lira's Disbud TWEEDE BLAD Vrijdag 22 Augustus 1913 Buitenlandsch Overzicht Aanranding van den Koning en de Koningin. lil een telegram uit Berlijn aan de „Tenips" wordt mode-gedeeld, dat de koning en dc koningin van Roemenie op een autotochtje in de huurt van Si na ja door roovers aangevallen zou den zijn. Zij zouden den chauffeur gelast hebben 6til te houden en dezen, toen hij toch aanstalten maakte om door te rijden, met een revolver heb ben bedreigd. De chauffeur reed ech ter zoo snel mogelijk verder, waarop de roovers de auto steenen achterna wierpen. Het koninklijk echtpaar werd echter gelukkig niet gedeerd. Oostenrijk en de Balkan. Het „Deutsche Volksblatt" verneemt dat de Italiaansche gezant en graaf Berchtold een bespreking hadden over de quaestie van Adrianopel en de houding van Turkije. Volgens hetzelfde blad wordt In goedonderriebte kringen beslist ont kend, dat Oostenrijk aan dc mogend heden een voorstel zou hebben ge daan over de ontruiming van Adria nopel door de Turken. De „Neue Freie Presse" meent te weten, dat de Turken in Adrianopel zullen blijven. Rusland is niet voor nemens ze eruit te jagen. Rusland zou alleen optreden, wanneer Turkije dreigde in Bulgarije binnen te drin gen. Uit Tayachewo wordt gemold, dat het ontslag der reservisten begonnen is; zij worden gedeeltelijk naar hun haardsteden gezonden per spoor, ge deeltelijk over zee via Triest. Vele bonderden reservisten worden heden avond te Ween en verwacht, waar hlin een schitterende ontvangst wordt bereid. De burgemeester van Wee- nen zal een redevoering houden aan het station. Europa en Turkije. Dc „Neue Freie Presse" verneemt, dat er besprekingen zijn gehouden tusschen de mogendheden over een collectieven stap te Konstantinopel. Markies Pallavicinï, de Oostenrijk- 6che ambassadeur, zou 'n nota aan de Turkschc regeering ter hand stellen, waarbij de mogendheden haar uit- noodigen hare troepen terug te trek ken tot aan de lijn Enos-Midia, ter wijl zij haar tevens bedreigen met eventueele onttrekking van allen fl- nancioclen steun. Turken en Bulgaren. Uit officieele bron wordt gemeld dat de Turken Koutchoukavak bezet ten, na een levendigen strijd de Bul- gnarschc voorposten voor zich uit drijvend. De Turksche bevolking sloot zich bij de troepen aan, om de Chris-, tenen te vermoorden. Om zulke wreed heden, die later aam de Bulgaarschc troepen worden toegeschreven, te voorkomen, heelt de regeering te So fia er bij de mogendheden op aan gedrongen, dat de militaire attaché's zullen worden gezonden naar de Bul gaarsche gebieden in Thracië, voor de inbezitneming door de Bulgaarsche troepen. Volgens berichten uit gewoonlijk goed ingelichte bronnen, die echter nog niet bevestigd worden, zou de Bulgaarsche regeering nieuwe verze keringen hebben ontvangen, betref fende de handhaving der besluiten, op de conferentie te Londen geno men. De eerste Bulgaarsche gedelegeerde bij de vredesonderhandelingen Ilonl- sjef gaat, naar verzekerd wordt, he- deu naar Boecharest. Het doel van zijn zending is nog niet bekend. De Bulgaren deden een aanval op de Turksche posten te Ostakeui, zij werden echter teruggeslagen. Hon derder. Bulgaren sneuvelden en 170 werden krijgsgevangen gemaakt. Het bericht, dat de Turken zich gereed zouden maken om Goemoel- djina te bezetten, wordt tegengespro ken. De Turksche troepen aan de Ma- ritza beginnen zicli terug te trekken. Dc Bulgaren hebben op twee ver schillende punten 200 Turksche gevan genen vermoord. Dc Turken in Tliracië. Het oprukken van de Turksche troe pen westelijk van de Maritza, heeft in diplomatieke kringen, in Europa een zeer slechten indruk gemaakt. Turkije daagt uitl Turkijeook de regeering te Konstantinopel? Uit alles blijkt wel, dat de regeering geen baas meer ls over bet leger, dat dc Jong-T'urk En- Feuilleton (Nadruk verboden). WUAAK. liet kantoor was op de beneden verdieping en kwam uit in den tuin. Er werkten zes bedienden op liet kantoor. Toen Michel binnentrad, groetten allen den patroon, maar geheel tegen zijn gewoonte sloeg Michel er geen acht op. Een van hen mompelde Wat scheelt den patroon vandaag toch Michel begaf zich naar den lesse naar van den eersten boekhouder. Deze was een bejaard man, ijverig en nauwgezet op zijn plicht. Naast hem zat de tweede boekhouder, een oud-onderofficier, die gediend had bij het escadron van Michel. Beidon waren eerlijke, trouwe be dienden. De eerste boekhouder heette Jactel, de tweede Mirador. Michel bloef een oogenblik in diep gepeins verzonken staan. Jactel en Mirador,die, na hem ge ver-bey en zijn medestanders doen wat zij willen. Hierin schuilt het gevaar van den toestand. Algemeen vreest men, dat een nieu we veldtocht voor dé deur staat, en dat dc Turksche troepen Oost-Roeme- nlc zullen bezetten, zoo dc mogend heden geen beslissenden stap doen bij dc Turksche regeering. Daar mede zouden zij tevens de Porte een dienst bewijzen, die niets liever wil, dan aan de quaestie een einde ma ken, zelfs al zou zij Adrianopel moe ten ontruimen, als zij haar terug tocht maar bij het volk kan verant woorden door de verwijzing naar for ce majeure. 't Blad der Jong-Turken „Tanin" daarentegen wil, dat de Porte met Bulgarije een overeenkomst zal aan gaan buiten de mogendheden om; het blad beveelt Bulgarije aan, zich liever gereed te maken voor de her overing van Monastir en Cavalla.'dan voor die van Adrianopel. De provin cie Adrianopel toch is Mohamme- daonsch en Turksch, in Macedonië daarentegen wonen honderdduizen den Bulgaren. Zoo Bulgarije toestemt ia dc nieuwe grensregeling met Tur kije, langs de Maritza, zal het Turk sche leger onmiddellijk worden ge demobiliseerd en kan Bulgarije zich geheel toeleggen op de herovering van de gebieden in Macedonië, die het nu verloren heeft. Inmiddels komen dagelijks nieuwe troepen uit Anatolië aan, die volko men ongeoefend zijn, en toch tia en kele dagen verblijf in Konstantino pel naar de legerkorpsen te Adriano pel en San Stefano worden gezon den. Dit alles wijst er op, dat de Porte, hoe graag zij ook haar troepen achter de Maritza zou laten blijven, rekening moet houden met de stemming in liet leger, dat den opmarsch naar West-Thracië als een noodzakelijk heid beschouwt. Zij doet al haar best, om dien opmarsch niet een uitbrei ding te doen aannemen, die diploma tiek niet meer te verdedigen zou zijn. Toch was Turkije in de laatste da gen heel dicht bij een oorlogsverkla ring aan Bulgarije. In het leger heersclit. als gevolg van de berichten over Bulgaarsche gruwelen, een stemming, die slechts in een nieuwen strijd tegen Bulgarije voldoening ziet, voor alles wat in het afgeloopen jaar gebeurd is. Het is zeker wel een merk waardig verschijnsel, dat thans, onge veer tien maanden nadat de oorlog uilbrak, Turkije ongeveer gereed is mei de voorbereidselen, dat thans hel Turksche leger op voet van oorlog is gebracht, en dat thans de noodige maatregelen zijn genomen, voor ver pleging der troepen. Dit is wel een beetje laat maar in Turkije gaat nu eenmaal alles langzaam. De wetenschap, dat thans het Turk sche leger wel tegen het Bulgaarsche zou oji kunnen, nu Bulgarije door twee oorlogen is uitgeput en Turkije door aanvullingen uit Anatolië een krachtig leger in Thracië bijeen heeft doet zich ook in den ministerraad gelden. Er is daar in allen ernst over een oorlogsverklaring aan Bulgarije gesproken. En slechts met moeite ge lukte het ccnige ministers, die een beter begrip hadden van den politie- ken toestand, om cèn besluit in dien geest te voorkomen. Thans moet de Porte nog pogen de Turksche troepen, die de Maritza overschreden en verschillende plaat sen in West-Thracië en Oost-Macedo- niö bezetten, tot den terugtocht ach ter de grens te bewcg'en. Het zijn losse detachementen, enkele compagnieën, die in sommige steden en dorpen binnenrukten doch nu de Bulgaren daar aankomen en de Grieksche re geering besloot geen troepen meer te rug te trekken voordat de Bulgaren de plaatsen kunnen overnemen, Is er kans, dot de opmarsch westelijk van de Maritza wordt gestaakt. Bulgaren en Grieken. De Bulgaarsche regeering beeft bemiddeling van de Russische lega tie te Athene de Grieksche verzocht de steden Xanthi, Goemoeldsjina en Dedeagatsj bezet te houden lot de aankomst van de Bulgaarsche autori teiten en de geregelde troepen. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven en de ontruiming afgelast. Atcjdco en de Vercenigde Stalen. Een telegram uit Mexico meldt, dat de voorstellen van den president der Vereenigde Staten Wilson, die presi dent Huerta in hun geheel verwierp, waren le. volkomen beëindiging van «lo vijandelijkheden 2e. aftreden van Huerta, ten gun ste van een president ad interim; 3e. vaststelling van den datum der aanslaande verkiezingen <ie. bepaling, dat Huerta geen can- didaat zal zijn voor het president schap. De Spanjaarden in Marokko. In het gevecht, op de hoogten van Meyebeh verloren de Spanjaarden één duode en twee gewonden. De vijand werd afgeslagen. groet te hebben, weer aan hun werk gingen, keken elkaar verwonderd aan. Eensklaps zeide de markies Mijnheer Jactel, hoeveel heeft u in kas 1 De oude boekhouder zag zijn kas boek na. Ongeveer tachtigduizend, francs, mijnheer. Wanneer u het juiste be drag wilt weten, zal ik de kas even opmaken. Dat behoeft niet. Hoeveel moet er op bet einde van de maand betaald worden Acht-en-veertigduizend francs. t Is goed. Michel verzonk weder in gedachten. Eindelijk zeide bij met zwakke, bij na vreesachtige stem Mijnheer Jactel. wil u mij die tachtigduizend francs geven? Jactel zag verwonderd op. Daar hij echter stipt eerlijk was, zag hij in dien maatregel geen wan trouwen en, niet gewoon iets tegen de bevelen van zijn patroon in te bren gen. ontsloot hij zijn brandkast en légde het geld voor Michel neer. Hier is het, mijnheer. De markies herademde, hij had be denkingen gevreesd. Ilij haastic zich er zeer snel bij te voegen Den 25sten zullen er eenige wis sels worden aangeboden. Zend dan Binnenland Het Vredescongres. Donderdagochtend werd het Wereld congres voor den Vrede voortgezet. Aan de orde was het onderwerp: internationale politie, waarover als inleiders zouden optreden de hoeren Tryon Der well en prof. Van Vollen hoven, die in een rapport voor het congres zijn bekende plan had ontwik keld. Do heer Tryon was bij den aanvang der vergadering niet aanwezig. In zijn plaats trad op de heer Alexander, namens de congrescommissie voor in ternationaal recht, om de resolutie van die comissic naar aanleiding van het voorstel-Van Vollenhoven too te lichten. De bedoelde congres-commissie voor Internationaal Recht, bestaande uit dc heorei' La Fontaine, Meciielin, Alexander, Baart de la Faille, Duma* Harder, Ramsay, Trueb.ood en Van Vollenhovoi), had nl. naar aanleidin, van het rapport van prof. Van Vol lenhoven de volgende resolutie voor gesteld: „Het congres is van meening dat dc organisatie van een internatio nale politic r.och noodzakelijk noch aanbevelenswaardig is om de uitvet- ring van liet positief internationaal recht te verzekeren". Plan Van Vollenöoven. Hierop was het woord aan prof. Van Vollenhoven. Spr. was van meening dat uit de resolutie door de congrescommissie voorgesteld, weder duidelijk de waar beid was gebleken van het woord van Spinoza: niet spotten, niet verafschu wen, maar begrijpen. Sprekers voor stel wordt door velen verafschuwd als de zelfmoord van het pacifisme. Maar het is nu eenmaal een feit, dat men niet te kiezen heeft tusschem oorlog en wereld\rede. maar dat er over gangssladiér. noodig zijn om het ge- wenschte doel te bereiken. Thans is het eenige middel tegen de gevaren, die vele staten voortdurend bedrei gen, het op dc been houden van groo te legers en vloten. Welnu, als men hun die ontneemt, dan moet men daarvoor' iets anders in de plaats stel len, wat evengroote zekerheid biedt. Do algemeene, verplichte arbitrage geeft die zekerheid niet, doch slechts eón schijn van zekerheid. Steeds blijft de mogelijkheid bestaan dat een groo- te staat zich daaraan ontrukt als het zijn levensbelangen betreft. En do grooto staten zullen nooit tot ontwa pening overgaan.als zij niet de zeker heid hebben dat de gevaren die zij duchten niet meer bestaan. De oor logstoerustingen zijn thans de verze keringspremie tegen internationale in braken Ziedaar waarom de interna tionale algemeene arbitrage op zich zelf onvoldoende is. Zij laat ecu k-em- Spr. wenscht in twee tempo s den internationale politie beoogt aan te vullen. Sprekers stelsel is niet vijan dig voor de arbitrage maar conipie teert haar. De internationale politie heeft niet zoozeer ten doel de arbitra le uitspraken uit te voeren als wel de vrijwillige uitvoering daarvan te waar bongen. Spr. wenscht in twee tempos den wereldvrede te bereiken: eerst: moeten de volkeren ontwapenen doch een In ternationale gewapende macht over blijven, Vervolgens zal ook deze kun nen verdwijnen en alleen de gewone politie overblijven. Het is onjuist dat in sprekers voorstel een nieuw ge weld naast het thans reeds bestaan de geschapen wordt.. Integendeel. De bestaande wec-rmacht wordt niet ver groot, doch veeleer verkleind. Maar de aanwezigheid van een in ternationaal leger en internationalo vloot zal bij uitstek preventief wer ken en een heilzamen politieken in vloed oefenen. Thans maakt de gele genheid den dief en wordt door de aanwezigheid van nationale weer machten herhaaldelijk de verleiding groot om oorlog te gaan voeren. Die verleiding zal thans verdwijnen. De internationale politie zal geen doel maar middel zijn: het steiger- werk waarmede de nieuwe interna tionale wereldorganisatie wordt opge bouwd. En hoe steviger die bouw ge schiedt. des te sneller zal men de in ternationale politie kunnen beper ken en ten slotte afdanken. Thans be reiken de pacifisten, die in één sprong den wereldvrede willen, niet veel. In tegendeel: zij kunnen de uitbreiding van het militarisme thans niet tegen gaan, getuige de onlangs in Franitiijk on Duitschland aangenomen leger- wettcn. Slechts do internationale politie kan ons leiden tot het ideaal van den wereldvredo. Men breke met hot on gelukkige dogma van do arbitrage als panacee voor alle kwalen; men werpe hot ver van zich. Als men den wereld vrede wil bereiken, moet men tus schen het ijzeren en het gouden tijd perk een zilveren tijdperk inlassch- den bankiersbedionde terstond bij mij. Den 25sten, zeide Jactel, u vergist u, mijnheer, er is op dien da tum niets le betalen. 't Is goed, 't is goed, Jactel. zeide de markies. Doe wat ik je gezegd bob. Wil mijnlieer zich ook zelf be lasten met de betalingen, die aan bet einde van de maand gedaan moeten worden Neen, dat laat ik aan u over. Mirador en Jactel wisselden ver baasde blikken. Wat scheelde den patroon toch 9 Ik moet u doen opmerken, mijn heer. zeide Jactel beleefd. dat er nu niets meer in kas is en dat ik dus op den laatsten van de maand geen betalingen zul kunnen doen. Ja, ja. natuurlijk, daar zal ik wel voor zorgen. Hij verliet het kantoor en ging den tuin in. De markiezin zat alleen in een prieel. Gilberte was niet bij haar. Meermalen wandelde de blinde zon der geleide in den tuin. waai' zij zoer goed den weg kende. Zij herkende den stap van Michel De markies was zoo in gedachten verdiept, dat hij zijn moeder niet be merkte. Z.ii riep hem. Michel I Dan zal men komen tot den door ons allen gewenschte wereldvrede,- tot do vestiging van het rijk van gerechtig heid en eendracht. Daverend applaus viel den spreker ten doel. Do lieer J. II. Tryon uit Boston was inmiddels verschenen en kreeg het woord tot bestrijding van het plan van prof. Van Vollenhoven. Spr. was van meening, dat de sanc tie, die prof. Van Vollenhoven wenscht, niet practïsch is, omdat oen internationale politiemacht onmoedig is, wanneer men de internationale or ganisatie behoorlijk in elkander zet. In de Vereenigde Staten van Amerika heeft men nimmer de noodzak'' i. gevoeld van federatieve macht boven de staten, zelfs niet in den oorlog tus schen de noordelijke en de zuidelijke slaton. Bovendien gaat het voorstol-Van Vollenhoven in tegen de geschiedenis der Vredesbeweging. Ook gaat het in teren dc geschiedenis der ontsvikke- ling van de arbitrage rechtspraak op de Vredesconferenties. Men heeft daar nooit den wensen uitgesproken, een internationaal politiehof in te stellen. Men heeft zich steeds op het stand punt gesteld «lat de staten te goed.-r trouw zullen gehoorzamen aan de uit spraken van het arbitragehof. In Amerika gehcorzame-n de staten steeds gewillig aan de uitspraken van het Hooggerei htshof der Vereenigde Stoten. En het. is nog nooit voorgeko men dat de Vereenigde Staten niet 1oblien gehoorzaamd aan een uit spraak van een arbitragehof, zelfs niet :n do Alabama-za^k, waar toch groote belangen bij betrokken waren Met of zonder een sanctie als prof. Van Vollenhoven wenscht, zullen wij voort gaan met onze 'groolsche beweging voor den vrede, die niet gelijk prof. Van Vollen hoven meent bij gebrek van .deze sanctie weldra zal sterven, maar die nog in liet begin van haar ontwikkeling staat en een grootsohe toekomst heeft. (Anplaus). De heer mr. Torley Harwell achtte het plan-Van Vollenhoven niet geheel onuitvoerbaar doch waarschuwde er tegen, zich te veel illusies ervan te makon. De oorlogsbudgetten zullen niet spoedig er door vei minderen en spr. gelooft ook niet dat de staten het jilan zullen willen aanvaarden. Pi-ac- lisch biedt het ook moeilijkheden. Speciaal wees spr. op de moeilijkheid van de verdeeling der kosten. Z. i. zou den dc kleine staten die het meest l>e- lang bij bescherming hebben, het meest mooter betalen. Vele sprekers voerden nog het woord. Prof. Van Eysinga uil Leiden achtte het ongewer.sclit, dat het congres ter stond. na zoo kort geleden eerst van dit plan kennis te hebben genomen, daarover een oordeel zou uitspreken Spr. verklaarde zich voor het denk beeld om de zaak hier of elders in studie te doen nemen. Spr. stelde de volgende resolutie voor: Het wereldcongres voor den yrede is van oordeel, dat de studie van bet vraagstuk der organisatie van een internatter ale politie, een vraag stuk dat voor de eerste maal op het congres van 1913 is ter sprake ge bracht; op de agenda der volgende congressen moet blijven. Prof. Van Vol lemli oven verklaarde zich geheel met dit voorstel te kunnen vereenigen. De resolutie werd daaro-p met alge meens stemmen aangenomen. Daar mede. waren de andere resoluties ver vallen. Vervolgens was aan de orde: econo mische boycot en andere vredelievende sanction, van arbitrale uitspraken. Rapporteur hierover was de heer Daird Starr Jordan uit California. Spr. verklaarde zich tegen een sanc tie door middel van soldaten, omdat het kwaad, waartegen het congres strijdt juist gelegen is in het bezigen van soldaten onder welken naam ook. Spr. stelde namens de commissie voor sociologie een resolutie voor, waarin de volgende wensclien worden uitgesproken: le, dat het Jiternaiio- naal vredesbureau in alle landen een onderzoek organiseeren naar de mo gelijke gevolgen van de toepassjng van maatregelen van vredelievende sanctie ingeval van schending van het internationaal hecht; 2o. dat de resul taten van dit onderzoek aan het vol gend vredescongres zullen worden voorgelegd; 3e. dat ingevolge den wensch door bet congres te Milaan uitgesproken het internationaal vre desbureau de samenstel 1 uig uitiokke van een wetboek van middelen om ar bitrale uitspraken uitgevoerd te krij gen, hetwelk eveneens aan het vol gend congres zal moeten worden on derworpen. De resolutie der commissie werd daarop met algemeene stemmen aan genomen. Do zitting werd daarop verdaagd. Daariua bezichtigden de congressis ten het Vredespaleis. Hij naderde de blinde en kuste lvaar. Ge zijt naar Parijs geweest? Ja, moeder. Welnu Er was geen nieuws. Maakt je dat niet ongerust Neen, moeder, het gebeurt wel meer. Int Laurent verzuimt ons te schrijven. Mot groote inspanning voegde hij ©r bij Dat bewijst nog niet. dat hij ons vergeet. Hij heeft ons nog altijd lief. geloof dat gerust. Zijn hart is bij ons. Waarom is hij dan in een geheo- le maand niet hier geweest? Wat doet hij Waar is hij Waarom komt er geen enkele brief van hem Michel antwoordde niet. Hij had do kracht met meer om te liegen, ten einde zijn broeder te verontschuldi gen, zooals hij hei in den laatsten tijd gedurig had moeten doen. De markiezin zuchtte, vouwde in stilte (ie handen en liet het hoofd op de horst zinken. Michel verwijderde zich. zonder dat zii trachtte hem to weerhouden. Voor het venster van het kantoor, dat op den tuin uitzag, stond een man. dio den markies oplettend gade sloeg. Het was Romain Goux. Op bevel van Bcrtïgnolies was hij KARDINAAL VAN ROSSüM. Het staat vast, schrijft de „Msb.", dat Z.Em. Kardinaal Van Rossum uit Wittvun vertrekt op Zaterdagmorgen a.s. om half negen, om over België naar Rome terug tc keerc-n. In België zal Z.Em. de kloosters der paters Redemptoristen bezoeken, be ginnende met dat te Luik. BUITENGEWONE VERGUNNIN GEN OP TENTOONSTELT, ING EN, Een groot aantal drankbestrijders- vereenigingen hebben, volgens de „Tel.", tot II. M. de Koningin een adres gericht, om op verzoeken van gemeentebesturen, waarbij machti ging gevraagd werdt tot het verlee- nen van buitengewone vergunningen tot den verkooji van sterken drpnk in bet klein op tentoonstellingen, afwij zend te beschikken. 2c CIIR. CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME. Ta Arnhem wordt Donderdag 28 Augustus het Tweede Christelijk Con gres legen bet Alcoholisme gehou- uilgaande van «len bond „Enkrateia". zoo meldt de „Tel.". Woensdagavond %vordt het congres geopend met een Wijdingssamen komst in de Groote Kerk. %vaar als sprekers hopen op te treden minister A. S Talma en ds. C. Lindeboom van Gorinchcin, de zangvereeniging „Hallelujah" zal dc samenkomst op luisteren door gez.ang. Na de toespraken van eere-leden en vertegenwoordigers zullen de volgen de spreeksters en sprekers de achter hun namen genoemde onderworpen Donderdag op het congres inleiden Mcj. II. W. Crommëlïn, van Zeist» De stand der Ghr. drankbestrijding lri Nederland; dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht: De kerk en het alcoholisme; H. Gordeau Jr., van Amersfoort: De kinderwetten en de alcohol; J. H. Franken, van Zwolle: liet Chr. onderwijs en hét alcoholis me; H. Amelink, van Enschedé: Ver korting van arbeidsduur en drankge bruik -, J. Huizinga, van Terrieuzen: Politie en geheel-onthouding; jhr. S. B. Ortt, van RotterdamDe zeeman en de drinkgewoonten zuster M. v. Bergh, van lleusdenDe diacones- ei: dc geheel-onthouding; dr. J. C. de Moor, van 's-GravenhageAlcoholis me en leniging van armoededs. J. Jac, Thomson, van Hoogland: De ge heel-onthouder en het a esthetische. E.N.T.O.S. Nu de E.N.l.u.S. van II. M. ver gunning heeft verkregen tot het hou den eener loterij, zijn door het be stuur aanstonds maatregelen getrof fen teneinde zoo spoedig mogelijk een aanvang te doen maken met den ver koop der loten. Het totaal aantal lo ten dezer loterij zal 3GO.OOO stuks be dragen a 25 cent per stuk. Behalve de hoofdprijs: een stalen motorboot met motor van 20 P.K., type als bij de groote stoomvaartmaatschappijen in gebruik, zullen een zeer groot aantal fraaie, nuttige en kostbare voorwer pen bij de exposanten op de EN'TOS worden aangekocht, welke als prij zen in deze loterij zullen dienen. Voor a.s. Zaterdag zijn ter eere van het wereldcongres voor den vrede zeer grootsche feesten voorbereid. De burgemeester van Amsterdam zal Za terdagmiddag te 5 uur het congres op do ENTOS ontvangen, vervolgens wordt het congres in de congreszaal door het gemeentebestuur een tea aangeboden. VELDPOSTKANTOOR. Tijdens de aanstaande manoeuvres In oen gedeelte van de stelling van Den Helder, zal aldaar van 8 lot en met 11 September een veldposUantoor wor den gevestigd door welks tusschen- komst de voor de maimeuv roerende troepen bestemde brieven en andere stukken zullen worden uitgereikt. Ten einde de noodige zekerheid ie verkrij ge-n dat de correspondentie naar be lmoren kan worden uitgereikt is het noodzakelijk, dat op de brieven enz. behalve dc- naam en de voorlettcis van de geadresseerden tevens worde vermeld liet Korps en het onderdeel waartoe bij behoort, dan wel daarbij is gedetacheerd, terwijl a's plaats van bestemming is aan te geven: Stelling an Den Helder. GEDWONGEN WINKELNERING TE DONGEN. Men schrijft aan de „Tel.": Gedurende meer dan een jaar Is door de vakvereeniging van lederbe werkers te Dongen de actie tegen de gedwongen winkelnering levendig gehouden, die aldaar nog rustig door een 7-tal schoenfabrikanten werd voortgezet. Deze fabrikanten hadden meestal naast den verkoop van kruideniers waren ook een ellewinkel, en niet zel den broodverkoop aan hun bedrijf ver bonden. liet gevolg van den. strijd der ar beidersorganisatie tegen dit euvel ls geweest, dat er thans reeds 5 van de 7 patroonswinkels aan den dijk ge- scdert korten tijd als bediende op het kantoor van den markies De Soulai- mes werkzaam. Hij had voorgegeven, dat hij van Chicago kwam en verscheidene talen sprak. Hij gaf zich uit voor Lazare Beer man. Michel had hem in dienst genomen. Bertignolles wilde op de hoogte blijven van alles wat er te Nogent voorviel, cn daarom moest bij een vertrouwd en vermetel man hebben, die den post van verspieder voor hem waarnam. Niemand kon beter dan Roniain Goux zij'n plannen tegen het huis De Soulaimes dienen. Romain Goux had eerst geweigerd de rol van spion op zich te nemen. Maar den volgenden dag meende hij op te merken, dat Jenny hern met wat minder onverschilligheid had aangezien. Zij, die hem altijd uit de hoogte behandelde, had hem toege lachen en hem „mijn vriend" ge noemd. Dat maakte hem zinneloos. En toen Bertignolles nogmaals be val, gehoorzaamde hij, gevleid door zoete hoop. Van het gesprek tusschen den mar kies en Jactel had hij eenige woorden opgevangen en hij had spoedig begre pen, waaroyer zij spraken. Hij bespieddo nu den markies, ter wijl dezo in den tuin met zijn moeder zet zijn, xoodat er op neclcn nog rtcchls twee van zulke winkels over- uchieterr, welke tot heden nog rustig hun gang blijven gaan. De actie tegen deze laatstgenoemde winkels wordt door de arbeidersor ganisatie opnieuw met warmte ge streden, zoodat veilig verwacht kan worden, dat binnen ufzieribaren tijd liet stelsel van gedwongen winkelne ring voor Dongen geheel tot het ver leden zal behooren. GEMEENTEREDEOOTING VAN AMSTERDAM. Verschonen ls do begrooting van in komsten en uitgaven over het jaar 19U, bedragende in ontvangst eb uitgaaf «Ie som van f 38.929.S78 tegen f 37 003.805 over 1913. Vermindert men do eindcijfers der begroot,ingon voor 1913 en 1914 met de buitengewone ontvangsten en uit gaven, oj> die begrootingen voorko mende, bedragende respectievelijk f 10.073.505 en f 10.443.437, dan blijkt, dal voor den dienst 1914 voor de ge won© uitgaven wordt geraamd eene som van f 28.486.441 togen t 26.930 300 voor dienst 1913, dus f 1.556.141 méér. Onder do inkomsten is een saldo van f 2.172.000 over 1912, ontstaan door rte gunstige uitkomst der ge meentebedrijven - Dit jaar is als saldo der gemeen tebedrijven f 2.730.000 geraamd, tele foon f 50,000, watP.rloidi.ng f 250.000, gasfabrieken f 1.580.000, tram f 100.000, electric.itei'tsworken f 750.000. Het tekort is f 500.000. Zooals men weet Is door B. en W. voorgesteld biet percentage der ge meente-inkomstenbelasting met 1/2 to verhoog,en en op 5 3/4 te bren gen. DE MOORDAANSLAG. De vermoedelijke .lader van den moordaanslag op den jachtopziener Van Kerkhof te Moergestel is gear resteerd. Hij is een joogo man Rucphensheike, Schrouwen genaamd» Bij confrontatie is hij door den jacht opziener herkend. NIET TEN GEVOLGE DER KASTIJ DING. Het geneeskundig noderzoek beeft uitgemaakt dat het meisje te Ter Neu zen, die een paar klappen van haar onderwijzer kreeg, uiet ia gestorven aan de gevolgen van die kastijding, doch aan die van een ziekte. ONGEPASTE GRAP. Te Delft werd Woensdag in een uit spanning een boerenbruiloft g» vierd. Een tweetal bruiloftsgasten krt* gen den zonderlingen inval eenige centen gloeiend te maken en uit een bovenraam tusschen op straat spelen de kinderen te grabbelen te goöien. Het gevolg was, dat een vijftal kin deren zich min of meer ernstig de vingers brandden. De beide bruiloftsgasten kregen voor deze ongepaste aardigheid pro ces-verbaal, zoo meldt de „Tel.". ONGELUKKEN. De „Tol." meldt: De arbeider De Laat, die te Tilburg in een kuip met stoomwater viel, la aan do daarbij verkregen brandwon den overleden. De vervoer-opzichter Franken, wonende to Schaesberg, had het onge luk in de schacht der mijn „Oranje Nassau II" op een 20 M. dieper gele gen laag tc vallen. Met verbrijzel den schedel werd hij levenloos opge haald. De ongelukkige was gehuwd en va der van twee kinderen. EEN N1ET-ALLEDAAGSCHE UIT ZETTING. De Ulrcclitsche Tel.-oorrespondent schrijft nader: Dat menschen om de een of andere reden uit hun woning gezet worden, komt herhaaldelijk voor, doch dai een uitzetting plaats vindt door studen ten, is ©en minder alledaagse;» go- val. Het gebeurde hedenavond in de kroeg van de studentenvereeniging Unitas", aan het Munsterkerkhof, te Utrecht. Den vorigen avond laat had den eenige studiosi, leden der veree- niging, reeds een poging gedaan, om den gérant der kroeg uit het gebouw te werken, doch daar er „moord" ge roepen weid, hoewel er geen enkelo poging tot moord plaats had, ver schenen eenige dienaren van den Heiligen Hermandad en werkten op hunne manier de studenten de deur uit. (Men zie ons vorig nummer. Red., II, D.) Vermoedende, dat 'hedenavond door de studenten de poging zou herhaald worden, gingen we omstreeks half ne- sprak, en toen Micliel naur het kan toor terugkeerde, ging Romain weer aan zijn werk. Michel borg het geld, dat Jactel hem had gegeven, in zijn lessenaar. 11 ij bleef zitten met de hand onder heet hoofd, in diep gepeins verzon ken. Wat moest hij doen 'f Hoe zou hij zich uit dezen moeilijken toestand redden Hij was ten einde raad. Het geld, dat hij in zijn lessenaar had geborgen, was nog niet voldoen de om de misdaad van Laurent voor de oagen der wereld te verbergen. Er ontbraken nog twintig duizend francs aan. Wanneer die twintig duizend francs al binnen twee of drie dagen werden gevonden, dan moesten toch nog de betalingen tegen he: einde van de maand gedaan worden, en wanneer iiij daartoe liet noodige geld niet had, dan dreigde hem een failliet, een frauduleus bankroet. Dus wederom de schande. Hij ontsnapte aan liet eene gevaar door zich het andere op den hals te halen. 11 j vermeed den eenc-n af grond. om In den anderen neer w storten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5