NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang £?o. ©253 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 AUGUSTUS 19J3 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 f Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (ÉT ^ts* voor plaatsingen contant. ,'a37H Re,lacfie en Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaalTeIefoonnumnierderRedactie600enderAdniifilstratie724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitcnspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot dë~ plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 27 AUGUSTUS. 'Gemeenteraadsvergadering, U uur. Groote kerk: Conceal, Mevr. Mar- «hant-Rambonnet. De Kroon: Biosc. voorstelling. 'Apollo-Theatcr: Biosc. voorstelling. St. Bavo: Smedestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws OittOnsHesa In het Tweede Blad van dit uum- mcr vinden onze lezers een artikel „Esperanto", in de rubriek Om One Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Curatoren van het Gymnasium te Haarlem bevelen aan voor de benoe ming' van een tijdelijk leeraar in de geschiedenis de heeren A. Noé, te Haarlem en J. C. Bremerkamp te Dordrecht. Dé voordracht werd gewijzigd door dat de eersl-voorgcdragena, de hoer II. A. Eivno van Gelder, zich (heeft te ruggetrokken wegens zijn benoeming nan de H. B. S. te Sneek. De heer A. Nagtzaam heeft eenige 'amendementen voorgesteld, op het voorgestelde Reglement voor 1 et Bur- goriijk. Armbestuur. Daarin stelt hij \oor, om het Arm bestuur te doen bestaan uit een \oor- xitter, die lid is van het ooilege van b. en W. en tien leden, waarvan de Raad er twee uit zijn midden benoemt eu acht uit de burgerij kiest. Zij heb ben 5 jaar zitting. Het lid, dat de boekhouding en het secretariaat voert, ontvangt een ho norarium. Verder wil de heer Nagt- «aam doen bepalen, dat in dringende gevallen ondersteuning wordt ver leend, zonder dat daartoe een bopaald onderzoek is gedaan. „PLAN 1913". Gisteren werd door de sub-com missie van Plan 1913, belast met de beoordeeling van de versiering van gevels, ramen en balcons in deze ge meente, een rondrit gemaakt en één stemmig besloten den eersten prijs, een gouden medaille, toe te kennen aan den heer L. P. Noë, Dreef 49. Een verguld zilveren medaille ver wierf als tweede prijs mej. Mary Fleischmann, Kruisweg 70 c. Derde prijs, zilveren medaille, mr. Th. de liaan Hugenholtz, Spaarne 99. Vier de prijs, zilveren medaille, F. Sterk, Coornhertstraat 26 r. Vijfde prijs, bronzen medaille, A. P. Geloude- mans. Van Eedenstraai 4. Zesde pr., bronzen medaille, L. T. Vosvcld, Bar- teljorisstraat 9. De commissie bestond uit in Nederhasseit, en de heeren Vincent Loosjes, Al. F. Bolderdijk, C. \aL EBjankensteyn, en G. J. Boesclioten. terwijl de medailles door de afdee- liug ilaarlcm en omstreken v. d. Ned Mij, v. Tuinbouw en Plantkunde, ter beschikking van het Comité plan 1913 tvaren gesteld. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Augustus 1913, des nam. van 23 uur, door den lieer Louis Robert. Programma: 1. Dorische Toccata, 3. S. liacJi. 2. Kcrk-aria (op verzoek) A. Stirudella. 3. Abendtraum, Pasto rale (Manuscript), C. J. Bute, 4. Eer ste en tweede gedeelte uit de 1ste So nate, Alex. Guilmant. 5. Eneghiera, Enr. Bossi. 6. Toccata, Ch. Tourne- jnire. Diefstalletje. De heer \V. W. uil de Frahkestraat heeft meedeeling gedaan aan de poli tie, dat hij een bankbiljet van f 200 vermist, dat bewaard werd in een ongesloten koffer. Bekroond. Op do landbouwtentoonstelling te Kampen, behaalde <le lieer G. L. Kleij, alhier, met zijn 3 Lotharinger konij nen, drie tweede prijzen en met Rus sische brandneus ©en tweeden prijs. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De 80ste algemeene vergadering van de Nederlandsctoe Vereeniging tot Afschaffink van Alcoholhoudende dranken is gisteren te Groningen ge houden. De heer P. van der Meulen deelde mee dat de vereeniging thans 330 afdeelingen met ongeveer 18000 leden telt. Voorts stelde spra vast, dat de drank gewoon ten overal in omvang en beteekenis afnemen. Het drankge bruik is in de laatste 15 jaar met ruim 40 pet. gedaald. Bij de bespreking van de leiding der redactie van De Blauwe Vaan keurde Scheveningen het af, dat het orgaan zich niet voldoende bemoeit met het vereeni gin galeven, terwijl de af dee ling I-laarlem de artikelen Op de Lijn bekritiseerde. Erkennend, dat in die artikelen veel waars was, uieende Haarlem, dat ze in Da Blauwe Vaan misplaatst warén, ook omdat de ge schetste misstanden op de lijn niet meer zoo erg zijn als ze waren. De heer Don, redacteur van het orgaan, beantwoordde de gemaakte opmerkin gen. Met betrekking tot de artikelen Op de Lijn meende spr., dat er voldoende uit bleek, dat ze beoogden vroegere toestanden te schetsen en in hot licht to stellen den verblijdenden vooruit gang der onthoudersbeweging ondier het spoorwegpersoneel. De Redacteur meende voorts, dat de opmerkingen, omtrent de artikelen „Op dc Lijn" veroorzaakt waren door verkeerd lezen. Z. ii stond er duidelijk alken in hot laatst gepubliceerde artikeL Red. h. D. in, dat de mee- deelingeu op het verleden betrekking hadden. De afdeeling Haarlem gaf dat niet toe en meende, dat deze artikelen op een andere manier geplaatst hadden moeten zijn. De Voorzitter meende, dat bij deze zaak, die werkelijk veel stof heeft op gejaagd, misverstand heetrschle. Aan den redacteur werd dank en hulde gebracht voor zijn uitnemend beleid gedurende 14 jaar. De rekening over 1912 sluitende met een nadeelig slot van f 806 werd goed gekeurd, de penningmeester de heer A. Willem se, met dank gedechar geerd. De b&grooting voor 1914 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 27.880. Gerekend wordt op een rijkssubsidie van f 2000: Dat is f 500 meer da.n lot nu toe genoten is. Die vaststelling geschiedde na uitvoerige verdediging van enkele posten door den penningmeester. Getrouw aan een goede traditie bood de afdeeling 's-Gravenhago I f 50 ten geschenke aan. De volgende vergadering wordt te Utrecht gehouden. INTERNATIONALE BAKKER IJ- TEN TO ON STTLLING. Men schrijft ons: Meer en meer nadert de tijd dat de groote Internationale Bakkerij ten toonstelling in hel gebouw St. Bavo zal worden geopend. Talrijk reeds zijn de inzendingen, die van heinde en ver, ook uit liet bui tenland, zooalis uit België-, Duiitsch- Land en Frankrijk naar Haarlem toestroomen, om hier hun waren en machinerieën en kunstwerken te ex- poseeren. Een 23-Lal medailles zijn beschik baar gesteld; zij zullen eerstdaags in de etalagekast van een onzer groote winkels worden tentoongesteld. Door het uitvoerend comité zal ge zorgd worden, dat verschillende at tracties aan deze tentoonstelling zul len worden verbonden, zoodat het ver-" trouwt, dat de tentoonstelling door een talrijk publiiek zal worden be zocht. De- volgende lijst van exposanten geeft een overzicht van hetgeen er te zien zal zijn. 1. Nieuiani Pelkman, Rotterdam, machinerieën, 2. N. V. Hoenderdos, Haarlem, brandstoffénhandelanr, 3. W. v. d. Weerd, Valken (Z.-H.), wit en tarwebrood, koek en beschuit. 4. A. de Wilde, machinerieën, Haarlem, 5. Stoommeel fabriek de Sleutels, fa. de Koster en Co., Leiden. 6. Banket bakkerij Flora, Haarlem. 7. G. J. Be nier, machinerieën, Den Haag. 8. W- Duisterhof, Haarlem, kunstwerk. 9. Technisch Bureau B. Hahn en Go., Amsterd., bakkerijmaohiineSb Herbsts draaihevel-kneedmachrnes met radial en kogellager, model 1913. 10. Gustav Ënderweis, gereedschappen voor bak kerij en keuken, Den Haak. 11. J. Smit, Haarlem, brood en klein brood, 12. II. Franken Jr., Haarlem, brood klein brood en gebak. 13. B. W. Sie- mans, Amsterdam, machinerieën. 14. Joh. Moes en Zonen, deegkniprnachi- nes, Amsterdam. 15. J. T. v. d. Meu- len, Frieïche beschuit en Dokkumer honimgtaai. 16. M. J. Duisterhof, te Haarlem, brood en beschuit. 17. K. H. Wennink, West°"-V— Rint-Nico- laasvormen. 18. Paula Oeslerreits, Den Haag, melkweger e.e.v. 19. Jan Reedijk, Klaaswaal, beschuit. 20. O. K. Plant inga, Birdaard (Fr.), Friesch roggebrood, 21. E. A. Bossou, Rot terdam, kunstwerken 'in suiker. 22. E. A. van Esso, Rotterdam, specerijen enz., 23. N. V. Polak en Schwarzs es- sencefabriek, Zaandam, buiten mede-1 dinging. 24. N. V. Eerste Zaanland- sche beschuitfabriek voorh. H. Aber- cromble Wz., Wormerveer, beschuit j 2-5. G. J. Holleman, Klaren da Ische- wek, Arnhem, beschuit en rogge brood. 26. D. J. van Bemmelen, Haar lem, bakkersklecding. 27. H. C. van Kleef, Haarlem, witte brood, luxe brood en koek. 28. H. TI. Meyer, Yel- sen, opgemaakte taart, petit fours, fantasiestukje en bruinbrood. 29. H. G. van Mill, Dordrecht, tafelbeechuit. 30. Firma J. Franken'buis an Zn., Zulten, beschuit, honing, koek en spe cerijen. 31, L. Ren kern aHaarlem, brood en kleinbrood. 32. E. de Rek, Haarlem, mairsepijn. 33. D. de Rooy, Haarlem, brood. 34. J. H. Verstegen, Rotterdam ,chem. fabr. v. bakkerij- grondstoffen. 35. H. H. Hökker, j Heeanstede, mee. 36. J. van Vessem, I Haarlem, banketbakker. 37. Machi- nerieën. 38. Robbert Zapp, Amsterd., kneedmachine Paanta. 39. H. Flink, voorheen J. Brakenhoff, Haarlem, j 40. H. Drukker, rijwielfabrikant, te Haarlem, 41. Renier Kroon, Sassen- lieim, zuiver tarwebrood. 42. Firma I T. A. Donnée, Haarlem, boter en eiren. 43. Remi Thomassen, Roer mond, Limburgsche witte koek. 44. D. Buitenhuis en Co., Rotterdam, 45. II. j P. den Boer, Rotterdam, ovenlrouWer. 46. Kunstwerk. 47. G. L. Funke, Am- j sterdam. 48. K. de Vries, Workum (Fr.), 49 Martinus Out, Hazersvvoude t (dorp). 59 Amand, Den Haag, recla- meschilder. Vermelden wij nog, dat bet eere- i comité der Belgische* afdeeling be- staat uit de heeren: Voorzitter, E. de 1 Beukelaar, Nijvéraar, Antwerpen. Onder-voorzitter dr. A. J. J. van de Velde, directeur van het Stadslabo- j ratoriuin te Gent, eerelid van de Bel gische Vakpers. Leden: A. Virat voorzitter van de vereeniging der Syndicaten van de Bakkers in Frankrijk, ccrelid van de Belgische Vakpers. V. Lebon, voorzitter van de Syndi cale Kamer van Bakkorsbazen, te Brussel. H. Verbist, voorzitter van den Bak- kersbond van Antwerpen. D. v. d. Heyderi, rechter hij de Koophandelsrechtbank van Antwer pen. lid van den Hoogeren Raad van Neringen en Ambachten, voorzitter van den Middenstandsbond ..De Klei ne Burger", te Antwerpen, lid van de Belgische Vakpers. M. Tabary, schoolbestuurder te Ostendc. L. dc Nijs, handelaar te Brugge. Het uitvoerend comité der Belgi sche nfdecling bestaat uit de heeren: Herekens, beheerder van dc Maal derij Herekens N. V. te Merxem, en van de Moulins des F'andres te Pe- teghem bij Dcynze, voorzitter. R. Robelus, advocaat aan het Be roepshof te Gent, lid van de Belgi sche Vakpers. Guslaaf D. Dhont, bestuurder van de Belgische Vakpers, secretaris van het Verbond der Belgische Hande laars, Antwerpen. Door Z. Exc. den minister van Fi nanciën is vrijdom van invoerrech ten toegestaan voor al hetgeen uit het buitenland naar deze tentoonstel ling wordt verzonden. Zooals men ziet, is door het R--R. BakkersgiJde „St. Hubrecht" niets onbeproefd gelaten om d :ze tentoon stelling goed te doen slagen en te maken dat zij een waardige plaats inneemt onder de verschillende ten toonstellingen van den tegenwoor- digen tijd. De Muziek vereeniging „Dc Onthou ders-Bazuin" directeur de heer F. A. Dekker, zal hedenavond een concert geven in den tuin van het Ger. Dia coniehuis ln do Jansstraat alhier. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten)- Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. HET GEMEENTEVERSLAG. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1912. De bevolking, die op 31 December 1911 bestond uit 3543 mannen en 4736 vrouwen (totaal 8279), was op 31 De cember 1912 gestegen tot 3637 man nen, 4924 vrouwen (totaal 8561). Op 31 December 1911 bedroeg het aantal verpleegden op „Meerenborg" 717 mannen en 918 vrouwen (totaal 1695), 143 geboorten en 144 sterfgeval len (waarvan 102 op Meerenberg) hadden plaats41 huwelijken werden gesloten en 2 echtscheidingen uitge sproken, liet aantal kiezers bedroegvoor de Tweede Kamer 1145, voor Prov. Staten 1138 en voor den gemeenteraad 1019. Do inkomsten over het jaar 1912 vloeiden over het algemeen zeer gun stig. De opcenten op de personeele- bulasting brachten mtm 54000 op en kwamen 8000 boven de raming. Ook de belasting op de honden en dc Hoofdelijks Omslag brachten het ge raamde ruim op. Het bc-lastbaar inkomen, dat is dus het geschat inkomen na aftrek der kosten voor noodzakelijk levenson derhoud, bedroegbij het primitief kohier ƒ8.819.687, bij het 1ste Supple- toire kohier ƒ739.049, bij het 2de Sup pletoirs kohier 44.504, totaal in 1912 9.603.240. Het percentage bedroeg ook dit jaar weer een half pCt. Aan werkloonen werd uitbetaald 11.527.841/2, voor pensioen werd ge-j stort 252.371/2, aan Premie voor de Ongevallenwet werd bij de Rijksver zekeringsbank gestoit 121.09. Het personeel gaf geen reden tot ontevredenheid, straffen behoefden niet te worden uitgedeeld, ernstige ongevallen vielen niet voor, onder het loon zijn hesrepen 96 1/2 ziekendagen en 128 verlofdagen. Herinnerd wordt o. n. aan de op heffing van den tol te Overveen, aan de verbetering en verbreeding van den Vogelenzangschen weg. Do toestand der algemeene begraaf plaats is goed. Zij wordt uitstekend onderhouden. Langzamerhand doet zich echter het gebrek aan plaats ruimte gevoelen waarom het gemeen tebestuur uit heeft gezien naar een geschikt terrein, om daar een ruime en goed gelegen begraafplaats te kun nen stichten. In l et afgeloopen jaar kwamen 2 1 gev; lien van roodvonk, 1 van typhus, 19 van diphtheritis en 2 van dysente rie voor. Het aantal verpleegden op Meeren berg bedroeg op 31 December van het jaar 19121369) De politie maakte 640 processen- verbaal op. Bra nden van beteekenis hadden niet plauts. Op 't eind van liet jaar bestond de straatverlichting uit. 486 electrische lantaarns en 75 petroleumlantaarns. ln deze gemeente bestaat geen gas fabriek, maar plannen tot oprichting van een gasfabriek of gashouder of afneming eener andere gemeente zijn in behandeling. Met de gemeente Heemstede werd in het afgeloopen jaar reeds een over eenkomst aangegaan tot levering van gas aan Vogelenzang. BLOEMENDAAL. Bij de gisteravond gehouden vei ling in het Algemeen Verkooplokaal te Haarlem, is de villa IToogsteede in het Duim lustpark, vroeger bewoond geweest door den burgemeester Weetrts, aangekocht door den Make laar A. Overakker alhier, voor zijn principaal, voor f 10900. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: J. Flender, Gladbach, Hotel Groot Badhuis. M. Steene, Amsterdam, idein, 2 pers. N. Hijmans, idem, idem, II. Brand, Baarn, idem, 4 pers. -- II .Salom-onson, Almelo, idem. Mevr. Rrinkgreve, Delft, idem. M. Heyder, Dieren, idem. Rapp, Haar lem, idem. A. Neukiirchen, Keulen, idem, Montijn, Alkmaar, idem. A. van Impelen, den Haag, idem. Fam. Geriach, Berlijn, Hotel Belvé dère, 2 pers. G. Krach, Vluyn, Pension Corthum. W. Stam, Duis burg, idem. J. W. M. Keulen, Gr. Hotel Wust, 2 pers. Fam. Herzog, Dresden, idem, 2 pers. M. Boisse- vain, Amsterdam, idem. A. Cohen, Londen, idem, 2 pers. A. Woods, Londen, idem. Fam. Kuïischer, Frankfort, idem, 3 pers. W. E, J. Teenstra, Corne, idem, 5 pers. Fa milie Sager, Hamburg, idem, 2 pers. Fam. Kaufmarua, Budapest, idem, 3 pers. Hoeniger, Charlottenburg, Idem. G. Muller, idem, idem, 1 pers. Fam. Wallmann, Frankfort, a. M. Idem, 2 pers. I. Korff, Friedrichtstadt idem. IJMUIDEN. Havenarbeid. De Algemeerae VisseliOrij-Maatschap pij te Umuiiden heeft naar we ver nemen aan het verzoek der v.isclilos- sars om ioonsverhooging voldaan. Zij zullen ontvangen f 1.50 vior f 500 besomming plus 10 cent voor iedere verdere f 100. Binnenland Het nieuwe Ministerie. Men deelt ons inede, dat het nieu we ministerie als volgt is samenge steld: Binnenlandschc Zaken; .mr P. W. A. Corl van der Linden, kabinete formateur, Buitenlandsche Zaken: jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister bij" de regee ring der Vcreenigde Staten. Fjnanciën: A. E. J. Bertling, direc teur der registratie en domeinen te Leeuwarden. Justitie- mr. B. Ort, advocaat-gene raal bij den Iloogen Raad. Marine: kapitein-ter-zee J. J. Bam- bonnet, commandant van de „Evert een", te Nieuwedicp. Oorlog: IV. Bosboom, gep. kolonel der artillerie, lid van de „Legercom- missie" Landbouw, Nijverheid en Handel: ■prof. mr. M. XV. F. Treub. Waterstaat; dr. C. Lely, oud-minis ter van Waterstaat. Kolonien-nir. Th. Pleyte, oud advo caat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. De N. Courant meldt Jat liet ko ninklijk besluit betreffende de sa menstelling van het nieuwe kabinet waarschijnlijk aanstaanden Vrijoag in de Staatscourant zal verschijnen. Omtrent eenige oer nieuwe minis ters deelen we het volgende mee: De kabinetsformateur, Pieter Wil helm Adriaan Cort van der Linden, werd te 's-Gravenhage op 14 Mei ls*6 geboren en is dus 67 jaar oud. llij studeerde te Leiden, en, na gepromo veerd te zijn, werd bij advocaat in Den Haag, daarna commiesgriffier van de Tweede Kamer en adviseur der Commissie van onderzoek bij de voorbereiding van Ue herziening van het Wetboek van Strafrecht. In 1881 werd uij hoogleeraar in de Rechtsgeleerdheid te Groningen en later te Amsterdam. Van lbth'-l'JUl maakte hij deel uit van het rniniste- riu-Borgesius-PiersOu, als minister van Justitie. Hij was de ontwerper van de Kinderwetten. De heer Marie Willem Frederik Treub werd 30 November 1858 te Voorschoten, geboren. Hij is ous 54 jaar oud. In 1880 werd hij candidaat-nolaris en promoveerde in 18S5 té Utrecht als docter in de rechtswetenschap op proefschrift- Ontwikkeling ei. ver band van de Rijles-, Provincie- en Gemeentebelastingen ii> Nederland I, welk werk door de universiteit te Utrecht met goud bekroond werd. ilij was van 1883—1896 wethouder van Amsterdam, en van 18961905 hougleeraar in de staathuishoud kunde en statistiek, te Amsterdam. Van 19041913 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer. Dit jaar stel de liij zich niet herkiesbaar, omdat hij zich niet kon vereenigen met den eisch van staatspensioen, welke bij j de algemeene verkiezingen door de concentratie werd gesteld Bekend is zijn werk: Het wijsgee- rig-ecouoinisch stelsel van Karl Marx", en vele artikelen in verschil lende tijdschriften, o. o. „Het Soci aal Weekblad" en „Vragen des Tijds". De lieer Cornelis Lely werd op 23 September 1854 te Amsterdam geboren. Hij promoveerde in 1875 als ei viel-ingenieur aan de Polyteclini- sct.e school te Delft, was ingenieur van het waterschap „De Schipbeek", van 18861891 ingenieur der Zuider- zoe-vereenïging, van 18911894 en van 1897—1901 Minister van Water- Waai, handel 6n nijverheid, van 1894—1902 lid van de Tweede Kamer eerst voor Lochem en daarna voor Amsterdam IX. Gedurende eenige jaren was de heer Lely Gouverneur van West-Tn- dië en thans wethouder van 's-Gra- venhage. Onder liet bewind van den heer f.e- ly als minister, kwamen o.a. do Vis- scliershaven te Scheveningen cn de Pont te Velsen tol stand. Over eenigen dei- andere ministers vindt men in ons Pers-overzicflit van beden het een-en-ander meegedeeld. E. N. T. O. S. In tegenwoordigheid en met mede werking van vertegenwoordigers dor pers weiden gistermiddag door het bestuur van E.N.T.O.S. de maatrege len uitgevoerd, om den 500.000 da lenden bezoeker der Scheep va ai tten- ioonstelliug te kunnen aanwijzen. In het hoofdbureau van E.N.T.O.S. weiden, toen er nog een 500-tal bezoe kers :.iT' bet voreisehte aantal ontbra- keu de verschillende telefoon-voibin dingen met de kaartenbureaux tot stand gebracht, persvertegenwoordi gers fungeerden als opiiemers, terwijl bestuursleden van E. N. T. O. S. do np deze wijze aangekondigde bezoekers registreerden. Het resultaat was, dat te 4.30 de 500 000ste betalende bcro*- ker aan de controle bij den hoofd» ingang in den Tolhuisluin zijn en tree-biljet koc.Tt. liet bleek te zijn de heer J. J. ten lLieen, beambte aan het Rijksmuseum wonende Frans Hals straat 20. Amsterdam, die naar het hoofdbureau ra E.N.T.O.S. werd ge leid ter in on vangstneming van hat Elka-liortoge, uangeboden door do El- ka Clock Cy., van een doorloopend toegangsbewijs voor (hem en twee da mes, uitgeloofd door het bestuur van E.N.T.O.S. en van een enveloppe met toegangskaarten voor de vermakelijk heden in het Lunapark, aangeboden door Hugo Haase A. G. De heer Ten Hagen toonde zien zeer dankbaar vo r de door hem verkregen geschenken. Gedurende den geheeleu middag en avond verdrong zich een dichte me nigte voor de verschillende ingangen van E.N.T.O.S., vooral tusechen 3 eu 5 uur was de toevloed betalende be zoekers zeer groot (ruim 6000) hetgeen door de controlemaatregelen, welke genomen waren, geconstateerd kon. worden. TENTOONSTELLING ..DE VROUW"- 1813—1913". Een aantal deelnemers aan de Vre desconferentie hebben Zondag Amster dam bezocht en een bezoek gebracht aan Meerhuizen cn omgeving. Zij heb ben zich vermaakt bij de opvoering van Kloris en Roosje en zijn omstreeks half vier in dc groote hal toegespro ken door dr. Mia Boissevain, die in de Fransche taal ongeveer de volgen de woorden richtte tot de aanwezigen: „Dames en Heeren! Uit naam van liet comité van de tentoonstelling „De Vrouw" heb ik do eer u het welkom toe te roöpen. Het ligt niet in mijn bedoeling, u door een lange redevoering op te houden, want het kan allicht gebeuren, dat men te veel van het' goede krijgt en dat is zeer zeker met u het geval, na deze week van ingespannen arbeid met 2ïjn talrijke ceremoniën. Veroorloof iu>j, u toch mijn welgemeende erkentelijk heid te betuigen voor het feil, dat u, leden van het Vredescongres, zich de moeite hebt gegeven, een tweeden keer naar Amsterdam te komen, ditmaal om de Tentoonstelling „De Vrouw" te bezoeken. Over do gchcele wereld zijn de vrou wen de bondigonooten van hendie een einde willen maken aan de verschrik kingen van den oorlog. Onze tentoon stelling zon onvolledig zijn. wanneer niet een belangrijke plaats was inge ruimd aan den vredesarbeid der vrouw. Dit werk is hier vertegenwoor digd door de vereeniging „Vrede door Recht", bij u welbekend. Het is eveneens met groote vreugde, dat wij u de schilderijen kunnen Ico nen, geschilderd door mevrouw Mid- derigh Bokhorst, die een symbool zijn van den vrede. Dames en heeren! liet geheele werk van de hedendaogsche vrouw is nauw verbonden aan do vredeeidee. Verheft de vrouw dus van hare vernedering, veroorzaakt door economische en poii-, tielte verhoudingen. Helpt ons dc wen- schen der vrouw te verwezenlijken en te zomen zullen wij optrekken naar het gemeenschappelijk ideaal: de We reldvrede!" De secretaris van het Vredescongres, de heer Van der Mand ere, dankte de tentoonstellingspresidente voor haar woorden en sprak namens allen vijn ingenomenheid uit met datgene waar van heden werd kennis genomen. In de kiesrechtzaal werd ondertus- schen door nirs. Clara Benick Colbv (Amerika), lid van het Vredescongres, gesproken over de positie, door de vrouw ingenomen In de huidige mnat- schappij, en de rechten, dio zij zich

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1