NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. tmargaag e*o. obo verscnijnx oagenpcs, oenaive op zon- en Feestdagen. maandag 25 augustus 1913 a abonnementen ad vertentiën: PER D5*!E maanden: felfL ^plllli> Van I—regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem l.^u Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),. 1.30 J/ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1-65 Miffl j3ti^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. b 1 P g' Afzonderlijke nummers0.02h T5 -ar n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Redactie en Administratie: Grootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOÖM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buïtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 26 AUGUSTUS. Soc. Trou moet Blycken: Concert. Orgelbespeling ia de Groote Kerk, van 1—2- uur. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apolio-Theater: Biose. voorstelling. St. Bavo, Smedestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Rusthoek, Bloemendaal: ConcerL. Stadsnieuws CIRCUS SIDOLI. Zaterdag was het circus weder vrij goed bezet. Jlet programma, bestaande uit niet minder dan 30 nummers, werd tot groote tevredenheid van het publiek afgewerkt. Zoowel de paarden- en olifantdres- euur alsmede de acrobatische toe ren werden bewonderd door het pu bliek, dat daarvan bij voortduring door handgeklap blijk gaf. Ook wcrdi de lachlust gaande gehouden door de verschillende clowns. De voorstelling viel dan ook zeer in den smaak van het publiek. Vanavond is liet de laatste voor stelling. HET EILDEBRAND-MÖNÜMENT. De meterhuur bedraagt van een en- keltariefmeter J 0.25f 2.25 en de huur van een dubbeltariefmeter 50 cent meer dan een enkeltariefmeler. HAARLEMMERMEER. RAADSVOORSTELLEN. B. en W. stellen voor, een nieuwe nummering aan de pereeelen te geven We geven hier een afbeelding van het ontwerp-in-klei van een Hilde- brand-standbeeld, door den Haarlein- schen beeldhouwer den iheer L. J. Vreugde ontworpen. Men kan er uit zien dat liet een gelukkige gedachte van den maker uitspreekt. Overigens draagt dit ontwerp een zeer voorloo- pig karakter, en geeft buitendien al leen de hoofdlijnen aan. Zooals men ziet, ontbreken hier ook de bas-reliefs. We voegen hier nog bij, dat de ont hullingsdatum volgens de plannen der voorloopige con missie zou zijn l-l Sep tember 1014, terwijl tevens nog ver meld dient dal, indien het ..fontsin- ontwerp" zou uitgevoerd worden, er acht banken rond het monument zon den worden geplaatst. In een der dagbladen werd dezer dagen de veronderstelling geuit dat het plan zou zijn een monument voor Nicolaas Beets t.e stichten, en werd preferentie te kennen gege- van voor een monument voor H i 1 d e- h r a n d>. We wijzen er daarom nog even op dat. dit. gerlenkteeken volstrekt en al leen is bedoeld als hulde en herinne ring 'aan den schrijver der Camera Obscura, dus: aan Hildebrand. T e 1 a a t. Door IJ. en W. was aan de Commis sie uit hel Cei-traal-comité van Drank- bestr, Vereen, toestemming verleend tot het houden var. een betooging op het speelveld aan het Rolwerk. Aan gezien de commissie reeds tweemaal toe een weigering ontving op haar verzoek en ook met het oog op den da tum, waarop da meeting zou worden en de wegen te Hoofddorp en N gehouden, is het Brongebouw ge- Vennep en bij Halfweg namen le ge huurd, daar zal dus de meeting plaals ven. Deze namen zijn te Hoofddorp vinden, en kan dus geen gebruik wor-, in hoofdzaak die, welke reeds door dea gemaakt van de toestemming. j de spraakmakende gemeente gebezigd worden. G e v. V o o r wer p en. j B. en W. stellen daarbij voor, aan Terug te bekomen bijde buurtschap bij Halfweg den naam M. Reitcr, Schagchelstraat 42 ld, „Zwanenburg"' te geven en dit Zwa- een zakmesje. A. Oliedam, Begijne- nenbuig als een "afzonderlijk dorp steeg 8, een insigne. J. Oomen, Korte aan te mei-ken. Lakenstraat 17, een -kinderschoentje. Zij stellen voor, aan de wegen in J. v. d. Vossen, Botermarkt 5, een zak- Zwanenburg de volgende namen te mes. J. Kruijer, Raaks 1, een muil- geven 1. Dominee'slaan2. Lindeti- Icorf. W, Serné, Pres. Steinstraat 58, laan; 3. Wilhelminalaan4. Beuken een vrouwenschort. J. II. Scheen, de laan 5. Eikenlaan0. Kerkhoflaan Keijstraat 6 rood, een dameshand- 7. Kastanjelnan 8. Fridalaan 9. Ma- schoen. J. Bouinan, Rollandstraat 53, een nachtzak. A. Gigengack, Sophia- straat 39, een vingerring. Bureau v. Politie, een ring met sleutels. Bureau van Politie, een hoepel. Ten Bosch, rialaan 10. Dennenlaan11. Iepen laan 12. Esschenlaan, en 13. Elzen laan. Dat in hei doiy „Hoofddorp" do •schillende en nader aangeduide Goede Tempelieren. In het laatst verschenen nummer Van „De Nederlandsche Goede Tem pelier" lezen wij dat te Haarlem weer een jeugdorganisatie is opgericht, een Jongelieden Propagandaclub der I. O. G. T. Tot bestuursleden zijn gekozen <le broeders M. Henzen (voorzitter), AI. Beek en Nothroth en de Zusters N. Ego en L. Tros. Deze jeugdorganisatie stelt zich ten 'doel de ideen dei- geheelonthouding te bevorderen en mecrendeels de strijd wijze der I. O. G. T. te propageeren. Groot verlof. De reserve eerste-luitenant Snoeks, van liet 27ste Landweer-district, die bij de Xe infanterie-brigade voor ver plichten weikelijken dienst onder de wapenen is geweest, is van de Leger plaats bij Laren met groot verlof ver trokken. DE VOLKSSTEM. Meldden wij eenigen tijd geleden, dal de heer Nagtzaara de redactie van het weekblad der afdeeling Haar lem van de S. D. A. P. zou blijven waarnemen, ook hiervoor heeft de heer N. bedankt, zoodat ook in do deze week te houden vergadering een nieuwe Redacteur moet worden be noemd. C. W. S. In plaats van R. van Solingen, die door vertrek naar "l buitenland (Ame rika) ontslag uit den dienst heeft aan gevraagd, is tot hulp-verhandmeester aan de Centrale Werkplaats der II. S- M. aangesteld F. Meiudcrs, werk zaam in de aid. zeilmakerij. Wandeltocht. Door de zangvereenigiiig De Stem des Volks is Zondag een wandeltocht gemaakt over Bloemendaal, Sant poort naax Duin- en Kruid berg, waaa* de tuinbaas de wandelaars welwillend heeft rondgeleid en veel moois heeft laten bezichtigen. Zeer voldaan wandelde men daanva door de duinen, verder naar Zand- voort, vanwaar do terugreis naar Haarlem per spoor is gemaakt. M uziekin den Hout. Concert in de Sociëteit „Trou moet blycken' op Dinsdag 26 Augustus a.f. des avonds 8 1/4 uur, te geven door het i van Achterbergh, Burg op Texel, Strijkorkest der Con cert-Vereeniging A. E. Antonissc, J. E. Kok, Th. Suilt, Ilaaiiem's Muziekkorps, directeur: de J. A. Vest er, allen te Haarlem. 'lieer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1 Marcho de cortege Treurig. Auvray. 2. Ouverture de concert, Zaterdagavond omstreeks 6 uur viel Thomas. 3. Suite de ballet, Lacom- een man in de Lange Lakenstraat, be. a. Léandre et Isabelle. b. Scanuou- plotseling neer. che et Colombine. c. Varations a la Bij den heer v. D. werd hij binnen- Hongroise Pizzicata.^3. Balabilo. gebracht, en na wat bijgekomen te 4. Mênuetto. Paderewsky. 5i Kaiser zijn, bleek dat do man Dinsdag zijn Parade, Eiler berg. a. Die Artillerie, woning te Beverwijk had verlaten om b. Tromler und Pfeiffer, c. Die Infan-werk te zoeken en thans loopend van torie. d. Die Ankumft des Kaisers, e. Leiden was gekomen. Parade Marsch. f. Defilir Marsch. g. De ongelukkige had sedert geruimen Finale. 6 Ouverture „Maritana," tijd niet gegeten en was door honger Wallace.7. Entre Act aus „Tausend en vermoeienis ineengezakt. Bij den und eine Nacht", Strauss. 8. Schatz heer v D. werd hem voedsel veistrekt WaJzer aus der Operette „Der Zigeu- en de buren waren allen bereid den ner Baron", Slraus9. 9. ,,Musika!i- man een kleinigheid te brengen. zoo- eclie Tauschunge", Potpourri, Schrei-' dat hij per tram huiswaarts kon kee- ,ner. ren. De man was gehuwd en had vier rj» kinderen.- Benlveldschen weg hoek Zandvoort- wegen do navolgende namen zullen eche laan, een doberman pinscher. dragen 1. Raadhuislaan: 2. Timmer- P. Kuiper, Leidsche straat S3, een jaan 3 Kruislaan 4. Stationslaan; manchet met knoop Bureau van poll- 5 x'otanslean 6. Marktplein 7. tie, een ring met sleutels. Th. Merlo, Bakkerslaan; 8. Dokterslaon; 9. Gen. Oranjestraat loo, een prijze jas Snli islaan 10 Marktlaan 11. C011- met inlioud. S, Horeman, IJeorensin- courslaaib en 12. Schildeislaan. gel 33, een zakmes. L. Reijndcrs. Cas- Dat in liet dorp „Nieuw-Vennep" de telemslraat 7, een ceintuur. W. Kluit, verschillende en nader aangeduide Heerensingel ~3 a, een dameshorloge. wegen de navolgende namen zullen J. J. Schageii, Ged. Voldersgracht 9, dï&gen1. Niéuw-straat2. Dorp een fabnekspeniung A, Warmer, straat; 3. Schoolstraat; 4. Venneper Spaan.wouderstraat 97, ecu rijwiel- straat 5. Gelerinkstraat 6. Spoor pomp. II. Bekker, Edisonrtraat 9, 6traat 7 Kastraat 8. St. Ante- Heemslede, een damesparapluie. niysstraat9. Koorenaarstraat10. Jagerstraat11. Boschstraat, en 12. (Zie vervolg- Stadsnieuws onder de Eilandstraat. Laatste Berichten). pe Rlngvaartweg, die over een lengte van 60 K.M. de Uaarlemmer- j meer omgeeft, wordt verdeeld in 13 stukken, die de volgende namen dra - genLisserdïjk, Hillegonimerdijk, HEEMSTEDE. Bennebroekerdijk, Cruijuiusdijk, Vijf- B. en W. stellen den Raad voor, huizerdijk, Zwanenburgerdijk, Lijn- het honorarium van den accountant derweg, Akerdijk, Nieuwe Meerdijk, der Waterleiding (met inbegrip van Schinkeldijk, Aalsmeerderdijk, Lei- reis-en verblijfkosten) van 125 tot muiderdijk, Kagerdijk. f 225 te verhoogen, met ingang van 1 Tenslotte .wordt aan een aantal ver- Jauari l.L spreide wogen officieel den naam toegekenddie er reeds door de inge- B. en W. van Heemstede dienen zotenen aan gegeven wordt. Uit de Omstreken Dinsdag, volgende op den twee den Maandagveemarkt in Decem ber op iedereu Donderdag. -De Burgemeester van Haarlemmer meer heeft de leden van den Gemeen teraad opgeroepen tot liet hijwonen van een vergadering op Donderdag, 28 Augustus 1913, des voormiddags ten 11 uur precies. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 31 Juli en li Aug. 1913. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verkoop van een ge deelte gemeentelijk bouwterrein te Hoofddorp. Adres van de wed. II. Rinck om pensioen. 5. Voorstel inzake de marktdagen. 6. Vaststelling van bestek en voor waarden voor de aanbesteding van de levering van grind voor de dorpswe gen en schoolterreinen. 7. Voorstel tot wijziging van. de erordeiring betreffende den burgerlij ken stand. 8. Voorstel tot het geven van straatnamen. - 9. Voorstel tol nieuwe wijkverdee- ling. 11). Rondvraag. Eon goed besluit. Op den a s. lotingsdag ;10 Septem ber te Hoofddorp), zullc-n alle tappe rijen in de gelieelc gemeente van des morgens 8 tot des avonds 8 uur voor den verko-op van sterk-en drank ge sloten moeten zijn. Binnenland EEN NIET ALLEDAAGSCHE UIT ZETTING. De Utrechtsehë correspondent var» de „Telegaaf" schrijft: Naar aanleiding van het verhaal onder bovenstaanden titel, gegeven in het avondblad van Donderdag. ook in ons blad opgenomen (Red. H.'s D.), ontving ik heden een uitnoo- diging van den lieer Krachting, gé rant van de Unitas-sociëteit, om ook zijn lezing van de „uitzetting' te wil len publiceeren. De heer Kr. woont met zijn gezin thans tijdelijk bij eeil iiielid. Zijn vrouw lag, toen ik er kwam, ziek te bed en is onder behan deling van een geneesheer vanwege de zachtzinnige behandeling dor stu denten ondervonden. De heer Kr. vertelde, dat Dinsdag avond een lid van den Senaat en de praeses van het kroeg bestuur bij hem waren gekomen, later gevolgd door andere studenten, die poogden hem en zijn familie buiten de deur te zei ten. Zij zijn toen in de slaapkamer gevlucht en hebben deze afgesloten, waarop de studenten de deurpaneel®» stok trapten en zoo binnen kwamen De politie op het moordgeroep toe geschoten, maakte er een einde «»n, door de studenten de deur uit te zet ten. Bij deze gelegenheid werd een groote Bloempot, een schilderij, een lamp en eenige Weedingstukken ver- HAARLEMMERLIEDE. liield, terwijl de studenten de tele- Ongeval. toonleiding, die op naam van den heer Zondagmorgen omstreeks 10 12 uur 1 Kr. stond, hadden doorgesneden om op de Amsterdamschevaart de 18- zoodoende te beletten dat langs dien re mej. M. v. d. Broek, wonende vveg hUjp werd opgeroepen Den ge- Acarne-gi; HET VREDESPALEIS IN DEN HAAG. EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem, 23 Aug. Geèx. 15 vrouwe lijke candidatcn, 1 teruggetrokken. Geslaagd 8. M. G. C. van Bers, C. de Koster, A. M. Stokliof, allen ie Amsterdam. J. 11. een verordening ter vaststelling in op de levering van electriciteit. Het plaatsen van den meter en het maken van den kabel lot één meter binnen den gevel is voor rekening der gemeente, verder voor rekening van den aanvrager, voor wiens rekening ook komen timmer-, metsel- en verf- werk. Voor verlichting zal moeten be taald woeden voor de eerste 2500 K.W.U. 20 cent, voor de tweede 18 cent en voor de volgende 10 cent pet- li. VV.U. Voor kracht enz. wordt betaald 18 cent per K.W.U. gedurende de uren, waarvan het beginuur afwisselt van half 4 tot half 8, naar gelang den tijd van het jaar, en het einduur 10 uur isen voor de overige uren 10, 9, 8 en 7 cent per K.W.U. naar gelang min der dan 2500, 5000, 7500 of meer dan 7500 K.W.U. wordt gebruikt. Voor olie doeleinden licht en kracht wordt betaald 26 cent lusschen half 4half 8 tot 10 uur, en 10, 9, 8 en 7 cent naar gelang minder dan 2500, 5000, 7500 of meer dan 7500 K.W.U. worden gebruikt. B. en W. stellen voor te bepalen, dat voortaan in de gemeente Ilaar lemmermeer zullen worden gehouden de volgende jaarmarkten en markt dagen Paardenmarkt in Januari op Dins dag, volgende op den derden Maan dag in die maand veemarkt in April op iedere» Donderdagveemarkt in Mei op lederen Donderdag lamme- renmurkt in Mei op den derden Don derdag paardenmarkt op Dinsdag vóór Pinksteren wolmarkt in Juni op den vierden Donderdagpaarden markt in Juli, daags vóór de paarden markt te Haarlem (valt laatstgenoem de op Maandag, dan wordt deze markt hier gehouden op Zaterdag daaraan voorafgaande)paarden markt in October op Donderdag vóór de paaruenmarkt te Montfoortvee markt in de maand October op'ïed>>- ren Donderdagvee- en paarden markt in November op iederen Don derdag paardenmarkt in December ja..0_ te Amsterdam, die met een vriendin een rijwieltochtje naar Haarlem maakte, door de automobiel G. no. 727 van den heer F. J. Schut, te Amster dam aangereden. De heer Schut bestuurde zelf de auto. Het rijwiel is geheel vernield, terwijl de mantel en japon van liet meisje, dat overigens slechts ontvel lingen opliep, gescheurd werden. Per automobiel is het meisje vervoerd ge worden naar een familielid alhier, waar dr. Schuylenburg tot genees kundige hulp is ingeroepen. Wonder mag het heeten, dat geen lichaanis- declen gebroken zijn. SCHOTEN. Onafhankelijkheidsvie- viering. Donderdagavond zal in café Flora op het Pretoriaplein alhier, door de voorloopige commtesie, tot het vieren van het 011afharkelïjkheldsfeest, waar van de heer A. v. d. Haak voorzitter is, worden vergaderd. liet plan dezer commissie is 0111 met den 11. IC. Volksbond afd. Oud-Scho ten tot overeenstemming te komen, liet feest te organ iseeren en eveneens nog andere vereenigingen daartoe uit te noodigen. Langs de huizen zal ec-n lijst wor den aangeboden voor inteekening en aan den raad zal 0111 subsidie w orden verzocht-. VELSEN. Plannen zijn in bewerking tot ver grooting der Cïïr. scNool alhier, het geen, ofschoon het gebouw pas enke le jaren staat, noodzakelijk is. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. 11. J. van Gelderen, Haarlem, Wil- lemsLraat 13, 7 pers. D. Koenig, Kiel, Villa Mon Paisir, N. W. Kaufmann, den Haag, Hotel Beau Si te. Mevr. Coenen van Ogtrop, Am sterdam, idem. Mej. E. Bonke, den Haag, idem. L. Cohen, Keulen, id. C. J. H. Wertlieim, den Haag, id. M. Stalterfott, Bodenbach, id. T. von Gorissen, Berlijn, Hotel d.'O- range. R. Larking, Cambridge, id., D. de Groot, Londen, idem, 5 p. W. Dahlmar, Dusseldorf, idem. Fam. Fugt. idem, idem, 3 pei-s. C. van Hasselt, Groningen, idem, 2 pers. P. Loers, Essen, idem, 4 p. L. Lustig, Berlijn, idem, 4 pers. Mevr. de Kanter, Bloemendaal, idem Joir, Hotel Groot Badhuis, 2 pers. E. von Tliun, Lausanne, idem. A. de Geer, idem, idem. 2 pers. C. Becker, Arnhem, idem. R. Small, Hamburg, idem. N. von Alvensle- ben, Londen idem. C. van Bakel Londen, idem. Mej. Seymour, Fol kestone, idem. M. Merton, idem, idem. van Lier, Amsterdam, idem A, Meijer, idem, idem, Mevr. d< Vries, Haarlem, - - pers. heclen nacht bleef een politiepost het gebouw. Woensdagavond weid de aanval herhaald met het reeds bekende ge volg. Men heeft den gérant en t'jn vrouw allesbehalve zachtzinnig be handeld. Men heeft hem getrapt eu de vrouw de straat opgesmeben, zoo zelfs, dat zij met het hoofd op de stee- iieii terecht kwam en thans het bed moet houden. Het nichtje kreeg stom pen en knepen, waarvan zij mij de blauwe plekken liet zien. Eerst nadat ze op straat stonden werd hun een ijtuig en logies aangeboden, waar voor de heer Kr. natuurlijk bedank te. Dat de gasmeters weggehaald wa ren, geschiedde op zijn verzoek, daar de studenten, niettegenstaande de so ciëteit gesloten was, toch gas ver bruikten. op kosten an den heer Kr. Van de gasfabriek heeft hij nog zijn arborg-soni ad f 60 te vorderen, ver minderd met het verbruik van de loo- pende maand. Pertinent ontkende hij, dat „Unitas" nog vorderingen op hem had, integendeel heeft «hij nog f 58.33 te vorderen voor betaald tergunnlngs- recht. Salaris genoot de gérant niet. De verkoop geschiedde \oor z'n eigen re kening, doch hij moest wel betalen: de belasting, verlichting, verwarming, de helft der telefoonkosten, een goed bespeelbare piano, waterleiding, schoonhouden gebouw, zorgen voor- voldoend personeel, kleine reparaties en de helft der kosten voor liet plaat sen der kachels. Uit zijn boeken toonde hij mij aan, dat de omzet gedurende ongeveer een jaar slechts f 4468 bedroeg, terwijl Unitas" ongeveer 500 leden teil. De biljarts waren in eigen beheer van Unitas; van de ontvangsten om vingen de keilners 10 en de rest was voor de vereeniging, doch de gé rant leverde het benoodigde licht en ontving niets. In "Eet contract staat, dat A con tant moet worden geleverd. doel» daaraan kon de hand niet geliouden worden, want zelfs de senaatsleden beerden den wijn, terwijl men b.v. een souper, dat men een Duitschen prof. aangeboden had, met tb! van afbeta lingen ten slotte voldeed. De kellner heeft nog heel wal te vorderen van gewone consumpties, in het afgeloopen collegejaar bij hem ge beerd, terwijl die man gedurende do vacantia niets verdient en ook geen vergoeding daarvoor ontvangt. De studenten organiseerden Uiea- middagen; dan leverde de géiuwt niet de thee. doch men bracht ze zelf «nee. Men betaalde dan f 1 voor het soltoon- maken van het servies, f 0 50 voor heet water, benevens f 0.50 fooi voor den kellner. Het contract werd dan niet nageleefd, tot schade voor den i gérant. In het contract is voorts

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1