dezo over te halen als afnemer van artikelen op ie treden". Om meer kans van slagen te hebben vertelt hij dan, dat de maatschappij genegen is, een reclamebord buiten op het huis aan te brengen en ook binnenshuis, waar voor dan 10 betaald wordt. Op deze manier weet hij dan de menschen een partij poeders te ver- koopen voor lioogen prijs en belooft dan de reclame alsmede de 10 te zuilen zoiiuen. Maar cie reclamebor den noch de f 10 komen en do me»- schen zien te laat, dat zij bedrogen zijn, en dat de mooi verpakte poe ders, waarop een rood kruisje is ge plakt, en de naam van dr. Maats prijkt, waardeloos goed zijn. FLESCH AANGESPOELD. Op de Oosler-Sckelde, onder de ge meente Scherpenisse, is, volgens do Tel. cone flesch aangespoeld, waar in een briefje met hen volgenden in- hou 1: „Schip zinkende, God helpe ons." „Prinses Marie", ONGELUKKEN., Dc Tel. meldt: Te llof van Delft had de werkman Van Vliet het ongeluk een paal van een hooiberg' op het hoofd te krijgen. Zeer ernstig gewond is hij per vaar tuig naar het Hypolitusgesticht te Delft vervoerd. Zijn toestand is ho peloos. Te Winschoten geraakte het acht jarig zoontje van den arbeider G. Heuving onder een wagen en over leed spoedig aan de gevolgen der kneuzingen. EEN BLOEDIGE TWIST. Bij een twist gisternamiddag tus- sohen twee huisknechts in >het sous- terrain van het Kurhaus Le Sclieve- ningen ontbrand, heeft de een den ander met een mes in de bonst gesto ken, waarbij de long is geraakt. De verwonde is met de auto van 'het ge meenteziekenhuis naar Den Haag ver voerd en ter verpleging opgenomen, nadat hem de eerste hulp was ver- loend. Do dader was gevlucht, maar is in den avond in zijn woning gear resteerd. De getroffene is 23, de da der 19 jaren oud. De toestand van den verwonde moet nog al ernstig zijn. Stadsnieuws Stukken van den Raad. Voordracht voor onderwijzer voor de zevende klasse aan de school voor ge woon lager onderwijs no. 9, lo. G. de Boer, te Stiens, 2o. J. G. Hagens, te Kampen, 3o.D. C. de Bruijn le lx-i den. Nationale V e r e e n i g i n g tegen de werkloosheid. Naar aanleiding van een adres van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid te Amsterdam, Afdee- ling der Internationale Ver een ;ing tot bestrijding van de Werkloosheid, waarbij wordt verzocht de gemeente Haarlem lot liaar te doen toetreden en liaar financieel te steunen met eene jaarlijksche contributie, schrijven B. en W., dat naar hun oordeel het .zoo wel in het algemeen belang als in dat onzer gemeente moet worden geacht mede te werken tot bereiking van hel iloel der vereeniging. waarom B. on W. adviseeren tot inwilliging van liet \erzoek, met bepaling van de jaarlijk sche subsidie op f 75. H ulp-Organiste. Aan Mejuffrouw N. A. M. Barbas was de tijdelijke vervulling van de lie- trekking van stads liulporgandste van liet orgel in de Groote- of St. Bavo- Kerk opgedragen. Zij heelt zicli van liaar taak op uitnemende wijze gekwe ten. Deze omstandigheid, en mede de om trent haar verkregen inlichtingen, ge ven B. en W. aanleiding Mei. Barbas, na eene oproeping van sollicitanten voor een benoeming aan te bevelen. De wedde bedraagt f 300 per jaar. Gynfri a stie konder wijs. Door ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw aan de Park laan kan worden overgegaan tot in voering van het gymnastiek-onderwijs aan School no. 3, terwijl het daartoo te benoemen onderwijzend personeel levens verbonden kan zijn aan de Op leidingsschool lot het middelbaar- en hooger onderwijs voor jongens en meisjes, welke eerlang in ihet aan de nieuwe school grenzende schoolge bouw aan de Friesche Varkenmarkt zal worden gehuisvest. In verband met het aantal lesuren kan worden volstaan, met de aanstel ling van dén onderwijzer en ééne on derwijzeres. B. en W. dienen nu de volgende voordrachten in: A. Ter benoeming van een onder wijzer in de gymnastiek: 1. J. Bon- gertrnan, 2. J. W. G. Odink, 3. C. Warnier, allen te Haarlem. B. Ter benoeming van eene onder wijzeres in de gymnastiek: 1. Mej. AL B. Roozen te Haarlem, 2. mej. J. Mi- chels te IJmuiden; 3. mej. M. J. Donc- ker te Haarlem. Uitbreidingsplan. B. en W. leggen over een ontwerp plan van uitbreiding voor de gron den, gelegen ten noorden van den Kloppcrsingel en begrepen tusschen het Noorder Buiten Spaarne en den Schotenveg. Daar deze gronden aan drie zijden door water zijn omgeven (de Klopper singel, het Spaarne en een haven met kanaal van de werf Conrad), is de ligging van die gronden ©enigszins geïsoleerd, terwijl ook de toegang naar de stad van de zijde van Spaarndam niet gelukkig is. Om aan deze bezwaren te gemoet te komen, wordt voorgesteld den lie- staanden Spaarndanischen weg te ver broeden tot eenen weg van 13 RL breedte. Verder is ongeveer midden over de gronden een weg geprojec teerd breed 20 M.^ lang ongeveer 320 M., lo open do ongeveer in dg richting Oost-West, welke op den Kloppersln- gel eindigt, doch die met het Prinsen- bolwerk in verbinding kan worden ge bracht, wanneer eene brug over de Kloppersingelgrncht wordt gebouwd. Ook zijn de gronden in verbinding ge bracht mot den Schotenveg. De Kloppcrsingel is eveneens ver breed tot 18 M. De verdere indeel/Lng is op zoodani ge wijze geschied, dat een aantal bouwblokken, geschikt voor woning bouw, zijn ontstaan, aan stralen van afwisselende breedte. Verder is in liet plan, aan de zuid zijde een plein opgenomen ter opper vlakte van ongeveer 2330 viork. M. Spelleiders-cursussen. Door het Plaatselijk Comité voor Spelleiders-cursussen te Haarlem en omstreken is verzocht om tot op leiding van onderwijzers en onder wijzeressen tot spelleiders(sters) op Woensdag- en Zaterdagmiddag ge bruik te mogen maken van het nieu we speelterrein nabij de Leidsolio Vaart, en zoolang dit nog niet ge bruikt kan worden, van het terrein •achter den Doelen, of bij ongunstige weersgesteldheid van de gymnastiek zaal in dat gebouw. Eerstgenoemd terrein kan nog niet voor liet beoogde doel dienen. Bij B. en W.. beslaat ochleT geen bezwaar 't terrein en do zaal van den Doelen tijdelijk beschikbaar te stellen, waarom zij voorstellen daartoe de machtiging te verlconen. Wij ziging vaneenbosluit. Door den ingenieur der telegrafie te 's-Gravenhage werd bezwaar ge maakt tegen de voorwaarden, waar aan hem tot wederopzeggens vergun ning werd verleend tot het hebben van 5 palen langs den westelijken berm van do Leidschc Vaart onder de ge meente Hillegom. Daar B. en W. de bezwaren niet ongegrond achten, stellen zij voor, om de aangehaalde woorden in het besluit te schrappen. Do Tempeliersstraat. Door de directie van dé E. N. E. T. is verzocht om, nu door de verbou wing van de percoelen door de firma Mooy, de Tempeliersstraat op deze plaats hare normale breedte heeft ge kregen bet meest noordelijke af- takspoor met ongeveer 40 meter te mo gen verlengen. Volgens mededeeling van verzoek ster is het geenszins hare bedoeling om meerdere wagens in de Tempe liersstraat te plaatsen, doch alleen om de reservewagens voor de bewo ners van die straat minder hinderlijk te doen zijn. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar om liet verzoek in le willigen, zoodat zij voorstellen het verzoek in te wil- 1 ligen. Rechtskundige b ij stand aaneen politieagent. Door het Bestuur de? Haarlemsöhe Politievenceniging „Veibelering zij ous Streven" is aan den Raad ver zocht, om voor rekening der gemeen te te willen neinen, de door. genoemde vereeniging betaalde kosten van rechts kundigen bijstand, vorleend aan den agent- van politie Th. Uitermark, aan geklaagd wegens misliandelïng. De kosten bedrogen f 145. In de vergadering van 11 Juni werd dat verzoekschrift in handen van B. en W. gesteld om advies. liet komt B. en W. voor, dat het feit, dat bet Gerechtshof te Amster dam bij arrest van 17 October 1912, Uitermark niet strafbaar heeft ver klaard, aanleiding geeft het verzoek in gunstige overweging le nemen. Zij stellen u daarom voor, het ver zoek van de Ilaarlemsch© Politiever- eeniging „Verbetering zij ons Stre ven," in te willigen. Benzinecu na phta. In do Raadsvergadering van 6 No- verber 1912 werd de behandeling van de ontwenp-verordening omtrent het in voorraad hebben, de bewaring en het vervoer van benzine of naphla aangehouden tot eone volgende verga dering. De Rechtsgeleerde commissie heeft overwogen, of het gewenscht is in het ontwerp een termijn op te he- mén.r waarvoor de verordening zal gelden in velband met het voorschrift, dat de onder de Hinderwet vallende inrichtingen worden verwezen naar een bepaald deel der gemeente (art. 4 der (Hinderwet) dan wel of het meer aanbeveling verdient art. 4 van •het oude ontwerp geheel te doen ver vallen. Aan dit laatste meent de Commissie de voorkeur te moeten geven. Zij ibiedt daarom eene gewijzigde ontwerp-vcr- ordening ter vaststelling aam. J ubileum. Men schrijft ons; Op 1 Augustus a.s. herdenkt de heer U. van Rossurn, kantoorknecht aan het postkantoor alhier, den dag, dat hij voor 39 jaar bij de Posterijen werd aangesteld. Op werkplaatsen, inrichtingen, etc. komt zulks wel meeT voor, doch niet iedereen trekt de aandacht tot zich, doch zijn opgeruimdheid en dikwijls leuke kwinkslagen, maken, dat zoowel collega's als superieuren gaarne met hem werken; mogo het den flinken beambte dien dag niet aan belangstel ling ontbreken, en hij nog jaren even opgewekt zijn dienst vervuilen.. Den lien Aug. a.s. hoopt de heer II. de Bruin, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Ernrik Binger, Koning straat, I DE PADVINDERS IN HAARLEM. Dc officieele ontvangst van de Pad vinders door 't gemeentebestuur is uitstekend geslaagd. Op de Groole Markt hadden zich te gen 3 uur vele Padvinders verzameld, die bij 't -standbeeld van Louwtje om geven werden door een dichte haag belangstellenden, De politic zorgde voor den afzetting en een vrije baan naar T stadhuis. De oude raadszaal was we schre ven 't in ons vorig nummer reeds aardiig met groen en bloemen ver sierd. De leiders van de Padvinders, als ook de banierdragers waren in deze zaal genoodigd. Zij werden ontvan gen door den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg, de wethouders de lieeren Loosjes, Kruseinan en de Breuk, en den secretaris Mr. Dr. Wytema. Ook waren enkele raadsleden aanwezig (we merkten op de lieeren Dr. Mcrens, van de Kamp, Scignette, Modoo en Schram) en het voltallige hoofdbe stuur van de Kennemer Padvinders. Onder de vele banieren nam de nieuwe mooie bauicr der Haarlem- sche Padvinders een eervolle plaats in. Toen de burgemeester en de wek houders de zaal binnentraden werd door de Padvinders "t saluut gebracht. De rede door onzen burgemeester uitgesproken hebben wc reeds in ons vorig nummer vermeld. Na de reae klonken luide bravo's. Door den heer Stillis, onzen stad genoot, die de hoofdleiding van t Padvinderskamp heeft, werd op de in 't Fransch uilgesproken rede ook in 't Franscli geantwoord. Ilier volgt t> vertaling van zijn rede: Mijnheer de Burgemeester, Vergun mij, ook namens de inter nationale leiders, die u rondom u ziet veroenigd, u hartelijk te danken voor uwe ontvangst ten Stadhuize. De nog jonge padvinders-organisatie, die, toch zeer sterk oprijst als een plant, heeft het voorrecht, meer en meer de sympathie van uw goede stad deel achtig te worden. Wanneer ik zie, dat wethouders en vele jaadsleden zich hier bevinden, om ons hun welwillendheid te betui gen, zijn we zeer erkentelijk voor de oer ons te zien ontvangen op de wijze, die vóór ons zoovele vertegen woordigers van wetenschap, kunst en dergelijke ondervonden. Mijnheer de Burgemeester, cle jon gelieden, die wij in uw stad hebben gebracht, gaan genieten van het con cert op het beroemde orgelvan de beroemde schilderstukken zullen be wonderen de grootheid der prachtige gebouwen en zullen verrukt worden óver dat alles en den lof verbreiden wanneer zij thuis zullen zijn terug gekeerd in hun vaderstad van alles wat zij hcblien ondervonden en be wonderd. i„ .Wanneer zij straks het actieve le ven zullen ingaan, zullen zij zich her inneren de vroolijko bloemenstad, waarvan de herinnering niet Kan worden uitgewischt, en zij daar terug komen als zakenmensclien, of om daar bij vernieuwing de aangenaam ste dagen door te brengen. Wij kunnen niet eindigen, mijnheer do Burgemeester, zondor dat wiru alles goeds hebben toegewenscht voor uw stud, haar inwoners en'gemeente raad, waarin wij zooveel welwillend heid waardeeren, en danken voor dc ontvangst, die gij ons hebt bereid. Ook op deze rede volgden blijken van instemming. Nu werd de eerewijn rondgediend. Door den chef van 't Belgische corps Padvinders, den heer Parfid, en dien van 't Duitsche corps, luitenant von Goldberg, werden korte redevoerin gen gehouden (in '1 Fransch en Duitsch). Zij roemden de gastvrij heid in Holland, de schoonheid van 'l land en van Haarlem en .dronken op het welzijn van Nederland, Haar lem en zijn burgemeester. Vooral de reae van den Duitscher maakte een aaugenamen indruk. Hij verzekerde, dat als de buiteniandeis weer in hun vaderland gekomen zul len zijn, zij aangename herinneringen aan Nederland en Haarlem blijven behouden. Onder de rede van don burgemees ter werd een der Padvinders onwel. Door Dr. Alerens bijgestaan knapte hij evenwel weer spoedig op. De warmte van de zaal had den 1 advm- der blijkbaar even parten gespeeld. Na deze receptie vertrok men naar de Groote Kerk. De gang ging door dc Groote Stadhuis-hal, waai'e enge hon derden padvinders opgesteld waren. Dat was een aardig gezicht. In de Groote Kerk waren oen 1UW Padvinders bijeen, om te gemeten van bet heerlijke orgelspel van den heer Louis Robert, op het beroemde orgel. De heer Robert bracht ten gehoore 1. Hallelujah, G. F. Handel. 2. Gavotte, Pater G. B. Martini. 3. Cantilène, Gabr. Pierné. 4. Offerloire, Lefébure Wóly. Vooral het Hallelujah maakte een machtigen indruk. Algemeen was men vol bewonde ring over 't prachtige orgel. De lieer Robert opende 't concert met 't Wilhelmus. De Padvinders stonden op en salueerden. De organist heeft zelden zoove_el stille bewonderaars gehad als bij dit concert. Dat Padvinders orde geleerd hebben bleek hier heel duidelijk. De burgemeester en de wethouders hadden in de regentenbank plaats ge nomen. De banierdragers Lalden zich rond deze banken geschaard. Dit gaf een aardig gezcht. Namens onze courant werd aan de Padvinders een programma aangebo den waarop hel orgel was afgebeeld. Na 't concert ging het in optocht naar 't Station. De stoet werd vooraf gegaan door de muziek van 't Tiende. Algemeen trok dp optocht veel be- bekijks, de Padvinders in hun aardige pakjes, met vroolijk lachende gezich ten. De kleurige banieren verhoogden 't effect nogj Met een extra-trein werd naar IJ muiden gereden, om daar weer het kamp te betrekken. ExamensEngelsC'b. L. O. Te 's-Gravenliage zijn geslaagd mej. A. G. Donkerte Beverwijk, en de heer G. J. Vermeer te Sloten., Examen IT andieek enen L.O. Te '6-Gravenihage is geslaagd de heer J. E. II. Bolland te Haarlem. OVERGANGSEXAMEN C. A". VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL. Bij de school te Fredcriksoord is voorwaard el ijk bevorderd tot de Se klasse S. Wentholt, uit Haarlem. OP DE VOORDRACHT voor ouderwijzer met hoofdacts cn acte Fransch M. O. (A) aan de M. U. L. O. school te Enschede zijn geplaatst de lieeren P .Schaft te Haarlem, W. van Manen, te Arnhem, en C. J. Fransen, te 's-Gravenhage. Examens M. U. L. O. Te Utrecht zijn voor diploma A ge slaagd H. J. van Wieliok en A. Zwart van Haarlem. Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 27 Juli. Programma: 1. Marche des Petits Marmouzots, Ganne. 2. Ouverture do l'opóra l'Eloil du Nord, Meyorbeea1. 3. Invitation k la Valse, Weber. 4. Fanlaisie de l'opéra Werthor, Mas senet. 5. Ouverture Si j'ctais Rol, Adam. 6. Bamboula, Negerdans van Trinidad, Morelli. 7. Fantasie aus der Operette Der Feldprodiger, Mil- lbcker. Dit is het 25ste programma van hot seizoen zonder con herhaling. Concert in de Sociëteit „Trou moet Blycken", O') Zondag 27 Juli 1913, 's avonds 8 1/4 uur, to geven door de Mu ziek ve roenigi ngHarmonie", d i rec- teur: C. F. W. Wemecke. Programraa: 1. „Avec aplomb" marche, R. Voilstodt. 2. Ouverture aus dor Oper. „Dio Zigeunerin", W. Balfe. 3. Eva Walzer aus der Ope rette „Die moderne Eva", J. Gilbert. 4. Fantoisie sur l'opéra élégante „Czaar und Zimmermann", A. Lört- zing. 5. Ouverture Trioinphalo, Chr. Bach. G. Brunetten Walzer, L. Ganne. 7. „Frühliugs Erwacheu". Romanize, E. Bach. S. Grande fan- taisie 'de l'opéra „Les Pêoheurs de Portos", G. Bizet, Baden. In hel douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 1069 baden genomen in dal aan het Ieidscheplein 1093. Meerenberg. Tot lsle verpleegster aan het. krank zinnigengesticht Meerenberg is be noemd onze stadgenoot© mejuffr. C. Kroese. R ij t u i g f a b r i e k\ In liet laaist van September zal de Koninklijke rijtuigfabriek van do firma J. J. Beijnes alhier 75 jaar be staan. Kermisvoorteeken en. Aan het Goederenstalion aan do Westergracht arriveerden lieden do eerste kermiswagens voor de kermis. Kinderfeest. Door het LesLuur van de vereeni ging „Zuider-Spaarne" zal op 13 Au gustus as. een kinderfeest georgani seerd worden, namelijk ccn optocht, waaraan ccn wedstrijd om prijzen verbonden zal worden voor de mooi ste groeien en versierde wagens cn sportwagens. Verder zullon op dien dag verschil lende wedstrijden voor jongens cn meisjes plauls hebben,. Voordracht. Onze oud-stadgenoot de lieer A. Scherpenhuijzen, leeraar teekenen en boetse'eren M. O. aan de lagere scho len te Gouda, staat no. 1 op de voor dracht voor leeraar aan de TI. B. S.le Sneek en te Terneuzen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de rotonde van liet Museum van Kunstnijverheid alhier, zal Zondag a.s. ccn gedeelte van de 3e serie van hét plaatwerk, betrekking hebbende op Nederl.-Indië, hetwelk door de fir ma KleijnenbergBoissevaiu cn Co. afliicr wordt uitgegeven, tentoonge steld zijn. Onder de verschillende afbeeldingen zijn o.a. dc eilanden Java, Sumatra, Borneo, Celebes, Bali, Soemba on Ti mor vertegenwoordigd. De Boeddha's en Bodhisatwa's zul len, daar zij de algemeene belangstel ling zoozeer trekken, nog eenigen tijd te bezichtigen blijven. Zondag is het Museum geopend van 104 uur, toegang kosteloos. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. (Ongevallenverzekering). Ter terechtzitting van 25 Juli jl. werd o.a. uitspraak gedaan in de zaak van de Gebroeders van Leeuwen te Haarlem, wier onderneming door liet Bestuur der Rijksverzekeringsbank, ter zake van de daarin uitgeoefende werkzaamheden van laden en lossen van schuimaarde met behulp van krui wagens, was ingedeeld in gevaron- ldasse 40, met toewijzing van liet ge- varcncijfer 50. De Raad van Beroep, van meening da tdeze werkzaamheden het meest overeen komen met het aard werkers- bedrijf zonder krachtwerktuig, vernie tigde de beslissing van het Bestuur der R. V. B. en deelde klagers onder neming in in klasse 34, met toewijzing van het gevarencijfer 38. Behandeld werd o.a. de zaak van TI. Stellingwerf te Vclsen, die op 29 Mei 1912, werkzaam in de papierfabriek van de firma van Gelder Zonen al daar, een ongeval bekwam aan de rechterhand bij liet zagen. Hem werd te dier zake door liet Bestuur der Rijksverzekeringsbank schadeloosstel ling töegekend tot cn met 24 J uni '1912, terwijl verdere sciuidelooss telling werd geweigerd omdat Stellingwerf op 25 Juni 1912 v/oder in slaat zou zijn geweest tot arbeiden zooals vóór het ongeval. Klager beweert dat hij door het gemis van een stukje van het top- lid der rechterwijsvinger (gevolg van bedoeld ongeval) niet meer zoo goed kan grijpen als vóór hot ongeval en Öe vingers dier hand niet meer goed kan sluiten. Hij vordert daarom eene schadeloosstelling van f 0.65 j?er werk dag. Na verhoor van den c-onlvokerend- peneeskuiidige der Rijksverzekerings bank, den fabrieksclief van klager en klagej zelf. bepaalde do Raad van Be roep de uitspraak in deze zaak op 8 Augustus a.s. Boottocht. Zooals alle jaren, zullen ook "dit jaar namelijk op 3 Aug. het Gemengde koor Excelsior, directeur de heer J. Over- liuiSi en do Muziekvereeniging Voor waarts, directeur de heer P. P. Wit, waaruit opgericht is de Spaarkasver- eeniging „Tot nut cn gezellig verkeer" een boottocht houden. Dit jaar gaat het naar Katwijk aan Zee, met de pleizierboot de „Volhar ding XIII". Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Voetbal. Het eerste elftal van de Hecmsteed- sclic Voetbal-Verecniging speelt mor gen op liet terrein aan den Meerweg alhier een voetbalwedstrijd tegen een Ajax-c Tm bi natie uit Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij •T. Gioling, Ged. Oude Gracht 112,1 Haarlem, bloedkoralen halsband met gouden sluiting hot Bureau van po litie Raadhuis, een heerenregenjas: E. Geuer, Wilhelminaplcin, een tafel met een hakJ. Verhagen, Raadhuis plein, een paardendekenD. de Wil de, Rosbeek, oen paar gele kinder- handschoi nen mej. Tlolzapffel, Bloe- mendaalscheweg 104, een nieuwe bin nenband van een rijwieL IJMUIDEN. UIT 'T PADVINDERSKAMP. Onze kampcorrespondent scbrijlt ons: Vrijdag 25 Juli. Weer mooi weer! 's Morgens om half zeven zen de reveille geblazen worden, maar om half zes waren we allen al op. Wij haddon heerlijk geslapen, doch van velen hoorden we, dat zo zoo goed als niet geslapen hadden. Om half zeven gingen we zwemmen. Het water was heerlijk friech, maar de buitenlucht was vrij koud. Een mooi gezicht was liet, toen het groot ste aantal, 250 denk ik, tegelijk in het wafer was. Na liet signaal „lichten uit", verlieten alle zwemmers behalve enkele nakomers liet water. Om acht uur kregen wij ontbijt: brood met looter en jam, daarna brood met rookvlcesch. Na liet ontbijt ver trok het grootste gedeelte naar Haar lem. De Kennemer Padvinders bleven op enkele uitzonderingen na, en had den wacht en corvte-dienst, moesten aardappelen schillen, (jassen) en vaat- wasschen. Verder verveelden wij ons vrij erg. Des middags was het erg stil in 't kamp, totdat de wandelaars uit Haarlem te rug kwamen, 's Avonds repetitie voor de groote revue. Deze repetitie liep eenigszins in de war, doordat de jongens wat moe wa ren. Met den troep uil Haarlem wareu 12 Engelschen modegekomen. Om half- tien taptoe, daarna rust. ZANDVOORT. De Ditzicht- en Watertoren. Vrijdagmiddag, om kwart voor vier uur, verzamelden zich in het mooie Zandvoorlsche gemeentehuis, waar voor deze gelegenheid de driekleur was uitgestoken, de dames en hecren die ge.noodigd waren tegenwoordig te zijn bij de plechtigheid van de open stelling van den Watertoren, die te-, vens dienst zal doen als belvédère. 't Was slechts een beperkte kring, die genoodigd was. Men liad er alleen verzocht degenen, die bij de stichting van den toren zijn betrokken geweest. Dit waren natuurlijk in de eerste plaats B. cn W. en do leden van den Raad, uit wiens midden de Commissie voor de Waterleiding is voortgeko men. Dan waren er de Directeur der wa terleiding, de heer Van Burk, de advi seur der gemeente voor deze aangele genheid, de ingenieur Van Poelgeest, en de vertegenwoordigers der TIol- landsche Maatschappij tot het ma ken van werken van gewapend beton, die den toren hebben gebouwd, dc lieeren A. J. A. Braak, ingenieur der maatschappij en Van der Wel, uit voerder van 'liet werk. Verder eenig secrctariepersoneel. De heer J. Becckman, de Burge meester, verwelkomde de aanwezigen, waarvan er eenigen door hun dames vergezeld waren. Hij betreurde het, dat onder de aan wezigen niet waren het Gemeentebe stuur van Amsterdam cn dc Directie der Amsterdamscho waterleiding, die aan Zandvoort water levert. Gaarne had de Burgemeester hun dank ge bracht voor hun medewerking aan het tot stand komen van de Zand- voortsche waterleiding, een medewer king, waaraan Zanvoort zeer veel ver plicht was. Herinnerend aan het verslag van de Waterleidingcommissie, merkte spreker op, dat de Waterleiding op 23 Juli 1912 reeds officieus iu gebruik is genomen. Maar voltooid zijn de wer ken nu pas, nu het pompstation en de watertoren gereed zijn. Dat getui gen de klachten, die er gekomen zijn over geringen druk aan den boule vard en de enkele oogenblikken. dat Amsterdam in gebreke bleef water te leveren. Wanneer er brand was uit gebroken, dan zou dc brandweer niet altijd bij machte geweest zijn, daar dan de druk onvoldoende was, om op de hooge punten het vuur met behulp 'der waterleiding to blusschen. Geluk kig is dit niet voorgekomen. Nu is ecliter het pompstation voltooid en ook de watertoren is gereed. Dit feit is voor Zandvoort van groote en historische beteekenis. Zandvoort heeft weliswaar altijd 'n goede drinkwatervoorziening kunnen hebben, omdat het water goed was. Voor andere plaatsen zou dit voldoen de geweest zijn, maar niet voor'n bad plaats als Zandvoort, waar personen koaien, die waterleiding gewend zijn en het water hebben door hun gehee« le woning. Het pompstation zal moeten dienen, om het water den benoodigden druk te geven, als de druk van do Amsterdam, sciie waterleiding onvoldoende is. De watertorc, houdt water in reserve voor hel geval Amsterdam eens in ge. broke blijft water te leveren. Verder we-es de lieer Beeckman er op, hoe deze toren, die oorspronkelijk al leen een ding van noodzakelijkheid bedoelde te zijn, een schoon monument is geworden. We bewonderen, zeide spreker den arbeid van den ontwerper. Het ge bouw had niet zoo sierlijk kunnen worden, als de raad niet met ruime hand, op advies der Commissie geld had beschikbaar gesteld. Namens don Raad dankte hij de Commissie voor dc Waterleiding voor het groote aan deel, dat zij in de stichting van dun toren heeft gehad en namens de Zand voorlsche ingezetenen den Raad voor het toestaan van liet benoodigde geld. Verder dnakte de Burgemeester den ingenieur van de Betonmnatschcippij, don heer Braak cn den uitvoerder van het werk, den heer Van der Wel en voorts allen, die aan den bouw had, don meegewerkt. Zich daarna tot den Directeur der Waterleiding, den heer Van Burk wendend, zeide de heer Beeckman, dat hij wist, dat de exploitatie van de zen toren bij hein id goed© handen zou zijn. Daarna verzocht de Burgemeester hem te willen volgen naar den toren, om die ter plaatse officieel te oiienen. Ilij hoopte, dat de pers van dit ge- houw niet alleen zxm kunnen zecgen, dat Zandvoort met de stichting er van niet alleen een hygiënisch belang heeft, gediend, maar daardoor ook aan do badplaats een nieuwe aantrekke lijkheid' heeft gegeven. Deze met applaus bezegelde woor den kunnen we ten volle onderschrij ven, na de bezichtiging van den turen In do rubriek „Öm Ons Heen" is er reeds een artikel aan gewijd. We kunnen daarom er mede vol staan nog het volgende mee te dec- lcn: De toren is van de fundoering tot aan den top van den rood-koperen koepel 40 Meter hoog. Hot restaurant ligt op 35 M. hoogte. liet grondvlak heeft een middellijn van 10 M. Het grondvlak van het res taurant is 70 M2. Naar de plaats, waar men op den ommegang komt, moot men 108 tre den opklimmen, die echter door zeven bordessen afgewisseld worden, liet truppenklirnmeu is daardoor minder vermoeiend en wie onderweg wil uit rusten, kan dat doen op do bankjes, die iu 't midden van den toren den koker omgeven, waardoor het water naar het reservoir boven het café- restaurant wcordt gevoerd. Het café maakt een gczelligen in druk en de aardige kijkjes, die men hier over liet door de gleufjes door sneden woningblokken van het dorp met 't daarachter gelegen duinland schap en het drukke strand en de golvende zee er voor Beeft, maken het zitje aan de vensters tot iets buiten gewoons, dut men elders mist. Maar wie de prachtige omgeving in al haar schoonheid wil zien, moet boven op den omgang door een van de telescopen van den lieer Joh. M. Schmidt uit Haarlem de omstreken bezien. Met bezige leven over het gelieeie strand ziet men tot aan do verste strandstoelen, alsof menschen en kin deren vlak bij den beschouwer waren. De kijkers vergrootcn dun ook 45 maal. De schepen op zee en de figu ren cn de drukte op den Haarlem menveg en in 't dorp ziet men ook op ware grootte voorbij 't glas gaan. De wandelpier te Scheveniugen ziet men bij helder weer met 't bloote oog en met de telescopen moot men er de menschen op kunnen onderscheiden. Dat moesten we echter voor waar aannemen, want Vrijdagmiddag was 't weer zoo buiïg, dat men niet zoo ver kon zien. Maar bij allo weersgesteldheid kan mien zien door de gekleurde glazen, die aan landschap en zee een bctoo- verenden tint geven. Iu het restaurant verklaarde de Burgemeester den toren officieel voor geopend. De heer Van Poelgeest dankte in een aardig speech je den ar- chitect der gemeente Doesburg, den heer Flipse, vuor zijn hulp bij de uitwerking der voorloopige plannen. Hij prees ook de waterleidingcom- missie en vertelde hoe de toren ge groeid was. In 200 dagen is de 40 M. liooge toren gebouwd. Per dag heeft men Jiem dus gemiddeld 20 c.M, kunnen zien groeien. Do toren is thans opengesteld voor bezoekers. Die zullen er zeker in groot getal komen, om eens een ander kijkje te krijgen op 't badplaatsleven en op de sclioone omgeving, dan zij beneden kunnen krijgen. En zij zullen zich den gang niet beklagen. Door het Dames-Comité van de ver eeniging „Ziekenzorg" te Zamhoort, zal een concert worden gegeven ten bate van genoemde vereeniging. Tot liet welslagen van dit concert, hebben o.a. hunne medewerking toe gezegd Mejuffrouw Jacoba van der Pas uit 's-Gravenhage, met hare zus ters. Deze dames zijn velen lezers nog wel bekend, daar zij ten vorigen jare o.m. op Duin- en Kruid berg in Lioba medewerki/m do gefcusters van d<Mr Pas zijn leerlingen van de beroemde danseres Isadora Duncan. De heer Joh. Goeman?, die ook in dit concert zijne mode werking verleent, is een nog jeugdig pianist, die zijne opleiding heeft genoten aan de Kon. Muziekschool te 's-G raven hago, onder leiding van den heer Textor; later kwam hij iu Londen onder leiding van Percy Grainger, terwijl liij thaus 1103 de lessen volgt van den lieer De Greed uit Brussel. Genoemde pianist treedt ook dezen zomer op als solist in het Kurhaus te Scheveningen. Gedurende de pauze zullen door eenige jonge dames programma's en bloemen te koop worden aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10