonwagens doorgetrokken. Het bleek, dat een groot deel der 60 woonwagens te Velsen over 'net Ka naal getrokken zijn in de richting van Alkmaar en Heilo. De Haarlemsche politie gaf de woonwagens over aan de politie te Heemstede. Het doortrekken door de stad onder potitiegeleide lokte tuurlijk veel bekijks. De politie in Heemstede zorgde voor de verdere doorsturing. De Zigeuners verklaarden dat zo naar Den Haa; wilden. Omdat het evenwel al vva laat werd hebben acht woonwagens gebivakkeerd onder de gemeente Heemstede. Hedenmorgen zouden ze verder gaan. Drie woonwagens zijn Donderdag avond uit Heemstede weer door Haarlem getrokken om naar de grens der gemeente Uuarlemmerliede te gaan. Daar wilden ze een poosje hun tenten opslaan, om de paarden markt in Haarlem af te wachten en te zien of ze daar met den paarden handel zaken kunnen doen. De woonwagen-menschen een verzameling van ecble Zigeuners en rondtrekkende Hollanders waren ovc-r de strenge politiemaatregelen niet bijzonder te spreken. Eén klaag de er „we worden overal verjaagd, nergens hebben we rust. Komen we in een gemeente dan is 't „doortrek ken", dan voldoen we er aan, maar ook in die gemeente is bet l>ovel „door.1 rekken". Zoo worden we voort gejaagd". Maar aan den anderc-n kant begrij pen we het strenge optreden der po li ik-. 't Is nu weer in IJmuiden geble ken, dat de Zigeuners aan de bowo- ners van het platteland en de dorpen zeer veel overlast veroorzaken. \Yaai- de Zigeuners komen heeft men nooit •oordeel, wel steeds nadeel. De Haarlemsche politie heeft nu aan alle toegangswegen naar de ge meente politieposten gesteld, om te voorkomen dat de Zigeuners weer in de gemeente terugkomen. De woonwagen, die in Schoten de fect geworden was en gedurende den nacht bivakkeerde bij de Kleverloan, is hedenmorgen weer verder getrok ken. (Zie vervolg Stadsnieuws onder da Laatste Berichten), Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Meisjesvereeniging. Te Hoofddorp is een Geref. tuc-isjes- verecnigiag opgericht met aanvanke lijk 18 leden, De naam der verec-niging zal zijn „Ora et Laborn". Het bestuur is samengesteld en ge kozen als volgt: Mej. Deurwaarder, presidente: mej. Visser, vice-preshl a'.i Mej. W. van Drie!, secretaresse, Mej. T. Biesheuvel, penningmedsteres en mej. Rcodzant, algoni. adjunct. Be halve de penningroeesteres lie! b;ii al len hunne benoeming aanvaard. Overreden. Een wiel rijdster, die in gezelschap van een tweetal heoren den Spaarn-" wouderweg afreed, werd aangereden (op welke wijzo en aan wien de schuld is nog niet bekend) door een boeren wagen. Zij kreeg één wiel over haar borst, doch oogenschijnlijk scheen zij zich niet ernstig bezeerd te hebben. Zij is door de twee haar vergezel lend© heeren naar bare woning overge bracht. HOUTFAKPOLDER. Een alhier tijdelijk werkzaam Bel gisch arbeider is door de politic aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld, wegens diefstal van een pnr- temonnaie met geld van een zijner ka meraden. IJMUIDEN. Padvï nderskamp. Onze kampcorrespondent schrijft: Donderdagmorgen vroeg ontLckMa wij met verwondering, dat liet prach tig weer was. Om kwart ovei zc.cn stonden ruim 60 Padvinders en leiders met voor het grootste gedeelte erg op geruimde gezichten voor het clubge bouw. Om balfacbt marcheerden wij af naar het huis van den hoer Crenter, die ons daar namens de vereniging ..Koninginnedag" een prachtig vaan del aanbood en namens zichzelf twee kistjes kwatta chocolade. Men mar cheerde, na dat de hoofdleider l>c- dankt had. naar het station, waar we even moesten wachten; deze gelegen heid werd benut om de eerste num mers van de „Kampcourant" k 3 cent te vei'koopen. In IJmuiden vlagden de moaschsn voor ons! Het kemp bood een pisrhli- gen aanblik. Allemaal vlagg u voor namelijk Hollandsche. \Ye gingen dadelijk naar onze ten ten. om ze in orde te brengen. Orn twaalf uur konden wij ons meege brachte brood opeten, en daarna wach ten op de andere deelnemers, die nu ook al begonnen te komen. Om 4 uur begonnen de internatio nale wedstrijden. Hot eten liet lang op zich wachten maar viel en wat hoeveel heid en wat gehalte betreft, erg mee. 's Avonds werd het kamp officieel geopend door den heer Reijgersbcrg, voorzitter van het feest-comité. Hij sprak in het Engelseh, Puiïseii, Fransch, Deensclt en Holland-.h Daarna werd de taptoe geblazen en niet lang daarna probeerden allen te slapen. Binnenland PRINS HENDRIK TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Z. K. H. Prins Hendrik kwam gis-; teravond omstreeks elf uu in de hoofd stad aan, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee W. C. Bijl de Vroeg: Na in liet Paleis op den Dam over nacht te hebben, vertrok de Prins he- denochtend vroeg weer naar Alkmaar, om aldaar aan een jachtpartij deel te nemen".

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1