kundigen Dienst, wilde het zoo en liet' moest gebeuren. We brachten de twee zusjes er hoen, en bezochten meteen het ziekenhuis, waar zij werkzaam zouden zijn. Het was cene vesting bo ven op een berg gelegen, met het uit- zicht op zee, eenig mooi, maar som ber. Een Turkscli© gevangenis er naast, als herinnering aan den vori- gen oorlog. Er waren weinig gew'on- d«n, maar meer zieken, ongeveer 200. We lieten er onze collega's met een bezwaard gemoed achter en voeren verder met de gedachte ,,Welk lot za 1 ons beschoren zijn Dicht bij Patras gekomen (het was 3 uur in den morgen dat we opston den) pakten de drie zusters, die aan wal zouden gaan, bare bagage bijeen, inaar ziet bet leven is vol verrassin gen, daar kwam de consul, de beer Van Wijk, weer met een Griekschen officier aan boord om ons de heuglij ke tijding mede te deelen, dat we alle vier door moesten gaan naar Piraeus, om rlanr dienst te doen in een hospi taal. In Piraeus weer een officier met twee hospitaalsoldaten, die onze ba gage aan wal brachten. Wij werden met de kleine bagage in een reuzen- auto gepakt en voort ging het, in razende vaart naar ons hospitaal, dat ook aan zee gelegen is op een hoogte. In vredestijd is het een wees huis, ©enigszins gelijkend op Papafi, het weeshuis te Saloniki, waar de Ne- derlandsche Ambulance in den vori ge n oorlog werkzaam was. De directeur, dr. Sambatis, ontvintr ons zeer vriendelijk en gaf ons verlof (het was 's middags 5 uur), om dien nacht in Athene te blijven om wat uit te rusten na de reis. Na eene verkwikkende nachtrust to gen we den vol erend en morgen vol moed aan het werk. We kregen ieder ongeveer 150 patiënten alles was nog ongeregeld, aangezien bet gebouw pas sinds vijf dagen als hospitaal was ingericht. Toch moet ik erkennen, dat men in die vijf dagen al zeer veel tot stand had gebracht. Men is over het algemeen zeer voorkomend en behulp zaam voor ons. Togen mïin wil ben ik tot directrice benoemd. De directeur van het hospi taal wilde het per se. We werken hard sn alles gaat h©el goed tot nu toe Om den anderen dag worden alle verhanden verwisseld, en wanneer het. niet plaats heeft, zijn er opera ties. Zuster Buys en ik hebben do operatiekamer. De chirurgen hier "weraen zeer handig en weten met de beperkte middelen, die hun ten dien ste staan veel te doen. De gewonden zijn meest licht gewond; enkelen le©!ijk versplinterde armen en bee- Volen van die arme kerels zijn voor hun laven verminkt en ze kunnen toch nog zoo vergenoegd zijn. Dagelijks zien we hier schepen vol soldaten haar het oorlogsterrein vertrekken en wuiven we hen van onze kamer uit toe. Ze groeten dan terug met petten en zakdoeken en schieten hunne ge weren af, bij wijze van groet. Het is ongelooflijk waar Griekenland nog zooveel soldaten vandaan haalt, steeds worden ©r weer nieuwe lichtin gen onder de wapens geroepen. Men is hier van meening, dat de oorlog nog lang niet uit is, en Koning Con- stantjjn wil den vrede op het slagveld getoekend hebben, en geen wapen stilstand. Ik zou u nog meer kunnen schrij ven, maar dat bewaar ik voor een volgenden keer. De heer Arnaud was reeds bij ons en informeerde of wij tevreden waren en alles hadden wat wij noodig hadden. Wij zijn gelukkig gez-md en doen ons best, ons aan Grieksche keuken en gewoonten te wennen." DE AMERIKAANSCIIE GEZANT IN DEN HAAG. De heer Van Dijlce, de nieuwbe noemde gezant der Noord-Amerikaan- sche Unie te 's-Gravenhage wordt te gen October in de residentie verwacht ter aanvaarding van zijn post. Hij is valt plan, zich voorloopig te vestigen in de gezantschapswoning in het Lan ge Voorhout. Tot zoolang ongeveer zal de tegea- woordige gezant, de heer Lloyd Bry- ce, den gezai.tschapspost blijven be- kleeden, zoodat hij nog tegenwoordig zal zijn bij de inwijding van het Vre despaleis. KOPEREN BRUILOFT. Men meldt uit Apeldoorn: Donderdag is zonder groot feestver- toon, zulks volgens wensch van H. M. de Koningin, verloopen. Toch is uit den aard der zaak deze gedenkwaar dige dag niet geheel onopgemerkt voorbijgegaan. Het personeel van de Koninklijke stallen op Het Loo bood liet Koninklijk echtpaar een bloemen hulde aan, bestaande uit een bloem stuk in den vorm van een hoefijzer ter grootte van 2 Meter middellijn. De aanbieding had in de stallen plaats. Om half elf precies begaf het Ko ninklijk echtpaar zich met gevolg der waarts; in het gevolg waren baron Bentin,ck, opperstalmeester, jhr. Van Reigersberg Versluis, baron van Heem stra en de intendant Van Steyn. Door de muziek vereen iging „Kunst na Arbeid" en het Mandoline-orchest, gevormd uit het Kon. stalpersoneel, werd eerst de „12 ï/2-jarig oranje ju- hilé fantaisie" uitgevoerd, voor deze gelegenheid gecomponeeerd door den directeur A. P. Murkens, If. M. onderhield zich na de uitvoe ring met den componist, wien zij hul de bracht voor de compositie. Ilierna had de aanbieding van het bloemstuk plaats, waarbij majoor Baay een rede hield, H. M. dankte het personeel voor de hulde, waarin zij een nieuw ver sterkt bewijs zag van de gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid; ook de Prins sprak eenige woorden van dank. Aan het slot der plechtigheid werd door „Kunst na Arbeid" muziek uit gevoerd, waarvoor de Koningin dank betuigde; ook roemde zij de groot© orderingen, die de vereejüging ge maald heeft. bi den loup van den morgen werden vele bloemstukken aangeboden, waar onder een van de hofdigmitarissen te 's-Gravenhage en een van het gemeen tebestuur van Apeldoorn. Om ha.lf twaalf arriveerde tier ex tra-trein op 't Loo het Circus Schu mann met. artistenporsoneel, 14 paar den <>n 9 poneys en honden. L»e voorstelling in net Gircus scnu- mann achter de Koninklijke stallen ving aan om halftwee. Nadat het inuziekprogram was uit gevoerd, kwam 't Koninklijk Eohtpaar met de hofhouding in d© groot© tent, waar al het personeel van park, pa leis, stallen en jaehtdepartement met. hun vrouwen, totaal ongeveer 1200, personen, aanwezig was. Bij het bin nenkomen van het Koninklijk Echt paar speelde het orkest het „Wilhel- Door de artisten van Schumann werd een mooi, varieerend program ma uitgevoerd. De voorstelling duur de tot 3 uur. H. M. en de Prins be tuigden hun ingenomenheid met de voorstelling. De Koningin-Moeder is om 4 uur van Soestdijk te Apeldoorn aangeko men. De Koningin en de Prins waren bij haar aankomst aanwezig op het perron: Na een hartelijke begroeting roden de vorstelijke personen in een open auto naar Het Loo. Er was veel publiek, dat Koningin en Prins luide toejuicht©. FEESTEN TE 's-GRAVENHAGE. B. en W. van 's-Graveniiage hebben bij publicatie bekend gemaakt: dat de op den geboortedag van H. M die dit jaar op een Zondag valt gebruikelijke illuminatie van het Ilaagsche Bosch zal plaats hebben in den avond van Donderdag 28 Augus tus, e.k., den dag waarop het Vredes paleis zal worden geopend dat in den avond van Vrijdag 5 Sep tember e kden dag waarop de histo rische optocht zal plaats hebben, van gemeentewege te 10 uur in de Malie haan een groot vuurwerk zal worden ontstoken en voorts de gemeentego- bouwen, het Plein 1813 en liet Lange Voorhout en omgeving zullen worden geïllumineerd. B. en W. uoodigen de ingezetenen uit, om tot eene algemeene illumina tie ter viering van het honderdjarig jubileum van Nederlands onalhun- kelijklieid op Vrijdag 5 September e.k. niede te werken en zoowei op Donderdag 28 Augustus e.k. als op Vrijdag 5 September e.k. door het uit steken der vlag van hunne wonin gen en door straatversiering van hun belangstelling te doen blijken. BRANDEN. Te Wenum bij Apeldoorn is gis termiddag de korenmolen van Vor- derman afgebrand. Oorzaak was het warm loopeu van de as, Verzekering dekt de senade. Gisterenavond is de kunstbloe- menwinkel van J. P. Versluis, Bosch- iaan lti, te Rotterdam, uitgebrand, doordat bij 't aansteken van het gaB- hcht gedroogde bloemen vlam vatten, waardoor eensklaps de geiieele win kel in lichtelaaie stond. Alles was ge assureerd. Men meldt ons uit Amsterdam: Een felle uitslaande brand, welke gelukkig echter dadelijk tot 'het bene- ■denhujs beperkt werd, brak gister avond omstreeks half acht uit in de fabriek van metaalwaren der firma F. Pleging in het benedenhuis van per ceel Bilderdijkslraat 183 gevestigd Twee knechts waren in een loodsje ©p de aonterpiaats staande, aan het werk, toen zij plotseling Ln het ach terhuis, alwaar eveneens de werk plaats gevestigd is, brand- ontdekten. Een der 'knechts had de tegenwoor digheid van geest, por telefoon de brandweer te waarschuwen, doch veel 1,ijd bleef hem met, daar de vlammen in een ommezien om zich heen sloe gen en ook den geheelen winkel, zoo mede het op de eerste etage gelegen werkplaats aantastten. In een oog wenk sloegen de vlammen dan ook van uit den winkel naar buiten. De 3 ge zinnen, waarvan een 2-tal met veel kinderen, werden onmiddellijk door den anderen knecht gewaarschuwd en konden zich gelukkig in veiligheid brengen. De brandweer was rntus- schen met veel materiaal aangerukt en pakte het vuur met groote kracht aan, doch pas Le half negen was men het vuur geheel meester. De brand weer werkte onder leiding van den brandmeester Fórch. De heer Ple- giing was verzekerd De brand wekte in deze volkrijke buurt duizenden op de been, doch het dient gezegd, dat publiek en politie eikander goed ver stonden en de toeschouwers netjes lang3 den weg geschaard, hot blus- sciiingswerk volgden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een der werklieden moest zijn jas, waar in nog een loterijbriefje zat, achterla ten. VERPLEGING VAN ZWAKZIN NIGEN. De Vereeniging tot stichting van Christelijk© inrichtingen voor verple ging van zwakzinnigen, iheeft van een onbekende uit Arnhem een gift van f 5000 ontvangen. De vereenigiug Iaat thans te Rekken bij Eibergen op een heideterrein, groot pl.m. 90 H.A. twee paviljoens bouwen. Aan de som van f 100.000, die zij bij den aanvang barer werkzaamheden ge noemd heeft als benoorligd te zijn voor den eersten opzet, ontbreekt thans nog een bedrag van f 30.000. GEZELSCHAPSJUFFROUWEN. Ia ,,De Vrouw" is een stuk opgeno men over het treurig lot van de gezel schapsjuffrouw. Iemand schreef daar over Een zeer groot getal biedt zich aan, om zonder salaris haar diensten te verleenen alleen maar willen werken om bezig te zijn, of om uit een min der aangename huiselijke omgeving te komen, of om een kans te loopen, mee op reis te gaan, enz., die nu een maal de wereld in m o e t e n, die voor zichzelven moeten zorgen, die soms een harde jeugd achter zich hebben, weinig school hadden om voor een gering loon haar krachten te geven en werkzaam te zijn als juffrouw, iets meer dan een dienstmeisje, minder dan een huisgenoote, behandeld als een uitgestootene. Gelukkig zijn er loffelijke uitzonderingen. Let evenwel op, dat zij, die het 't hardst noodig hebben en de grootste verschoppelin gen worden zij, die moeten, en als opgejaagd vee van den eenen naar den anderen dienst trekken, juist in zulke familie's terecht komen, waar geen meisje 't langer dan een maand kan uithouden. Dan komen ze bij een adellijke familie die m e e moet doen eigenlijk financieel geen juffrouw kunnen houden, maar zoo gaarne zeggen op haar diners of kransjes, o, daar zorgt mijn juffrouw van gezel schap voor, of mijn juf doet dit of dat. Ondertusschen wordt gemelde da me ondervoed, thuis kwalijk behan deld, en nog minder geteld dan de dienstmeid of werkster. Gaan deze laatsten met een vrijer avond of middag uit, zij blijven tot na tienen soms uit, de juffrouw moet voor ne genen thuis zijn of gaat de familie uit dineeren, dan moet ze „Azor" ver zorgen en mag volstrekt niet de deur uit. Een boterham met groene kaas is voor vandaag dan wel eens voldoen de en thee zetten voor haar alleen behoeft niet, want weet je ,,'t gas" enz. Verder uitwerken behoeft dit thema niet. Een ieder kan het aan vullen. Ge begrijpt, dat het lot dier meisjes niet te benijden is. Is nu de diensttijd om, dan ja dan Waar heen Met 15 gulden salaris, soms minder, want een eenvoudig costuum slokt alles op, gaan ze gejaagd van de eene betrekking-aanbieding naar de andere. Het vreeselijke „het moet" dwingt ze direct tot aannemen en het harde leven begint opnieuw. O gii, barmhartige menschen, hebt medelijden met ons. Waar zooveel te huizen worden gebouwd, bouwt er ook eens een voor onze ongelukkige, opgejaagde dames van gezelcshap. Met een eenvoudig kamertje zijn we tevreden, een bed en een waschgele- genheid voor een luttel bedrag en dan niet waar de vrouw uit den minderen stand wordt toegelaten. De redactrice, Ida I-Ieyormans, voegt hieraan t.oe: Door tusschenkomst van een onzer bekende vrouwen, werd dit stuk mij gezonden, dat ik opneem, zooals het werd neergeschreven, zonder er iets aan te veranderen. Toch lijkt mij er maar cén uitkomst voor den stand der gezelschapsjuffrouwen en die is: die stand moest eigenlijk geheel ver dwijnen I .Waar toch worden de juf frouwen uit gerécruteerd Uit meis jes, die de wereld ingaan, zonder ee nige vakopleiding, die den strijd om het bestaan strijden, zonder eenig wapen in de hand. Men kan haar sleclits weerbaar maken door voldoen de opleiding, door een of ander diplo ma, dal vakkennis waarborgt. Voorts vindt men de zoogenaamde gezel schapsjuffrouwen maar al te veel on der dochters van goeden huize", die uit sLandsvooroordeelen elke betrek king weigeren, waar men zich werke lijk weren moet, maar dan ook een goed stuk brood verdienen kan. Me delijden heb ik met eiken misbruik ten en geëxploiteerden mensc-h. Maar meisjes, die niets, niets kennen en voor haar fatsoen allerlei laten, die den neüs ophalen voor elke flinke be trekking, die zich daarom alles moe ten laten welgevallen, zijn niet te hel pen. Uit haar treurig lot is maar één les te trekken en die luidtweg niet betrekkingen, die niets dan een ellen dig bestaan kunnen geven. Opleiding en nuttig werk voor alle meisjes en aanpakken, aanpakken in alie om standigheden. VERDUISTERING. We lezen in de Tel.: In eene geheime zitting van den ge meenteraad van Oud-Vossemeer is ontslagen de secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand dier ge meente, J. V. De justitie uit Zierikse© heeft een onderzoek ingesteld naar gepleegde verduistering van zegelgelden en te vens naar °.en aldaar plaats gehad hebbenden brand in drie hooibergen. De verdachte V. is voex-tvluöhtig en was dezer dagen «te Antwerpen. MISHANDELING DOOR EEN ONDERWIJZER. De justitie uit Middelburg is, naar de Tel. meldt, naar Terne'uzen ver trokken, ten einde een gerechtelijk en geneeskundige onderzoek in te stel len naar de oorzaak van den dood van het 11-jarig meisje, wier dood wordt toegeschreven aan mishande ling door haar onderwijzer. DE S. D. A. P. EN DE MINISTER' PORTEFEUILLES. De afdeeling Amsterdam Hl der S. D. A. P. hield een zeer druk bezocht© 'huishoudelijke vergadering. Besloten werd met 4G2 tegen 19 stemmen den afgevaardigden naar het congres bin dend mandaat te gev©n. Met 454 tegen 22 stemmen en 5 blanco's verklaarde de afdeeling zich tegen de nieerder- heidsmotie en daarmede dus tegen 't aanvaarden van Ministerzetels (Vad.) EEN NIEUWE OPDRACHT VOOR MINISTER OOLIJN? Aan de „Zuid,-Hollander" kivam het gerucht ter oore, dat de regeer ing den heer CoJijn naar China zal zen den, met opdracht een advies uit te brengen, betreffende de verhouding van de regeeringen ten opzichte van de Chineezen-quaesti© in de Nederl. koloniën. Het blad zou dezen maatregel een zeer verstandige vinden. Alleen komt ■het ©enigszins zonderling voor, dat een démissionnairo regeering den maatregel zou nemen. MARIUS DE VOS. Naar de N. R. Ct. van een uit Pa rijs teruggekomen faimUelied ver neemt, is Marius W. de Vos nieit ver moord of verminkt, ook niet veronge lukt, maar plotseling overleden aan hartverlamming. Zijn familie wist, dat hij wel eens verschijnselen had, die er op wezen, dat 'hem zoo iets zou kunnen overkomen. Overigens moet het hem aan het noodige niet ontbro ken hebben. In Havre, waar hij na zijn ontsnapping gezocht werd, was 'ii'ij ook geweest. Daarna in Amerika, maar tegen de nationale feesten ter herdenking van de inneming van de Bastille weer naar Parijs terugge keerd. POLITIEKE REDE VAN Mr. J. LIMBURG. Mr. J, Limburg, de vrijzinnige can- didaat voor de Tweede Kamer in het district Groningen, is Donderdag- wond voor zijn lciezers opgetreden. Aan het verslag der „N. R. Ct." ontleenen we Mr. Limburg begon met te zeggen, dat, nu de verkiezingen achter den rug zijn, voor een eigenlijke verkio- zingsrede minder plaats is. Wel achtte spreker het op zijn 'weg te lig gen de hoofdonderwerpen, die de in zet voor den verkiezingsstrijd zijn geweestalgemeen kiesrecht, staats pensioen, het tariefontwerp en het grondwetsartikel omtrent het onder wijs. te toetsen aan de vrijzinnige be ginselen. Spreker gaf een korten terugblik. Hij schetste hoe in de eerste tijden van het liberalisme liet economische staudpuvt. dat geweest was van de staatsonthouding. Hoe eerst later met de opkomende arbeidersbeweging tevens de staatsinmenging werd ge predikt en tot sociale wetgeving werd overgegaan. Op bet gebied der staats inmenging nu bestond tusschen de verschillende vrijzinnige groepen min der een principieel dan een gradueel onderscheid. Tegen sociale wetgeving immers verzet zich heden ten dage geen enkele groep. Spreker wees op de Ongevallenwet op de Woningwet en op de Leerplichtwet. Het scherpst echter is de grondge dachte van de staatsinmenging gefor muleerd in het beginselprogram van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Aan die formule, dat de staat zooveel mogelijk moet trachten weg te nemen de maatschappelijke oorzaken van verschil in ontwikkelingsvoorwaar- den der burgers, toetste spreker de vier hierboven genoemde onderwer pen van den verkiezingsstrijd. Hij toonde zich daarbij warm voorstander van algemeen kiesrecht, yan vrou wenkiesrecht en van staatspensioen, en betoogde dat de Tariefwet getuig de van averechtsche belastingpolitlek. Daarna besprak hij in het kort de onderwijs-quaestie en toonde aan dat, hoezeer ook bereid mee te werken tot beëindiging van den schoolstrijd, ook wijl dan een betere partij-groe,peering wellicht mogelljilc zou worden, de vrij zinnigen toch onmogelijk een grond wetsartikel zouden kunnen aanvaar den als het thans demissionaire mi nisterie had voorgesteld. Komende tot den huidigen toestand en de miriisterieele crisis, wees spre leer er op, dat de sociaal-democraten door hun aanvankelijke weigering om ministerieele portefeuilles aan te ne men, de totstandkoming van de her vormingen, die zij zelf vurig wen- schen, algemeen kiesrecht en staats pensioen, in de waagschaal hebben gesteld. Met een beroep op het program, dat dr. Bos blijkens de openbaar ge maakte correspondentie aan mr. Troelstra had voorgelegd, noemde spreker de verantwoordelijkheid, die de sociaal-democraten op zich had den geladen, zwaar. Hij bestreed ver der de S. D. A. P. aan de hand van de bekende zinsnede in het concen tratie-manifest, en kwam op tegen haar bewering, dat de vrijzinnige partijen tot de hervormingen, die zij voorstaan, slechts waren gekomen onder hun invloed. Met voorbeelden bewees hij het tegendeel. Daarentegen verweet hij den sociaal-democraten, dat zij. soms ter wille van hun dog ma, hervormingen hadden tegenge houden. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat Groningen zou blijven een bolwerk van de vrijzinnigen, wat'het zoovele jaren geweest is. EEN STAKING. Gisterenochtend is een staking uit gebroken aan de Amsterdamsche As- phaltfabriek van de firma v. d. Berg en Victor, aan den Omval, omvatten de pl m .50 man. Een werkman aan deze fabriek was ontslagen, waarop 50 man staakten. Pers-Overzicht DE CRISIS. De „Gelderlander" geeft nog de volgende beschouwing van de derde phase. Wij zijn thans van de crisis de der de phase ingetreden. De eerste, de vorming van een vrijzinnig-socialis tisch kabinet, liep door de weigering der socialisten op een ijskoude mis lukking uit. Verbazing bij do vrijzinnigen Zij meenden eerst niet goed te hebben verstaan. Daarop verontwaardiging over het terugtrekken van hun bond- genooten. Dezen daarentegen verge noegd afwachtend, dat de concentra tie alleen de regeeringsverantwoor- delijkheid op zich zal nemen en de so cialisten buiten schot zal laten. Tweede phasede concentratie gooit er den boel bij neer en geeft de socialisten de schuld. Lange gezichten bij deze laatsten. Derde phasemr. Cort van der Lin den kreeg opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet. De socialisten doen hun uiterste best om te weten te komen, wat wel vorm en inhoud, de wezenlijke essentie van zulk een kabinet zal zijn. De treurigste van de drie phases is zeker wel deze. Het is aarzeling en weifeling aan alle kanten. Mr. Cort van der Linden, de kabinetsforma teur, houdt conferenties met de lei dende personen der concentratie, om dat hij niet weet, of hij op het socia listisch congres moet wachten alvo rens zijn extra-parlementair kabinet samen te stellen, en om te ervaren of zulk een kabinet nog zin heeft, als de socialisten niet meer weigeren portefeuilles te aanvaarden. De Concentratie weet niet, hoe zij haar prestige het minst laag zal hou den; door thans in eens allen om gang, elk gekonkel met de socialisten vaarwel te zeggen, om zoo op eigen energie en beleid vertrouwend tegen den rooden invloed op de vrijzinnige kiezers een dam op te werpen, ofwel door opnieuw aan Troelstra en de zij nen beide handen toe te steken om een program uitgevoerd te krijgen dat eigenlijk hel hare niet is. En de socialisten Hun positie is nog wel de minst aangename. Zij gaan een congres houden om te laten beslissen dat zij minister mogen wor den, terwijl men hun geen minister portefeuilles heeft aangeboden, erx niets er op wijst, dat hun die alsnog aangeboden zullen worden. H. M. de Koningin zal er zich toch niet toe leeneri enkel en alleen om de so cialistische kinderen zoet te houden, die met hun spelletje van „ik wil wel, ik wil niet, ik wil wel I" heel het land laten lachen om hun onbehol penheid thans opnieuw de socialis ten uit te noodigen, aan de totstand koming van een vrijzinnig-socialis tisch ministerie mee te werken. Trouwens de socialisten welen zelf nog niet, wat zij, of liever de meer derheid van de partij-conferentie, wel wenschen. Daarom moet eerst afge wacht worden, welk program de kabi netsformateur zal opstellen. Lijkt dat program op het program van de Con centratie, dan zijn er weer geen so cialisten in het Kabinet noodig en lean het extra-parlementair kabinet op denzelfden socialislischen steun re kenen als een concentratie-kabinet. We zien dus: de Concentratie is radeloos: voor de zooveelste maal hebben de socialisten immers roet in het eten gegooid, zoodat zij opnieuw partij moet kiezen en in dat partij kiezen een deel harer kiezers van zich zal vervreemden. De kabinets formateur wacht op de socialisten en dezen wachten op den kabinetsfor mateur, besluiten intnsschen dat so cialisten minister mogen worden als een extra-parlementair kabinet niet met een program komt, dat hen be vredigt. Heel het land wacht met spanning hoe we uit dien doolhof zullen geleid worden. Werkelijk de kabinetsforma teur, die allen zal weten te bevredi gen, mag een genie worden genoemd. UIT DE S. D. A. P. Mi\ P. J. Troelstra schrijft in „Het Volk" Grondslag voor een beslissing, als onze -Partij thans in zake intrede in een burgerlijk ministerie heeft te ne men, is de Parijscho resolutie. Deze resolutie laat die intrede slecats toe bij wijze van abnormali teit, wanneer de Partij verkeert in een dwangtoestand. Die dwangtoestand kan o.a. hierin bestaan, dat zij zonder die intrede het algemeen kiesrecht, door een ge mengd socialistisch-burgerlijk kabi net te verkrijgen, zou zien verloren gaan. Bij het vaststellen van onze ge dragslijn in de parlementaire crisis, door onze stembusoverwinning ge- schapen, moest aanstonds rekening worden gehouden met de mogelijke heid, dat deze dwangtoestand thans zou intreden. Daardoor-.was het onmogelijk, reeds bij voorbaat het standpunt in te no men, dat in geen geval ministerpor tefeuilles zouden worden aanvaard. Alleen eischte de Parïjsche resolu tie, dat slechts in het geval van uiter ste noodzakelijkheid een aanbod van soc.-dem. portefeuilles zou worden aangenomen. Zoolang een andere uitweg open bleef om het algemeen kiesrecht te verkrijgen, bestond die uiterste nood zakelijkheid niet. Daarom werd het aanbod van dr. Bos terecht geweigerd, nadat op Troelstra's vraag, of het zeker was, dat de vrijzinnige concentratie niet alléén wilde regeeren, met den door ons aangeboden steun, een ontken nend antwoord was verkregen. Daarom wordt, nu de vrijzinnige concentratie definitief heeft besloten, geen kabinet te vormen, de vraag der portefeuilles wederom door de Par tij overwogen. Daarom ook dient zij zich niet te kanten tegen een kabinet-Cort van der Linden, tenzij dit alleen mogelijk mocht blijken, door het algemeen kiesrecht (zooaLs dit voor mannen en vrouwen in hel program-Bos is opge nomen) geheel of gedeeltelijk te la ten vallen of door uitstel van behan deling in gevaar te brengen, Het ligt dus geheel in de gedrags lijn, ons door de Parïjsche resolutie voorgeschreven, dat de Partij zich in de nieuwe situatie wederom uit spreekt. Ware de vraag louter een be- gmselvraag, dan moest die tweede uitspraak dezelfde zijn als de eerste. Nu bet een feitelijke vraag is, n.l. omtrent liet al of niet bestaan van den dwangtoestand, kan de wijziging in den toestand wijziging van beslissing teweegbrengen. Dat Cort van der Linden een mi nisterie wil vormen, zonder genood zaakt le zijn om te steunen op de so cialisten, -maar zooals het „Handels blad" zegt, op de „gematigde elemen ten", doet de vrees ontstaan, dat niet slechts liet staatspensioen, maar ook het kiesrecht, van de baan zullen gaan, Tegenover een dergelijke regeering zou onze Kamerfractie zoo scherp mogelijk moeten staan. En zij zou de 38 vrijzinnigen, die zich tot het pro gram-Bos hebben verbonden, moeten bekampen als woordbrekers en trou- weloozen, indien zij Cort van der Lin den daarin steunden, hetzij door hem bij de vorming van zulk een „woord breukministerie", ais het „Handels blad" mogelijk acht, te helpen, het zij door zich in de Kamer erbij neor te leggen. Om dat echter te kunnen -doen, moet onze Partij op het oogenbiik, dat deze kabinetsformatie haar be slag nog niet heeft, gekregen, alsnog verklaren, dat de dwangtoestand aan wezig is, die haar dwingt, tot intrede in een kiesrechtministerie bereid te zijn. Alleen -daardoor toont zij -de vrij zinnige concentratie, dat er nog een ministerie is te vormen, hetwelk het program-Bos uitvoert. En zij schept daardoor voor de concentratie de ver plichting, alleen dan Cort's poging te steunen, als daarbij het program blijft gehandhaafd. Alleen zóó dwingt zij «te concentra tie. nu eens door de daad te doen zien, of haar eerste aanbod, geciaa.il op een oogenblik toen du „onvermij delijke noodzakelijkheid" nog niet bestond, ernst is geweest, dan wei een politieke manoeuvre tegen onze Par tij. Alleen zóó behoudt de Partij, indien ondanks alles het kiesrecht mocht verloren gaan, het recht, daarvoor in en buiten de Kamer opnieuw te strij den tegen allen, die het hebben ver raden. Alleen zóó kan zij, mislukt de zaak in de Kamer, voortgaan met een steeds feller wordenden strijd daar buiten. Alleen zóó kan de Partij toon en, zich de ontzettende verantwoordelijk heid bewust te zijn die in dit uiterste geval, nu het resultaat van een strijd van zestien jaren op het spel staat, op haar rust. De heer F. M. Wibaut Indien de gevaren voor het socia lisme van socialistische ministers niet zoo groot waren, dan was het aau- vaard-en dezer portefeuilles in deze parlementaire verhoudingen een goe de zet in het parlementaire schaak spel. Een zet waarmee kans was t© winnen. Doch voor gevallen waarbij eener zij ds voor liet prbletariaat groote ze kerheid bestaat belangrijke verliezen te lijden, anderzijds slechts de kans om voordeelen te behalen, is de Parij- sche resolutie niet gemaakt en niet toepasselijk, Deze heeft liet oog op ge vallen waarin niet de gevaren voor het proletariaat door het aanvaarden der regeering worden geschapen, doch worden afgewend. Deze heeft het oog op gevallen waarm de aanvaar ding niet een vraag is van kansreke ning, maar als noodlottigheid wordt opgedwongen. Er kan, wij erkennen het, een nood zakelijkheid zijn die dwingt de geva ren van met een burgerlijk kabinet regeeren voor de sociaal-democrati sche partij te trotsceren. Wij stellen dat de zekerheid hot kiesrecht te veroveren zulk een dwingende nood zakelijkheid zou kunnen zijn. Doch dfm moet minstens die zekerheid zekerheid zijn. In de gegeven politie ke situatie met slechts 17 sociaal de creten in een Kamer van tOÜ, met slechts 18 procent van de kiezers ach ter de cischen der arbeidersklasse is die zekerheid er niet, is er niet meer dan een wankele parlementaire kans. Om wankele parlementaire kansen echter trotseert de sociaaldemocratie de groote gevaren niet, deri strijd van het proletariaat geruime» tijd le v er- zwakken. Zoolang wij niet veel sterker zijn in het parlement en daarbuiten, zijn de gevaren te groot en de kansen le klein. De wankele mogelijkheid van sla gen van een burgelijk kiesrechtrninis- terie met socialistische ministers er in, mag de partij niet verlokken van koers te veranderen. EEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET. De Haagsche redacteur van 't A 1 g. Handelsblad schrijft o.a.: ,,lu onze bescho.u wing over de on zekerheid omtrent de opdracht ilio thans aan mr. Cort van der Linden is gegeven, herinnerden wij er aan, dat hij reeds eenmaal, enkele jaren geleden, door de Koningin was geroe pen tot het vormen van een extra parlementair Kabinet. Dc geschiede nis van destijds geeft misschien eeni ge aanwijzing omtrent de richting, waarin de heer Van der Linden zich thans beweegt." Daarna beschrijft bet I-lblcL het ver loop der crisis en vervolgt; Alleen staat echter wel vast dat destijds onder een „extra-parlemen tair kabinet" een gemengd kabinet werd verstaan. Wat evenwel thans natuurlijk niet noodzakelijk óók weer het geval be hoeft t© wezen. VRIJZINNIGEN EN SOCIAAL DEMOCRATEN. Over de Kamerverkiezing in Rot terdam I schrijft de NieuweRok t'erdamsche C t.: „De keuze bij deze herstemming voor den Kamerzetel in district I is, nu de vrijzinnige candidaat afgeval len is, voo.r de vrijzinnigen eenigs- zins moeilijk geworden. Ons althans verwondert het niet, dat er onder on ze geestverwanten eenige onzekerheid is ontstaan. De sociaal-democraten zijn gebleken, als het er op aankomt spijkers met koppen te slaan, en met kracht af te gaan op de hervormingen, die bij de algemeene verkiezingen op den voorgrond geschoven zijn, dé wa re broeders niet te zijn. Hetgeen hen in cLe laatste weken bovenal heeft ge kenmerkt, is eene buitengewone mate van aarzeling. Congres geen con gres wel congres; geen minister portefeuilles aanvaarden toch wel aanvaarden weer niet aanvaar den. Ze weten het zeiven niet. In één woord: van de kracht, welke noodzakelijk zal zijn, om de in hel vooruitzicht gestelde 'hervormingen tot stand te kunnen brengen, viel lot nu toe in het sociaal-democratische kamp nog geen spoor te ontdekken. Hel is alles bij groote woorden gebleven... waarmede men evenwel niet regeert. Daarom is het verklaarbaar, dat vele vrijzinnigen tegenover deze her stemming vrij onverschillig staan. Intusschen, wij voor ons zijn over tuigd, dat de vrijzinnigen er verstan dig aan zullen doen, de lijn der alge meen© verkiezingen consequent te blijven doortrekken. Zoolang de kans, dat in de komend© wetgevende perio de het kiesrechlvraagst.uk aan (le orde gesteld worden zal, niet geheel ver keken is en die kans blijft, o, i. on danks de houding der S. D. A. P. nog groot moeten de vrijzinnigen links blijven 'houden. Immers, van rechter mannen is voor eene bevredigende op lossing van het kiesrechtvraagstuk zeer zeker in het geheel niets te ver wachten.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6