NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9232 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 26 JULI 1913 A HflflRL DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenticn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitcnspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advsrtentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 27 JULI. Muziek in den Hout. Buiten-Societeit: Concert Harmonie, 8 1/4 uur. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. MAANDAG 28 JULI. KI. Vereeniging: Vergadering van Slagersgezellen vereenigingen. Melkinr. Van Bruggen: Concert D. J. N. D. U. A. Apollo-Theater: Bios. voorstellingen Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. OM ONS HEEN No. J70£ Eoe wij vreemdelingen ontvangen. Vrijdag is aan de leerlingen van de vijfde, zesde en zevende klasse der lagere scholen alhier namens hel ge meentebestuur uitgereikt liet boekje van Brusse, Briof van Reefjes. Pete- veer aan de Ilollandscbe Jongens. 1-Ieel gelukkig is de titel uiet, wat een peter acr is zai tncnigê jongen zoo niet welen en dat de heer Brusse die Junctie vervult jegens Boefje (ze zul len vragen: wie boefje is) evenmin. Brief aan de Ilollandsche Jongens zonder meer zou eenvoudiger en daar om betei geweest zijn. En nu ik dan toch over den titel spreek moét er bij gezegd, dat de titelplaat ietwat over dreven is. Als een jongen op straat met een vreemdeling spreekt, behoeft hij zijn pet niet in de hand te houden. Dat doet de beleefdste jongen in 't buiten land ook niet en het gaat dan ook over do schreef der beleefdheid heen en .wordt onderdanigheid; het spreekt van zcif. dat een Uollandsche jongen tegenover een vreemdeling, die hern iets vraagt, niet onderdanig behoeft te wezen. Wel beleefd. Waarschijnlijk zal de Centrale Com- missie voor Plan 1913, die liet boekje uitgeeft, op dit bezwaar antwoorden, dat van onderdanigheid do Uolland sche jongen nog ver genoeg af is; dat is juist en van de meest allcdaugschc beleefdheid ook. Op een avond ben ik aangesproken door Duitschors, die met een gezelschap van 500 per boot naar Rotterdam waren gekomen; een klein detachement maakte een uitstap je naar Haarlem. Terwijl wij liepen te pralen.schreeuwden jongens ons ach terna: „gekken! allemaal gekken!!" En waarom? Aan de mensclien zelf was niets buitengewoons te zien, maar het enkele feit dat ze een andore taal spraken was voldoende om hen uit te schelden. Hei popelde me om er eens een hartig woordje van te zeggen, maar je doet het uiet omdat het daar mee nog erger wordt en de vreemde lingen er ten slotte den last van krij gen. Je zwijgt dus maar, hoopt dal de mensclien het niet gehoord hebben en schaamt je- over zooveel bekrompen heid. En liet zijn de kinderen niet alleen, de volwassenen doen al even binder- lijk tegenover vreemdelingen. Niet door schelden of uiljouvven, maar door blijven staan sturen. Er waren ecnige weken geleden op een Zondagmorgen in den Hout heel wat mensclien van rijpe jaren, die een kring gemaakt hadden om een groep Duilsche meis jes en haar met open monden stonden aan te gaiien. En waarom? Omdat ze geen hoed droegen, een Rucksack op den rug en een guitaar aan de zijde. Ziedaar alles. Nu is daarin iets onge woons cn beschaafde rnenschen zullen in hel voorbijgaan ook wel even naar 't groepje gekeken iiobben, maar blij ven staan on zonder een woord te zeg gen de vreemdelingen aangapen is toch wel heel onbescheiden. Wat zou den diezelfde rnenschen wel zeggen, wanneer hun in het buitenland dat zelfde overkwam? Met Brasses boekjo wordt bedoeld, de kinderen eens attent te maken op! allerlei nuttige dingen; hij schrijft over wat ze worden zullen als ze groot zijn, over de sterkste vuisten en de ellende van den oorlog, de opening van het vredespuleis en wat dat be duidt, eindelijk over plan 1913, onze dertig tentoonstellingen, het bezoek van de buitenlanders en hoe de jon gens cn meisjes zich tegenover hen niooten gedragen. Een van de leden van het Centraal Comité zond mij het boekje en vraagt er bij, of ik hoofdstuk XI niet eens overnemen zou. Dat. kost wat veel ruimte, maar zeker is het goed, den inhoud ibf te vertellen. Een beroemd Fransch schilder kwam te Rotterdam, om te schilderen, maar moest dat al gauw opgeven, omdat het publiek om hem heen drong, liet uitzicht op wat hij teekenen wou belemmerde en hem uitlachte, warneer bij verzocht wat op zij te gaan. 1-1 ij kreeg toen een zol derschuit om op te schilderen en dat ging een tijdlang goed, maai- toen de schilderij nagenoeg af was smeet een kwajongen een grooten klinker er dwars door heen. „Hoe laat kon ik weg", vroeg de arme man, „naar Frankrijk terug, om te vluchten voor die barbaren?" Brusse schrijft over zulke dingen in zijn blief o.a. bet volgende: Vreemde landen hebben allemaal hun eigen zeden en gebruiken, die voor ons wel eens „raar" zijn. Vreem delingen gaan bijvoorbeeld wel eens anders gekleed dan wij. Ik voor mij vind dat altijd prettig om te zien. Die vreemde klcedij, die soms heel mooi is, al dragen wij ook andere jassen, mantels en hoeden, die gezichten van vreemde rassen, ik zie ze graag tusschen onze rnenschen op de straten, omdat daaruit blijkt, dat ons kleine land in een druk verkeer is met andere landen. En ik kijk dan uit de verte goed hoe ze gekleed zijn, hoe hun ge zichten, hun manieren verschiHem van de onze, om daarvan te lecren. 't Is iets nieuws, iets anders; 't is dik wijls mooi en bijzonder; dat vind ik nu eenmaal pleizierig om aan te zien. Maar wat heb ik dan wel eens ge merkt, waar ik erg kwaad om werd? Dat daar achter zoo'n gezelschap bui tenlanders, die onze gasten waren, een troep domme, nare, onbeleefde Uollandsche jongens en meisjes aan liepen, 'nbeel standje, overal waar die rnenschen gingen, om onze steden te bekijken, en dat zij dan uitgelachen en nageschreeuwd werden, ja soms zelfs geduwd, en met steenen gegooid. En dan had ik wel op zoo'n troop van die minne valsche rakkers, die hun en ons aller gasten plaagden en kwaad deden, tot ze eindelijk ergens binnen moesten vluchten, aan willen vliegen om ze met mijn wandelstok uit elkaar te slaan. Want zulke deug nieten brengen hun eigen vaderland in oneer, en dat vind ik laag, lal en gemeen. Zij maken dat er in het bui tenland worde gezegd: „het Nedeiland- sche volk is een onbeschaafd, onorde lijk, naar volk, waar jullie niet heen moeien gaan, want je bent er onveilig op straat Wij willen met dat volk, dat ons najouwt en scheldt en mei vuil gooit, niets te maken hebben; er geen handel mee drijven en geen schepen heen sturen..." En ais die mensclien zoo spreken, dan is 't jullie schuld! Voel jullie nu, wat een schande dat is? Stel je eens voor, dat jo zelf onder vreemden kwam, en dat jo overal werd uilgelachen, uitgescholden, mishan deld. Zou- je je dan niet ongelukkig voelen? Veel je hoe leelijlt 't is, om dan zelf zoo te doen, tegen de gasten van je land, die in goed vertrouwen hierheen komen? En weet je wel, dat gastvrijheid behoort tot de grootste deugden van een volk; waar zelfs wil de stammen trouw aan zijn, zóó dat zij de vreemdelingen binnen hun poor ten met allo mogelijke eerbewijzen ontvangen, en ze in hun hutten '1 zachtste bed geven, de lekkerste spij zen en dranken aanbieden, al kost hun dat ook nog zooveel moeite? En jullie, Hollandsche jongens, zoudt minder willen zijn dan die on beschaafde volksstammen?" Dat is goed gezegd! Laat ons hopen, dat 't wat helpen zal. Stadsnieuws PRETTIGE DAG. .Eeii zeer prettige dag is Vrijdag den leerlingen der Buitengewone School bereid door mevrouw Huct te Bloe mendaal. In optocht gingen allen om half tien naar het station, om goed tien uur per spoor naar Overveen te vertrekken. Bij aankomst werd van daar iangs den Totterodeweg gewandeld naar het speelterrein aan het einde van de Zanderij-Vaart, liehoorende hij het landgoed „Elswoud", dat welwillend was beschikbaar gesteld. Daar stond reeds een. c-n ander aan eten en drin- ken-te wachten, te mijl ook voor prijs jes verbonden aan de fe houden spel letjes was gezorgd. De kindereu hebben genoten cn keerden om vier uur vroolijk en dank baar gestemd weer met den trein naar linis terug. liet bewustzijn van een zonnigen dag te hebben liezorgd aan een 80 kin deren, die in zoo menig opziebt bij liun natuurgenooten achterslaan, zal voor mevrouw Huet de grootste voldoen-in; zijn. O-n sPlantsoen. Om het nieuw aangelegde parkje Sfatcn Bolwerk, hoek Kraisweg. is een sierlijk ijzeren hekje met vlecht werk geplaatst, in plaats van de den- nenpaaitjes met prikkeldraad. Ook is men begonnen met het driehoekje bij de Pieier Kie-sbrug. Een dergelijk driehoekig, maar veel grooler parkje aan don Julianawcg, hoek Verspronckweg, doet 't ook goed. Z w cmschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 63 gr. Hedenmiddag 12 uur: 64 gr. CABINETSCRIS1S. Niet kabinet, maar cabinet, wat heel iets anders is. Di een Nederlandsche stad komt 's morgens een hoofdcommies van het Stadhuis op liet bureau van een colle ga, om den sleutel" van 't cabinet te halen. Bij die gelegenheid spreekt hij zijn leedwezen er oxer uit, dat hij zelf met drie andere ambtenaren in een slecht lokaal moet zitten, terwijl collega zooveel beter gehuisvest is. Zijn toon teekent ontstemming. Een poosje daarna brengt collega een tegenbezoek in het gesmade lo kaal en verzoekt den hoofdcommies, hem voortaan niet meer te bezoeken, wanneer hij uit zijn humeur is. Discussie volgt. Hoofdcommies dreigt collega door een bode te doen verwijderen en belt, inaar zonder re sultaat: bode komt niet. Daarop zet hij zelf collega buiten de deur. Cabinetscrisis! Hoe ze zal afloopen weet men no; niet. Af standsmai'sclien, Naar aanleiding van een verzoek van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding aan den Mi nister van Oorlog om ook dit jaar op verschillende wijzen tegemoetkoming te willen verleenen voor de door den Bond uit te sclirijven afstandsmar- sciien op 27, 28, 29 en 30 Augustus e.k., is door genoemden Minister bepaald, dat: lo. aan alle militairen onder de wa penen, die wenscbén deel te nemen aan bovengenoemde afstandsmar- schen, voor zooveel de belangen van den dien zulks toelaten, het benoodig- d© verlof kan worden verleend en dat zij op 26 Augustus voor Rijksrekening van hun garnizoen naar Amersfoort en op 30 Augustus d.a.v. van Nijme gen eveneens voor Rijksrekening naar hun garnizoen zuilen worden vervoerd 2o. aan militairen, die zich met groot verlof bevinden, vergund wordt aa.n meer bedoelde marseden deel te nemen, gekleed in uniform met wa pens en ledergoéd. Festival. Er is ruime deelneming aan het festival, dat de Vereeniging Konin ginnedag voor 31 Augustus uitgeschre ven heeft. Zestien Haarlemscbe eenigingen en negen van elders heb ben zich voor deelneming opgegeven, gemengde koren, harmonie- cn fanfare gezelschappen. liet welslagen van dit gedeelte van 't programma is dus reeds bij voor baat verzekerd. DE RAADSAGENDA. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 30 Juli 1913, des namiddags te half twee uur. in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift leeraar H. B. S. 3-j. c.. enz., orn eervol ontslag. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomende leden. 3. Voorstel B. en W. vaststelling staat betaling uit onvoorziene uitga ven dienst 1913 met rapport Commis sie van bijstand in het beheer dergc- meente-financiën. 4. Id. id goedkeuring rekening en orantwoording St. Elisabeths- of groote gasthuis, d;er.st 1912. 5. ld. id. id. begrooung id., dienst 1914. Id. id. wijziging begi noting St. Barbara-gasthuis, dienst 1913. Id. id. .erzoekschrilt bestuur der Huarl. Politie-Vereeniging „Verbete- •ing zij ons streven", vergoeding kos ten rechtsk. bijstand. 8. ld. id. id. Nat. Vereeniging tegen redeloosheid te Amsterdam, afd. der intern. Vereen, tot "bestrijding van do werkloosheid, om jaarlijkscüe con tributie. 9. ld. id. id. C. F. van Oijc-n, stellen zekerheid. 10. Rapport Commissie onderzoek levensvatbaarheid overdekte en badinrichting. (Door B. en W. zal worden voorgesteld, dezo stukken in hunne handen te stellen om advies). 11. Voorstel B. en W. vaststelling instructie schoolarts. 12. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw toren raadhuis. 13. Id. id. sclirijven T. M. van Deursen, inzake aankoop grond lbr- denssfraat. li. lo. jü. verkoop grond lordens- struat aan J. VV. Rumen. 16. iu. id. \erzoeii=..niTft Centraal comité uT iiikhestrijuende \-ereenigi gen, gebruik Hertenkamp. '16. ld. id. vergunning verlenging alnxkspo'ör E. N. E. T. Tempelier strazt. lieer P. Kalbfleisch. heeft weer veel zorg besteed aan de naamlijst iter ver eenigingen. Toch zal het raadzaam zijn in de lijsten vau de bestuursleden der ver ingen nog meer actualiteit te be trachten. Ons oog viel op de vereeni ging „de Haarlemscbe Pers", waar van de samenstelling vau het bestuur onjuist is. Van de 3 bestuursleden heeft nog slechts een zitting in het bestuur; cie tweede is reeds lang overleden cn de derde naar elders vertrokken. Ook in het bestuur der A, R. kies- vereeniging Nederland en Oranje heb ben belangrijke veranderingen plaats gehad, waarmede in dit boekje geen rekening gehouden is. Evenzoo is het met een bc-stuurswij- ziging in de vereeniging tegen "t mis handelen van dieren. In het boekje zijn weer verschillen de portretten met levensbeschouwin gen van bekende overleden Haarlem mers opgenomen, liet zijn: Ds. I. Craandijk (door B. P. P.), Mgr. Dr. J. J. v. Tinei (door N. Prins), F. A. Gry- seefs (door if. D. K.), C. G. Loomeijer (door J. H L.), C. de Beer (door Dr. v. L. v. d. H i. P. C. Bouwmeester (door B.) en II. J. Moojen (door G. Adrian). Ook is opgenomen een portret van Sir Isaac Pitman, in 1897 overleden. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juni bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnc-n AmsterdamHaarlem—Zandvoort 208.390. Ceintuurbaan te Haarlem 170 566. Haarlem—Bloeniendoai 94 411. Totaal 533.370. De ontvangsten per dagkïlomelcr bedroegen Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voort 59.36. I Ceintuurbaan te Haarlem 49.861/2 17. id. id. ontslag Haari. Tramweg- L'JU Haarlem—Bloemendaal 61.58. Maatschappij uit huur groud Rozen straat. 18 Nader voorstel id. regeling werktij-ieii en loonen werklieden ge- megnteliclitfabrieken. 19. Vooi-stel id. gebruik Doelen voor spelleiderscursussen. 20. Id. id, vergunning plaatsen pa len Leidsche Vaart onder Hillegom. 21. ld. id. verzoekschriften bestuur Huarl. grondwerkersvereeniging Ver betering zij ons streven, enz.. Inzak© pul- of keetbazenstelsel. 22. Nader voorstel Comm. -art. 166 gemeentewet, vaststelling verorde ning iu voorraad hebben enz. van nciizmc oi napi ia eu wijziging Alg Polilicv erordening- 23. Voorstel B. en W. verzoek schrift C. Horsmeier, doortrekken der llolsteijnstraat. 24. ld. id. benoeming tijd. perso neel Meisjesschool M. O. 25. Voordracht iu. id. onderwijzer en onderwijzeres gymnastiek opl.- school voor jongens en meisjes en school no. 3. 26. ld. id. id. onderwijzer school No. 9. 27. Id. id. id. id. school No. 1. 28. Iu. id. id. id. school No. 10. 29. Id. id. id. id. id. 30. Id. id. id. Stads-hulporganiste. 31. Id. id. i-'l. klokkenspeler. Teeltenen, Acte M. F. Te Rotterdam is voor dit examen ge slaagd de heer P. de Wilde Jr.. te Haarlem, Electro-Teehnisch ambte naar II. S. M. Schoolruimte. Nu de Handelsschool onder de kap komt, is 't tijd op iets anders opmerk zaam te malcen. Do Burgeravondschool is gevestigd in de Burgerschool aan de Nassau- straal en zal als de Handelsschool in gebruik is genomen, daar worden ge vestigd. De genoemde Burgerschool krijgt dan lokalen vrij, zoodat in elk geval minder „detachementen" zuilen voor- GEEN VRIJE WANDELING MEER. We lezen iu de Haarl. Woninggids, bet officieel orgaau der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en om liggende gemeenten en tot bevorde ring van liet vreemdelingenverkeer Aan de leden wordt bericht, dat Mariênduin in andere banden is overgegaan cn de vrije wandeling op dit „buiten" door den nieuwen eige naar is ingetrokken. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokeik alhier, op Dinsdag 29 Juli 1913, des nam. van 12 uur, door den Heer L. Roteert. Programma: 1. Praeludium et Fu ga kl. t., J. S. Bach: 2. Trois Pieces, Jean Philippe Rameau (1685—1764), I. Prélude (Dardanus), II. Musette en Rondeau (Les IncTes galantes), III. Air Majestueux (Zoroastre); 3. Sonate op. 13, M. 11. van 't Kruijs, Allegro vivace, Adagio, Intermezzo, Allegro, 4. Ases Tod, Etlvard Grieg, 5. Angelus, Sig- frid Karg Elert, 6. Marclie, Alex Guil- mant. DE NED. BEDEVAART NAAR LOURDES. Men seint uil Lourdes aan de „Maasbode": De ambulance-trein kwam Donder dagavond om halfaclit hier aan. Studenten uit Rouaan droegen de zieken naar het hospitaal. Vrijdagmorgen zou Mgr. Callier de zieken in de Grot toespreken. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten), van de N'ederl. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zijn benoemd als afgevaardigden naar de provinciale meeting voor geheelont houding op 3 Augustus as. te Vel- sen, de heeren H. Pieters en A. Knol, en naar de algemeene vergadering op 15 Augustus a.s. te Groningen, de heer F. Oets. H A ARLEMM ERLIEDE. D© hooibouw is eindelijk zoo goed als afgeloopen en duurde dus 6 ;t 8 weken; de qualiteit is door hot on gunstige weer natuurlijk zeer vermin derd en met grond kan verwacht wor den, dat op verschillende plaatsen broei is te verwachten; reeds zijn en kele veehouders bezig liet hooi te „ste ken" of uil te werpen, op last der van gemeentewege aangestelde hooipei- lers. BENNEB ROEÉ. Ongeweuschte gasten. Ook deze gemeente heeft een bezoek gehad van een gedeelte der woonwagens die de zer dagen on verwacht te IJrnuidou zijn binnengevallen. Door do gemeeu- te-politie versterkt met die van Haar lemmermeer werd aan de Zigeuners echter uitgeleide gedaan. Zij hebben nog zaken gemaakt met den verkoop \an paarden. HOUTRAKPOLDER. De persoon, van wiens diefstal in het vorig nummer melding werd ge maakt, heeft bekend eu is alzoo ge vankelijk naar Haarlem overgebracht. HAARLEMMERMEER. Concessieaanvraag. Hoewel de gemeen1 olijke autoritei ten alh-er liet eigenlijk nog ure: .-ens zijn, of er verlichting van gas of elec- trieüeit in deze gemeente zal komen, is er thans weer een aanvrage in ge komen bij het gemeentebestuur, .om concessie voor gasverlichting in het buurtschap bij Halfweg, in aanslui ting met die in de gemeente Fbiur- lemmerliede zal worden geëxploi teerd. Onafhankelijkheidsfeesten. Eindelijk, ja eindelijk hoort men iets omtrent de te houden onafhanke- lijkheidsfocston in deze gemeente. Meende men aanvankelijk, dat do alhier beslaande „Wilhelmïna-Vcreo- ■niging" er zich v.cl voor zou spannen, daarin heeft men het toch mis. Thans is er een oproep gericht tot alle be- woners van de Haarlemmermeer, om a.s. Woensdagavond te 7 12 uur bij elkander te komen in Café de Groot te Hoofddorp, om plannen te vormen en een uitvoerend comité fe henue- men. wanneer er voldoende medewer king wordt verkregen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost te Bloemendaal, twee sleutels, c-en paar dameshand- k'.nnen en er waarschijnlijk een gym- j schoenen en een poriemonnaie: hij G. nastiekloluuil komt. Thans zijn eenige Toglema, Lage Duin- en Daalsche klassen der bedoelde Burgerschool go' weg 5, een flacon; bij Walter, De Ge huisvest in 't voormalige Instituut j nestelweg 19, te Bloemendaal, twee servetten gemerkt L. C.. en een cein tuur; adres Kleverlaan 83, een para- pluie; oan het. bureau van politie te Overveen, een sleuteltje; bij J. Zwier- Sen, Rolhindspad 11. een groen lede ren portemonnaie; aan Van Ouds het Raadhuis te Overveen. een armband (waarschijnlijk goud); bij F. Roling, villa „Cafanja", Kweekduin te Over veen, een zwart taschje; aan het bu reau van politie te Overveen, twee mesjes cn een veiligheidsscheernies. Binnenland Prins. JAARBOEKJE VOOR HAARLEM, Bij de firma Kleiinenbcrg en Co, is verschenen het jaarboekje voor de stad Haarlem, voor 1913/1914. Dit is de 23ste jaargang van dit nut tige boekje, dat zich een eervolle plaats veroverd heeft in de reeks uit gaven die we niet gaarne zouden missen. 't Boekje wanneer gaan we van een boek spreken? telt thans een kleine 850 pagina's. jn de Vrijdagavond gehc De samensteller van het boekje, do vergadering van de afdceling Schoten SCHOTEN. Geheelonthouding. In de Vrijdagavond gehouden leden- TREINONGELUK. De laatste personentrein van Leer naar Nieuwe Schans is gisteravond omstreeks 12 uur bij Ililkecborg in d© geopende brug van de rivier de Eems gereden. De machinist, die zag dat de brug niet gesloten was, wist op hot laatste oogenblik te remmen. De loco motief en tender echter schoven nog vooruit, vielen naar beneden en han gen boven het water. De passagiers werden gisteravond met een extra- trein uit Nieuwe Schans afgehaald. Persoonlijke ongelukken hadden nie-t plaals. Hel verkeer ondervindt vc: tra- ging, doordat de passagiers met één boot over de Eems worden gezet. BRAND IN EEN DRUKKERIJ. In den afgeloopen nacht onistreeks half drie werd door een politieagent ontdekt dat' vlammen uitsloegen uii 't gebouw der drukkerij van de firma T. C. B. ten Hagen aan de Nobeistraat te 's-Gravenhage, waar het R. K. dag blad De Residentiebode gedrukt wordt, liet bleek nader aan 'ie direct gewaarschuwde brandweer dat op de zetterij de brand was uitgebroken. Het vuur tastte krachtig om zich heen jen zetterij is gedeeltelijk uitgebrand. •De drukkerij en de redactielokaien van De Residentiebode bekwamen brand- en waterschade, doch niet noe menswaardig. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld, doch men achtte liet niet onwaarschijnlijk, daar er tot Iaat in den avond gewei kl was, dat vonken uit een pijp van een der werklieden de oorzaak zijn. Bij den brand zijn verschillende ko pijen van belangrijke werken, o.a. een deel van de kopij der gemoente- begrooting, een prooi der vlammen of onleesbaar geworden. Men kon nog niet vaststellen of De Residentiebode hedenavond zal kunnen verschijnen-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1