NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9246 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1913 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PEI* DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J lAJ Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—eike regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) j-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per^post^door^Nederland1.65 V iP* 5° CtS' V°°r 3 plaatsingen a contant- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Vo, Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 53» B de omstreken en franco per post - „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEERE800R1. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 13 AUGUSTUS. Muziek in den Hout. Gemeenteraadsvergadering. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Thealer: Biosc. voorstelling. St. Buvo, Smedestraat: Biosc. voor stelling. Velsen: Gemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws OEFENINGEN IN DE STELLING VAN DEN HELDER. Heden vertrokken de kolonel Ohr. Vau -Spongier, de majoor Van Wee- ren en de kapitein-adjudant C. Webb, naar Den Helder om aldaar deel te nemen aan kaderoefeningen, te hou den onder leiding van den vice-admi- raal Koster, commandant in de stel- 'ing van Den Helder. WERKELIJKE DIENST. De reserve tweede-luitenant W. J. Gerber van bet 10e reg- inf. is tot het volbrengen van den verplichten wer- kelijken dienst alhier onder de wape nen gekomen tot 30 Augustus a.s. BBEESAAP. Hedenmorgen te 7 uur vertrok het le bataljon van bet 10 reg. inf. al hier per spoor naar Velsen, ten einde onder leiding van den majoor P. M. Vogelsang oefeningen te houden op liet in de nabijheid van IJmuiden ge legen terrein „de Breesaap". De terugmarsch vandaar naar het garnizoen werd te voet afgelegd en van Santpoort af werd de troep door de muziek begeleid. AFKEURING. De korporaal J. Ruig van de Xe in fanterie brigade is door den minister van oorlog uit den militairen dienst ontslagen uithoofde van buiten den dienst ontstane lichaamsgebreken. Aan genoemden korporaal is een gra tificatie van f 25 toegekend. COMMANDO. De kapitein C. J. A. Kruyt van Let 10e reg. inf. zal gedurende de afwe zigheid van het korps van IS—23 Augustus a.s. worden belast met het commando over het detachement, dat in de infanteriekazerne alhier zal achterblijven. Muziekuitvoering fn Den Hout op Woensdag 13 Augus tus. Programma: 1. Freundschaft Marsch, Berger. 2. Ouverture Hans Heïlimg, Marsckner. 3. La Vaquo, Valse, Metra. 4. Caprice Ilalienne, Tschuikowsky. 5. Sarafan, Russi sche ouverture, Erich. 6. Kaiser Parade, Eilenberg. 7. Hereinspa- ziftrt. Wak/er, Ziehrer, 8. Fantn.isie aus Die Herren von Maxim, Hollan der. BEZOEK TENTOONSTELLING. Maandag (laatsten Kermis-Maan- dag) was aan het personeel van de Haarl. Machinefabriek aangezegd, dat zij een bezoek Iconden brengen aan de E.N.T.O.S., ten toonstelling op scheep vaartgebied te Amsterdam. Door een aantal leden van het per soneel werd daarvan gebruik ge maakt. Ongevallen. Gisterenmorgen om half 9 werd een meisje dooi- een wielrijder aangere den. Een lid van de Roode-Kruis- Lransporteolonne verleende hulp. Het ongeval was goed afgeloopui. Het meisje had alleen ontvelling aan de knie en een kneuzing aan den bo venarm. Gisterenavond omstreeks 11 uur had N. W. uit de Vooruitgang straat, op de Rodelbaan het on geluk tegen een voorganger aan ie botsen, waardoor hij een beenbreuk bekwam. Door een lid van de Roode- Kruis-transportcolonne werd het been .gespalkt, Vervolgens werd de patiënt in de rij wiel bran card der Roode-Kruis- transportcolonne naar ihet St. Elisa- beths-Gasthuïs overgebracht, waar hij ter verdere verpleging werd opgeno men. Staking van don tramdlanst. Wegens een defect aan de machine in de remise aan de Leidschevaart, waardoor geen stroom kon geleverd worden stonden hedenmorgen om 9 uur op de Ceintuurbaan, Haarlem— Zandvoort en HaarlemBloemendaal allo wagens van de E. N. E. T. stil. Alleen kon van Haarlem naar Amster dam en omgekeerd gereden worden, daar de wagens op deze lijn stroom krijgen van de Remise te Halfweg. 1-Iet aantal passagiers van Amster damZandvoort was juist hedenmor gen noga! groot. Die om 9 uur alhier aankwamen, zijn nog naar Zandvoort vervoerd kunnen worden: maar ce- genen «lie om 9.45 naar Zandvoort moesten vertrekken, zaten om 11 i ur aan den Koninginneweg in de tram. Dit waren voor het meerendeel pas sagiers voorzier van retourbiljet Am sterdamZandvoort. Later op den ochtend kon men op de lijn naar Zardvoort stroom Ïïri.i-ren door overschakeling van den stroom uit descent rale te Halfweg op de liin naar Zandvoort. Maar er moest met beperkten dienst gereden worden. Op de lijn naar Bloemendaal waren juist de trams naar Haarlem en Bloe mendaal afgereden. Beide waren nog maar een paar honderd meiers ver, toen de stroom ophield. Met atax en per rijtuig gingen velen vanmorgen naar Haarlem, anderen gangen 'wandelen, 't IVas ook mooi weer. Ook in de stad gaf het niet-rijden van de trams een heele stagnatie. Overal aan de halten stonden mop perende passagiers, «lat die tram weer zoo lang uitbleef. Maar eindelijk ging men dan toch loopen, of, als dat kon, met de N. Z. H. T. Omstreeks één uur was het gebrek een defect aan de. zuigleiding ver holpen ep kon de dienst weer lier- vat worden.. Tilly Koenen. Vrijdagavond 15 Augustus a.s. zal de begaafde alt-zangeres Tilly Koe nen haar jaarlijksch kerkconcert ge ven in de Groote Kerk, als steeds met medewerking van den bekwamen or ganist "Louis Robert. Uitstapje. In het begin van de volgende week zullen de leden van liet kinderzang koor „Vooruitgang"'1 onder leiding van hun onderwijzer, den heer Dan- kelman, een uitstapje maken naar Bergen bij Alkmaar. Jubileum. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer P. J. Heere in betrekking kwam bij de firma -T. P. Karthaus al hier. Door bijzondere omstandighe den kon dit feit slechts in huisel ijken kring herdacht worden, waar de ju bilaris clan ook vele blijken van be langstelling mocht ontvangen. ORGELBESPELING o,p Donderdag 14 Aug. 1913, des nam, van 2—3 uur, door den lieer Louis Robert. Programma: 1. Canzona, J S. Baclh. 2. Concerto d kl. t, Cr. F. Handel, An dante, Air, Adagio Fuga. 3. Pastoral- Sonate, (der Se Psalmton), J. Rhein- berger. a. Pastorale, b. Intermezzo, c. 'Fuga. 4, Pastorale, Cés. Franck; 5. Andante grazioso, Gast. Dethier (Ancient). 6. Toccata, C. F. Hendriks Jr. Zwerasc h ooi. Temperatuur van het wafer: Hedenmorgen 6 uur: 61 gra«Ien. Hedenmiddag 12 uur: 62 gradon. De rietdekker Tfh'.diens vrouw en dochter, wonende te Haar- lemmerliede, «iie op den straatweg lusschen hier en de Liebrug jL Vrij dagavond door een auto werden aan gereden, en daarbij verschillende kwetsuren beliepen, zijn nog onder geneeskundige behandeling. De aan geboden geldelijke vergoeding is door Tli. aangenomen. Niettemin is een onderzoek ingesteld, wijl het nummer der auto bekend is. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Lubbers, Heerensingel 131 B, een konijn; J. Exel, Gedempte Oude Gracht 13, een sabelkwast; Mevr. Op 't Einde, Nieu we Gracht, een zwarte kat; P. Tit, Ur- sulastraat 3 zwart, een herdershond; W. Laan, Asssndelverstraat 40 a, een damestaschje; B Willemse, Clercqstr. 153, een riiwielpomp; J. Tellekamj), Schotel'weg 114 rood, een oorknopje; S. Hoogland, Fabriciusstraat 24, eeni- ge kleine pihoiographieén; C. v. Tie nen, Frankenstraat 9, een horloge m. ketting; Bureau van politie, een on-, derstuk van rijwiellantaarn. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Rijksveldwacht. De brigade der rïjksveldwadht al hier, heeft met 1 Augustus 1.1. een belangrijke wijziging ondergaan. Ze is nl. gesplitst waardoor een elf- slandige brigade Roelofarendsveen is gevormd. Als hoofd dezer brigade is benoemd de brigadier Bodaan, reeds eenige jaren aldaar gestationneerd. Deze nieuwe brigade zal omvatten de gemeenten Aalsmeer, Leimuiden en Aikemade, welke plaatsen nu van de brigade Haarlemmermeer, waar onder ze vroeger ressorteerden, zijn afgescheiden. Bovendien is het nog de bedoeling, dat er onder de nieuwe brigade een standplaats van een rijksveldwachter bij zal komen, nl te Rijpwetering. Voor de brigade Haarlemmermeer zal deze splitsing een belangrijke ver betering blijken te zijn, daar vroeger deze brigade door haar zeer groote uitgestrektheid, wel wat te veel om vattend was. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Meubilair raadszaal. 13. en W. vragen een crediet van f 750 voor aanschaffing van nieuw meubilair voor de raadszaal.. Ligger.. B. en \V. ra-a gen een crediet van hoogstens f 500 Voor het opmaken van een ligger der aan schouw onderwor pen wateren, eu stellen voor voor dit werk een raadscommissie van bij stand te benoemen. Opdracht van werkzaa m- heden ten behoeve van den reinigingsdienst. Bij beschikking van 30 Juni 1913, No. 33 is bij B. en W. ingekomen de beslissing van H. M. de Koningin op liet beroep van B. en W. tegen de door Gedeputeerde Staten van N'oord- Holland verleende vergunning voor liet oprichten van een vuilnisbelt op een terrein, gelegen aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal. Daar bij deze vergunning is be paald, dat met 1 Januari 191 f deze inrichting in gebruik moet zijn geno men en mede naai- aanleiding van de gehouden besprekingen in den Raad, stellen B. en W. thans den Raad voor hen te machtigen: a. de levering der benoodigde ijzer en betonwerken, na gedane prijsopga ve op te dragen aan hen, wier aan- bie<iing Burgemeester en Wethou ders het meest aannemelijk voorkomt; b. de overige werken als grond-, tammer- en schilderwerken in eigen helleer te doen uitvoeren. Grondaankoop. B. en W. stellen, voor: a. aan te koopen van Gebr. Ger uits te Vélseroord een perceel grond kad. bekend gemeente Velsen Sectie M No. 210 ter grootte van 5 H.A. 48 A. 16 c.A. tegen den prijs van f 0.90 de c.A. b. in beginsel te besluiten de onder a genoemde terreinen als bouwgrond in exploitatie te brengen; c. B. en W. uit te noodigen een voorstel te doen over het in erfpacht uitgeven der beschikbare gTonden; d. aan te gaan eene geddleening van f 50.009, af te lossen in 75 jaren. Dispensatie Werklieden- reglement B. en W. stellen voor, den werkman bij de gemeentereiniging J. Schotvan ger ontheffing van art. 3 van het werkliedenregieinent te verleenen en hem in vasten dienst aan te stellen op liet minimumloon van f 12. HALFWEG. Aanhouding. Door de politie alhier is aangehou den zekere v. d. V. uit Amsterdam, wegens aldaar gepleegden diefstal van lood enz. De man is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 14 Augustus 1913, des namiddags 7 1/2 uur. P"'iihen van behandeling: Ingekomen stukken en rnc-dedeelin- gen. Aanbieding Gemeenterekening 1912. Intrekken Raadsbesluit van 23 Ja nuari 1913 no. 5 terzake rioolbelas ting. Gebruikmaking zolder school C. Onbewoonbaarverklaring van twee huizon. Verordening Burgerlijk Armbestuur .Verordening Bureau van den Burger lijken stand. Kohier schoolgeld, scholen A. en B. Door de polilie alhier is aangehou den en naar zijn woonplaats Amster dam terug gebracht, de minderjarige W. B., «iie alhier in de duinen zwer vende werd aangetroffen, en ver klaarde weg te zijn geloopen, omdat zijn patroon hem den dienst had op gezegd. Aangekomen vreemdelingen. T. Levituus, Amsterdam, Rredero- deslraat 26, 4 p Fam. Witoondt, idem, Dr. Smifetraat 7, 6 p. Fam. Süs idem. idem 7 p. W. Hermsen. idem, 3 p. Mej. De Voog«l, idem, Bvederodestraat 61, 1 p. Mej. Cal, idem, idem, lp. Mevr. Harm, id., Stationsstraat 8. 2 p. E. Dahlman, idem, idem. 2 p. G. de Raadt, Mop- pel, Zandv.laan 14, lp. Fam. ITzerman. Amsterdam, Schoolstraat 3 4 p. R. Jczeph, Wiesbaden, Bur gemeester F.r.gelbertsstraat 3, lp. P. Ivak-Wilkens, Den Haag, Villa Amalie. 7 n S. Léon. Parijs, Hotel d'Orange, 2 p. Baronesse Do Ilarilenbroek de Lackhot, Jutphaas. id., 2 p. M. Katser, Weenen. id. F. Ralïru, Keu len, id., 2 p. A. Mayer, Neurenberg, id., 6 p. Mevr. Maurer, Berlijn, id. IJMUIDEN. ONTRUIMING OP GROOTE SCHAAL. De liewoners van de huizen over de nieuwe slu.is te IJmuiden hebben al len aanzegging gehad, dat met het oog op de te maken nieuwe schutsluis alle woningen ontruimd moeten wor den. Voor deze menschen is het ongerief uiterst groot, omdat ia IJmuiden toch reeds woningnood heersdbt. Pers-Overzicht DE PERS OVER HET SOCIALISTENCONGRES. (Men zie ook ons Tweede Blad). De T ij d schrijft onder den titel „Roodc harlequinade"': „De bekende Fransche schrijver Sardou heeft in zijn te weinig go- speelde „Rabagas" een Fransch volks menner ten tooneele gevoerd, die door allerlei kunstgrepen zich een xevolu- tionnaire partij wist te scheppen. Toen hij het eindelijk zoover had, dat hij met twee kornuiten een drieman schap had gevormd, dat zich aan het hoofd van de nieuwe Republiek zou plaatsen, was hij handig genoeg om successievelijk zijn beide mede-con suls te deen vallen, zoodat hij ten slotte consul-alleen was. De slimmerik had echter niet gemerkt, dat hij in het net zat van eon nog slimmere vrouw, een fijn-geslepen hofdame, die er in slaagde, zijn geheele omwente- lingsplan in duigen te doen vallen. Het gordijn valt onder het hoonge lach der omstanders en de man, die geslingerd was geweest tusschen de kwade en goede kansen van zijn op zet, hoort zich bij zijn val de vlijmen de woorden toevoegen: „Het is nu niet meer „Leve Rahagas... het is niet eens meer „Weg met Rahagas... we zeggen enkel: „Bonjour mijnheer Ra- bagasl" Als de heer Troelstra «lat tooneel kent, don moet hij het zich te Zwolle wel herinnerd hebben. Niet alleen hij zelf, maar zijn geheele partij heeft op het partijcongres een buiteling ge- maait, die eensklaps haai- ware be- teekenis voor het geheele volk heeft doen uitkomen." Het blad besluit: Voor den heer Troelstra is het ge beurde een débécle. Het roer is hij kwjjt en hij heeft zijn tweede 1903 be leefd. Het rijk van dien Rabagas loopt ten einde, en wij hooren het ai: „Het is nu niet meer „Leve Rabagas"... het is niet eens meer „Weg met Raba gas"... we zeggen enkel „Bonjour mijnheer Rahagas!" Dé Residentiebode: ,,'t Zij men vóór de portefeuilles was, 't zij er tegen, in elk geval moest men schade lijden. Hoe zal men nu de duizenden en duizenden niet-socialis- tisclie kiezers, maar bijloopers der S. D. A. P., zoet houden, die men heeft gepaaid, dat men hun het algemeen kiesrecht en staatspensioen zou be zorgen, en die men nu schandelijk in den steek laat? Zij zullen het de S. D. A. P. op hun beurt doen. Mogen zij tevens uit deze affaire geleerd heb ben, dat de sociaal-democratie dubbel spel speelt. Zij volgt het parlementai re stelsel en verwerpt de portefeuil les. Welnu, dat is niets minder dan misleiding. Of het een óf het ander. Wil de S. D. A. P. verbeteringen of wat zij er voor houdt nastreven door middel van het parlement en de ver kiezingen, goed, maai- dan heeft zij ook de gevolgen van «lie verkiezingen te aanvaarden. Wil zij dit laatste niet en laat zii anderen, in casu de libera len die gevolgen alleen opeten, dan ga ze liever terug tot haar oorsprong en negcere het parlementaire stelsel. Op straffe van grooien afval in haar gelederen, zal ze hebben te kiezen of te deelen". Het Huisgezin: „Men ontkomt niet aan het feit, dat het votum van het congres zich tegen do personen van het partijbestuur heeft gekeerd, dat het is een duidelijk uitg«isproken blijk van wantrouwen in het beleid der leiders. Het congres heeft Troelstra, Vliegen en Schaper verloochend, Troelstra vooral, den primus inter pares, die als een tol gedraaid heeft. Het congres staat lijnrecht tegen het beleid van 1-Iet Volk, Het Volk van vandaag wel te verstaan, want Het Volk vnn acht, dagen terug was het. met het congres volmaakt eens. De heer De Roode moet nu de leider van Het Volk worden, evenals de heer Wibaut den heer Vliegen van zijn voorzitterszetel moet verdringen, do heer Mendels den heer Troelstra ont tronen als president der Kamerfrac tie". Sport en Wedstrijden Zeilen. ZEILWEDSTRIJDEN VOOR IJMUI DEN OP 6 EN 8 SEPTEMBER. Naar wij vernemen, beloven de in schrijvingen voor de internationale zeilwedstrijden op de Noordzee van de Kon. Ne«l Zeil- en Rceivereeniging zeer belangrijk te zullen zijn. Dank zij de bemoeiingen van den voorzitter der Vereeniging, jhr. W. Six, die na vcor- lcopige besprekingen in Londen eu Hamburg, sedert gedurende de Kie'er Woche te Kiel en gedurende Cowes- wcek te Cowes gelegenheid heeft ge vonden de eigenaren van de meest op den voorgrond tredeOde racejach- ten te spreken, kan nu roads gemeld worden, dat werkelijk buitengewoon interessante wedstrijden zullen wor den gehouden, die voor die in Kiel en Cowes in geen enkel opzicht behoeven onder te doen. De groote schoenerklasse, de 19 -ue- (eiidas.se, de 15 meter- en de 12 meter klassen zullen alle schitterend bezet zijn, enkele zelfs nog beter dan tot boden in het buitenland het geval was. Luchtvaar i. NIEUWS VAN LEVASSEUR. Levasseur, die te Amsterdam Za terdagmorgen om half zeven benzine en olie innam en omstreeks 7 uur ver der vloog, is omstreeks 10 uur te Os- tende gedaald en van daar om half twaalf weer vertrokken. „Le Petit Parisïen"' deelt mede dat de Franschman langs de kust verder vloog, ntaar bij Berck-Piage in zee viel. De reddingboot werd op hem af gestuurd en deze bracht de beide vlie gers en het toestel veilig aan land. JAN OLIESLAGERS. „Jan Olieslagers, de „Antwerpsche duivel", gaat zijne vluchten herne men, vertelt het „Hbld. van Antwer pen." „Ziedaar een nieuws dat velen zij ner bewonderaars genoegen zal doen. Jan Olieslagers die vele maanden van het vliegen weerhouden werd, tenge volge van eene kwetsuur aan de lui ie, in Frankrijk opgeloopen, en waar voor hij zelfs in St. Camilliusgesticht ecno pijnlijke operatie onderging en er weken rust moest nemen, is thans zoo goed als geheel hersteld en heeft nu zijn voornemen te kennen gegeven opnieuw tot de vliegerij over tc- gaan. „Olieslagers, «lie zijne vliegtuigen verkocht had, zal zijne vluchten lier- nemen op den Blériot van zijn broe der Max. Dit vliegtuig ligt nog te St. Job, doch hij hoopt toelating te verkrijging om den militairen hangar van 't Wilrijksche plein te mogen be zigen om er zijn eendekker te bergen. „llij zal zich dah toeleggen op het bemachtigen van de schaal Wolfors voor het Belgisc-h hoogterecord. „Jan Olieslagers, die eens wereld recordman der hoogte was, zal in zijne poging veorzeker wel geluk ken". Waterpolo. DE KIKVORSCHEN IN DUITS CU- LAND. Een combinatie van eenige A. Z.- en D. J. K.-leden is onder do bena ming van „De Kikvorschen" een tournée gpan maken in Duitschland. Twee wedstrijden zijn aldaar ge speeld, een te Duisburg tegen de Ama teur Schwimmclub „Duisburg", waar tegen verloren werd met 8—3 en oen legen de Essener Schwimmclub, waar deze Kikvorschen zich de meer deren toonden, door een 23 overwin ning. De Hollandsche polo-spelers waren vol lof over hun onthaal bij de Duitsche zustervereenigingen. Cricket. DE COMFET1T1ESTAND. Die is in de ie klasse: Gesp. Gew. Verl. Punt, Roocl en Wit 10 9 1 18 s-Gr. C. C. 9 7 2 U C. C. 9 G 3 12 Volharding 10 4 G 8 Hermes 10 4 G 8 Haarlem 10 3 7 l Hilversum S 0 8 Binnenland ONDERVINDING VAN DE HUIS HOUDSCHOLEN MET BETREKKING TOT DE VOLKSVOEDING. De aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bevat een overzicht van «ie on dervinding, welke aan de huishoud scholen is verkregen omtrent de be reiding ca gebruik van volksvoedsel. Vooreerst biïjkt daaruit, dat er in ons land 23 instellingen bestaan, dia zich onder den naam van huishoud scholen, kookscholen of onder ando ren naam, bezig houden me: hetere begrippen onder ons volk te versprei den omtrent de voeding. Omtrent de volksvoeding wordt vermeld, dat er een vrij groot aantal voiksmaaltijden samen te stellen zijn, die, tegen niet te hoogen prijs, voldoen aan «le eisclien van voedzaamheid en smake lijkheid. Zij zijn in hoofdzaak te vin den in een door mcj. Wittop Koning samengesteld boekje, getiteld „Ba rekende volksmaaltijden". Op de vraag, hoeveel eiwit, vet- en koolhydraten noodig zijn voor een voedzomen maaltijd, is door de moes te instellingen opgegeven 50 gram el- wit, 30 411 grain vet en 150 a 200 gr. koolhydraten. Naar de meaning van de Haagsche Huishoudschool kan als gemiddelde hoeveelheid voor den vol wassene aangenomen worden i:i hel middagmaal noodig te zijn 50 gram eiwit, 4*9 grarn vet en 150 g-ram kool hydraten. wanneer ten minste aan de broodmaaltijden pl.m. 600 gr. brood met 150 gr, margarine gebruikt wor den. De prijs voor een stamppot met een of andere groente bedraagt al gauw 14 a 16 cents; voor een ..visch stamp pot" rekent men 111,-2 ct. voor een „stamppot met paardenvleesch" IJ 1 'i ct. per jiersoon. De tegenzin, welke non veelal on der een doel van het volk, vooral on der de stadsbevolking, bestaat tegen het gebruik van erwten en boonen. zal, wanneer de flauwe smaak der boenen verbeterd wordt door uitge braden spek, uien- of speksaus, naar haar oordeel van de meeste instellin gen verdwijnen. Varkensvleesch. waaronder ook worst en spek. blijkt van de goedkoops vleeschsoorten la t meest in den smaak van ons volk te vallen. Ook het vooroordeel legen hol gebruik van panrdenvleesch schijnt af te nomen, evenals het vooroordeel tegen goede tuarsariue en tao terne! k.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1