Ism iuo WMAAW. TWEEDE BLAD Donderdag 4 September 1913 Binnenland HOFBERICHTEN. De „Tel." meldt i Naar wij vernemen zal Z. K. H. fcrins Hendrik na de opening der Sta- len-Geroraal niet met H. M, de Ko- tiingin naar Het Loo terugkeeren, doch zich regelrecht van de residen tie naai Dobbin begeven. liet bezoek van H. M. de Ko ningin-Moeder aan bet zeehospitium te Katwijk aan Zee op heden, Donder dag, zal doorgaan. Het bericht, als zou dit bezoek zija uitgesteld wegens de viering van de onafhankelijkheids feesten aldaar, is onjuist. Oadarschsidlagen. (Slot}. Bij Kon. besl. is de eeremedaille 3er orde von Oranje-Nassan toege kend: in brons, aan: den korp.-macliine- örijver 2e lel. If. C. van Schie; den matroos der 1ste kl. G. Jutte; den korp. der mariniers W. Bakker; den marinier 1ste kl. B. Driessen; den lichtwac'iter te NooTd-Schouwen B. Patmos; den scheepmaker-voorman bij 's-Rïjks werf te Amsterdam O. Wagenaar; in zilver, aan: G. W. Oolbekkink, bode bij liet Dep. v. Fin.; M. J. Bak ker. komm.-verif. der dir. belastingen enz .te Amsterdam; F. Jalvingh hoofdcomm. directe bel., enz. to Nij megen; A. van de Zandet, kommios- ontv. aan het grenskant. der in voerrechten en accijnzen te Kapelle- brug; J. van 't Roer, kommies 1ste kl. directe bel., enz. te Rotterdam; J. de Ruiter, als voren te Schiedam; J. J. II. Geenet als voren te Nedervveerl; E. Mulder, als voren te Almelo; J. W. Schepers, rijksklerk 1stekl. ter insp. <ler dir. belastingen te Amsterdam (3de utd.); L. J. Dehrua, als voren ten kantore der accijnzen, te Amsterdam; in brons, aan: H. Riethoff, vaste- kneclit, dienstdoende als portier, bij hel Dep. van Fin.; in goud, bij bevordering, aan: den kamerbewaarder bij het Dep. van Oor log 1. C .Feun; in zilver, bij bevordering, aan: den mcester-geweermaker J. K. van Os, van het 14de reg. inf.; in zilver aan: de adj.-onderoff. .J. E. vun Leeuwen, A. H. Kercklioffs en H. Lindcmukler, ondersch. reg. gre nadiers, 2e en 12 reg. inf.; den serge ant J. C. van der Pol, 6e reg. inf.; adj. onderoff. J. Zarkel, 3e reg. huzaren; den opperwachtmeester E. S. Scheer der, 3e reg. veld-art.; den adj.onder off. G. A. Twenhöfel, le reg. vest.- art.; den adjudant-onderoff.-schrijver W. '1'. A. Venmioulsn, reg. genietroe pen; den mil. apothekersbed. J. E. van Ingep, te Amersfoort; den reserve- adj.-onderoff. j. van Luyk, 34e land- weerdislricl; den schrijver op jaar- laan bij iliet Dep. van Oorlog N, J. van de Putte; den werkbaas bij de briga de grenadiers en jagers W.. K. Kicchbach; den wachtmeester te paard J. P.Westerweel, 4e div. Kon. marechaussee; in brons, aan: de korp. C. Weysters H. F. van Gennep en J. Middendorp, onderscli. reg. jagers, 2de reg. inf., gedc-t. bij de Kon. Mil. Academie, en 8ste reg. inf.; den kleermaker L. If. Huiskamp, reg. gren., den schoenma ker P. Meeusen, 16de reg. inf.; den grenadier P. R. Krol; den muzikant A. 3. Jordaans, 4de reg. inf.; den ma- gazijnkueeht bij de art.-magazijnen te Woerden, 'J. Hamerslag; den mare chaussee tc paard: A. Duosterhof, en aan den brig, te voet K. Hoekstr, on dersch. de 4de en 1ste div. Kon. ma rechaussee; in goud aan: C. J. Septor, te Nieu- .WCrsluls, stationschef 2e k.l S.S.; in zilver aan: J. Ph. Göbel, te Gouda, sluiswachter; C. A. Wanders, te Meijel id.; J. Blok Szn., te Waarde, water bouwkundig ambt.; A. Donselaar, te 's-Gravenhage, contróle-beambte bij do S. S.; Ch. C. Schoewert, te Utrecht, trein controleur bij de S. S.; L. Wij- nar.ds, to Din.vperlo, verantwoordelijk machinist bij de H, IJ, S. M.; G. Boc- koringli, te Groningen, assistent bij de posterijen; C. Kooyman, te Heusden, conducteur der brievenmalen W. van der Lippe, to Oterleek, brievengaar der; C. Klinkhamer, te Herpen, id.; B. Knegt, te Hilversum, hoofdbrieven- en ©legrambesteller; H. A. Ooster broek, te Venlo, lijnwacliter der tele graph ie. in brons aan: J. Gorissen, te Prin- senliage, arbeider Rijkswaters!.; L. v. den Brink, te Arnhem, rangeennees- ter bij de S. S.; H. J. Wolf te Gronin gen, eerste werkman bij de S. S.; J. Siegers, te HarlJngen, ploegbaas bij de S. S.; J. Zegel, te Amsterdam, voor man aan de gasfabriek van de II. IJ. S. M.: H. de Vries Lentsch, te Sloten (N--H.) hoofdbrugwachter aan de ilembrug bij do H. IJ. S. M.; J. Brisn- ne, te I.Isselmuiden, orb.-wissel wach ter bij de Ned. Centraal Spoor; II. Ver hagen, geb. Schepers, te Vegliel, v. ach teres bij de Noord-Brab. Duiteche Spoorwegniij.; F. Zagers, te Nijmegen, kantoorknecht posterijen; L. Groten huis ten Harkel, te Vorden, brieven besteller; J. .T. de Vries,' te Veendam, brieven- en telegrambesteller; J. Bouw huis, te Zenderen, postbode; P. Becre to An del (Gr.), id.; In goud aaD: J. A. Zur Klein smied©, procuratiehouder bij do Kon. Deven ter Tapijtfabriok te Deventer; Al. do Har log, id. bij de firma Wed. 8. Bene» dictus, te Rotterdam: J. P. Marges, gewezen reiziger in dienst der N. V. Tabaks- en Sigarenfabriek vooriieen Louis Dobbelman, te Rotterdam; J. G. Stompli, boekhouder bij de kassiers- firma Jan Havelaar en Zoon, te Rot» terdam; in zilver aan: J. Hoks, meesterknecht In de stoomhoutzagerij van de firma G. 1*. Coers, te Arnhem (bij bevorde ring); J. G. Meijer, bode bij de Ned. Handel-Maatschappij, te Amsterdam; J. van Golen Jzn., werkzaam op de steenbakkerij van Gebrs. 't Hooft, te Heudrik-Ido-Ambacht; M. Kedde, meesterknecht bij de firma II. G. Bok- liorst, decoratie- en huisschilder, le Deventer; J. C. IJsebrands, meester knecht, bij de firma J. en A. V. van der Grient, borstelfabrikante, te Rot terdam; A. Snijders, inspecteur der ge meen te-pol itie te Sliedreclit; A. C. de Voogd van der Straten, werkmeester, chef van het filiaal der N. V. Bus en Cos. smederij en koperslagerij, te Rot terdam; J. A. Pieters, gew. hoofdopz. bij de N. V. Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. en Co., te Middelburg; D. P. Soffels, meesterknecht in de boek- en handelsdrukkerij van de fir ma. P. J. van de Sande, te Tor neuzen; N. van den Heuvel, scheepstimmerman voorman bij de N. V. ,,.T. Meijer's Scheepsbouwmaatschappij", te Zalt- bommcl: K. H. Duyzers, eerstaanwe zend zeilmaker bij de firma llageman en Zoon. te Dordrecht; P. Ui ten brook, meesterknecht bij de boomkweekers- firma Ottolander en Hoof Una n, te Boskoop; J. 't Hoen, baas in de stec-p- makerij van de scheepswerf voorheen Jan Smit Czn., te Aiblasserdam; II. van Krimpen, baas op den houtzaag molen van voormelde werf, te Alblas se retain; G. H. MaUiiessen, jager en rentmeester in dienst van den heer R. Tl). O. A. J. L. Magnée, te Hoin; R. Giethoorn, opz. in dienst van de familie Wessels Boei-, te Hollandsche- veld, gem Hcogeveen; A. van Spaen donk, hoofdportier bij de firma Van den BerghKrabbendam, flanelfahri- kante, tc Tilburg; J. C. van Heet, baas in de scheennrichting van de firma B. Th. Straeter, te Tilburg; T. Wan ders, meesterknecht in de sigarenfa briek van D. en A. II. van Lonkhuy- zen, te Wugeiringeii; H. G. II. van Ger- weni, meesterknecht in de Katoen druk kerij der firma Van Vtissingen en Co., te Helmond; A. Theil, meesterknecht bij de firma M. W. Spoor en Zoon, be- hangerij te Voorburg en 's-Graven- hage, wonende te Voorburg; 11. Paling id. bij de firma C. M. Oppelaar en Zn. stoumafbrikante van pannen, vorsten, tegels, enz., te Koudekerk; J. C. H. Elgeti. werkmeester in de „Blikslage rij van het Broederhuis" der Evange lische Broedergemeente, te Zeist; B. J. 0.ckclcen, meeserknecht hij W. Horst Jr., grossier in koloniale waren en fa brikant van kofficstroop, te Utrecht; inej. J. H. M. Tooiissen, huishoudster bij den heer A. M van Drongelen, le Rotterdam; J. Haneveld, werkbaas op don huize „Ampsen" onder de gem. Laren (G.)J. F. Hufkens, pakmeester bij de firma Castelot, kandïjfabnkin- te, te Roosendaal; C. Kronenberg, knecht in dienst van J. Bertink, te He- riike, gem. Markelo; in brons aan: J. Bal, metaaldraaier bij de Mij. voor; scheeps- en werktuig bouw „Feijenoord" te Rotterdam; Mej. G. Bach en mej. S. C. Luo, dienst boden in liet gezin van den lieer jhr. 1. B. D van den Bergh van Heemstede, te 's-Gra.yenha.ge; P. DIemel, werk zaam in do spiegel- en lijsten fabriek der firma D. Sa la en Zn., te Leiden; mej. J. Th. Zandvliet, dienstbode bij do familie Van Wensen, te LeidenW. Lut, kleermakersknecht bij de firma A. Jongniane en Zn., te Leiden; C. Nowée, metselaarsknecht in dienst, v. A. Y. Ilaagen, te Watcr-ingcn; K. de Kluiver, scheepstimmerman op de scheepswerf voorheen Jan Smit Czn., te Aiblasserdam; Clir. Twist, klompen- makerskneclit in dienst v. Ch'r. v. Zwie neen, Ouderkerk a.d. IJse), J, J. d Jager drukker bij de firma U. F. Auer en Zoon, te Middelburg; G. van Eek, pak huisknecht bij de grossiersfirma G. v. Wees en Weiss, te Zeist; H. van Dijk, wagenmaker in de Zeister Rijtuigfa- briek der firma Gebrs. Uitman, te Zeist; A. A. Mo assen en J. L Kolieman werklieden in dienst van de firma W. G. Boele Sr., sigarenfabrikant», te Kampen; B. Zwijnen berg, draaier lij de N. V. Deventer Ijzergieterij en Ma chinefabriek v. h. Nering Bógel c-n Co., te Deventer; K. de Groot en G. Mons- ma, werklieden in de muurtegelfa briek der firma J. van Iluist, te Har- lingen; G. Bijvoets en K. K. llasker, werklieden in dienst van de firma C. W. Botman, goud- en zilversmederij. te Leeuwarden; mej. E. Schollmeijer, sigarenmaakster bij de firma Mignot en De Block, te Eindhoven; R. Suter, wei-kzaarn bij de firma A. von Dongen en Zoon, fabrikonte van militaire pas sementen en borduurwerken te Breda, wonende te Ginniken; Th. Potters, werkman bij de firma J. A. J. Verha gen, passementfabrik an te, te 's-IIeri» genboscli; mej. E. Swanns, portierster en C. F. van de Sande, arbeider, bei den bij de firnia H, Eras en Zoon, wol- lenstoffenfabrikanten, te Tilburg; J. Sneep, arbeider op de hofstede van J. J. Tinmiere Pz., te Fijnaart, wonende te Willemstad; W. de Nier, machinist, JÓ3. Roovors, pakhuisknecht, en A. Kanters, tabakswerker, alien bij de firma S. Fick, stoomlabaksfabrikante te Oosterhout; If. van den llam, glas blazer bij de Maaschappij de Cuk-m- borgsche Glasfabriek, te Culembor-g; J. H. Zeeman, boekbinder in dienst van de firma Wed. S. Benedict us, handelsdrukkerij en kantoorboekhan del te Rotterdam; C. Valk, olieslager Lij de firma Wcssanen en Laan té Wormeneer; J. Kuypers en Th. Es set's handdrukkere in dienst van de firma Van Vlissingen en Co., te Helmond; D. Boot, werkman in de stoomkuiperïj der firma Stelling te Wormerveer; J. Kalis, koetsier op do diligence tus- schen Oudeschild en Den Burg >p Texel, wonende te Texel; A. F. Kok, arb. in de stoom houtzagerij van de firma G. T. Coors te Arnhem; C. J. Kuil art, smid in de Zwolsche Ijzer gieterij en Machinefabriek der firma G. J. Wïspelwey en Co. te Zwolle; S. Plukker, arb. in dienst van de familie Wildervanck te Kleinemeer, gem. Sa.p- pemeer; J. G. Radevan, boekbinder li ij de firma Lutkic en Smit, papierhandel en fabrikante van kantoorbceken te Amsterdam; J. Hollestelle, schaapher- dea- in dienst van den Wilhelminapol- dcr, gern. Kuttendijke, wonende te Wiilielminadorp, gem. Ivattendijke; P. J. Coelen, gewezen magazijnbe diende bij de N. V. Kristal- en Glas- handel, voorheen Gebrs. Zalm te Am sterdam; G. 11. van der Spek, werk zaam in de kuiken fabriek firma L. van der HiM en Zonen te 's-Hage; C. J. van Veen, loopknecht bij de firma Phïlippona, porselein- en kristalhan- del te 's-Ha?e; P. F. Borsböom, bankwerker bij de macliinefabriek en reparatieinrichinig van N. A, Spronk en Zonen, te Rotter dam; J. C. Buy.-er, kantooi knecht in dienst van de N.V. Vriesseveem, te Rot terdam; P. van Savoijen, pakhuisbaas de fïrma Van Overzee Co.. handel Indische producten, te Rotterdam; J. vam Hoven stoker in dienst van de firma Van Craneuburgh Heringa, sajetfabrikaute te Leiden; G. de Jong, chef-inpak!cer bij de Goudsclie Siroop- fabriek te Gouda; II. Hopkoper, werk zaam bij de firma Van Houweninge Visser, handel in thee en koffie, te Gorinchem; J. van der Vooren, tuin baas, en P. Ai gevare, tuinknecht, bei den op het seminarie „Hugcveld", te Voorhout; W. Nieuwho/f, pakhuis knecht in dienst van de firnia Don er Pruimers, ti Zwolle; J. II. Grceneveld, chef-pakker in de weverij van de firma N. J. Menko, te Enschede; J. van der Heyden, magazijnmeester bij de N. V. Teteringsche Stoomluciferefabriek, Dijkerman Co.. te Breda; mej. J. M. A. van den Dungen, dienstbode bij mevr. de wed. N. J. Rouppe van d?r Voort-Bonnike, te 's Heiiogenbosch; J. N. de Kuyer, meesterknecht in de scheerderij var. de firma Gebrs, Jans sen, wollenstoffenfabrikonte, le Til burg; J. van Houtum. arbeider in dienst van den heer De Gruyter oji hot landgoed „Petteiaar", te St. MicJiiels- Gestel; J. W. Koole, id. van de firnia K. J. F. v. Dissel en Zonen, linnen fa brikante, te Stratum, F. Langerijt, ma- chinebanlcwerkei bij de Kon. Ned. Ma chinefabriek v.h. E. II. Begemann, te Helmond; H. Keiman, bodionde bij de firma Bart van Bldik, porseleinhandel te Zutphen; mej. II, C. Kelderman, dienstbode bij mevr. do wed. P. F. J. Le Jeune-De Rower, te Arnhem; mej. De Wit, dienstbode bij nu wijlen mej. C. Bear, in leven dir. van het Stada- Armenhuis te Amsterdam, wonende te GorsselMej. E. Vissers, dienstbode bij de familie Groenendaal, te Nijme gen.; J. H. van Weelderen, koetsier- tuinman bij mevr. de wed. C. P. de Meijer-van den Thoorn, te Maurik; E. Zaaiman, ópzicliter over <le veenderij van mevr. de wed. J. D. Ruys-Berends te Avereestl mej. G. A. Th. J. Hanei- veer, dienstbode bij mevr. de wed. J. Uilkens-van den Helm, te 's-Gravenha ge; L Fokke, werfbaas bij de N. V. Houthandel v.h. Altius Co., te Am sterdam; S. Rep, bediende in het Lees museum te Amsterdam; J. W. van Zuiden, arbeider in dienst van de Koninklijke kweekerij „Tottenham', ie Dcdernsvoart, gemeente Avereest; F. J. Sturm, k<etsier in dienst van den heer W. II. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, te Velp, gem. Rheden; J. F. Fey, timmermansknecht bij W. II. van Breen, te Yiissingen; II. Koud- staal werkzaam bij de Mij. „Feijen oord", lid van de Kamer van arbeid voor de Metaal- en jioutbewerkiiig, en lid der pi. comm. voor de Ongevallcn- verz. In Rotterdam IJL II. Wever, pak huisknecht. en W. Zwama, gewez:»n pakliuiskneclit bij de expediteursonder neming voorbeen Blok Wybrandi, hans firma R. Buisman,, te Leeuwar den; A. D. (zich noemende D.) van den Heuvel, scheepstimmerman b.d. N. V. J. Meijer's Schcopsbouwmij. te Zalt- bomniel; mej. C. van der Linden, dienstbode bij den heer M. E. v. Boem, teRotterdaro; mej. C. ter Horst, i'd. bij de fa.ni. Mai loc, te Amsterdam; P. Brand, chef in de houtzagerij der fir ma Cornell's Vis Zoon, tc Zaandijk; G. de Groot, machinist bij de firma Wed. A. ten Kate en Zoon, stoomgrut- terij, te Koog aan do Zaan; A. Boon, bed. bij de N. V. Enkhuizer Ijzerhan del, te Enkhuizen; mej. J. Comudus, dic-nstlKxle bij mej. J. G. Fontein, te Cranenburg Lij Kleef; W. J. Bremen, blikslager, en J. M. Wiertz, houwer, beiden bij de dom steenkolenmijnen te Kerkrede; H. Theisen, stucadoors- knecht b-j de firma Gebr. Goorkate, te Winterswijk; A. Th. J. Zeiler, letter zetter bij de El. Boek-. Courent- en Handelsdrukkerij van E. J. Belinfante, te 's-Gravenhage; mej. P. van de Re?t dioust'node bij mevr. de wed. H. W. Veth, te Dordrecln; mej. A. A-. van Tol, id. bij baronesse M. M. van Brïeaen van de Groot® Lindt, huize Cüngen- daal onder Wassenaar; H.A. van Wes- relt, kantoorknecht bij de firma F. N. en W. H. Mowtauban van Swijndregt, te Rotterdain; mej. W. Loeu-dersloot, dioustljcde bij mevr. de wed. J. J. I-Ia- verkamp-Berkhout, te 's Gravenhage; mej. H. H. van Rees, id. bij den lieer J. C. van de Bloc query, tc Hoorn; B. 01- dekamp, bed. in de drukkerij der fir ma J. A. Boom, uitgeefster, ie Meppel; D. Hooyscliuur, arb. ia de olieslagerij van dc firma II W. Verloop Co., te Utrecht; B. Reenieijer, koetsier bij den heer jhr. inr. A. P. C. van Karnbeek, tc Gravenhage; G. Hofkens, werk baas op den huize „Valkenburg", on der de gem. Gilze; J. J. Mineeleers, landbouwerekneciit bij de familie Muytjens, te Limuiel, gem. Meersseo: H. Groenew t-gen, fitter bij de finna W. Slotboom en Zoon, fabrikante van me taalwerken, te 's-Gravenhage; R. Schilp, gewezen fabrieksarbeider bij de firma Erve D. de Jong, te Worrner- veer; E. Hutthiga, werkz. in de cicho- reifa brick van dl finna Winkel Buiier te Zuidlaren; J. J. Piatteei. gewezen erkman bij den heer W. A. Schroot, .3 's-Gravenhage; N. van den Broeck, werkman op het landgoed „Beukcn- horét" van mevr. de douaii-, gravinne Van Lynden, to Y'asenaar; in goud aan: G. Snel, tweede-com mies bij het dep. van oorlog, te Bata via; mej Ph. Stuhlfauth, hoofdverpl. in de melaatschei.-iiiriehting „Bethes- da", in Suriname; F. Hoffmann, geg. adj. onderoff., opz. hij de pyroteclini- sche werkplaats in Ned.-Indië; in zilver, aan: J. F. Mens, eerste werf machinist bij het marine-etablis sement te Soerabajp; Moentogo, man doer van de stokers bij de gouverne mentsmarine; mej. I. Crefte, hoofd van don vlcchtcursus op Piotermaai (Cura sao); H. J. Westerhof. brig, bij de ma rechaussee op Curacao; G. R. E. G. van Rhoon. Eur. sergeant der inf. in Ned.-Iiidic; H. C Broekman, gepen, sergeant-majoor op Curagao; IL Ma nuel, adj.-onderoff.-tit. op Curagao; in brons aan: Soeian Sarialam, inl. verkenner 2de kl. bij den topograf. dienst in Ned.-Ii die, D. J. Tay, buiten- gew. agent van politie in Coronie (Su riname:; Jaasje Reijig en Maria Adria- na van Cleur, i ciden huisbediende te Paramaribo; R. JacqueUn, klein-land- bouwer te Nieuw-Amsterdam (Surina me); K. J. Hunsiker, korp.-hoefsmid in Ned.-Indié Katirnin, iiiL sergeant-sto ker bij de zeemacht in Ned.-Indie; W. II. Gonmaiis, korp. der inf. van het Ned.-Indische leger, gew. ordonnans van Gouv. van Suriname; Bij K. B. is de titulaire rang van of ficier-machinist 2e kl. verleend aan den gep. hoofdmachinist le M. S. D. Kikkert; de titulaire rang van gene- raal-majoor toegekend aan den kolo nel-titulair van den staf der arf. K. D. Punt, voorzitter der Reiuontecoumis- sie voor do bereden artillerie. Aan de gep. officieren van het !/rer in Ned.-Indië hieronder genoemd de ti tulaire hoogere rangen verleend, ach ter ieders naam aangegeven: aan den kolonel cler inf. J. vpn Swieten die van generaal majoor: aan den dir. off. van gez. le kl. H. A Sissingh die van kolo nel; aan de kapiteins der inf. P. II. Mathysen, W. van der Wielen, J. F. den Ouden, den kapt. der art. T. F. M. Bücker en den kapt.-intendant 0. F. Reimrnan, die van majoor. Roode-Kruismedaüje verleend aan mevr. S. E. C. Repeteer v. Driel. geb. Jonkvr. Van Tets. voorzitster, en mevr. douairière H. A. Baron Clifford, geb. Van der Oudermeulen, secretaresse vrouwencomité Ned. Roode Kru bei den te 's-Gravenhage mevr. 11. C. W. van Suchto'.cn van de Haere, geb. ba ronesse Tacts van Amerongen, voorzit ster, mevr. J. C. Cort van dei' Linden, geb. De Koning, bestuurslid, mej. A. H. M. Thor'oecke, secretaresse, allen der hulpvereeniging van het vrouwen- comité van het Nederiandsche Roode Kruiis voor 's-Graveinliage; ine\ r. Th. J. Halbertsma, geb. Van Vollenhoven, voorzitster van het vrouwencomité van het Nederiandsche Roode Kruis voor Rotterdam; A. J. van Zanten, assistent ter societario van het hoofdcomité van het Roode Kruis te '-Gravenhage. TENTOONSTELLING VAN VROEG-NOORD-NEDER- LANDSCIIE KUNST. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht is gisteren- namiddag de tentoonstelling van Vroeg Noord-Nederlandsche Kunst ge opend. Generaal-niajoor P. Kleynhene, voorzitter der tentoonstelling, sprak een welkomstwoord tot de vele genoo- digden. Prof. -Jr. W. Vogelsang, daarna het woord nemend, gaf in het kort de bedoeling dor tentoonstelling weer. Het idee gewerd het besiuur van den kant van de Vereeniging voor Vreem delingen verkeer en de Maatschappij van Nijverheid. De aartsbisschop en het gemeentebestuur zegden hun me dewerking toe voor inzendingen van het Aartsbisschoppelijk en het Ge meentelijk Museum, doch vooral ook moesten vele stukken uit het buiten land komen. Spr. wenschte het bestuur geluk met de totstandkoming dezer belangrijke expositie en hoopte dat zij zoo druk mogelijk bezocht zou mogen worden. De burgemeester, dr. A. F. baron Van Lynden, achtte liet een groot voorrecht deze tentoonstelling te mo gen openen. De hier geëxposeerde kunst voert ons terug naar den tijd waar Neér- land's Onafhankelijkheid werd voor bereid. Mogen onze gemoederen ont vankelijk zijn voor de taal die uit de schoonheid der- vroegere beeldhouw kunst en de kleuren der schilderkunst uit dien tijd tot ons spreekt. DE ONTHULLING VAN DE ..VAN KA R N EBEEKBRON". De commissie ie 's-Gravenhage tot stichting van een „Van Karnebeek- bron", ter huldiging van hei bestuur der Carnegiestichting, had Woensdag middag een aantaJ belangstellenden genoodigd bij de plechtige aanbieding van bedoelde bron aan het Gemeente bestuur, ter plaatse waar dit hulde blijk reeds in voorloopigen vorm is op gesteld in het Park Zorgvliet, tegen over „Bronovo*. Bij die gelegenheid heeft de voorzit ter der commissie, de heer xnr. H. C. Dresselhuys, secretaris-generaal aan het Departement van Justitie, een rede gehouden. De lieer Van Karnebeek aanvaardde de bron namens de Camegiestvchting. De muziek der Jagers speelde 't Wil helmus.. DIEFSTAL. Te Tilburg is Dinsdagnacht bij den spoorweg wachter Van Uiis een erfenis je van f 400 gestolen. De dader is on bekend. TRAMBOTSING. Men meldt uit Leiden: Gistornamiddag te ongeveer 5 uur zijn tusschen Rijnsburg en Katwijk twee electrische trams tegen elkaar ingereden liet seintoestel was door een nog niet ontdekte ooi-zaak defect geworden, zocdat er geen lichtsein werd gegeven, toen de tram van Lei den aankwam. De wagenbestuurder was daardoor in de waan dat er geen tram van den anderen kant aankwa m Toen het van weeszijden werd ont dekt, was liet niet meer mogelijk te stoppan en werd een botsing onvermij delijk. Een der wagenbestuurders kreeg ernstige verwondingen, zijn borst werd ingedrukt en een been ge deeltelijk afgekoeld. De andere be stuurder kwam met lichtere verwon dingen vrij, De vrij talrijke passagiers krazen geen verwondingen van beteckenis, doch werden dooreengeworpen en schrikten natuurlijk geweldig, De rij tuigen kregen ernstige schade. De trambestuurder L. werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht-. De toestand was gisteravond naar omstandigheden redelijk. VOORZITTER EERSTE KAMER. JLiij Kon. besluit is benoemd lot voor zittel' vaai de Eerste Kanier der Staten Generaal, gedurende de zitting die zul luuivangen op den 3den Dinsdag in Sojileuiber 1313, J. E. N. baren Scrum. meliKinninck van der Oje van Hoeve laken, lid van die Kamer. DE STAKING AAN DE NED. FABRIEK TE AMSTERDAM. Eenige dagen geleden l.-eefx een con ferentie plaats gehad tusschen de di rectie en de fabrieksvertegenwoorui- gors der werklieden. Bij deze confe rentie gaf de directie opnieuw tc ken nen, dat zij geen bezwaar lieeft mei werklieden vertegenwoordigers een sa- menspreking te l ouden over het con flict, doch weigert met de Federatie van Metaalbewerkers te onderua ade len. Terwille van een spoedige beëindi ging van het conflict lieeft nu de Fede ratie, hoewel pro teste erende tegen het cachet van onbetrouwbaarheid, dut de directie op haar drukte, besloten genoo gen te nemen met een conferentie tus schen de directie dor fabriek en een commissie uit de stakende werklieden en de besturen der christelijke organi saties. Van liet terugtreden der Federatie is aan de directie kennis gegeven niet verzoek een conferentie te willen toe staan. Het aantal werklieden dat thans in het conflict betrekken is be draagt 400. DEMPING VAN HET ROKIN TE AMSTERDAM. Naar de „N. R. Ct." verneemt, fs spoedig demping van het Rokin lot het Spui zoo goed als verzekerd, wan neer slechte alle belanghebbenden (tnen denke hier vooral aan die uit den z g. Tabakshoek) ertoe medewcr ken. WEER EEN INBRAAK TE AMSTERDAM. Ditmaal was het perceel 118 aan d< lste Oosterparkstraat, waar de in brekers Maandagavond hun slag heb ben geslagen, toen de bewoners d« stad in waren. Laden en kasten wer den geopend, de inhoud omverge haald en vijftig gulden aan contanten en een aantal gouden en zilveren voorworpen, waaronder eenige siera den, buitgemaakt. IIET TELF.PHOONTARIEF IN' DEN HAAG. Naar vernomen wordt heeft de pas afgetredeD Minister van Waterstaat, Mr. Regout, korl vóór zijn aftreden aan hei gemeentebestuur bericht, dat hij op grond van verschillende bezva- hen het door den Raad vastgestelde gesprekkentarie.f voor de teiefoon niet ter goedkeuring aan de Kroon lieeft kunnen voordragen. ELECTRIFICATTF. VAN* ZAANDAM. De gemeenteraad van Zaandam heeft in de gisteren gehouden verga dering van B. en W. machtiging ver leend, met de gemeente Amsterdam een contract aan te gaan voor de le vering van eleciriciteit. Dit contract zal worden aangegaan voor den tijd van 20 jaar. De kabel zal zóó groot zijn, dat ook de achterliggende Zaan- sche gemeenten, indien zij dit wen- schen, zich daarop mede kunnen aan sluiten, waarvoor zij zich evenwel met de gemeente Amsterdam zullen moeten verstaan. EERSTE-KAMERVERKIEZIXG FRIESLAND. Bij Koninklijk besluit van 3 Septem ber is aan den Commissaris der Ko ningin in de provincio Friesland machtiging verleend tot het hijoen- roepen van de Staten dier provincie >n buitengewone zitting op Vrijdag 19 September, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lkl van de Eerste Kanier der Stalen- Gencraal, ter voorziening in de vaca ture. ontstaan door de benoeming van dr. C. Lely tot Minister van Wa terstaat. CENTRAAL COMITé VOOR DADE LIJK HULPBETOON DEK NED. DIACONESSEN HUI ZEN'. Mcr. schrijft uit 's-Gravenhacre Bij Koninklijk besluit von 3 Juni 1913 is de Vereeniging Centraal Co mité voor dadelijk hulpbetoon der Ne deriandsche Diaconessenhuizon te Amsterdam erkend als ten doel heb bende de vrijwillige hulpverkening aan zieken en gewonden en is haar machtiging verleend om in tijd van oorlog hulp te verleenen aan zieken en gewonden, bshoorende tot de le gers van oorlogvoerende mogendhe den, krachtens art. 1 van liet Kon- besluit van 19 Maart 1913. Dozo vereeniging, waarbij zijn aan gesloten de diaconcwnlniizon to Utrecht, 's-Gravenhage, Luth. en Herv. te Amsterdam, Arnhem, Rotter dam, Groningen en te Haarlem, heeft door deze erkenning geheel op den voet van de conventie van Gerieve een internationaal karakter bekomen ten Feuilleton (Nadruk vorboden). 30) Ga voor t, Michel, want dat ia nog niet alles. Op zulk een gladden weg struikelt men licht. Laurent is zwak. Nu vermoed ik iets. Spreek. Laurent heeft gespeeld, nietwaar? En hij heeft verloren? En gij hebt weer- zijn schul den betaald? Het is waar. Mijn arme Michel. Maar er is nog meer. Ge hecht niet zooveel gewicht aan geldelijk verlies. Ge zijt te hoog hartig om berouw te hebben over een edelmoedige daad. Maar ik voel je hand koortsachtig gloeien. Wat is er verder nog? Niets, moeder. Ge zweert het mij, Michel? Ja, moeder, ik zweer het u, zei hij, doodsbleek en met gesloten oogen. Waarom zijn de leden onzer fa milie hier onlangs vergaderd'? Om Laurent aan te manen, van gedrag to xeranderen, te werken. En sedert hebt ge hem niet weer gezien? Neen. En ge weet ook niet, wat er van hem geworden is? Men heeft mij verteld, dat hij op reis is gegaan. Waarheen? Ik geloof naar Engeland. Zij scheen na te denken. Geloofde zij hem? Hij durfde het niet te hopen. Weer een weinig meester over ztch- zelve geworden, hield hij zijn vromen leugen vol. Zeker, de arme vrouw vermoedde iets. Wat? Had zij op da-t vreeselijke oogenblik, toen zij met den moordenaar von Jac- tcl worstelde, haar zoon Laurent lier ken ii2 Dat zou vreeselijk zijn. Maar neen, dat kan hij niet geloo- ven. Waar zou zij zooveel zielskracht vandaan halen, om zich niet te ver raden? Zou zij, wanneer zij haar zoon herkend had, al haai- moed aanwen den, om haar smart ie verbergen, ten einde haar zoon te redden van de ga leien of het schavot? llij ziet haar met eerbied en mede lijden aan. Ook zij. de blinde, is in dien nacht veel veranderd. De blo® van gezond heid, die op haar wangen lag, heeft plaats gemaakt voor een doodelijke bleekheid. Geen glimlach speelt er meer om haar lippen, er ligt een pijn lijke trek om haar mond en gedurig huivert zij. Maar haar oogen, haar oogen, waarin sinds geruimen tijd het licht is uitgedoofd, schijnen grooter gewor den te zijn, sedert die xreeseiijke ge beurtenis, die zij toch niet heeft kun nen zien. Zij zou alles geweten hebben wanneer zij niet blind was geweest. Een zelfde gedachte hield ook de markiezin bezig. Wanneer ik niet blind was, dan zou dit geheim niet bestaan, ik zou het gezien hebben, ik zou dan alles weten, zei zij. Zij liet de handen van Michel, die zij nog steeds in de hare liield los, en drukte baar handen met een gebaar van smart en toom tegen haar oogen. O, had zij slechts een oogenblik, een seconde, dien sluier kunnen verscheu ren, die alles voor haar bedekt hield. Dan aou die angst., die onrust, die on zekerheid haai- riet martelen, zij zou weten of het werkelijk Laurent was geweest, dion zij op de misdaad had betrapt. Maar zij had het niet kunnen zien. De duisternis, waarin zij gehuld was, had alles voor haar verborgen. Een kreunende zucht ontwelde aan de bogst der vrouw. zuchtte zij, niets te kunnen zxen, van ieder afhankelijk te zü'n. Dat is erger dan de dood. Als vernietigd zonk zij in een stoel achV rover en sprak niets meer. De dag was aangebroken, een heer lijke, schoen© zomerdag. De wanne zonnestralen drongen in de kamer, men hoorde de vogels zin gen. De markies draaide de lamp uit. Daarop naderde liij zijn moeder, boog zich over haar lieen en drukte haar een kus op het voorhoofd, juist op dezelfde plaats, waar de traan van Laurent gevallen was. De markiezin bewoog zich 'even en strekte de handen naar haai' zoon uit. Michel, gij lijdt, stamelde zij. Neen moeder, niet zoolang ik uw liefde heb. Iiij verwijderde zich cn zij hield liem niet terug. Voor de deur der fabriek stoaid een troep nieuwsgierigen. De rechter van instructie, de heer Lément, was met den eersten trein van Parij's aangekomen, vergezeld van een geheimen politieagent, Gaume ge naamd, die bekend was als een der ljverigstan, bekwaamsten en moedig- sten der politiebeambten. Zij hadden aangescheld en Virginie, die in de keuken een slapeloozen nacht had doorgebracht, deed open. Op het oogerblik dat zij het kantoor binnentraden en naar de markies de Soul almee vroegen, kwam deze tong. Zij groetten elkaar beleefd en spra ken een oogenblik met elkaar. De lieer Lément was reeds op de hoogte van de verschillende omstandigheden. Hij had liet vernomen van den heer Sa- razin, die hem van het station had af gehaald. De rechter van instructie begon met een dokter te iatea roepen, ten-einde een geneeskundig onderzoek naar den dood van Jactel te doen instellen. Daarna verzekerde hij zich, dat er bij het onderzoek, door den heer Sa- raizin ingeste'd, niets was verzuimd. Het geneeskundig onderzoek, dat vervolgens plaats had, duurdo ruim twee uur, zoodat, terwijl do dokter nog daarmee bezig was, het nogen uur sloeg en de bedienden op het kantoor kwamen. Zij waren hevig ontsteld, want zij hadden op straat het nieuws van de misdaad vernomen. De markies wilde hen wegzenden en hen verzoeken, in den namiddag terug te komen, maar op verzoek van Gaume verzette de rechter van in structie zich hiertegen. Ik kan hen aanstonds noodig heb ben, zoide hij. De bedienden namen plaats aan hun lessenaars. Lazare Beerman trad het laatst bin nen. Hij was schijnbaar kalm. Toen hij echter het kantoor betrad waar het lijk van zijn slachtoffer lag, kon hij een lichte siddering niet on derdrukken Hij liep haastig door, zonder op te zien. De bedienden werden liet eeist door den rechter van instructie onder vraagd. Hij wilde ingelicht worden omtrent de levenswijze en de eerlijkheid van den boekhouder. Daaromtrent luidde aller antwoord eensluidend. Vader Jactel was een oude vrijgezel en een voortreffelijk bediende. Gebre ken had hij niet. 1-Iij leefde zeer matig en geregeld. Meestal bestond zijn uit spanning in wandelen in don omtrok en hengelen in de Marne, Hij stond met iedereen op een goo den voet, maar toch had )iij geen vrienden, waarmee hij geregeld ont ging. Hij woonde alleen in een klein huisje en een oude vrouw zorgde voor zijn huishouden. Hieruit kon de rechter van instructie niet de geringste gevolgrckking ma ken omtrent de misdaad, maar toch schreef hij alles nauwkeurig op. Hij nam alle bedienden een voor een in verhoor. (Wordt vervolg J).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5