SsfJLEÏl ÖAGOL&Q GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BL&D Woensdag 30 Juli 1013 Cs Gantscba Wareldtentooa- stelilng. VII. (Slot.) Een der mooiste gebouwen op de tentoonstellingsterreinen is dat van Canada. En evenals in Brussel, heb ben de Canadeezen er ook nu weer kaus toe gezien om van hun expositie iets moois en iets speciaals te maken. llij die wordt aangelokt door het .„Welcome" bij den ingang, en bin nentreedt, vindt er spoedig veel dat interessant is en op handige, „pak kende" manier geëxposeerd. Een aar- dig-gcënscèneerd landschap, met een geschilderden achtergrond, herbergt een groot aantal (opgezette) vertegen woordigers der C.anadeesche fauna. De dierenverzameling is van zeer uit eenloopenden aard, en ais ze niet op gezet waren en hier levend mochten rondloopen, zou het vermoedelijk wel spoedig op een algemeen gevecht uit draaien. Nu kijken de geëxaoseerden eikaar alleen maar glazig met hun doode oogen aan, en blijven onver- wrikbaar op huii plaatsen. Dat doen ook een paar opgezette bevers, die in een tweede landschapje! rustig op een heuveltje zitten. Maar die hebben ook hun levende collega's. Beneden aan 't heuveltje, aan de oe vers van een paar kleine bassins, zijn er twee in de weer. Ze storen zich niet in 't minst aan de rij toeschouwers die steeds over de balustrades han gen, maar wroeten en kruipen, dui ken af en toe eens in 't water en glij den met kalme staarlbewegingen daarin voort, komen dan weer boven, gaan „uit 't vuistje" een appel eten en genieten algemeen e bewondering. Blijkens de bijgevoegde mededeelin- gen „nam de Bever plaats op het bla zoen der ridders van Nova-Seotia wanneer die ridderorde door Karei I, koning van Engeland, in 1630 gescha pen wierd hetzelfde teeken wierd aanvaard als handelsmerk van Cana da op vraag van Frontenac aan den koning van Frankrijk in 1670." in het derde landschap tuffen een paar door elektriciteit gedreven kloinc spoortjes rond. Ze glijden langs ber gen, door tunnels, over bruggen, langs „sappige weiden" en steden, en trek ken wagens, vol graan geladen. Dit landschapje bedoelt te geven „gedeel telijke" zichten der sleden Port Ar thur en Fort Williams (Oppermeer) tij de monding van het net der Cana- deesche inlandschc vaarten. Het graan van N. W Canada wordt hier opge stapeld in elevators (waarvan sommi ge 7.5 niillioen schepels inhoud heb ben) tot. de inscheping op de booten kan geschieden. Ook de miniatuur-elevators ontbre ken in deze model-nijverheïdsstreek niet. Dit is dan alsmede het voornaamste In het Canadeesche gebouw. En er zijn nog enkele al'declingen, -waarover ik niet heb geschreven. Zo.oals bv. het paleis, waarin de voortbrengselen van den Belgischen Congo en allerlei bij zonderheden betreffende doze kolonie zijn geëxposeerd, de inzendingen van Amerika en Japan... Ja, van de laat- sten valt anders niet erg veel te zeg gen. Ze zijn ondergebracht in een groot gebouw;dat een verzameling van kleine exposities bevat, én waarin een uitzondering overigens bij het schilderen geen rekening is gehou den met de kleuren dier exposities, zoodat de kakelbonte stand van Japon in schreeuwende tegenstelling is met het hardblauw-en-wit van de zoldering en de Slars-and-stripes van Amerika." Oranje en helblauw verdragen elkaar nu eenmaal niet best. De inzendingen zijn inzendingen van firmanten op ve lerlei gebied... meer is er eigenlijk niet, van te- zeggen. Maar ik mag'deze artikeltjes niet eindigen zonder nog wat te hebben ge schreven over het groote attractie-ter rein, (lat zéker welverzorgd en aan lokkelijk genoeg is, maar dat ik in de eerste dagen vOn .Juli zoo schraal be zocht vond. Dat verdient het toch niet. Er zijn alle aantrekkelijkheden van een deug delijk attractie-terrein te vinden, en langs den weg die erheen leidt rijen zich ettelijke restaurants met gezelli ge terrassen en baleons met „riante uitzichten". De „attracties'' liggen tussehen de boomengroepen van een vriendelijk park, en een groote vijver daarin is tevens liet bassin van de beroemde „walc-r-cnute", die ik wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der tentoonstellingsbezoekers even zelden F e u i 18 ©f si Uithet lingelsch- 1 Van DAVID CHP1ST1E MURRAY. 90) Dan moeten wij er dadelijk heen gaan, sprak de dame. Er komt een sneeuwstorm opzetten. Hij is mis schien in het gebergte verdwaald. Wilt gij ons geleiden vroeg de tolk. Nu? Dadelijk? Neen, zeidc de khanjee, er komt sneeuw. Zie, zij valt reeds. Over twee uur is het avond. De tolk bracht dit antwoord over. Sara, sprak de grijze man, wij moeten terstond voortgaan, meis je. Het wordt nu een zaak vaii leven of dood voor den jongen. Ja, zeide zij, wij moeten geen oogenbük verliezen. Er zijn hier zeker wel mannen, die zich in het gebergte durven wagen? Honderd voor één, antwoord de de dragoman maar zeer zeker geen Grieken. Haal dan mannen, hernam ,zij, op smeekenden loon. Haal lak-' In werking heb gezien als de reus- achtige „toboggan". Verder zijn er vele en velerlei kramen en tenten; men kan er zich laten electriseeren, kieken en de toekomst laten voor1- spellen.,.. Toeh was het er stil. Ik hoop, dat, Augustus en September voor al die ondernemers heter zullen worden, want anders ziet het er voor hunne heurzen droevig uit. De harmonie- korpsen, die. verdienstelijk concer teeren in 't attractiepark en op Oud- Vlaanderen, verdienen ook zeker meer belangstelling te genieten dan in de meergenoemde tentoonstel- lingsdagen voor hunne harmonischeI klanken werd betoond. En dan is er nog het Scnegaleesche dorp, dat toch bij zoo schraal bezoek, onmogelijk kan floréerén. „Les 150 iudigénes", die binnen een palen- heining in een huttendorp achter het attractieterrein wonen, zullen nog eens op een goejen dag ertoe moeten besluiten, om deu spèeialen entré'e- prij's van hun woonplaats te verhoo- genZe zien er héelemaal niet naar uit, de zwarten, of ze voor zoo'n radi calen maatregel bang zouden zijn. I Bij voorbaat hebben zo hun „zachten aandrang' naar „pourboires" al een beetje versterkt. De onschuldige vreemdeling-in-het- negér!and, die na z'n entrée geofferd te hebben het oord der zwarten be treedt, wordt instantelij k omringd door een legertje van diklippigo, wip- neuzige jonge Senegaleezen, die het kennelijk op zijn pecuniae voorzien hebben en daarbij bijzonder vrijmoe dig ta werk gaan. Eén lang, beehig persoon, die het stamhoofd zou kun nen wezen en mitsdien een dergelijk optreden van „de hoop des dorps" moest kunnen tegengaan, vindt dat optreden integendeel aardig, en moe digt het door een sympathise erend ge ler ij seh aan. Een méneer, op wiens huis „Petit viol on" staat, speelt op een klein vi ooltje een goedig deuntje, twee ande ren zijn aan 't zijde-weven en ten slotte is er een die op den tam-tam een buitengewoon-eentonig lied speelt, en 'ook al heel best geld gebruiken kan. Er voor bedanken, na ontvangst, doet hij principieel niet. De Senegalees lijkt me geen prettig mensch. Voorloopig is hij nog te on opgevoed, laat teveel merken dat hij het geld van anderen wil hébben, heeft geen muzikaal gevoel en kleedt zich slecht en onvoldoende. Nielfcihm is hij 'een „attractie", omdat-ie zoo'n rariteit op do wereld tentoonstelling is. Laat ik eindigen met de verzeke ring, dat naar mijn ervaring een be zoek van enkelo dagen aan deze grootsch-opgezette en interessante ten toonstelling volkomen de moeite loont, en de verwachtingen niet beschaamt. En laat ilc daarbij den wensch voegen, dat de laatste maanden der Gentsehe tentoonstelling voor haar zóo succes vol mogen zijn, dat zij de eerste vol komen goedmaken! ROBERT. P. Buitenlandse!) Overzicht O© BaJIkarwuSkaara Sm vo8B© working. De actie tegen Turkye. Op het telegram van koning, Carol van. Roemenië, waarin de Turken ge waarschuwd worden tegen het over trekken va)) de lijn Enos—Midia ant woordde de Sultan „dat de Turken uit religieuse, militaire en ethnogra- fische gronden van Thracio geen af stand kunnen, doen." Dit bericht wordt uit Koustantino- pel bevestigd. Wat de Turken dus thans doen is betzelfde wat zij in Ja nuari op de conferentie te Londen de den zich plaatsen op het standpunt dat de Maritza de grenslijn zal zijn tussehen Turkije en Bulgarije en dat Adrianopel, „de heilige stad", aan Turkije moet vallen. Europa, dat dit standpunt in Janu-i arï niet kon goedkeuven kan 't thans evenmin. Maar de mogendheden zijn nog steeds niet eenstemmig over de wijze, waarop zij dit aan Turkije zuilen doen weten. De berichten uit -Kon- stantinopel over een optreden der ge zanten, te zamen of elk afzonderlijk, zijn onjuist. De gezanten te Konstan- tinopel hebben nóg geenerlei instruc ties ontvangen, en moeten daarop wachten, voordat zij.bij de Portekun-' nen protesteeren. Zij kunnen geen in structies krijgen zoolang de mogend heden het over den te volgen weg 'niet eens zijn. E)i eerst Dinsdag kwam de Londensche gezantschaps- kels en lantarens. 'Laten we in het rijtuig hout meenemen om vuur aan te leggen. Hoe ver kunnen wij rij den 1 Hoe ver kunnen wij naar den poel aan den voet van Baba Konak met het- rijtuig gaan vroeg de dragoman. Anderhalf uur, zeide de Griek gemelijk. Hij had klanten verwacht, én hij kreeg niets anders dan vragen., Is de weg goed Vrij goed. Zeg hem, zeide de grijze man, dat hij een zestal sterke knapen laat roepen, die bereid zijn om met ons haar liet gebergte 'te gaan. Beloof ieder hunner een gouden lire. Zeg hem dat hij er ook een krijgt als wij binnen twintig minutc-h kunnen ver trekken. De dragoman vertolkte dit in het Grieksch, en de Griek spoedde zicli been zoo snel als hij kou, Gij blijft hier om op ons te wach ten, grootvader, zeide Sara. Wij zullen hem vinden. Maar, en de tranen sprongen haar in do oogen, zijn hart zal gebroken wezen voordat wij bij hein zijn. 11c blijf hier niet om op u to wachten, -- antwoordde Armstrong; maar ik ga met u mee. Denkt ,gc,1 dat ik zoo oud en zwak ben, dat ik voor zoo iets niet een paar ureri kou-, kan uitstaan? conferentie veer bijeen, ,om over de maatregelen tegen Turkije" te'beraad slagen. Zijn die maatregelen e'chs vastgesteld, dan zullen aan de ge zanten te Konstantinopel instructies voor bun optreden worden toegezon-1 dei); En aangezien de gezanten te Lon den nu juist niet getoond hebben, vlug en afdoende te kunnen werken, maar zij altoos lang op besliste aan wijzingen hunner regeeringen raeteii wachten, zal dit optreden van de mo gendheden tegen Turkije ook wel niet spoedig gebeuren, 'Daarop rekent men natuurlijk in) Konslantinopcl. De Turksche regee ring heeft altoos hoop op oneenighcid tussehen de mogendheden, waardoor de positie -voor de Porto gunstiger wordt.'Sléchts wanneer Europa eens gezind en eenswillend is, kan er van de Porte geëischt worden, zich aan ■dien wil te onderwerpen. Maar' wat kan van.de Portc worden verwacht, als de mogendheden het zelf niet eens zijn? De conferentie tc Londen. Naar vernomen wordt hebben de ambassadeurs gisterenmiddag gedu rende drie uren op het ministerie van' buitcnJandsche zaken vergaderd, waarna zij. uiteengingen tot Vrijdag aanstaande. De conferentie heeft de regeerings- wijze van Albanië thans definitief ge regeld. Het land zal bestuurd worden door een vorst, die na verloop van zes maanden aangewezen zal worden. In- lusschen zal liét bestuur van Albanië geregeld worden. Voor dit doel zonden de mogendheden oen commissie van conlröle uit, bestaande uit een. ver tegenwoordiger van Albanië en een van elk der mogendheden. Die com missie zal zoo spoedig mogelijk in Albanië bijeenkomen. Nadat zij zich •dan op de hoogte heeft gesteld van. ■de reeds bestaande, elementen van -stadsbestuur' "en andere'Vormen- van beheer, zal zij aan de mogendheden voorstellen doen omtrent de toekom stige organisatie. De gendarmerie zal staan onder be vel van Zweedsche officieren. De mo gendheden zullen de Zweedscho re- gcei'ing verzoeken een hoofdofficier aan te wijzen, die Üe commissie zal begeleiden naar Albanië,1 teneinde ddar na te gaan hoeveel officieren noodig zijn. De conferentie zal zich. Vrijdag, a.s. bezighouden met de regeling der1 .grens van Zuid-AJbanië. De quaestle van den opmarsch der Turken werd niet behandeld in de vergadering van Dinsdag, zij was echter later het onderwerp der ge sprekken. Tegemoetkoming der Bulgaren. Uit Sofia wordt aan de Temps" beT richt: „Mén verneemt''pit Bulgaar- sche bron,' dat Bulgarije; teneinde de oplossing van de quaestic betreffende Adrianppel te vergemakkelijken, be reid zou zijn aan Turkije eenige con cessies te doen, o.a. slechting van de forten van Adrianopel, neutralisatie van die stad, benoeming van een leer-, kèï'ijk vertegenwoordiger van dén'Sul tan, -en verleening van exterritorial)- teit aan 'de Mohammedanen, vérbón.-; den aan de moskeeën." Maar daarmee zullen de Turkén wel niet tevreden zijn. Van fle oorlogsvelden» Bulgaren en Serviërs. De Bulgaren vechten nog met den moed der wanhoop 1 Uit Belgradowordt aan den „Ber-: liner Lokal-Anzeiger" geseind „De Bulgaren doen haast bovênmensche-- lijke pogingen om door de Servische stellingen heen te breken. Dag1en nacht duren- de aanvallen op'de posi ties der Serviërs voort. De Bulgaren ontzien hun troepen niet. Ze hebben alles op de been gebracht wat een ge weer dragen kan, tot jongelingen van 17 jaar af. Bestormingen worden tot tienmaal toe herhaald, steeds in ge- dolen colonnes, die een zeer goed mikpunt vormen voor het Servische geweervuur en dat der niacliinegcwe.- ren. Het is geen vechten meer, maar een formeele slachting. De Bulgaren hebben reeds-geruimen tijd bijna het geheele leger alleen tegen Servië ge concentreerd, orn op hen nog voor het sluiten van. den vrede eenig succes .te behalen. Daarom is deze oorlog zoo vreeselijk' bloedig. Servië verloor tot nu toe bij de 30.000 man aan doodên en gewonden, Bulgarije meer dan. driemaal zooveel, nagenoeg .100.000 man. Uit Semlin wordt aan.de „National Zoitung" geseind: „Detachementen van het Servische leger hebben den rechtervleugel van het Bulgaarsche léger bij Pirot omsingeld en in den rug ervan de spoorwéglijn Kustendil —Sofia bezet. Aan het front wordt met afwisselend geluk verwoed ge streden, AJle pogingen der Bulgaren, om de onophoudelijke aanvallender Serviërs af te slaan, zijn zonder suc ces gebleven." GrootvaderHet zou dwaasheid van u zijn om meo te gaan. Dwaasheid of niet, ik ga mee', hield Armstrong vol, en als ik niet verder gaan kan, blijf ik waar ik ben, maar zoolang ik nog een voet kan verzetten rust ik niet voordat wij hem levend of doöd gevonden' hebben. Wat is. het voor een weg van hier naar den poel ten zuiden' van den Baba Konak vroeg de drago man aan Athanas. Opwaarts den muur van een buis hoog, antwoordde Athanas, en afwaarts den muur van een liuis laag, Hij zegt, vertolkte do drago man, dó t liet geen'goed© weg is. Is er een padvroeg hij. Athanas, die geen kans zag om lelie- gen of te "vérgr ooien, vergenoegde ziel) met te knikken. Zijt gij dien weg zelf wel eens go- gaan Twintigduizend maal, ant woordde Athanas. Kan eeh vrouw het doen Athanas knikte weder. De weg is niet goed, zeido de tolk, maar li ij zegt dat hij ©r zelf oen- paar malen is geweest, en (fat er een begaanbaar pad is, niet te moei lijk voor ©en vrouw. 't Is vanavond voor eene vrouw niet- om te doen, zeide' Athanas, en een vrouw kan het niet eer dóen :dai> iia de voor-jaarsregèns.- JJU Ween.cn wprdt 'aan de „Tagli- cjie Rundschau" 'geseind „Volgens :'n bericht uit Sofia is aan -de Kresna- j)as een beslissende slag geléverd. - In een extra-uitgave van het Boe- charestcr blad „Min er va" wordt van een grooten slag tussehen Serviërs en Bulgaren bij Egri Palanka bericht. Aaii beide zijden wérden groole ver liezen geleden. De Bulgaren leden de nederlaag." De Grieken. Uit Salonika wordt aan den „Berli ner Lokal Anzeiger" - geseind „De Griekschc troepen hebben de Bulga ren, die zich naar Dsjocrnajahala in groote wanorde terugtrekken, bijna geheel ingesloten. Zelfs een gedeelte Van de bagage van den genéralen staf, met belangrijke teekenirigen en stuk ken, viel in handen der Grieken." Nader wordt geseind, dat de Grie ken. den beslissenden slag wonnen. De verliezen waren aan beide zijden groot, maar de Bulgaren verloren "t meest. De Grieken hebben ook Ghiouniul- djina bezet zonder tegenstand te ont moeten. De Roemcniêrs trekken voorloopig niet verder op Bul gaarse!) grondgebie'd. Uit Boecharest wordt aan de „Vos- sische Zeitung" geseind „Koning Ca rol heeft hevel gegeven om' de Bul gaarsche officieren, die zich op het oogenblik in Targovista in krijgsge vangenschap bevindpn. op hun woord ivian eer dat zij niet meer aan den oorlog zullen deelnemen, in vrijheid te stellen." De Turken zetten den opmarsch op 't oud-Bul- gaarsch gebied niet voort- Met Adrianopel zijn ze dus tevre den. De Turksche kroonprins is te Adri anopel aangekomen en daar plechtig begroet. De prins richtte een dankbe tuiging tot 'L leger, voor de herovering van Adrianopel, Binnenland Briefwisseling in zake Se Kabinetscrisis. Wij laten het belangrijkste deel der briefwisseling volgen inzake de kabi netscrisis gevoerd tussehen dr. Bos en-mr. Troelstra. - - Op 12 Juli schreef dr. Bos aan Mr. Troelstra Door Hare Majesteit de Koningin is mij dc opdracht gegeven -een nieuw Ministerie samen te stellen, „gevormd uit de geheele linkerzijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal", derhalve uit vrijzinnigen en sociaal democraten. Alvorens deze. opdracht, welke ik in beraad heb gehouden, te kunnen aan- i vaarden, wensch ik mij er van te ver zekeren, of de .partijen, welke de lin kerzijde vormen, bereid zijn samen te werken, ten einde de samenstelling ,vgjjL-een dergelijk Ministerie mógelijk maken. Het is met dit doel, dat ik mij wend jot'U, als voorzitter van cle'Sóciaal- 'Democratische .Kamerfractie, ónder mededeeling van .enkele, denkbeelden o.ver. de grondslagen, waarop, deze sa- menwerking zou kunnen tot stand ko- -men.v Het nieuwe Ministerie heeft een beperkte taak te vervullen, bestaande .in het tot stand brengen van die her vormingen, welke de Vrijzinnige Con centratie en de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij thans in de allereer ste plaats wenschen 'en dat, voor zoo ver daarover bij de laaLste al.gémec- pe; verkiezingen eenstemmigheid is .gebleken. Deze hervormingen zijn 1.- Grondwetsherziening tot invoe rring van het algemeen kiesrecht voor mannen, zonder dat daarmede ge paard gaat wijziging in de rechten van de Eerste Kamer. Wegneming van de belemmering, welke in de Grondwet tegen de invoe ring .van vrouwenkiesrecht is gelegen, Ónder opneming van bepalingen, waardoor wordt voorkomen, dat hij de-regeling van het vrouwenkiesrecht rechtstreeks of middellijk eischen van .maatschappelijken welstand, worden gesteld. Wegneming van de beletselen tegèn de verkiesbaarheid van de vrouw. 2. Uitbreiding van art. 369 der In validiteitswet in den zin van'tamend.- Bórgè'siüs-Drucker-Tydeman-, als voor bereiding der verwezenlijking van dat deel van het concentratie-manifest, dat op de ouderdomsvoorziening be trekking heeft. - 3. Met het oog op dezen maatregel zal aanvulling der geldmiddelen hoofdzakelijk door vervanging van de vermogens- en bedrijfsbelastingen door een Rijksinkomstenbeiasting en door wijziging der successiebelasting noodig zijn. - Van tariefsherziening Hierop gaf d© dragoman geen ant woord, maar stapte het rijtuig uit vroeg een glas mastica, en warmde zijn handen en voeten bij het vuur. Ik was bevreesd, zeide Arm strong, dat wij nooit bij hèm zou den komen. Wat heeft het ons vier verdrietige dagen gekost om da( geld te -leunen I Men zou gemeend hebben dat toen die advertentie een week lang dag aan dag in de Times" stond en wij er reeds bijna onze laat ste penny voor hadden uitgegeven en er niemand opkwam, uwe rechtmati ge aanspraak genoeg bewezen was. IIo© zou ook iemand anders aan spraak kunnen maken, daar gij het eenige kind van uw vader zilt <R) hij u alles wat hij op.de 'wereld bezat, hoeft nagelaten ik geloof dat men- schen, d)e geld, hebben, er meer waarde aan hëcJiten da)) wie liet niet -hebben, olschoon men zou kun nen denken, dat. het tegendeel het ge val zou zijn. Als wij terugkomen, meisje, zult gij een groote en rijke dame zijn. Verhard uw hart" nooit tegen de beden der armen. Als ge voor eene goede zaak kunt leenen, wees' dan niet al te bevreesd uw'geld niet terug te krijgen. 1-lij had wel-iets anders om over te denken, maar hij wilde liever over wat ook spreken, dan zijne gedachten te laten verwijlen" "bij het Schrikbeeld, dal zich telkens aan hem opdrong. Die eenzame poel, had hij worde afgeziep, Het bestaande ont werp ingetrokken. Bij de wijziging van de Grondwet zal tevens 'de invoering van' eèn stel sel van evenredige vertegenwoordi ging moeten worden mogelijk ge maakt en zooveel doenlijk worden be vorderd. In het voorgaande is, naar het mij voorkomt, datgene opgenomen waar van het bekend is, dat daarover waar schijnlijk 'eenstemmigheid is te ver krijgen.'Liét zal als de kern'van het Regeeringsprogram kunnen worden beschouwd, behoudens hetgeen nader door-onderling overleg daarop mocht worden gebracht. Dit program be hoort echter in ieder geval niet meer op te riemen dan strikt noodzakelijk is, wijl 'partijen, die in beginsel tegen over elkaar staan en elkaar onderling bestrijden, slechts zóó lang baar on- derlingen strijd kunnen staken als voor het bereiken van een gemeen schappelijk begeerlijk geacht doel noodig. is. Wat betreft de samenstelling van een Ministerie doel ik u mede, dat bij 'mij geen' bezwaar bestaat,, dat. drie sociaal-democraten voör een niiniste- rieele portefeuille worden voorgedra gen. Daar het hier betreft de samenstel ling van een Kabinet uit twee politie ke organisaties, zult gij evenals ik het op prijs stellen, dat de hoofdpunten van de sari)enwerking schriftelijk wor den vastgelegd.'Aangenaam zou het mij daarom zijn schriftelijk uwe op vatting to vernemen tdn aanzien van de mogelijkheid om op deze grondsla gen, waarvan natuurlijk door U ook aanvullingen' of wijzigingen kunnen worden voorgesteld, tot de vorming van een Ministerie uit de geheele lin kerzijde te geraken. Eerst daarna zullen,naar mijne meenihg, verschillende andere vragen met vrucht kunnen worden overwo gen. Daarvoor zal een mondelinge be spreking de inleiding moeten vormen Over tijd. en plaats treed ik dan gaar ne met U in overleg. In het bijzonder vestig ik reeds da-: delijk iiwe aandacht onder meer op de volgende punten De houding van het Ministerie ten aanzien van reeds aangenomen wet ten voorts die ten aanzien van het onderwijsvraagstuk, daaronder be grepen de verbetering van de oplei ding en salarieering der onderwij zers. De houding door de verschillende partijen aan te nemeii ten aanzien van (le begroetingen, meer in het bij zonder die van Oorlog en Marine en van de onderdeelen der Indische be grooting, welke op de defensie be trekking hebben. De houding van de partijen onder ling in het land bij verkiezingen, ge durende het tijdperk der samenwer king; zoowel als dió^van de samen werkende groepen onderling en tegenover het Ministerie bij onder scheidene onderwerpen van dage- lijkseh beleid. Terwijl ik overtuigd ben, dat de Vrijzinnige Concentratie zich met het door mij" in dit schrijven ingenomen standpunt vcreenïgt, kan ik niet na laten met klem bij U aan te dringen op samenwerking bij" do vorming van het nieuwe Ministerie. De zoo lang verbeide en door de partijen der lin kerzijde .thans eenstemmig voorgesta ne. hervormingen, waaraan ons land behoefte heeft, zijn ten slotte door ge meenschappelijke actie bij de verkie zingen. onder ons bereik gebracht. Daad van wijs beleid is het, thans de ze hervormingen tot stand tc brengen in zoo kort mogelijken tijd. Bij' de1 vorming van een Ministerie uit de geheele linkerzijde is dat mo- geiijk. Het zal mij aangenaam zijn als de medewerking van U en Uwe staat kundige vrienden voor dit doeL ie verkrijgen is en daardoor de aan vaarding van de opdracht mogelijk wordt." Op 14 Juli antwoordde Mr. Troel stra o.a. „Naar aanleiding van Uw heden ontvangen schrijven, van 12 dezer heb ik den secretaris onzer Partij ver zocht, tegen a.s, Zaterdag een Confe rentie van het Partijbestuur en de Kamerfractie bijeen te roepen, orn Uw schrijven te behandelen Boven- dien zal op 27 Juli een- buitengewoon i Congres' onzer Partij haar standpunt! Le dien opzichte bepalen: De vraag, waarvan ik'in Uw schrij ven de hoodige toelichting mis, be treft de opdracht tot bet vormen van een gemengd vrijzinnig-socialistisch kabinet zelf. U plaaiseride op formee- len grondslag, zoudt'Gij U met.verwij zing naar de Koninklijke opdracht van nader ingaan op die vraag ont slagen kunnen rekenen. Van onze Partij kan evenwel niet worden verwacht tol ue gewensclite samenwerking in de regeering met burgerlijke partijen, zoo geheel in honderdmaal bij zich zéiyeix gezegd, zou een gebroken hart, dat in een zaamheid is, in verzoeking kunnen brengen. Hij verdreef dit denk beeld telkens, maar het liet zich niet verdrijven, Die dagen van duister nis, dacht Armstrong met ontzet ting, toen zijn eigen hart tot hem zeide wat' d© vrouw van. den geduldi- gen lijder der- oudheid dezen toe voegde 1 Wat kon Jiij in zulk een geval an ders doen dan zijn hart met bevend vertrouwen ten hemel heffen? Monsieur, riep Sara dén dragoman, toe, daar komen de mannen aan. Kunnen wij brandhout krijgen? Er zullen wel dorre takken op de heuvels zijn. Als wij een groot vuur konden aanieggen, zouden de paarden misschien er bij kunnen wachten als wij hen in de koude he len staan zouden zij sterven. En kunt gij ook'dekens krijgen? Die zijn mis schien ook noodig. tMadame, zeide d© dragoman, alles wat gij vei langt zal geschie den. Dé khanjee kwam in de straat aan, met een zestal druk gesticulea- rende Turken. Een had een aangesto ken fakkel in de hand, hoewel liet nog maar schemering was, en al de •anderen hadden fakkels in gereed heid; De laatste toebereidselen wer den gemaakt, de dragoman' klom achlcióm het rijtuig,- en liet reisgezel- strijd met haar karakter, haar verle den en dé tót heden tussehen die par tijen en ons bestaande verhouding over te gaan, zonder overtuigd ta worden van dc-noodzakelijkheid daar van ter bereiking van het doel, tei volvoering van de taak, door U mei mijn volkomen instemming op blz. 2 en 3 van Uw schrijven uiteengezet. liet daar ontwikkelde program Is werkelijk te beschouwen als de zake lijke grondslag voor elk ministerie, dat thans wil regeeren, zooals die door den afloop zelf der verkiezingen is gelegd. Gij hadt echter, naar het mij voorkomt, moeten aantoonen. dat en waarom dit program alleen kan worden uitgevoerd door eén ..mi nisterie van de geheele linkerzijde". Van ons tc eischen een tijdelijke sa menwerking in de. regeering. in de Kamer en „in het land", als Uw schrij ven voorstelt, zonder voor dit abnor male feit de absolute noodzakelijkheid aan'té geven, komt mij voor een groo te leemte in Uw voorstel te zijn, die alsnog moet worden aangevuld, zal ernstige overweging van dat voorstel mogelijk zijn. Hoezeer dit noodig is, zal U blijken', als ik reeds bij voorbaat eenige be denkingen noem, die het denkbeeld der beoogde samenwerking bij mij opwekt." I-Iierna ontwikkelt Mr. Troel sir a verschillende bezwaren, waarvan de strekking reeds bekend geworden is. door zijn artikelen in „Het Volk". Hij vervolgt dan „Daarom heb ik de Koningin als eerste poging tot op lossing der crisis de vorming van een gemengd burgerlijk kabinet, op de basis en ter uitvoering van Uw pro gram aangeraden. Mislukte dit wat bij de door de verkiezingen ver scherpte verhouding tussehen Con centratie en Coalitie en het gebrek aan groote, vooruitziende staatslieden in ons land viel te vreezen, dan kwam een kabinetsformatie aan dc beurt, die de vrijzinnigen zou roepen aan do regeering, ter uitvoering van hun pro gram, dat zij nu eenmaal m. i. onder geen voorwaarde onuitgevoerd kun nen laten, evenmin als de soc.-dem. Kamerfractie zich zou kunnen ont trekken aan den plicht, om haar dc uitvoering parlementair mogelijk ts maken. Ik deelde I-I. M. dc termen mé de, waaronder die steun, ook voor (le militaire begrootingen, zou worden verleend, volgens met algemeens stemmen genomen besluit der Partij conferentie van ons Partijbestuur en onze nieuwe Kamerfractie. Een zoo danige regeering zoude conflicten if» het ministerie, uit het verschillend standpunt van Uwe en onze partijen noodwendig voortvloeiend, bespaard blijven. Onze Kamerfractie en Partif en de arbeiders zouden aan haar, alf zuiver burgerlijke regeering, geen ei< s'chen stellen, die zij aan een gemengd socialistische regeering wèl zouden stellen. Zij zou dér rechterzijde veel minder punten van aanval bieden dau een combinatie van vrijzinnigen en sociaal-democraten. En van de soc.-dem. fractie zou zij minstens den zelfden steun ontvangen, dïe een ge mengde regeering van haar zou ver krijgen. Eerst wanneer deze wijze van op lossing der crisis hetzij om rnij thans nóg onbekende zakelijke redenen, hetzij wegens eventueelen door mij te betreuren feiteiijken onwil der vrij zinnigen om zonder soc.-dem. Minis ters te regeeren, onmogelijk bleek of indien de vrijzinnige)), om voor mij even duistere, althans aan bet belang der zaak vreemde reden, zouden wei geren, hun eigen verkiezingsprogram uit te voeren zonder het optreden van soc.-dem. Ministers als conditio sine qua non voor de uitvoering van het door U medegedeelde program slechts in-dat ondenkbare geval zou dé vorming van dat meest zwakke, minst homogene, meest aanvechtbare, aan de meeste toevallen blootgestelde, door zijn eigen samenstelling het meest bemoeilijkte kabinet m- i. aan de orde kunnen komen. Dat voor U en Uwe vrienden (leze ge vaarlijkste oplossing de eerst ge wensclite blijkt te zijn, vereischt dus de noodige opheldering, vooral tegen óver onze Partij, die alleen door ter men vod onvermijdelijke noodzakelijk heid ter bereiking der genoemde her vormingen zou kunnen worden bewo gen, de in dezen voor "Haar beslissende vraag: of in ons land in de ooliueka situatie van hot oogenblik dat uitzon deringsgeval bestaat, dat baar volgens de resolutie van het Parijsche Congres van 1900 den plicht zou opleggen/lij delijk iu een burgerlijk Ministerie plaats te nemen bevestigend te be antwoorden. Met name zou ik dus ook gaarne van u willen vernemen, of er sprake is van een beslissing der vrij-" zinnige partijen in den geest van het laatstbedoelde geval van conditio sine qua non. Aangenaam zou liet mij verder zijn van U temogen vernemen, welke por tefeuilles gij voorloopig geschikt hadt schop trok verder, De sneeuw viel di:ht als een sluier, en binnen een uur was de weg er zóó mede bedekt, dat men alleen aan liet rinkelen van de bellen der paarden kon hooren, dat het rijtuig in beweging was. Een half uur later was het donker, en do fakkel bescheen woeste gedaanten, dwarrelende sneeuwvlokken en don kere bergwanden. Eindelijk kwamen zij aan liet smalle zijpad waarlangs Clem acht uren vroeger was opgeldommen. Gij zult vijf uren wegblijven, zeide de voerman. Het zou voor de paarden de dood zijn bier ie wachten. Ik zal mar Oi'khaniè teruggaan, maar als ik kan, kom ik weer hier. Als ik hier niet kan terugkomen, zou ik hier vandaan toch niet de helling kunnen afrijden, en dan zou het mét baten of ik al bleef wachten. En ais ik bleef, zouden cle paarden sterven van de kou. De dragoman vertolkte dit, en Armstrong en Sara moesten de waar heid van deze bewering erkennen. Gij moet teiuggaan, grootvader, zeidc zij. Ik ben jong en sterk, en met die mannen bon ik niet be vreesd. Ik lean hot in hunne oogen zien'dat zij moedig en braaf zijn. En zij zijn met het gebergte bekend. Ik ga waar g ij gaat, zeide Armstrong stijfhoofdig, maar de dragoman kwam tusschenbeidcn. (Slot volgt)'.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5