NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang No. 9261 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per maanden: llpiL «JSlm Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem '-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. ]-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaat6ingj Franco per post door Nederland1.65 (&VAT 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02H kiTM \a i i- n l Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.3714 Redactie en Administratie: Groofe Houtstraat 53. de omstreken en franco per posj 0.45 IotercommunaaiTeIefoonnummerderRedactieG00enderAdroinis(raüe724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. v Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warnioesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. eerste blad. AGENDA ZATERDAG 30 AUGUSTUS. De Kroon: Biosc.. voorstelling. 'Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. St. Bavo, Smedestraat: Bicsc. voor stelling. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stelling. OMONSHEEN No. 1799 Reisherinneringen. De trein van. 5.40 's morgens is een prachtige gelegenheid voor ieder, die nog denzelfdcn dag in Zwitserland, Bazel, Luzern of Bern of diep In Duitschland, zelfs in Miinchen aanko men wil waarom menschen met vacantie zoo'n ijselïjke haast plegen te hebben is een raadsel, dat wel nooit zal worden opgelost. Maar die zelfde trein van 5.40 is een verdriet voor wie thuisblijven, want, tenzij ze er aan gewoon zijn om in 't holle van den nacht op te staan, hun nachtrust wordt er totaal door bedorven. Zwaar drukt de verantwoordelijkheid van het tijdig ontwaken en zoo komt hel volwassen deel van het gezin alleen aan hazenslaapjes toe en ligt van drte uur af te wachten tot het om vier uur (boe!) tijd is om op te staan. Om onze familie dat verdriet niet aan te doen waren we den avond vóór de reis naar Amsterdam gegaan. Een hotel is altijd wakker, den hee- len nacht door en de huisknecht zette dan ook niets meer dan de stem der gewoonte op, toen hij aan de deur klopte en zacht maar duidelijk (daar heeft hij den slag van gekregen) waarschuwde, dat het halfzes was. Beneden wachtte één enkele kellrier, maar vervuld van zorg, dat we tijdig aan 't station zouden zijn, waarvoor hij, naar zijn zeggen, verantwoorde lijk was. Groot is in hötcls heden ten dage de zorg voor den reiziger, gelijk we later nog wel vaker de gelegen heid zouden hebben, op te merken. En dank zij 's mans accurate bedie ning, waren we ineer dan bijtijds pre sent op het miserabele stationnetje aan de Weesperpoort, waarvoor de Staatsspoor zich nog altijd niet vol doende schaamt; want deed ze dat werkelijk, dan bestond dit vuile hou ten bouwsel niet meer. De trein schiet voor en iedere reizi ger vraagt zichzelf met zorg af, hoe de menschenmassa in die weinige wa gens geborgen worden moet en loopt haastig en dringt, alsof het ooit voor gekomen is, dat een internationale trein wegreed en de helft van de pas sagiers op 't station achterliet. In derdaad is er tijd genoeg en, zooals weldra blijkt, ook plaats genoeg. Heeft het aanvankelijk een onontwar baar kluwen geleken, zooals daar In de smalle gangen zenuwachtige reizi gers en reizigsters, beduusde kinde ren en onverschillig met koffers en tasschen overal tegen aanbonzende witkielen róndloopen, binnen een paar minuten is dat alles tot rust ge komen iedereen heeft zijn plaatsje gevonden en zijn bagage In de netten en kleine boosheidjes zijn alweer aan 't zakken. „Pardon, die plaats had ik belegd." „Er lag niets op." „Neen, maar ik had mijn jas in het net erboven gelegd." „Dat is wel mogelijk, maar u moet de plaats zelf beleggen. Enfinen de reiziger verdwijnt schouderopha lend naar een andere coupé. Nu komt ook de conducteur voorde eerste maal de reisbiljetten kijken en brengt claarbij een extra vriendelijken morgengroet, omdat men nu de eerst volgende uren in eikaars gezelschap wezen zal. Heel anders dan wanneer je even van Haarlem naar Amster dam spoort. Bovendien is er stellig een en ander te vragen s „conducteur, hoever gaat deze wagen mee? waar moet ik overstappen? hoe laat kan ik eten?" en zoo meer, waarbij de aan geboren goedheid des conducteurs een groot voordeel is en een fooitje van den reiziger een groot gemak. Want hoe de spoorwegmaatschap pijen het aannemen van fooien ook bedreigen, met ontslag, menig con ducteur demonstreert helder en klaar, dat zelfs de maatschappijen die zich „ijzeren" noemen, minder sterk zijn, dan de kracht van een jarenlange ge woonte. Om daaraan een einde te ma ken zou niet alleen de conducteur, maar ook het publiek hervormd moe ten worden. En probeer dat eens met een dienstvoorschrift! Want de reiziger die met vacantie gaat is mild, vooral in den beginne en wil anderen gélukkig maken, daar hij liet zelf is. Niemand kan mij terug brengen van de meening, dat het mo ment waarop de trein vertrekt, verre weg het gelukkigste oogenblik van de heele reis is. Je neemt afscheid van. je werk, er komt zoo'n gevoel over je van vrijheid zonder zelfverwijt, één minuut, tien seconden misschien, doortrilt je de gewaarwording van onvermengd geluk dan trapt er Ie mand op je voet of bedenk je, dat je toch nog vergeten hebt de poeiers le gen slapeloosheid of het kostbare fleschje laudanum mee te nemen en Vrouw Zorg, die je als een grauwe schaduw vergezelt van het aanbreken van 't bewustzijn af tot aan het graf toe, staat weer achter je en kijkt over je schouder met haar gerimpeld gezicht en droevig oog. Maar de trein gaat intusschen voort, schijnbaar niet snel en mei vrïjwat rust te Utrecht, te Arnhem, maar toch vlot de afstanden opstik kend, zoodat weldra de Duitsche grens bereikt is. Douane! Er komt wat ze nuwachtigheid in de coupé's. Je weel niet, wat die strenge moffen zullen eischen voor een nieuwe japon van Je vrouw of voor je eigen sigaren, onder in de koffer weggestopt. Maar het valt mee. De man met de pet, recht op als een oud-militair, komt den wagen doorgewandeld en vraagt „Haben die Herren nichts zu verzei len?" „Nein," zeggen de reizigers. Dan monstert hij een oogenblik de koffers in de nelten, telt blijkbaar de hoofden van de reizigers en gaat, als die getallen ongeveer overeenkomen, rustig verder. Weet hij niet, dal bijna elke Hollander zes- of tien- of twin tigmaal zooveel sigaren bij zich lieert als de wet feitelijk toelaat? Natuur lijk, maar het vreemdelingenverkeer heeft ook zijn eischen en al die siga ren rooken de Hollanders zelf op. Plotseling moet één van onze me dereizigers zijn koffer openmaken. Zijn sigaren worden gevonden, hij moet er voor betalen. Waarom juist hij en een ander niet? Waarschijnlijk toeval. Het grenstoezicht pikt er maar op goed geluk één uit, om aan de an deren in te scherpen, dat het niet til te gek mag loopen. Maar ten slotte is ook het grenssta tion achter den rug en snorren we Duitschland in. „Ab Küln wird ge- gessen," waarschuwt de kellner van den spijswagen en nauwelijks is Keu len voorbij of de hongerigen wagge len door de gangetjes naar den eet- wagen, nu Hens rechts, dan weer links gesmakt door de beweging van den trein en met ontelbare „Entschuldi gen Sie!" als ze in aanraking komen met andere, waarop onveranderlijk hetbescheid- volgt: „Bitte selir." En nu begint in den wagen de snel op gediende maaltijd, met de goochel toeren van het inschenken In een zwaaiend glas uit een onrustige fleschde noodzakelijke voorzichtig heid om met de vork niet een oog uit te steken en de lachwekkende po gingen. van den kellner, om in een scherpe bocht het evenwicht te bewa ren, waarbij hij, de nuchtere, de al lures aanneemt van een zwaar be schonken man. Na de kaas de afreke ning, dan wordt nog een moment go- schonken voor do koffie, maar daar na beduidt het personeel den door het maal en den wijn misschien wal traag geworden reiziger, dat het hem liefst ziet opstappen. Over een half uur verschijnt een tweede schare hou gerigen. Nu worden door wie den Rijn al zoovaak gezien hebben, in de coupé's uiltjes geknapt. En de trein rolt voort, staal op groote stations, waar vee! mcnischen in hun Zondagsche kleeren, komen en gaan en onveran derlijk een krijgshaftige chef met den nationalon-rechllijnigen rug: „Abfah- ren" beveelt. Soms gunt men ons „Zehu Minuten Aufenthalt", dan stroomt de halve trein leeg naar het bierbuffet en de vruchteuverkoopers. Daarna maar weer voort, altijd voort, langs bergen en rivieren en steden en altijd weer stations, totdat het donker wordt en liet „Abendessen" weer een uur van afwisseling brengt. We tel len nu de uren. Nog vier, nog drie, nog twee en een half, nog twee die laatste duren lang. Maar eindelijk te middernacht precies, rolt de trein het station München binnen, de bagage wordt door de open ramen aan ste vige „Gepacktrager" afgegeven en met een zucht van verlichting stap pen we uit den duffen trein, dank baar dat de boenen normaal gestrekt kunnen worden, zonder „Entschuldi gen Sie" of „Verzeihung" op de punt van de tong. Miinchen, stad van kunst en bierl Of van bier en kunst? Ik waag het niet ze tegen elkaar te wegen, maar groote beteeken is hebben ze hier al lebei. Voorloopig is de groote kunst, ra al dat schokken en rollen en slinge ren en dreunen, in slaap te komen. Zwijgend brengt een ernstige nacht portier je met de lift naar Je verdie ping en wijst de richting van de ka mer uit. Daar staat de koffer al en binnen niet veel meer dan een kwar tier heb je je eens stevig gewasschen om van 't treinstof af te komen, het eeuwige Duitsche dekbed weggelegd en bent onder do dunne deken ge kropen. J. C. P. Stadsnieuws Groot verlof. Morgen zuilen de miliciens der lich tingen 1006 en 1907 die alhier voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn geweest niet groot verlof wei den gezonden. Zij die voor eigen reke ning huiswaarts wilden koeren ver trokken reeds hedenmiddag. J. A. G. VAN DER STEUR. Het is misschien velen, die zich hier in de laatste jaren vestigden,, niet be kend, dat do architect van het Vre despaleis, de heer van dor Steur, van geboorte een. Haarlemmer ls. Nadat hij te Delft het diploma van bouwkun dig ingenieur had behaald, vestigde hij zich hier en stichtte met den heer Van den Arend het Brongebouw, bouwde alleen verschil!ende belang rijke winkels, o.a. die van de finna A. van der Laan en Co. in de Bartel- jorisslraal en particuliere woningen, bijvoorbeeld de fraaie villa van me vrouw de Petit in het Florapark, Do restauratie vuil de Groote Kerk is sinds jaren aan ihem opgedragen. Toen de lieer Cordonnier een Ne- derlandsch architect .zocht om het Vredespaleis naar zijn ontwerp ie bouwen werd zijn aandacht op den heer Van der Steur gevestigd, die in bouwkundige kringen hoog staat aan geschreven; de heer Van der Steur verliet daarop Haarlem en vestigde zich in Den Haag. N'u hem de hooge ondersoheidin; van den Nedeiiandschen Leeuw is ver leend vonden wij aanleiding, on zijds even op den heer Van der Steur, als een zoon vain Haarlem, beslag te leggen; hem zij met dit blijk, van waardeering geluk gewensclit. Brandje. In de Schugchelstraat waa gisteren avond brand. De vlam verbrandde al leen een lampekap. De brandweer rukte uit, maar ging spoedig er weer in DE WERKWIJZE VAN' J1ET BURGERLIJK ARMBESTUUR. In do Nabetrachting van den Ge meenteraad in ons vorig nummer werd ingelascht een motiveer Ju g van den heer Nagtzaam. van vtjne voor stellen betreffende een andere inrich ting van het Burgerlijk Armbestuur- Een van die redei.cn was: meer contact te verkrijgni tusschen het armbestuur en het gemeentebestuur, Maar naar men ons mededeelt bestaat er reeds voortdurende aanraking tus schen deze beide besturen. Herhaal delijk worden besprekingen gehouden tusschen den wethouder, Dr. Kruse- man, en den voorzitter, den secretaris, de leden van het burgerlijk armbe stuur en den armen-opzichter; boven dien ontvangen B. eu W. kwartaal verslagen. Dat op dit oogenblik slechts één per soon de menschen op zoekt en liet Armbestuur zonder meer op zgjs ad vies afgaat, wordt eveneens tegenge sproken. Geregeld wordt elk gezin be zocht door een lid van hel armbestuur na voorafgaand bezoek van den ar men-opzichter, zoodat het onderzoek door twee personen geschiedt, Wenscht nu de heer Nagtzaam uit breiding van het aantal bestuursle den, opdat de leden zich meer kun nen wijden aan het armbezoek, dan wordt daartegen opgemerkt, dat mem de armen niet te vaak bezoeken moet, vooral niet diegenen die meer kans ziet zich op te heffen omdat de menschen niet willen weten, dat zij bedeeld ".von den en de personen, die zich met het armbezoek belasten, spoedig bekend zijn. Opheffing van de armen uit hun droevigen staat is zeker het schooho doel der armenverzorging, maar bij de meesten is die opheffing niet mo gelijk meer. Een ander doel van de nieuwe arm- verzorgers, die de lieer Nagtzaam zich voorstelt, ls beletten, dat met de on dersteuning misbruiken gepleegd wor den. Ook het tegenwoordig burgerlijk armbestuur houdt daarop streng toe zicht, maar in de practijk komen soms moeilijkheden voor, die men in de theorie niet onmiddellijk overziet en rvan de oplossing zeer bezwaar lijk is. Tegenover de beschouwingen van den heer Nagtzaam in ons vorig num mer achtten wij het billijk, ook de bovenstaande op te nemen. ONGELUK DOOR EEN AUTO MOBIEL. Men schrijft ons: - Op weg van de legerplaats bij La ren rmar het station Naarden-Bussum werd de sorgeant-majoor-ftdmLnistra- teur Sipkema van liet 21e Reg. Inf. door een hein aehteroprijdende auto mobiel van den advocaat Mr. Van Gigch uit Amsterdam gegrepen en on geveer 20 Meter mede gesleurd. Met een gebroken been en verschil lende hoofdwonden werd hij, schreeu wende van de pijn opgenomen en door een andere automobiel naar de militaire ziekeninnlchting te Naar- den overgebracht. De automobiel van Mr. Van Gigch, waarin ook zat Dr. Wiener uit Am sterdam, die den sergeant-majoor de eerste geneeskundige hulp verleende, reed verder tegen een boom op, die geheel uit den grond werd gerukt en de automobiel beschadigde. VERBETERING IN HET TRAM VERKEER. In eön kort bericht hebben wij reeds vermeld, dal met 1 Sept. na- 2 uur na middags uil Amsterdam en na 1.10 uit Haarlem geen rijtuigen van de E. S. M. meer stoppen op den Admiraal de Ruijlerweg. Dit ls voor het doorgaand verkeer een groote verbetering, daar voor ie der die rechtstreeks van I-Iaarlem naa.r Amsterdam of terug wensebte te reizen, het telkens stoppen op den Ad miraal de Ru ij ter weg een groote ver drietelijkheid en een belangrijk op onthoud was. Voortaan wordt deze buurt door afzonderlijke trams be diend. Misschien wordt, hopen wij,, naderhand de maatregel ook in de morgenuren toegepast, daar toch een snel vervoer tusschen twee eindpun ten niet overeen te brengen is met een intensief tramverkeer met tusschen- gelegen halten.. Overplaatsingen. Door den Commandant va'n hot veldleger zijn de kapiteins de Wijs en Stam vun de X Inf. Brig, overgeplaatst resp. bij het 15e Reg. inf. te Delft en bij het 2e reg. inf. te Venlo; terwijl de kap. Diekhof van dezelfde Bri gade bij Kon. Besl. is overgeplaatst bij het regiment Grenadiers te 's- Graveiihage. EXAMEN GYMNASTIEK. M. O. Utrecht. GeslaagdK. M. Munten dam, te Heerenveen 11, E. van Thiel, te Haarlem; T. Zeegers, te Den Haag; A. J. Visser, E. H. Ruys, te Amster dam T. E. II. Ruyter, to Groningen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Dt (ram Scboterslngel-Kweekduln B. en W. stellen voor aan de E. N. E. T. een voorloopige concessie te •loenen voor den aanleg van een tramlijn, die van den Schotersingel (aansluiten aan de bestaande lijn naar Dloemendaal) Hangs den V'er- spronckweg en Korten Yerspronok- weg naar O verveen loopt. Daar zal deze liju verder langs den Juliana weg en door Kweekduiu wor den doorgetrokken. Binnen veertien dagen na dagtee- kening van hot Raadsbesluit moet de- voorloopige concessie aanvaard en binnen zes maanden moet de definitieve concessie zijn verleend. WaclithuisjesderE. N. E. 'i'. B, en W. stellen voor aan de E. N. E. T. vergunning te verleenen, om do wachthuisjes in het Kleverpork en aan den Wagenweg even groot te ma ken. D e m p 1 n g v a n e en sloot. B. en W. stellen voor aan de N. V. Hoogerwoerd te vergunnen een sloot te doen dempen langs een perceel aan de Dubbele Buurt. B. en W. bevelen aan ter benoe ming van een tijdelijk leeraar in de scheikunde, natuurkunde en wiskun de aan de H. B. S.-Ilandelsschool, den heer M. Voorzanger te Heerenveen cn ter benoeming van een tijdelijk leer aar in de Maleische taal den lieer A. G. Boes te Haarlem. AUTEURSWETKWESTIES. In de zaak SchoutenPoth, de au teurswetzaak van het Stationshotel heeft gedaagde den heer Max van Gelder in vrijwaring opgeroepen. Vandaag vroeg cte advocaat van den gedaagde-in-vrmvarïng ter Kan tongerechtszilting ui! Ae! van repliek. Dit werd verleend tot 10 October. Op dien datum werden ook de re plieken gesteld in de auteurswetzaken der E.N.T.O.S. te Amsterdam. Dielastige keien. De gladde keien van de Groote I-Ioutbrug maken, dat eiken dag een meer paarden vallen. Klinkers zouden het valgevaar zeer verminderen, zei men ons. Zwemschool. Temperatuur van het water in de Bad- en Zweminrichting: hedenmorgen te 6 uur 63 graden, hedenmiddag te 12 uur 65 graden. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken SPAARNDAM. Begin der volgende maand zal door dc Noord-Ho!I. Prop. Commissie van den Alg. Ned. Geh. Outh. Bond, te Spaarndam een openlucht-meeting worden gehouden ter propageering van de idéé geheelonthouding. Door eenige sprekers zal daar liet woord worden gevoerd, terwijl tevens een zangverceuiging zal worden uit- geiioodigd. Aan de andere geheelonthoudi organisaties is verzocht deelneming te betuigen door fiets- of wandeltoch ten te orgauiseoren naar Spaarndam, cu zich te doen vertegenwoordigen door banier of vlag. HEEMSTEDE. „ilarpe Davids". Door verhindering van verschillen de dames- en heeren-leden zal de Chr. Zangvereeuiging „Harpe- Da vids", directeur de heer Daius, op Koninginnedag niet zingen in het wandelbosch „Groenendaal" te Heem stede, zooals door de vereeniging be sloten was. GEMEENTERAAD. Do Raad van Heemstede vergadert op Dinsdag 2 September a.s., des avonds om acht uur. To behandelen onderwerpen zijn 1. Beëediging en installatie van vijt Raadsleden. 2. Benoeming van da Financiecle Commissie. 3. Benoeming van twee leden der Plantsoenen-Commissie. 4. Vaststelling der rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, van da Gasfabriek, van do Duinwatei'leiding en van de gemeente, alle over 1912. 5. Aanbieding der begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gasfabriek, van de Duinwaterleiding on van de gemeente, alle over 1914. 6. Voorstel tot verhooging van liet honorarium van den accountant der Gemeente-Gasfabriek. 7. Vaststelling van het bouwplan der Woningvereomging „Berkenro de". 8. Voorste) tot liet ve. I.cnen van een voorschot aan die Woning veree niging. 9. Vaststelling der verordening, be palende de uren, waarop het bureau van den Burger)ijken Stand dage lijks voor hot publiek geopend zul zijn. 10. Vaststelling der verordening, re gelende de voorwaarden voor de le vering van electriciteit voor verlich ting. beweegkracht en andere doel einden door het Gemêèiitc-Electrici- teitsbedrijf (G. E. B.) te Heemstede. 11. Voorstel tot opheffing van bet verband eener inschrijving op hot Grootboek. 12. Voorstel tot wijziging der Loon- tabellen, behoorende bij het W. R. 13. Voorstel lot toetreding als lid tol „de Tuinhouw-Onderlinge 14. Vaststelling Reglement voor het B urge r li j k A rmhes t u u r. 15. Ingekomen stukken en mede- deelmgem Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan den heer P. Kikkert, gezagvoerder ra dienst van de Koninklijke Holland- sche Lloyd, te Heemstede, verlof ver leend tot liet aannemen van liet rid derkruis 1ste klasse der orde voor maritieme verdiensten, hem door den koning van Spanje geschonken, HAARLEMMERMEER. Monstering. Op de monstering Donderdag te Nieuw-Vennep gehouden door (len heer Herz, was bijzonder weinig ani mo. Er werd slechts één paard aan gevoerd, dat niet verkocht werd. Iets dergelijks is voor zoover wij weten tol nog toe niet voorgekomen. Zou men zoo zoetjes-aan „uitverkocht" raken? 't Zou geen w onder zijn, gelei op 't zeer groot getal paarden, door clcn heer Herz in don laatsien tijd in die omgeving gekocht. Publieke .veiling. Ten overstaan van nuiaris Heinsius te Hoofddorp, werd Donderdag in Ho tel de Beurs publiek geveiïd: Een hoerenhuis met eif en tuin enz. ter grootte van 7 Aren 29 c.A, In bod gebracht op (9900 werd het bij af slag niet afgemijnd. Het perceel werd aan den hoogstcn bieder niet gegund. De voorloopige proeven naar het gehalte der beetwortelen waren niet gunstig; meestal 10 h 12 procent sui kergehalte, weinig 13 en zeer enkelen 11 Bij dit gunstige weer zal liet ge halte echter aanmerkelijk stijsen. HALFWEG. Bij voldoende deelneming zal van wege de alhier bestaande afdeeling der Hoilandsclie Maatschappij van Landbouw weder een landhouwwin- tercursus en een cursus in landbouw> boekhouden worden ingesteld. Binnenland 1IET NIEUWE MINISTERIE. Men seint ons uit Den Haag De nieuwe ministers zijn met in gang van heden benoemd en hebben hedenochtend om half 9 in ambtscos- tuum den eed afgelegd in.bandon van de Koningin op het Iluis Ten Bosch. De minister van Oorlog, de heer Bosboom, was in het tenue van den hem eergisteren verleenden rang van generaal-majoor. De nieuwbenoemde minister van Koloniën Mr, Pleyte verscheen in het gula-costuum van rechterlijk ambte naar als president van den Scheep vaart raad. Op verschillende uren van den dag nuinen de ministers de portefeuilles over uit handen van hun ambtsvoor gangers. De opening van bet Vredespaleis. (Zie ook het tweede b!adN Gisterenavond heeft do Nederland se lis Regeering in het gebouw, waai de 2e Vredesconfrentie bijeenkwam de fraaie Ridderzaal op hot Binnen hof de inwijding van het Vredes paleis herdacht door alten die tot do doorvoering van het arbitrage-begin sel heboen medegewerkt in de eerste plaats de zie! vun de stichting van het Vredespaleis, den heer Carnegie, aan een maaltijd te vereenigen. Nadat de genoodigaen, aan wier ge tal slechts weinigen ontbraken, ter onderlinge kennismaking in de rol zaal waren vereenigd, verzamelden zij zich ruiim 7 uur aan de lange ut: fels, geplaatst in den vorm van een langwerpig kruis en voorzien van een overvloed van roode rozen en bloe men, die in korven als zoovele bloem-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1