mmi: Eerste Levensjaren 1 formeel en constitutioneel zijn Cle vrijzinnigen thans van de verantwoor delijkheid voor het doorvoeren van het program dat zij don kiezers voor legden, af. Naar onze meening ech ter mag in dat geval het formeele en coiiiStitutioneele volstrekt niet op den voorgrond worden geplaatst. Wij ge-, ven liier slechts uiting aan onze per soonlijke overtuiging. Wij meehen dat de vrijzinnigen, van welke nuan ce ook, alles moeten doen om te be vorderen dat het door hen bij de stem bus gegeven woord word'e ingelost, wat dit ook moge kosten I Het Concen tratie-program was db inzet bij den verkiezingsstrijd en de meerderheid der kiezers heeft zich ten slotte uiet dit program ?ereenigd. Nu de sociaal democraten geweigerd hc-bben, de doorvoering van dat verkiezingepro- grom a priori te helpen verzekeren, is 'i naar onze meening de pliclit der vrijzinnigen, den kiezers te loonen dat 't hun volkomen ernst is geweest met de zaak, zóó bittere ernst, dat zij er desnoods een Ministerieel échec aan wagen. De verantwoordelijkheid voor zulk een mogelijk échec valt in alle geval terug... op de sociaal-democra ten, die hunne positie niet gelijk zij rroenen, door hunne weigering heb ben versterkt, doch inderdaad aan merkelijk hebben verzwakt! Reeds vroeger wezen wij er op dat een 1 zinnig ministerie, dat onder de ha chelijke omstandigheden van het oo genblik zou optreden met algemeen loesreohl eb staatspensioen, niet zou mogen worden vergeleken bij het ministerie-De Meester. Toen waren 't oorzaken die uit de vrijzinnige groe pen zelve voortkwamen die tot mis lukking leidden ditmaal echter zou een mislukking niet te wijten zijn aan de vrijzinnigen doch aan ande ren. En wij houden er ons van over tuigd dat ook de kiezers dit aldus zouden inzien. Nog afgescheiden van' het feit, dat de Nederlander ver- klaaid heeft, èlk Kabinet van vrijzin nigen, van welke soort ook, ten doode te zullen bestrijden en dat de soci aal democraten gezegd hebben, een ministerie dat géén algemeen kies recht er staatspensioen brengt, te zul len doen vallen meenen wij dat de vrijzinnigen, met deze verkiezingen ach lei den rug en in het besef van den niereden plicht, dien zij tegen over hel volk op zich hebben geno men, thans slechts hebben te hande len i.aar het devies: Fais ce que dois, advienne que pouiral INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Waar elke Jonge Moeder belang in stelt: Baby's Dagboek Met teokeningea van Henriette Willebeek Lemair Prijs f 2.50 In echt perkamenten band f 10.00 „Een bijzonder fijn boek" Het Vaderland „Een zeer bekoorlijk ge schenk" Nieuws van den Dag Verkrijgb. bij den Boebh. en bij Nijgh VanDitmar's Uitgevers-Mij - Rotterdam Een bron van kracht voor allen I fwS™ IE"""en lusldo°» i SlsRati vermog™ ,e,l„ren SHN7ÏTOGEN fep# kmimi Sarpbatistraat 34. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Oud-Beijerland', dir. J. Goslinga, te Utredht; te Mijnsheeren- land, H. Bakker, to Kouduin. Aangenomen. Naar Ping juni en Zurich door H. N. IJsbrandy, cand. te Legden. Bedankt. Voor Angeren door B. Osinga, te Eiden bij Arnhem; voor St. Jaoobi-Parochie do-on If. N. IJsbran dy, cand. te Leiden. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Gameren, N. Diemer, te Dronrijp; te Zevenhuizen, J., B. Jansen, cand. te Kampen. Bedankt. Voor Herwijnen door A. Voogel te Puttenshoek; voor 's-Heirto- genbosok door da'. J. G. Geelkerken, le Epe (Gld.) DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen. Naar Holvvoid en BLija door G. A. Hulshof f, te Ter- home. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Reeds menigmaal is betoogd, dat door de uitbreiding van verscheidene gemeenten het terrein voel to groot geworden is voor een goeden pastora len arbeid; dat splitsing van deze om vangrijke lichamen in overzienbare arbeidsvelden, met behoud van de historische eenheid, hoogst gewenscht is. Vaak is dit door mannen van kwaamheid en ervaring overtui gend aangetoond, en door sommige gemeenten en kerkeraden i3 op vol doening van de hier aangewezen be- Hioeften aangedrongen. Aan dien drang gaf de Synode van verleden jaar gehoor door een reglement op de vorming van Wijkgemeenten samen to stellen en dit aan de beoordeeling dor kerk te onderwerpen. Al werden bezwaren niet voorbij gezien, toch was de ontvangst van dit reglement bij de prov. kerkbesturen en de class, vergaderingen gansch niet onvrien delijk en spraken velen zelfs hunne ingenomenheid er mede uit. De prov. kerkbost. zijn bijna geheel eenstem mig er voor. Alleen dat van Friesland niet, welks gevoel slechts door 6 leden in Gelderland, Z.-Holland en N.-Hol land gedeeld wordt. Ook bij de meer derheid der class, vergaderingen was do beoordeeling welwillend. Na de aanneming van het beginsel kwamen de artikelen in behandeling. De haam „Wijkgemeenten" werd ver anderd in „buurtgemeenlen." Overi gens werden slechts geringere wijzi gingen aangebradht. SUFFRAGETTES IN ENGELAND. De tot drie jaren gevangenisstraf veroordeelde mevr. Panklaarst, die op 24 Juli voor de vierde maal sedert haar veroordeeling (3 April) tijde lijk op vrije veeten is gesteld, is Za terdag naar Trouville vertrokken. Zij zal haar „vacantie" hier doorbren gen met haar dochter Christ-abel. Bij haar vertrek van Londen waren ve le aanhangsters opgekomen om haar tegen mogelijke aanslagen der politie ie beveiligen.Maar de politie liet de mi litante leidster stil vertreklocn. Ver moedelijk was men blij, ihaar eens een tijdje kwijt te zijn. Leger en Vloot REISPLAN VAN DE TORPEDOBOOT JAGERS „LYNX" EN „HER MELIJN." 30 Aug. 1913 .vertrek van Nieuwe- diep, 2 Sept. 1913 aankomst, te Vigo,. 6 Sept. vertrek van Vigo, 9 Sept. aan komst te Malaga, 13 Sept. vertrek van Malaga, 17 Sept. aankomst te Catania (Sicilië), 22 Sept. vertrek van Catania, 25 Sept. aankomst te iJox- andrië, 30 Sept. vei-trek vnn Alexan- d.rië, 7 Oct. 1913 aankomst te Aden, 11 Oct. vertrek van Aden, 21 Oct. aan komst te Colombo, 29 Oct. vertrek van Colombo,, 2 Nov. 1913 aankomst te Sabang (Ned.-Indië). Sport en Wedstrijden Voetbal. HET H. V. V.-ELFTAL. Naar de „Tel." meedeelt is het elftal der II. V. V. voor het komende seizoen 1913/1914 als volgt samenge steld .- E. H. La Chapelle (doel)jhr. mr. C. W. Feith en Miel van Leyden (achter)jhr. F. Everts, jhr. A. de Serriere en C. Launspach (midden) Th. Kuntze, Deetje Kessler, Tonny Kessler, Boelie Kessler en Jan Noor- duijn (voor). Zooals uit deze opgave blijkt, zal aanvoerder Mundt de schoenen aan de wilgen hangen. Het is zeer waar schijnlijk, dat het aanvoerderschap jhr. inr. C. W. Feith zal worden aan geboden. Th. Kuntze, die vroeger d'e geel zwarte kleuren droeg, daarna voor V. 0. G. uitkwam, keert thans in den school desr Groote Haagsehe terug. De voorhoede is rijk aan het fje- slacht Kessler, behalve de beide in ternationaals Tonny en Deetje Kess ler, zal een jongere broeder van den bekenden oud-internationaal Dolf Kessler trachten nog meorilesren voet bal-roem aan het geslacht der Kess- ler's bij te brengen. Het is nog niet zeker, dat La Cha pelle het geheele seizoen liet doel der "1. V. V. zal verdedigen. Als zijn op- olger in den loop van het seizoen zal vermoedelijk Iloogendijk van Sparta 11 optreden. Het H. V. V.-elflal is dus aanmerke lijk sterker dan werd verwacht. OLYMPISC HE SPELEN. EEN RUSSISCH SPORTMINISTERJE De Daily Ma.il bevat een brief uit Moskou, waarin de correspondent de oprichting van een Russisch departe ment voor sport bespreekt. Een der laatste „ukazes" van den Russischcn Tsaar bevat de oprichting een departement voor sport, voor de propaganda van athlelïek door het Russische rijk. Aan 't hoofd van dit departement zal staan geiter."ial-ma joor Voyekoff. En zelfs liet leger, d<? meest conservatieve van alle Russi- :he instellingen, zal mogen deelne men aan do wedstrijden in lawntennis voetbal. Generaal Voyekoff zal een geliefden staf onder zich krijgen, en, wal belang rijker is, hij krijgt een goede som gelds te zijner beschikking. Hij lieeft reeds een goed begin gemaakt door een O- lymniseh comité samen to stellen uit de leidende sportmenschen in Rusland. Fulda. een van do rneest bekende sportlui uit Moskou, heeft verklaard, dat Rusland op de Olympische spelen to Berlijn goed voor don dag zal ko men. Hetzij dat deze oprichting van oen Bportmiinislerie het gevolg is vau liet totale falen der Russen te Stockholm, of dat men ingezien hoeft dat voetbal als tegengif heeft gewerkt tegen de rc- volutionnaire neigingen to Moskou Potersburg, zeker is dat dit decreet van den Tsaar,een zeer belangrijk sta dium annonceert voor do geschiedenis van Rusland's vooruitgang. Sinds onheuglijke tijden zijn de Rus sische officieren van de soldaten scherp gescheiden gebleven. Tot nu toe bobben officieren nimmer deelgono men aan de spelen van hun regiment, om de doodeenvoudige reden, dat in d© regimenten niet aan sport werd gedaan. Zelfs was het tot heden offi cieren noch soldaten toegestaan, hun uniform ook maar voor een oogéublik af t© leggen, zelfs niet voor een simpel partijtje lavn-tennis. En nu, een puur weken geleden, 2ag de correspondent een Russisch regiment te Riazau in actie, compagniesgewijze, voetbalspe- lende, officieren en soldaten vriend schappelijk te zamen. SPORTPARKEN VOOR WERK LIEDEN. In de groote industrieele centra van Rusland doet zich de invloed der Olympische spelen zeer gevoelen. Daar wonen veel EDgelschen, die allen bij zonder op sport, en wel voetbal en tennis, gesteld zijn. Een paar jaar ge- leden, heeft een der Engelsche leading men hot goede idee gehad ©en sport park te maken voor werklieden, waar van door dezen gretig gebruik werd go maakt en waar ze werden afgehouden van vodka-drinken en politieke agi tatie. Hot succes was enorm. Sinds 1910 beeft do voetbalsport vasten voet go- kregen in Rusland. Andoren volgden het voorbeeld van dozen Engelselunan, hierboven bedoeld, en op hot oogenblik zijn er in het Moscou-district niot minder dan een 200-tal clubs. En de beste half-back in Rusland is een klerk die in 1905 nog een hevig revolutiom- nair was. Vroeger droomde hij van Ivarl Marx, thans van Vivian Wood ward. .Algemeen is men er van overtuigd, dat sedert de invoering van het voet balspel het alcoholmisbruik zeer is af genomen. Lawntennis en voetbal zijn de meest geliefde spelen, maar sinds de Oly mpi sche Spelen in 1912, zijn er in Rusland ook reeds een groot aantal athleliek- wedstrijden en vele marathon-races gehouden. Land- en Tuinbouw DE HOENDERCIIOLERA. Bijna eiken zomer vertoonen zich verschillende ziekten onder de hoen ders, waarvan men veelal moeilijk do oorzaak kan vinden. Onder deze is de cholera zeker wel de gevaarlijkste. Kippen, ganzen, eenden, kalkoenen, fai'zanten en andere vogels worden er door aangetast. Wij haasten ons er bij te voegen, dat die ziekte niet met die eigenlijke cholera mag ver ward worden, welke soms onder de menschen als een geesel optreedt en overal, w-aar ze 'heersdhlt, rouw en angst doet ontstaan. De voornaamste kenteekenen der hoender cholera bestaan in groote neerslachtigheid en verslapping, he- vigen dorst en sterken buikloop. De dunne, vloeibare uitwerpselen heb ben een geel witte of groenachtige kleur. Daai-bij stijgt de lichaams warmte tot 43.5 graden. De aange taste dieren beven en zijn bedwelmd; ze sluiten de oogen; de kam en de keellellcn worden blauwachtig rood en later zelfs blauwachtig zwart. Ge woonlijk eindigt de ziekte, na ver loop van twee, drie dagen, met den dood; ze kan ee'hier ook vele dagen, hij chronisch verloop zelfs weken duren. „Tegen de cholera bestaat geen af doend geneesmiddel"; dit zon men ook kunnen zeggen vau de hoender- cholera of typhus in 'bet algemeen; wel wordt aan de Rijksseruminrich- ling te Rotterdam een seruin bereid, voor veeartsen beschikbaar gesteld, waarmee hier en daar bij gezonde dieren goede uitkomsten zijn verkre gen. Het best is, de zieke vogels dadelijk af te maken, op zoodanige wijze, dat hun bloed., bij toet dooden, niet op plaatsen komt, waar gezonde dieren toegang hebben, e.n deze laatste, ter stond als de ziekte is vastgeste'd, vol komen af te zonderen in afgesloten plaatsen en ze daar uit speciale «et en drinkbakken te voederen. De afgemaakte zoowel als de bezwe ken dieren worden het best verbrand; dan is men ten minste zeker, dat ze onschadelijk gemaakt zijn, en dus de ziekte niet zullen overbrengen. Is echter verbranding om een of andere reden niet uitvoerbaar, dan moet men de met ongebluschte kalk o ver strooide lijken een halven Meter diep m den grond graven Nadat alle zieke dieren bezweken of afgemaakt zijn, is het zeer raad zaam, de hokken en alle voorwerpen, waarmee de vogels in aanraking ge weest zijn, grondig te ontsmetten. Men beginne met mest, overschot van voedsel en samengevoegd vuil te ver branden. Vervolgens moeten bodem, deuren, wanden, zitstokken, eet- en drinkbakken, met heet© loog, bestaan de uit 3 KG. soda in 100 Liters wa ter, diudhtig gewasschen worden. Ook moet men de zwemkommen van gan zen en eenden zoo mogelijk laten af- loopen en goed zuiveren. Beschadig de of houten voorwerpen van gerin ge waarde verbrande men, opdat ze geen verder gevaar kunnen opleve ren. Is de bodem in het lvok van de of zand, dan wordt hij het best op een diepte van 10 c.M. weggevoerd' en door verschen grond vervangen, Eindelijk moeten de gereinigde stal len behoorlijk gelucht worden, waar bij men tevens den bodem, die deu ren, de wanden, enz. bestrijikt met kalkmelk (5 KG. kalk op 100 Liter wa ter). Hot is genoeg bekend, dat de heen- der cholera of Ihioendei'typhus in ver- sdi.il'endo landen zooveel slachtoffers maakt, sedert de Ilaliaanscbe hoen ders in zoo grooten getale ingevoerd worden. Deze dieren zijn toch even min aan ons klimaat als aan onze voedingswijze gewoon, zoodat hier, bij hun aankomst, storingen in de stofwisseling van hun organisme ont- staun, waardoor het optreden van be smettelijk© ziekten wordt begunstigd. Evenwel kan de ziekte ook spontaan zonder invoer of besmetting van bui ten ontslaan. Een soort van bacterie, kogelbacterie, is de oorzaak. Het inlandsch© gevogelte of de die ren, welke aan ons klimaat gewoon zijn, moet men tradaten voor liet ge vaar van besmetting te behoeden, door ze niet met dieren in aanraking te brengen, die onderhevig zijn aan de ziekte en verder tracht men liet gevogelte door goede verpleging, ge zonde woning en zuiver voedsel be ter tegen schadelijke invloeden be stand te maken. De voornaamste oorzaak van vele ziekten, waaronder vooral de hoen- dercholera, ligt in de overbevolking der hokken en in de gebrekkige in richting en reiniging dezer laalsle. Verder ook in het toedienen van be dorven voedsel en slecht drinkwater. De ihoenderstal moet toch droog en vrij van tocht wezen, daarbij zoo ruim ingericht zijn, dat het reinigen geen bezwaar oplevert. In dit opzicht is het met het grootste deel der hoen derhokken ellendig gesteld. Rechtszaken OVERDRACHT RECTORAAT LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op Dinsdag 16 September zoo meldt d© Tel.) zal in de Stads-Gehoorzaal te Leiden de plechtige overdracht plaats vinden van (bet rectoraat der universiteit door den aftredenden rec tor, prof, dr. B. D. Eerdmans aan zijnen opvolger prof.'dr. G. Jelgers- ma. wee der heeren professoren zullen bij einde van den academisch en leer gang 191314, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, him ambt neerleggen, t.w. prof. A. P. N. Tranchïmont, die op 10 Mei en prof. mr. S. J. Fockema Andreae, die op 4 Juli van het volgend jaar de bo venbedoelde academische leeftijds grens zullen hebben bereikt. Zij zullen dan kunnen terugzien op volgend op een professoralen werk kring van 40 en 37 jaren. Koloniën ATJEH. Men seint uit Kota Radja aan de „Deli Cour.": „Een patrouille onder den lsten luitenant M. J. van Andel legde in de Vijf Moekims (afdeeling Groot Atjeh) neer: Pang Bintang, Pang Lah, Pang Ma Asam, Si Panglima en bij ongeluk één vrouw. De buit bedroeg drie beaumontge- weren, 1 revolver, 1 rentjong en het tjap van Pang Bintang. Gewond werd één marechaussee". De Dell Cour. merkt hierbij op: „Dit telegram houdt een succes in. zooals in langen tijd niet werd ge meld. Bij deze hoofden had men nog te doen met een meer geconcentreerd deel der „verzetspartij", dan bij de nagenoeg alleen rondzwerven den. Op deze wijze zullen stellig de afzonder lijke verzetshoofden verdwijnen tot definitieve consolideering van den toestand in Atjelh," EEN GROOTE BRAND. Te Batavia heeft den 22en Juli een groote brand gewoed in de kampong Kwitang. Oorzaak vermoedelijk on voorzichtigheid. Een vrouw, in wier woning de brand ontstond, is aangehouden. De brand weer deed haar best, de militairen hielpen, flink mee. 300 inlandsche wo ningen, 4 stcenen woningen en een mooie Chineesche woning verbrand den. De schade, door den brand veroor zaakt, wordt geschat op een honderd- vijftigduizend gulden. Naar de „Java-Bode" meldt, heeft de ass.-res, Cannc pogingen gedaan om de slachtoffers van den brand een onderdak te bezorgen. Het legerbe stuur lieeft een terrein afgestaan, al waar tenten zouden worden opgesla gen, Een bekend ingezetene van Bata ria, een bij den groothandel gezien man, schonk vijftienhonderd gulden. Letteren en Kunst ZANGWEDSTRIJD. De Koninklijke Zangvereeniging „Mastreecliter Staar" behaalde in den door Login" te Luik uitgeschre ven internationalen zangwedstrijd in de speciale eere-afdeeling iuet 5 tegen 4 stemmen den eersten prijs, een gou den medaille van Koning Albert. „TOONEELVEREENIGING". De N. V. „Tooneelvereénigïng" deelt mede, dat het haar gelukt is met den heer Louis Bouwmeester een overeen komst te sluiten voor het geheele ko mende seizoen. De heer Louis Bouw meester zal optreden als mede-artls- tiek-leider, regisseur en tooneelspeler. Het „tableau de la troupe" van het gezelschap is nu aldus samengestelds DirectieHerman lieyermans. Ar- E. de Boer—van Rijk, Julia Guy pers, Pine Beider, I-I. van Kuyk, Sophie Hermse, B. RanucciBeekman, Jo hanna Tourniaire, E. Hamel, B. van Berkel, Hetty Beck, Marie Faassen, G. van. Gelder, M. Braakensiek, B. v. Westerhoven, Mary van der Lugt, 11. van Rijk, Greta Gijswijt, C. de lioer, Fanny Konijn. Heeren-artistenLouis Bouwmees ter, C. van Kerekhoven, W. van der Veer, L. van Gasteren, Adolf Bouw meester, Frits Bouwmeester, Johan Brandenburg, Ilans Brüning, Jan Bu- derman, Jan Degens, Hermus, Ilis- sink, G. Pilget, J. van der'Poll, Jo han Schmidt, Van Staalduyneu, II. K. Teune, Johan Timrott, M. van War mem, M. de Vries, J. van Hoven, 11. Kloppers, C. Rijken. Decorateur: Dut te. MuziekS. Praeger. Met nog eenige andere artisten zijn onüernandeüngen gaande. IIÜGO VEL RiEST GEHULDIGD. Uit Ingoyghem wordt aan de Tijd geschreven: Vlaanderen heeft Hugo Verriest geestdriftig gehuldigd, een onge- kroonden koning gelijk.: De extra-trein, welke des morgens om halfacht uit Antwerpen vertrok, verveerde meer dan 50Ü geestdriftige reizigers. Bijna allen waren voorzien van een vlag met den Vlaamschen leeuw en over de uchtendvelden klonk luid en jubelend ,,De Vlaamsche Leeuw", „Vliegt de blauwvoet" en een reeks van liederen meer, die de Hol landers jaloersch.maakten. Orn 11 uur te Vichu, bet laatst© station voor In. goyghem, I-Iugo Vernes', woonsiede, stapten we uit en dadelijk bevonden we ons daar onder ©en menigte zoo opgewekt, zoo vreugdevol, zoo vol van pret en jolijt, voor den Noord Neder lander onbegrijpelijk. Van alle gebouwen wapperden de vlaggen, de luchten waren vol ge- Gouden zonk rie zon acti'ei de vel den van het heerlijke land van Hugo Verriest, die nog jaren moge wezen VI a an dorens roem, eero en groot heid! Gemengd Nieuws DE PLAAG DER VER- EENIGINGEN. Een aantal vrouwen in Boven-EI- zus hebben aan h-t kreitsbestuur van Mulhuizcn in Elzas een verzoekschrift gericht, waaruit de N. R. C.t. een en ar.der meedeelt. „Vermits het een ware landplaag is, dat er clkcn Zondag feest is Vroeger wijdde de man zich aan zijn gezin, was daar gelukkig en tevreden mee; nu is net tegendeel waar, do man heeft geen tijd meer, hij moet naur het verefnigirigslokaal, en Zon dags eerst recht! Dan moet de man met zijn vereeniguig alles meema ken. Hij vraagt riet naar vrouw en kind, of er brood in mus is of niet, de comibutie moet betaald "worden het boschfeest, de kermis, het volksfeest,- het uitstapje enz. moet hij meema ken. Dat kost alles geld, en het gezin kan gebrek lijdenEen groote ze gen voor veie duizenden gezinnen zou het zijn, als er niet zooveel ver- eei'ign.gen en feesten warenElk afgelegen boerendorp is 'an dit ver derfelijke bedrijf aangetast, vandaar de dringende bede van vele vrou wen, kinderen, moeders en bejaarde ouders, dat er aan deze landplaag een halt toegeroepen worde I" In vele streken van het Duitsche vaderland, zegt de Kölnische de Kreuzzeitung na, heerscht zoo'o „landplaag". EEN GROOTE BRAND. Naar luid van een telegram uit Stockholm, ontstond er Zondagoch tend brand in den voorraad hout van een stoomhoutzagerij te Sandvik bij Holmsund. Al het hout en allo dreun van vreugdeschoten ©n blij ge- gebouwen verbrandden. De sterke jubel. All© woningen waren versierd, wind blies het vuur over naar een op Elke gevel droeg oen hulde aan Hugo een kilometer afstands gelegen pak- Verriest rijk met bloemen omkranst,1 huis en woonhuisvoorts naar oen gaf een kernige spreuk te lezen, in 200 M. verwijderd eiland, waarop kleurige letters door den pastor te vaartuigen, die op de helling lagen, lande gesDroken of geschreven. Hier en opgeslagen hout werden vernle- werd d©"stoet, welke den feesteling tigd. Vervolgens sprong het vuur over huldigen zou, opgesteld. Deze meer op een nabijgelegen grooter eiland, dan 10.000 personen tollend en bestaan i waar een bosch in brand raakte, bol de uit ruim 200 vereen i gin gen, rnee- daten h elpen den brand blu9schen_, voerend de kleurigste banieren, blin kende groeten en bc-teekenisvoLe em blemen. Meer dan 50 muziekkorpsen speel den vol leut© en vreugd en deden de meldde het telegram nog, zoo we in de „N. R. Ct." EEN WAANZINNIGE. Uit Weenen wordt aan de N. R. Ct ?»SSiS ^i=D.»l*..C in een ken naar Inge; Sl-cm Een .tijtel ru.tere gereten op de broed schonkige I Esenka'lb dle hij MeIl ge. boerenpaarden leed "orop- vrohd is stervende. De dame. die de Achter de ruiters de studenten van waaJJlimljge neeft gedood, wa gra- de Leuvensche Universiteit Toen dezen ii-goyg.mi: n.-reikt had den en de woning van Verriest, stond omgeven van vele familieleden goede vrienden, op een versierd verhoog d© hulde ia ontvangst te ne men, eerst van de jonge Vlaamsche mannen. Wat een geestdrift, wat een liefde voor dien ouden pastor, die juist vijftig jaar geleden begonnen was te vragen recht- voor de Vlamin gen, recht voor de Vlaamsche (aal. Heerlijk dat oogenblik: de jonge man nen opblikkeod met meer dan kinder lijk© liefde naar dien ouderen grijze, hem dankend \oor a' zijn zwoegend werk, hem belovend voort te zetten wat hij begonnen was zoo moeitevol, zoo vol tegenwerking, zoo te neer slaand vaak. Maar nu als een triiiin- phator stond de bijna 75-jarige daar te midden van bet jonge leven, dat zijn eerbied en aanhankelijkheid en dank uitte in zangen, kreten en jube ling, welke de tranen in de oogen joeg van allen, die van dit grootsche schouw.spul getuig© mochten wezen. En daarna kwamen al die duizen den doende denzelfden plicht van dankbaarheid en telkens zwaaiden de banieren, blonken de groeten en door- schetterde het koner de juichende lie deren. Een mooi moment was, toen de de putatie van der-. Katholieken Kunst kring „De Violier" voor 't verhoog stand hield en de ondervoorzitter, de heer Ed. Brom, met eenige korte, kernachtige woorden het door Toor- op geschilderde portret den feesteling aanbood. De spontane hulde, waarvan toen de Hollanders het voorwerp waren, is niet te beschrijven. Toen het portret den volk© vertoond werd was er een oogenblik van stilte, toen zette het koper bet „Wien Neerlands Bloed1' in en met ongedekten hoofde zongen al de Vlamingen vurig en jubelend ons Volkslied. Toen sloot Hugo Verriest zich bij den stoet, aan en cleze trok naar het feestterrein, waar at die banieren en kleurige jubelkreten den ouden man ontvingen en professor Vermeylon de feestrede uitsprak, voornamelijk hem dankend als den wekker van de schoonheid welke niets ter wereld het Vlaamsche volk weer ontnemen lean. Do s oh o one slaapster is do jonkvrouw geworden, wandelend mot opgerichten hoofde door Vlaanderens landouwen, van alle kanten in ontvangst nemend de hulde, waarop zij recht heeft. Nadat door een zangkoor een feest lied gezongen en het koper de jul>e- lende galmen van „Do Vlaamsche Leeuw" door de lucht gejaagd had, werd de buste, door den beeldhouwer Lagae geboetseerd, den meester aan geboden. Daarna naar de feestzaaL Veertig tafels stonden daar aan; recht voor 1200 gasten. Ook veel Nederlanders van naam waren aanwezig. Onder de groote reeksen van geluk- wensehen was het telegram van den Koning en de Koningin van België ze ker het meest treffende. Vele bartel ijken dronken werden ia- gesteld. Ten slotte r.am Hugo Verriest het woord. Hii dankte allen voor de groo te luilde. Gezellé en ltodenbach en ook hij droegen mee den geur van hun land. het hart van hun volk, de ziel van het volk. Allen hebben bet Vlaam sche voik schoon gemaakt. Ik dank God; want al heb ik ook veel regen gehad, nog meer zonneschijn toch, ik beu een echt zonne en Zondagskind. hou ovatie als zelden een vorst ge bracht. werd, klonk toen op, hoeden wuifden zakdoeken zwaaiden en oogen werden vochtig van aandoening. in Marianne Balza. ONTVLUCHT. Harry K. Thaw, de Amerikaansche millionair. die in 1906 den architect Stanford White, dien bij van ver standhouding met zijn vrouw ver dacht, doodschoot en sindsdien geïn terneerd was in het krankzinnigen gesticht Matteavan. heeft do waak zaamheid van de bewakers dier in richting weten te verschalken en is waarschijnlijk tbans reeds lang over de grenzen van den staat New-York, zoodat hij thans zeker is niet weder opgepakt to worden. Die ontvluch ting is met buitengewone sluwheid, natuurlijk met hulp van builen ton uitvoer gebracht. Zondagochtend maakte Tihaw met de andere verpleegden een wandelin getje voor den aanvang van den kerkdienst. Een auto, waarin twee mannen gezeten waren, hield toen stil voor het gesticht, de inzittenden stapten uit en maakten een praatje met den chauf feur, alsof zij met dezen het een en ander overlegden. Op dit oogenblik schelde een beambte van de Inrichting aan, de portier begaf zich naar de poort, maar had deze nauwelijks ge opend of Thaw wierp hem op zijde en sprong in de auto, die daarop spoorslags wegreed. Een eind verdei op den weg stond een grooiere auto, waarin de drie mannen overstapten en daarop ging hel met razende snel heid in de richting van de grens. DE ZENDING IN INDIë. Van de f60.000, onlangs door het Ncd. Zend. Gen., de Rhein. Miss. Ges de Utr. Zend. Ver. en het San- gi- en Ta-Iaud-Comité gevraagd tot dekking der gewone uitgaven en voor de uitzending van 13 zendelin gen, aan wier komst groote behoef te bestaat, is nu bijna 50.000 bijeen. I-Ict vertrek der jonge mannen is dus nog niet verzekerd. Waar echter reeds een zoo aanzienlijke som in zoo korten tijd werd bijeengebracht, ver trouwt men dat voor het vertrek van de stoomschepen (begin September), waarop voorloopig plaatsen bespro ken zijn, hel ontbrekende alsnog zal Inkomen. WERVELSTORMEN hebben in Canada groote schade aan gericht. In Manitoba en Saskatche wan hebben de tarwevelden zeer go- leden. Op verschillende plaatsen ging de storm met hagelslag gepaard, waardoor do verwoestingen nog grooter werden. De omvang van d© ramp di© volgens nadere berich ten toch minder ernstig zijn kan nog niet geheel worden vastgesteld, omdat het telegrafisch verkeer over. groot© afstanden is verbroken. AARDSCHOKKEN. Te St. Fargeol (Al li er) ward Za terdagnacht een hevige aardschok gevoeld, gevolgd door twee minder krachtig© schokken. Dit is de twaalf de maal, dat in de jongst© twee maanden daar aardschokken zijn waargenomen. EEN VERLOVING DER GROOTHER TOG IN VAN LUXEMBURG? In de Duitsche pers doet volgens de Tel. het gerucht de ronde dat eerst daags de verloving tot stand wJ ko-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7