NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 91e Jaargang No. 925a Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaoriie 12. Telefoonnummer 122. Tot de olaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscli Advertentie-Bureau D. Y. ALTA a Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Circus Sidoli: Voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apollo-Tiheuter: Biosc. voorstelling. SI. Bavo, Smedestr.: Biosc. voor- telling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Be fabriek aan flenVersjronckweg Wc hebben Zaterdag reeds gemcid, dStt B. en W. do vergunning inzake de Hinderwet voor de fabriek van de firma Beynes aan den Verspr one li- weg verleend hebben. De vergunning is geschied op de volgende voorwaar den: De electromotor van 25 P.K. en de werktuigen, die daardoor gedreven worden (zes boormachines, twee dub bele boormachines, twee schaafban ken, een dubbele schaafbank, een ver plaatsbare draadsnijbnnk, twee draai banken, een dubbels amarilbank, een lintijzeren zaagbank, twee slijpstee-' nen en een pons- en knopmachine) moeten staan op vasten bodem of daarop of daarin steunvindend kunst werk, geheel vrij van elkaar en van eenig ander in den bodem stoltnvin dend muurwerk. De twee dubbele smidsvuren moeten eoo geplaatst, ingericht en gestookt .worden, dat zij geen dampen, rook of roet in de omgeving verspreiden. Buiten de tot de werk- en stelplaais bestemde ruimte (dus buiten de fa- iriek) mogen mnuner klinkwerk of eenige ander geraasmakende werk zaamheden worden verricht. Aan de binnenzijde van den noor delijken gevel der fabriek moet een muur van drijfsteen ter dikte van minstens 8 c.M. worden aangebracht, die op geen enkel punt tusschen de stijlen der kapspanten minder dan 5 c.M. van den buitengevel verwijderd mug zijn. De in den noordelijken gevel aange brachte 15 Lichtopeningen moeien voorzien zijn van mica klepventilato- ren en roosiers met mazen van hoog stens 1 1/2 c.M.2 en moeten zoo ge plaatst worden, dat zij wel lucht kun nen toevoeren, maar niet afvoeren. Behalve deze openingen en de toe gangsdeur mogen noch in den gevel noch in het noord-oostelijk dakvlak openingen aanwezig zijn, tenzij die met glasbouvvsteenen zijn volgemet- seld en in het dakvlak steeds geheel met draadglas zijn bezet. De deuren in dezen noord-oosfelïj- ken gevel moeten dubbel zijn en met kurkplaat van minstens 3 c.M. wor den opgevuld. De deuren in de eind gevels mogen alleen dun geopend wor den, wanneer dit voor het in- of uit brengen van spoorwagens en -rijtui gen of onderdeden daarvan noodig is. De toegangsdeur in den noord-oos telijken gevel moet voorzien zijn van een stevige drangveer en moet behou dens de oogenblïkken. dat deze voor in- of uitgaan moet worden gebruikt, steeds so-ide gesloieu zijn. Geen geraasmakende werkzaamhe den mogen plaats hebben tusschen 8 uur des avuiuis vu 6 uur des men geus. Zooals men ziet strekken de meeste dezer maatregelen, oui het leven dut de werkzaamheden in de fabriek ver oorzaken.'zoo nnr mogelijk naar bui ten te doen doordringen. De inrichting zal in werking ge- brucht moeten zijr. voor 12 Juni 1914. CIRCUS SIDOLI. Een aardig binnenkomen al! De cm- phitbeaters rond de arena zie je sterk bezet met toeschouwers en onder t huüge tenidoek, waar veel electrlsch licht straalt-, roezemoezen de stemmen tusschen dooi de muziek van het or kestje, dut op de gebruikelijke manier troont boven den ingang tot de stal len en door den Roemeen Grobescu wordt aangevoerd. Zoo kom je in een echte circus- steinniing, welke pleegt 'te behooren tot de genoeglijke gevoelens. Die genoeglijkheid wordt den ge- lieolen avond gaande gehouden door paiirdennummers, variété-stukjes en potsemakersgrilleu. De paarden voorop. Wat een rijke stallen heeft 't circus Sidoli. Prach tige, krachtig gebouwde, maar toch zoo sierlijk gevormde dieren zie je er. Groepen zwartjes, rijen bruinen, heele verzamelingen schimmels, een magnifique goudvos, prachtig van lijn met een glanzend goud-bruin, en lieve ponneys. Wat Gesello, de Roenveensehe, Leo- kadia von Wall berg, de Cassl's van lEpsom, de Bugiers, Giovanescu. Schu mann en vooral de directeur Cesar Si doii met deze paarden weten te ver richten, behoort wel tot het beste, wat men Ln een paardenspel kan zien. De vrijheidsdressuren van den di recteur varen daarbij de mooiste nummers. Op aangename wijze worden deze voorstellingen afgewisseld door varié té-nummers. Elk wielrijder benijdt do ver bluffende gemakkelijkheid, waarmee Aurora-trocp haar fietsen gebruikt en elk gymnast bewondert, de nauwkeu righeid en stoutmoedigheid, waarmee de Leotardy's van het eene rek naar liet andere zweven, zeifs met 't hoofd in een zak gebonden. Zij laten door de lucht vliegend het eene rek los cn pakken liet andere aanzwevende vast, alsof zij op den be- ganen grond stonden. Dan is er een baas van een olifant, rnet- ijselijko slagtanden, dio echter heel goedig en aardig liet publiek be zig houdt. Twee jongelui maken met hun zusje verschillende gymnastische toeren,die correct worden uitgevoerd. De CavalJini's, Sehnelle, Kaltmann, Bébê en Jimmy deen wat des clowns is en amuseeren de aanwezigen in de pauzes, STUKKEN VAN DEN RAAD. Ter vervuliing van de plaats in de Commissie van Toezicht over hot Frans Hals-Museum der gemeente Haarlem, welke bezet is geweest door nu wijlen den lieer John F. Hulk, be veelt de Commissie aan de liceren J. L. Tademaen Mr. II. van Logchein do Josselin de Jong. De heer J. Butler, onderwijzer aan de School voor gewoon lager onder wijs no. 2, verzoekt tegen 1 September eervol ontslag, wegens benoeming tot ieeraar aan de Handels-H. B. S. to Deventer. Door zijn benoeming tot onderwijzer aan de AL U. L. O. School te Enschedé verzoekt de heer P. Schaft met 1 Oct. eervol ontslag als onderwijzer aan de Opleidingsschool voor jongens en meisjes. B. en W. stallen voor voor den cur sus 1913—1914 te benoemen aan de terhalingsisdhwl: A. tot onderwijze res: lo. Mej. J. E. II. Boelhouwer, en 2o. Mej. G. Houtschilt. B. tot onderwijzer: de heeren J. B. van Dorp, W. II. Hoefman, H. Zwart, J. Over. R. Al. van der Hart, II. Nat te, L. van der Have, R. Haverschmidt en J. Mulder, allen op eene belooning van 50 per cursus voor elk vveke- lijksch lesuur. De heer K. Pijper, verzoekt ontslag als onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. no. 2 tegen. 1 October. De lieer J. G. v. d. Arend en acht andere bewoners van perceelen aan den Gasthuissingel, van de Hout- brug tot de Wagenmakerslaan, ver zoeken de 8 voor hun perceelen staan de hoornen te doen verwijderen. Doordat de kruinen zoo breed zijn uitgegroeid, beletten deze de toetre ding van licht tot de perceelen. Do bcomen staan op dat gedeelte van den Gasthuissingel 1.04 Meter dichter bij de huizen, dan verderop, waardoor de rijweg onnoodig smal wordt, hetgeen hij het drukke auto- vorkeer daar ter plaatse niet zonder gevaar is. De vooruitstekende takken beletten het uitsteken der vlaggen en het dichte bladerdak belet het uitzioh-t uit de bovenwoningen. De heer D. Inklaar verzoekt ontslag tegen 1 October of eerder als onder wijzer aan do Opleidingssölvool voor jongens, wegens zijne benoeming tot Leeraar aan Handelsschool te Zaan dam. De lieer L. van Oord en vijf ande re eigenaars van perceelen aan bet Donkere Spaarne deelen mede, dat over de voor hun perceelen liggende straat langs het water ligt een strook grasgrond ter oppervlakte van 5 aren 25 centiaren. Sedert onheuglijke jaren ihebben zij over dien grasgrond beschikt en daarop ongestoord en ondubbelzin nig, daden van bezit uitgeoefend, tot dat onlangs de gemeente in die strook werklieden in haar diienst 'heet doen graven, daarlangs trottoir banden en daarop bestrating heeft doen aanleggen, om daarvan open bare straat en loswal of maifkttcrrein te malken. Tegen deze onteigening willen adressanten geen verzet doen, zoo lang de weg om eene billijke schade loosstelling van de gemeenje te ver krijgen, hun nog openstaat. Daarvoor bieden zij aan hunne rechten op die strook grond te koopen tegen betaling van f 2.50 per vierkanten meter, of wel zulk een som als door deskundi gen zal worden vastgesteld. ORGELBESPELING op Donderdag 21 Aug. 1913, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Slnt- keTk alhier, door den heer Louis Programma: 1. Concerto I, a. 2 Clav. e Pedale, J. S. Barb. Allegro, Grave, Presto. 2. Conzert Fuge, G gr. t, J. L. Krebs (1730-1780). 3. Ein- leitung, Thema und Varia tionen, A. Hesse. 4. Communion, Alex. Guil- mant. 5. Feuillet d'Alburo, C. F. Hen driks. 6. Hochzeitsmarsch (op ver zoek), F. Mendelssohn-Ba.rtholdy. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier d.d. 19 Augustus 1913 zijn in staat van faillissement verklaard: Th. Alassee, tuinier, wonende te Lïsse. Jac. P. Koltman, Kruidenier, wo nende te Haarlem, Sehermerstarat. De nalatenschap van H. F. P. Kubo, leerhaiidelaor te Haarlem, Gierstr. Voor allen recbter-commissaris Mr. E. J. Dovhout Mees. AANBESTEDING VOOR DE KAZERNE. Heden is door den luitenant-kolonel eerstaanwezend Ingenieur alhier in het openbaar aanbesteed: Bestek no. 194. Het herstellen van brandschade aan de Infanteriekazeme aan den Koudenhorn te Haarlem. Raming f 23000. 15 biljetten zijn ingeleverd. Ingeschreven is door: D. Bruin, te Haarlem voor f 27999. A. N. Comelissen, id. voor f 25207. W. J. G. Verharen te Yelseroord voor f 25S92. W. Hoek te Haarlem voor f 25845. Firma Gioenenberg .Kruythof en Stoet te Haarlem voor f 27900. K. Rol, te Beverwijk voor f 23619. C. Rol, te Uitgeest voor f 24050. Th. M. van Deursen te Haarlem, voor f 25000 Wed. C. van Heijst te Velsen, f 24300 L. H. P.ings, te Santpoort, voor f 23500. L. II. van Essen, te Halfweg, voor f 25249. c J. \an Wageningen te Spaarndam, voor f 24471. J. Vink, te Schoten voor f 24210. J. Kroon van Diest, te Haarlem, voor f 22750. P. Rings, te Santpoort voor f 23990. Benoeming. Onze oud-stadgenoot de heer A. Scherpenhuijsen Jr., leeraar teekeneu en boetseeren M. O., is benoemd tot leeraar in het hand- en lijnteekenen aan de I-I. B. S. met 5-jarigen cursus te Sneek. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). A. P. in Zwolle heeft willen onigaan. Niet alleen, dat de vrijzinnigen veel daden hebben gedaan en daardoor veel vat op critiek geven, niei alleen dat het vrijzinnige het nadeel beeft van 'het bestaande, van den vogel in de hand, dien men in de practijk en vooral in de politiek heel gaarne laat vliegen voor tien in de ludhit, niet all leen deze twee omstandigheden ko men dn ons nadeel. Doch zooveel is er in ons dagelijksck leven, dat wij uitsluitend en alleen aan het vrijzin nig bestuur van ons land te danken hebben, dat de eenvoudige mensch an het bosch de boomen niet ziet en niet weet wat ihij aan de vrijzin nigen te danken heeft. Genoeg om aan te toonen, dat voor al de vrijzinnigen de propaganda en de organisatie niet missen kunnen. En nu hebben zij daaraan veel te weinig gedaan. Geen partij doet zoo weinig voor ihaar pers als die vrijzin nige, geen partijman gevoelt zoo wei nig zijn plicht om die pers zooveel mogelijk te steunen als de vrijzinnige. Heeft die pers dus aan de eene zijde onvoldoenden steun, aan den anderen kant is haar propaganda veel moei lijker dan van andere bladen, eens deels om bovenbedoelde redenen, an derdeels omdat een vrijzinnig blad naar zijn wezen niet sektarisch kan zijn als een kerkelijke of 6oeiaaJ-de- mooratische courant". Het blad acht een krachtige en centrale organisatie noodig. „Wij meeJien te weten dat zeer ernstige plannen hangende zijn, die over gör.eele land zullen werken. Miet groote belangstelling en vol vertrou wen wachten wij de publicatie dier plannen af, wetend in welke goede handen zij zijn." Naast de algemeeif-NederlandscJie, acht het blad een gewestelijke orga nisatie voor een provincie als Gronin gen van het grootste belang. Is de algemeen© landsorganisatie noodig èn om in groote quaesties te beslissen èn om de leiders met de ge- heele partij voeling te doen houden, de gewestelijke organisatie moet zijn om de intieme aanraking met de volksvertegenwoordigers in veel ruimer kring mogelijk te maken en te zorgen, dat de propaganda plaatse lijk goed georganiseerd wordt en geen oogenblik versaagt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Treurig ongeluk- Hedenmiddag 12 uur is liet 6-jarig zoontje van P. van Bakel, wonende Molemverfslaan alhier, van een vuil niswagen gevallen en daaronder ge laakt. liet kind kreeg het wiel over het hoofd en was onmiddellijk dood. Pers-Ovorzadit ORGANISATIE DER VRIJ ZINNIGEN. De P ro v. G r o n. Cr t, dringt aan op krachtiger organisatie van de con centratie. „Do vrijzinnigen staan thans voor een tweesprong. Of zij gaan voort op de wijze, waarop zij tot voor kort ge- werkt beter: niet gewerkt, 'heb ben en dan vrèezea wij, dat zij geen mooie toekomst tegemoet gaan. Of zij. begrijpen,dut zelfs onze mooie begin selen niet van zelf sprekend zijn en propaganda noodig hebben, willen zij de kiezers tot zich trekken en gebon den houden. Wij gaan nog verder: de beginselen der vrijzinnigen hebben zelfs meer propaganda noodig dan dae van do andere partijen, omdat zij veel meer verwezenlijkt zijn dan die der andere partijen. Voor die propa- I ganda hebben de vrijzinnigen in tien- I dubbele mate het nadeel, dat de S. D. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactio xich niet aansprakelijk. Het afgestelds Onafhankelp- tiëidsfeest. OPEN BRIEF AAN DE INGEZETE NEN VAN HAARLEM. Den 13ilen Augustus j.l. werd in de gemeenteraadszitting besloten aan de feestcommissie 1913, liet aangevraag de crediei van 2500, tot het organi seeren van feestelijkheden in de maand September a.s., niet toe te staan. Met ledige handen de feest commissie naar huis zenden, wilde men evenwel nietde meerderheid der vroede vaderen geheel bekend met het ontworpen plan voor de feest dagen vereenigde zich met het amendement-Schram (ten hoogste f 1500 of zooveel al-s hot comité bijeen zal brengen). De- logica in de verschillende argu menten, door enkele raadsleden aan gevoerd tegen het toestaan van het aangevraagde bedrag, ontgaat ons. Welk verschil bestaat er bijv. tus schen het geld uit de gemeentekas en het geld uit de beurs der ingezetenen? En al getuigt een uitspraak als zou de prins van Oranje de plaat ge poetst hebben en de andere Oranje terugkwam, toen alles hier in oude was, slechts van een enorm gebrekki ge kennis van den toestand in ons vaderland vóór 100 jaar, en boven dien van een onwaardige houding tegenover andersdenkenden, toch kan bet, feit niet geloochend worden, dat heel Nederland dit jaar terugblikt op een periode van een eeuw van onaf hankelijk volksbestaan. Dat een rechtgeaard Nederlander daarvoor onverschillig zou blijven, is niet aan te hemen en ook wij Haar lemmers, van wie de historie van zoo menig offer op het altaar des vader lands getuigt, kunnen en mogen niet achterblijven waar het geldt de fees telijke herdenking te vieren van een historisch feit van zoo groote beteeke- nis. Deze overdenking was dan ook de reden, dat zich te dezer stede een commissie gevormd heeft om een volksfeest te organiseeren, aan welks elslagen niet getwijfeld werd. Met kracht en energie werden de voorbereidende maatregelen getroffen en een programma samengesteld1, dat aan alle rangen van onze genieen schap gelegenheid zou geven in wer kelijk^ nationalcn zin feest te vie waar het voorbeeld van an dere gemeenten ons voor oogen stond, wat betreft het bestrijden der onkos^ ten, aan zoo'n feest verbonden, kon de commissie geen oogenblik be vroeden, dat de Baad de luttele eom van £2500 zou weigeren en daarvoor in de plaats zou stellen een gc-ringer bedrug, waaraan ec-n voorwaarde ver bonden werd, welke de zelfstandig heid van de commissie aan banden legde. Want alleen dan zal de Raad geld toestaan tot een even groot be drag als dat, hetwelk door de com missie bijeengekregen zal worden door inzameling bij de burgerij. Alen dwingt ons dus te elfder ure een collecte te houden of circulaires met inschrijvingsbiljetten, huis aan huis, rond te zenden. Dat aan een dergelijk middel om aan geld te komen, groote geldelijke offers verbonden zijn, zal niemand betwisten. En dan nog. voorop gesteld dat de tijd, om een dergeiijken maatregel uit te voeren, niet ontbrak, wie staal er borg voor, dat die inza meling, gevoegh bij een zelfde lie- drag uil de gemeentekas, genoeg zou opbrengen, om een feest te organi seeren, u, Haarlemmers, waardig? Ai d-e overdenkingen hebben de feestcommissie in haar vergadering van 14 Augustus j.l. er dan ook toege bracht om af te zien van baar plan tot organiseeren van een feest, en in een adres waarvan een afschrift bieronder volgt daarvan aan den Raad kennis gegeven. „Aan den Raad der gemeente Haarlem- Geeft niet eerbied te kennen, de feestcomm. 1913 te Haarlem, gezien 't raadsbesl. in zake de aanvraag om een orediet van f 2500, benoodigd voor het tot stand brengen van can driedaagsch volksfeest, naar a ding van. het 100-jarig bestaan de onafliankelijkiheid van ons vader land, dat,, naar hare meening, Haarlem, als eene dor groote on bloeiende ge meenten, niet kon achterblijven, waar het gold eene grootsdhe betooging te houden als herinnering aan het her krijgen van een onafhankelijk volks bestaan, dat zij, er van verzekerd was, bij bet aanvaarden van hare werkzaamheden, in allen deele steun te zullen ondervinden bij uwen raad tot het doen welslagen van een zoo bij uitstek nationaal feest en dat zij daarom ook gerekend heeft op de be kostiging van de onvermijdelijke uit gaven daarvan, uit de gemeentekas. omdat toch óf eone .inzameling vtu gelden bij de gemeen ten aren, óf eene bekostiging uit de stadskas, ten bate van bet feest, het eerste direct, het tweede indirect beide uit de beurzen van Haarlem's ingezetenen komen. dat door het genomen raadsbesluit, zij gedwongen zou zijn, te elfder ure in de gemeente, hurs aan huis, te gaan aankloppen om een gav het tot stand komen van bedoeld feest en dat naar hare meening. in verband met den tijd en andere om standigheden, bij haar ernstige twij fel bestaat aan het voldoende inko men van gelden, zoodat, deze ver meerderd met eenzelfde bedrag uit de gemeentekas, volstrekt niet groot ge noeg zouden zijn, om feestelijkheden tot stand te brengen, overeenkomstig Haarlem s eer en waardigheid. dut zij daarom in hare vergadering van 14 Augustus j.l. besloten heeft, onder deze omstandigheden, noodge dwongen af te zien van haar plan om feesten te organ iseeren, zich als feestcommissie 1913 ontbonden te ver klaren en aan uwen Raad daarvan kennis te geven, dat zij zich bij dezen hiervan kwijt." 't Welk doende, enz. Namens de feestcommissie 1913: G. v. d. MOST VAN SPIJK, voorz, JOH. M. SCHMIDT, secretaris. A. BOSSE, penningmeester. Haarlem, Augustus 1913. Nu rest ons nog, aan u, burgers van Haarlem de volgende vraag voor te leggen. Is do uitspraak van den Raad in zake de feestviering, eene ware afspiegeling van uwe gevoelens ten opzichte van de herdenking van ons onafhankelijk volksbestaan? Zoo ja hetgeen wij echter Diet kunnen aannemen dan leggen wij ons rustig bij die uitspraak neer, doch kunnen niet nalaten u toe te roepen: Bedenk, dat een volk, dot geen prijs stelt op zijne onafhanke lijkheid, deze ook niet waardig en. ten ondergang gedoemd d3. Zoo neen dan deugt uwe verte genwoordiging in den raad. niet. Want dan is er in uw gemeenteraad een besluit genomen, ln strijd met uwe heiligste gevoelens, indruischend n den onvergankelijken drang, die in u huist, om uwe heiden en U'.v historie te eeren. Hei Dagelijkscli bestuur der Feest commissie 1913 G. v. d. MOST VAN SPIJK, vooiz. JOH. M. SCHMIDT, secretaris. A. BOSSE, penningmeester. M. de R. De Commissie in het Amsterdam- sche kwartier tot herdenking vun Neerlanda Onafhankelijkheid, ver zoekt voor 't onderstaande 'n plaatsje uw blad. Noodig moest hot niet zijn, maar naar aanleiding van het zwart gallige pleidooi van bet raads lid, den heer Nagtzaani. van het ge ven van tc weinig subsidie dooi den Raad der gemeente Haarlem, en ten slotte de ontbinding van de Commis sie 1913 in onze stad, kon de Commis sie het stilzwijgen niet bewaren. Ziet, M. d. R., dat ging ais van een leien dakje, maar zoo kornen we er niet en mag het ook niet. Steden en dorpen vieren feest, eo ondanks het gepraat van den heer Nagtzaani, on danks het besluit van plan 1913, om het feest in November hij de wanne kachel te houden, hoopt onze Com missie haar voorgestelde plannen ie verwezenlij'kon, en stellen wij de Bur- gqrij voor, hij wijze van protest, juist deze Commissie krachtig te steunen, Mocht men verlegen zijn met de te lage toelage uit de gemeentekas, wel nu: de Commissie houdt zich aanbevo len. Weest er verzekerd van. alle bijdra gen, groot en klein, zullen wél be- sieed worden, ten genoegen yun jong en oud. Het adres van den penningmeester is: W. Bakker, Jan Fredorik Heimcr- siraat 16, welke alJe giften ln dank zal aanvaarden, DE COMA1ISSIE. Gemengd Nieuws RECLAME-CURSUSSEN. In Amerika, en sedert eenigen tijd ook in Duitschland, worden van tijd tot tijd cursussen georganiseerd in de bedrijfsreclame. Vroeger meende men, dat reclame maken slechts gezond verstand verêischto. Dat er een spe ciale reclame-techniek bestond, een reclame-wetenschap zelfs, daarvan had men geen vermoeden. Bovendien: goede wijn behoeft geen krans! Was het artikel goed, dat aan de markt werd gebracht, dan had men siechls voor eenige publiciteit te zorgen, en klaar was Kees, Reclame maken kon iedereen. In de meest verschillende zaken begonnen de reclame-uitgaven evenwel te stijgen. Men kreeg special© reclame-afdeelingon. Aan groote za ken werden mensch en verbonden, die ;en een dikwijls enorm honorarium de afdeeling reclame moesten leiden. Aan het hoofd van deze afdeeüug moest een knappe man staan, een kerel uit één stuk, beslist onomkoop baar de verleiding was groot! met een dosis gezonde hersenen, met origineels ideeën, enz. Zoo'n recla mechef behoefde geen administratie ve talenten te hebben; daar had hij ,zijn mindere goden voor. Maar hij inoest flair bezitten. Het moest een goed stylist zijn. Hij moest mei wei nig woorden veel kunnen zeggen. Het is een publiek geheim, dat <3-3 bekende Engelsche journalist cn pu blicist William Stead, die bij de Titanic-ramp om het leven kwam, in dertijd onderhandeld heefi met de groote Lever Soap Company, de Sun- lightzeep-fabriek, die Stead aan hot hoofd van haar reclame-afdccliug wilde plaatsen. Men heeft Stead toen een honorarium geboden van f 60.000, maar Stead, die een goed koopman was, vroeg f 120.000 en... oen contract voor tien jaar. Toen zijn de onder* handelingen afgesprongen. Als een baantje erg lucratief is, zijn er altijd verschillende mens then voor te vinden. En nu ae reclame- journalistiek, de reciame-tcchnlek, kortom de reclame-wetenschap oen branche is, waar de room nog niet is afgeschept, interesseeren verschil lende jongelui zich voor deze nieuwe wetenschap levendig. De cursussen ln de bedrijfsreclame iu Amerika eu Ln

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1