dertijd op Ned. Meltray gekomen? Dat zal ik jelui vertellen. Zijn vader had'een bank met ver; takkingen te Londen en Parijs, en hij was bevriend met den lateren minis ter Van llalt, die een groot financier was. Met elkaar bespraken ze dan do zaken, ca daar er toon nog geen tele foon was, hield men communicatie met behulp van postduiven. liens echter vergat de heer Van Hall een afspraak en daardoor verloor D. L. Sr. massa's geld. De heer Suringar, de stichter van Meltray, zei toen tol de kort daarop weduwe geworden mevrouw D. L. „lk wil uw jongen meenemen" en zoo kwam de jonge D. L. op Meltray. Draag wilde hij cadet worden te lire- da, om voor officier te worden opge leid. maar hij was toen tc klein. Men gaf hem den raad, om langer te wor den, een tijd achtereen te gaan loopen zonder rusten, en zoo heeft dc jon gen toen 24 uur aan één stuk gewan deld. Toen was bij echternog een halve streep kleiner geworden en dat was een leelijke teleurstelling. Achteraf bleek, dat echter juist nog een zegen te zijn geweest, want even later kwam de lust bij hem op, om zeeman te worden en ging hij als ma troos naar zee. Maar hoe wordt men nu van ma troos inillionnair Daar moet men wel veel geluk voor hebben, zal men wel denken. Toch niet. Spr. wil niet alles vertellen, wat de kapitein heeft meegedeeld, toen hij hem zoo gastvrij heeft ontvangen, maar toch wel dit, dat die door zijn energie, zijn door tastendheid, zijn moed en niets am ders, het zoo ver heeft gebracht. Hij kende geen grenzen. De recders begrepen echter niet, <lat hij weg wilde en verzochten hem te blijven. Maar hij wilde wat an ders en ging heen. Aanvankelijk had hij met tegenspoed te kampen, maar toen kwam hij in de mijnstreken. Zoodra hij daar alles bekeken en on derzocht had, ging hij terug om schel- kuude tc gaan leeren bij een profes sor, om die kennis ook te kunnen toepassen. En daarna eerst keerde de kapiiein naar de streken terug, om daar door eigen kracht te worden, wat hij thans is, en waar de-stichting met trots op gaat Nu is Meltray's weldoener weer vertrokken naar Parijs. Even vóór hij wegging, stelde hij dori directeur een som ter hand, welke ruimschoots vol doende is, gedurende eenige jaren, om de kweekelingen te onthalen op zijn. verjaardag, zoo vertelt de Zutph. Ct. 100e VERJAARDAG. Men meldt ons uit Stavenisse: Vrijdag 25 dezer hoopt de oudste in woonster dezer gemeente, incjulirouw de wed. M. Luyk, geboren Heyboer, haar 100c verjaardag te vieren. Gebo ren te St. Maartensdijk kwam zij al spoedig alhier wonen. Zij heeft twee huwelijken gesloten. Er zijn nog v.on haar in leven 3 kinderen, 11 kleinkin deren en 9 achterkleinkinderen. Was zij in haar jeugd steeds zoo zwak, dat zij zelfs vroeg daarom de school moest verlaten, in haar hoogen ouderdom is zij zeer gezond, zoon at zij in de laat ste jaren zelfs nooit geneeskundige hulp noodig bad. Zij heeft een gelukkigen ouderdom, daar zij geen enkel lichamelijk gebrek heeft. leder ingezetene mag de vrouw gaar ne leiden en roomt haar groote toe geeflijkheid. In de oud-Geref. Kerk wordt dit eeuwfeest dpor Ds. v. d. Hey- den van Vlaai-dingen des avonds hor- dacht. IIET ROODE KRUIS IN DEN BALKAN. De „N. R. Ct."-correspondent te Koiistantinopel schreef 17 dezor Gisteren kwamen hier de twee zie kenverplegers Henlte en Van den Berg aan, die deel hebben uitgemaakt van onze ambulance bij de Bulgaren te Tsjorloe, en daarheen waren ge zonden om het stoffelijk overschot van hun. te midden van zijn liefde werk door een kwaadaardigen ty phus weggerukten, kameraad Braam naar het tadcrland over te brengen. De reis dier beide wakkere mannen is een ware odyssee geworden, daar z:] juist op het Balkan-schiereiland zijn gekomen toen dit door den oor log tusschen de voormalige veroonde- iiGii weer in vuur en vlam was gezet Dat zij niettemin, ondunks de daur- ■duor ontstane bijna onoverkomelijke xnoeiijklietlen, toch er in geslaagd zijn hunne zending te vervullen, en, hoe wel geen enkele vreemde taal mach tig, dwars door de oorlogvoerenden heen, heelhuids met hunnen zwaren, omvangrijken last. luer zijn geko men, is werkelijk bijna een wonder. Te Belgrado aangekomen, begon nen de onvoorziene moeilijkheden reeds. De oorlog togen Bulgarije was juist uitgebroken en alle verkeer naar den buurstaat afgebroken. Hun eerste gedachte was nu over Konstau- tinopel naar Tsjorloo te gaan, en daartoe werd ons gezantschap ver zocht, aan den generalissimus van het ieger te velde oen vrijgeleide voor hen heen en terug door de Turksche linièn in de stelling van Tsjataldju te vragen, liet legerbestuur kon zulks echter met toestaan, liet gelukte hun daarop in militaire treinen door Ser- viti te komen en over de grens naar Bulgarije tol Sofiu. Aldoor hielp men hen, niettegenstaande de zoigen van allerlei aanl, waarmede men overstelpt was, bereidvaardig naar Tsjorloo verder en gaf hen een jongen Bulgaar, expediteur van zijn vak, mede, die zich buitengewoon handig en schrander betoond heeft en zich met hen in gebroken Hollandsch- Duitsch kon onderhouden, en aan vvien ze wezenlijk den goeden afloop van hun avontuurlijken tocht te dan ken hebben. Nauwelijks te Tsjorloe> na het ver-, vullen vuu de noodzakelijke formali teiten, met hel opgraven van bet lijk j van Braam begonnen, werd het aan rukken van de voorhoede van het Turksche leger gemeld, dat de land streken beoosten de ie Londen be paalde grenslijn Midia-Enos, waar Tsjorloe midden in gelegen is, weer kv. am bezetten. Do Bulgaren trokken zicli daarop ijlings terug en lieten onze lundgenooten met hun geleider achter. Opdat deze als Bulgaar niet door do Turken zou worden lastig ge vallen, lieten ze hem ook als Neder lander on lid van het Nederlandscho Roode Kruis doorgaan en daar de kommandant van do cavaterle-afdee- ling, welke Tsjorloe bezette, in de eerste oogenblileken wel wat anders te doen had dan zich om die vreemde Roode-Kruisridders te bekommeren, kondon ze in den nacht met hunne inmiddels op een buffelwagen gela den kist, welke zoogenaamd dc in ventaris enz. hunner aangegeven ambulance bevatte, ongehinderd naar Rodoslo, liet naastbij geTegen kustpinatsje aan de Zee van Marmo ra aftrekken. Daar na een bezwaar lijke reis den volgenden middag aan gekomen, vonden ze het stadje ui rep en roer, want den vorlgen dag waren ook daar de Turksche troepen weer binnengetrokken, doch hadden onder de Armenische bevolking onder het voorwendsel dat ze met de Bulgaren geheuld hadden, een ijselijk bloed bad aangericht en op vele plaatsen hunne huizen, winkels, enz., geplun derd, zoodat het onder de Christelijke bevolking in het algemeen een redde- zich-wie-kan op de ter reede liggende vaartuigen was. Van dio paniek en verwarring pro fiteerden zij uo ir zich eveneens da delijk met hun colli welke nu zoo genaamd gered huisraad en lijfgoed bevatte op eorj der naar Konstan- tinopel afvarende bootjes in to sche pen, van hetwelk ze gistermorgen weibehouden aan de kade te Galata aan wal stapten, waarna ze zich on middellijk aan ons consulaat meld den om daarom raad met betrekking tot do verdere expeditie van het lijk naar Nederland to vragon. Dank zij de dringende stappen daartoe door den consul mr. Koek en onzen gedelegeerde in den Internatio nalen Gezondheidsraad dr. Jung, oud dirïgeerend officier van gezond heid Iste klasse K. N. M., bij de be trokken autoriteiten ondernomen, werd liet ontschepen der kist ver gund en eveneens verlóf gegevon, die zonder verdere formaliteiten per eer ste gelegenheid naar Nederland ie verschellen. Bijzonder treft het dat de ,,.Tason". de nieuwste en grootste boot der Ko ninklijke Nederland&che Stoomboot maatschappij, juist morgen uit de. Zwarte Zee op de thuisreis hier door zal varen. Naar Kawak aan den in gang van den Bosporus is voor den kapitein de order gezonden, op de reede te ankeren, ten einde de kist aan boord te nemen; nu zal alzoo Braam's omhulsel nu over drie we ken tc Amsterdam kunnen wezen. De verplegers Ilenke en Van den Berg keuren Zaterdag over Odessa op het oogenblik de kortste weg, omdat over den Balkan en door Roe menië de weg versperd is terug naar het vaderland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. i Hoofdpijn bij een vrouw 1 I komt alleen door storingen, die a 1 alleen aan vrouwen eigen zijn. H I Zij komen door een eenvoudige 5 orzaak, maar deze wordt spoe- 9 I dig verholpen door Stadsnieuws VEiREENIGING VAIN GODSDIENST ONDERWIJZERS BIJ DE NED, HERV. KERK. Over deze vergadering schrijft men ons nog: Te Haarlem werd onder leiding van den heer J. Beumer van Utrecht, de 41ste algemeene vergadering van bo vengenoemde vereeniging gehouden. Vooraf luid echter te 9 uur, onder lei ding van den waarnemend voorzitter, den heer W. Valk, van Hilversum, de vergadering plaats van de vereeni ging „Siméon" tol steun van oude en zwakke godsdienstonderwijzers. De voorzitter, de heer A. van Os, van. Amsterdam, was verhinderd de ver gadering bij te wonen. Door den heer D. J. Spaling van Amsterdam, werd het 13e jaarverslag uitgebracht, waarin sterk werd aange drongen op het vermeerderen van 'het ledental. De heer H. vun den Dool van Baarn, bracht den cassastaat uit, die gunstig was te noemen, zoodat de jaarlijksche uiikeering eenigszins kon verhoogd worden. Laatstgenoemde, die periodiek moest aftreden, werd met algemeene stemmen herkozen. Hierna werd de 41ste algemeene vergadering van de Hoofdverecnigimg gehouden. Na een woord van welkom aan de leden der vereeniging werd deze vergadering door den voorzitter met gebed geopend en Bijbellezing. Daarna sprak hij een woord van dank uit aan alle aanwezigen, voor do vriendelijke attentie aan hem be wezen, ter gelegenlieid van zijn 12J- jarigo werkzaamheid, als redacteur van het „Correspondentieblad". In het bijzonder verblijdde de voorzitter zioh over het tegenwoordig zijn van den oud-secretaris, den heer II. Bre mer, van Haarlem, die, hoe wel uiterst zwak naar het lichaam, toch nog ter vergadering aanwezig kon zijn. Aan hem wei-den door den voorzit ter eenige woorden van dank gewijd, voor alles wat hij bijna 40 jaren voor de vereen, gedaan had, onder het ap plaus van de vergadering, waarop door den heer Bremer kortelïjk werd geantwoord. Door den secretaris, den heer K. Teeling, van Amersfoort, word nu venslag uitgebracht. Daaruit bleek dat do vereeniging 7 afdeelingen heeft, to samen 176 leden tellende. De heer Spaling bracht als penningmees ter van de vereeniging den cassastaat uit, die zeer gunstig is. Vervolgens deed de secretaris van 't fonds van uit- keering bij overlijden, de 'heer H. J. Kastein van Arnhem, verslag van dit fonds, waaruit bleek, dat twee leden de vereeniging door den dood ontval len waren. De penningmeester, de heer P. J. Kousemakor van Dinxper- lo, gaf een overzicht van den cassa staat van het hierboven reeds genoem de fonds, dat zich ook tn toenemen den bloei mag verheugen. Door den voorzitter werd nu het on derwerp: „'De inspiratie der H. Schrift bijzonder volgens het zelf getuigenis der Schrift" ingeleid. Met zeer veel belangstelling werd deze voordracht aangehoord, en na de pauze in het na middaguur verder besproken. Een be langrijke discussie was er het gevolg van. De hoeren P. J. Kousemaker, van het onderlinge Fonds van uitkeering ■bij overlijden, en de heer K. Teeltng, lid van het hoofdbestuur, die perio diek moesten aftreden, werden beiden met algemeene stemmen herkozen. Door den bibliothecaris, den heer H. van den Dool, van Baarn, werd een zeer beknopt verslag van de lees bibliotheek gegeven. In het bestuur van de leesbibliotheek werd de heer K. Teeling weder herbenoemd. Nadat de commissies tot nazien van de rekening en verantwoording der penningmeesters benoemd waren geworden, werd do ochtendvergade ring met dankzegging en Psalmge zang gesloten. De namiddagvergadering werd te 2 uur weder geopend met het zingen van een paar Gezangverzen. Do coni- missiën van décharge brachten ver slag uit van hun bevindingen, waarop zij voorstelden de beide penningmees ters te déchargeeren voor hun net ge houden beheer. Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd met algemeene stem men Utrecht gekozen. Vervolgens werd door den heer D. J. Spaling ingeleid het onderwerp: „De Vereeniging Siméon", afdeeling van de vereeni ging van G. O. b. d. N. H. K., verkrij- ge, met 1914 te beginnen, de gelegen heid do zaken van Siméon te bollan den in het midden der jaarvergade ring van de Iloofdvereeniging." Na eenige discussies werd dit voor stel van de vereeniging „Siméon" met algemeene stemmen aangenomen. Minder goed slaagde het reorgani satievoorstel van de afdeeling „Timo- thëus." Het was reeds op de 40ste al gemeene vergadering ten vorige jare door den heer K. J. Nieuwcnhuijs van Okkenbroek ingeleid geworden. Thans was hij verhinderd deze vergadering bij to wonen, waarom de voorzitter van Timotheus, de heer D. Ilogeweg van Steenwijk, de nadere toelichting overnam. Na breede discussies over dit onderwerp, werd besloten dit voor stel tot de volgende jaarvergadering te verdagen. Ten laatste gaf de 'heer K. Teeling een belangwekkende in leiding over: „Het belang van het ca techetisch onderwijs in do geschiede nis der Christelijke kerk." Met. een woord van dank van den voorzitter aan de leden en de inlei ders van d«e onderwerpen, werd deze 41ste algemeene vergadering door hem gesloten, gelijk zij ook door hem geopend was. Dc heer W. Valk, lie in dankzegging voorging, sprak eeist nog een woord van dank aan d*n voorzitter uit voor zijne uita uïienie leiding. Examens. De heer C. Mars te Haarlem is te 's- Gravenhage geslaagd voor hel exa men handteekenen L. O. PROPAGANDATOCHT. Door de Algem. Geheelonthouders- vereen iging „Nieuw Leven", afd. Haarelm van den A. N. G. O. B., zal Zondag 27 Juli a s. een propaganda- tocht gehouden worden naar Zand- voort. In 't dorp en op 't strand zal gecolporteerd worden. VAN KORTEN DUUR. De agent van politie 3e klasse Groen, die pas twee maanden geleden als agent van politie hier in dienst was getreden, heeft thans weer ontslag genomen en is in zijn ouden werk kring aan de E. S. M. teruggekeerd. Verrold. Het wachthuisje van de Noord-Zuid- Ilollandsche Trommaatschappij, dat zoovele jaren als zoodanig aan het Kennemcrplein dienst heeft gedaan, wordt thans verrold naar hel Soenda- plein. Het is daarvoor van boven tot onder midden door gezaagd. De eene helft is verschenen nacht op een platte lorri overgebracht, de andere zal aanstaanden nacht op dezelfde ma nier overgebracht worden. EXAMENS IIOOFDACTE. Haarlem, 24 Juli. Geëxamineerd 12 mannelijke enndidaten. Geslaagd 6. H. C. J. Bakker, Assendelft, P. B. van Eerden burg, Haarlem, W. Fieggen, G. A. Geerligs, Th. P. Groot, P. H. van Doesburg, allen te Amsterdam. Verlof'Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen, overeenkomstig art 37 der Drankwet, ter openbare keninis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. A. M. Kem- me—Duiker, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van al- ooholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Spaarnwouderstraat no. 45. Uit de Rechtszaal Mishandeling van een politie agent. In de middagzitting kwam aan de orde een zaak betreffende verzetple- ging tegen een polïtie-agent. Een jongmensch had bij een ru zietje op 't Plein 't gebeurde op 4 Mei des avonds om negen uur een agent, die tusschenbeide kwam, een vuistslag in 't gezicht gegeven. Of 't echter de jongen was, die te recht stond? De jongen ontkende 't, dat hij het geduan heeft. Een van de anderen had den agent geslagen, zei- de hij. De Officier eischte zeven dagen ge- vangenisstraf. Beklaagde hield vol geen etraf ver diend te hebben. Gevonden voorwerpen". Een loopknecht reed op 17 Mei een pleegzuster aan die eveneens op de fiets reed. Daarbij verloor dc wielrïjd- eter haar taschje, waarin een porle- monnaie met CO cents en vier gouden ringen. De jongen bezweek voor dc verleiding, nam het geld voor zich en verkocht de ringen voor twee gulden. De jongen wilde de twee gulden weer geven, die dc zuster gegeven had, om de ringen terug te kuopen. De eisch wus /25 boete of 15 dagen hechtenis. Om een paar scharretjes. Een man uit Vclseroord had op 25 Mei te IJmuidon een spitje scharre tjes, die to drogen hingen, weggeno men en er een paar van oj>gegeten. (Waarde 5 cent). Waarom dee' je dat 1 vroeg Mi'. Loaecaat Vermeer. Omdat oen jongen, dien 'k voor den zoon van meneer Van Tol den vischhandelaar hield, me zei, dat ik er wel een paar kon meenemen. Ken je do familie Van Tol Al 26 jaar. Dan ken" je de zoons ook wel en weet jo, dat hij niet zulke kleiue kin deren heeft. Ik dacht 't toch. hield be klaagde vol. D'r loopen zooveel kinderen in 't dorp rond. Maar alle kinderen in IJmuidcn zijn toch geen kinderen van den heer Van Tol, repliceerde de heer Lose- cnat Vermeer op deze logica van den beklaagde. Meneer de rechter, zei de be klaagde, ik moet tot mijn leedwe zen zeggen, dut ik hier voor de eerste maal voor do Rechtbank sta. Mr. P 1 r in De beklaagde slaat hier voor de twintigste maal terecht. Beklaagde: Maar de eerste keer vcor diefstal, dat is tot m'n leed wezen. De Officier: Ja, die andere negentien keer was het wegens mis handeling. Beklaagde: Zooals meneer de voorzitter zegtMaar, ziet u, als jo eenmaal wat gedaan hebt. heb je 't altijd gedaan. De Officier eischte voor de scharre tjes vijf dagen gevangenisstraf. Buren ruzietje. Op 24 Mei was een man z'n straatje aari 't schrobben. Gevolg ruzie met, een buurvrouw, d'r mau en een andere juffrouw. Volgens de buurvrouw was de an dere juffrouw mishandeld en op 'n gegeven oogenblik s:onden ze alle vier met «en bezem tegenover elkaar. De mishandelde gaf een vereenvou digde lezing. De beklaagde had alleen geslagen. Och, och! zei de juffrouw, wat kan die man liegen! De getuige liet het plekje op z'n hoofd zien, waar hij met een bezem steel was geslagen. 't Was zoo erg, dat zo me in 't Gasthuis vier krammetjes in m'n -hoofd zette, zei de getuige. Wat beteeken t dat? zei de presi dent. Het bleek, dat de man het hech ten der wonde bedoelde. Het schijnt er bij juJlie in de buurt pleizierig naar toe te gaan, veronderstelde do president en de of ficier vroeg ter kalmeering de.r gemoe deren de juffrouw te verooideelen tot f 5 boefe of 3 dagen. Wat de juffrouw zeer onbillijk vond. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Den 2den Augustus a.s. hoopt de heer II. J. Ililgcman den dag te her denken, dat hij 25 jaar als gasmeester in dienst is van het Provinciaal ge neeskundig gesticht voor krankzinni gen „Meerenberg" te Bloem en daal. Met veel ijver en toewijding heeft iiij gedurende dien tijd zijn werkzaam heden verricht en het zal den jubila ris dien dag dan ook niet aan be langstelling ontbreken. HEEMSTEDE. Drankwet. Door B. en W" .is aan 'C. P. Fran ken vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in 't klein voor de bovenzaal van het perceel aan de Raadhuisstraat 103. Verlof. Door B. en W. is aan den plaatse lijken geneesheer Dr. E. A. M. Droog verlof verleend van 3 tot 20 Augustus a.s. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen J, Martin, Brussel, Hotel Driehui zen, 4 pers. B. v. d. Ilaijo, Brussel, Hotel Driehuizen, 4 pers. v. Konij nenburg, Wonncrveer, Hotel Driehui zen, 2 pers. Reinhardt. Rusbach, Hotel d Orange, 3 pers. G. de Vries, Amsterdam, Hotel d'Orange, 2 pers. Eschauzier. Baarn, Hotel Driehuizen, 1 pers. Zeppein, Groningen, Hotel Driehuizen, 3 pers. Beertdorf, Hirschfeld, Hotel Driehuizen, 3 pers. Weert, Uithuijzen, Hotel Driehui zen, 2 pers. Boissevain, Amsterdam, Groot Badhuis, 6 pers. Wilkina, Baarn, Groot Badhuis, 5 pers. Toc- kens, Amsterdam, Groot Gadhuis, 5 pers. Mevr. Rutgers van der Loef, Zevenaar, Hotel d'Orange, 2 pers. E. Granz, New-York, Beau Site, 2 p. A. v. Muralt, Zürich, Beau Site, lp. Fam. Brons, Amsterdam, Beau Site, 3 pers. F. v. Holkema, Amsterdam, Hotel Beau Site, 1 pers. Ch. Cres- tenen, Brussel, Hotel Beau Site, 2 p. Enthoven, Amsterdam, Hotel Beau Site, 6 pers. A. B. v. Ilolkema, Am sterdam, Hotel Beau Site. G pers. Thangenburg, Keulen, Hotel Beau Si te, 1 pers. Mr. A. Vetz, New-York, Hotel Beau Site, 1 pers. v. Teledy, Budapest, Groot Badhuis, 7 pers. A. Eppres, Zauiitweig, Zeerust, 1 pers. Pers-Overzichi DE KABINETSCRISIS. Prof. Struycken, in „Van Onzen Tijd" (R.-K.) de kabinets-crlsis bespre kende, zegt, dat ernstige zenuwach tigheid de vrijzinnige pers veront rust, niettegenstaande de crisis tot nu toe geheel haar normale verloop heeft. Vreest men, dat do samenwer king niet zal tot stand komen En de socialisten verklaren zich tot loya le samenwerking bereid, verschillen slechts erover, of zij al dan niet eene plaats in de Regeertng zullen inne men. Of wil men in zijn hart die sa menwerking toch liever niet 7 Het heeft er veel vanook zij, die den scinjn aannemen, zulks wél te begee- ren, treden den socialisten geenszins aanmoedigend als loyale bundgenoo- ten tegemoet, inuar tergend lacjuinee- rond beschimpt men hen over hunne aarzeling, hun gemis aan verant woordelijkheidsgevoel, hun gemis ook aan personen vau voldoende „standing", om een ministereplaats in te nemen. Dat is toch zeker niet de methode, eene partij ie doen beslui ten, met de traditie van onverant woordelijkheid, waarin hare kracht ligt, te breken. Men blijve, of liever worde, links toch rustig, en drage zijn lot in gela tenheid, zoelte niet zijn kracht in schimp op rechts en rood. Men is nog pas aan liet begin van zijn leed. Men heeft door zijn herstemmingstaktiek wel niet partij getrokken voor de so ciaal-democratische beginselen, maar wel de samenwerking met de socia listen aanvaard en nog wel op door hen gestelde positieve voorwaar den. Nu, dank zij die samenwerking, de rechterzijde in de minderheid is ge bracht, is het eisch van het parlemen taire stelsel, dat de vereenigde meerderheid de leiding van 's lands zaken in handen neemt. Aan die ver antwoordelijkheid kan men zich niet onttrekken, tenzij onder openlijke er kentenis van onmacht en verlooche-' uing der eigen politiek. De vrijzin nigen, wetende, wie de socialisten zijn, hebben de samenwerking met hen, niet alleen bij de stembus, maar ook in de regeering des lands gewild, en zullen nu moeten ondervinden,wat zulks beduidt. Of dc socialisten in de regeering zullen komen of niet zij doen het natuurlijk niet de vrij zinnigen rn o e t en met hen een ac- coord aangaan, een accoord met een partij, die in de plaats van de „bur gerlijke moraal" de eisclien van den klassenstrijd, het belang van het pro letariaat tot leefregel heeft, gesteld; de vrijzinnigen zullen moeten onder vinden, wat in die socialistische mo raal een politiek accoord bctcekent. De rechterzijde wacht af, wat de les der ondervinding zal zijn. DE SOCIALISTEN EN DE MINISTER CRISIS. Mr. P. J. Troelstra schrijft in Het Volk o.a.: Oók om een andere reden komt het ons eisch vau goed beleid voor. dat dc Partij in dit stadium vóór alles een afwachtende houding aanneemt Het woord is thans aan de vrijzinnigen. Zij hebben na al lang genoeg op ons gekeven; ons deurwuardersexploil&n beteekend, aari wier inhoud wij moes ten voldoen, op straffe van als mislei ders des volks, als schuldig aan ge mis aan ernst voor het Algemeen Kies recht enz. strafbaar te worden ge stold. Als daar straks de wijze, waar- op de vrijzinnige pers de mooie aan biedingen van dr. Bos heeft ingeluid met hare dreigementen begeleid, met liaar spot toegelicht, eens nader wordt bekeken, zal men zich afvragen, of dat de wijze is, waarop men bondgenoot schappen voorbereidt. Welnu, wij mogen dan dapper cf laf, ernstig of lichtzinnig, veraniwoor- delijk of onverantwoordelijk zijn op die manier, ais de heeren liet eerst hebben gewild, gaat het nu eenmaal niet. Zóó doen vrij het niet daar mag men over schimpen of juichen, dat is nu eenmaal een feit, voort vlooiend uit dat andere simpele feit- dat in een land, waarvan pas 82 pro cent der kiezers zich uitsprak vóór het burgerlijk karakter van den staat, de eerste eisch, aan elk tot regeeren be kwaam kabinet to stellen, deze is, dat het omtrent hot beleid, uit dat burger lijk karakter voortvloeiende, homo geen zij. Een socialistisch-vrijzinnig kabinet zou aan dien eisch alleen vol doen, als er soc -dein. ministers te vin den waren, in staat en genegen, dat burgerlijk karakter te aanvaarden. Dat hier zulke sociaal-democraten niet zijn, blijkt voldoende uit het verslag der conferentie, waarin rle felste voor- standers van aanvaarding der porte feuilles de meening uilsprckea, dat de drie soc.-dein. ministers daarin geheel vrij zouden zijn, in algemeene zaken \an regeei nigslieleid zich van het ge- heele kabinet zouden kunnen ïsolee- ren. Een illusie, waarvan de onver vulbaarhei I reeds bij onderhandelin gen over de nader to stellen voorwaar den van samenwerking zou zijn geble ken. Wat de vrijzinnigen liet, eerst en het liefst wildon, dat kan dus niet. Daar mede is de eel's te fasa afgestoten cn de tweede aangebroken. DE S. D. A. P. EN DE RAADS VERKIEZINGEN. Het Volk schrijft o.a.: Vooral in de stodeu hebben wij met succes gewerkt. Het platteland van Friesland heelt zich ook nu weer flink gehouden, maar elders leverde hot niet heel veel op. Wij hebben nu belangrijke raads fracties in de volgende gemeenten: In Amsterdam telt ze nu 15 op 45 leden. In Rotterdam 7 op de 45. In Den Haag 8 op de 45. In Utrecht 5 op de 39. In Groningen 6 op de 35. In Arnhem 6 op de 33. In Dordrecht 3 op de 27. In Zaandam 10 op dc 19. In Hengelo 8 op de 19. In Enschedé 8 op de 23. In Leeuwarderndeel 7 op de 15,, In Meimaldumadeel 7 op.de 15, In 't Bildt 4 op de 13. In Ambt-Almelo 6 op de 15. In Lonneker 6 op de 17. In Smallingerland 3 op de 15. In Opsterland 4 op de 17. In Schotorland 7 op do 17. In Oost-Stellingwerf 7 op de 15. In deze drie laatste gemeenten zijn de socialisten (v. d. Zwaagianen) en de soc.-dom. bij elkaar gerekend. HET AFGELASTE CONGRES DER S. D. A. P. „Het Volk" ontvangt verscheidene irigezondne et ukken, waarin opgeko men wordt tegen het feit, dat de par- tij-conferentie besloot bet reeds uit. geschreven buitengewoon congres met te doen doorgaan. Een dier stukken is van den heer F. II. Schmidt en luidt aJs volgt: „De wijze, waarop besloten is geen portefeuilles te aanvaarden en geen bijzonder congres te houden, noopt me tot het openlijk stellen van de vraag, met welk recht „De Partijconférentie" voor de gcheeie partij bindende be. sluiten mini". Daarop wordt geantwoord. „Volgens onze statuten en ons huish, reglement is alleen het P.-B. tot zoo iets bevoegd onder verantwoording aan 't naaste congres. Een „Partij, conferentie" kennen wo nic-t en Ka merfractie cn „Volk"-redaclie zijn m de/en niet onze gemachtigden ge weest. Dio conferentie was dan m.i. ook niet gerechtigd namens de Partij te besluiten, ook al bracht ze 13 leg. n 8 stemmen uit." Naai' aanleiding hiervan, schrijft de redactie van „liet Volk" het volgende: ,,1-Iet uitschrijven van een buitenge woon congres is het recht van liet Partijbestuur. Voor een zaak al3 do deelneming aan de regcering, was het zeker gewenscht. dat hot besluit er toe, door een congres werd genomen, om dat de partij daarop niet was voorbe reid. Maar recht tot besluiten had de Ka merfractie in overleg met het P. B. De partijoonferentie, zooals die gehou den is, is wel riet staluair geregeld, maar herhaaldelijk hadden zulke con ferenties plaats en herhaaldelijk na men ze gewichtige, besluiten. Waar nu op deze conferentie een besluit om het congres niet te houden, kon worden genomen met algemeene stemmen, was het P. B., dat het congres uit schreef, ook volkomen gerechtigd bet weer af te gelasten. Zeker was bij dc minderheid alge meen hot gevoel aanwezig, dat het congres, na het besluit der conferen tie, toch niet in anderon geest beslui ten zou. Daardoor konden kosten, moeiten en risico's van zoo'n congrej gespaard worden". DE S. D. A. P. ONDERLING. Het Volk van Donderdag bevat weer eenige moties van afdcelingen over liet niet doorgaan van het buitengewo ne congres der partij: één waarin de beslissing van partijbestuur, Kamer fractie en Volk-redactie wordt goed gekeurd, de andere waarin deze lxv slisaing wordt afgekeurd of waarin „opheldering" wordt gevraagd. Naar aanleiding daarvan schrijft do redactie: „Wij meenen aan onze afdeel in gen den raad te moeten geven om de af- komende motie-bui reeds in den aan vang te verstikken. Wij begrijpen wel dat afdeelingen bijeengeroepen ter be spreking van het congres en dan, bij- oen gekomen, bevindend dat er geen congres zal zijn, de behoefte gevoelen om hun gevoelen in een of moer mo ties lucht to geven. Er is echter, ge- looven wij, vruchtbaarder werk lo doen, dat aan de partij moer ten goede komt, dan liet debatteeren en moties aannemen over afgedane zaken". Gemengd Nieuws EEN MIJNONGELUK. In dc mijn „Carolus Magnus" te Uebacli bij Geilenkirchen, zijn door het instorten, van con schacht een opzichter n veertien man onder de neervallende aarde bedolven. Een mijnwerker slaagde er in, zich te redden. Voor de anderen schijnt redding onmogelijk daar de ontruïmings- arboïd minstens acht dagen zou du ren. De reddingscolonnc- is desniette genstaande onmiddellijk aan het werk gegaan. Over de aanleiding tot de ramp wordt een onderzoek inge steld, De directie beweert, dat de vele regens van den iaatsten tijd de be timmering der schacht hadden on dermijnd. Doch van andere zijde wordt beweerd, dat in de schacht 7 iet 8 ringen van de voorloopige betim mering loslieten, en daar de daarbij losgeraakte aarde meeging en de ar beiders bedolf. IIET WEER IN ZWITSERLAND. Uit Zürich werd Woensdag aan den „Berliner Lok al Anzeiger" geseind: „Volgens m-ededeelingen van liet Zwitsersche meteorologisch instituut,.- zijn de vooruitzichten voor het weer zeer ongunstig. In geheel midden Zwitserland regent het onafgebroken. Wanneer binnéh de eerstvolgende 12 uur geen verandering komt, vreest men voor watersnood. Op 1800 M. hoogte is de temperatuur nog steeds boven het vriespunt, zoodat geen ver andering te verwachten is. Vele rivie ren en beken zijn reeds zeer hoog ge stegen."- HAGELSLAG. Uit Milaan werd aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: „Door een buitengewonen hagelslag is in den nacht het noorden van Loinbardije ge teisterd. Hagelkorrels tol een gewicht van 400 gram vernielden dien oogst, verbrijzelden dakpannen en richtten verwoestingen in de fabrieken aan. Enkele daarvan leden een schade van 100.000 lire. In Monza en San Giovan ni moeten de fabrieken verscheideno dagen sluiten." MINISTER SAUER. De heer Sauer, minister van justi tie en vau naturellen zaken, tijdelijk minister van spoorwegen in Zuid- Afrika is overleden. DE BRAND IN BINGHAMPTON. Aan de „Tel." wordt geseind: Ofschoon nog niet alle vermiste meisjes teruggevonden zijn, wordt lid aantal personen, die hij den brand ia het confectie-atclier te Bingharnpton den dood gevonden hebben, op 75 ge schat, en zijn vau alle personen, dis zich in de afgebrande fabriek bevon den, slechts zes geheel ongedeerd ge bleven. Van de gewonden zijn er tien levensgevaarlijk, de overigen licht ge kwetst. Ooggetuigen beschrijven hart verscheurende tooneelen, die zich op de brandladders hebben afgespeeld- Op elke ladder hadder, zich soovWl

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6