NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang $To. 9245 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag li augustus i9is a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland v 1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 12 AUGLSTUS. Orgelbespeling in. de Groote Kerk, Van 12 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling De Kroon: Biosc. vooi-stelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert: Stadsnieuws Ontsporing. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur ontspoorde aan den Koninginneweg een der vernieuwde E. N. E. T.-wa- gens. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De Ceintuuxbaandienst on dervond belangrijk oponthoud. Schadeposlje. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeffc een bezoeker van. een café in de Koningstraat een stoel door een ruit geworpen. Dit was een dure worp, want de ruit kostte I GO. De Schouwburg. 't Rotterdainsch tooneelgezelschap gaf Zaterdagavond in den Schouw burg een goedverzorgde voorstelling van „De rechte lijn", 't mooie stuit van onzen oud-stadgenoot Fabric:us. De heer Tartsud gaf, als vervul lel de rhoofdrol (Wilke de Hond), mooi spel te zien, vooral zn stille spel was zeer verdienstelijk. Ook 't werk der andere tooneelspe- Tcrs was heel goed, vooral dat van den heer Nico de Jong als Bankdirecteur. 't Publiek de schouwburg was Vrij goed bezet toonde zich over 't, gebodeno zeer tevreden en was rijke lijk met applaus. Vooral na 't laatste bedrijf moest vele keeren gehaald worden. CONTROLEUR VOOR DRANKBE STRIJDING. Omtrent den werkkring van den Controleur van liet Consultatie-bureau voor Drankbestrijding, waarvoor een subsidie van f 600 is aangevraagd B. en W. praeadviseereu afwijzend valt mee te deelen, dat deze persoon o.a. degenen, die in de termen val len, om behandeld te worden, zou gaan opzoeken. Het eerste jaar van het bestaan van het bureau hebben zich 19 personen aangemeld en het tweede jaar 10. Dit getal moet grooter worden, meent het bestuur. De controleur zou daarvoor o.a. ge regeld de terechtzittingen moeten bij wonen om na te gaan welke beklaag den donr drankmisbruik tot hun over tredingen en misdrijven zijn gebracht en voorts toezicht houden op de per- 6ouen, die zich onder de hoede van het consultatiebureau hebben gesteld. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Do nieuwe Armenwet maakt herzie ning noodig van de verordening op het burgerlijk armbestuur. Behalve de wijzigingen, welke dooi de Armenwet noodig zijn geworden (voornamelijk bepalingen omtrent net onderzoek, dat aan de toekenning eon er ondersteuning moet vooraf gaan, het toezicht op de ondersteun den (de uitbestede personen daaron der begrepen) en betreffende het ge ven van voorloopige ondersteuning in de gevallen, waarin het verstrek ken van ondersteuning niet. zonder gevaar voor het leven of de gezond heid van den arme kan worden uit gesteld). zijn ook eenige wijaaeintren nniwebroclit. waarvan de wenschelijlc- hoid in de pvactijk gebleken is. Eenonderscheiding. Een onderscheiding viel den heer S. Klinkenberg, leeraar in handleeke- nen aan de IT B. S. alhier, te beurt, wiens inzending op de vier-jaarlijk- sche tentoonstelling te Arnhem (een fraai in teakhout gesneden Oehoe-uil) door 1L M. de Koningin werd aange kocht. TTAABL. DINER-VEREENIGING. In het halfinaandelijks-verschij- nerid orgaan van den Nederl. Coöpe ratieven Bond, vinden we vermeld dat dc Haarlemsche Coöperatieve Di- ner-Vereeniging geregeld vooruit gaat. Het getal geleverde maaltijden ging terug van 54034 tot 508G7, welke ver mindering moet worden toegeschre ven aan de opheffing van de gelegen heid tot gebruik van het middag maal Het totale verlies werd evenwel te ruggebracht van 1376.191/2 tot op 66.45. EXAMEN. Voor het examen Fransch 1. o. is geslaagd de heer J. Frankfort, te Santpoort. Geslaagd voor examen Fransch 1. o. do lieer D. de Vries te Velsen, en mej. A. J. ten Boom, te Haarlem. Geslaagd voor examen Gymnastiek l.o. de hoeren J. Schol en D. C. v. d. Waal te Haarlem. Voor examen handteekenen l.o. de heeron B. Heilcens te Haarlemmer meer en B. Hoogstraten te Haarlem. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken ITPOLDER. De lieer G. Lïevaaj-t, onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd tot hoofd eener zoodanige school te Tesse! 'Oosterend). Onweer. Rij een hevig on weder zïïn gisteren (Zondagmorgen) in den Noordei- 1J- polder twee paarden door den blik sem gedood. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door do Notarissen tleinsius en Hanedoes werden Zaterdagavond in Hotel de Beurs te Hoofddorp publiek geveild eenige Hectaren veldvruchten, afkomstig van de heerenboerderij Kraayveld, alhier. De veiling ge schiedde in 5 perceelen. De opbrengst was als volgt: 1. 3 1/4 M.A. tarwe, gekocht door C. Bruijns, alhier, voor.f 800. 2. 3 i/2 I-I..4. erwten. Gekocht door A. Groenen berg, voo.r f 535. 3. 3 1/2 H.A. liaver. Gekocht door G. Knibbe, alhier voor f 800 4. 7 H.A. tarwe. Gekocht door J. B. D'Bane, alhier voor f 2220. 5. 3 1/4 H.A. haver. Gekocht door G. Knibbe, alhier voor f 910. Brand. Zondagvoormiddag sloeg de bliksem In de boerderij, bewoond door den landbouwer C. A. v. d. Heuvel, gele gen aan den Sloterweg, bij den Kruisweg. De, bewoners waren allen ter kerk, zoodat niemand aanwezig was. De groote tas brandde geheel af, doch door de goede werking van de brandspuit, die spoedig ter plaatse was, werd het woonhuis behouden. Versch i llen de landbo uwgereedsehup pen, pl.m. 20.000 pond hooi, alsmede een partijtje gedorschte granen, gin gen verloren. Een kostbare dekhengst toebchoorende aan de Vereeniging „Sloterweg" kon nog tijdig worden gered. Verzekering dekt de schade. De burgemeester was gedurende den brand op het terrein aanwezig. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Donderdag 14 Augustus a.s., des voormiddags te elf uur precies. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeo- lingen. 2. Voorstel tot verkoop va:n een ge deelte gemeentelijk bouwterrein le Hoofddorp. SPAARNDAM. Het. Weekb'ad Schuttevaer mel.lt, dot het hoofdbestuur van de Schip- persvereeniging Schuttevaer een adres heeft verzonden aan de Hoogheemra den van Rijnland, met verzoek te be vorderen, dat te Spaarndam een sein- inrichting worde aangebracht, die c'c schippers tijdig waarschuwt of de sluizen geopend dan wel gesloten zijn. HILLEGOM. Mej. Baum, die sinds 6 jaar als te lefoniste alhic-r werkzaam is ge weest en met Augustus op verzoek eervol is ontslagen, werd door eeni ge abonné's van de telefoon vereerd met een blijk van waardeering. Haar werd een pendule aangeboden. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is, voor het tijd vak van 1 Sept. 1913 tot en met 31 Augustus 1914, benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden, G. Qua&L te Utrecht Is voor het tijdvak van 1 Sep tombe 1913 tot en met 31 Augustus 1914, be noemd tot leeiaar aan de Rijks 11. B. S. te Tilburg, G. E. Opstellen, te Lei den. Is 11. P. Cramer, controleur der grondbelasting te Arnhem, met ing. van 1 Nov., benoemd tot controleur dor grondbelasting te Dordrecht. Is aan den verificateur der inv. en nee. A. Louman, te Rotterdam, op verzoek, met ing. van 1 Nov., eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Is aan den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen P. P. E. Hoefnagels, te Arnhem op zijn verzoek, met ingang van 13 Sej>t., eervoi ontslag uit 's Rijks dienst verleend; zijn, met ing. van 1 Nov. be- noemd tot inspecteur der directe be lastingen. invoerrechten en accijnzen te Arnhem, P. C. van der Vliet, thans in gelijke betrekking te" Venlo, te Vc-n- lo, L. Kloosterboer, thans in gelijke betrekking te Harlingen. GEHEELONTHOUDING EN PLAN 1913. Vrijdagavond bad te 's-Gravenhage de vergadering plaats ter bespreking van de vraag wat in het belang van den drankstrijd gedaan kan worden ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsfeesten. Van do 22 uitgeuoodigde organi saties hadden 14 aan den oproep ge- vo:g gegeven. Voorgesteld werd om in. optocht op één of meer daarvoor gemonteerde wagens do ellende van den gebruiker en liet geluk van den onthouder aan schouwelijk voor te stellen. Algemeen werd het voorstel van de 'G. O. Tbcneelvereenigi'ng geappre cieerd. Evenwel kon de vergadering niet besluiten om naast bet perma nent comité (het Haagsch Drankvveer- comité) een tijdelijke commissie in liet leven te roepen, welke tot taak zou hebben de afwikkeling van boven genoemd plan, en werd, niettegen staande liet H. D. C. nog niets van zich had laten hooren in deze quaes- tie, toch besloten, dit lichaam op to dragen zich voor deze propaganda- golegenheid to ir.teresseeren. ONGELUKKEN. Bij het vertrek van trein 68, die om 3 uur 16 min. uit 's-Gravcnhage naar Amsterdam vertrekt, had op het sta tion S.S. een 12- a 13-jarige jongen, die huilen den kap het vertrek gade sloeg. zijn hoepel nam- den trein uit gestoken. Het speeltuig bleef haken aan een der portier-krukken, waar door de jongen, die niet losliet, werd meegesleurd en tussclien perron en trein geslingerd werd. 't Publiek meld de II. Ct, trachtte vergeefs door gil len en schreeuwen de opmerkzaam heid van den machinist je trekken. Een trein smid had de tegenwoordig heid van geest met levensgevaar tus sclien de rijtuigen te springen, om de luchttrein in werking te stellen en den trein te doen stoppen, wat hem spoe dig gelukte. De jongen werd daarop uit zijn benarde positie bevrijd, zon der dat hem eenig letsel was overko men. De N. R. Ct, meldt: Te Broekerhaven is het 7-jarig doch tertje van den heer I. Ekkcrman uit Bakhuizen, in een sloot gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde voor de wo ning van de grootmoeder, bij wie het kind met vacantia was te logeeren. Te Nederweert reed de 11-jarige B. met zijn rijwiel in de Zuid-Willems vaart en verdrenk. NED. CONGRES VOOR OPENBARE GEZÜNDHE1DSREGEL1NG. liet 18e Nederlandsch congres v oor openbare gezordheidsregeiing zal ge houden worden op Zaterdag 6 Septem ber te Scheveningen. TUSSCHEN DE CYLINDERS. Den 17-jrrigen fabrieksarbeider T. L. overkwam een ernstig ongeluk. In een noodlottig o ogenblik geraakte hij lusschen de cylinders der z g. droog- vilten in de papierfabriek der firma Van Gelder Zn. le Wormer en be kwam lievige verwondingen. Do on gelukkige is naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. SCHWEER BEY DER BECKE- ST1CHTING. Zaterdagmiddag had te Dieren de opening plaats van de Schweer bcy der Becke-stichting, gebouwd voor de diaconie der Xederduitseh Hervorm de gemeente, te Amsterdam. De stichting een tehuis voor ou den van dagen staat onder leiding van ds. Muller, le Dieren. GEDENKBOEK. Om haar 25-jarig bestaan te vieren heeft dc Ned. Heidemaatschappij een waardevol en belangrijk gedenkboek uitgegeven. H. P. BERLAGE. De bekende architect H. P. Berlage gaat Amsterdam metterwoon verla ten. De heer Berlage die bij de" firma Win. Müller en Co. is aangesteld als vast architect voor de uitvoering van groote werken, zal zich in den loop van het volgend jaar in Den Haag gaan vestigen, waar thans reeds een atelier voor hem wordt ingericht, dat in September door den architect zal worden in gébruik genomen. DYNAMIET-ONTPLOFFING. De ontploffing in de dorniniale mijn 6e Kerk rade met springstoffen had Woensdag plaats. Bij deze ontploffing werd, zooals we reeds meldden, de mijnwerker Kupers gedood. De man werd letterlijk van een gereten. Donderdag had opnieuw een ont ploffing plaats, waarbij de opzichter Sangers en de mijnwerkers Fischer en Vinders gewond werden. Sangers en Fischer hebben een hand en een oog verloren. Zij werden naar het hospitaal to Heerlen overgebracht. VERGIFTIGD.. Te noogerheide dronken de smid J. S. en zijn broer een glas bier in een koffiehuis op den Putschen straat weg. Als gevolg daarvan zijn beiden ziek geworden. Men vermoedt, aldus de Avp., dat hei bier getapt was uit een nieuwe bierpomp, waarvan de leiding niet voldoende vertind was. De smid S. is als gevolg van zijn ziekte overleden, de broeder is her steld. MINISTER COLIIN NAAR CHINA. Naar .-an de Tel. gemeld wordt, heeft de heer Colijn het plan. om eer lang naar China te vertrekken niet het oog op particuliere belangen. DE TENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO. In de vergadering der kweekersver- een i ging Naarder.-Bussum" werd be spreken het deelnemen aan de groote tentoonstelling te San Francisco ter gelegenheid van de opening Van het Panamakanaal. De heer Jac. Smits lichtte de verga dering in over de voorloopige plan nen, die op initiatief van den Ned. Tuinbonwraad en de regeeiiug zijn opgemaakt. De bedoeling der regeering is, dat alle onkosten van aanleg, verzending, onderhoud- enz. door haar zullen wor den gedragen, terwijl reeds het mooi ste gedeelte van den tentoonstcllmes tuin voor het hoofdgebouw, groot 1 11.A., voor Nederland is gereserveerd, doch dat de kweekers uit alle centra van ons land: Boskoop, Aalsmeer, Naaiden—Bussum en Oudenbosch, do benoodigde planten beschikbaar zou den stellen. Een billijke regeling zou daarbij ge troffen worden, zoodat voor alle deel nemers reclame zou worden gemaakt, terwijl de kosten niet op enkelen zou den drukken. Alle tor vergadering aanwezige le den betuigden hun instemming mel de voorloopige plannen en stelden on middellijk hunne kweekerijen ter be schikking der door de regeering en den tuinbouw raad te benoemen keu ringscommissie. ARBEIDERS IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Te Amsterdam is Zondag de jaar vergadering gehouden van den Ned. Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedïngindustrie en aanverwante vakken. Gewezen werd op de toeneming van 't ledental. In 't jaarverslag werd opgewekt krachtig te ijveren legen de huisin dustrie. Aan liet S. D. A. P. congres te Zwolle werd een telegram gezonden waarin de wensch werd uitgesproken, dat de eenheid in de partij bewaard moge blijven. 't Beleid van 't hoofdbestuur werd besprbken o.a. door den afgevaardig de van Haarlem Vervolgens werd naar de Courant meldt, overgegaan tot het behandelen van de ingekomen voorstellen en amendementen van den beschrijvings brief. Voorstel 3. van het hoofdbestuur, luidende: „Het congres machtigt het hoofdbestuur, in tijden van staking of uitsluiting ook in andere vakken van de leden, minstens gedurende 4 weken, een extra week contributie te heffen. Voor deze extra contributie wordt een apart stakingszegel uitge geven werd, nadat verschillende af gevaardigden hadden verklaard dat het voorstel moeilijk zal ziin uit te voeren, na- een verdediging van het hoofdbestuur en de afdeeling Amster dam. met 25 tegen 23 stemmen aan genomen. Ook liet voorstel, om het vakblad te vergrooten, ten einde liet meer dienst baar te kunnen maken aan de propa ganda, werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot hot verleen en van een subsidie aan de afd. Groningen van f 350. ten einde een bezoldigd bestuurder te kunnen bc-1 kostigen. Nadat nog aangenomen was, de vergoeding var: de penningmeesters van f 100 op f 150 te brengen,, en den bondssecretnris een tussclientijdsche salarisverhooging van f 52 per jaar werd toegestaan, werd het congres tot Maandag verdaagd, ONWEER TE AMSTERDAM. De Maandag Ct. meldt: Heel den morgen rommelde Zon dagochtend de donder, dreigend van verre. En legen half elf brak het los, een bui van belang. Het was een stortvloed, waaronder ■zich nu en dan hagelsteenen, groot als knikkers, mengden. Het onweer was ook geducht. Zoo sloeg de bliksem in het perceel Spaarndanimerdijk 99. De familie van drie hoog zat juist- aan tafel, toen het plaats vond. E«3n 13-jarige jongen werd getroffen en sloeg tegen den grond, terwijl in de kamer vrij veel schade werd aangericht De brand weer behoefde niet gealarmeerd te worden. De knaap werd naar het. Bin nengasthuis vervoerd, doch zijn toe stand bleek niet ernstig te zijn, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat de schrik hem parten speelde. In de Van Limburg Styrumstraat sloeg de bliksem op een der huizen, gelukkig zonder ongelukken te veroor zaken. Eenkele dakpannen werden weggeslagen. In do 2c Nassaustraat sloeg de blik sem ill eeai geveltop, die. daardoor op straat 'berecht kwam en bij den val de spiegelruit van den in die straat gevestigd en bakkers wi nel van gebrs. Janus vernielde, hetgeen belangrijke Bchu.de in de winkelkast veroor zaakte. Sport en Wedstrijden KON. NED. BOND VAN OL'D- ONDEROFF1CIEREN. (Men zie ook het 2de blad) Zondagsavonds had een uitvoering plaats in „Tivoli", wa.arna dos Zon dags de feesten werden voortgezet met een schietwedstrijd op de schiet banen van het fort de Bilt. Onze bekende Haarlemsche schut ter de heer P. H. Kluft, heeft zich ook in dezen wedstrijd weer kranig geweerd. Ilij behaalde in den perso- neelen wedstrijd den eersten prijs, pendule met candelabres, aangeboden door Mevr. Visser van Hazerswou- de, met 47 punten, was hoogste korpsschulter eveneens met 47 pun ten, en veroverde ook op de vrije baan de hoogste prijzen. De verdere uitslag is als volgt Groot geweer. .-uueeLmgeneere- pnjs zilveren medaille t an H. M. de Koningin, Haarlem, 209 punten, le pr. Rotterdam, 200 p.; 2de pr. Hilver sum, 186 p.; Le pr. Amsterdam,, 182 p.; 5e pr. Amersfoort, 173 punten. Groot geweer. Schietvereenigingen. Eerepnjs Wilhelmina, Zutphen, 204 punten, le pr. Rood Wit Blauw, Am sterdam, 201 p. 2e pr. Prins Hendrik, Dordrecht, 201 p. 3e pr. Majoor Bo wie r, Hilversum, 198 p. 4e pr. Gene- ruul van Merlen, Haarlem, 185 p. Buks. Afdeelineen. Eere-pnjs Amers foort, 468 p. le pr. Hilversum, 414 p. 2e pr. Amsterdam, 444 p. 3e pr. Haar leili, 4'27 p. 4e pr. Dordrecht, 408 p. Buks. Schietvereenigingen, I. Wilhelmina, Amersfoort, 473 p. 2, Generaal van Merlen, Haarlem, 438 p. 3. Nederland en Oranje, 424 p. 4. Majoor Botvier, Hilversum, 403 p. 5. Juliana, Eindhoven, 401 p. In den personeelen wedstrijd wer- der nog prijzen behaald door de hoe ren F. I'. llekker, de 8e met 43, L. do Raad de lie met 42, B. J. Bots de l ie met 40 en J. Bouwman de 15e niet 40 punten. Vliegen. ISM DEN—A MST ERD AM— PARIJS. Lovaaseor, welbekend bij de Am sterdammers, is Zaterdagmorgen om streeks half zeven in het IJ gedaald bij dó graansilo's. Ongeveer 10 minu ten bleef de vliegmachine op het wa ter, vervolgens steeg J»ij op, na ben- aine ingenomen te hebben en ver «hveeo uit het gezicht. De aviateur was van plan, om in één dag van Einden naar Parijs te vliegen* dat is een afstand van 1100 K.M. Levasseur's vliegmachine was het, die de IJnuiidenaars Zaterdagmorgen boven het dorp zagen. Crcicket- SCHRODER XI—GRIMSBY C. C. (Vervolg). Onmiddellijk na den lunch legt Schroder het hout er op. Vink no el kaar 2 vieren brengen den toeschou wer in verrukking. Van 3 voor 35 brengen deze twee den stand op 4 voor 103. Dan gaat Schroder (20) nl. clean bowled door Jefferies. In den zelfden over neemt deze Engelschman dan helaas het wicket van Rincker. Deze speler had 58 gemaakt, in uitnomen- den stijl, zonde eenige knns te geven. Zijn innings zijn 2 zessen, 1 vijf en (5 vieren, en er moeten nog 32 runs ko men om te winnen. Mesch en Te Roux komen te zomert. De laatste slaat 2 vieren en 2 singles en is dan howled door .Tefferies. -fou- bert. gnat op don tweeden bal 1. b. w. Jefforiee. De stand is 7 voor 118. Mesch gaat op 121 en Grootmever op 123. Dan komt de laatste man, Bollee, in. Er zijn slechts 13 runs te maken. Hoewel Bollee zijn best doet en o.m. oen i slaat krijgt bet Schröder-elftal juist 3 runs to weinig. De innin-'s sluit voor 133 De Engel3chen winnen dus met '1 A t li 1 e t i e k. GRIJSEELS WINT IN DUITSCIT- LAND. Grijseels slaagde er bij de interna tionale atbletische wedstrijden te Du ren in, om de 400 nieter te winnen, terwijl bij op den 100 nieter tweede word. na in zijn serie den Belgischen kampioen Freddy geklopt te hebben (Ct.) Gemengd Nieuws DE TWEEDE REVOLUTIE IN CHINA. In de „Köln. Ztg." vindt men van de hand van haar correspondent te Shanghai een belangwekkend opstel over de wording, het verloop en hel waarschijnlijk spoedig te verwach ten einde van den tweeden opstand in de Janglse-vallei, waaraan de Tel, dg volgende passages ontleent: Toen Yuan-Sji-Kai in den herfst van 1911 door dc Mandsjoe-dynastie aan het hoofd der regeering was ee- roepen, verklaarde hij, dat China, wanneer het niet meer door de Mand sjoe dynastie geregeerd zou worden, in een draaikolk van binnenlandsche onlusten geworpen zou worden, waar uit hel binnen de eerste tien jaren niet tot rust zou komen. Het Clii- neesche volk, zoo zcide hij, was voor minstens zeven tienden overtuigd monarchistisch en kon zich een rijk zonder keiczr in het geheel niet voor stellen. Deze verklaringen, afgelegd aan vertegenwoordigers van Engelsche en Anierikaansche bladen, hebben dc uitwerking, die Yuan-Sji-Kai er van verwachtte, totaal gemist. De weliswaar internationale, maar sterk on-der Engelschen invloed staande. Handelskamer te Shanghai besloot pressie op de banken uit te oefenen, opdat aan de regeering te Peking geen leening zou worden toegestaan, om haar aldus le beletten, van haar ontwijfelbare militaire superioriteit tegenover de revolutionairen gebruik te maken. De Engelsche consul-generaal tt Shanghai, Fraser, die tot belooning voor zijn toenmalige houding, thans si r Everard Fraser beet, was de ziel der beweging in Shanghai, die de z. g. „strikte onzijdigheid" uitvond, d. w. z. liet ontzeggen van allen steun aan de wettelijke regeering te Pe king. En de internationale handelska- mer te Shanghai, benevens tallooze Engelsche en Anierikaansche parti culieren zonden telegram op tele gram naar Pekiug, waarin er op werd aangedrongen, dat de Alana- sjoe-dynastie moest aftroden. Zonder geld kon het Noorden zijn militaire meerderheid natuurlijk niet doen gelden, en zoo was Yuan-Sji-Kai gedwongen geheel andere wegen in te slaan, om de rust in het binnen land te herstellen. Ilij voegde zich met groote handigheid in het onver mijdelijke. Zijne troepen, die bij ie der gevecht niet de slecht uitgeruste en nog slechter gedrilde revolution- naire troepen de zege behaalden, liet hij na de bestorming van Hanjang halt houden, zonder het weerloos aan hun voeten liggende en door 3i- Yuang-Hung reeds ontruimde Wu chang te veroveren, en Nanking liet liij, zonder den dapperen verdediger dier stad, Tsjang-Sun, te ontzetten in de handen der revolulionnairen vallen, die kort daarop in die stad hun revolutionnaire regeering uit riepen, waarna hij met deze de vre desonderhandelingen aanknoopte. Het gelukte hem, de Mandsjoe-dy nastie tot aftreden te nopen, in Li- Yuan-IIugn zijn sterkste» steun in het Jangtse-dol te erlangen, en een overeenkomst met de Nankingscha

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1