NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 33.0 Jaargang Mo. 9241 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 AUGUS1US 1S13 A Tot d2 plastsin" van acivertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warinoesstraat 76—78, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem-1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland B 1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 ;i n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEFREPOOM. AD VERTEN TIEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 7AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote Kerk, Van 2—3 uur. Schouwburg: Do Hertogin van Sara- gos-sa. De Kroon: Optr. v. k. Ned. Operette- Ensemble. See. Vereeniging: Henri ter Hall. Soc. Vereeniging: Cabaret Speen hof f. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, nia- *inée. Brongebouw: Biosc. voorstelling. Schouwburg-loge, Nassaulaau: Op voering van 't Café-tje. KI. Vereeniging: Concert en Biosc. voorslelling. St. Bavo, Smedestraat: Biosc. voor steling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor ste Hing. Apollo-Thealer: Biosc. voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal, Concert: Haarlemmerliede en Spaamwoud-c: Gemeenteraadsvergadering. Hillegom: Gadiolustentoonslelling. Brieven over Amerika. XVII. Al dadelijk bij het binnentreden fan de kamers bemerkte men het: Amerika mist onze „middeleeuwen". Nergens eerige kunstuiting. De stoe len zijn van een allerufschuwelijkst maaksel, eenigszins gelijkend op de bil ons eenige jaren geleden in zwang gekomen stoelen met knopjes, die na eenigen tijd geregeld van de leuning vielen.ol' er afgeslooten waren en me nigeen een pijnlijk gevoel bezorgde. Aan den wand oliegraphieënin lijs ten van goud met zilver afgezet eri achter glas voor de vliegen, zóó lee- lijk zoo kakelbont, dat het ons onmo gelijk was er naar te zien. Verder wat „etsen" of liever wat gedrukte platen. Een huisje aan 't water, een weg zoo ruw aangegeven als een klad „tee kenaar'' hot doet en er onder de eer ste regelen van 't bekende Engelsche vers: „Voetstappen van Engelen" of wel in de eetkamer hingen twee zeer groote etsen" voorstellend een zee man die zijn gezin verlaat om na eenige uren op een andere ets als lijk in een hoekje te worden neerge legd. \vnrqn dat nu platen, etsen, schilde rijen om de dagen lang dat we in huis zijn, naar te zien. Nergens ecnig spoor van kunst, geen geestig getint binnenkamertje, geen pittig gekleurd landschap, waar de gouden zon over- glijdt. geen schilderij, geen portret niet dat zoekend tasten van onzo mo dernen er in: 't was alles klatergoud, alles even kunstloos wat ik zag. En dan telkens den gastheer te hoo- ron vragen of wij dat niet schitterend vonden, aat het wel mooi moest zijn omdat het zooveel kostte. Maar opeens, in een hoek van eeu vertrek, zagen wij een klein paneel tje, dat wel een Adriaan Brouwer kon zijn, wij namen het van den wand af cn lieten het beter belichten. Onze Amenkaun vond het zeker niet mooi, want het hing iu een donkeren hoen. liet had een eereplaats ver diend. Dit zeiiien wij hem, dit konden wij hem zeggen, want hij had geld genoeg om als zijn smaak verander de, al die prullen al die gedrauicle, goueeiü-houwde talels weg te cloen en er beter, stijlvoller meubelen voor aan te schaffen. Ilc sprak hem van onze tentoonstelling over smaakmisleidlng die het bezoek destijds zoo over- en overwaard was. Ik voelde nu dubbel wat Amerika ontbreekt. Ue „middeleeuwen", de eeuwen van onze mooiste kunstuitingen, dit mist liet nog zoo jonge volk. In liv:t nieuwe weru een strijd om het bestaan gevoerd, waarvan wij di s geen denkbeeld kunnen maken. Strijd tegen de roodhuiden, tegen de wilde dieren, het werd een strijd op leven en dood. En de nakomelingen dier eerste Settlers hadden van hunne foorouders geërfd de neiging tot Bl rijd om het bestaan. De Dollar word hel doel van hun streven. En ver van elk kunstgevoel verwijderd, leefde de Amerikaan slechts voor het gold. Geen kerk werd gebouwd met ranke torenspits, die reeds van verre de snel groeiende nederzetting zou ver raden. In de houten huizen, die nu nog in Amerika schier overal aan wezig zijn, hadden ze niet geleerd, wat mooiheid van lijnen aan te bren gen. Wat van hout was in het Oude Europa waren de schuren, en de houten huizon dier Settlers herinner den in hun bouw aan de stallen naast onzo sceenen boerderij. Geen bogen bo ven de vensters, geen oude trapgevel- tj'os herinnerden aan het oude vader land, het hout leende zich mei zoo go makkelijk tot die „steenen" herinne ringen en de vierkante schuur met <lc twee platte afnangenue daken was liet type waarnaar men bouwde. En verloren ging het kunstgevoel, dat het oude Europa geschonken hud. Geen gothische vensters bekoorden meer "t oog, geen schilderij, geen lachend landschap leverde Amerika op. Het was werken, het was ontwou den en in stede van 't bosch bedekte dra. de onafzienbare vlakt© h©L wui vend graan. O, overal waar men in Amerika komt, bespeurt men dit gemis aan kunstgevoel en begrijpelijk wordt het ons, dat het een land moet zijn van den dollar, waar het geld het eenige schijnt, dat genot kan geven. Amerika heeft werkers noodig, o, 1 komt I© kort stoere werkers, de boe renarbeider vindt er een rijk bestaan, maar boven dit vraagt het land lui de om „kunst". Zi© de wegen! Zie boe schier overal schreeuwend Ieelijke reclames, zooals onze koppen chocolaad in de weide, hei landschap ontsieren. De telo- phoonlijnen zijn gespannen aan pa len die scheef en schots slaan, de één naar rechts, de ander naar links hel lend. 't Is een afschuwelijk gezicht, d'e ongeverfde, ongeteerde, söheeve pa len, wier levensduur kort is, maar wier langer uithoudingsvermogen na teeren of verven, meer aan teen 'meer aan verf zou kosten, dan het goedkoops hout in Amerika, geldt, 't Ging niet om langer beletlfd te blij ven beweren, Ie zeggen dat 't mooi was en toen wij met onzen gastheer aan tafel zaten, moest 't er uit dat. 't all-er- 'afzichtelijkst was, dat het Ieelijlk.wivs. 't Was ook 1© bar. In ons land zien wo genoeg leelijks om nu niet al te zeer verwond te zijn, maar wat Ame rika voor mooi laat doorgaan is niet om aan te zien. Maar hij was goedlachs, die rijk© Amerikaan, bij vond het zoo erg niet, had nooit anders gekend, vond het wel mooi, dat goud en zilver, ©n wij stribbelden maar niet langer tegen, zooals we doen als een kind ons vol trots zijn „moois" laat zien. Het diner was allerleukst. Neger jongens liepen af en aan en al gauw stonden om mijn bord heen een aan tal kieine schaaltjes met soep, met de ongeschilde aardappelen, met ver schillende groenten, kortom het heele menu siond op kleine schaaltjes en bordjes rond het etensbord. Koud wordt het niet, want de Amerikaan eet élug en al gauw waren wij gei eed en gingen de boerderijen langs. Maar wat trol ons nu bet verschil tusschen de behandeling van boeren arbeiders bij ons en in Amerika. Bij ons vinden wij bij de boeien iets van het oude patriarchale terug, 's Mid dags zitten de boer en boerin met de knechts en meiden aan tafel, 's avonds vorcenigen zij zioh om den haard. Maar hier in het land van gelijkheid kwant geen boerenarbeider bij de farmer binnen. Ver van de woning af sliepen ze in een soort schuur, die eertijds de var keus en jonge kalveren bergde. Ze kregen goed voedsel en «.oog loon maar hun bestaan was verre van dat wal het is op een Holkuidsche boer derij. 't Was nu al laat geworden en wij moesten terug. Over de bergen hing ui ree de nevelsluier die telken avond', de toppen omhulde en heerlijke ver koeling braont na de zengemie hm© des daags, liet begon ie donkeren en de korte schemering, die ver-raadoe dat wij m zuidelijker ianden dan liet onze waren, zou ons maar \s<r-.n.0 i-,u gunnen om hei hotel waar de buggies stonden, le bereiken. Dus spoedden wij ons voort en dra rolden over den narden rotsweg de buggies, waarin wij inoe en slaperig zaten. De paarden waren den weg ge wend, langzaam waadden zij dooi- de beken en stroompjes die den weg door sneden. Van over de bergen klonk nu en dan liet gehuil van een soort vos sen, waarvan het bergland wemelde. Soms kon men duidelijk de doordrin gende lucht van hen ruiken, enkele lïcktkevers vlogen op. hun tintellichtje danste in de lucht. Ik viel in slaap en werd eerst wakker teen mijn vriend de leidsels over het paard wierp en wij voor de deur van het woonhuis ston den. Gauw zochten wij onze bedden op. Ik zou met mijn vriend boven slapen, de medebewoners en de familie bene den. maar toen hij de matras waarop hij dien nacht zou rusten beneden ge bracht had en op den grond liet vallen stoof het kanok aan vele kanten er uil. 't leek wel ee.i zeef, zoo doorboord was de tijk. De muizen luidden, naai wij dachten, danig huisgehouden in bet beddengoed, dat sedert twee maan den opgeborgen was geweest op oen afgesloten plekje van den zolder. Daar zou ecu kal voor komen, en gauw spreidde zij het bed. Wij gingen naar boven, het Verkade theelichtje, dal wij als kaars benutten, bliezen wij gauw uit, toen wij over het horretje het aantal kevers, muggen en torretjes gewaar werden, dat bninin wi de dringen, trokken de dekens over het hoofd, en voor het éérst sedert langen tijd, sliepen wij weer eens-in eon „ge woon" bed. G. A. OOTMAR. Stadsnieuws Inkwartiering. 13. en W- brengen ter kennis, dat de lijst van inwoners, die voor liet ver leend) van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, is her zien en dat die lijst gedurende veer tien dagen ter inzage is nedergelegd op de gemeente-secretarie (2e Af dee- ling) cn bij afschrift- is aangeplakt. Bezwaren tegen die lijst kunnen van 20 Augustus 1913 tot 3 Septem ber 1913, op ongezegeld papier wor den ingediend. Zij, die mochten verlangen, dat voor hunne rekening de inkwartiering worde uitbesteed, kunnen een daar toe strekkende aanvrage ter gemeen te-secretarie (2e Afdeeling) ondertee kenen. DE MOEITE WAARD. Heden werd door een twintig Haar lemmers de twintigduizend gewonnen op hun nummer 18025 van Lotisieo. Zij krijgen nu f 4250 uitbetaald. Afwezigheid. Gedurende de afwezigheid van den kapitein Rovers, plaatselijk-adjudant alhier, tot 16 Augustus a.s. wordt diens functie waargenomen door den 2on luitenant F. M. J. Stuvel van het 10e Regiment Infanterie. VERTREK NAAR IIET KAMP. Hedenmorgen vertrok per spoor naar Naarden-Bussum het detache ment van het. 10de Reg. Inf. alhier, onder den kapitein A. A. Raasveldt, om de legerplaats hij Laren in ge reedheid le brengen. Mitrailleurs. Morgen zal in den voormiddag op het strand ten Noorden van Zand- voorl een schietoefening worden ge houden door de mitrailleurs van het 10e Reg. Inf. met scherpe patronen. Daardoor zal het gedeelte strand tusschen de slrandpalen GO en 64 on veilig ziin, wat zal worden aangeduid door roode vlaggen. DE KERMIS. „S t B a v o". In het gebouw „Sint Bavo", Srne- destraat, was 't de Bioscoop Maatsch. „Union', welke daar voorstellingen geeft Voor een goed bezette zaal werden daar een 8-tal nummers op het doek vertoond, Het programma werd geopned met de verschillenle vluchten van een Hydrö-acroplane, gevolgd door een komisch nummer „Dienstboden van buiten", waarmede de aanwezigen zich bijzonder goed amuseerden. „Do gebroken spiegel", eomedie, ge speeld door de arlisten Kelly en Lage- man, nu vertoond op het doel, had wel de belangstelling die het verdien de, De attractie van het programma was wel het nummer „De Leeuwen- jagers", groote film van liet Afri- kaansche leven. Ue explicateur gaf op heldere en duidelijke wijze verklaring van het spel. Uit nummer verwierf dan ook een welverdiend applaus. Tot slot werden de aanwezigen nog onthaald op de vertooning van „Po- lidor heeft Negervrees", wat hen dan ook deed schateren van het lachen, zelfs de meest nurkse kan daarbij nioi ernstig blijven. De aanwezigen hebben zich dan ook hun gang naar de „Bavo" niet be treurd. Fiets te water. Hedenmorgen, vóór 6 uur, kwam de schildersknecht P. R met een flink gangetje de Schalkwijkerbrug oprijden van de Heerenvest af. Van den Ileercnsingei kwam eveneens ie mand aangepeddeld, maar week ver keerd uit. met het gevolg dat de schil dersgezel zich moest vasthouden aan do leuning der brug, en niet kon verhinderen, dat zijn fiets onder hem wegzakte en in liet water terecht kwam. Met behulp van een bootje werd begonnen met het opdreggen van de fiets, 't geen gelukte. Met eeu natte fiets en doorweekte boterham vervolgde de man zijn weg. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was: Te 0 uur 's morgens G1 gr. Te 12 uur 's middags 62 gr. G e v. Voorwerpen. Toru gte bekomen bij: M. de Wit, Heer©nweg 211, Heemstede, een da- mestasohije met inhoud. B. de Vries. Smedesiraat 27, een pa-rapiuie. J. Witlems, Klein Heiligland 61, een kin- derse.hoent.je. H. Dekker, Hout markt 29 A, een lorgnet. J- de Nieu we, Reilzslraat 37, Schoten, een ou- tomobieüanlaam. G. Bomvma, Ge neraal Bothastraat 113, Schoten, een rozenkrans. A. Geldof, Schermer- straat 34. eene portemonnaie. E. Klop, Laurens Kosterstraat 23, ec-n armband. Bureau van Politie, een ring niet. sleutels, P. Boogaard, Burgwal 70, een eend. C. Ligten- berg, Rijpstraat 13, eene portemon naie. C. v. Ketel, Camphüysstr. 14, een riem M. v. Norden, Zuider- Buitenspaarne 166, een smoushondje. J. Beerendrecht, Asterstraat21, een ceintuur. M. Meijer, Roiiandsi: aat 49, een hondenpenning. G. Hart man, Valkensteeg, Horloge met ket ting. Van 't Kantongerecht Deex-liuzaar Kamp. Eerst wat verzet-zaakjes, waaron der een zaak van den ex-huzaar Kamp Die had weer eens terecht gestaan wegens het venten van z'n anti-mili taristische geschriften. Tegen het vonnis kwam"Kamp in verzet, wat niet wegnam dat de eisch weer overeenkwam met het vonnis. Kinderen op het tooneel. We hebben al gemeld, dat in Mei twee malen proces-verbaal is opge maakt tegen den heer Jac. de Jong, muziekleeraar. die bij opvoeringen van „De Operette-koningin" kinde ren liad laten meezingen, wat in strijd is met de Arbeidswet, naar 't de politie voorkwam. De lieer De Jong verklaarde het zin gen der kinderen geen enkel oogen- blik als arbeid te hebben beschouwd. De kinderen hadden een prettigen avond gehad. De kantonrechter, mr. Thöne, wilde nog een paar getuigen liooren. Daar om werd de zaak aangehouden. Zware straffen. Een eigenaar van een banketfabriek had in z'n werkplaats een gehaktma- chine, om vet fijn te malen. Daar mee was op 15 Januari 'een ongeval gebeurd. De Arbeidsinspectie hadden eigenaar toen gewaarschuwd, dat hij de machine moest beveiligen. De ban ketbakker verklaarde wel een korf ter beveiliging te hebben aangeschaft, maar die kon hij niet gebruiken in de banketbakkerij. Toen was er weer een ongeval mee gebeurd. Daarom kreeg bij een be keuring en meteen bekeuringen we gens het niet beveiligen van drijfrie men en wegens het niet aanwezig hebben van de voorschriften voor de hulp bij ongelukken. Dit laatste vondj de beklaagde erg belachelijk. Smu- lend lacine hij om de dwaasheid, dat je een bekeuring kreeg wegens het niet hebben van eeri papiertje, dat niaar een dubbeltje kost. Zooveel te meer reden om zoo'n papier te hebben, meende Mr. Fick.de ambtenaar. Wegens de onverschillige houding, die de beklaagde ter terechtzitting en in de fabriek aannam, vroeg Mr. Fielt zware straffen, om den man te leeren dat hij de wetten moest eer biedigen. Daarom vroeg hij veroor deeling tot de maximum-straffen ƒ75, f 100 en 50, of 15, 20 en 10 da gen hechtenis. Dc beklaagde protesteerde tegen de belemmering van het klein-bedrijf, doch hij kwam van een koude kermis thuis, want Mr. Thöne gaf den fa brikant een schrobbeering en de boodschap, dat het goed zou zijn, als hij hem tot een zware straf zou ver- oordeelen. Geen inlichtingen.. 'Een andere banketbakker had in lichtingen aan de politie geweigerd omtrent een jongen, die na den tijd met een wagen der firma liep. De banketbakker verontschuldigde zich door te zeggen, dat de jongen door z'n vrouw als noodhulp in dienst was genomen en dat hij dus niet wist, dal de jongen in zijn dienst was. De agent van politie meende, dat de jongen voortdurend in dienst was. Voor denzelfden jongen had deze be klaagde al een bekeuring gehad. De kantonrechter schorste de zaak, om nog een getuige te hooren. Slecht, vleesch. Een slager uit den omtrek had le Spaarndaiu eenige varkens gekocht die bij een varkens-vechtpartijtje aan boord van de boot waren doodgebe ten. De keurmeester te Spaarndam had de beestjes goedgekeurd,' maar toen de dieren den volgenden ochtend geslacht waren, was het vleesch be dorven. Evenwel, de man kon dit niet weten. Hij was om vijf uur al uit de stad gegaan. Toen hij terugkwam was het vleesch door een veearts van t Slachthuis te Haarlem afgekeurd, 't Stonk letterlijk, zei de veearts. De cisch was 50 cent boete, omdat Mr. Fielt verzachtende omstandighe den eischte. Maar 't was nog niet ge ring genoeg naar den zin van den beklaagde. Ik betalen 't Bestaat niet riep hij uit. Ik he;, nu juist voor den rech ter hulp komen zoeken tegen den keurmeester. Waarop Mr. Thöne opmerkte, dat hij hulp kan vinden bij een advocaat, maar niet bij den kantonrechter. Welk advies de man dan maar vol gen zou. Ui (spraken. Gisterenmiddag werden bij vervroe ging de navolgend© uitspraken ge daan M. M. R-, te Beverwijk, overtreding Boterwei, 1 boete of een dag hech tenis. J. J., ie Haarlem, overtreding Leer plichtwet, ƒ0.59 boete of een dag hechtenis. J. L. van V., te Rotterdam, geen geboorte-aangifte doen, /o boete of 3 dagen hechtenis. A. P. K. en 2 anderen te Velsen, nachtrumoer verwekken, ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis. K. van D. en D. de N„ te Velsen vrijgesproken. A C. B.. te Schoten. P. v. d. A., te Haarlem, en 5 anderen, loopen cp verboden grond..no. 1 ƒ2 boete of een dag hechtenis, no. 2 ƒ1 boete of een, dag hechtenis, de onderen ƒ0.50 hoe-! te of een dag heclit. J. B, van K., le Schoten, P, A. v. d. B.. te Haarlem, en J. II., te Zuid- Schalkwijk, overtreding Melltv erorde- ning Haarlem, no. 1 en 2 10 boete of vijf dagen hechtenis, no. 3 ƒ3 boete of drie dagen hechtenis. A. van D-, te Schoten, cn 43 ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, 3 boete of drie dagen hechtenis, ƒ3 boete of een dag hech tenis, ƒ2 boete, of een dag hechtenis, 1 boete of een dag hechtenis, cn 0.50 boete of een dag hecht. II. 13. Th. T., te Beverwijk, en acht anderen, overtreding Politieverorde ning Beverwijk, no. 1 ƒ5 boete of twee dagen hechtenis, de anderen 1 boete of een dag hechtenis, P. G. en II. van R., aldaar, 2 boete of twee dagen hechtenis. W. J. van B., E. B„ J. IL en C. van B., te Velsen, M. C. B. en J. II. S„ te Schoten, overtreding Politieverorde ning Velsen, no. 1/3 boete of twee dagen hechtenis, no. 2 ƒ3 boete of 1 dag hechtenis, no. 3. 4 eu 5 2 boete of een dag hechtenis, no. 6/2 boete of twee dagen hechtenis. N. R. en C. C. van II., te Velsen, no. 1 ontslagen van rechtsvervolging, no. 2 vrijgesproken. C. van B te Schoten, overtreding Politieverordening Schoten, 2 boete of een dag hechtenis, J. H., aldaar, vrijgesproken. J. D., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Bloemendaal, ƒ2 boe te of twee dagen hechtenis. J. van te Zandvoort, en C. C. H., en C. L, S.aldaar, en 17 anderen, overtreding Politieverordening Zand voort, no. 1 f'3 boete of drie dagen hechtenis, no. 2 en 3 2 boete of twee dogen hechtenis, de anderen 1 boe te of een dag hechtenis. II. IC., C. 13. en II. W. K. W., te Am sterdam, en 3 anderen, overtreding Politieverordening Heemstede, no. 1 ten 2 ƒ2 boet eof een dag hechtenis, no. 3 0.50 boete of een dag hechtenis,1 de anderen 1 boete of een dag hech tenis. B. U„ te Bloemendaal, overtreding Molorverordeni ng Ilaa rlemmeiliede. 5 boete of drie dagen hechtenis. II. Z.. te Sc-heveningen, overtreding Politie-reglemcnt Visschershaven, 1 boete of een dag hechtenis. P. D. li. V.. te Heemstede, en B. B., te Bloemendaal, overtreding Motor en Rijwielwc-t, vrijgesproken. C. G. S., te Velsen. en 41 anderen, overtreding Aiotor- en Rijwiel-Regle ment, ƒ2 boete of twee dagen hech tenis, ƒ2 boete of een dag hechtenis. 1 boete of een dag hechtenis, en 0.50 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 38 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot drie en twee weken hechtenis, ƒ10 boete of drie dagen hechtenis, S boete of drie uagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. G EM E E N TELJJ K E D L' IN WATERLEI DING. Aan hot verslag over 1912 der Ge meentelijke duinwaterleiding ontlee- 13e gebouwen van het pompstation bleven' in goeden staat, enkele verbe teringen hadden plaats. Het plan is ook om de steenkolenhergplaats te vet grooten. Het sleenkolenverhruik per 100 M3, opgevoerd water bedroeg gemiddeld 41.88 Kg. tegen 42.81 Kg. over 1911. Het totale steenkolen verbruik was 515.70C Kg. togen 579.550 Kg. in 1911. De-ze vei mindering is een g©volg van het min dere wnlertrni.sport. De hoogdruk* pompmachines hebben 639 1/2 uur min der gewerkt, dan in 1911 en de filler' pompmachines 1435 uur minder. De totale neerslag in het duin be droeg 967 4 mM„ zijnd© 319.6 mM. meer dan in het droge jaar 1911 191? was oen hiizouder nat jaar, de neer sin cr was 212.3 mM. boven het gemid delde 'der laatste 14 jaar. De totale \vn te.ropvcer bedroeg :n 191? 1231.27? M3. tegen 1.f-T>3.W M3. in 1911 nlzrm ppn vermindering van 122.533 M3. of bijna 335 M3. per dag. De gemeente Bloemendaal gebruikte 68004 Al3. tegen 9S534 M3. in 1911. In Haarlem was de vermindering 7.3 pCt. en Bloemendaal 30.3 pCt. De uitkomsten van het scheikundig en bacteriologisch onderzoek van het water was steeds goed en gaven ge©D aanleiding tot aanmerkingen. Het buizennet in Haarlem werd weer uitgebreid. Er zijn 509 leidingen aan- geivgU u-gen 460 ui lol 1. up 31 Dee. waren ui gebruik 13111 watermeters tegen 12803 op 31 Dee. van het vorige jaar. Het waterverJu uik pen hoofd eu-pc-r dag was 1899: 22.1 L., 1900: 3J.5 L., ltWl 34.'J L., 1902: 96.3 L-, l'.W3: 37.5 L., 19Ui: 40.6 L„ 1905: 43.2 L., 1906: 43.8 L., 1907: 41.5 L 1908 43 L., 1969: 41.7 L., 191": 44.2 L„ 1911: 49.1 L„ 1912: 45.1 L. Het batig saldo over 1912 was f 21.328.80. Over 1911 was dit f 35.562.98., maar over 1912 was slechts een batig saldo van f 15.198.12 geraamd zoo'Jnt de rekening toch nog meevalt-. Aan de gemeentekas werd bovendien aan recognities f 19.648 betaald. (Zie vervolg Stadsnieuws onder dé Laatst© Berichten). Dit de Omstreken Hf ARLEMA1E RMEER. B rong a s. Trots de vooruitzichten dat te eeui- ger tijd in deze gemeente verlichting zal komen door gas of electricitoit. gaan toch verschillende landbouwer? maar voort brongasinsiailaties aan U laten leggen. Nu zijn er weer oen vijftal installaties in aanleg. Hef schijnt niet een c-n ander voordeel!- ger uit te komen dan aanleg van gas of electric iteii ooit zal worden. Ernstige val. De koopman D. reed met zijn rij wiel in stcvigen vaart langs den ring dijk toen luj over een grooten steen ging, zijn stuur kwijt raakte en met oen smak op den grond terecht kwam. Bewusteloos bleef hij liggen en werd in dezen toestand gevonden door een voorbijganger. Deze bracht hem door verschillende kunstmidde len weer tot bewustzijn, waarna D. met een wagen naar zijn woning werd overgebracht. De geneesheer constateerde ernstige inwendige kneu zingen. ZANDVOORT. Aan gekom en vreemdelingen: T. Stoop, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 p. E. Franke, Weeneu, id. 2 p. J. G. v. d. Berg, Amsterdam id. 2 p A. Kampman, Rotterdam, Kerkstraat 10, 2 p. N. Radziner, Lodz. id. 1 j). R. Kamerling, Gro ningen, id. 1 p. De la Mar, Amster dam, Haarlemmerstraat 2,1 p. Ftuu Billing, id, id. 3 p. Fain. Jonker, id. id. 5 p. -- Fam. Fondraine, Rotterdam id. 4 p. Fain. Timmerman, Water graafsmeer, Stationstraat 22, 2 p. Fain, van der Werff, Amsterdam, id. 2 p. Fam. Boom, id. Schelpenpkun 1, 6 p. J. Ver nee. Watergraafsmeer. Kostverlorenstroatweg 8. G p. W. Panjer. Amsterdam, Hoogew. 36, G p. A. Thiole Berling. Amsterdam, Sta tionstraat 8. 1 j). E. Dunsiar, Lon don, id. 2 n. J. T. Tieggen, Amster dam. Parkstraat 12, 2 p. IVm Stroeker, id. Kerkstraat 27, 4 p. Fam. Wagenhuizen, id. id. 7 p. -- A. M. van Mop nes, Brussel, pens. Duiss:- sana. 2 p. E. Calraann, Parijs, id. 2 p. E. Braunschweig, Amsterdam, id 4 p. G. v. Beeven, Watergraafsmeer, idh. 2 p. Fam. Meerkotter. Amster dam, i<l. 2 n. S. van Putten, Louden id. 1 p. Fam. v. <1. Pas, Amstei iun. Hotel Groot Uadhuis, 3 p. Fun. Goldsinif, id. id. 5 p. S. Riese, Haar lem, id. 1 p. Binnenland DE CRISIS. Wij lezen in de „Nederlander": Naar wij van verschillende wi-Uit gelichte zijden vernemen, is binnen kort wederom een communiqué der concentratic-oartiien te verwachten,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1