geoordeeld, eventueel aau 'een &oc.- dom. Minister te worden teerartrouvvd en of door U daaraan ook bepaalde voorwaarden van algemeen beleid worden verbonden. Uittreksel uit liet advie-s van Mr. Troelstra aan de Koningin: ..Dat (vrijzinnig concentratie-minis terie) zon, na eventueel© weigering van rechtéphe loden -om tot nieuwe burgerlijke samenwerking te kornen, niet anders dan een politiek ministerie kunnen zijn.... Hét zou zonder den steun der soc.- dc-ni. fractie niet kunnen i ego eren en kon uit den aard der zaak daarop re kenen, zoolang liet zijn eigen concen tratie-program bleef uitvoeren in dén geest der herstemmïngsverklaringen, aan hel Partijbestuur der S. D. A. P. gedaan. He verklaarde mij gemachtigd namens de geheele soc.-dem. tractie mede te deelen, dat door haar steun wordt toegezegd aan de militaire be grootingen van een dergelijk Kabinet, waar deze noodig mocht blijken, op deze eenigo voorwaarde, dat het euw- cijt'er dier begrootingen dat der thans loopende niet overschrijdt en dit wel voor den tijd, bij betrauiiiug rte-r ur gentie van het kiesrecht en het pen sioen-vraagstuk door dut Kabinet, ncodjg blijkend. Dit wordt aldus ver- stnan, dat het ontwerp tot uitbreiding van art. 369 der wet Talma en dat tot herziening van hoofdst. lit der Grond wet worden ingediend in het voorjaar van 1914; dat het eerste vóór het zo merreces van 1914 en liet laatste vóór. dat van 1915 in de Tweede Kamer wordt afgehandeld en dat de Eerste Kamer, mdien zij tegen deze vervul ling van hetgeen de uitslag der ver kiezingen van de wetgeving eischt door verwerping dier voorstellen reageert, wordt ontbonden. Ik verklaarde een dergelijke reactie van dat lichaam niet te vreezen. mies zij bij voorbaat wete, dat de hand schoen, daardoor aan de Regeering toegeworpen, zal worden opgeraapt. De agitatie, daardoor tegen dit insti tuut gewekt, zou voor zijn bestaan zeer gevaarlijk kunnen zijn en de Prov. Stalen zouden genoeg te rade gaan met de stemming onder hunne kiezers, om na ontbinding der Eerste Kamer om de genoemde reden de noo- dige wijziging in hare samenstelling te kunnen verwachten. De arbeiders klasse zou voor het overgroots deel in ilezen aan de zijde der Regeering stnan en dat te meer, naarmate deze krachtiger voor de uitvoering van doze populaire punten op de bres stond.... „Intusscheu zou indien (omtrent de intrede van soc.-dem. in een gemengd lit'ksch kabinet) op grond der samen stelling van de linksclie meerderheid een concreet serieus voorstel aan onze Partij mocht worden gedaan en de -aanneming daarvan als conditio sine qua nou voor de invoering van alge meen kiesrecht mocht worden ge steld, dat voorstel ernstig in overwe ging rnoet worden genomen. Als se rieus echter kan onzerzijds alleen dan zulk een voorstel worden beschouwd, als het oen aantal soc.-dem. portefeuil les inhoudt, overeenkomend niet ons aandeel stemmen aan de linkerzijde, dus drie, waaronder die portefeuille, waarvan het beheer de zeggenschap geeft over de uitwerking der kiesrecht- quaestie, dus die van BinuerJandsche Zaken". Op 18 Juli schreef Dr. Bos nog aan Mr. P. J. Troelslra, o.a.: „Itet doet mij genoegen uit Uw scin-ijven te zien, dat het door mij ont wikkelde program Uwe volkomen in stemming heelt. Meer nog, dat het is „te beschouwen als de zakelijke grond slag voor elk Ministerie, dat thans wil legoeren, zooals die door den afloop zelf der verkiezingen is gelegd"." „De reden waarom ik bereid ben de vorming van een Ministerie uit de ge heele linkerzijde op mij te nemen, is, dut de bedoelde oplossing van de cri sis mij de eer-ige schijnt te zijn, die in parlementairen zin beantwoordt aan den uitslag van de verkiezingen; i.iet minde, ook aan de eischen van liet: oogenblik. Wanneer ik niet innig overtuigd wasi dat deze samenwerking noodig is om de hervormingen tot stand te brengen, zooals gij en ik die noodzakelijk ach ten, zou ik waarlijk niet er aan ge dacht heblien de pogingen te wagen, welke ik thans met alle kracht be proef. Niet alleen voor Uw partij maar evenzeer voor de onze zal het tijdperk van samenwerking een zijn van g-roote moeilijkheden en ernstige bezwaren. Slechts het hereiken van een hooger doel kan deze ter zijde doen stellen, 's Lands belang vordert in dit stadium van beide partijen persoonlijke opof feringen. Wat de door mij aangegeven oplos-, sin gen betreft, daarover het volgende: Wanneer het door mij ontwikkelde program, zooals wij beiden meenen, door den nflcop der verkiezingen, als de zakelijke grondslag voor elk Mi nisterie is te beschouwen, dan ligt het voor de hand, dat voor de samenstel ling van een dergelijk Ministerie niet de samenwerking van groepen uit de rechter- en linkerzijde is te verkrij gen". Ten aanzien van de tweede oplos sing, door U aangegeven, de aanvaar ding van de Regeering door de Con centratie alleen, onder belofte van steun van de zijde der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij, merk lk het volgende op: Deze oplossing heeft in de Vrijzin nige Concentratie geen punt van be spreking uitgemaakt, oangzien zij met mij instemt in mijn boven aangegeven oordeel over de in de opdracht ver vatte oplossing. Verder zij opgemerkt: Al moge de strijd tusschen onze par tijen in sommige districten zelfs tot het laatste zijn volgehouden, het is niet te ontkennen en is door de voor waarden, welke de Socia.al-Democra- tische Arbeiderspartij vóór den steun hij de herstemmingen gesteld heeft, ien duidelijkste aan het licht gekomen, dat ten slotte de verkiezingsactie -van beide zijden op hetzelfde doel was ge richt. Dit samengaan voor een ge meenschappelijk doel bij de stembus schept voor beide partijen dezelfde verantwoordelijkheid na de behaalde overwinning, i Juist Uw schrijven, waarin zoovele' punten zijn aangeroerd van dage- ïijksoh beleid met het oog op tal van gebeurlijkheden in het land en in de Kamer, versterkt mij in mijn overtui ging, dat een toestand onhoudbaar is, waarbij een minderheid onder con trole va.n een harer felste staatkun dige tegen standers, en van dezen af hankelijk, een regeeringsprogram moet uitvoeren', dat zij beiden wen- schen. Ook blijkt daaruit wel de onmoge lijkheid om de voorwaarden voor het verleenen van steun zoodanig te om schrijven, dat men niet ieder oogen blik zou blootstaan aan botsingen. Slechts het aanvaarden van de mede verantwoordelijkheid in de regeering kan dat voorkomen. Het is U bekend, dat door mij en anderen tijdens den verkiezingsstrijd datzelfde standpunt reeds in het open baar is ontwikkeld. Wat verder betreft de in Uw schrij ven breedvoerig ontwikkelde liezwa ren, welke zich bij de samenwerking eventueel zouden voordoen, ik ga daarop thans niet in. Ze zuilen onder werp zijn van nader overleg, zoodra ik de principieels bereidverklaring tot samenwerking van U heb ontvangen. Ook dan eerst is hot de tijd, nader te overleggen hetgeen in die vors-chillan-1 de aangelegenheden moet worden over een gekomen, terwijl ook dan eerst door mij is te overwegen, hoe een voordracht voor een goed Ministerie is samen te stellen en welke portefeuil les aan verschillende personen kun nen worden toevertrouwd. Bjj deze taak, waarvan de veranl woordelijkheid op mij rust, zal ik na tuurlijk gaarne van Uwe gewaardeer de adviezen kennis neinen. Op dit oogerablik is dit evenwel zonder belang voor de principieel© quaes tie waarom het gaat. De toestand is, kort samengevat, deze, dat de vrijzinnige concentratie bereid is voor eer bepaaiden tijd en voor de uilvoenug van een bepaald aangewezen progain op de aangege ven wijze samen te werken met de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij. Dat zij gedurende dat tijdperk de moei lijkheden, wolke voor liaar evenzeer oprijzen als voor die partij, wil trach ten op te lossen in dien zin, dat alles wordt vermeden, wat hinderlijk kan zijn aan de onverwijlde uitvoering zan het program. Thans wordt nog van U en Uwe po litieke vrienden liet antwoord inge wacht, of ook Uwerzijds daartoe de bereidwilligheid bestaat. Op 19 Juli seinde Dr. Bos aan Mr. Troelstra o.a.: „Wat portefeuilles betreft, moet ik verwijzen naai- standpunt in mijn brieven ingenomen. Het aantal drie is reeds genoegzame waarborg voor den ernst der aanbieding". Op 21 Juli schreef Mr. Troelstra aan Dr. Bos: In verband met de besprekingen in onze Zaterdag gehouden Parüjeonfe- rentie heb ik de eer, U mede te deelen, dat vanwege de S. D. A. P. geen me dewerking tot de vorming van een ka binet uit de geheele linkerzijde is te verwachten. - Onder verwijzing naar mijn schrij ven van 14 dezer en naar het heden verschijnend communiqué vau het ver handelde in bovenbedoelde conferen tie, vestig ik er de aandacht op, dat de S. D. A. P. zich van hare verant woordelijkheid voorde uitvoering van het, uit de verkiezingen voortvloeiend regeeringsprogram beter meent te kwijten door de totstandkoming van een vrijzinnig ministerie, met daaraan te verleenen steun onzerzijds, te be vorderen, dan door mede ie werken tot de vorming van een zóó weinig ho mogeen, aan allerlei inwendige con flicten bloot gesteld en door haar eigen samenwerking bemoeilijkt kabinet mede te werken, nis bij aanneming van Uw voorstel zou zijn tot stand ge komen. Achten wij onze verantwoordelijk heid in dezen hot, best gedekt, door aan de vrijzinige concentratie voor de uit voering van het door U, blijkbaar na overleg met baar opgestelde werkpro gram de medewerking en steun onzer Kamerfractie aan t,e bieden onder de aan U medegedeelde voorwaarden de overweging, dat ook de vrijzinnigen zich aan hunne verantwoordelijk heid voor het door hen ontworpen en verdedigde program niet zullen kun nen onttrekken, deed ons ten slotte het slechtere middel voor het door U en ons beoogde doel verwerpen, om de aanwending van het betere middel mogelijk te maken, liet zal mij, in 't belang der zaak zeer aangenaam zijn, indien door U, nu de door U eerst-wenschelijk geoordeel de wijze van oplossing der parlemen taire crisis onmogelijk blijkt, aan Uwe politieke vrienden onze corresponden tie wordt medegedeeld. Zij zullen daar uit ons loyaal aanbod van medewer king tot eene andere oplossing leeren kennen, dat de verwezen! ij Icing beoogt van hel, program der meerderheid van 55, door een vorm van samenwerking, die meer rekening houdt met de onder linge verschillen tusschen Uwe en onze partijen en juistdaardoor min der aanleiding biedt voor teleurstellin gen en conflicten, als steeds uit kunst matige en tegennatuurlijke combina ties plegen voort te vloeien. De vrijzinnige meerderheid der lin kerzijde heeft gemeend voor de oplos sing van de crisis het eerst de soc.- dem. minderheid te moeten plaatsen voor de beslissing over een voorstel, dat deze in 't belang der zaak zelve heeft moeten afwijzen. Thans zal die meerderheid, die volgens Uwe mede deel ing over de door ons lieter geaclito wijze van oplossing nog niet definitief heeft heslist, zich over het door ons aan de Koningin gedane en aan U overgelegde aanbod kunnen uitspre ken, daar de minderheid in onze Con ferentie zich bij de beslissing der meer derheid heeft neergelegd en daardoor de uitspraak .van ©en buitengewoon Congres overbodig is geworden". Tot slot de brief die Dr. Bos op 24 Juli aan Mr, Troelstra schreef: „Tot mijn groot leedwezen blijkt mij uit Uw schrijven van 21 Juli, dat gij en Uwe politieke vrienden niet wen- schen mede te werken tot de samen stelling van een Ministerie uit de ge heele linkerzijde. Sedert ham ik ken nis van hetgeen het dagblad Het Volk als verslag van de door U geraadpleeg de conferentie bevat. Dit is, naar ik meen, het door U bedoelde communi qué, hetwelk dus door U als juist wordt erkend. Door deze weigering is liet mij uit- teraard onmogelijk geworden de mij verstrekte opdracht te aanvaarden, welk ik ton zeerste in, het belang heb .geacht van de verwezenlijking der hervormingen, welke de meerderheid van ons volk verbeidt. In dezen zin be richtte ik reeds aan 1-Iare Majesteit de Koningin. Hiermede Is mijne taak af- getoopen. Aan Uw verzoek om aan mijne poli tiéke vrienden mededeeling ie doen van onze correspondentie, zal ik vol doen. Blijkens Uw schrijven verstaat, gij daaronder ook het stuk, waarin voorkomen de voorwaarden, waarop gij m-eendet steun te kunnen verleenen aan een concentratie-kabinet. In het bovenbedoelde communiqué, Uwer zijds gegeven, komt zooveel uit deze correspondentie voor, dat volledige openba armaking daarvan kwalijk kan uitblijven, wil men niet bij het publiek geheel verkeerde gevolgtrekkingen, natuurlijk door U niet bedoeld, doen ontstaan. Mocht gij nog eenige wenschen om trent deze publicatie hebben, dan zou ik gaarne uiterlijk Zaterdag daarvan bericht hebben". HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder hoeft met vor-st en vorstin van Erbach het ge restaureerde Muiderslot bezichtigd. H. M. de Koningin-Moeder heeft bet voornemen, hedenmiddag met haar gasten en gevolg een bezoek 1e brengen aan de E.N.T.O.S. en de Grafische tentoonstelling te Amster dam. De Prins denkt van 7 Augustus aanstaande af ongeveer drie weken in bet buitenland te blijven. A. W. SIJTHOFF. Onverwacht is te Feldafing bij München op zijn landgoed, op «4-ja- rigen leeftijd, overleden de heer A. W. Sijthoff, directeur van de bekende Sijthoffs Uitgevers Maatschappij te Leiden. Hij i« in de Nederlandsohe uitge verswereld oen man van groote be- tcekenis geweest. Zijn verdiensten werden dan ook gewaardeerd. IIij was lid van de maatschappij van Ne- derlandsche Letterkunde en ver schillende andere geleerde genoot schappen. Ook was bij ridder in de „Poolster' en in de Eikenkroon en officier in de orde van Oranje-Nas- sain EEN TROUWE KOE. De Stand, vertelt: Een inwoner van een Brabanlsch plaatsje verkocht de vorige week aan een dorpgenoot een koe, die getransporteerd werd naar H weiland van haar nieuwen baas, dat gelegen is aan het andere eind van het dorp. Het beest vond het daar blijkbaar minder goed, want toen de nieuwe eigenaar later o,p den dag nog eens naar zijn grazend vee kwam kijken, was, o! schrik, de pas gekoch te koe verdwenen. En wat bleek toen! Het dier had de prikkeldraad-omhei ning van Ihet veld stuk getrapt, was den weg opgekropen, 'n spoordijk over en zoo weer terug naair hel erf van zijn ouden baas. Voorbijgangers hadden nog w-el ge poogd het eenzaam wandelende beest aan te houden, maar zoodra het dit bemerkt had, was het beest aan het loopen gegaan, al wat het maar kon, en even later verscheen het loeiend voor de woning van zijn ouden baas, die de trouw van het arme beest niet anders kon beloon en dan door Ihet te rug to brengen, want helaas!... het was verkocht. EEN HERINNERINGS GESCHENK. Ter herinnering aan het particulier bezoek, dat de Koningin aan het Te- Huis te Woifhezen bracht, bood het bestuur der Nationale Blindenzorg aau H. M. een houten leunstoel met voetbankje cn een kleiner dito met tafeltje aan Prinses Jultana aan, bei de vervaardigd door den half blinden, inwonenden Speekrijs, dien H. M.'bij dat bezoek aan den arbeid zag. Dr. KUYPER LID VAN DE EERSTE KAMER. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben bericht ontvangen, dat dr. Euyper zijne benoeming tot lij van de Eerste Kamer heeft aange nomen. DE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIë. Uit Weltevreden werd aan het „Scer. Hbld." gemeld Omtrent de quoestie of de land voogd naav aanleiding van den uit slag der verkiezingen zal aftreden, kon ik geen zekerheid erlangen. Be weerd wordt, dat de heer Idenburg voorloopig zal aanblijven en eerst zal aftreden wanneer Iet hem onmoge lijk blijkt met den nieuwen minister van Koloniën samen te werken. EEN ZEILWAGEN. De badgasten van Katwijk aan Zee zijn in de laatste weken vaak getuige van een eigenaardig schouwspel. Op de strandstrook kan men bij laag wa ter, wanneer die strook dus vrij droog ie, een zeilwagen niet groote vaart voorbij zien zeilen. De 18-jarige Ema nuel Ui-lus. zoon van den bekenden zanger, is er in geslaagd den wagen te construeeren. Het voertuig heeft hij geheel naar eigen vinding samen gesteld. Het biedt plaats voor 3 gsr- sonen. Behalve de twee zeilen is alles uit li out vervaardigd. In 't midden bevindt zich een twee meter hooge mast, 't geheel maakt den indruk van een zeilbootje. Om een beeld te geven van de snelheid diene, dat de jonge Urlus met 2 passagiers den afstand tusschen Katwijk aan Zee en Zand- voort aflegde in 20 minuten, zoo meldt men aan „Het Volk"., LOODDAMPEN. Na den brand in de drukkerij van de „Residentiebode" in Den Haag ondervond de redactie van dat blad, naar zo schrijft, aan eigen lijf, wat men onder een begin van loodvergif- liging, in den allerzactitsten vorm toegepast, te verstaan heeft. Het lood van het lettermateriaal, dat bij den brand in de zetterij ge smolten is, had in de hevige hitte dampen afgescheiden, die tut de bu reaux der redactie doordrongen. Een lessenaar van Jicht eikenhout had, voor zoover er geen bordpapier of dikke boeken op lagen, de- kleur aan genomen van heel donker antiek edken. De merkwaardigste uitwerking viel echter op het nienschclijk lichaam waar te nemen allen gevoelden wij ons min of meer onwel, verhaalt de redactie. Hoe langer liet verblijf duurde, des te sterker was het ver schijnsel. Pijn aan de oogen, keel pijn, droge lippen, bij sommigen pijn in de lenden en bij velen een voort durende transpiratie vielen waar te nemen, hoezeer wij bij open raam werkten. Na een half uur verblijf in de lucht was alles voorbij en de moe heid over. Een kwartier nieuw ver blijf in de nog zoo iicht-bezwangerde lood-atmosfeer was voldoende om het gevoel van onbehaaglijkheid met de andere gevolgen te doen terugkoeren. Het groene kleed van dien lessenaar was donkerblauw geworden, de bo venste papieren in üe lessenaars hou den de Kleur gekregen van wat de l'Taoscheii noemen „café au lait" melk met koffie; een stuk. wit papier, dat op een taieikieed. was blijven lig gen nam d ©zeilde idem- aan, behalve een witte streep, die de plaats in na- ge teek-enden vorm precies aangaf, waarop een houten penneliouder gele gen had. En toch waren de aldus aan getaste voorwei'pen volstrekt niet vet tig, zooals warneer een lamp gewalmd heeft BRUTAAL. Een vermoedelijk brutale diefstal heeft gistermiddag plaats gehad in een der badkoetsjes te Scheveningen. Een Duitscher die daar aan het baden was, vond bij terugkomst in zijn had- koetsje daar iu de plaats van zijn ei gen costuum met waardevolten in houd eens anders fontasiepakje han gen. De badmeester werd onmiddellijk met het gebeurde in 'kennis gesteld. Alle badkoetsjes werden afgezodht, doch zonder ©enig resultaat. Van den dief wa9 geen spoor te vin den. DE TWEEDE KAMERVER KIEZINGEN. Men schrijft aan -de Tel.: Naar wij vernemen is door Duet her kozen lid van de Tweede Kamer voor Tietjerksteradeel, den heer v. d. Voort van Zijp, eenigen tijd geleden aan de rechtsclie kiesvereenigingen in dat district te kennen gegeven, 'dat hij zijn zetel wilde inruimen voor een der aftredende ministers. De antl- revolutioimaire voormannen in het district wilden daarvan eohter niets weten, a'.iéén wanneer de minister van Oorlog, Colijn, er voor in aan merking wenschte te komen, dan zou liet aanbod wellicht geaccepteerd wor den. Nu evenwel minister Colijn niet voor een Kamerzetel in aanmerking wenscht Ie komen, blijft de heer v. d. Voort van Zijp voor het district zit ting houden. AMSTERDAM H. Aantal kiezers 5041. Uitgebracht 2747 geldige stem men. Hiervan verkregen de lieeren A. H. Gerhard (S.D.A.P.) 1675 stemmen, J. R. Snoeck Henkemans (C.-fL) 1072 stemmen, zoodat gekozen is de heer A. E. Gerhard. Bij de eerste stemming waren uitge- bradhd. 3332 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 1667. Hiervan ver kregen de -heeren A. I-I. Gerhard (S. D.A.P.) 1532, dr. Herman Gorter (S. D.P.) 48, P. Otto (U.-L-) 829, J. R. Snoeók Henkemans (C.-I-L) 923 stem men. Bij de eerste stemming op 17 Juni waren de uitgebrachte 3866 stemmen aldus verdeeld; Snoeck Henkemans 1057, Otito 916, Mendels 1837 en Gorter 56. Bij de herstemming op 25 Juni werd inr. Mondeis ge-kozen met 2347 tegen 1300 op den heer Snoeck Hen kemans. AMSTERDAM VI. Aantal kiezers 6048. Uitgebracht 3791 geldige stein- men. Hiervan verkregen de heeren B. Ni-erstrasz (V. L. 2274 stemmen, mr. II. Verkouiteren (C.-H.) 1517 stemmen, zoodat gekozen is de heer B. Niar- strasz, Bij de eerste stemming'waren uit gebracht 3844 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 1923. Hiervan verkregen de boeren P. A. C. Joosten (S.D.A.P.) 573, B. Nierstrasz (V.L.) 1833, inr. H. Verkouteren (C.-H) 1438 stemmen. Bij de eerste stemming op 17 Juni waren de uitgebradbte 4865 stemmen aldus verdeeld: W. II. do Beaufort 2547, H. Verkenteren 1735, en Jos. Loopuit 583. CENTRALE BOAiZBANK. iNiaar de Stand, vernoemt, zijn de plannen voor de oprichting eener Cen trale Boozbank zoo ver gevorderd, dat de oprichting in de e.k. jaarver gadering haar beslag kan krijgen.. JIIR. DR. J. LOUDON onze gezant te Washington is be noemd tot doctor honoris causa van de Universiteit te Chicago VERDRONKEN. Men meldt uit Nieuwediep Maandagnacht zijn twee jongelui, namelijk A. Vos, leerling der Zee vaartschool te Nieuwediep, en A. Schut, onderwijzer te Emmen, tijde lijk met vacantia bij zijne ouders te Nieuwediep, bij Callantsoog ver dronken. Zij waren in een platbodem vaartuigje Maandagmiddag van hier vertrokken en brachten den nacht in een herberg te Callantsoog door, met het doel 's anderen daags naar IJmui- den te vertrekken. Trots herhaalde waarschuwingen van ei-varen zeelui waagden zij zich rnet dit onzeewaar dige vaartuigje iu open zee en ver trokken van Callantsoogkort daar na spoelden hun lijken aan. Terwijl Zondagmiddag eenige jon gelui in hel Eeldcrdiep aan het baden waren, sprong de 19-jarige F. Dussel in een draaikolk cn kwam niet weer boven. Na eenigen tijd heeft men liet lijk opgehaald. Fir. Tobias Asser. Onverwacht is Mr. Asser overleden. Onze Haagsche medewerker schrijft: Onze tweede Grotius is hij genoemd. En dóen naam verdiende Tobias As ser. De negentiende eeuw heeft op Ne- derlandschen bodem verschillende mannen zien geboren worden, die op bet gebied van wetenschap of van kunst een internationale reputatie verwierven. Zoodat de geschiedschrij ver der toekomst van een tweede „gou den periode" zal kunnen gewag ma ken voor Nederland. Gouden tijdperk niet van krijgsroem maar wel in velerlei, waarbij naai de woorden, gebezigd in de proclama tie, waarmee de Koningin-Regentes in 1898 Hare waardigheid neerlegde „een klein volk groot kan zijn". Tobias Asser was een man van zoo uitgebreide, encyclopaedisclie, ontzag wekkende kennis op het gebied van in ternationaal staatsrecht en wat daar mee in meer of minder nauw verband staat, dat hij, toen de wetgeleerden uit alle streken der beschaafde we reld, op instigatie van den Tsaar, voor de eerste Vredesconferentie hijeen kwam stilzwijgend en als-vanzelf sprekend als „primus inter pares" wordt erkend en aangewezen. Ilij is steeds geweest de figuur van streng- wetenschappelijke studie. Op wier niet minder dan op der 17der eeuwer Vos- sius, van algeheele toepassing was het „Al wat in de boeken staat Is in dat hoofd gevaren" gelijk Vondel zijn hooggeleerden lijd: genoot huldigde. Op zeer jeugdigen leeftijd we ver zuimen nu data en cijfers is Tobias Asser, gesproten uit een geslacht van „geleorde koppen", van geniaalgeleer- de juristen, hoogleeraar aan het Am- sterdamsche Athenaeum Illustre. Mafu- een ieder gevoelt, dat voor de zen buiteiigemeen-beganfde een nog veel hooger vlucht in d§ toekomst zal volgen dan liet professoraat toelaat. De studiosi, bet voorrecht bezittend onder Tobias Asser te studeeren, er- kernen eenstemmig de intellectueele ma.cht van dezen magister; gevoelen, hoe hij bij uitstek is aangewezen om al len, die lust tot wetenschappelijk on derzoek en liefde voor liet vak hun ner keuze hebben, den weg te wijzen, die hen zal brengen tot 't al-meer ver ruimen van hun' weten. Asser was niet de man voor het poli tieke strijdveld, maar van de studeer cel. D.w.z. hij achtte liet plicht zoowel als ideaal om de overrijke schatten van kennis, die ziin adelaarsgeest zich wist eigen te maken,, beschikbaar te stellen voor het algemeen belang. Asser behoorde niet tot de „toeschie telijke" figuren. Maar wie hem nader de met vraag om voorlichting, cm „licht", die kon zeker zijn van hulp. Verbijsterende staaltjes worden ver haald van den omvang der wetenschap in die hersens vervat. Nog kort gele den veitelde mij een Kamerlid, hoe men, in kring van zeer wetenschappe lijk© figuren, zoekend naai- de oplos sing van een vraag, waarover nie mand antwoord of oplossing durfde wagen, teneinde raad en noode (want meit wist, dat Mr. Asser lijdende was) besloot: „Laten wij 't meneer Asser vragen!" Men ging. En de grijsaard gaf on verwijld de solutie. Citeerde onmid dellijk zinsnede uit zeer zeldzaam, eeuwenoud boekske... Haalde net werkje uit zijn kostbare bibliotheek, 't Was in eer- kwartier afgedaan... Glimlachend, deed Tobias Asser den heeren uitgeleide. Zij waren „ébahis", zou oen Franscbman 't uitdrukken. Zóó was Ilij,, de groote, die thans tot de eeuwige rust is ingegaan. Zeer lang slechts eenige maanden heeft Assers afneming van krachten geduurd is onze „tweede Grotius" geweest een nog jeugdige, levendige, vlugge figuur. De Hagenaars kenden zoo wat alten den Staatsraad, minister van Staat, den man van rijzige, ranke gestalte, dien men over straat zag voortsnellen met vlug-haastigen tred; of aun een der stations wachten op een trein, die hem naar conferentie of vergadering moest brengen... Porte feuille onder den arm geklemd. In ge kleed© jas. Meestal een vilthoed op 't hoofd. Den grijsaard met het smalle gelaat; het grijze kneveltje. Den zeven tiger met den van geest, van vernuft schitterende, tintelende koolzwarte oogen. Ilij was druk, gejaagd, bewe gelijk. Hoeveel was er ook niet opge tast in die ijzeren hersens!.... Tobias Asser lioeft zijn vaderland zeer groote en gewichtige diensten be wezen. Men kan hem met het volste recht „een internationale vraagbaak" noemen. Ook de meest-mgewikkekie vraagstukken van internationaal recht, in zijn vollen omvang, wist hij te doorgronden, te doorpeilen, dat ook de sclirandersten cn meest-geleerden van den internationalen kring hun eerbiedige bewondering moesten ver tolken. Als voorzitter der Vrodesconfeven- tiën gaf hij leiding in den echten, werkelijken zin van het begrip. Wat hij voor het internationaal pri vaatrecht is geweest behoeft toch zelfs vioor meer-uitgebreiden lering van hem, die zich niet speciaal voor vraag stukken. daarmee in ]>etrekking staan de, interesseeren te worden herinnerd. Wanneer Asser een werk uitgaf, dan was dit een standaardwerk. Want hij gaf altijd nieuw inzicht, waarop an deren, jongeren, hadden voort te bou wen. Wat Tobias Asser, in de afdee- ling „Geschillen van bestuur" en ook daarbuiten, voor den Raad van Stato is geweest slechts binnen de wan den van dat liooge, adviseerende ooi lege van Staat is 't ten volle bekend. Nog zeer kort geleden de feiten staan ieder nog vóór den geest heeft Asser zijn tot 't allerlaatst levendig gebleven belangstelling (bij liet ver spreiden der bekend® brochure) ge toond. Deze grootste onder de grooten heeft in den vollen zin des woords: „gewerkt zoolang liet dag was". Eerzucht van „kleiner model" was hem (natuurlijk in-mers!) vreemd. Toen, ©cn jaar geleden, Asser den Nohel-prijs wenl toegekend, verheug de hem dat (en hij toonde dat met de daad!) allereerst en allermeest voor het goede, dat hij ten bate der we tenschap kon doen met de Kercsom hein aangeboden. En ,-aar hij, uit zijn zeer aaqgieniijk fortuin, kon te hulp komen voor dingen, de weten schap bevorderend., vond meD zijn hand gereed tot steun. Met Tobias Asser, aan wiens supe rioriteit zijn geest en van gemoed allo aardsche eereblijken ten deel rieten, is een „heros de.- wetenschap" van ons Een. aan wiens nagedachtenis straks een monument zal worden gewijd. Ge- denkteeken, dat allen volmaakt, ge rechtvaardigd zullen achten. Alien, zonder verschil van kleur of denkwij ze,... Gelijk onze tweede Grotius zelf steeds ver stond van den politieken strijd... Op din 50sten jaardag zijner pro motie is de lieer Asser gehuldigd Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM. Op zijn doortocht van Boxmeer naï.a- Roermond is kardinaal Van Roitsum te Venlo gehuldigd op bet Marktplein, waar leden van congre gaties en vereenigingen met hun ba-, nieren, een muziekgezelschap en rangkoor zich'hadden opgesteld. Ou der het luiden der klokken reed. Z. Em. met gevolg in drie auto's, vooraf gegaan door vier ruiters in uniform van de Pauselijke lijfwacht door de met vlaggen versierde straten. Op het Marktplein en buiten de Roer- nioridsche Poort gaf de kardinaal zijn Pers-Overzidit DE CRISIS EN DE S. D. A. P. We lezen in de" Telegraaf: We schreven, dat van de oude Ka merfractie der S. D. A. P. zich 5 le den hadden verklaard vóór aanvaar ding der ministers-portefeuilles en 1 lid (mr. Troelstra) er tegen. Van den heer Helsdingen was nog niet bekend, lioe hij over de zaak dacht. Thans kunnen wij mededeelcn, dat de heer Helsdingen de zijde van mu\ Troelslra koos en in de partij-confe rentie. heeft gestemd tegen de aan vaarding. Voorts merkten wij op, dat van de leden van het partijbestuur van 4 bekend was, dat zij vóór de aanvaar ding hebben gestemd, terwijl 4 ande ren tegen waren. Alleen de stem van den ibeer v. Kuykhof was nog niet be kend, Wij zijn thans in. staat te be richten, dat de heer v. Kuykhof tegen de aanvaarding heeft, gestemd. lil Het Volk hoeft de he&r Scliaper opgemerkt, dat in de partijconferen- tïe iemand heeft medegestemd, die daartoe niet gerechtigd was. Vermoe delijk had hij daarbij bet oog op den heer J. W. Matthijseri, tweede secre taris dor partij, die echter geen lid is van de Kamerfractie, partijbestuur of ,,Volk"redaclie. De partij-conferentie bestond, gelijk men weet, nit de leden van Kamer fractie, partijbestuur en redactie van „Het Volk". Op het oogenblik, dat de conferentie gehouden werd,, waren tot deelneming daaraan gerechtigd 23 personen, nl. de heeren Troelstra, Vliegen, Scha per, Hugenhollz, Duijs, Spiekman, Hermans, J.'tcr Laan, K. ter Laan, Kleerekoper, Van Kol, Helsdingen, v. i Kuykhof; Wi'baut, v. d. Goes, Mendels, I De Rood©, Ankersinit, E. Polak, Al- berda,' Sannes, v. Leeuwen en Uartog. Hiervan fcebben zich, in de parlij- oonPerentie of daarna voor de aan vaarding verklaard de heeren Vliegen Schaper, Ilugen'h-oltz, Duijs, Spiek man, Hermans, J. ter Laan, K. ter Laan en Van Kol en er tegen de hee ren Troelstra, Helsdingen, v. Kuyk- herf, Wi-baut, v. d. Gfoes, Mendels, De Roode, Ankersmit, E. Polak, Alberda, Sannes en Hartog. Resten de heeren Van Leeuwen en Kleerekoper, wier meening ons nog niet bekend is. De eerste zal, als Marxist, wel te gen de aanvaarding zijn. EEN STUK PARLEMENTAIRE GESCHIEDENIS noemt 't A!g. Handelsblad de brief wisseling tusschen Dr. Bos en Mi-. Troelslra (zie onder Binnenland) cn besluit zijn beschouwing aldus: „En het komt ons voor dat de meer derheid der sociaal-democratische lei ders in de eerste plaats het partijbe lang hebben behartigd, in de eerste plaats hebben overwogen hoe zij ha re positie als verantwoordelijke lei ders der S. D. A. P. zoo gemakkelijk en sterk mogelijk zouden maken. Eu eerst in de tweede plaats gedacht 'hebben aan de groote democratische idealen zelve, die zij zeggen beter en meen- doelbewust dan wie ook, na te jagen. lieden, Woensdag,, zullen nu de li berale partijen vergaderen en wij twij felen er niet aan of vóór het einde der week zulten wij iets meer verne men omtrent de oplossing dor crisis."- Rechtszaken VIJF VAN MEINEED VERDACHTEN VRIJGESPROKEN. Do rechtbank te Middelburg deed uitspraak in.de zaak tegen een 19-ja- rigen boerenknecht te Ovezand, een 22-jarigen veldarbeid er te 's-Graven- polder, een 20-jarigon en een 25-jari- ge-u klompenmaker te Eversdijk, en een 46-jarigon veldarbeid er te 's-Gra- venpolüer, dis allea op de zitting dier rechtbank. 3 Juni, werden aeara»-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6