NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3ls Jaargang No. 9243 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 19!3 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER °R!E MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem *-zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per rcceU Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd -s (kom der B'J Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) v\ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsine: Franco per post door Nederland1.65 (W 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant. 1 V Lt Afzonderlijke nummers0.02H %M. n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03714 Kedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Louretts Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 9 AUGUSTUS. Schouwburg: Sneeuwwitje en de ze- Ven dwergen, 2 uur. Schouwburg: De rechte lijn. De Kroon: Optr. v. b. Ned. Operette- Ensemble. Soc. Vereeniging: Henri ter IlalL Soc. Vereeniging: Cabaret Speen- hoff. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, nia- tinée. Brongebouw: Biosc. voorstelling. Schouwburg-loge, Nassaulaan: Op voering van 't Café-tjc. KI. Vereeniging: Concert en Biosc. Voorstelling. St. Bavo, Sincdestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Hiliegom: Gladiolustentoonstelling. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. bieden ter vaststelling aan den Raad aan een staat tot beschik king op den post Onvoorziene uitga ven. dienst 1913. tot een bedrag van f 145. B. en W. stellen voor de reeds vroe ger door ons meegedeelde geschenken aan het Frans-IIalsmuseum gevel steen en, beelden enz. onder dankbe tuiging voor de gemeente te aanvaar den. B. en W. stellen voor aan G. Schil der te Lisse vergunning te vertoornen tot het dempen eener sloot te Lisse en hem een gedeelde van den berm langs de I.eidsche vaart te verhuren voor j f 1.40 per jaar. Ernstig ongeluk. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is mejuffrouw E. GrOndemann, oud 37 jaar, wonende ten huizo harer moe der, mevrouw de weduwe Gründe- mann, aan den Raamsingel No. 50 nol uit het dakraam naar beneden gestart. Zij werd met een groote, ga pende wonde nan het hoofd opgeno- n."M binnengebracht in den winkel „de Toko", alwaar zij reeds kort daarna is overleden. De doctoren Facce Sciiacffer en Groenendijk wa ren spoedig aanwezig en konden slechts den dood constateeren. Het lijk is per politiebrancard naar de Ma na-Stichting overgebracht. Mej. G. was even te voren, na des morgens met haar moeder naar de kerk geweest ie zijn, naar den zolder gegaan. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen is niet bekend, daar de dame alleen naar boven was gegaan, i Uit de Rechtszaal NIET 'T EERST GESLAGEN. Een Purmerender motorschipper was aangeklaagd ter zake dat hij op 11 Mei iemand, Lust genaamd, hij een twist met een bierflcschje zou hebben verwond. Mr. jiueman, die aJs verdediger optrad, nad twee getuigen a décharge meegebracht, die de verklaring van den schipper bevestigden, dat Lust eerst had geslagen en tie motorschip- per zich toen verweerd heeft. Onder deze omstandigheden vroeg de ambtenaar van het O. M. ontslag van rechtsvervolging. W e r k e 1 ij k e d i e n st. De reserve-majoor A. W. Groote, commandant van het 23e landweer- district te Amsterdam, is heden hij het lUe Regiment Infanterie alhier onder de wapenen gekomen om tot 28 Augustus a.s. werkelijkcn dienst te verrichten. Genoemde hoofdofficier zal de oefe ningen in het kamp bij Laren mede- maken, NAAR DENEMARKEN. Zes Keuneiner Padvinders gaan Maandag met Dr. Boissevain naar Denemarken ter deelneming aan een ltarnp aldaar. Maandag reizen do jongelui naar Hamburg. Dinsdag naar Kiel, Woens dag naar Kopenhagen en maken dan een voetreis van tien dagen door De nemarken. „Breesaa p". Hedenmorgen vertrok het He Ba taljon van het '10e Reg. Inf. alhier per epoor naar Velsen. en marcheevda vandaar naar IJmuiden om op het terrein „de Brecsaap" oefeningen te houden onder den kapitein Baron van Iltersum. Do muziek die den troep naar het station geleid had, was te 21/2 uur n.m. weder te Santpoort aanwezig om den terugmarsch op te vroolijken. 'n VARIéTc. y.oo'n echt kermis-theater. Een smakeloos bont geveltje, met een ti tel die zich (mèt z'n vermoedelijke taalfouten) achter de hoornen ver bergt, en een bordesje waarop een trom en een bekken onverpoosd wor den beranseld, zoodat het doordreunt zonder ophouden, net als de stoom machine van Jean Benners „carous- sel". 'n Meneer, met een smoking aan, die hier en daar glimt als 'n spiegel, oreert slecht-verstaanbaar tegen het publiek, dat hem tóch niet begrijpt, 't Handelt over groote ar listen, ver wonderlijke prestaties, lage entree prijzen Velen geven aan de eenigszins ge voileerde roepstem van de directie ge hoor. En we dringen mee naar voren, worden door de stuwkracht van ach teren een trapje opgewerkt, betalen een zeer behoorlijken entree-prijs en belanden in het theater, waarin vele toeschouwers ongeduldig op den aan vang wachten. Er is hier gewoekerd met de ruim te. De leuning-looze smalle bankjes staan zóó dicht opeen, dat je er nau welijks jé knieën tusschen kunt per sen, terwijl je dan toch steeds gevaar loopt op de knieën van je achterbuur man te schuiven. De eerste rang evenaart den tweeden volkomen. Al leen zit je meer vooraan, dichter bij het kakelbonte tooncelseherm, dat halsstarrig omlaag-blijft, hoewel 't «1 ver over achten is en wc op dat uur moesten beginnen. 't Is smoorwarm in het theatre des variétés, en mcnschen- en tabaks luchtjes combineeren zich tot een be denkelijke atmosfeer. Niemand stoort zich aan de waarschuwing-in-ltoeicn- letters „Te rooken verboden", maar wél wordt er getrappeld en geapplau disseerd om de „directie", die nog maar steeds op 't galerijtje buiten staat te oreeren, op te wekken om nu eens te beginnen. Ruim halfnegen is 't, en we zitten opeengepakt volgens de welbekende haringen-vergelijking, als het scherm rijst en een meneer, gekleed in een soort clowncostuum, ten tooneele ver schijnt. Na een vreugdekreet uitge- stoolen te hebben, verzoekt hij met een allesbehalve Haagsch accent, dat hij „gymnastiek voor de beenen" gaat I doen, en legt waarlijk achtereenvol- geus z'n beenen om z'n nek heen, en daarna beide. Na deze aesthetische demonstratie verschijnt een wonder lijke verzameling muziekinstrumen ten, en de „artist" doet manhaftige pogingen om ze alle te bespelen. Een soort guitaarsolo wordt gelukkig barmhartiglijk versmoort door de draaiorgel-tnuziek van een tent-in-de- buurt, maar een tocterachtig koper- inslrument, een miniatuur-harmom- ca en meer diergelijks blijven ons niet bespaard. Het laatste instrument., aangeduid als ,,'t harmonikaatje vamme sussïe" schijnt ons hij uitstek geschikt voor de ontplooiing van het talent van dozen artist. Er komt, meer schoons. Een acro baat (of liever gezegd: een gymnast) doet. goede toeren, en de directie-zelf komt goochel handigheidjes laten zien, waarbij hij de klanken van z'n gebar sten stemorgaan aangenaam variëert door te tjilpen als, een vogeltjo. Tenslotte de clou van „de repris sen tasie". Een bedaagdo dame, in een cos- tuum dat wat de stof aangaat won derlijk-veel lijkt op een versleten rood tafelkleed, verschijnt in gezel schap van een bedaagden m'nheer. Het nummer is waarlijk succesvol, want terwijl zij geblinddoekt op 't tooncel staat en hij allerlei voorwer pen in „de zaal meest toebehoo- rend aan 't geachte publiek, aanwijst, zegt zij onmiddellijk wit het is, en waar vandaan het komt. Een meneer op de voorste rij erkent lïoode, dat de sigaar die hij rookt werkelijk maar twee cent heeft gekost (de waarzeg ster heeft een goeden neus) en een ander geeft toe dat z'n stroohoed wer kelijk van een met name genoemden leverancier afkomstig is. Tenslotte neemt de alwetende vrouw zich de blinddoek van tie oogen, ver klaart dat zij nu wel tot de familie geheimen wil overgaan maar nie mand wenscht te affronteeren (daar om ook maar niet zeggen zal dat "de getrouwde meneer rechts verleden week de dienstmaagd gekust heeft) en nu aan het verkoopen zal gaan van levensvoorspellingeu-in-envelop, ad 10 cts. Dit geschiedt. Ziehier dan wat volgens de waar- zegster-in-de-variété schrijver dezes te wachten 6taat: „Gij zult binnenkort, eene voordeep lige verandering in uw toestand g<* voelen en tot een eervolle siaud ver heven worden; alwaar uw kennis u zal plaatsen, ge zult u vele groote goede ren verzamelen, maar met veel moei te, uw kennis en geest zullen maken dat ge met alles ten einde komt en ge zijt verzekerd een dag tot Eet vol brengen van uwe begeerte te genieten. Ge zult groote tegenkantingen heb ben, welke ge zult overwinnen, zoo ge op uw hoeuo zijt, een persoon, in wien gij groot vertrouwen stelt, zal u be driegen door valsche aantijgingen; uw gemakkelijk vertrouwen in ieder, heeft u vele onaangenaamheden veroor zaakt; iet op hetgeen u voorzegd is, en ge zult stil van liet geluk genieten dat uw planeet u belooft gedurende een groot aantal jaren. Ge zijt bedrogen geworden door een persoon, van wien gij dit niet ver wachtte! ge hebt iets dat u achter docht inboezemt-, maar .tiet zal tot uw voordeel veranderen. Ge hebt vele te genspoeden en droefheid gehad, ruaar dat u dit niet verwondere; de lijd die alles verandert, zal u meer geluk ge ven dan gij tot heden gehad hebt. Ge hebt zaken die u zeer verontrusten, maar zijt tevreden ge zult goede uit slag en veel voorspoed genieten. Binnenkort zult ge tijdingen ontvin gen, die u vreugde zullen bijbrengen. Typ. Erven v. d. G., Amst. Juli 1912. Iemand achter ons, toevallig iemand dien we kennen, blijkt woordelijk-de zelfde gelukkige vooruitzichten te hebben... We feèiciteeren elkaar, en verwon deren ons opreobt over de grillige spe lingen van het Lot-, dat ons gelijktij dig onze analoge toekomsten doet kennen... Maar de waarzegster deelt mede, dat ze iederen middag voor familieza ken te consulteeren is van zóó-tol-zoo- laat, en eclipseert dan, met 'n bui- ging. 't Publiek perst zich naar buiten, 'i Is uit! B. P. Beëediging. Morgen le half elf zal op het ter rein voor de cavalerie-kazcrne de be- ecdigng plaats hebben van den bij 't 10e Reg. Inf. benoemden tweede-luite- i nant W. C. Roest van Limburg. Na afloop der beëediging zal door den troep, met de muziek voorop, een marsch door de stad worden ge maakt. HERINNERING AAN DE RAMP VAN DE „BERLIN". Toen dc ramp met het stoomschip „Berlin" plaats had gevonden was onze sladgenoote Mej. Mary Fleisch- mann te Rotterdam en toen zij van daar naar de Hoek was gegaan, had zij gelegenheid, om als oud-landge- noote Mej. Fleischmann is een En- gelsche van geboorte de geredden wal bezig tc houden en op te beuren. De opvarenden hadden Mej. Fleisch mann als dank daarvoor eenige sou venirs aangeboden, een briefkaart met al de liandteekeningen van de bemanning, een gordijnring, die een hunner tijdens de schipbreuk als la- lisman in de hand had geklemd ge houden cn een silhouet van een ge redden Frunschmau. Mejuffrouw Fleischmann heeft de aardige gedachte gehad, van deze her innering! u een gedachtenisstuk te laten maken voor Prins Hendrik. De heer M. Rasen, calligraaf alhier, heeft welwillend een tcekening ge maakt, waarop de verschillende voor werpen zijn vastgehecht. Zoo zijn deze eenvoudige dingen door het tulent van den heer Rasen, met de ieekeningen en de verklaren de onderschriften tot een mooi sou venir geworden. Het geheel is in een eiken lijst samengevat. De Prins, die zich zeer heeft ge'mte-: resseerd voor de gebeurtenis met de „Berlin',' heeft het stuk in dank aan vaard. De adjudant van den Prins schreef in zijn brief aan Mej. Fleischmann o.a. „Dit souvenir werd niet alleen door Z. K. H. met zeer veel belangstelling en met groote erkentelijkheid ontvan gen, doch hel zal ook een eereplaats innemen onder de vele souvenirs, die Z. K. II. naar aanleiding van de scheepsramp bezit. Z. K. H. stelt uw geschenk op zeer boogen prijs." (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Sport en Wedstrijden CRICKET. POSTIIUMA'S I-1 AL—GRIMSBY c. c. Tweededag. Tegen lialf twaalf heropenden E. Holdert en Wormald de innings. Hol der! stond goed te spelen en hot was jammer dat hij, evenals Van Loon. werd uitgerund, na slechts 10 runs gescoord te hebben (5 voor 79). Swens komt hierna in, maar reeds bij den volgenden bal van Jrcffreys wordt bij gebowled. Van Spengler blijft hierna geruimen tijd met Wor mald samen. Gescoord wordt er ech ter langzaam. Op 118 kan Van Spong ier, na een goede 17, door een mooit off-break van Goates weer verdwij nen. Posthuma, die nu inkomt, slaagt er nog eens extra hard op los. Met een forschen klap jaagt hij een korten bal van Goates over de boundery, slaat nog een paar vieren, doch wordt dan, na zee- gemakkelijk gemist te ziin, door Dilnot gevangen (8 voor 15S). Twee runs later komt, door handig Slumpen van den wicketkeeper, een einde aan Wormald's fraaie innings. Hij had een zeer verdienstelijke 52ge scoord. Mesman en De Jong zetten nog even een stand van 19 runs voor het laat ste wicket op, voordat de laatste, na een gelukkige 11, het slachtoffer van Dilnot wordt. Mesman blijft dan met 7 not. cut, en de innings sluiten op 179. Het grondfielden en aangooien der Engelschen is uitstekend, het vangen is niet zoo bijster. Met 80 runs voorsprong beginnen de Engelschen aan hun tweede innings. Kitchen en Da vies openen nu op bet bowlen van Posthuma en Diemer KooL Geruimen tijd weten de batsmen de bowlers of te matten. De change- bowlers hebben ook al geen succes, totdat eindelijk Van Loon met zijn hoog opkomende ballen Kitchen prachtig door Van Waveren gevangen krijgt voor een g-_.ede 29. Het totaal is dun 86. Rose ondergaat hetzelfde lot, na slechts 2 runs gescoord te hebben (2 voor 103J. Davies wordt daarna door Wor mald gebowled voor een uitstekende 63. Emerson weet nog op gelukkige wijze 14 runs bij elkaar te slaan, al vorens dooi' Kesslcr achter het wicket gevangen te worden. Wanneer Bacon ook nog door Van Loon gebowled is, besluit de Engelsche captain le slui ten. Het totaal is dan 145 voor 5 Kvicets. Mr. Posthuma's Xl-tal wordt nu voor de taak gesteld in 2 uur 225 runs to slaan of den tijd uit te spelen. Diemer Kool en v. Waveren ojienen weder, doch ook ditmaal blijven ze niet lang samen. Wanneer v. Wave ren er 12 heeft wordt bij op een to taal van 18, prachtig door Kitchen aan de boundary gevangen. v. Loon is hierna voor de 2de maal run out na slechts 6 runs. Kool en Kesslcr leggen er neg eens even het hout op en het totaal is 96 wanneer de eerste na een hevige 42 verdwijnen kon, door een eenvoudige catch van Emerson. Kessler is niet lang hierna het slachtoffer van Goates, uudat hij een forsche 53 heeft gescoord. E. Iloi- dert heeft er 29 wanneer hij schitte rend door Dilnot gevangen wordt, en als om halfzeven, de speeltijd verstre ken is, z,n er 172 runs voor 5 wickets weer. Het resultaat is dus een draw. Grimsby A. C. C. 2de innings: 1 Kitchen c. Van Waveren v. Loon 29 2 Davies howled Wormald 3 Rose c. Van Waveren v. Loon 4 Emerson c. Kessler Wormald 5Goates not out 6 Bacon bowled v. Loon 7 Dilnot not out Extra's 14 Totaal (voor 5 wickets gesloten). 1 Bowie re: O. M. R. 1 Posthuma 9 2 20 Diemer KooL 5 19 Wormald 11 2 36 v. Waveren 7 0 22 v. Loon 14 1 43 Posthuma's Xl-tal 2de innings. 1 v. Waveren c. Kitollen Bacon 2 Diemer Kool c. Emerson Bacon 3 v. Loon run out •i Kessler lx»vled Goates 5 Wormald not out 6 E. Holdert e. Dilnot Jeffries 7 J. Swens not out Extra's Totaal (voor 5 wickets) 172 Bowlers: O. M. R. W. Bacon 17 2 63 2 Goates 9 2 29 1 Jeffries 7 t 27 1 Kitchen 4 0 31 0 Dilnot 5 1 17 0 Backhouse 10 4 0 DE TOER DER KREKELS. Evenals vorige jaren zullen de kre kels (een combinatie vaeantio-cricket- spelers) ook dit jaar weer een tour maken. Het elftal is als volgt samengesteld: J. Schmeink, J. Bijleveld, A. C. Kreu nen, J. J. v. d. Borg, A. A. v. d Berg, A. Maas (allen Haarlem); mr. G. Hamburger, G. J. Meijers, J. Stroeve (uilen A. C. C S. Mesch [Volharding en Cl. van Orden (Allnon). Dinsdag 12 Augustus vertrekken zij naar Enschede. Daar wordt Woens dag en Donderdag d.a.v. gespeeld te gen P. W. Vrijdag en Zaterdag 15 en 16 Aug. wordt gespeeld tegen de Ililversum- sche C. C te Hilversum. Schaken. NOORD-HOLLANUSCHE SCHAAK BOND. De in het werk gestelde pogingen tot het oprichten van een Noord-IIol- landschen Schaakbond slagen naar wensch. Aan all eclubs in de provincie is een concept reglement toegezonden, waar in tevens verzocht wordt afgevaardig den te zenden naar een constitueeren- de vergadering op Zondag 19 October. namiddags 1 uur te Zaandam. Reeds zijn toegetreden: „Akersloot" 9 leden; „A. S. C.", Amsterdam, 61 leden; „De Toren", A'dam, 20 leden, „Nat. Schaakclub", A'dam, 31 leden. „V A. S.", A'dam, 90 leden, „Bever wijk" 10 leden, „Haarl. Schaakgezel schap" 29 leden, „Den Helder" 26 le den, „Krommenie" 8 leden, „Laren" 20 leden „Watergraafsmeer" 30 leden, Zaandam" 31 leden. Totaal 12 clubs met 365 leden. „De Alkinaarsche Schaakclub", S. D. C. (Amsterdam-, „Beemster", „De Haarlemsche Schaakvereen.", „Hil versum", „Weetzauu" eu „Wormer- vcer" namen nog geen beslissing vóór of tegen. W aterspor t DE NEERLANDJA VI IN ENGELAND Het verloop van den Woensdag to Cowes gehouden zeilwedstrijd was al dus: 1. Vanda, 2. Bunty, 3. Sandra, 4. Neerlandia VI (verschil 2 seconden met Sandra). Acht minuten na Neer landia kwam de Cremona door de fi- ZANDVOORT. LAWN-TENNIS. Donderdag namen alhier de tennis wedstrijden een aanvang, onder zeer gunstige weersgesteldheid. In den vroegen ochtend liet het zie!) aanzien alsof hot weder zou veranderen, 'maai een krachtige wind verdreef de som bere wolken, terwijl de lucht helder werd en e*;m matige wind het yerdere gedeelte van den dag over het veld woei. De deelneming aan de wedstrijden is zeer groot, de opkomst op den dag van den aanvang was evenwel slechts matig te noemen. Aan de heeren-single wordt door 54 personen deelgenomen. De uitslag hiervan aan het einde van den eersten dag is: A. E .M. de Ridder wint van II. C. Uyl den Bogaard met 6—1, 6—2. M. M. W. .Pennink wint van J. N. van Essen met 63, 6—0. J. N. Tollenaar wint van J. A. van Heijst met' 62, 6—2. D. Hoen wint van R. Pappenhoim met 57, 62, 75. P. Nieinan wint van Joh. Ru ijs met 3_6, 6-1, 7—5, G. Leembruggen wint van J. Wege ner met 6—1, 62. YV. F. 'Looman wint van J. G. Koster met 6—1, 6—4. Mr. N. Beets wint van C. W. T. Veen met 6-4, 62 W. A. Bijleveld wint van Jhr. A. van Sty rum met 61, 6—3. M. Rader wint van F. Rauwenhoff met 62, 86. Heeren-double. J. de Leon en J. N. v. Essen winnen van II. C. Uyt den Bogaard en F. Rauwenhoff met 6—2, 9—7. W. A. Bijleveld en J. Ruys winnen van J. G. Korsten en R. Pappeuheim met 62, 60. C. W. T. Veen en Jhr. J. C. Molle- nis winnen van J. D. lloen en D. C. Looman met 9—7, 6—4. J. A. Pennink en M. M. W. Pennink winnen van J- A. v. Heijst en Jhr. A. v. Sty rum met 6—2, 61. Mixed-double. Mej. II Matthes partner dhr. C. Punt winnen van mej. E. Uyt den Bo gaard partner dhr. II C. Uyt den 3o- gaard met 6—1. 6—0. Mej. L. Holtz partner Jhr. ,T. C. Mol- leiiis winnen van mej. A. Laan en den lieer G. F. Rambon.net met 6—2, 7—5. Mej. A. Aberson partner dhr. C, Meaides de Leon winnen van mevr. Diemer Kool en dhr. W. Bijleveld met 36, 63, 61. Dames-single: Mej. E. v. Koolbergen wint van mej. B. Citroen met 6—2. 6—2. Mej. II. Matthes wint van E. Uyt den Bogaard met C—2, 6—4. Mej. L. Bens wint van 11. Wertheim met 6—3, 16-8. Mej. L. Laan wint van mej. W, Prins met 1—6, 6—3, 6—3. Mej. II. Matthes wint van mej. E. v. Koolbergen met 75, 4—6, 6—4. Dames-double: Nog niet gespeeld, lieden voortzetting der wedstrijden. Uit de Omstreken Feesten te Zandroort. De feestelijkheden ter herdenking van Neder land's honderdjarige onaf hankelijkheid zijn Donderdag door goed weer begunstigd. 't Feest begon 's morgens te 8 J,2 uur met een aubade op don Uitzicht toren, door de plaatselijke muziek korpsen. Te 10 uu r had een vlaggen optocht van schoolkinderen plaats. Met mu ziek werd gewandeld van 'f Stations plein, Dr. Smitstraat, Boulevard do Favauge, Dr. Metzgorstrant. Zee straat, ITaltestmat en O ran gestra at naar den Hoegewee. De optocht der kinderen was hooi aardig. 's Middags was de clou van den Feestdag. Te ongeveer 2 1/2 uur luid de landing van Z. K. II. den Erfprins Willem Frederik van Oranje met zijn gezanten Faze'- en de Perporicher voor het Groot Badhuis plaats. Er was groot enthousiasme teen onder het luiden der klokken, de vis- schersschuit. naderde en landde. Daarna volgde de historische op tocht. De optocht was als volgt samen gesteld I. Aföeeling kozakken. II. Jii. Koning Jr.. Maire van Zand- voort; J.ohan Melchior Kcrnper cn Farmius Scholten, Commissarissen van het Algemeen Bestuur voor Am sterdam en Noord-Holland in rijtuig voorafgegaan door een bodc. III Afdeeting staf muziek 1813. IV. Afdeeling voltigeurs 1813. V. Ordonnance-ofticiercn te paard. VI. Z. K. U. de Erfprins Willem Frederik van Oranje, dc latere Ko ning Willem I. Vil. Graaf van Limburg Sty rum te paard A. Reinier Falck te paard. VIII. Rijtuig met Gijsbert Karei van Hogendorp, A. F. J. A. van der Duyn van Maasdam, de gezanten Fa- geTen de Per poneher. IX. Ordonnance-officieren te paard. X. Z. K. II. Willem van Oranje (held van Quatre-Bras). XL De generaals Gebhard Lebe- recht von Blücher en Arthur Welles- lev, hertog van Wellington; te paard. XII. Kolonel Van OidcubaineveWt, genaamd Witte Tullingit, te paard. XIII. Afdeeling schutters 1813. XIV. Gardemuziek 1813. XV. Zegewagen, voorstellende de Nederlundsche Maagd, omringd dooi de Provinciën. XVI. Nationale optocht. XV11 Fantasie-optocht. XVIII. Kozakken. Zoodra de stoet bij het Gemeente huis was aangekomen, werd de Etf- prïns Willem Frederik van Oranje door den Maire van Zandvoort, van het bordes van het Raadhuis af. im mens den Municipalen Raad erkend als Souverein Vorst. De origineels; Ui den Raad daar aan voorafgegane. Deliberatie luidt als volgt Deliberatie van den Munici palen Raad van Zandvoort, Arrondissement Haarlem, Departement v. d. Zuider- Buitengewoon zamengeroepen ingevolge de Autorisatie van den Heer Commissaris van dit Arrondissement. Op heden den 22sten der maand December 1813 de Municipalen Raad, vergaderd zynde ten getale van elf leden, zynde de Hoeren Koning Jr., President. C. van Duivenboden. KI. van Velzen, P. Ew. van Duyn. M. Teekman. Wm. Koning. V. v. Duiven- boden, C. Drayer, Jn. Drayer, Arend Groeneveld en M. Math. In aanmerking nemenae de zoo beu- gelyke omwending van zaken, waar door ons lieve Vaderland, helaas, zoo lang geteisterd door het zigibaar Goddelijk Besturen, weder eene plaats mag boklceden onder dc Volkoren van Europa, en aan het hoofd der regering oenen Pruis mag geplaatst zien, uit het aloude Doorluchtige cn, door de Nederlande. zoo byzondèr ge zegend Iluis van Orange, en tevens dal Zyne Koninklyke Hoogheid do Heere Prins van Orange cn Nassau op dc roep van liet magtige Amster dam en het getrouwe den Haag: do regering van dit land heeft aanvaard als Smvcioin Vorst der Nederlanden. Besiuit Dat ter voldoening der vurige be geerte dezer eansche Gemeente, wel ke volkome en hartelyk instemt in al de wenschen en gevoelens door de sterien Amsterdam en 's Gravenhage onenllyk aan den dag gelegd, allo

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1