(provinciale Overijselsche N ij verheid s- tentoöiiè telling. Daarbij word 't woord gevoerd door de hee-ren Jasper Wamen voorzitter van het tentoonstellingsio- raité, en mr. A. F. L. graaf van Hech te ren Lim-purg, beschermheer der ten toonstelling, en mr, dr. van Roijoo, burgemeester van Zwolle. De zangvereemfging „Fidelio" ver. leende hare medewerking. REIZENDE BIBLIOTHEKEN. In het aanstaande najaar zullen voor de zesde maal de reizende biblio theken van de Maatschappij tot Nut .van het Algemeen naar alle oorden van ons land woruen verzonden. De ze instelling beoogt, gedurende de wintermaanden, wanneer het werk op het land bijkans stil ligt en veel tijd thuis wordt doorgebracht, aan de bewoners van het platte land goede en degelijke lectuur te verschaffen. Elke zending bestaat uit 100 zorgvul dig gekozen boeken, en wel: Romans, werken voor de jeugd, populaire en wetenschappelijke werken en enkele werken van algemeenen aard. De toezending geschiedt geheel kos teloos, nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verkaard als boekenbe- heerder te willen optreden. Van de lezers wordt slechts eon leesgeid van 1 cent per boek gevorderd. Hoezeer deze instelling allerwege in den smaak valt, blijkt het best uit de groote uitbreiding, die zij in enkele jaren gekregen heeft. Terwijl den eer sten winter, nu 5 jaar geleden, slechts 25 bibliotheken waren uitgezonden, zullen in liet as. najaar 105 kisten Ier verzending gereed staan. VERLATEN. Bij de politie te Gouda heeft zich aangemeld" een 12-jarige knaap, die, naar hij beweert, door zijn vader, die met een woonwagen reist, is achter gelaten. Het onderzoek der politie, die in wijden omtrek nasporing en deed, heeft nog geen resultaat gehad, zoo dat de knaap voorloopig onder de hoede is gesteld van het Burgerlijk Armbestuur, zoo meldt de Tel. VERPLEGER BRAAM. Het uitvoerend comité tot overbren ging naar Nederland van het lijk van den in Turkije overleden sergeant ziekenverpleger W. P. Braam, ver boekt mede te deelen, dat de be grafenis vermoedelijk 4 of 5 Augustus as. op de begraafpaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage zal plaats hebben. De lijkstoet zal zich na aankomst van het stoffelijk overschot uit Rotter dam op het Rijswijksche Plein opstel len en vandaar naar de begraafplaats vertrekken. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE AB- BEN BROEK. De landbouwer G. Spoon te Abben- broók, die wegens vergiftiging, ge pleegd op den landbouwer Westerveld aldaar, t-ot 20 jaar gevangenisstraf is veroordeeld en wiens zaak door den Hoogen Raad voor een nieuwe feitelij ke behandeling naar het Gerechtshof te Amsterdam werd verwezen, is thans in verband daarmede naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. AANGETEEKENDE STUKKEN VERDWEIMEN. Dinsdagmiddag kwam men te Uit geest tot de ontdekking, dat uit den brievenzak van den trein Anisterdam- üilgeest de gezamenlijke aangeteeken- de stukken tot een totale waarde van f 700 verdwenen waren.. OM DE VERZEKERINGSPREMIE? Op last van de Antwerpsche justitie wordt door duikers een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van liet zin ken van het stoomjacht „Ulfa" op de reede van Vlissingen omdat vermoed wordt dat men ter verkrijging van do verzekeringsuitkeering 'het vaartuig heeft doen zinken. De kapitein bevindt zich in hechtenis. ONVOORZICHTIGHEID, Men schrijft uit liet Kamp van Zeist aan Het Volk: Maandag had in liet kamp van Zeist bij oefeningen met springstoffen een ongeval plaats, waardoor 3 soldaten brandwonden aan gezicht en handen bekwamen, van wie één ernstig. Het ongeluk werd veroorzaakt, door het aansteken van buskruit, waarmee ge morst was. GROOTE BRAND TE OUDE- PEKELA. Men meldt uit Winschoten Te Oude-Pekela staat 61/2 millioen kilogram stroo van de stroocartonfa- brick in brand. Vijf brandspuiten van de gemeente en van de fabrieken trachtten tot het uiterste om een ge deelte te behouden, maar het misluk te doordat de wind meer 'naar ooste lijke richting ging. Geil boerderij, mede eigendom der fabriek, bewoner R, Teunekes, geraakte tweemaal in brand, doch kwam door verandering' van den wind builen gevaar; thans gaat de brand in de richting der fa briek die ongeveer dertig meter is verwijderd van het einde van den «tróohoop. De brand ontstond in een deel vau ongeveer 2 1/2 millioen kilogram mui vermoedt dat er kwaadwilligheid ui het spel is. Alies is verzekerd. (Nader seint men: De brand in het stroo der car-tonfa- briek Union te Oud© Pekela woedt voott. De.geboete stroohoop staat in brand, steeds vallen, groote vuur klompen en vliegen stukken van de brandende stroo pakken door de lucht. Tweo brandspuiten van Winschoten rukten aan om belendende gebouwen te behouden. De schade bedraagt on geveer 140.000 gulden. Als do wind» opzet zijn do gevolgen niet te over zien. ONGELUKKEN. Sedert Ms andogavond wordt, naar de „Zw. Cl." meldt, te Wapenveld ver mist T. W., 51 jaar oud, dienstbode van W. R. Men vreest, dat zij, al wa terschep pende, hel evenwicht heeft verloren en in het Kanaal is gevallen, daar een emmertje werd apgovischt. De Tel. meldt: Aan boord van het s.s. Luciston, lig gende in de Maashaven te Rotterdam, werd door het breken van een ketting eon werkman, de 40-jarige D. S. W., door een tas papierhout op hel hoofd getroffen. In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. In de Gal ah Condensed Milk Cy. te Rotterdam was de 56-jarige drijf riemen-reparateur W. F., op een lad der staande, bezig een drijfriem om een in beweging zijnde schijf te leggen. De ladder werd door de drijfriem ge grepen, waardoor de man eerst in de hoogte werd getrokken en daarna neer sloeg, waarbij hij op een hoekijzer te recht kwam. Hij weixl ernstig verwond aan het hoofd en de beide armen en inwendig nam de heup gekneusd. In de verbandzaal van de nabijgele gen werf dor fabriek Feijenoord werd hij door den gediplomeerden verb and- mees ter voorloopig verbonden en daar na per brancard naar bet ziekenhuis gebracht. STATENVERKIEZING ROTTER DAM I. Do Hbldi. -oonresponcten-t te Rotter dam. meldt: Bij do gisteren, gehouden herstem ming voor de Provinciale Staten in district I werden uitgebracht 8390 gel dige stemman, waarvan 4440 o,p den 'heer Jac. van Vessem (Chr.-Hist.) en 3950 op den heer H. W. C. Stollo (soc.- democraat). Bij de herstemming voor de Staten in hetzelfde district op 21 Juni I) wer den uitgebracht. 9794 geldige stem men, waarvan 5485 op den lieer H. Spiekman (soc.-dem.) en 4309 op den heer Jac. van Vessem. Bij den tweeden aanloop, heeft de heer Van Vessem het district dus voor zich weten te behouden, en is een der door de linkerzijde veroverde plaatsen in de Staten. ir-eed3 weer verloren ge gaan. Verleden week werden uitgebracht 7945 stemmen, volstrekte meerderheid 3973. De heer'Jac. van Vessem (C.-H.) verkreeg 3802 stemmen, de heer H. J. Lambert (lib 1454 en de heer I-I. W. C. Stollo (S.D.A.P.) 2629. En hij de eerste stemming in Juni kreeg de heer Van Vessem 3461, de lieer Spiekman 3510 en de heer De Bruyn (lib) 2065. EEN ROOVER'S-HOL. De gemeentepolitie te Heerlen heeft een zeer goede vangst gedaan," door de arrestatie van een paa personen, die reeds ge ruimen tijd verdacht werden, zich aan tal van diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een agent, op sur veillance bij nacht, zag, dal een paar verdachte personen zich bewogen in de omgeving van zijn huis. Niet zoo- cLra hadden ze den Hermandad gezien, of zij sloegen op de vlucht. De agent ging naar liet politiebureau en met den politie-inspecteur toog hij op na der onderzoek uit. Aanvankelijk zagen zij schim noch schaduw van de indi viduen, cloch na een uurtje te hebben gesurveilleerd, kreeg de politie beiden in het vizier in cte Geerstraat. Aan stonds werd een hunner overrompeld, tijdLg genoeg, om te verhoeden, dal de nachtridder gebruik 'kon maken van zijn met 6 scherpe patronen gela- i den revolver, welk wapen hij reeds uit den zak had gehaald. De politie-inspecieur hield den twee den dief aan. Een der dieven droeg schoenen van diefstal afkomstig. Uit het verhoor was gebleken, dat de die- j ven veel gestolen voorwerpen in een hol hadden verborgen. Dat hol heeft de politie ontdekt, op den berg nabij het Geleenderkapeilel.je; het was van respectabelen omvang, en zorgvuldig voor regen en wind beschermd, De dieven hebben reeds bekend de da ders te zijn van de vele in de laatste tijden gepleegde diefstallen en zullen ter beschikking van de justitie te Maastricht worden gesteld, zoo meldt de Tijd. J.OONS VER HOOGING BIJ DE POSTERIJEN. In een extra-blad deelt liet orgaan van den Alg. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en 'Telefoonpersoneel de door ons reeds gemelde loonsverhoo- ging van de tijdelijke lokale krachten bij posterijen en telegrafie mede. T-Iet blad voegt daaraan toe de brie ven, die hel hoofdbestuur van den bond op zijn breed-gemoliveerde ver zoeken tot deze Inrmsverbongmg van den directeur-generaal ontving en wel een schrijven van 27 Mei, mede- deelendc dat wijziging van de loon regeling der tijdelijke hulptelegrafis ten en tijdelijke kantoorbedienden in overweging was, en, op een nader schrijven, een missive van 16 Juli. dat zij die 17 jaar en ouder zijn nu een jaar dienst f35 per maand zullen ontvangen en dat deze nieuwe loon regeling ook op de. tijdelijke hulpbe- stellers en schrijvers van toepassing zou zijn, gelijk het bondsbestuur na der verzocht had. Verder is nog bij dienstorder be kend gemaakt, dat voor de kantoren te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag de belooning voor de tijd.-loka le krachten is gebracht op f 30; /30 on 140 per maand, na volbrenging der in eerstgenoemde aanschrijving bedoelde diensttijden. Waarschijnlijk, zegt het orgaan, hebben wij hier Le doen met een voortzetting van hot in 1911 voor liet lagere personeel toegepaste beginsel van Jioogero .salaricering voor de niet-geclassificeerde kantoren, en in dien dit zoo is, dan kan het naar on ze meening niet uitblijven, of dit be ginsel zal ten slotte ook voor de niet- tijdelijke kantoor-ambtenaren moeten golden. De redactie constateert, dat deze loonsvorhooging, die te Amsterdam f 23.220, te Rotterdam 25.920, te 's-Hago f7380, elders f 49.500, samen dus ruim f 100.000 bedraagt en aan 864 personen ten goede komt, uitslui tend door het werken van den Alge meenen Bond bereikt is. EEN STAKING. Te Stadskanaal staken de werklie den der machinefabriek van lt. Kos ter. Ze eischen kortoren werkdag. STAKING GEêlN'DIGD. Men schrijft uit Winterswijk: De stalling en uitsluiting in de grensplaats Rocholt is geëindigd. Maandagmiddag reeds was in eene vergadering van vertegenwoordigers der arbeiders met algemeene stem men bet besluit genomen, zich te ver eenigen mot de vredesvoorwaarden den arbeiders door de voreeniging van fabrikanten aangeboden door be middeling van don (burgemeester. In een Dinsdagmiddag gehouden verga dering van arbeiders is algemeene goedkeuring gehecht aan dit besluit van de vertegenwoordigers, zoodat de arbeid heden, Donderdag, weer opge vat zal worden. De voornaamste ersch, die van loonsverhooging, is niet ge heel vervuld. Wol hebben de fabrikan ten eene verhooging, varioerende lus- schen 3 en 10 in hot vooruitzicht ge steld, doch zij zei ven zullen bepalen, wio daarvoor in aanmerking komt. Do arbeiders hopen echter op ©ene milds toe-passing van dit voornemen. Overigens zien de arbeiders hunne ei schen bevredigd, zooals wekelijksche loonsbetaling, eene 10-urigen werk dag, vergoeding voor het wachten op grondstoffen en extra vergoeding voor overwerk. Deze eischen hadden de fa brikanten trouwens reeds aanstonds willen inwilligen. Vaa de 7000 slakende en uitgesloten arbeiders zullen evenwel niet allen te- rugkeeren, daar een 1000-lal ongeveer, voor het ineerendeel niet in Bochol-t thuisbehoorende arbeiders, in de mij nen en op de ijzerwerken voor hoo- ger loon dan (bij de textielindustrie werk hebben gevonden. De staking en uitsluiting heeft van 21 Juni geduurd. AMSTERDAM'S FINANCI6N. 't „llbld." sclu'ijft o.a. Do indiening van het wetsontwerp, houdende regelen voor de heffing van opcenten op -de bedrijfsbelasting der naamlooze vennootschappen, wel ke heffing zal komen ten bate der ge meenten, vestigt opnieuw de aan dacht op -den toestand van de Amster- damsche financiën. Ongetwijfeld zal het wetsontwerp, speciaal aan Amsterdam, een belang rijke bate brengen. De bedoelde be lasting heeft hel vorige belastingjaar in het geheele land opgebracht een bedrag van bijna 3 1/2 raillioen. gul den en alleen te Amsterdam ruim 1 millioen. Mocht het ontwerp nog vóór de be handeling der begroeting in de Staats courant zijn verschenen, dan zal daarmede, zooal niet voor goed, dan toch .voor afzienbaren tijd de nood zakelijkheid eener verhoogihg vari onze gemeentelijke inkomstenbelas ting verdwenen zijn. Maar zelfs wan neer onze wetgevende machine niet zoo vlug loopt als wij dat van haar gewend zijn, ook dan nog bestaat -de mogelijkheid, dat we liet volgende jaar niet -dieper in den buidel behoe ven te lasten. Van gewoonlijk welin gelichte zijde gewerd óns n.l. de tij ding dat de Gem. Inkomstenbelasting over het afgeloopen jaar f 600.000 meer lieeft opgebracht dan de ra ming. Wat -dit beteekent wordt duide lijk als men nagaat dat -dus het be kende belastbare inkomen der' Am sterdammers in 1912 met ongeveer 12 millioen gulden is gestegen. Bij het opmaken van de begrooting voor het komende dienstjaar kan daarmede •dus rekening gehouden worden, zoo dat niet alleen het batig saldo van f600.000 de begrooting van 1914 ten goede komt, maar ook op de begroo ting de belasting f600.000 hooger kan worden geraamd. Samen f 1.200.000. Maarvoor een groot deel zal dat reeds verdisconteerd zijn. Er moet toch nog wel een deficit zijn. Rechtszaken EEN RUMOERIG TOON-EEL. Een rumoerig tooneellje ontstond in de zittingzaal vau.de Iiaagschc Recht bank, naar aanleiding van een ver zet-zaak, n.l. van een kantoorbedien de te 's-Gravenhage, thans geplaatst in het Rijkskrankzinnigengesticht te Medembliic, te voren in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden. De ze beklaagde had ernstige grieven te gen de behandeling van zijn persoon in de gevangenis, maar nog meer te gen die in genoemd 'krankzinnigen gesticht Hij beweerde op geheel on- noodig ruwe wijze in een dwangbuis gepakl en mishandeld te zijn. In de gevangenis zijnde, was hij, volgens zijn bewering, lichamelijk ziek geworden en had hij daarvoor behandeling -door een geneesheer go- vraagd. In plaals daarvan had men hem tegen zijn zin in het Rijkskrank- zlnnigengesticht voornoemd geplaatst Daar het nu echter dadr, waar hij bij onrustige krankzinnigen werd ge plaatst, niet voor hem was om uit to houden, was hij in verzet gekomen en kwam hij nu der Rechtbank verzoe ken, te gelasten, -dat men hem naar de gevangenis zou terugbrengen. liet Openbaar Ministerie vorderde, op grond dat bekl. wegens krankzin nigheid is geplaatst in het gesticht te. Me.deiublik, schorsing van dé behan deling van het verzet totdat de be klaagde zal zijn hersteld. En -de Rechtbank vereenigde zich niet die vordering. Toen beklaagde daarop uit de zaal zou worden geleid, nadat hij mol klem van redenen had betoogd niet krank zinnig te zijn, steldé hij, ziende dal de Rechtbank geen termen vond om zijn verzoek in te willigen, zich zóó woest aan dat een viertal rijksveldwachters zeer veel moeite had hem uit de rechtzaal te verwijderen. EEN OPLICHTSTER. Ter zake van oplichting had zich voor de Haagsche rechtbank te ver antwoorden eene van haar man ge scheiden levende vrouw, zonder be roep en zonder vaste woonplaats. Ze was reeds vroeger door de Rechtbank te AmBterdam veroordocld Wegens op lichting tat 1 jaar gevangenisstraf. Thans stond zij terecht ter zake, dat zij te Leiden mejuffrouw II. W. de Reus aldaar had bewogen onder val- sehe voorgevons tot afgifte van 4, Ze had, zooals ze ook bekende, zich bij deze juffrouw uitgegeven voor me vrouw Boissevain en verteld, dat zij voor haar neef, die le Leiden zou ko men studeeren, en voor haar zelf ka mers zocht. Na een praatje gemaakt te hebben, verklaarde ze de kamers, die ze te zien kreeg, wel te willen buren. Ze verzocht de juffrouw een volgenden dag bij haar te komen theedrinken, belovende dan tevens vooruit den overeengekomen huurprijs voor oen maand te zullen betalen. Intusschen verzocht ze, omdat ze nog een bood schap moest doen waarvoor ze geld noodig had, dat ze niet bij zich had, terwijl ze te vermoeid was om nog. eerst thuis het te gaan halen, of de juffrouw haar f4 wilde leenen. De juffrouw deed dit en zag zich later bedrogen, daar het verhaal van ka mers huren verzonnen bleek. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, Mr. Hofdijk, bekl.'s verdediger, pleitte clementie. Beklaagde, aanvan kelijk onverschillig beloofde ten slotte beterschap. Vervolg Gemeenteraad n, dat is gesteld in handen van B. en W. om advies oen verzoekschrift van de Vereeniging Coinsultatiehu- reau tot raad en hulp voor drank zuchtigen om f 600.—, subsidie per jaar ton behoeve van de aanstelling van een controleur; b, dat zijn ingekomen le het rappor! der Commissie van onderzoek inzake pensioen aan wet houders; 2o. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan van. gronden ten Noorden van den Kloppershigel; 3o. amendementen van den heer A. Nagtzaam op het ontwerp-ambtena- nem-rcglement; 4o. een schrijven van L. Robert, houdende dankbetuiging voor zijn be noeming tot stads organist. 5o. een verzoekschrift van J, Butter, om eervol ontslag als onderwijzer aan eet mol no. 2; Co. een verzoekschrift van K. Pijper om >ee-rvol ontslag als onderwijzer aan cle school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 2; 7o. een verzoekschrift van P. Schaft om eervol ontslag als onderwijzer aan de~ opleidingsschool voor jongens en meisjes; 8o-. voorstel van de Commissie lot het ontwerpen en herzien van veror deningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, tot''wijziging van de verordening op het gebruik van het Openbaar Slachthuis en van de veror dening op de markten; 9o. een schrijven van J. P. van den Berg, houdende bericht, dat hij de be noeming tot onderwijzer in handt so le enen aan de school van meer uitge breid lager onderwijs no. 2 aanvaardt, lOo. een schrijven van C. J. Rijkers houdende bericht dat hij cle benoeming tot onderwijzer aan de opleidings school voor 'jongens en meisjes aan vaardt. c. dat. zijn ingekomen brieven van Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland ten geleide van hdt door lieii goedgekeurde raadsbesluit le. 2 Juli jl. no. 9 tot aanvaarding van een schilderij; 2e. 2 Juli jl. no. 10 tot verhuring v-an grond; Se. 2 Juli jl. tot verlenging van den I termijn voor ontruiming van een onbe- woonbaar verklaard perceel. PUNT 13. Naar aanleiding van liet verzoek van J._ W. Ruinen, om grond le mo gen koopen aan de Jorclensstraa-t, (her innert de aannemer Tb. M. van De.ur- sen aan zijn vroeger gedaan verzoek om dien grond te mogen koopen. B. en W. deelen mede dat thans nog een van dezelfde bezwaren geldt als in 1911, nl. dat hét in verband met de onregelmatige begrenzing aan de oostzijde niet wenschelijk is, het lerein in zijn geheel voor bebouwing uit te geven. i De heer MODOOmeent, dat aan den heer Van Déunsen de voorrang moet gegeven.' worden, dions aanvraag gaat voor. De houding van B. en W. is niet aangenaam voor Van Deursen en niet flink. Het is spreker niet recht duide lijk, waarom hij niet den overblijven- den grond, na verkoop aan den 'heer Ruinen, kan koopen. De beer DE BREUK zegt, dat de heer Van Deursen niet in 1911, doch in 1912 den grond heeft willen koo pen. Va.n voorrang is geen sprake. De zaak met Van D. was afgehandeld, en hij is daarop niet teruggekomen. De gelheele hoek, die Van D. wil heb ben, is niét ter 'beschikking van- de ge meente. Wanneer de lieer Van 'D. wil, zou hij kunnen aanvragen het resl-ee- rende -te koopen. De gemeente moet ziorgen, dat er geen ongeregelde toestand ontstaat. Dit zou gelbeuren, als er een. stukje grond onbebouwd zou blijven Jiggen. Daarom moet zulk een stuk blijven liggen, dat er op het overblijvende aiog een perceel te bouwen is. De heer MODOO meent," dat de 'heer De, Breuk gelijk en geen gelijk heeft; gelijk wanneer hij zegt, dat de ge heel© Ih-oek niet beschikbaar is; maar ongelijk, al3 men weet, dat de (heer Vnn Deursen ee.n hoek grond, maar natuurlijk niet ,,de hoek" wil heb ben; want hij vraagt natuurlijk niet den grond, die in iel ter beschikking is. Als ïneii Van D. vergeten heeft, is dat niet erg; maar men moet dit erken nen. Wanneer de lieer Van D. een stuk onbebouwd liet, zou hij zichzélf benadeelen. En overigens, wanneer men door gaat, met verknopen, komt men einde lijk aan dien'hoek en krijgt dan den- zelfden. toestand, als B. en W, nu vreezen. De heer TJEENK WILLINK meent, dat B. en W. niet zoo coulant zijn op getreden als zij zouden moeten ge daan hebben, om den naam der ge meente als b'ouwexploitante te hand haven. Spr. meent ook, dat B. en W. liet adres van den heer Van D. aan den Raad ter behandeling hadden moeten zenden. Daar is een adres ingekomen, dat bij den Raad bfoorde, doch door B. on W. is afgehandeld. Dit is niet juist geweest. AL was de grond tijde lijk evrliuurd, dan liad de gemeente den g-rond -toch wel kunnen verkno pen Het was dan aan den kooper ge weest, om te zien, wat hij met de loo- p&ndo huur zou doen. Spr. meent, dat aan Van Deursen in elk geval ge vraagd had moeten worden, of hij nog gegadigd was naai' het stuk, dat de (heer Ruinen vroeg. De heer DE BREUK zegt, dat B. en W. aan Van Deursen geen voor rang of voorkoop gegeven hebben. B. en W. noch het Bureau van.. Openbare Werken (hebben meer om Van Deursen gedacht. Maar al was dit het geval, geweest, hadden B. en W. toch niet anders gehandeld, dan nu. Overigens herinnert spreker nog eens aan het bezwaar, dat er bij be bouwing een open ruimte zou Wijven. De VOORZITTER merkt op, dat de heer .Van Deursen nader k&n komen met verzoek, den resteenehden grond aan te koopen. De Raad- kan dan nu -liet voorstel van B. en W. aannemen. De heer MODOO meent, dat dit niet billijk is tegenover den heer Van Deursen, die het eerst met zijn aan vraag kwam. Spréker stelt nu vo'or de zaak aan te houden om te zien, hoe de zaak met Van D. geregeld kon worden. Het is in het ibelang van do gemeente, oni den grond zoo spoedig mogelijk te verknopen. De heer LOOSJES zegt, d-at de wet houders, die niet hij Openbare Wer ken betrokken -zijn, in lh<et college van B. en W. moeten afgaan op hetgeen de Commissie van -bijstand adviseert. In liet advies van de Commissie staat niets van hetgeen de heer Mo doo, die lid dezer Commissie is, hier ter tafel 'brengt. Spreker, die de adviezen der Com missies steeds o-p hoogen prijs slelt, voelt zich teleurgesteld, dat de Com missie een onvolledig advies heeft ge geven. Do heer MODOO merkt op, dat in de Gommsisie is.aangenomen, dat B. en W. een verzuim hadden gepleegd. Daarom heeft men. gezegd: Laat men den grond aan Ruinen verknopen en do rest aan Van Deursen. •Overigens doet het spreker genoe gen te vernemen, dat de beer I-oosj-es zooveel hecht aan de adviezen der Commissies. Wat de houding Van B. en W. betreft, als bouwgrondexploi- tante moest de gemeente zoo spoedig mogelijk den kostbaren grond zien te verkoop-en; maar het 'tegendeel ge beurt: 't Is or B. en W. den. grond zoo lang mogelijk willen behouden, Dat veroorzaakt rente verlies. Spr. handhaaft nu zijn verzoek tot aan houding, dan kan de zaak op de snel ste manier afgedaan worden. De heer WE.LSENAAR beaamt, dat in de Commissie de zaa k is behandeld, als do heer Modoo heeft meegedeeld. De lieer LOOSJES vindt het jammer, dat dit déél van het advies der Com missie niet ter kennis van B. en W. is gekomen. In dit geval hadden B. en W. daar over k-umien beraadslagen. Dit ia nu niet mogelijk geweest. Doilieer DE BREUK constateert, dat het advies der Commissie luerop neerkomt, dat aan den heer Van Rui nen hét terrein zou verkócht worden. De heer LASSCIIUIT merkt op, dat de moeilijkheid zit in. het stukje grond dat.de heer Hoogeveen in bezit heeft. Laat men nu den grond aan den heer Van Deursen verik-obpen, want hij zal beter met den heer Hoogeveen kunnen opschieten, dan de gemeente. De VOORZITTER merkt op, dat cle redactie van bat voorstel van den lieer Modoo inhoudt, dat de Raad reeds nu beslist over den verkoop van grond aau den heer- Van Deinden. Do heer MODOO wijzigt zijn voor stel thans zoo, dat daarin alleen van aanhouding zonder meer wordt ge sproken. De lieer MODOO stelt thans aanhou ding voor. B. en "IV. nemen dit voorstel over. Het voorstel wordt aangehouden. 1 PUNT 14. B. en W. stellen voor aan J. W. Ruin er grond, aan de Jordensstraat te verknopen. Dit punt wordt aangehouden.. PUINT 15. Naar aanleiding van het verzoek- sclu'ift van het Centraal Comité van d rankbestrijdeiiide- vereeingingen te Haarlem om, voor het houden van een openluchlineeting, op Zondag 24 Augustus van des middags 4 tot 7 uur gebruik te m-ogen maken van een ge deelte va.n den Hertenkamp, schrijven B. en W. dat, hun standpunt tegen over dergelijke aanvragen, welke zij elk op zich zelve wenschen te beschou wen, uit huu voorstel van '19 Juni he kend is. Aangezien- do strekking van het ver zoek van het Centre al Comité van drankbesti'ijdende vereen igingen te Haarlem volkomen gelijk is aan die van liet in door B. en W. bedoeld voor stel behandelde verzoek van le Noord- liotlandsche Propaganda Commissie der Nederlundsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, kunnen B. en W. evenmin tot in williging adviseeren. De heer NAGTZAAM merkt op, dat dit verzoek in de plaats komt van het verzoek der Propaganda-commissie.. Was door deze Commissie van het ge geven verlof gebruik gemaakt, dan was dit verzoek niet gedaan. Spreker deelt mee, dat de Propaganda-commis sie van dit verlof geen gebruik heeft kunnen maken, omdat de beslissing over de aanvraag voor het houden van een optoóht ongunstig was. .Paan. do Commissie dezen optocht ais een belangrijk deel van de betoo ging beschouwde, heeft zij van. liet gebruik van den Hertenkamp moeten afzien. Spreker klaagt er over, dat de beslissing over het hou. den van den optocht zeer is vertraagd, niettegenstaande het bestuur herhaal de malen om antwoord heeft ge vraagd. Was voor -de behandeling van het verzoek in den Raad, om den Hertenkamp te mogen gebruiken, be kend geweest, dat de optocht niet mocht doorgaan, dan rl.-de Commis sie haar aanvraag ingetrokken. B. en W. hebben opgemerkt, dat dit verzoek eenzelfde is. als het voorgaan de. Juist, zegt spreker, en daarom meent hij in tegenstelling met B. en W. dat de Raad clit verzoek, evenals het vorige moet aannemen. Spreker dient daartoe een voorstel in. De lieer KRELAGE wijst o-p hot in komen van dit verzoek, waaruit blijkt, dat spreker gelijk had, toen hij een vorig maal vreesde, dat na het loon gedane verzoek, meerdere aanvragen zouden inkomen. De heer Krelage meent, dat de Commissie voor den Hout en Plant- soénen de indiening van dit verzoek gelukkig acht, -ïi-u is de Raad. in de'gü- legehheid zijn besluit van den Vorigen keer te herzien. De Hertenkamp is geen wandelplaals voor de menschen, maar voor de herten (gelach). Als er meerdere dergelijke verzoeken worden ingewilligd gaat de bestemming van den Hertenkamp verloren. De hé-er SCHRAM bepleit inwilliging van het verzoek, omdat de Ilerton- kamp op deze manier voel genoegen zal kun.non geven. De heer VAN DEN BERG handhaaft zijn nieenïmg. van den vorigèn keer, dat het niet wenschelijk is een derge lijk verzoek in te willigen, omdat dan tal van vereenigingen met zulk een verzoek zullen komen. - Re VOORZITTER merkt op, dat het onbillijk is, oni te beweren, dat geen spoed is gemaakt met de beslissing over het houden van den optocht. Nadat de Raad des Woensdags ee-n beslissing had genomen, heeft spreker dadelijk werk van de zaak gemaakt. Daar de optocht zou moeten plaats hebben op 3 Augustus, het begin der kermis, leverde de zaak eenige moei lijkheden. Er rnoest schriftelijk en mondeling van gedachten over gewis seld worden. Daarom duurde het vier dagen eer spreker een beslissing kon nemen. De heer NAGTZAAM repliceert en handhaaft zijn voorstel, om het ver zoek In te willigen. Wanneer de Propaganda-commissie geweten had.- dat, de optocht niet door kon gaan, zou zij liet verzoek om den Hertenkamp te mogen gebruiken heb ben ingetrokken. Nu heeft zij-voor on ingewijden een mal figuur gemaakt. 1-Iet voorstel-Nagtzaam wordt ver worpen met 13 legen 11 stemmen. Vóór stemden de heeren Schram, Bregonje, Visser, Timmer, Merens, Nagtzaam, Welsenaar, Van Rossum, De Braai, Schreuders en Modoo. Het voorstel van B. en W. wordt aïmgen omen. De lieer VAN DE KAMP komt ter vergadering. PUNT 16. Door de directie van d-c E. N. E. T. is verzocht om, nu door de verbou wing van de perceelen door de firma Mooy, de Tempeliersstraat op deze plaats ha'ra normale breedte h-eêft ge kregen -, -het meest noordelijke af- takspóor met ongeveer 40 meter te mo gen verlengen. Volgens mededceling van verzoek ster is liet geenszins hare bedoeling om meerdere wagens in tie Tempe liersstraat te plaatsen, doch alleen om de reserve wagens voor de bewo ners van die straat-minder hinderlijk te doen zijn. Bij B. en W. bestaal; geen bezwaar om liet verzoek in te willigen, zoodat zij voorstellen het verzoek in te wil ligen. De beer Mooy, heeft verzocht de zaak aan te houden. De VOORZITTER meent, dat er geen reden ia, om aan het verzoek van den heer Mooy te voldoen. De heer KRELAGE meent, dat mis schien een regeling te treffen is, waar door de omwonenden gebaat zijn, Daarom is hij voor aanhouding. De heer- TJEENK WILLINK betreurt bot, dat B. en W. dit verzoek willen inwilligen. De Tramdirectie verklaart zelf, dat liet aftakspoor niet noodig is, oni meerdere wagens te plaatsen. Het aftakspoor is dus niet no-orlig voor den beteren dienst. Spreker geeft aan, hoe do toestand liior verbeterd zou kunnen worden, zonder het de lie- zwanen, die spreker tegen inwilliging van het gedane verzoek heeft, zouden gel-den. Spreker merkt voorts op, dat de grond hier, na de verbreeding der Tempeliersstraat, zoolang onbestraat gebleven is. De heer DE BREUK merkt op, d&t de trani de bestrating heeft uitgesteld, tot afdoening vau dit verzoek. De wethouder meent, dat de re go ling die de lieer Tjeenk Willink voor stelt meer gevaar voor hot publiek zal opleveren. Het gevaarlijke op dit oogenblik is, dat cle wagens op bet af lakspoor moeten worden verreden naar de hoofdlijn, als zij in gebruik moe-ten worden genomen. Wordt dit nieuwe spoor gemaakt, dan kan dit overbrengen tussohen- tijds geschieden. De lieer KRELAGE vraagt nogmaals aan B. en W. maatregelen te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6