lunar: Stoa W MAAK. TWEEDE BLAD Zatsrdag 16 Augustas 1913 flaarlemscfie ftandelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninki. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stede opge richt met bet doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken .van Information en het incasseeren yan dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ot. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro- Visie wordt geiheven. In Mei en Juni 1913 zijn 49 vorderin gen tot een bedrag van f 1104.09 be taald, 21 vorderingen worden afbe taald; 13 Vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Mereu3, Spaarne 94 alhier,'die desgewenscht ook in prooeduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor Kaken betreffende den handel of hel bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl vaD de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen uan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op huiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 6 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aun het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop uieu aan bet bureau vun. den Burger lij kon stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van Iner ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leueu verkrijg baar legiumatiekaarten, waarop zij persounnjk uiformatiëu kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Boud van Underi. lnfor. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigüigeu aaiigosiolen vereemgingen. Deze üi- formutien kosten 25 cL liet is noodig er nog eens uitdruk kelijk op ie wijzen dat gued informee- reu, vooral naar nieuwe cliënleu eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kof. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereen iguigen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaun- delijasche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men niet hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als vvaarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le-. den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f3.50 jaarlijksche contributie vraagt, 13 dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Hau- delsvereenigiug doet; steeds heeft zij ecu open oog gehad voor alle zaken, dis hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in t algemeen betroffen en altijd neeft zij daarvoor gesproken. Feuilleton (Nadruk verboden). li) Zij ging naar de deur, voorbij Ro ma in Goux, zonder hem aan te zien. Hij verbleekte en boog het hoofd. Eerst toen zij de deur achter zich had gesloten, zag hij op eu loosde een diepen zucht. Sédert langen tijd beminde Romain Goux het meisje, haar beeld stond on-, uitwischbaar in zijn hart gegrift, maar zij scheen die verborgen, vuri ge liefde met op te merken. Berliguolk-s wist zooveel te beier wat er in het hart van zijn secretins omging; hij had zijn geheim reeds lang ontdekt. llij wierp een zijdelingschen. mede- lijdenden blik op den jongen man en mompelde: Arme dwaas. Daarop zei hij op luid stroeven toon: Hebt ge me iets te zeggen, mijn beer Romain Goux? in de laatste dagen was Luurent de Soubuines onafgebroken bespied ge worden én BertignoLles wist nauw-' Het zoü ta ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en ia daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per Jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij ls in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvcroeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Brieysn over Amerika. xxir. Wij sliepen dien nacht overheerlijk, trots de warmte. Het was nu te laat geworden om nog de Niagara-water- vallen te gaan bezoeken, 't Had nog gekund als alles gauw-gauw ging, maar ik had genoeg van het zoo haas tig reizen. Wij besloten dus tegen den avond weg te gaan. en den volgenden morgen het meest wondervolle Sana torium van de wereld te bezichtigen. Maar wondervol was dit niet, Europa had hier van Amerika niets to loeren, al waren er enkele prakti sche maatregelen, die weer telkens on telkens den zin voor het praktische bij de Amerikanen laten zien. Wij moesten nu zoo langzaam-aan op New-York aan en gingen naar een plaatsbureau, om eens te infor- meeren naar de beste reisroute. Dat. moet men in Amerika doen, want bij de treinen is het een verwarr ende con currentie en er zijn tal van manier tjes om goedkoop te reizen, retours, overstapjes, landverhuizers-kaartjes, betrekkingzoekers-kaartjes, een soort Vacantiekaartjes, ja het lijkt wel of we in ons land zijn, eenige jaren te rug, met onze één- en driedaagsehe retours, rijwielkaartjes, enz. Maar nu zouden wij van het prak tische van den Amerikaan profitee- ren. Verbeeldt u, een gezelschap, ec-n vriendenkring, een vereeniging, vat het plan op om in den zomer eens naar Now-York te gaan. Zij bestellen dan voor een bepaalden dag een extra-trein. Gesteld nu eens, dat er 300 leden zijn, dan vragen zij 'n trein voor 600 personen, en nu kan ieder een met dien trein mee, tegen veel verminderd tarief. Doen al de 300 ver wachte reizigers dat, dan betalen die eigenlijk den trein, en twee partijen zijn goed af, èn de vereeniging, die gratis zijn leden naar New-York voert èn do 300 reizigers, die veel goedkoo- •per gaan. Zoo ging er 2 Juli „de Timmermans- bond" naar Californië, Los Angelos, Sail Francisco en vroeg daarvoor 33 dollars, dat is 72.50. Ais gij nu weel, dat een gewoon enkele-raisbiljet ƒ152 kost, dan begrijpt ge welk een voor deel dit retourtje van 72.50 ople vert en hoe gaarne men er gebruik van maakt Do spoor wegma atschaipp ij en doen niet zooals bij ons, door de gelegen heden tot goedkoop reizen weg te mof felen (wie weet bijvoorbeeld dat er evenals in België ook in ons land abonnementen voor enkele dagen te krijgen zijm?J maer drukken ze in hun spoorbooken (want boekjes zijn die „tijdtafels" niet). En zoo ziet ge staan, Meiseiuursvereejiïging 9—10—11 Aug. naar Canada, terug 21—22—23 Aug. prijs.... Tinimerliedeuvereeniging 8913 September naai- Los Angelos, terug 2526—29 Sept. prijs... enz. Ik deel u dit mede, omdat het toch heerlijk zou zijn, als in ons land ook een dergelijke voor zoovele mensehen hoognoodïge goedkoope reisgelegen- heden kwamen, al kunnen wij op onze vacantiekaarten trots zijn. Zoo vertrokken wij eenige uren vroeger dan wij gedacht hadden naar New-York. Van liet raampje van den trein uit hadden wij uitzicht op de Niagara- waterval, die niet dat groots ene, dat indrukwekkende gaf, wat wij vermoed hadden, maar 't is bekend dut men onder aan den waterval moét ziju om het grootsche te genieten dat deze nu inderdaad meest wondervolle wa terval van de wereld oplevert. Gij weet hoe het Erie-meer zich als hel ware in een ander bijna 2lJ0 Meter lager gelegen, liet Ontario-meer stort door do ongeveer 12 uur lange Nia- gararivier. Deze stroom heeft 'n groot© snelheid door de helling van don bo dem, doch doze haalt do 200 Meter niet; nog oen goede 60 Meter blijven keurig, wat hij van uur tot uur ge daan had. Romain Goux vertelde, hoe Laurent zijn dag had doorgebracht, zijn ver trek naar Nogent, zijn terugkeer, zijn wandeling door de straten van Pa rijs, hoe hij in de Brusselscbe straat teruggekomen was, zijn poging tol zelfmoord en lioe een meisje hem aar van teruggehouden had. Dit laatste bud hij van den portier vernomen, die liet op zijn beurt van den kamerdie naar van Laurent had gehoord. Hoe heet dat meisje'' vroeg Per- tignolles. Zij kwam voor het eerst in de Brusselsche straat. Bertignolles dacht een oogenblik na en haaide toen onverschillig ue schou ders op. Dat doet er minder toe, mompel de hij. -• Verder? Meer weet ik niet. Wat is er te Nogent gebeurd? Ik weet het niet De poging tot zelfmoord van den graaf bewijst, dat zijn familie de speel schuld niet heelt kunnen betalen. \Yat moet er nu verder gedaan worden? Hij stond op en wandelde in de ka mer heen en weer. Hij bespiedde Romain Goux, zonder dat deze er iets van bemerkte. Bertig nolles aarzelde, maar scheen einde lijk een besluit genomen te nebben. Gij ziit zeer bedreven in hot na- over en vormen den waterval, ene per minuut een millioen kubieke Meter water nederstort. Komend jaar gaan wij allereerst daar naar toe, zeiden mijne vrienden, want dat moet ge zien, dat is het grootste wonder van de wereld. Zoo'n halve Amerikaan mot zijn „grootste wonder van de wereld!" Het speet me dat ik dit, nnlmirloo- neol niet kon zien, maar eerlijk ge zegd, verlangde ik naar... rust. Rei zen kan ook te druk zijn, te haastig en al beloofde nu de aanstaande zee reis me voldoende rast, toch begon ik te gevoelen, dat liet niet lang zoo snol zou moeten duren om niet op gedwongen rust uit te loopen. Wij kwamen op tijd New-York bin nen, even vóór den zoogenaamd „acht tienuur bliksemtrein", die den weg van Chicago naar New-York vroeger in achttien uur aflegde. Maar er ge beurden te vee', ongelukken en de tijd werd verlengd tot 20 uur, maar nog altijd heet hij den achttien uur „vlie ger". Wij hadden nog veel tijd voor onze boot vertrok en wandelden New- York na zooveel dagen afzijn ander maal door, de Broolyn-brug over naar de woning van een vriend van een der onzen in Brooklyn. Wij troffen hem thuis en toen hij vernam dat ik vreemdeling was ver baasde hij mij door de mededeeling dat hij iets bijzonders voor mij te zien had. .Boven was een doode Ik moest mee maar ik protesteer de Doch het hielp niet, de familie stelt bezoek aan doóden op boot-en prijs, is er mee vereerd. En inder daad, de Amerikanen mogen in het leven weinig menschlievend zijn, de dooden vvoraien ten zeerste vereerd. Geheel in witte zijde gekleed lag de oude vrouw daar, met witte zijden muiltjes aan de voeten, gekapt als een bruid, de handien, de nagels verzorgd, de kostbare kist geheel gewatteerd, niet alleen geopend van boven maar ook openslaand op zijde. Uit het raaia van de kamer za gen wij c-enige uren later de begrafe nis. De witte lijkwagen Hield voor do deur stil, getrokken door vier paar den. In de volgrijtugen nam de fami lie plaats, de mannen met hun sportpetten op en gumkauwend. En voort ging het in Binken dra'f naar het kerkhof. Ik schreef daar „gumkauwend", en indendaad, tot de plagen van Ameri ka behoort stellig het kauwen op reepjts gom, een stof die wel wat op onze roggepijpen waarop we als jon gens verzot waren, gelijkt. Iedereen schijnt hieraan verslaafd. In tram, in trein, onophoudelijk ziet men de on- derkinnebak heen en weer mumme len. Telkens wordt een stuk afgebeten van het eindje roggepijp dat er als een platgedrukte sigaret in zijn vloei papieren omhulsel uitziet. En overal kan men 't koopen „het beste gum van de wereld". Vlak over de kamers waar wij za ten was een soort café. Eigenaardig is die deur. !t Is feitelijk een halve deur, maar zóó opgehangen d-at van boven en onder een strook van meer dan 1/4 deurlengte over is, zoodat men geen hoofden ziet, daarvoor hangt de halve deur te hoog, maar al leen dc beeuen tot de knieën zoo on geveer. Waarvoor dit is, weel ik niet, maar bijna alle inrichtingen waar ge dronken wordt, hebben deze soort voordeur. 's Avonds wandelden wij weer New- York door. Het groot aantal fruit winkels trekt de aandacht. Eet de Amerikaan veel vleeseli, het fruit wordt niet vergeten en onder do ge schenken die men naast bloemen el kander geeft, behooren ook mandjes met fruit, die ik in een winkel van 25 cent tot 100 dollar toe ter verzen ding gereed zag staan. liet was Zaterdagochtend 9 uur toen ik met mijne vrienden naar de kade liep, ten einde mij aan boord te begeven van het schip dat mij terug voeren zou. Hartelijk namen wij van elkander afscheid met de stellige belofte, dat ik komend jaar weer zou bomen <m dan onze reis door Canada over de groote meren te doen De landskapitein liet de witte vlag zwaaien, de stoomfluit loeide en lang zaam kwam er beweging in het schip. Wij wuifden, riepen nog een laatst vaarwel, doch toen wij op stroom la gen en de geweldige schroeven hunne eerste omwentelingen hadden vol bracht, nevelde dra de pier, waaraan het schip gemeerd had, voor ons oog weg. Onze vrienden waren spoedig on zichtbaar, de hooge wolkenkrabbers voeren wij voorbij, weer staarden wij naar het Vrijheidsbeeld, naar 't Ellis- eiiand met de ziekenhuizen voor do landverhuizers, doch dra waren wij de Hudson uit en een uur later zagèn wij weer niets dan lucht en zee. maken van handteekoningen. Hier zijn eenige wissels, en hier is tevens do handteekening van den markies Michel de Soulaimes. Ga hiermee naar je kamer en maak tien wissels elk vaai tienduizend francs, met de handteekening van den markies. Doe er vooral je bést op. Ga nu. Romain Goux bewoog zich niet. Hebt g6 me niet verstaan? vroeg Bertignolles. Jk heb u zeer goed verstaan, maar ik begrijp u niet. Bedde mannen zagen elkaar strak aan. maar Roumain Goux sloeg zijn oogen neer Hei is een misdaad, die u mij be veelt, mijnbeer, stamelde hij. Daarvoor ben ik verantwoorde lijdt» g'j niet. Ik weiger. Zeer goed, maai- ik wil niemand in mijn dienst hebben, die mij ge hoorzaamheid weigert. Je kunt dus onmiddellijk mijn huis verlaten. Romain Goux beefde. Mijnheer, ik bid u... Ga heen. Met bever de hand narn Romain Goux de wiesels en den door Michel de Soulaimes onderteekenden brief en ging naar zijn kamer. YVat ging er in het hart van den se cretaris om? Wanneer Bertignolles hem wegjoeg, dan zou hij voor altijd zijn geluk ver liet scli'Ip dat me terug ziou voeren w&3 veel kleiner dan dat waarop ik als tweede geneesheer de reis ge maakt had. Het had twee pijpen en liep, naar men zeide, erg vlug. Als het meeviel zouden wij de reis In zes- en-een-halven dag maken. Ik was nu de eenige geneesheer op 't echip, maar veel passagiers had den wij niet. Een tweehonderd eerste klas, een driehonderd tweede klasse en een goede honderd derde Was. De ruime doktershut stond me wel aan en het gansche schip, al was het dan niet van het allernieuwste type, leek me een prettig vaartuig. Do eerste klas passagiers waren meest Amerikanen, die naar het oude Europa gingen om er ihunne vacantie met vrouw en kinderen door te bren gen. Dio kinderen hebben me op deze terugreis wat een .aanstoot gegeven. g. A. OOT.MAR. Tan da Residentie en haar bewoners. ccxiii Reeds meer dan eenmaal hel) ik ge wezen op de feitelijke mislukking vau den historischen optocht, welke op 5 September door de straten zal trek ken. Zooals bekend had de Commis sie gemeend, dat alle eerste families storm zouden loopen op het bureau van aanmelding en door onderlinge i concurrentie tussclien dezo families hoopte zij alle hoofdpersonen en de voornaamste groepen te kunnen plaatsen. Van ol dezo ecboono ver wachtingen is er geen enkele uitge komen. Animo om deel te nemen bleek er niet te bestaan en de Com missie was al heel gauw genoodzaakt uitnoodigingen te zenden, ook naar buiten Den Haag. Ook dit bleek niet voldoende 1e. helpen. In Amsterdam werd daarop een kleine tentoonstel ling van de ontworpen kostuums ge organiseerd, alles om menscben tot deelneming te verleiden. Het was vergeefsclie moeite. De personen, wel ke men in den stoet had willen be trekken, lieten zich niet vinden en thans is een van de voornaamste groepen genomen door het personeel van het modemagazijn de Bonnete- rie. Men l)egrijpe mij goed. Tegen dat festival of tegen het deelnemen aan den optocht bestaat bij mij geen be zwaar. Ik vermeld liet dan ook alleen als bewijs van mislukking van de aan vankelijke plannen van de commissie En geheel vlot schij'nt de affaire nog niet te gaan. Woensdag, dus 24 dagen voordat de optocht gehouden meet wor den,konden we in de Haagsche bladen lezen dat de optocht beslist door zou gaan en hoogstwaarschijnlijk geheel naar de plannen zooals die indertijd uitgewerkt waren. Dus 2i dagen van te voren is men met alle voorbereidende maatregelen nog niet gereed! En dan te bedenken dat anders voor grootsche optochten en dit wordt immers een grootsche een jaar van voorbereiding amper voldoende blijkt! Algemeen is man dan ook verlan gend naar den 5den dag van Septeber, niet omdat gehaakt wordt naar het oogenblik, waurop een hoog genot te wachten staat, door liet voorbijtrekken van een stoet vol figuren schitterend van kleeding en groepeering.niaar uit pure nieuwsgierigheid naer hetgeen van den optocht terecht zal komen! En dat bij een feest ter herdenking van onze honderdjarige onafhankelijkheid. De gemeenterekening over 1912 sluit met een saldo van een dikke drie inillioen gulden. Wethouder Si mons iaat zijn opvolger wel een dik ke beurs na. De verwachting was an ders en na het bericht dat 1914 ons geen helastingverhooging zal bren gen is het dubbel aangenaam. Want er bestaat nu een goede kans dat ook in 1915 geen verhoogde aan slag op de draagkracht van de inwo ners beproefd zal worden. Van die inwoners hebben we er thans, d. w. z. op 1 Juli, 297.528. Bin nen de zes maanden zal dus de 3 ton wel vol zijn. Rotterdam loopen we aardig achterna en blijft de toene ming gelijken tred houden sinds 1888 is de bevolking hier net verdub beld dan is over een 3U jaar Den Haag de grootste gemeente van Hol land. De rijkste is ze nu reeds, na melijk wat de vermogens van de in woners aangaat. In de statistiek van de Vermogensbelasting staat Den Haag bovenaan. En met het oog hierop is het van zoo groote beteeke- nis dat we eenige jaren zonder he lastingverhooging zullen blijven. Den Haag moet bovenaan blijven staan en dut kan alleen indien dc vestiging van vermogenden blijft aanhouden. Tot dusver is daarover geen kla gen. De gemeentelijke inkomslenbe- liezen, want zijn geluk bestond slechts daarin, dat hij Jenny zien en baar in het geheim beminneu kon. Hij kon zich niet vereenigen met het denk beeld, haar niet meer te zullen we* r zien. In ziju kart smeulde altijd nog ecu vonk van hoop, dat zij eenmaal zijn liefde zou begrijpen en. beant woorden. Misschien zou liet hem, evenals Bertignolles. nog eens geluk ken rijk te worden, en waarom zon Jenny dan niet d© zijn© kunnen zijp? Alles zou verloren zijn, wanneer zijn meester hem wegzond. Hij had deelgenomen aan alle we derwaardigheden van het avontuur lijke leven, dat Bertignolles geleid had. Hij had geen familie en geen va derland, beminde niets ter wereld, dan Jenny alleen. Zonder haai- zou 't leven hem mets waard zijn. Zijn aarzeling duurde niet lan^, Een kwartier later kwam hij hij Bertignolles terug. Deze zag hem spottend aan. Hij wist, dat do ongelukkige machteloos tegenover hem was. Komt gij afscheid van mij nemen, Romain? vroeg hij. Neen, mijnheer, ik kom a zeggen dat ik bereid ben uw bevelen ten u't- voer te brengen. Bertignolles knikte even met bet hoofd eu antwoordde verder niet. Twee uren gingen er voorbij, daar om kwam Romain Goux terug in de lasting moge eenige mensehen naar Wassenaar gejaagd hebben, daar staat tegenover dat meer dan een vermogende Rotterdammer op het oogenblik in Den Haag laat bouwen. Niet minder dan vier van de rijkste bewoners van de Maasstad hebben hun woonplaats veranderd en tegen het bedrag van hun gezamenlijke in komens moeten heel wat aangeslage- nen heengaan, wil het voor de ge meente een nadeelig saldo brengen. Niet dat dit tot roekeloosheid mag verleiden eon gepaste zuinigheid zij den nieuwen raad ook aangeraden maar het kan aan pessimisten worden voorgehouden, die steeds op nieuw jammerden over het vertrek van kapitaal. De nieuwe raad schreef ik daarl Hij zal in menig opzicht er anders uitzien dan de oude, was het alleen maar daarom dat haast alle punt haardjes er uit verdwenen zijn. De heeren Pei. de Groot, Wesseling, Sillevis, Simons en de Mos dreigen er een en geen van deze heeren heeft de gunst der kiezers opnieuw weten te verwerven. Men moge van den gevoerden ver kiezingsstrijd en alle daarbij aange heven leuzen denken wat men wil, dat de kiezers zich beslist tegen den puntbaard hebben uitgesproken, staat als een paal boven water. SINTRAM. BEÜRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN en Go., Parklaan 14 B, Telefno. 2061, 9—15 Aug. 1913. De reeds voor (bet «luiten van den vrede begonnen en na dien tijd voort gezette rijzing kon aan de voor naamste beurzen, in de afgetoopen week verderen voortgang maken. De bijzonder lage koersstand van ver schillende fondsen heeft velen beleg gers,~nu~geen dreigende Europeesche conflicten of andere beroeringen meer waarschijnlijk lijken, hun, zoo langen tijd volgehouden, terughou dendheid laten varen, terwijl ook de speculanten, door dezelfde oorzaken aangemoedigd, wat mee r durven wagen. Den vacantietijd in aanmer king genomen, zijn de omzetten niet onbevredigend en ter beurze gelooft men dal in het najaar, wanneer de geldmarki ten minste niet te veel zor gen zal baren, de zoo zeer verlangde levendigheid eindelijk zal wederkee- ren. Dat do met grootere omzetten gepaard gaande rijzing slechts zeer geleidelijk kan plaats ihebben is in den beurshandel een reeds zoo dik wijls waargenomen verschijnsel, dat een beweging zooals de afgeloopen week in Wabash waarden en enkele andore Arnerikaansehe shares plaats vond niet anders dan ongezond kan genoemd worden. De laatste weken hebben we in Arnerikaansehe waar den, niettegenstaande vooral in de Unie de horizon nog lang niet is op geklaard, een plotselinge opleving ge zien die van zulk een impulsieve na tuur was, dat men zou meénen dat nu al het leed geleden was en niets een groote rijzing meer kan tegen houden. De Verbetering is begonnen met de vraag van de zijde der baisseurs, die, bij de flinke winsten welke zij veelal konden binnenhalen, liever de ver dere ontwikkeling die de zaken na den vrede zouden aannemen, wilden aanzien. Dit is steeds ftiet kenmerkend ver schijnsel bij een verandering in de stemming, doch het beteekeui geens zins dat het den grondslag voor een beduidende rijzing vormt. Hei is immers niet aan te nemen dat binnen een paar weken de «temming van het grootste pessimisme kan omslaan in een onweerstaanbaar optimisme zooals de koersloop voor Yankees de laatste dagen zou doen vermoeden. Daartoe zijn, wanneer niet alreeds andere factoren storend konden wer ken, de éischen aan de geldmarkt reeus gesteld en nog te stellen, te groot en bet laat zich aanzien dat al moge dun ook een geldcrisis voorko men kunnen worden, de geldzorgen toch neipe.id genoeg zullen zijn om iedere uitbarsting van willigte, welke misschien zou kunnen plaats hebben, door de belanghebbenden te doen tegengaan. Vóórdat dus van een blij vende opwaartsche beweging sprake zal kunnen zijn, dient de geldmarkt door de moeilijkste periode heenge- holpen tc worden. Bovendien moeten nog de afwisselende berichten over kamer van zijn meester, met tien wis sels in de hand. Bertignolles bekeek ze, vergeleek de handtekeningen en knikte zeer vol daan. Uitmuntend, zeide hij, prachtig nagemaakt. Sluit deze papieren nu onder enveloppe en adresseer ze aan den grauf Laurent de Soulaimes. Mor genochtend ga je ze zelf bij den graaf bezorgen, namens zijn broeder. Je moet je vermommen. Let goed op wat er zal gebeuren en wees voonil voor zichtig. Romain Goux ging treurig heen. Hetgeen hij doen moest stuitte hem tegen de borst, maar hij kon zijn meester geen weerstand bieden. Laurent sliep dien nacht bijna niet. De gebeurtenissen van den afgeioopen dag liieiden hem wakker. Eerst tegen het aanbreken van den dag sliep hij in eu ontwaakte zeer laat. Hij schelde zijn kamerdienaar, die terstond binnentrad. Mijnheer, zeide de bediende er is een man gekomen, die reeds ge- ruimen tijd zit te wachten tot mijn heer zou ontwaken. Heeft hij zijn naam gezegd? Hij zegt, dat mijnheer hem toch niet kent. I.aat hem dan gaan. Hij zeide alleen, dat mijnheer hem zeker zou ontvangen, wanneer mijnlieeir wist, dat hij namens mijn den oogst tot voorzichtigheid aansp» ren. Nu eens worden de bericliter gunstig genoemd, dan weer mindei [hoopvol en in de afgeloopon weel* leek liet dat plotseling al de ongurn stige verschijnselen, welke den. laat sten tijd de iriarkt beheerschlen, had den opgehouden ie bestaan en werd slechts de aandacht gevestigd op d« hetere oogst/berichten, het meerdere vertrouwen in den handel en werd zelfs beweerd, dat in'de meening ten opzichte van de regeeringsbemooiin.- gen bij de bankiers een kentering is ontstaan. Zoo wisselen de berichten en de ovorheerschende gevoelens zich gesta dig af en wanneer nu de markt we der een wending zal nernen. zullen de slechte oogstberichten. de onbevre digende toestand in de ijzerinduatne, de vrees voor duur geld en een mo gelijk gewapend treffen met Mexico evenveel gehoor ondervinden als thans aan de gunstige berichten is ten deel gevallen. Het eenige ver schijnsel. waarvan men thans zeker is. beslaat in de pogingen van den minister van financiën, om door ro- geeringssteun een geldschaarschte zoolang mogelijk ie voorkomen. Doch het feit. dat de minister zich hiervoor zooveel moeite geeft is wel in strijd met de vele geruststellende berichten van den laatsien tijd. Men zegt dan ook, dat de minister de vrees koes tert, dat de bankiers de geldmarkt in het najaar abnormaal hoog zullen houden en don aan de regeering hiervan de schuld zullen willen geven en hij alle middelen aanwendt om deze pogingen te verijdelen. Hoe het zij, uit dit alles blijkt vol doende. dat. het vertrouwen in elkan ders bedoelingen nog steeds veel to wenschen overlaat en het is dan ook niet, te verwachten dat, wanneer het publiek ziet dat de grooten in den lande het nog steeds niet met elkan der kunnen vinden, het in groote ma te geld in de vooral in Anierika zoo bij uitstek nauw met de politiek ver bonden ondernemingen zal steken. De tariefwet heeft nog steeds niet haar beslag gekregen en ook schijnt. In de afdoening der wet op de geld middelen groote vertraging ie ko men. zoodat zoowel de handelaar als de bankier een tijdperk van groote onzekerheid meemaken, hetgeen nu niet direct aanmoedigend op de marktgesteldheid werkt. Voor den belegger is de tijd thans echter gunstig, llij is thans in de ge legenheid obligatiën te koopen. weikc een zeer ruim rendement afwerpen. De algemeene rente-sfandaard is nu zóó hoog, dat hij niet verder kan stij gen zonder de vraag naar nieuw ka pitaal geheel te-doen ophouden. Zouden dus de beleggingswaarden verder daler, dan zou tegelijkertijd do vraag naar nieuw kapitaal verminde ren of geheel verdwijnen, hetgeen op den duur aan de beslaande obligaties moet ten goede komen. Wanneer dus weder de obligatiemarkt in -.en r.or- niaal stadium is gekomen en de ban kiers de groote voorraden zullen heb ben gesloten zal de markt weder aan vraag naar nieuw kapitaal kunnen voldoen en daarmede handel en in dustrie helpen zich uit de malais© om hoog to werken. Dit verschijnsel Doft men na iedere langdurige depressie en liet is niet aan te nemen dat thans hierop een uitzondering zal worden gemaakt. Comm. Steels werden den laatstc-n bcursdoig tegen 64 1/4 verhandeld, te gen de vorige week 63 5/16. na tus- schentijds tot 66 te zijn opgeloopen. De berichten omtrent de lagere prij zen en de mindere bestellingen deden de animo, na de opgewonden stem ming op het kwurtaalrapport en in overeenstemming met de algemeene willigte, merkbaar bekoelen. Amalgamated konden verder van 74 5/16 tot 75 3/8 (na n) stijgen op den aanhoudend liooger gaanden koper- prijs. Wol is de toestand op de koper- markt op T oogenblik abnormaal door dat wegens de staking in het Lake- district de productie beduidend wor-Jt beperkt, doch wanneer een tijdelijke vermindering der productie reeds vol doende is om zulk een beduidende rij zing in den koperprijs in het leven t© roepen als we de laatste weken ge zien hebben, dnn moet toch worden erkend dat een normale productie ze ker niet aan do vraag der consumptie te boven gaat doch hiermede in over eenstemming is. Car. en Foundry verbeterden van 46 15.16 tot 47 1/4. Deze maatschappij gaat het voorbeeld van verschillende andere Arnerikaansehe industriecle ondernemingen volgen en, waar schijnlijk mei het oog op de tariefher ziening, in het buitenland filialen op richten. Men shcijnt er van overtuigd te rakeD dat na de tariefverlaging concurrentie van het buitenland on vermijdelijk is en schijnt men door ecu groolcre productie de mindere winst welke in eigen lanrl t© béhttjen zal zijn door verkoop in hel buiten land tegen lagere prijzen te willen goedmaken. heer den markies de Soulaimes kwam. Laurent sprong uit zijn bed en kleedde zich haastig aan Goed, laat hem nu maar liier komen. Een man van hooge gestalte, met grijs haar, en een grooten, grijzen baar kwam kort daarop binnen, groet te Laurent met een beleefde buiging en bleef bij de deur staan. U komt namens mijn broeder? Ja, mijnheer. Wat heeft u mij te zeggen? Ik moest u alleen dit overhandi gen. zeide de onbekende en gaf Lau rent een gesloten enveloppe, waarop zijn adres geschreven was. mot het handschrift van zijn broeder. Laurent opende de enveloppe en nam er tien wissels uit. Hij begreep alles. Zijn broeder wil de hem redden. Tranen welden in zijn oogen op. Hij ging zitten, leunde met het hoofd op de hand en dacht na. Die brave Michel rumeerde üoli voor hem. voor de eer der familie. Met bevende stem zeide hij: Ik zie er geen brief bij. Heeft mijn broeder niets gezegd? Alleen dit: Breng dit aan den graaf. Hij behoeft mij niet t« bedan ken. Ik wil niet, dat hij meer bij ons komt, ik verbied hem voor goed mijl? huis. Laurent boog het hoofd. (Wordt vervolg!).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5