WRAAK. TWEEDE BLAD Dinsdag 19 Augustus 1913 Buitenlandsch Overzicht De Sslkanvulkaan is nog niet geheel uitgedoofde Na den vrede. De regeerders aan 't uioord. Op het déjeuner door de Servische legeeriug te Belgrado aangeboden aan de Grieksche en Montenegrijn- aclie gedelegeerden, verklaarde de Ser vische minister-president Pasitsj, dat het verbond de zwaarste beproevin gen had doorstaan en dat de onderlin ge eenheid diaardoor nog versterkt is, Bank zij de gemeenschappelijke po gingen en de médewerking van Roe menië, zijn de vrede en de eendracht in der» Balkan thans verzekerd. „Laten wij zoo vervolgde hij angstvallig zorgen, dat de nieuwe stand van zaken, dien wij in den Bal- ka. i in het leven hebben geroepen duurzaam blijft en laten wij voort durend zorg wijden aan onze legers en ons nog nauwer bij elkander aan sluiten." Ook de Grieksche premier Venize- los betuigde zijn dankbaarheid aan Roemenië De Montenegrijnsche gedelegeerde Voekowitsj verklaarde, dat iedere po ging om tweedracht te zaaien tus- sc'ien Sc-rvië en Montenegro reeds van den aanvang aan gedoemd zal zijn, om te mislukken. be vreugde in Griekenland. D, Koning, vergezeld door den kroonprins en den generalen staf. vertrok aan boord van den kruiser „Averof" van Saloniki naar Athene, vergezeld dooi' een maritieme divi sie. Hij zou te Valere aangekomen, worden ontvangen door de ministers en per automobiel naar Athene gaan. Op voorstel van het stadsbestuur zal de koning in een statierijtuig, met vier paarden bespannen, door de voornaamste straten der stad rijden. De Kuning zal in de kathedraal het Te Deum bijwonen, waarbij de au toriteiten en het diplomatieke corps zullen aanwezig zijn. Athene zal ook den generalen staf leesteiijk ontvangendeze nooldol- ficieren komen, sedert het uitbreken der vijandelijkheden niet Turkije, voor het eerst weer in de stad. De minister-president Venizelos verhaast zijn terugkeer, om bij de ont vangst van den Koning tegenwoor dig te kunnen zijn. Hij zal ook uit Sa loniki in Athene aankomen. Een Adrialische haven voor Servië. Het „Montagsbiatt" verneemt, dat de mogendheden aan de Servische regeering de toestemming zullen tne- «edeelen ter vestiging van eeii uit gangspunt voor hun handel aan de Auriausche Zee. De mogendheden achten dit tevens de goede gelegen heid om Servië te herinneren aan de besluiten van Louden en de invoering le vragen van een wet ter bescher ming der Katholieke minderheden in het nieuwe Servische gebied. Bulgaren en Grieken. Een Bulgaarsehe bende heeft een aanval gedaan op een Gricksch deta- chemeui te Melnik. Het mecrendeel der Buigaren werd gedood. us Tursscne quaestie. Belangrijker dan de kibbelarijen tusscnen Bulgaren en Grieken, over de vraag wie meer dorpen in brand gestoken en meer menschen ver moord beeft en de beschuldigingen van brandstichting en geweldpleging die over en weer worden geuit, is de vraagwelke houding Europa zal aannemen tegenover Turkije en öïde mogendheden in staat zullen zijn Tur kije tc dwingen tot het eerbiedigen van do besluiten van de conferentie te Londen. Zeker is het thans wel, dat de Tur ken slechts met geweld uit Adriano- pei zulleu kunnen worden verdreven. De inbezitneming van die stad, toen Bulgarije in oorlog met dc andere Balkansiaten militair onmachtig was haar te verdedigen, is geschied zon der goedkeuring, wellicht zonder voorkennis, van de Regeering te Koii- stantinopel, door Enver-bey en do mi litaire macht uit Boulair. Maar toen de daad eenmaal was verricht, is zij du or de goedkeuring der Porto tot een belangrijke politieke quaestie ge- inuakt. Er is een fait accompli, waar mede Europa rekening moet houden. Het staat voor de vraag, of het kan dulden, dat de bepalingen van een vredesverdrag, waaraan de groole mogendheden hebben meegewerkt, door de Porte worden overlredonV Berichten, uit Sofia melden, dat do Turksche troepen de Maritza over trekken. en de plaatsen d!ie do Grie ken verlaten, bezet hebben. Uit Griek sche berichten blijkt, dat dit ge schiedde om de streken, die aan Bul garije vallen volgens het tractaat van Boecharest, voorloopig voor anarchie le bewaren. In dat geval ware hel toch verkieslijker geweest dat de Grieken die gebieden hadden bezet gehouden, tot de Bulgaren ze in bezii konden nemen, liever dan ze thans weer door de Turken te laten bezet ten. In Sofia vreest men, dal die Grieksche opvatting ten doel heeft, de Turken die gebieden in handen te spelen. De Grieken zouden uitgaan van de meening, dat wat zij niet mo gen behouden ook niet aan de Bul garen /.al komen. Zij hebben derhalve het bezetten der streken in Oud-Bul garije door de Turken bevorderd, om daardoor de Bulgaren af te snijden van dc Aegeïsche zee en van de ha- vehs, die iict daar zou krijgen. In Sofia ziet men dus verband tus schcn den terugtocht der Grieken en den opmarsch der Turken. En rnet. meent, dat het niet aanga al zonder eenigen strijd de gebieden, die hij deri vrede van Londen en bij dien van Boecharcst aan Bulgarije zijr. toegewezen, door de Turken le laten bezetten. Derhalve bereidt men zich op een nieuwen strijd voor. Aan de gezanten tier mogendheden le Sofia heeft de Bulgaarsehe regee ring nota's overhandigd, waarin op de bezetting van deze gebieden door de Turken de aandacht wordt, geves tigd. De regeering verzoekt derhalve, om d'C bezetting van die streken dooi de Bulgaren te doen plaats hebben in tegenwoordigheid van de militaire aUaclié's,' opdat dezen zich kunnen overtuigen van dc wijze, waarop de vredesvoorwaarden van Londen en Boecharest worden nageleefd. Vol gens' de bepalingen van dien vrede lieeft Bulgarije nioetén demobilisce- ren is hol geoorloofd, dat de Turken ongestraft daarvan gebruik maken, om de bepalingen van den vrede le» Londen le schenden, en gebieden le bezetten, beboerende aan een slaat, die gedwongen is de wapens neer te leggen? zoo vraagt Bulgarije. De Bulgaarsehe nota eindigt met] de verklaringdat de Bulgaarsehe re geering overtuigd is, dal de mogend heden er voor zullen waken, het ver- blijf der Turksche troepen westelijk van dc lijn ÉnosMidia met dezelfde middelen te beletten, als westelijk van de Maritza, en dat zij het gevaar zuJien voorkomen voor nieuwe bot singen tusschen Turksche en Bul gaarsehe troepen, waardoor de vrede, die Europa met alle middelen wil handhaven, opnieuw in gevaar zou worden gebracht. Het zal nu eens blijken of Europa werkelijk voornemens is, voor Bulga rije iets meer te d'oen, dan met woor den. Nadat de Balkanstaten Bulga rije hebben beroofd van het grootste deel der gebieden, waarop het in Ma cedonië aanspraak maakte, pogen nu de Turken het de gebieden in Thra- cië en aan de Aegefsche Zee te ontne men, waarop de vrede van Londen en die van Boecharest Bulgarije aan spraken geven. De Turken dreigenden Bulgaren mei een nieuwen oorlog. Wanneer Turkije werkelijk gevolg geeft aan de bedreigingen, die Tur- khau pasja, de Turksche ambassadeur te Petersburg, heeft geuit, dan zal do vrede van Boecharest van korten duur zijn. Genoemde ambassadeur heeft n.l. tot Sassonof gezegd, dat bijaldien niet ten spoedigste een ein de komt aan de gruwelen, door de Bulgaren bedreven, een oorlog met dat land onvermijdelijk zal worden. Do Turken hebben, dal blijkt ook uit andere omstandigheden, hun zelf bewustzijn geheel en al herwonnen. Mahmoed Moekhtar pasja, de Turk- scne ambassadeur te Berlijn, zou o a. volgens de „National Zeitung" ver klaard hebben „Er bestaat voor Tur kije geen quaestie-Adrïauopel. Ons leger is thans sterker dan het sedert Plewna is geweest en dat sterke le ger is de beste waarborg voor den vrede. Wij hebben bij het begin van den oorlog de domheid1 begaan 24 leger korpsen te vormen en om deze voltal lig le maken hebben wij bij dc ver schillende eenheden oude reservisten ingelijfd. Thans echter bestaat het le ger in Thracië uit het Tsjataldja-Ie- ger en 21)0.000 goed geoefende jonge soldaten. Het eenïge, waaronder on ze soldaten lijden, is het gebrek aan water, daar de bronnen vergiftigd zijn door de lijken van de duizenden, die wreedaardig door dè Bulgaren ver moord zijn. De bedreiging met een financieelen boycot iaat ons vrij koud1." Allorlel De Spanjaarden in Marokko. De berichten uit Afrika blijven on gunstig luiden. De Kabylen, die Te- toean insluiten, worden met den dag driesier in hun optreden en bestoken de Spaansche patrouilles en approvi- andeeringstreinen tot voor de poor ten van -de stad, waarbij de Spanjaar den voortdurend zware verliezen lel den. Generaal Marina, d'e nieuwe regee- ringscomniissuris en opperbevelheb ber, zal ijlings naar de bedreigde stud vertrekken. Hij. heeft Zaterdag een langdurig onderhoud gehad met den premier en den minisfïir van oorlog tot vaststelling van het nieuwe plan. volgens hetwelk getracht zal. worden de Spaansche zóne te pacificeeren. De generaal heeft de meest uitge breide volmachten om te handelen naar bevind van zaken. Op de kust voor Alhucemas is een Spaansch koopvaardijschip gestrand en afgeloopen door de Kabylen, die de bemanning gevangen namen. Alleen de kapitein en de stuurman wisten te ontsnappen en de bezetting van Al hucemas te alarmeeren. Een te hulp gezonden kanonneerboot kwam te laat de commandant wist niets be ters te doen, dan het leeggeplunderde schip in den grond te boren. Telegrammen melden nog: De Spanjaarden hebben het ge bied van Oxfa bezet. Drie man sneu velden Uit Larrasj wordt bericht, dat de colonne-Sylvestre Cuesta Colorado bezet en drie verwoede aanvallen van sterke benden heeft afgeslagen. Ann de zijde der Spanjaarden be droegen de verliezenéén doodo en zes gewonden. De opstand in Venezuela. Een telegram uit Willemstad be richt, dat Coro, het bohverk der Vc- nezolaansche opstandelingen, na een lievig gevecht door d'e regeeringstroe- peu genomen is. De generaals Gon zales en Urbina, hoofden der opstan delingen, zijn, naar het heet, om het leven gekomen. Uit Willemstad &Cura?ao) wordt aan de „New-York Herald" bericht, dat' niemand in het oosten van Cu rasao den onruststoker Cipriano Castro heefte; ezien. Asuncion Rodriguez, dc populaire prefect van de stad Cumana in den staat Sucre, is in hechtenis genomen. President Gomez heeft als reden daarvoor opgegeven, dat Rodriguez met zijn broeders en vrienden een samenzwering op touw beeit gezei om de gevangenis te bestormen,, de wacht neer tc schieten en de gevan genen vrij tc laten. Naar het heet, is de halve staat in opstand tegen de regeering, hel heeft er echter veel va», alsof de zoogenaamde opstand niets anders is dan een politieke zet van president Gomez. De burgeroorlog in China. Volgens een telegram uit Sjanghai aan de „N. R. C.t." duurt de strijd tus schen de Noordelijken en Zuidelijken om Nanking voort. Do Europeanen zijn op rivierbooten en oorlogssche pen gevlucht. De plundering van Kanton duurt voort. Men heeft de staatskas -voor 2 1/2 millioen gld. aan contanten ont stolen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin heeft Maandag-fien be zoek gebracht aan het Huis ton Bosch in verband met het aanstaand ver blijf der Koninklijke Familie op dat buitenpaleis. Zij zal aanstaanden Za terdag met de Prinses legen 12 uur 's middags daartoe in Den Haag aan komen. DE KABINETSCRISIS. De Koningin kwam Maandag enkele dagen in Den Haag en heeft ten pa- leize een onderhoud gehad niet mr. Cort van der Linden. Naai' aanleiding van het bericht in „Het Volk", over de stemming in de concenlratievei'gadering, waarin de vraag besproken werd, of men een concentratie-kabinet zonder de sociard democraten wilde aanvaarden, schrijft „Het Vaderland": De bron, waaruit de berichtgever van „Het Vaderland" geput heeft, schijnt dezelfde ie zijn, waarin de zee slang geboren is, en waaraan de kom kommers hun wasdom ontleenen. Hoe weinig er van het bericht waar is, moge b.y. daaruit blijken, dat er in de Concentratie-vergadering niet eens gestemd is. DE CONCENTRATIE. Men schrijft uit Den Haag De aanvrago aan het hoofdbestuur der kicsverecniging 's-Gravenhage tot het beleggen van eene algemeene ver gadering der kiesvereeniging ter be spreking van de houding der vrijzin- Feuilleton (Nadruk verboden). Ik ben verheugd, u te zien, mijn heer, zei zij, Ik heb van mijn vader vernomen, dat gij de mijn uitmuntend bestuurt en dat gij vooral good zijt voor de mijnwerkers. Dat bewonder ik in u. Ik doe niet meer dan, mijn plicht, mejuffrouw, en verdien daarvoor zoo veel lof niet. Maar benevens die lof heb ik ook nog verwijten te doen. Verwijten, juffrouw? Mijn vader heeft u meermalen op onze soirees genoodigd. Een enkele maal is u gekomen? maar in den laat ste» tijd heeft u ons huis genreclen. Toch weet ge wel, dat mijn vader veel vriendschap voor u heeft. Hot is iriet goed van u, dat go uw vrienden zoo verwaarloost. ik ben minder te laken, dan gij wellicht denkt, mejuffrouw, maar ge loof mij, dat ik zeer gevoelig hen voor een verwijt van u. Beleefdheid, zed zij, terwijl zij do schouders ophaalde. ik ben zeker, dat u voort zal gaan met ons le ont vluchten. Waarom meent u daar zeker van te zijn, mejuffrouw? De afstand, die ons scheidt.... Ik spreek openhartig, mijnheer Do Sou laimes. Ik zeg altijd wat ik denk. Men heeft mij niet geleerd te vein zen, en ik ben evenmin gewoon aan de verfijnde manieren der wereld, waai toe u behoort. Ik spreek zooals mijn hart het mij ingeeft. Verbaas u daarover niet en denk daarom geen kwaad van mij. Zij was allerbekoorlijkst, zooals zij -daar stond. Ja, de afstand, hernam zij, uw adellijke naam scheidt u van ons. En daar gij arm maar trotsch rijt, dwingt onze rijkdom u, van ons af zijdig ie houden. Wanneer gij echter mijn vader en ook mij beter kende, mijnheer De Soulaimes. dan zoudt gij weten, dat wij geen waarde aan het geld hechten. Als kind heb ik armoe de gekend, een vreeselijko armoede, waar men zich in Europa zelfs geen denkbeeld van kan vormen, en de ar moede boezemt mij geen vrees in. Zeker, ik geniet van den rijkdom mijns vaders, maar mijn vader weet. dat ik zeer weinig behoeften heb en dat ik den rijkdom zou verachten, wanneer zij mij niet in staat stelde, de armen en ongelukkigen te helpen en te steunen. Gelooft gij mij Zeker, ik weet reeds sedert lang, dat gij door uw goedheid en edel moedigheid ruimschoots de voortref felijke gaven verdient, welke de na tuur u heeft geschonken. Uw onuit puttelijke weldadigheid maakt u des te bekoorlijker, uw eenvoud verhoogt uw schoonheid. Zij sloeg de oogen neer en trilde zacht. Ha, dacht zij. gij vindt dus dat ik schoon ben Voor zijn schrijftafel gezeten, sloeg Bertignolles hen in stilte gade. De vader was gelukkig door het geluk I van zijn kind. Jenny had eenige rozen op Laat horst gestoken. Zii maakte er een van los, hield die eenige seconden in haar hand en Jio! haar aan de- voeten van den graaf neervallen. De graaf bleef een oogenbhk ont roerd slaan, raapte toen de roos op en bood haar aan Jenny aan. Zij weerde zacht zijn hand af en zeide Ik geef haar aan u. en wat ik geef neem ik nooit terug. Langzaam verwijderde zij zich. Laurent was nu weer alleen met Bertignolles. Beiden bewaarden het stilzwijgen. De graai was ontevreden op zicli- zelf, alsof hij een misslag had be gaan. Bertignolles gevoelde zijn vader- nigc concentratie in zake de mlnlste- rieeie Crisis was gedaan en ondërtee kend door slechts één lid der veree- nlglng. Dat 20 vooraanstaande man nen in de partij hel verzoek zouden un der toeken d hebben, is bephaid on juist. DE ZETEL VAN PASSTOORS. Uit du beste bron kan „Het Cen trum" meedeelen, dat mr. dr. Jan vaii Best, afgevaardigde voor Eindhoven, reed.; voor een drietal weken ver klaard heeft, bereid te zijii oridei voorbehoud der instemming der R -lv. Kiesvereeniging in zijn district voor zijn zetel te neuariken ten behoeve van dei. heer Passtoors. De heer Passtoors hec-ft echter ge ineend, ofsohoon dankbaar voor hei aanbod te moeten weigeren, gezien de eerdiensten welke do lieer Van Besi voor de partij heeft. CONGRES VOOR DEN VREDE. De leden van het XXe YYereldcon gres voor den Vrede zullen Maandag .0 Augustus een gezamenlijke re.t naar Arnhem maken ter bijwoning van de buiiengewone openluchtvoor stelling'van „Oedipus' in het Pauw aonsbeek to geven door de N. V. He: looneel, directie Willem Royaards. Een commissie heeft zich gevormd ter bevordering dezer voorstelling, welke ten doel heeft den buitenland- schen gasten een indruk te geven van Xederlandsche toonoe'.spcelkunst en looneelregie. Het Gemeentebestuur van Arnhem zal de Congresafgevaardigden ten Kiiatlhuize officieel ontvangen, waar bij de burgemeester, mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra een toespraak zal houden. Hét bestuur der ten toonstelling „Do Vrouw 1813—1913" zat Zondag 24 Augustus den leden van het XXo We reldcongres voor den Vrede een thee aanbieden, waarbij dansen in oud- Ho Hand sche costuums zullen worden opgevoerd. P. HOBUS. Te Nederweert is overlc-den de bur gemeester P. Hobus, lid der Prov. Stalen van Limburg. DE GEVAARLIJKE HOEDEN PENNEN. Ingaande met den dag van Maan dag is het dus te Amsterdam den dames verboden, in het openbaar van hoedenpennen gebruik te maken, waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige bescher mers. Het zal natuurlijk in de tram wagens het allereerst opvallen, of de vrouwelijke Amsterdammers zich zul len houden aan dit nieuwe artikel uit de poli tie-verordening. Men weet, dat de tram-conducteurs proces-verbaal mogen opmaken, wan neer dit artikel wordt overtreden. Hot ligt evenwel in de bedoeling van de directie der Gemeentetram, de dames die in den eersten tijd nog daar hoe- deuspelden. onbeschermd laten, door do conducteurs op deze nalatigheid te doen wijzen. Men rekent echter in dezen op de medewerking van onze vrouwen, die zeer zéker iedere waar schuwing van overheidswege evenals van andere zijde zulten voorkomen, door zich thans van de veelbespro ken beschermers te voorzien. N AT U RBESC H E RMIN GS-TEG EN- STA NDER3 IN NEDERLAND. Onder dezen titel schrijft de be kende professor Schillings in „Blat ter für Naturschutz „Van deskundige zijde vernemen wij, dal in ons bum-land Nederland een streven aan den gang is om de nieuwe vogel besclienmngs wet weer uf te schaffen. Mannen die van be scherming van natuurmonumenten niet het minste verstand hebben (vol gens eigen schriftelijk zeggen van zulk een heer!) werken in het geheim aan deze waardige taak voor cultuur- mensc :en van hot jaar 1913! „Het is jammerlijk dal .dit werk vooral uitgaat van een persoon, die den naam heeft van een wetenschap pelijk OrnithoioogI Aan onzen tijd was het gegeven liier voor liet eerst een onderscheid te maken. Men kan een grootc huidenkenner, systemati- ker, wetenschappelijk Ornitholoog, kortom, zijn, zonder daarom in de versie verte in staat te zijn 'het pro ces van do onrustbarend snelle ver dwijn big van onze wereld fauna te be grijpen. „Het wordt tijd dat men set en van hoofd en... hart in Nederland op hun hoede zijn, dat niet mannen met den liefde de eenige liefde, die hij ooit gekend had gestreeld door de hoop, dat. Jenny haar doel zou bereiken. Hij verbrak het eerst het stilzwij gen. Mijnheer Dc Soulaimes, ik zei zooove loen mijn dochter juist bin nenkwam, dat ik op het punt stond, u van uw betrekking le ontheffen, maar dat er iets was, dal mij daar van teiughieïd. Ik ontdekte namelijk liet geheim van mijn dochter Jenny, een geheim, dat zij u zooeven ook heeft laten ontdekken. Mijn dochter bomint u. Zij bemint u sedert lang, en gij zelf. Louront, moet dit ook wel geraden hebben. Ik wist het, zeide Laurenl neerslachtig. Vanwaar die koelheid Laurent liet het hoofd op de borst zinken. Ik begrijp uw gedachte, zei Ber tignolles. Zij is edel en braaf, en ik dank u daarvoor, Laurent Hij drukte den jongen man harte lijk de hand en ging voort: Toen ik dit ontdekt had, kon jk niet meer met zooveel gest rengheid te gen u handelen. Ik moest rekening houden met mijn kind, wier geluk mij boven alles ter harte gaat. Ik kan u niet straffen, zonder mijn kind ver driet aan le doen. Ik moet u dus ver giffenis schenken. lioo goed is u, mijnheer Bertig nolles. en hoeveel dankbaarheid hen Ik naam van „wetenschappelijk Orni tholoog" hun invloed" gebruiken om een wet te veranderen die hoogstens moest veranderd kunnen worden in den zin van verhoogde beschenning, maar niet in tegengestelden zinl „YVij hopen ectoter dat de deskun dige beschermers in iNecleriand trouw de wacht zullen houdien." POKKEN AAN BOORD. Het stoomschip „Djerissa", te Rot terdam gearriveerd, had te Portland twee poklijders, onder wie de kapi- :ein, achtergelaten. Bij aankomst te .(otterdam is "bet schip dadelijk onder politietoezicht gesteld. Niemand mag het verlaten. Het ontsmet-tingsvaar- uig ligt langs zijde, II. P. DEN BOUWMEESTER. Te Middelburg is overleden de heer li. P. den Bouwmeester. Huibert Pieter den Bouwmeester werd 20 October 1853 te Middelburg geboren In 1887 werd hij gekozen toi I'd van den gemeenteraad, waarin hij lid bleef tul aan zijn overlijden. De Raad koos hem in 1890 tot wei- iiouöer en ook ais zoodanig werd hij telkens herkozen. Ook was de heer Den Bouwmeester niet een korte lusschenpooze van 1900 lol aan zijn dood lid van de Prov. Sta ten van Zeeland. KEUZETENTOONSTELLING HUISVESTING. Do opening der keuzetentoonstel- ling op het gebied van volkshuisves ting in Nederland, welke in het Kur- haub te Scheveriingen zal plaats heb ben, is bepaald op 1 September. ON A F11A N K L1J KI IEID S F E ES 'KE N TE AMSTERDAM. Daar dc plannen voor cte onafhan- kol ijkhcidsfnesten, welke in de eerste helft van dc volgende maand zullen plaats hebben, vasteren vorm begin nen aan te nemen, kunnen wij daar omtrent het volgende mcdedeelen: Het ligt in de bedoeling van de Commissie van plan 1913 de feestelijk heden te doen samen vallen met het bezoek van de Koningin, dat, zooals bekend, van 9 tot 15 September zal plaats kei)ben, Gedurende deze week zullen door Ce Amsterdamsche commissie zelve worden georganiseerd een groot sport- leest op het IJsclub-terrein achter het Rijksmuseum met demonstratie van verschillende lichaamsoefenin gen, cou groot waterfeest op den Am- stel en eon boottocht met verlichte vaartuigen door de grachten der stad, terwijl het in de bedoeling ligt te bevorderen dat dienzetfden avond tevens een algemeene illuminatie- avond zal worden georganiseerd. Op het programma der commissie staat voor dien avond eeue luister rij lie ver- HtHiting van de z.g. Magere Brug. de typische, oude ophaalbrug over don Am stel bij de Kerkstraat." Vanwege de commissie wordt daar enboven financieelen steun verleend aan verschillende andere plannen. Zoo verleent zij onder rneer krachli- gen financieelen steun aan het cos- tuum feest, waarover we needs enkele muien schreven en waarvan thans vast staat dat het zal doorgaan. Verder wordt door verschillende zaugvereenigingen een serenade voor bereid, die ht) en nader te bepalen avond aan II. M. zal worden aange boden en waarvoor eveneens krach tige financieete steun door de Com missie van plan 1913 wordit verleend. Zoouls bekend, worden door velschil lende buurtvereenigingen, Oranjever- eenlgingen, etc. feestvieringen voor bereid; ook llicer wordt door de Am sterdamsche Commissie van plan 13 voortdurend overleg gepleegd en wordt zoo mogelijk steun verleend. LIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit zijn, voor het tijdvak vuu 1 Sept. 1913 t. m. 31 Aug. 1914. benoemd tot lector in de afd. Alg. Wetenschappen aan de Techn. Hoogeschoot: tot het geven \un on- derw. in don ijk, J. A. Treub, ijker te 's-Gravenhage. en om onderwijs te geven in de beginselen der verband leer en eerste hu'p bij ongelukken, C. van der Worp. dirig. off. v. gez. 3de kl. te Haarlem. Is bekrachtigd het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, waar bij aan de Gem. Univ. aid. Is benoemd tot gewoon hoogt, in de wiskunde en mechania, dr. L. E. J. Brouwer, en tot buitengew. hoogt, in de wis- en sterrenkunde, dr. D. J. Kortevveg. Zijn voor het tijdvak van 1 Sept. 1913 t. m. 31 Aug. 1914 benoemd tot leeraar R. II. B. S. te Heerenvec», N. H. Vlasveld; tot id. te Leeuwarden II. u niet verschuldigd? Ik verzoek u, laten we niet van dankbaarheid spreken, 11c wil u van dein slechten weg afhouden. Ziedaar alles. De graaf bevond zich in groote er- legenheid. Hij scheen een vraag te willen doen, maar geen woorden te kunnen vindén Eindelijk nam Laurent een besluit en zei: Mijnheer Bertignolles, voor alles moet ik u zeggen, dat ik diep getrof fen ben door uw goedheid en dat de onderscheiding, waarmee juffrouw Jenny mij vereert, mij inderdtid trotsch maakt Toch mag ik u niet verbergen, da', hoewel ik haai' schoon heid en haar edel karakter bewonder, ik tiaar niet bemin. Ik bid u, acht u daarover niet belecdigd. Bertignolles glimlachte vol vertrou- U bemint haar niet, dat is mo gelijk, maar ik veronderstel toch. dat zij u niet mishaagt. Zeker niet. Dat heb ik ook niet gezegd. Welnu, dan zal het u ook niet moeilijk vallen, liaar te beminnen. Het gelaat van Laurent stond ern stig, «enigszins droefgeestig zelfs. Mijnheer Bertignolles, zei hij tot mijn leedwezen zie ik, dat u mij niet begrijpt IIoo dat? Ik benun juffrouw Jenny niet en Boonstra, heiden tij'deJjjk aan die scholen. Is aan J. N. Elenbaas, op verzoek, met lng. van 15 Aug. 1913, eervo] ont slag verleend als burgem. der gein. Krabbend ij ke. WEER EEN BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Een lniilengewoou brutaal stukje hebben insluipers, van wie men in den laatste» tijd rij zoo veel gehoord heeft, Zondag uitgehaald. Om 10 uur 's avonds ontdekte een nachtwaker, dut de deur van het bo venhuis van het perceel 14-4 in de Roe lof Ilartstraat open stond. Het bovenhuis werd bewoond door de familie Staal, het benedenhuis door 'le familie Ruré, beide families waren nitstedig. Da.rU-Mjk werd de politie gewaar schuwd en uit het onderzoek bleek, dat leden van liet inbrekersgilde op zeer brutale wijze aan het werk wa ren geweest. Over het muurtje van het beneden huis. dal op den hoek van de Roelof Hartslraat en de Nïc. Maesstraat staat, zijn de inbrekers vermoedelijk geklommen, om door het sous-terrein het benedenhuis te bereiken In den muur tusschen het trappor taal van het benedenhuis en het bo venhuis werd daarop een gat gebro ken, dat ongeveer 80 c.M. groot was. Ten einde bel geluid van de neerval lende steénen te dempen, werd op de trap van het benedenhuis een kostbaar Axmïnsler tapijt gespijkerd. Toen het gat gemaakt was, was de weg naar het bovenhuis.... vrij. Ook daar werd het geheele huis toen doorzocht en onderste boven ge haald. zoodat eir een ware verwoes ting heers eb te. Op de tweede verdieping van het bovenhuis stoiul aan de achterzijde een brandkast en vervolgens beproef den de inbrekers, die blijkbaar over goede werktuigen beschikten, daarop hun kracht. Do brandkast werd omge kanteld en de achterzijde opengebro ken. Wat uit de brandkast vermist wordt, kan nog niet opgegeven wor den, daar lietgcen, dat zich daarin be vond, toebehoorde aan de schoonmoe der Vnn den heer J. Staal. Voorts te merkte men bij het onder zoek, dot dc inbrekers tot zelfs in de badkamer geweest waren, waar toch niets van liun gading te vinden was. Op den zolder vond men het spaar bankboekje van een der dienstboden van het i>erceel, dat de inbrekers ze ker niet de moeite waard gevonden hebben, om mee te nemen. Bij de voor deur werden inbrekers werk tuigen ge vonden. Een groote partij tafelzilver en byouterieën is ontvreemd. Aan champagne, wijn en sigaretten bleken dc bezoekers zich te goed ge daan te hebben. Een der buren had geritsel gehoord, doch daaraan geen aandacht gewijd. De inbrekers zijn vermoede!^, dool de voordeur van het bovenhuis ver dwenen, want daaruit was het slot eenvoudig weggezaagd. Beide families vertoefden buiten d<j stad. zooals wij reeds gezegd hebben. Dadelijk werden zij gewaarschuwd. DOLLE KOE. De Leeuw. Crt. meldt: Zaterdagmorgen ontrukte zich een koe, die hier per stoomboot Garijp was aangevoerd, op den Grachtsvval zich aan haar geleiders, Het dier was dol geworden en holde de straat langs tot dat het Achter de Hoven werd gegre pen. Doch deze gevangenschap was van korten duur. Hoewel stevig met een touw aam een paal gebonden, ruk te het dier zich weer los, sprong over een schutting van ruim een meter en kwam op een afgesloten erf terecht, waar inmiddels toegesnelde agenten met revolvers de koe onder schot na men. Het gelukte hun echter niet liet dier doedel ijk te treffen. Inmiddels kwamen een officier en eenige ser geanten, met geweien gewapend, te hulp, terwijl ook de wachtmeester van do marechaussee Heudrikse en ceii brigadier verschenen. Wachtmeester Heudrikse, van een gunstig oogenblik gebruik makende, legde zijn karabijn aan, richtte en sclioot het dser dood, waardoor een einde was gemaakt aan de heele con sternatie onder liet publiek. EEN AUTO-RITJE. 't N. v. d. D. vertelt: Dezer dagen had een Delfisch stu dent, de heer G., zich een nienwo automobiel aaDgeschatt eh meende in een vriend te Rotterdam voor zijn. ouden wnger- een kooper te hebben gevonden. Vóór dat de koop gesloten werd, zou eerst, proefgereden worden. Do aanstaande autobezitter stapte met' zijn vriend, den student, in en voort ging het. Zonder ongelukken kwam men door Rolterdam op den straat weg naar Dordt, waar toen full speed gereden werd. Do auto liep met liet achterwiel tegen een passeerenden ik zal haar nooit beminnen. Hoe weet u dal? Ten minste, als u geen ander bentint. Ik beniin een ander. Och kom, een voorbijgaande nei ging, een gril wellicht! Ik bemin met hart en ziel een meisje en zij zal mijn vrouw worden. Bertignolles had een ivoren papier- mes van kunstig snijwerk in de hand. ITij brak het met ijzeren vuist. Dit was het eenige teeken van toorn dat hij gaf. T Is wel, mijnheer de Soulaimes, sprak hij. ik zal liet aan Jenny zeg gen en ik hoop, dat de liefde nog niet te diep in liet hart van het arme kind heeft wortel geschoten. Laten wij er verder niet over spreken. Vaarwel. Ik neem het u niet kwalijk, vaarwel! Vaarwel, mijnheer Bertignolles. Alvorens heen te gaan, wilde Lau rent echter weten, wat Bertignolles omtrent hem besloten had. Moet ik mij ter uwer beschikking houden? vroeg hij. Ik zal u wel schrijven. Laurent opende de deur, maar deinsde eensklaps met een kreet van schrik terug. Bertignolles stond op en snelde naderbij. Jenny lag daar be wusteloos. als dood. Mijn kind! Mijn arm kind! riep Bertignolles uit. (Wordt vervolgd)".

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5