NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang Ko. 9235 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 JULI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTEN TIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-4<J j Haarlem van 15 regels 1.ellce regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. L gemeente) Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsteer: Franco per post door Nederland1.65 f® 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02 H \W^> trfTgg Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H JA Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscü Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA - DONDERDAG 31 JULI. Orgelbespeling in de Groote Kerk, Van 23 uur. Biose. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. Ilaarle ra merra eer: Gemeenteraads vergadering. Stadsnieuws Zskkenrollers. Een onzer medewerkers schrijft: Het is niet onwaarschijnlijk, dat ee ltige afgevaardigden van het gilde der zakkenrollers in deze en de vol gende drukke dagen onze stad met een- bezoek zuüen vereeren, ten eind© te trachten de zakken der Haarlem mers lichter en de hunne zwaarder te maken. Wel waarschuwt de politie te gen deze brutale en handige gauw dieven en maken de borden met het opsoc.irift; „Past op de zakkenrollers" iedereen attent op dit gevaar, doch maar zelden helpt het en lezen we later van verschillende slachtoffers, die dan tot troost het antwoord krij gen, dat het hun eigen schuld is. Maar wij zouden toch wel eens willen vragen, wie er dan een afdoend mid- de tegen cLe practijken dezer straat dieven weet? Met leege zakken kan men toch geen volksfeest bijwonen. En de handigheid dezer lieden grenst ten eenenmale aan het ongelooflijke. Het zakkenrollen is al een eeuwen oud bedrijf, als wij het ten minste zoo mogen noemen. Beurzensnijden noemde men het aanvankelijk, omdat men toen de beui's of beugeltasch met (gewoonlijk zilveren) kettinkjes aan het lijf had hangen. De dieven sneden in de drukte den ketting door en hun was de buit. Toen dezo gewoonte verviel kregen de beurzensnijders den naam van zakken rollers en nu de damestaschjes zoo algemeen in zwang zijn. gekomen, kunnen zij op den dubbelen naam aanspraak maken. Ruim vieren een kwarteeuw geleden was een Haarlemsch beurzensnijder of zakkenroller de schrik in den lan de. Eindelijk liep ih-ij in den val en werd te Leiden gestraft in 1485. Jan Mathys aldus was de naam van dezen Haarlemmer oefende zijn vak uit 1© Haarlem, Amsterdam, Rot terdam en Leiden, tenminste hij moest zich voor den rechter verantwoorden' voor genoemde feilen in deze plaatsen geploegd. Maar de man was jong, be kende volmondig en beloofde beter schap, zoodal hij de slraf der pijni ging ontliep. Doch hem werd een in ons oog zonderlinge straf opgelegd. In do eerste plaats werd hij aan den 6chand.pu.al geplaatst en. daarna in een mand gezet, die aan een kraan boven het water hing. Hieruit moest Ihij zichzelf redden om daarna voor den tijd van elf jaar te worden ver bannen. Een algemeene straf voor zakken rollers was om met één oor aan den schandpaal of kaak te worden vast gespijkerd. De gauwdief moest dan zoolang blijven staan, totdat bij zich zelf losscheurde, tot vermaak van hot kijkend publiek. Was hij los, dan mocht hij met zijn anderhalf oor op den loop gaan, wat natuurlijk niet geschiedde, zonder dat hij door een razende menigte en met een hagelbui van sleencn, koolstrui ken en slrautvuil nageworpen werd. Meermalen trad U.et publick ook als eigen rechter op. Wij noemen ter il- lustrcerlng het volgend geval, zonder dit aan eventueel© slachtoffers dezer straatdieven aan te bevelen. Op de kennis stond een burger rustig te ge nieten van de grappen der clowns vóór een der vele tenten, toen bij be merkte, dat hem de buidel van den riem werd gesneden. Niet links, greep hij oogenblikkelijk zijn mes, keerde zich oin en sneed het oor af van den dader. „Ach", gild© en kermde de vent „hou op, hou op, daar is je beurs weerom." „Goed," zei de ander, „daar is jou oor terug" en hij over handigde hem bot bloedend lichaams deel. De zakkenrollers hebben aan de ste delijke regeeringen steeds heel wat last bezorgd, want bij alle openbare festiviteiten moesten bijzondere maat regelen worden genomen, die heel wat geld kostten en gewoonlijk weinig succes hadden. Ook kinderen maakten zich aan dit misdrijf schuldig. Voor ons ligt een vonnis uit 1405 van een 13-jarig kind, dat in de kerk van iemand de beurs sneed. Met het oog op zijn jeugd wer den de ouders verantwoordelijk ge steld en tot een geldboete veroor deeld. Van beurzetisnijdende en zakken rollend© individuen uit vroeger tijden zijn tal van afbeeldingen bewaard ge bleven. Eigenaardig is het dat hien de slachtoffers met een uiterst dom gezicht ieekende en de dieven met een slim gelaat. En dit is ook wel aardig, dat zij destijds evenals nu door hun uiterst nette kleeding en chic zidh trachtten voor te doen hls volkomen vertrouwbaar. Mogen deze los neergeschreven aan- beekeningen do feestvierders en nieuwsgierigen in deze dagen opmerk zaam gemaakt hebben en laten zij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen tegen deze ongure straatdie ven. W. A. VAN VLOTEN. Op 62-jarigon leeftijd is hier fel ste: le overleden de heer W. A. van Violen, secretaris van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". De heer Van Vloten, die zijn in genieurs-diploma te Delft had ver worven, vestigde zich na zijn loop baan te hebben afgesloten te Haar lem, waar bij veel in stilte weldeed. Zoo kwam hij in aanraking met de kringen, die de armenzorg beoefenen. In 1904 werd de heer Van Vloten secretaris van „Weldadigheid naar Vermogen". In die qualiteit had hij veel gelegenheid wel te doenook buiten de vereeniging om. Verschil lende armen kregen van hem een toe slag op hun ondersteuning. Zijn beengaan zal in den kring de: armen dan ook wel gevoeld worden. De heer Van Vloten maakte voorts deel uit van de Commissies van toe zicht op het M. O en l. o. Zijn hartkwaal, die na zijn laatste vertoef bij zijn dochter en schoon zoon te Genua, vanwaar hij voor de Kamerverkiezingen was overgeko men, was verergerd, noopte hem reeds om ontslag te nemen uit de Commissie voor het M. O. Zaterdag was de heer Van Vloten 62 jaar geworden. Maandagnacht is hij overleden. De teraardebestelling heeft Donder dagmiddag om twaalf uur te Die- morhrug plaats. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In do ledenvergadering van de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Dinsdagavond gehouden, is ter sprake gekomen het lang uitblijven van het prae-advies, dat door burgemeester en wethouders van Haarlem zou worden uitge bracht op het schrijven inzak© de loonquaestie van het personeel der N. Z. II. T. M., door de organisatie in de maand Mei 1.1. aan den Raad ver zonden. Aan burgemeester en wet houders zal een schrijven worden gericht, aandringend© op spoed. Nogmaals zal aan E. S. M. worden verzocht een toeslag op de weekloo- nen van ƒ9.80 en 10.50 voor hulp conducteurs gedurende de winter maanden, op loonsverhooging voor rijtuigpoetsers, die slechts f 11.90 per week genieten. Een openbare vergadering zal wor den belegd voor het personeel van de Centrale Werkplaats, waarvan de po sitie relatief achter-uitgaat. Ook het overige personeel van de II. S. M. zal tot organisatie worden opgewekt, nu zooveel ontevredenheid bestaat over lage loonen en lange diensttijden. Een petitionnement zal op getouw worden gezet voor het tramwegper soneel ter ondersteuning van de mo- tic-Duys, waarvoor binnen enkele dagen het eerste manifest zal ver schijnen. Op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering is een voor stel geplaatst tot invoering van één cent per week contributieverhooging. De organisatie zal vertegenwoor digd zijn op de meeting voor geheel onthouding te Ve'sen a.s. Zondag, en op de meeting voor vakorganisatie, te houden door den Alkmaarschen Be- stuurdersbond te Heilo in September a Voordrachten. B. en W. van Zaandam hebben bij don gemeenteraad de volgende voor drachten ingediend: Ter benoeming van leeraren aan de ii. B. S., voor boekhouden: mej. M. if. Sabelis te Haarlem; voor staatswe tenschappen: mr. dr. M. Spaander te Haarlem, Zwemschool. De temperatuur van bet water der zweminrichting aan de Houtvaart was hedenmorgen 6 uur 62 gr. en denmiddag 12 uur 63 gr. VERHUURDER EN HUURDER. Het bestuur van de „Vereenigdo Huiseigenaren" acht zich bezwaard door den aanhef van den laatsten Pa- rijsohen brief van onzen medewerker Otto Knaap, waarin deze betoogt, dat de huisjesmelkers te Parijs over het algemeen bijkans even hard, geldzuch tig en onbarmhartig zijn als die in Holland. Maai- is dal bezwaar wel juist? Een huiseigenaar'en een huisjes melker ziin tóch gansch verschillende personen: de eerste kan zeer wel een voortreffelijk man zijn, de laatste is iemand, die van den huurder haalt wat er van te halen is, ziedaar een groot verschil. Onze medewerker had dus toen hij over harde, geldzuchtige en onbarm hartige huisjesmelkers schreef, do fatsoenlijke huiseigenaren volstrekt niet op het oog. En daarmee vervalt dus de klacht dor „Vereenigde Huiseigenaren", met wie wij het volkomen eens zijn, waar zij ons schrijven: Mijnheer de Redacteur het. is in hot belang van beide partijen, dat de ver houding tusschen huurder en ver huurder zoo goed mogelijk zij. Dat de Vereenigde huiseigenaren hier zoo veel mogelijk naar streven, bewijzen de statuten, die koninklijk zijn goedgekeurd. Art. 2 zegt: Het doel dor Vereeniging is de handhaving en verbetering van het volle genot van den eigendom van geheele perceelen of gedeelten daar van, hoofdzakelijk tegen de wanbeta lers en kwade praktijken van huur ders en het vernielen en beschadigen der woningen en art. 5 van ons Huis houdelijk reglement legt aan de leden de verplichting op, dat zij moeten zorg dragen, hunne perceelen zoodanig in te richten en te onderhouden, dat huurders dienaangaande geen© klach ten kunnen inbrengen". Tot zoover het schrijven van het be stuur, waarmee zooals gezegd^ onze redactie en zeker ook de heer Knaap volkomen instemmen. Ruit verbrijzeld. Hedenmiddag omstreeks een uur sprong een schichtig geworden paard, gespannen voor een wagen door een spiegelruit van d&n winkel der firma De Jong in de Groote Houtstraat. liet ruit werd geheel verbrijzeld, ook zijn eenige gaslampen beschadigd. GEHEEL-ONTHOUDING. In de ledenvergadering der afd. van den Ned. Chr. Goh. Onth. Boud werd do beschrijvingsbrief voor de algem. verg. te Sneek behandeld. De aftredende Hoofdbest.leden zul len weder gestemd worden. Als plaats van samenkomst voor de eerstkomende jaarverg. zal worden voorgesteld Beverwijk. lien aantal leden zullen van Haar lem uit de vergadering te Sueek bij wonen. Een tiental nieuwe leden werden tot den Bond toegelaten en enkele nieuwe weder voorgedragen. VERVOER VAN VARKENS. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft met ingang van 30 Juli ingetrokken zijne beschikking van 31 Mei, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van levende en doode varkens uit een kring in de gemeente Haarlem. De heer A. K. Spruit alhier komt voor op de voordracht voor hoofd dei- nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Sloten (N.-H.) EEN WAARSCHUWING. De milicien P. A. van W. van het 10de Reg. Inf. alhier moet voor den tijd van 14 dagen voor straf onder de wapenen komen, omdat hij als verlof ganger der militie aan liet gemeente bestuur geen keunis had gegeven van zijn verhuizing. Bevorde ring. Op 1 Aug. a.s. worden 23 miliciens van het 10e Reg. Inf. alhier door den Regimentscommandant bevorderd tot milicien-korp oraal. Ongeluk. Gisternamiddag is de werkman IJ. II. Selhorst, werkzaam aan de soda- fabriek „Spaarndammerweg", bij on geluk met zijn been in een reservoir met loog geslapt waardoor zijn voet brandwonden heeft hekomen. Hij is naar de Maria-stichting overgebracht. „Het C a f ét j e. „Frascati" komt met kermis Tristan Bernard's „Café'tje" in de tent op de Nassaulaan opvoeren. E e n b a 1 1 o n. Men schrijft ons; Dinsdagmiddag ongeveer 6.30 uur zweefde een luchtballon over onze stad. De ballon kwam uit Noordelijke en verdween in Zuidelijke richting. Op bet Verwelft was hij zeer goed tc zien. Hij werd door zeer veel toe schouwers nagestaard. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Ploeger, Gen. Joubertsfraat 45, een achterkast van een horlogeJ. W. Ides, Voorzorgstraat 23, een no titieboekje W. Bosse, Oranjestraat 4, een hamer; W. Philippo, Dr. Leyds- straat 60. Schoten, een werkbroek en kielT. de Vries, Berckheydestraat 17rood, een lorgnet; D. van Leeu wen, Popeling-straat 10 twee effecten; Bur. van Politie, een fotografie raampje; K. Vreeswijk, Rosenstraat 11, een portemonnaie met inhoud; A. v. Waardenburg, Wilhelminapark 12, een gummibal; A. Mulder, Tybautstr. 6 rood, een portemonnaie. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatst© Berichten) Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Groenendaal. Ho© komen de Haarlemsch© men- scben hot spoedigst in het wandel bosch Groenendaal Deze vraag willen wij hier wel even beantwoorden, want cr zijn zeer veel Ntnensehen, die meenen dat zi.i, om in het bovengenoemde bosch te komen, één van de twee hoofdingangen aan den Ileerenweg moeten binnengaan. Dit ontlokt velen wandelaars de ver zuchting „O, o, wat is dat ver Non, daar ga ik voorloopig niet meer heen Voor deze zwaartillende mensehen zij hier medegedeeld, dat zij veel spoediger In dit schoon e, rustige bosch kunuen komen, namelijk door den ingang aan de Van Merlenlaan, vlak naast het Raadhuis, waar ook de passagiers van de stoomtram te land komen. Men volg© dus slechts de tramrails tot aan het Raadhuis. En nu wij het toch over Groenen daal hebben, willen wij den lleem- steedscheu autoriteiten in overwe ging geven, spoedig tot de plaatsing van papiermanden op verschillende plekken (zooals in den Haarlemmer hout) over te gaan, want reeds nu liggen or vele voorwerpen (zooals stukken papier, bananenschillen, enz.) aohtelocs over den grond verspreid, wat de schoonheid van het bosch niet verhoogt. HAARLEMMERMEER. Aardappelenziekte. De vroege aardappelenvelden in de ze gemeente zien grootendeels zwart en leveren een doodschen aanblik op. Het door de ziekte aangetaste loof erspreidt een zeer onaangename geur die kan men al op tamelijk verren af stand ruiken. De ziekte zit gelukkig nog bet moest in het loof en niet erg in de aardap pelen. althans niet, in die mate als het zich liet aanzien. De late aardappelen, met name Je „Bravo's" zijn nog niet noemenswaar dig aangetast. Het schijnt dat dit gewas er Rink weerstand tegen kan bieden, want meermalen grenzen ze onmiddellijk aan de aangetaste vroege aardappe len. Men is thans overal druk bezig de vroeg© aardappelen te rooien, waarvan het beschot niet tegenvalt. Uitslag aanbesteding. Te Nieuw Vennep is bij uitnood 1- ging aanbestel "het vengrooten der Chr. school door aanbouwing één lokaliteit. De uitslag was, dal het laagst werd ingeschreven in massa door A. den Ouden, te Nieuw Vennep, voor 56.66. aan wien het werk is ge gund. Als architect treedt op de heer W. J. de Hey, bouwkundig© te Hoofd dorp. LTMUIDEN. Ds Psdvlnflsrs. (Men zie ook het 2de blad en onder laatste berichten). Een van de deugden, die aan de Padvinders moeten geloerd worden is ongetwijfeld kameraadschap. „La fra- ternison générale", wordt door deze kampen aangekweekt, getuigde een Belgisch leider te LTmuiden. Maar hot blijkt, dat. niet alle aan voerders van de Padvinders docent in „la fratenuson'mogen heeten; eerder, dat zij in dit opzicht in de jongste ge lederen hunner discipelen moeten plaats nemen. Terwijl de buitenland- sche leaders zonder één uitzondering in elk opzicht het kamp prijzen. (We can all take an example from it in se veral ways), schrijft de Engelsche scout-master in eon artikeltje van de laatste verschenen „Kamp-courant", heeft de Nederlandsebe Padvinder organisatie zich uit het kamp me ten terugtrekken, om... schrik niet le zer!.... omdat het kamp des avonds te gen ©ntrée ter bezichtiging wordt ge steld en er dan IJm ui den-aars komen, die in het restaurant naar een dames- kapelletje luisteren. Deze enorme oorzaak heeft de N. P. O. tot scheuring genoodzaakt. En we hebben het gisteren zelf aan gehoord, hoe een van de padvinders den Commissaris van de Koningii het kamp op kieineerende wijze sprak over den algemecnen hoofdleider, over wien de Belgische leider gisteren schreef: „Qn'il y a un chef, qu'il s'appelle Stinls, queson attention est continue!- leiment en éveil, c'est ce cju'nn voit: les mille et. un traces dont sa tête est rem.plic. c'est se qu'on ne voit pas. maas c'esl ce qu'on dwine et cela suf- fit a commander !e respect et l'admi- ration. Vive le Commandant général du Camp!" Had men gehoopt ter gelegenheid van dit kampfeest, nu eens al de kwesties tusschen de beide groote padvindersvereenigingen in ons land: de N. P. O. en de N. P. B. uit den weg te ruimen, het tegengestelde 13 geschied. De leiders der organisatie hc-bben de gelegenheid gezocli t, om aan hun verbolgenheid tegenover den bond uiting te kunnen geven. Wij, die buiten alle padvinderij staan, kunnen deze meening uitspre ken, ook omdat onze herhaalde be zoeken aan het kamp ons geen enkel oogenblik ook maar op de geduchte hebben gebracht, dat dit bezoek van vreemden in het kamp ongewenscht zou kunnen zijn. Als men propaganda voor de pad vinderij wil maken, houdt men niet angstvallig het kampement voor be zoekers gesloten. Misschien kan het beier geweest zijn, dat bet bezoek tot enkele avon den was beperkt, maar dit is geen re den, om dan maar kortweg het kamp te verlaten. Als er fouten gemaakt zijn, dan oordeele men, als de straks reeds geciteerde Engelsche kamplei der die zeker de twisten onder de Hollanders welk een verheffend schouwspel voor onze vreemde gas ten, dit geschil tusschen de gasthee- heii 1 - voor oogen had, toen hij schreef „Of course there are a few things that might be changed for the best, and we must thank them for their mistakes because having seen them, we in our turn shall not fall into them ourselves. It is only the man who never works that never makes a mistake, so we must not be afraid of our errors they arc not only experience for us but'for our confrères. Let us then take a lesson in energy from these brave Dutchmen, and put our forces together, putting aside par ty and personal jealousies, and pull together for our grand cause." Dit Engelsche lesje kunnen de lei ders der N. P. 0. zich aantrekken 1 Z ANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Fam. Band, Amsterdam, Yiila Ma rina, 4 p Fam. Leukeren Matthes, Amsterdam, ideni 8 p. A. Gold- sclimidt, idem, idem, 5 p. W. Zaes. Berlijn, Hotel Zeerust, 2 p. O. Klat- te, id, id. 6 p. Fain. Uitslager Am sterdam, van Oostadcslraat 7, 5 p. Fam. G. C. Busman, idem, villa Wil- lielinina, 5 p. Fam. Kiewiot Schol len Dordrecht, Noordzeehotel 3 p. Mevr. wed. Vas, Bloemendaal, idem 1 p. Fam. Claassen, Santpoort, id. 2 p. II. N. Franken, Amsterdam, id. 1 p. J. H. L. C. Kerstens, Haarlem id. 2 p. Mevr. van llalk, Amsterdam Hotel Beau Site. 1 p. J. Hahn, Brunswijk, Hotel d'Oran- ge, 2 pers. F. Lieftinck, Gronin gen, idem. W. Smart, Londen, id. II. Prausnitz, Berlijn, idem. J. Puata, Warschauw, idem. Mej. Slis, Middelharnis, Beau Séjour. Mej. Adler, Amsterdam, idem. Fain. Waldorp, Baarn, idem, 7 pers. Mej. J. Rabbeis, Amsterdam, idem. Fam. Oliand, Utrecht, idem, 2 p. Fain. Slurmann, Berlijn, idem. 5 p. Fam. Salin, Hilversum, id. 4 pers. Fam. Ewijk van de Belt, Hilversum, Hotel Beau Site, 5 pers. Family Christiaens, Brussel, Hotel Beau Site, 2 pers. Ch. R. van Epen, Amster dam Hotel Beau Site, 3 pers. O. Wergifosse, Duren, Hotel Beau Site, 6 pers. Baronesse von Ritter, Wiesbaden Grand Hotel Wust, 1 pert. Mej. v. Stern, Wiesbaden. Grand Hotel Wust, 1 pers. Mej". Massals- lta, Hotel d'Orange, 2 pers. L. Vies, Amsterdam, Hotel d'Orange, 1 pers. S. Vorst, Amsterdam, Hotel d'Oran ge, 5 pers. B. Goldschmidt, Parijs, Hotel d'Orange, 1 pers. —O. Reuchen, Rotterdam, Hotel d'Orange, 1 pars. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK. Uit Arasterdam meldt men ons: Hedenmiddag 1.33 uur is H. M. de Koningin-Moeder met hare gasten, de- vorst en vorstin von Erbach-Schön- berg en hun dochtertje aan het Cen traal Station gearriveerd. Gereden werd naar het Paleis voor Volksvlijt, waar een bezoek werd ge bracht aan de Internationale Gra- pli'ische Tentoonstelling. Do Hooge bezoeksters en bezoeker werden ontvangen en verwelkomd door het Uitvoerend Comité dat zijn© gasten vervolgens door de tentoonstel lingszalen geleidde. Na afloop van dit bezoek begaf het vorstelijk gezelschap zich naar de scheepvaart: éntoons telling. Op het bootje dat voor liet Centraal Station ligt, werd de overtocht over het IJ gemaakt. Bij het restaurant Zo merdijk Bussink stonden de auto's ge reed, .waarmede de Hooge gasten zicli naar de hoofdgebouwen der tentoon stelling begaven. Behalve deze hoofd gebouwen werd ook de in dc nabij heid gelegen Engelsche afdc-.-ling be zichtigd. Ten slotte volgden nog bezoeken aan de historische afdeeling en het paviljoen der stad Amsterdam, waar na in het restaurant Zomerdijk Bus sink de the© werd aangeboden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koniukl. besluit is benoemd bij bet wapen der cavalerie, bij het 2de reg. huzaren, iet ritmeester de le luit. jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Al- tenstodt, adjudant van het korps. VITRIOOL-AANSLAG. De Tel. meldt: Zondagavond omstreeks 10 uur, toen een 21-jarig meisje, zekere M. d© K., te Bergen-op-Zoont huiswaarts keerde, werd zij op den hoek eener straat las- tig gevallen door een man, die haar iets uit een flesch over het lichaam wierp. Toen liet meisje om hulp riep, ver dween de aanvaller. Het bleek, dat haar kleeren door viiriool totaal ver brand waren lioofd en handen van het meisje bleven gelukkig gespaard. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Omtrent den moord in de Gaslaon :e 's-Gravenhage meldt de „IJ. Ct." nog. dat de verslagen Hiddes steeds voor zijn vrouw en kinderen verba zend ruw en lomp geweest moet zijn. Volgens buren ging er geen dag voor bij, dat hij niet dronken was. Reeds enkele dagen voor zijn dood moet hij. volgens ooggetuigen, op de fabriek een mes geslepen hebben en op een vraag van zijn kameraden, waarom hij dat deed, geantwoord hebben „dat zal ik eerstdaags wel noodig hebben." Toen bij Zaterdagavond weer dron ken thuis kwam. moet hij zij 11 vrouw dan ook bedreigd hebben haar deu nek af te snijden als ze zou slapen. De zoon, die dit hoorde, heeft toen deu goheelen nacht voor de deur cp de trap gezeten om zijn moeder hulp to bieden als dut noodig moifit blij ken. Toen Hiddes den volgenden dag weer opspeelde en zijn vrouw en haar zoon bftleedigde en bedreigde, moei de jongen in zoo'n overspannen toe 6tand verkeerd hebben, dat hij niet meer wist wat hij deed. Niemand, die den jongen kende, kan zich voor stellen. dat hij tot zoo'n daad in staaf was Steeds was hij thuis, bleef altijd bij z'n moeder en verdedigde haar ais het noodig was tegen de aanvallen van den verslagenet Rechtszaken INBRAAK MET DIEFSTAL. De losse arbeider A. G. van Bever wijk, die begin Febr. 1910 (e Castri- cutn inbraak met diefstal pleegde en zichzelf bij de AUunaarsch© politie aangaf, werd (naar de Tel. meldt),* door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot twea jaar gevangenis straf. Hot O. M. had drie jaar gevange- isstraf geèisc'it.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1