NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31c Jaargang Mo. 9248 i ii Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donöepdaCt 14 augustus I9i3 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERÏENTIÈN: PEE* DRi£ maanden: ifejL ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.2U a Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1-30 Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.fo 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. CtiUustreerd ZorSagsblad, voor Ha'arlem I I I I I I I I I I l Ó31X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaaiTelefoonnummerderRedactie600enderAdminIstratie724. Uitgave der Vennootschap Loureos Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buïtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teïephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. Concert Tilly Koenen in do Groot© Kerk. Do Kroon,, Biosope voorstelling. St. Bavot Smedesbraat. Bios. Voor stelling. rApollo-theaitei\ Gr. Markt. Voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt. Voor stelling. Stadsnieuws TILLY KOENEN. Op het kerkconcert, dezer dagen in de Groote Kerk te geven door Tilly Koenen, met medewerking van Louis Robert, zal het volgend programma worden uitgevoerdLiederen van Bach, Handel, Schubert, Dubois, Ver di. Kopp, Reichardt en Dijkes, en or gelstukken van Bach, Handel, César Franck en Enr. Bossi. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In dc week van 6 tot en met 12 Au gustus zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van typhus en febris lyphoi- dea, 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. Te Zandvoort 1 ge val van diphtheritis. Jubilé. Den 16en Augustus a s. herdenkt de heer C. van Meerten, assistent der Posterijen alhiei*, den dag dat hij vóór 25 jaar bij dien dienst werd aange steld. waarvan hij ongeveer 20 jaar aan liet postkantoor alhier op bureel Fakketpost werkzaam is. Het zal den humanen en bereidw.il-, ligen ambtenaar, die tevens redac teur is van het orgaan van den Adsis- tentenbond, dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. DE BAKKERIJ-TENTOON STELLING. De Bakkerij-tentoonstelling, die de volgende maand bier gehouden wordt belooft een succes te worden. Uit Bel gië komen SQJnzendingen, o. a. een brood- en pastei-bakkerij onder Bel gische leiding in werking, inzendin gen op het gebied van de naeelindus- trieeu aanverwante vakken, en een volledige bibliotheek van de boekwer ken, die over de geheele wereld op bakkerijgebied zijn uitgegeven. Eerc-voorzitter der Belgische afdee- ling is de lieer De Beuckelaar, indus trieel te Antwerpen; voorzitter de heer Heerekens, Antwerpen onder-voor zitter de heer A. J. J. van der Veldt, professor aau de Bakkerij school rechtskundig adviseur Mr. Robehus, van het Beroepshof te Gent, en secre taris de heer Gustaaf D'Hont te Ant werpen. Geen inschrijvers. Voor de aanbesteuiug van brand stollen, die heden te 12 uur zou wor den gehouden ten bureelc van den gurnlzGöns-commandant aan de Groo te Markt alhier, waren geen inschrij vingsbiljetten ingekomen. HAARLEMSCH ARBEIDERS- SECRETARIAAT. In de Woensdagavond gohouden vergadering van het Haarlemsch Ar beiders-Secretariaat, die plaats vond onder leiding var: den tweeden voor zitter, den heer C. Wesselius, werd o.a. medegedeeld dat het TIaarl. Arb. Secretariaat vertegenwoordigd was geweest op de betdoging voor Alge meen Kiesrecht, den Ronden Maandag door drie bestuurders. Door het bestuur was op liet verzoek van den Ned. Bond van Arbeiders- Muziekvereenigingen welwillend be schikt en had zij een bedrag beschik baar gesteld tot bet nankoopen van ceu medaille. In dien afgeloopen tijd was door de medewerking van het bestuur al hier opgewekt een 2-tal nieuwe orga nisaties, en wel een afdeeliug van den Fabrieksarfceideisbond niet 35 le den, en een afdeeling van den Textiel- arbeidersbond met aanvankelijk G5 le den. welke beide organisaties fiuike groeikracht verioonen. Omtrent Meeting voor Vakbeweging te houden ie Alkmaar, deelde het 1 in stuur mede, dat deze Meeting, waar voor het bestuur afgevaardigden had benoemd, was uitgesteld tot later. Nog deelde het bestuur mede dat binnenkort zullen worden behandeld de Concept-Statuten en Reglement van liet Neder!. Verhond van Vakvereni gingen, waarvan de bestuurdersbon den dan onderafdeelingen worden. In behandeling kwam daarna de beide punten en wel tot het verkiezen van een voorzitter, voor de vacature, ontstaan door liet bedanken vau den heer A. Nagtzaam, wegens gezond heidsredenen: en tot het uitbreiden .van het bestuur met twee leden tot- meerdere verdeeling van de werk zaamheden. Door de organisaties waren nog geen candidaten opgegeven en nu werd be sloten, na breedvoerige discussie, de organisaties uit te noodigen binnen korten tijd dat te doen. De vergadering werd verder ver daagd tot over eenigo weken waar dan tevens door den penningmeester zal worden verslag uitgebracht over de steunbeweging voor de uitgesloten sigarenmakers. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C, Hartog, Groote Houtstraat 5a, een dameedas; J. D. Niemann, God. Oude Gracht 85, eene parapluie; J. Ak kerman, Ripperdapark 41, een da- mestaschje, J. Kroon, Amsterdamstr. 2, eene portemonnaie; B. Lodder, Vo órzorgstr a at 50, eeu duimstok; C. Warmerdam, Zuid-Brouwersgracht 50, een portefeuille; E. Metzelaar, Leidscho plein 16, een hangslot; D. Gosler, Coornhortstraat 18, een hoe denpen; H. Beekelaar, Teding van Berkhoutstraat 2, Haarlemmerliedc c. a., een kinderschortje; Th. Lcissing Ravelingsieeg lö. een ijzeren buis; J. Forrer, Schoterweg 36, een halsket ting; C. Verhulp, Korte Zijlstraat 7, een strooien hoed. (Zio vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken VELSEN. Woensdag vergaderde de raad der gemeente Vol sen, onder voorzitter schap van burgemeester Ver Lonen van Themaat. Met het oog op de groote agenda, was de vergadering reeds tegen 10 1/2 uur uitgeschreven. Ondanks de aankondiging van zeer belangrijke punten stichting g© meen lelijk» waterleidin g, grond-aan koop, progressieve schoolgeldheffing, enz. ontbraken er niet minder dan 6 leden, nl. de iheeren Lande weer cl Huyg, van Rhijm„ Brink, Polderman en Sant. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden Huyg, Handgraaf, Net- scher, de Boer en Vooren, en van het nieuw gekozen lid, A. J. Gerritsen, worden in orde bevonden en tot toe lating besloten. Bij de behandeling van het voor stel tot stichting van 'n gemeentelijk© waterleiding, deelt de Voorzitter me de, dat de heer Drost, deskundige voor de gemeente, aanwezig is. om zoo noodig in besloten vergadering eventueel te stellen vragen tc beant woorden. Voorts deelt hij mede, dat van den hoofd-ingenieur Directeur van den Rijkswaterstaat een schrijven is ingekomen, mededeelende, namens den Minister, dat niet wordt ingegaan op het aanbod tot waterlevering aan het rijk voor de visschersha,ven ie JJrouiden, op grond van het prijsver schil. Met 10 tegen 2 stemmen werd be sloten tot de stichting van een ge meentelijke waterleiding, zonder bij- levering van water aan het rijk en volgons het gesloten filtersysteem. Tegen stemden de heeren Van Tuyll en Sluiters. Bij do discussies bleek 'dat de hoe ren Van Tuyll en Sluiters, bezwaar hebben tegen het. voorstel van B. en W,, om reden zij den opzet te duur achten en vrees koesteren, dat do watervoorziening in de toekomst niet voldoende zal blijken. De laatste stelt voor niet tot de stichting van de ge meentelijke waterleiding over te gucui alvorens aan Haarlem te vragen of en op welke voorwaarden die gemeen ie bereid zou gevonden kunnen worden water aan Velseri te leveren. Dit voorstel wordt op zeer ernstige wijze bestreden door den voorzitter en de heeren De Boer en Netscher. Met nadruk wordt er op gewezen, dat een dergelijk verzoek opnieuw tot een langdurig uitstel zou leiden. De voorzitter zegt, dat bij iedere wijziging van de samenstelling van den raad, belangrijke raadsbesluiten worden ingetrokken of verworpen. Dit lijkt 'op kinderspel en is de hou ding van een gemeenteraad onwaar dig. Zoo komt men nooit tot eeD wa terleiding en de buitenwereld zal zeg gen dat de raad van Velsen niet com- pal-el is een waterleiding te stichten. Voor dergelijke handelwijzen van den raad acht hij zich niet verant woord Wethouder Vermeulen zegt geen medeverantwoording voor de cijfers in het rapport op zich te kunnen ne men. Met het oog op de afwezigheid van 5 raadsleden Landeweerd was in middels ter zitting gekomen stelt hij voor het voorstel nog 14 dagen te houden- De lieer De Boer betreurt mede de afwezigheid van zoo'n groot aantal raadsleden, waar hun bekend was, dat belangrijke besluiten aan de orde waren. Speciaal voor dit punt is hij uit Friesland gekomen om bij de be handeling tegenwoordig te zijn. Daarop heeft de stemming plaats mot het bekende gevo-lg. Mei dezelfde stemmen tegen werd besloten een leening aan te gaan groot 1' 5ÜÜ.00U tegen rente van hoogstens 4.25 ten honderd en B. en W. te mach tigen na goedkeuring der leening on middellijk met het werk aan te van gen. Hierna, wordt gepauzeerd. Bij de heropening zijn mede aan wezig de heeren Polderman en Sant, Het reglement voor de beide arm besturen, gewijzigd in verband met de nieuwe Armenwet, wordt goedge keurd, evenals*een wijziging van de verordening op de bureau-uren voor den Burg. Stand in verband met een wijziging van art. 149 der gemeente wet. Ten behoeve van J. Schotvanger wordt ontheffing van aai. 3 van het werk] ieden regl e m ent toe-ge staa n waardoor ook diens vaste minimum- weekloon wordt gesteld op f 12. Besloten wordt van Gebr. Gerrits te Velseroord aan te koopen een perceel grond van 5 H.A. 48 A. 16 c.A., tegen den prijs van f 0.90 de c.A. en daar voor een geldleening aan te gaan van f 50.1X10 af te lossen in 75 jaren. In be ginsel wordt besloten die terreinen als bouwgrond in exploitatie te brengen en tot het uitgeven in erfpacht der be schikbare gronden. De begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf voor 1914 wordt vastgesteld op f 83609.50. Ontvangsten i 77697.06. Uitgaven aanwijzende een batig sal-! do van f 5912.44. Op voorstel van den heer Netscher wordt de salarisregeling van den Commissaris van Politie te IJmuidon aangehouden tot de volgende verga dering. Een aanvrage om een crediel van f 500 voor het maken van een ligger van de sehouwbare wateren, voorge steld door B. en W., wordt verworpen. Bij de discussies blijkt, dat alleen de Burgemeester er voor is, de beide, wethouders niet. Voor het aanschaffen van 19 nieu we stoelen in de raadszaal wordt een crediet toegestaan van f 750. Tegen dit voorstel stemden de heeren Van Tuyll, Hoogland, Sluiters en Vooren. Aan B. en W. wordt met de stein van den heer Van Tuyll tegen, mach tiging verleend de leveling der be- noodigde ijzer en betonwerken, ten behoeve van den reinigingsdienst, na gedane prijsopgave op te dragen aan hen, wier aanbieding B. en W. het meest aannemelijk voorkomt en de overige werken als grond-, timmer en schilderwerk in eigen beheer ie doen uitvoeren. Alvorens de rondvraag te beginnen, herdenkt de voorzitter den scheiden den heer K. Zegel, die niet als raads lid is herkozen en herinnert aan zijn voort-du renden ijver en belangstelling voor de gemeentezaken en wenscht hem liet beste toe. Bij de rondvraag vraagt de hen* Landeweerd naar de vorderingen van de vereeniging voor Volkshuisvesting met den bouw der arbeiderswoningen mede in verband met het couranten bericht, dat de bewoners aan de over zijde van de sluizen te IJmuiden hun ne woningen moeien ontruimen, in verband met den bouw van de ont worpen groote sluis. Door wethouder Vermeulen wordt dit bericht een „canard" genoemd. De heeren Polderman en Sant be treuren het feit, dat zij in den morgen niet aanwezig zijn geweest bij de be handeling van de waterleiding en schrijven dit toe aan de omstandig heid, dat hen bet bericht van vervroe ging der zitting niet heeft bereikt. De heer Zegel zegt, dat hij voor zijn 11-jarig lidmaatschap van den raad gevoelens van dankbaarheid heeft. Velen van zijne collega's heeft hij zien heengaan, hetzij als offer van ver- kiezingsgunst, hetzij door den dood aan een Werkzaam leven ontrokt. Zijn gezondheidstoestand heeft hem het voorrecht gegeven niet eenmaal in die 11 jaren eeu zitting te hebben be hoeven ie verzuimen. De heer Netscher vraagt of reeds de beslissing van de Kroon is ingekomen op de met-goedgekeurde gemeente!"*- grouting en als de voorzitter zegt. dat zuilks niet het geval is, meent bij daarover zijn leedwezen te moeten uit spreken. Den 15en April is de Raad in be roep gegaan, dus had de Kroon voor 15 Juni overeenkomstig art. 201 van de Gemeentewet uitspraak moeten doen. 't Is nu reeds bijkans 2 maanden over den tijd. Een treurig voorbeeld van bet Gezag voor de naleving der wetten. Daarop wordt de openbare vergade ring gesloten- Sport en Wedstrijden Crickett. MR. SE WELL'S ELFTAL. De Tel. schrijft daarover: Van dit elftal zijn Jessop, de be kende Gloucestershire-speler en d< beide Zuid-Afrikanen Faulkner en Pegier wel het meest bekend. De an dere spelers zijn hoofdzakelijk spelers van Buckinghamshire, een der goede 2e klas counties, S. Laeey is de beken de secretaris van M. C. C., die wel eens meer tegen ons heeft gespeeld. Onze spelers zullen zich zeker nog wel herinneren hoe bij den voorla atsten Engalsehen toer in den wedstrijd op Lord's de M. C. C.-secretaris, tusschen z'n drukke bezigheden door, gelegen heid vond om met een kalm gezicht de eene zes naar de andere op liet dek der tribunes naast het paviljoen te doen belanden. Wanneer hij nog zoo'n voorliefde voor het Hollandsclie bow len heeft, dan zal hij hier heel wat runs maken Het meeste benieuwd zijn we echter naar hetgeen Jessop zal doen. Naar eenige Engelsche bladen meld den, schijnt de populaire freehitter gevraagd te zijn om het Enge'sch elf tal, dat gedurende de wintermaan den in Zuid-Afrika speelt, aan te voe ren, en het is niet onwaarschijnlijk dat Jessop het uitstapje naai- Holland benut om wat met mat wickets waai-op ook in Zuid-Afrika gespeeld wordt vertrouwd te raken. Luchtvaart. OM DE COUPE POMMERY. Er worden nog steeds pogingen ge daan door aviateurs om het fameuze record van Brinctejonc des Moulinais 1400 K.M. op éénëh dag te slaan. Seguin bracht het tot 1350: van Vil- lacaublay tot Bremen. Letort verliet Dinsdagochtend vrceg het Morane Saulnier-kamp te ViUa- coublay, maar hij keerde spoedig te rug: het weer was hem te slecht. Op hetzelfde uur verliet Mamier het aerodróme Nieuport en vloog dadelijk in de richting Berlijn. Hij maakte een landing bjj Aken, op 420 K.M. van Parijs, Een half uur later vertrok hij weer, maar moest kort daarop weer landen, omdat zijn benzine-reservoir lek was. Ten slofte deed Helen een poging. Die vertrok uit het vliegkamp Nieu port vlak na Marnier, maar in ge heel tegengestelde richting; naar Biar rite, dat hij als uitgangspunt wil ne men voor een vlucht voor de Coupe Pommèry. Helen is van plan cuu van Biarritz naar Christiania te vliegen, en verder... NIEUWS VAN LEVASSEUR. Dinsdagmorgen is Levasseur, steeds vergezeld van zijn passagier Jean Rougerie, te Berck-Plage opgestegen en gedaald op de zee vóór Fécamp. Naar de „Auto" mededeelt, is Le vasseur niet. in zee gevallen bij Berck-Plage, maar op de zee vóór dat plaatsje in vol pané gedaald. Levasseur is, naar de „N. R, CL' meldt, te Issy les Moulinaux aan gekomen. Hij is op de Seine neerge daald. Gislerenochtend was hij uit Roueu vertrokken. Schaken. DE MATCH-DAVIDSON—OSKAM. Davidson won in 34 zetten de 3e partij. De stand is: Davidson 1, Os kam 2. Waterpolo. H. V. G. B.—A. Z. Vanavond1 om zeven uur speelt H. V. G. B. met een versterkte combina tie haar thuiswedstrijd voor de N. Z. B.-oompetitie tegen A. Z. De wedstrijd begint, om 7 uur in de zweminrichting aan de Houtvaart. OOSTENRIJK—BELGIé. Een Belgisch waterpoloteam, hoofd zakelijk uil Brosselsche spelers sa mengesteld maakt op 't oogenbHk een toer door Oostenrijk. Te Weenen wer den de Belgen door de nationale Oos- tenrijkscke ploeg met SG geklopt. (Tel.) Roeien. R. EN Z. V. „HET SPAARNE'. Vanavond vergadert „Het Spaarne" ter verkiezing van twee commissaris sen (wegens vertrek naar elders van de heeren W. D. Textor en C. B. Rein- hold) en ter behandeling van een voorstel tot het opnieuw aanvragen van de Koninklijke goedkeuring op de Statuten (het volgend jaar bestaat de vereeniging 29 jaar en is dus de termijn verstreken). DE AMSTERDAMSCHE SPORTSMEN De zwemvereeniging De Jonge Kam pioen heeft bericht, dat hare leden bij voorbaat bedanken voor een eventuec- le benoeming in het Amsterdamsche zevental, dat a.s. Zondag te Amster dam tegen Rotterdam zal spelen om den zilveren Revue-beker. Aldus meldt de N. R. Ct.: T Lijkt een beminnelijk besluit, dat weer keu rig in het kader der Amsterdamsche sportopvattingen past. Schieten. NED. BOND VAN HANDBOOG SCHUTTERIJEN. Het jaarlijksch concours van den Nat. Bond van Handboogschutterijen zal a.s. Zondag te Haarlem worden gehouden op de banen van „De Jon ge Batavieren" in café „Sportlust" aan de Amsterdamsche vaart. De hiervoor uitgeloofde medailles worden heden geëxposeerd in de éta lage vöti het sigarenmagazijn van dien heer Stints aan den Kruisweg. Pers-Overzicht HET PORTEFEUILLE CONGRES. Over de beteekenïs met betrekking tot de huidige politieke verhoudingen maakte De Rotte r d. (antï-rev.) de volgende opmerkingen „Het komt ons voor, dat zij die te onzaliger-proletarischer ure tot het sa omroepen van dit buitengewoon congres den stoot hebben gegeven, in bitter berouw de haren uit den klasse- bewusten schedel zullen trekken. Voor het socialisme toch is er in geen enkel opzicht winst te boeken, maar menige schadepost aan te wij zen. Zien wij van de min-verkwikkende oogenblikken op het congres af, dan nog is het deficit aanzienlijk. Li meerdere opzichten is de S. D. A. P. geblameerd. Schade heeft het congres gebracht aan de machtspositie der partij in de komende parlementaire periode. Te genover een vrijzinnig Kabinet ais het nog komt, onverschillig of het al dan niet de totstandbrenging van staatspensioen en algemeen kiesrecht beoogt is de socialistische partij met lamheid en machteloosheid ge slagen. Schade heeft het congres gebracht na.n de waardeering var. het socialis me in het algemeen en sterker zal bij velen het bewustzijn worden van de voosheid der bewering, alsof de so cialistische partij de hervormings part,ij bij uitnemendheid is. In het klassenstrijdsdogma ligt een element, dat allo waarachtige liefde v maatschappelij ke hervormingen doodt. Schade heeft het congres niet het minst gebracht aan de positie van den leider, mr. P. J. Trcelstra. Alle vast heid was bij hem zoek. Eerst niet, toen wel. En teen de meerderheid hem ongedacht den rug toekeerde, toen was het zoo ook wel goed. Van die vaste rots. waarop het so cialisme heet gebouwd te zijn, bleek zoo bittc-r weinig. De leider althans scheen veeleer een riet, door den wind heen en weer be- «wioaen. Het kan niet anders of het Zwol- schë congres zal gewichtige gevolgen hebben. Geen daverende Internationales of theatrale handdrukken maken die gedaan."- Binnenland Vsrkoop van Curacao in Bonaire? Men seint, ons uit Washington In politieke kringen wordt er bij de regeering op aangedrongen te on derihan delen met Nederland, tot aan koop van Curasao en Bonaire, tenein de aldaar een maritieme basis te ves tigen, welke den toegang tot. het Pa namakanaal zal beheerschen. EEN MODERNE SALOMO. Het „N, v. Ned." vertelt 't Geschiedde dezer dagen, dat een inwoner van Amsterdam, die verhuisd was, bij aankomst iu het nieuwe ver blijf zijn hond miste. Wat men deed, waar men zocht, Fanny was weg en bleef weg. als bij iooverslag verdwe nen, en men trachtte reeds zich nigszins aan de gedachte te wennen, den vriendelijken, trouwen viervoeter voor goed verloren te hebben. Des ie grooter was de verbazing van den homiloozen heer toen hij ee nige dagen later op een wandeling plotseling van aangezicht tot aange zicht tegenover zijn vermisten Fanny stond, door een opgeschoten meisje aan een touw vastgehouden. Hoe heb ik het nu, dat is mijn hond! aldus de rechtmatige eigenaar tegen het meisje. Kun je begrijpen, we hebben 'nl al meer dan twee jaar. Met alle kenteekenen van vriend schap sprong Fanny tegen zijn vroe- geren baas op maar hem afgeven wil de het meisje niet, en a'e onvermijde lijk volgende woordenwisseling lokte spoedig voorbijgangers, waaronder enkele buurtbewoners, die verzeker den, dat de hond, toen deze pas in zijn tegenwoordig domicilie was be land. do eerste dagen erbarmelijk had gejankt, ja, men beweerde zelfs, dat de jongejuffrouw reeds meer der gelijke parktijken had aan de hand gehad. Een inmiddels ten tooneele versche nen politie-agent wist, na hoor en we derhoor, niel heter te doen dan heer, jongedame en hond naar het bureau te brengen. Daar besliste op echt practische wijze de aanwezige chef, wien d'e hond zou loebehooren, door Fanny zelf te laten beslissen. Recht matige eigenaar en onrechtmatige ei genares plaatsten zich ieder in een hoek van het vertrek en de politiedienaar, in het midden, liet Fanny los, waarna deze met onmis kenbare teekenen van gehechtheid op zijn baas toesprong, die zoo weder iu het bezit kwam van zijn Fanny, ter wijl de jongejuffrouw, hoewel volhou dende, dal. „ze 'm al meer dan twee jaar hadden 1" met een schrobbee- ring en den raad iets dergelijks niet meer uit te halen op straffe van met den strafrechter in aanraking te ko men, kon heengaan. HULDE AAN MANNEN VAN 1813. Naar het Bbld. verneemt, zal iu den ochtend van den oden September a.s. op het Plein 1813 te 's-Gra ven ha- ge een huldebetooging plaats hebben oor de mannen van 1813. Van een aantal Oranje- en Natio nale vereenigingen zullen deputaties in optocht naar het Vrijheidsmonu ment optrekken om aan den voet daarvan een lauwerkrans neer te leg gen. Do talrijke deputaties zullen samen een vier vijfhonderd personen tel len. Dit deel der ons wachtende feeste lijkheden zal dus in den ochtend vau. den dag, vóór den historischen. op? tocht bestemd plaats vinden. GEZONKEN BOTTER. De Volen dammer liotter V.D. '164, die buiten de Oranjesluizen zeer hin derlijk voor de visseherij aan den grond lag, is thans weggeruimd en op den dijk gelegd. Wijl het vaartuig geheel vernield is, zal het gesloopt worden. 140 DAGEN AAN BOORD VERBORGEN. Rij het binnenkomen in de haven te Rotterdam ontdekte Dinsdag de be<- manning van net zeilschip „Lauris- lon", liggende in de Rijnhaven, in da pompkast van dat schip een man, die zich gedurende de reis van Toltal (Chili) naar hier, welke 140 dagen duurde, verborgen heeft weien te houden voor de opvarenden. Hoe de man zich gedurende al dien tijd van voedsel heeft voorzien, is een raadsel. („Msb."). ONGELUKKEN. Dinsdagnamiddag omstreeks 5 uur geraakte bij Sluis I te 's-Herrogen- boseh. naar „Het Htiisgezin"' meldt, een achtjarig meisje van een der daar gelegen schepen overboord en verdronk. De vader, die met een an deren schipper stond te praten, bad geen erg in het geval. Eindelijk miste hij zijn dochter en vreesde dadelijk het ergste. Spoedig had hij zijn kind opgehaald, maar de te hulp geroepen dokter constateerde den dood. De „Tel." meldt: De 26-jarige tuinier Van Zijl. lö Roelofarendsveen, had een wondje aan de hand. Bij zijn werkzaamheden in den tuin kreeg hij bloedvergifti ging, waardoor de arm opzwol en hij spoedig aan de gevolgen overleed. De arbeider TL, wonende in het Noordeinde te Waddingsveen, h.nl een stuk land met kunstmest be zaaid. Weldra deden zich bij hem vergif tigingsverschijnselen voor, die zóó toenamen, dat on het oogenblik zijn toestand hoogst ernstig is. Men vreest het ergste. De 4-jarig© J. S.. ie Rotterdam, geraakte Dinsdagmiddag nabij de ouderlijke woning onder de wielen van een vrachtwagen, beladen met cementbuizen. De wielen gingen het kind over bet hoofd, zoodat de dood nagenoeg onmiddellijk intrad. Uit de Schelde is opgehaald hel lijk van zekeren D. C„ koopman, ge woond hebbende te Terneuzen. Men seint ons uit De Leur: Gistermiddag is aan den overweg de 9-jarige Jongeneel, die ondanks de waarschuwingen der spoorweg- wachteres, onder de afsluiting was doorgekropen, door een voorbij .-Hel lenden sneltrein vermorzeld. Gistermiddag geraakte de remmer van Diesen, in dienst- bij de Staats spoor, te Rotterdam, onder een trein. Den ongelukkige werden beide boe-'

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1