fail's On WBAAM. TWEEDE BLAD Vrijdag 8 Augustus 1913 Bi'ievan over Amerika. XIX. Wij moesten nu een paar dagen in den trein zitten, en hadden behalve wat lectuur ook de noodige couran ten gekocht. Maar wat vallen die tégen Xe worden verslonden, maar zc bevallen zoo weinig degelijks. Hoofdartikelen, Om ons beentje, vindt men er niet in, en zoo ze er in te vinden zouden zijn, zijn ze heel kort, omdat de menschen ze anders niet lezen. Het nieuws is reclame- sensatie achtig. Het verhaal van de vrouw die haar kinderen gedood vond door dc slangen, las ik er ook in, rnaar zoo opgesmukt, zoo ,.bms- coopachtig"' voor het groote publiek vervormd, dat de waarheid er ver in te zoeken was. Moorden, dieverij, schandalen, werden met groote, 6o:ns met roode letters, vermeld, j-amiliegcbcurtenissen akelig iMge- spormen, lal van nonsens-bericlitjes, dal mevrouw die en die, Woensdag de dames die en die ontving, leest men Er is geen degelijkheid in. en oneindig liooger staas onze dagbla den Hat doel leed. Want wc leereii daardoor het Amerikaan schc volk niet van zijn béste zijde kennen. Tmmers, de couranten richten zich beerijpeliiker wijze naar de.ri smaak van het publiek, en die blijkt nu niet zem- veredeld te zijn. Maar wat weer treft is het getapt" zijn van Hollanders in Amerika. Ik hen wat vaak aan müii ouden Engel- echen leeraar gedacht, die me eens strafwerk liet. maken omdat ik ge schreven had ,,ik ben een Hollan der" dat moest „Dutchman" zijn. Maar 't is niet waar. Zegt ge „ik ben een Dutchman'", dan zegt dc Ame rikaan „zoo", maar zegt ge ik hen een „Hollander', dan veert hij op „Een Hollander", zoo zoo, eeri Hollander, 't Is all right. Dat Dutchman is voor hen zoo iets als een Duitscner die zegt ik ben een „Mof". Dat doet hij niét, dat is de ware Dultscher niet. Hij is een „German" en ik noemde me, mijn oud-leeraar ten spijt, een „Hollan der". en vond overal de deuren voor me open. Aan dc universiteit die ik bezocht werd ik als „Hollander" rondgeleid als een soort paaschos Ik moest overal ..de hand schudden". Zij in viteerden me voor een lezing over „Holland", aanstaanden zomer als ik weer kwam, want ijverig beweerden mijne vrienden dat ik jaarlijks van plan was Amerika te bereizen. Ik liet mij hun zeggen aanleunen, m r dacht met schrik aan de verve lende zeereizen, waarmede ik, die in liet gewone leven den ganschen dag anders bezig ben, nog op zoo slech ten voet stop d. De Universiteiten zijn anders, om van te watertanden. Ik herinner me nog hoe iu de dagen.' dat ik assistent was, wij moesten bedelen bij dc. re geering om dit of dat instrument. Amerika kent dat niet, alles is er. De rijke Amerikaan geeft gaarne voor de wetenschap, hij is er trolsch op dal ze vooruit gaat en inderdaad, Amerika behoeft voor Europa nu in menig opzicht niet meer onder te doen. O er zijn Universiteiten, die prullen zijn, waar een knecht van ceh apo theker die een jaar flcschjes spoelde, al gauw den doktersbul kan halen, maar er zijn er die wat siudie-eïsch betreft voor ons land niet onderdoen. Onderwijzers studeeren ook aan «Ie Universiteiten en ik laat nu in dezen lijd van hoofdacle- examen wel actueel hier de vragen over Hygiene volgen. Ik heb al de examenvragen thuis, wie er belang in stelt kan zc gaarne ter leen krijgen, alleen verzoek ik eventuceie examina toren voor de Hoofdacte die dit lezen, hun examinandi niet hopeloos te ma ken met de hygiënische vragen die ik nu noemen ga, hun eens voor te leggen. Voor hun eigen veiligheid (die der examinandi bedoel ik) bericht ik hen dat ik de antwoorden hen gaarne mededeel. Of wil ik ze er achter zet ten Tijd één uur. 1. Vertel kort hoe tuberculose ver spreid wordt en hoe de ziekte in den aanvang ontdekt kan worden voor komen en geheel genezen kan. 2 Hoe komen de kiemen van typhus in het lichaam? Noem op de bronnen van besmetting. 3. Hoe moet men een put maken om zonder gevaar voor de gezondheid het water te kunnen drinken 4. Waarom is het niet goed om kin- F u i 11 I n (Nadruk verboden). En toch ging je voort met spelen, ook na je poging tot zelfmoord, zeide graaf André. Toen ik het leger verliet, was ik aan de wanhoop ten prooi. Toen werd ik slecht. Ik meende, dat ik verloren reddeloos verloren was en met snel le schreden ging ik den afgrond tege moet. Ik was reeds aan den rand ge naderd, op het punt mij er in te stor ten, toen een zachte hand mij te rughield. Verklaar je nader. Laurent scheen deze woorden niet le hebben verslaan, want hij ging voort: Sedert drie maanden heeft u niets van mij gehoord, u wist niet wat er van mij geworden was. Dal komt O'ndat ik sedert drie maanden mijn levenswijze heb veranderd. Ik had be rouw en werkte. Met een uitdrukking van fierheid op het gelaat herhaalde hij Ja, ik werkte. Het was waar. Hij loog niet. Ilij deren uit oen kopje of kroes in school' te laten, drinken? 5. Wat moet een onderwijzer doen om het schoolvertrek gezond te doen zijn 6. Verklaar hoe vliegen en andere insecten ziekten kunnen verspreiden. 7. Welke lichamen kent gij die van Staatswege zorgen voor 't voorkomen van ziekten en de volkswelvaart op lichamelijk gebied beoogen? Amerika moge geen moeilijke exa mens kennen, practische kent ze zeer zeker. Is het logeeren in Amerika over het algemeen duur wij troffen liet bij zonder dat we op de kamers van stu denten üie oji een zomerioisje waren konden logeeren. Deze zomerreisjes zijn meestal werktijden. Het ouder wijs is m Amerika scmer over al koste loos eu menige jongeman, die studee ren wil, gebruikt ue iange vacantia, vuii Mei tot, October nieesuu, om geld te verdiener, ten einde rn den Komen den winter zijn kostgeld te kut.nen betalen. Zij gaan dan werken bij een boer ais oogsier", bedienen in cafés, zijn portiers, kortom ze pakken aan v.at ze vinden kunnen en hebben later het gioote voordeel flat ze als dokter, als ingenieur, als predikant het leven van den zwoeger hebben niedege maakt, het volksleven kennen en er niet naast staan zooals zoo menigeen bij ons. Dat aanwerven van werklieden gaat bee! leuk. 'sMorgens komen daar waar men weel dat werk te vergeven is, een auntal werkzoekers hij e kaar en een voorman monstert dan zijn volkje Hij Iciest diegene er uit die naar het hem toeschijnt de hesten zijn, geeft ze een kaart en tiet werk lean beginnen. Mijn vrienden hadden er h'ijk'baar pl ei zier in, mij er eens in tc laten loo- pon voor een verzen d zaak, zoo iets als Van Geïnd Loos, stonden m stil te midden van de werkzoekers. Onder hen bevond zich ook een schriel mager kereltje, die me al gauw ver telde, dat hij al twee dagen gehoopt had op worlc, 3 dollar per dag betaal de ze voor 3 uur arbeid, maar telkens overgeslagen was. ,,Ik oog niet veel zei de hij, „maar ik ben slerk", en orii m,e dit te bewijzen schudde hij me dé hand, dat ik nu nog voel. Nog was ik met hem aan het praten toen ik mijn vrienden den werkgever mij zagen aanwijzen. Hij kwam naar me toe, dacht zeker, dat mannetje kan ik wel gebruiken, en wees mijn plaats aan in de rij, waar ik een kaart kon halen. !k deed alsof ik niet begreep, ik zng ze kneuteren van pleizier toen ik de kaart kreeg en meteen een kip- kaïTctje om een koffer, bijna een hal ve pianokist, te versjouwen. Maar ik wilde het spelletje geheel uitspelen. Ik pakte het wagentje beet, rolde mijn vrachtje ter bestemder plaatse, en zag, teen ik terugging om ander maal schijnbaar een vrachtje te ba len, den mageren Amerikaan nog staan en naar me kijken. Ik wenkte hem, gaf hem mijn kaart en met een gerust-hm t zag ik hem den wa gen verder sjouwen. Ik ging naar mijn vrienden terug met een „nu, nu was ik werkgever. Iliè?", en was wat verheugd toen ik, 'sanderen daags langs de avenue gaand, van verre al den Amerikaan op mc toe zag hollen, om me toe te roepen, dat hij vier dollars had ver diend ch voorloopig aan het werk koti blijven. Als ik je o ut helpen kan, hief is mijn adies en ik kreeg zijn kaartje. Je kon 't nooit weten, zeiden wij lachend eu burgen bet op en hebben 't nu bij onze reisherinneringen lig gen. Wij logeerden, zooals ik u reeds zeide, op kamers van vrienden der miine Bijna alle kamers hebben cen trale verwarming en badkamers. Ne vens ons woonde een straatmakers- gezin. De man verdiende 4 dollar per dag, had een mooie woning met cen trale verwarming en badkamer als wij. Boven ons buisde een timmer man, die GO cent per uur verdiende Wel is de huishuur honger dan in ons land, de kleeding iets duurder, maar liet voedsel is er over het algemeen goedkooper en men vergist zich, ge loof ik, niet al te zeer als men 1 dol lar in Amerika zoowat op 1.75 in ons land stelt. Nu ligt voor me een brief, dien een boer mij schreef naar aanleiding van deze schetsen. Of ik dacht dat hij met zijn drie jongens in Amerika vooruit kon komen. Ze konden alle drie goed melken, waren bekend met boeren arbeid. En dan antwoord ik hem, op gevaar af, bij mijn kortstondig verblijf niet goed alles bezien tc heb ben, al heb ik oogen en ooren terdege den kost gegeven, volmondig ,,ja". Maar dan niet in het Oosten. Daar ligt voor hem een toekomst 'ui 't Wes ten cn Noorden. In Montana en Ore gon in Canada bijvoorbeeld. In dit laatste 1-a.nd worden naar ge wellicht weet, G4 bunders gratis gege ven door het departement, aan iedere boer. 't Is waar, de landen liggen er ut et om de stad, de winter i's er lang bad getracht te werken en het verle den e goed' te maken. Waarom ga je niet voort? vroeg graaf André. Waarom? Waarom? U-zoudtme tocli niet gclooven. En wat doet het er ook toe Op uw gelaatstrekken is le duidelijk zichtbaar, dat niets uw doo- delijke verachting kan verzachten. U is hier vergaderd om mij rekenschap 1c vragen van den naam, dien ik draag. Dat is uw récht. Ik erken u als mijn rechters en ik neem vooraf reeds uw uitspraak aan, hoe die ook moge zijn. Je wilt jezelven niet verdedigen? Waartoe zou dat dienen? En wat zou ik tot mijn verdediging aanvoe ren Zij vermoedden, dat dc jonge man niet zijn geheele hart voor hen open de, dat hij iets verborgen liieid. Toch geloofden zij hein, toen hij zeide, dat hij gewerkt had en pogingen had aangewend om een eerlijk man te worden. Wat kan ik lot mijn verdediging inbrengen herhaalde hij. Ik heb honderdduizend francs verloren op de club, dal is waar. Ik heb die speel schuld niet kunnen betalen, dat is ook waar. Maar niemand van het bestuur der club heeft het voorstel gedaan, mijn schande openbaar te maken en mij van mijn. lidmaatschap vervallen le verklaren. Niemand heeft bevel ge geven, mijn naam in den gr'ooten sa- en koud, do zomer kort en warm, maar als het winter is wintert het, als 't zomer is, zomert hel er. De druildagen bij ons, met hun nat te, koude winden kennen ze daar niet. Goede landbouwers worden er gaar ne gezien en duur wordt hun arbeid betaald. Maar het ls oppassen, goed uit de oogen zien. Ik kan een boer, die farmde op goedkoop gekocthten, goeden grond aan een spoorwe-glijn. De Maatschappij wakkerde 't farmen aan, gaf allerlei gemakkelijke voor waarden voor vervoer, tot het land be zel was met boeren en verhoogde toen zóó de vrachten, dat de producten in de naburige stad goedkooper werden verkocht, dan de vrachtprijzen be droegen. Het is oppassen en T komt me zoo voor, dat wat we in ons land brood- noodig hebben is een vereenïging van personen die goed bekend zijn met Amerika, die er veel bekenden en g<>en „belangen" hebben, die diegenen, welke wil landverhuïzen op eerlijke, onpartijdige wijze inlichten. Ik schreef u verleden jaar over de v. Reden-kolonie, ik zou u nu weer kunnen schrijven over andere „neder zettingen", dio op bedrog gebouwd zijn en die voortdurend lokken, ik heb ze daar rechts van me liggen in het j laatje van mijn schrijftafel, brieve® van menschen die naa r Amerika gin gen met volle illusies en die me nu schrijven: ,,0 dokter als u ooit iemand hoort dio hier naar toe wil komen, waar- 1 schuw hem dan dal hij niel moet. k>o- „men. 't Is ons zoo bitter en bitter te gengevallen. 't Was om ons geld le 1 doen en armoede wacht ons." Bedenkt wel, dat iedere streek in Amerika mooi heet, iedere streek rijk dom belooft, iedere streek de beste is en misschien bijna iedere Arneri- kaansohe grondspeculant- niet te ver trouwen. G. A. OOTMAR. Buitenlandsch Overzicht De BaSkanvuikaan komt weer tot rust. De voorlopige vrede is gesloten. De gedelegeerden le Bcecharest zijn nu bezig een definitief vredesverdrag op te maken. Oosten rij k-H o n g a r ij e wil meespreken! De te Boecharest gesloten vrede is volgens de meaning van de regeeiings kringen te Weenen blijkens een of ficieus geïnspireerd artikel in de „Wiener Allg. Zeit.'" te beschouwen als een voor vrede, welke méér noodig heeft dan de eenvoudige goedkeuring van de mogendheden, welke het Trac- taat van Berlijn teeltenden om defini tief van kracht te worden. Oosten.!1 ijk-Hongarije behoudt zich nog steeds hel recht voor, eventueel het vredesverdrag te corrigeeren. De voornaamste beteekenis van den voor loop! gen vrede is, dat hierdoor een definitief einde gemaakt wordt, aan do vijandelijkheden Ln den Balkan. Deze vrede is echter in strijd met de beginselen, die Oosten rijk-Hongarije voorop gesteld heeft vóór do onder handelingen tc Boecharest. en die luidden, dat Bulgarije niet vernederd mocht worden, en evenmin verdron gen uit Midden-Macedonië. De Oos- tenrijksche diplomatie wil daarom trachten veranderingen aan te bren gen in de desbetreffende bepalingen voor den voorloopigen vrede. Men meent te Weenen, dat Oosten rijk-Hongarije van dit recht gebruik mag maken, ook wanneer een of an dere mogendheid, die liet verdrag van Berlijn onderteeker.de, het beter acht zulks niet te doen. De grens. In Griekenland is het volgende of- ficieele communiqué uitgegeven: „In de afzonder'ijke conferenties lussclien Grieken en Bulgaren en in de daarop volgende algemeene vergadering is be paald, dat do grenzen tusschen Grie kenland en Bulgarije als volgt zullen worden vastgesteld: Van dcu mond van de Nep tos zul de linie de rivier volgen tot liet dorp Oxiiar, vervolgens gaat zij naai- het vilayet Thracië tot Chcnes Tsouraday, loopt verder tot Kastridas en Devikli en dim naar het westen tot de rivieren Strimon en Vi- stnitza, waarna zij eindigt bij den berg Belos. Nog geen demobilisatie m o g e 1 ij k. Te Londen is het bericht, dat te Boecharest vrede is gesloten, met groote voldoening ontvangen, in po- Ion op te hangen. Dat werd gedaan door een onbekende hand, die in ver regaande lafhartigheid haar werk in hei. duister volbracht. En niemand, niemand verstaat u, heeft men daar van kunnen verdenken, Het bestuur heeft een onderzoek ingesteld, maai de schuldige is niet ontdekt. Het kwaad kon echter niel meer hersteld worden, nu alle bladen reeds mijn schande vermeldden. De ellende ling, die 's nachts na de sluiting dei- lokalen. mijn naam ophing, heeft zelf het bericht van mijn misdrijf per tele foon aan alle couranten meegedeeld. Het is een laaghartige wraakneming en ik kan niet vermoeden, wie mijn onbekende vijand is. Ik kan dus niets legen hem doen, niets, niets. Ilij wrong zich de handen in uiachtelooze woede. Wat doel or dat alles toe? U beschuldigt mij. Ik erken schuldig le zijn. Veroordeel mij. Ik geef u het recht om over mijn leven te be schikken en wacht uw uitspraak. Hij zweeg en bleef met gebogen hoofd en Éaamgelrokken wenkbrau wen zitten. TER DOOD VEROORDEELD. Ongetwijfeld was het een ernstige beslissing, dio zij moesten nemen, want zij bewaarden'langen tijd het stilzwijgen. Op aller gelaat was een heftige ontroering te lezen, zooals van rechters, dio geroepen zijn. om het litieke kringen gelooft men niet, "dal' eén onder zulko omstandigheden ge sloten vrede van langen duur kan zijn. Do „Times" wijst er op, dat Servië en Griekenland en eveneens Roeme nië evenmin demobi liseoren kunnen wanneer ook Bulgarije zijn leger niet op voet van vrede brengt; dat Bulga rije echter zijn reserves niet naar huis' kan zenden, zoolang Thracië en Oost- Roennèlië door de Turken bezet zijn. ligt voor dc hand. Een algemeene ontwapening is slechts dan mogelijk, wanneer het den Turken weer gelieft terug te trekken tot achter de lijn Enos-Midia. Vtjorl Turkije zou het raadzaam zijn, wan néér het daanmee zijn kansen op een gunstige regeling vari de grensqtiaes tie zou verhoogen. De mogendheden zullen ongetwijfeld een sterke pres sie op Turkije uitoefenen en de Porto zou dus verstandig doen geen tijd le verliezen met loven en bieden, daar zij door tegemoetkoming aan de wen scheen der mogendheden het meest kan winnen. De „Times" verklaart verder te be treuren, dat de kans op een Balkan- bond, die door zijn eétidracht en krocht naburige mogendheden zou hebben weerhouden v an avontuurlijke plannen, verkeker is, daar een zes tegen elkander manoeuv reerende Bal kanslaatjes in de toekomst aan de mo gend ïieden nog heel wat zorg kunnen bieden. De mogendheden en Tur- k ij e. Te Konstantinopel had een bijeen komst plaats der gezanten van de mo gendheden bij den gezant der O.-H. Monarchie. Na gedachten wisseling bleek volkomen overeenstemming te bestaan tusschen de mogendheden. Dc stap bij de Poite bet rel lende Adiia- nopel, waartoe besloten werd, had reeds Donderdag plaats. De ambassadeurs der zee groote mo gendheden brachten ieder afzonder-i lijk een bezoek hij den Turkschen grootvizier, vvicn ze mondeling over Adriunepel onderhielden. ij verzoch ten de Turksche regeering het verdrag van Londen te eerbiedigen. De offers van den strijd. Een in Macedonië verblijvende cor respondent van de „Corrieie della Se ra' heeft een lijstje opgemaakt van de offers, die de Balkanstaten heb ben gebracht aan menschen en geld gedurende de beide oorlogen. Hij komt daarin tot de volgende cijfers: ln den eersten strijd legen Turkije had: Bulgarije: 350.000 man' gemobili seerd, bo.COO dooden, 1200 uiiilioen lire kosten. Servië: 250.000 man gemobiliseerd, 30.000 dooden, 62u miliioen lire kos ten. Griekenland: 150.000 man gemobili seerd. 10.000 dooden; 280 millioeu lire kosten. Montenegro: 30.000 man gemobili seerd, 8000 dooden, 16 miliioen lire kosten. Turkije 450.000 man gemobili-1 seerd, 100.000 dooden, 1600 miliioen i lire kosten. In den tweedon strijd onderling had-j derf: Bulgarije: 60.000 dooden, 720 mil-: liocn, lire kosten. Servië: 40.000 dooden, 400 miliioen' lire kosten. Rekent men hierbij nog do dooder. uit het GrieksclK leger, wier aan,tal niel bekend is, de olters der cholera, en aan andere ziekten, de vermoorden enz., jlan mag men aannemen, dat de Balkanstrijd in 10 maanden gekost heelt 400.000 dooden, en dat de finan- cieete verliezen ruim 5000 miliioen lire bedragen. Allsrlel De driejarige diensttijd in F i- a n kr ij lc. Senaat nam met 254 tegen 37 stemmen liet ontwerp op den driejari gen diensttijd aan, in den vorm, watr ilt tiet door de Kamer was goedge keurd. De legerver ster king in O ostenrij k-H o n g a r ij e. Over de voorgenomen verhooging van het recruten-contingent in de mo narchie schrijft de „Militarische Rundschau: „De verstrekkende maat regelen der Luropeesche groote mo gendheden ter versterking barer strijd macht, waarbij zich zeker de Balkan staten met analoge voorzorgsmaatre gelen zullen aansluiten, leggen de Mo narchie de door de wet van zeil be houd voorgeschreven verplichting op. bij de militaire versterking tenminste zoo ver te gaan, dat de qualiteit en de weerbaarheid onzer legermacht zooveel mogelijk in overeenstemming zijn. met die der andere staten. Dit is te gemakkelijker, daar bij de indee- linig in het voorjaar een overschot van 50.000 voor den dienst geschikte re cruten bleek te bestaan, boven liet vonnis uit te spreken over een wezen dat hen dierbaar is en wiens lot hen ter harte gaat, Eindelijk had graaf André zijn aan doening overmeesterd. Hij stond op en zeide met vaste stem Laurent, ge zult wel begrijpen, wat onze uitspraak zijn zal. De man, die nog een weinig fierheid bezit, zal inzien, dat er slechts één middel is, om zulk een misslag te vergoeden. Je hebt de eer der Soulaimes bezoedeld, de smet, die je op ons wapen hebt ge worpen, kan alleen worden uitge- wischt door den duod. Als vernietigd, na het uitspreken dezer woorden, die gelijk stonden aan een doodvonnis, zonk de oude edel man op zijn stoel terug. Allen sloegen dc oogen neer, behalve Michel, die zijji broeder schreiend aanzag. Hij was zichzelven niet langer meester, en toen allen zwegen en er geen stem opging om dit vonnis te verzachten, riep de markies uit Neen, neen, dat is niet mogelijk. Hij is van ons bloed. Mijn moeder zou mij ter verantwoording roepen. Mijn moeder, o God. zij heeft hem zoo lief. Laurent was kalm gebleven bij het vernemen van liet vonnis, dat de fa milieraad over hem geveld had. 't Is goed, zeide hij. Uw uit spraak is rechtvaardig. Vrees niet, dat ik mij aan mijn straf zal onttrek ken. Toen hij de wanhoop van. Michel voorgeschreven contingent. Het is dus' mogelijk de lichtingen te vergrooten. waardoor in de eerste plaats de troe pen in de grensdistricten op de nood izakelijke sterkte kunnen gebracht,, zoodat zij in ernstige gevallen hun veelzijdige taak zelfstandig zullen kunnen uitvoeren, zonder dat bij een politieke spanning bijzondere voor zorgsmaatregelen moeien worden ge nomen". Do. uitbreiding der legersterkte met1 40 000 man per jaar wordt dus door de regeering overwogen. Uit Venezuela. Uit Caracas is le New-York bericht ontvangen dut generaal Gomez een le germacht van 700!) man ter best rij- ding van Castro heeft bijeengebracht terwijl liet beet dat Castro zelf 12.000 volgelingen orn zich heeft verzameld. Betrouwbare berichten omtrent den stand van zaken ontbreken. Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt uit Den Haag: vele leden van Haagsche staats- j lichamen, militaire en burgerlijke overheidspersonen hebben Donder dag door inschrijving in «te naamtee- keningboeken ten Koninklijke Paleize en in het Paleis van H. M. de Ko ningin-Moeder van hunne belangstel ling doen blijken met den 12 1/2-jari- gen huwelijksdag van H. M. de Ko ningin en Z. K. II. den Prins. De regeering heeft een brief van gelukwetisching aan het vorstelijk echtpaar gezonden. DE KONTNG1N NAAR GRONINGEN. H. M. de Koningin zal Maandag a.s. met den trein van 9.30 v.m. te Groningen aankomen en om 9.41 naai' T'ilVmizerme-"-1en vertrekken. Van daar kperl, TT. M. te ruim 12 uur naar Groningen terug om aldaar- eenigé uren te vertoeven. In het Recreerings- ïidtel wordt de lunch gebruikt, waar aan twintig autoriteiten uit stad en gewest z!',,,5n aanzitten, zoo meldt 't „N. v. d. D. II. M. DE KONINGIN-MOEDER. TI. M. de Koningin-Moeder is voor- 'netnens zich tegen het eind van deze maand met Hare hofhouding voor een tiental dagen van Soestdijk naar 's-Gravenhago xe begeven, met het oog op de opening van het Vredespaleis, zoo meldt de „Tel.". ONTROUWE BEDIENDE. Toen de gérant van een der groote hotels te Amsterdam iri zijn kantoor kwam, ontdekte hij dat zijn lessenaar opengebroken was en men er een be drag van pl.m. 1000, voor "t meeren- dtel vreemd geld. uit had ontvreemd. De zaak werd bij de politie aanhan gig gemaakt en de verdenking viel al spoedig op een dezer dagen ontslagen bediende, H. genaamd. De man werd aaiigehouuen eu bieea müeruaau ue genoemde som in zijn bezit te hebben. Vermoed wordt, dat hij 's avonds iaat ongemerkt het hotel is binuengeioo- pen en gedurende den nacht zijn slag geslagen heeft, zoo meldt de „Tel.". De verdachte is aangehouden. OVERSCHRIJDING VAN BE VOEGDHEID. Men 'schrijft van de Gelderseh- Pruisische.. grens:. In hel W'iUeveen, onder Naeten, wilden twee Duilsclie smokkelaars uit Bpehoit een koe en een kalf over de grens brengén. Het. kalf was reeds overgeloodst. De Duilsclie kommie- zen nadden de smokkelaars in de ga ten en toen deze de koe wilden over brengen, schoten ze op hen, met het gevolg, dat de smokkelaar D. 11. een schotwond in zijn been kreeg, waar door hij ter aarde viel en vandaar in een sloot, ten gevolge waarvan hij zijn been brak. Ofschoon de smokke laars zich op Hollandsch gebied be vonden, begaven de kommiezen zich naar den gewonden smokkelaar en sleepten hem op Duitsch terrein. De smokkelaar is naar het zieken huis ie Bocholl vervoerd, maar door de maréchaussees der brigade Win terswijk is proces-verbaal opgemaakt tegen de Duilsclie kommiezen we gens bet verrichten van een daad bui ten hunne bevoegdheid. WEER EEN INBRAAK TE AMSTERDAM. Wederom valt een brutale inbraak te vermelden. Van de omstandigheid, dat alle bovenbewoners van het pér ceel Amsteldijk 41 afwezig waren, hebben inbrekers Woensdagavond een dankbaar gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Zij hebben vermoede lijk met behulp van een valschcn sleu tel de buitendeur geopend en zijn toen j kalmpjes naar boven gegaan. Eerst werd geprobeerd dc deur van de voor kamer der eerste verdieping, be zag. ging hij voort. Ween niet, ik weet hoe lief ge "mij hebt. Gé zijt niet'alleen een broe der, neen,'meer nog, eén vader'voor mij geweest. Ook ik heb je lief, niet alleen als een broeder, maar ook als een zoon. Ween niet Ik ben schuldig. Ik heb gezondigd uit lichtzinnigheid, uit zwakheid, maar. die zwakheid wordt een misdaad, wanneer men daardoor zijn familie önféert. Wij be zitten niets dan onze eer. Door mijn schuld mag die niet verloren gaan. Ween niet. Laat mij niet te zeer je liefde gevoelen, opdat ik niet te veel berouw zal hebben, over hetgeen ik heb verloren. Ween niet. Oom André sprak de waarheid. De smet, die ik op ons wapenschild heb geworpen, kan slechts door mijn dood worden uitgewischt. Laurent riep Michel uit, wat hebt ge gedaan Ongelukkige, hoe zijt ge zoo diep gezonken Ongelukkige, ja, herhaalde de graaf, meer ongelukkig dan schuldig. De ontroering belette hem verder te spreken. De deur werd geopend en de mar kiezin trad binnen. Zij had zich door een wandeling in den tuin verfrischt en een vroolijke glimlach speelde oin haar mond. üilbertc, die haar geleidde, bleef aan de deur staan, met den blik op Laurent gevestigd, terwijl de blinde met uitgestrekte handen de kamer Onze Lachiiosk EEN HANDIG JURIST. Professor. Dus gij zoudt levens lange gevangenisstraf eischen in dit geval? Candidaat. Zeer zeker, profes sor. Professor. Maar wat zou uw eisch zijn. wanneer verzachtende om standigheden. in aanmerking geno men, moeten worden? CandidaaL (luchthartig). Dan gaf ik hem drie jaar minder. Professor (|ron;*"»hV Hoe zoudt ge dat merkwaardig vonnis ten uit voer leggen? Candidaat. Wel, ik liet hem nog drie jaar op vrije voeten, vóórdat ik 'm levenslang opsloot! woond door den heer II. P. Hartog, te openen. Van binnen was deze met een knip gesloten en, "t zij men vrees de dat het geklop de aandacht zou trekken van den in het benedenhuis wonenden coiffeur, :t zij de poes te veel lawaai maakte, zeker is. dat do hoeren hier spoedig hun arbeid staak ten en e n verdieping hooper gingen. Daar hakte men eenvoudig bet pa neel uit de deur en verschafte zich zoo toegang tot de woning. Alles werd daar omver gehaald, kasten en laden geforceerd, zelfs het bed werd onder zocht. Een groote hoeveelheid gou den en zilveren sieraden tot een ge zamenlijke waarde van ongeveer /900 werd daar buit gemaakt. Dat wakkerde de hebzucht blijkbaar aan en ook de derde verdieping wis ten de dieven door opensluiting bin nen te dringen. De buit was daar wel niet zoo groot, maar een bedrag aan contanten van ongeveer-f 150 achtten zij toch wel de moeite van het mede- nemen waard. Eerst tegen 11 uur "s avonds, toen de bewoner van de derde verdieping, de heer II. TI. Petersen, effectenhan delaar, thuis kwam, werd de diefstal ontdekt. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die op haar beurt do echtgonoote van den bewoner der 2de verdieping, den'handelsreiziger L. A. van Mincien, van het geval in kennis stelde. Een langdurig onderzoek werd in gesteld. Tot heden echter zonder re sultaat. .Ul en ander blijkt ïntussclièn dat lang nog niet alle leden van het in- breKersgilüo gepakt zijn. Ook staat vast, dat de achtergeblevenen met veel kennis van zaken zijn ie werk gegaan of althans een goeden inlich tingendienst helmen. Terwijl ioc:i da families san oe eerste en derde ver dieping in Zand voort logeerden, was de bewoner der tweede verdieping op reis en logeerde zijn vrouw b.j !u:.-.i- lie, alle omstandigheden waarvan de dieven gretig gebruik hebben ge-maakt om hun siag tc slaan. HET G1UF.KSC1IE ROODE KRUIS. Aan eeii particulieren brief van een der Nederlanclsche verpleegsters in dienst vah hetTirieksche Roode Kruis, gedateerd Piraeus 15/28 Juli, is het volgende ontleend „Eindelijk kan ik aan mijn voorne men. 'om' u eénige inededeelingén te doen, aangaande onze reis en ons verblijf, gevolg geven. We hadden het hier met onze 600 patiënten zóó druk, dat er van schrij ven niet veel kwam. We hadden tot Milaan eene goede reis, niet warm, maar na Milaan werd net zeer onbehaaglijk; vuile coupés, geen slaapwagen, zoodat we 's nachts keurig rechtop gezeten, ge probeerd hebbcMi wat te slapen, wat ons niet gelukte. In Brindisi zorgde de consul goed voor onswe bezoch ten er een Italiaansch oorlogsschip, waar ons alles, tot in de kleinste bij zonderheden, werd getoond. Den dag na onze aankomst in Brindisi, gingen we 's avonds te 9 uur aan boord van de „Ismini", een Grïeksche boot. Na hetgeen men ons van Grieksche boo ten verteld had. was de verwachting niel groot. We hadden echter een net te kajuit, zeer ruim voor 8 personen, en het schip viel ons in alle opzichten mede. Hel weer was prachtig, en vol moed vingen we onze reis aan, tot in Corfu onze eerste teleurstelling kwam. in den vorm van een gewichtig pa pier, ons door een Grièbschen officier overhandigd. Het behelsde het be richt, dal twee van onze zusters in Corfu moesten blijven, drie doorgaan naai Patras en een naar Athene. Met onderling goedvinden werd be sloten, dat de twee zusters Van der Hijden in Corfu zouden blijven, de drie anderen in Patras en dat ik, die er bekend was, naar Athene zou gaan. U kunt zich onze verslagenheid voorstellen na dit bericht, maar er was niets aan te doen. De heer Ar- naud, chef van den Militairen Genees- biimentrad. Op vroolijken toon, ofschoon met een zacht verwijt, zeide zij: Laurent is hier. Ik heb zijn stem gehoord en niemand heeft mij ge waarschuwd. Niemand durfde te antwoorden. Zij hadden deze ontmoeting niet voorzien van de moeder met den zoon, dien zij ter dood veroordeeld hadden. Allen waren tot in het diepst van hun hart geroerd. Moeder 1 zeide Laurent met half versmoorde stem. Zij naderde haar zoon met vasten tred, zonder zich le vergissen, slechts geleid door haar moederhart. Wij wilden uw wandeling niet storen, moeder, zeide Michel, de buitenlucht is zoo noodig voor u. Dat was de beste reden, die men haar geven kon. Dé markiezin stelde zich er mee te vreden. Zij omheisde Laurent en nam zijn beide handen. Eensklaps begon zij te beven, zij tiet zijn handen los en be tastte Zij.o voorhoofd en zijn slapen. Wat gebeurt hier? vroeg zij. Wat deeri je, Laurent Niets, moeder mij deert niets. Waarom vraagt u dat? Je misleidt mij. Je handen gloei en alsof je de koorts hebt.Op je voor hoofd voel ik het klamme zweet. Zie, je beeft terwijl ik tot je spreek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5