luiiars Sushi bij Het Nederlahdsehe volk al meer en meer Ingang zal vinden, en tevens, dat de verkoop een batig saldo zal opleveren, te bestemmen voor de be scherming van kleinere natuurmonu menten. De beer Joh. P. C. Benner, kunst schilder te Bussum, heeft voor deze zegels geheel belangeloos de ontwer pen vervaardigd. Zij zijn in kleuren druk uitgevoerd. De onderwerpen zijn L Zeedistel en Zeezwaluw 2. Bosch-anemoon en Pad 3. Waterlelie en Kikvorsch4. Nachtorchis en Vleermuis. DE ANTI-W1XKELSLUITERS TE AMSTERDAM IN ACTIE. Door de Propaganda-Commissie der districten II, III en IV der Vereeni- ging van Amsterdamsche Winkeliers was in Plancius een „groote propa- ganda-vergadering" belegd, die toe gankelijk was voor ,,alle winkeliers die de schade van de(ze) gehate veror dening gevoelen". De vergadering, die bezocht was door een 15U-tal anli-wlnkelsluiters, zou een bespreking houden over het voorstel van de raadsleden Ter Haar, Ruys, Sutorius en Zwart om de Ver ordening op de Winkelsluiting in te trekken. Het openingswoord werd gesproken; door den heer Marcus Cohen, die er op wees, dat men moet blijven bewij zen, dat er een actie is tegen de geha te verordening die velen winkeliers zoo zwaar op de schouders drukt en door wier werking vele kleine win keliers dreigen ten or.der te gaan. (Applaus.) Verschillende andere sprekers voer den daarop 't woord, o.a. de heer W. Duijkers, voorzitter der vereeniging. Deze zei o.a.: Het is dwaas en onrecht zoo'n ver ordening voor alle winkeliers. Men kan evengoed zeggen een dier is eeu dier en dan een kat voor een bier wagen spannen 1 Het is en blijft onrecht, wanneer een winkelier binnen zijn eigen mu ren niet doen en laten mag wat hij wil, onrecht blijft het, ook wanneer de I-Ioogé Raad het goed praat. (Ap plaus.) Hierna was het woord aan den heer Schalm, handelaar in visch. „Zie," dus sprak deze, ,,'s avonds na 9 uur is het mijn tijd! Wanneer de dames en heeren uitgefuifd waren, dan kwamen ze een vischje koopen. Maar dat mag niet meer! Een bediende met biesjes om de pel belet het! Ik ben voor den kantonrechter ge weest en die gaf me gelijk. Maar ik hoorde 5 boete vragen. Ik dacht dat ik hij een vader was en zie, ik was bij den beul! En later werd ik weer opgeroepen. Ik had een spekbokkeni verkocht voor acht centen (gelach), acht spie! Ik verdiende er één cent aan 1 Toen kwam de diender en vroeg den naam van de juffrouw. Bleek en be vend keek deze me aan. Of ze een valschen naam zou op geven. „Geef je goeden naam maar op, vrouwtje!" zeide ik. hMet stemverhef fing) Ziet u, dat is dwang, erger lijke gemeente dwang, dat ze staan te loeren wanneer ik een spekbokkem verkoop en niet zien wanneer ze el kaar in een anderen hoek doodslaan! (Daverend applaus.) De heer Muus wenschte dat men de Koningin tijdens haar verblijf In de hoofdstad zou verzoeken de ver ordening ln te trekken. De heer Van Laar klaagde dat ven ters, gratis vervoerd door onze ge- meente-pont, van de overzijde van het IJ komen om hier 's avonds te ven ten. Een. inspecteur vau politie in de Warmoesslraat, bij wien daarover geklaagd werd, zeide dat daar niets aan te doen is. Spr. zou wel eens willen weten of dat juist is. De voorzitter verklaarde met be langstelling van deze mededeeling kennis te hebben genomen. Het is zeer zeker in het nadeel van de Am sterdamsche winkeliers. Spr. belooft deze zaak te zullen onderzoeken. De heer Uleiuan beklaagt zich dal zijn belasting, nadat hem „verlof" is verleend, werd verhoogd van ƒ.39 tot f 152. Men zeide: ge hebt nu geen winkel meer, inaar ccn koffiehuis. De heer Kloosterluiis wil de Ko ningin vragen om den Gemeenteraad naar huis te zenden en de Verorde ning in te trekken wegens verwaar-j loozing van de gemeente-huishouding De .voorzitter verzet zich tegen hel laatste en is overtuigd, dat de bedoe ling van de raadsleden was om dc belangen van de burgers te beharti gen. Vandaar ook, dat enkelen van opinie gewijzigd zijn. De raad van een der aanwezigen om niet deel te nemen aan de onafhanke- lijkheidsfeeslen, wenschte spr. met aan te moedigen. „Integendeel," zeide spr., „vlagt en feest zooveel ge wilt. In ieder geval hebben B. en W. geloond, ons steeds ter wijle te zijn." Dat lokte weer verzet uit van een ander aanwezige, den heer Ephraim. „Dc burgemeester een vader?" dus vroeg hij. „Een vader die zijn kindo ren laat honger lijden? Neen, het ls hen alleen te doen om volgende week licht in de straten te krijgen. Neen, feest en vlagt niet!" (Applaus.) De voorzitter betoogde weder dat de burgemeester slechts uitvoerder ls van de besluiten van den Raad! Mij zelf is steeds welwillend eri voorko mend. Feest en vlagt dusl (Applaus.) „Feest niet 1" oreerde de heer Schalm. „En al ge vlagt, dan half stok (Applaus „Fuiven met een politie-agent, die je een week later naar den Heiligen Weg (aan den Heiligen Weg was vroeger het Huis van Bewaring) brengt? Merci I Neen, feest en vlag: nie tl" Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en de heer Marcus Cohen had medegedeeld, dat 45 nieuwe leden zich aanmeldden, werd de openbare vergadering geslo ten. EEN PAARD IN EEN KELDER. Op den Q:oek van de Brouwersgracht en Binnen Brouwersstraat te Am sterdam gleed een voor een vracht kar bespannen paard uit, met het ge volg dat het dier in een kleinen kel der, waarin gevestigd „Het nieuwe mangelhuis", terecht kwam. Onmid dellijk werd de hulp van Snick's toe stel ingeroepen, dat echter niet dan na zeer veel moeite het dier, dat met den kop naar voren door de nauwe opening was naar binnen geschoten, uit zijn enge gevangenis kon verlos sen. Het rnoest daartoe aan do bee- nen worden opgeheschen. Meer dood dan levend en uit vele kleine wonden bloedend^ kwam ihet dier ten slotte weder buiten. WAARDEVOLLE APPELEN GESTOLEN. In den „stand" van de Nedcrland- sche Pomologische Vereeniging op de landbouwtentoonstelling te Schevo- ningen bc-rindt zic-h een inzending van den heer Velders, waartoe be hoorden eenige appelen „The Queen", oogst 1912, welke gedurende een jaar in het koelhuis van het openbaar slachthuis te 's-Gravenhage waren bewaard en nog in uitstekende con ditie verkeerden. Dit resultaat van koeltechniek is thans niet meer te be wonderen, daar de vruchten zijn ge stolen. PROV. STATEN VAN ZEELAND. In de Provinciale Staten van Zee land zal wederom een vacature ont staan voor- het district Middelburg, daar de 'lieer S. Louwerse ontslag heeft genomen wegens voortdurende ongesteldheid. De heer Louwerse was in 1916 a3n de beurt van aftreding en behoort tot de antirev. partij. DE AANVARING BIJ SPUKENISSE. Dc omgekomenen bij de aanvaring tegenover Spijkenisse tusschen cie passagiersboot „Oude Maasdie een extra reis maakte, en de schroeiboot „Menvedc", van een der zalmzegcn- visscherijen te Dubbeldam, zijnC. Stahl en G. van Wijk, bazen van de zalmvisscherijen Klein Profijt II te Hoogvliet en Merweae I te Dubbel dam. en de stoker van de gezonken boot. Do baas H. Versteeg van de 1 is- scherij Klein Profijt I te Rhoon heeft zich, in weerwil van een ontwrichten sohouder en gebreken rib, zwemmen de boven water weten te houden. I. Kok, die een slag van het roer had gekregen, werd bewusteloos op gepikt; zijn toestand is zorgelijk, l'et lijk van C. Stahl is bij de Walplaat opgevïscht, zoo meldt de N. R. Ct. INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. Vrijdag werd de 18e Iuterparlemen. taire Conferentie voortgezet. De President deelde "mede dat hef zijn bedoeling was, in deze zitting de werkzaamheden te beëindigen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen, den historêchen optocht bij te wonen en deel te nemen aan de nationale vreugde. Aan de orde wa3 alsnu het onder werp medewerking van de Unie en haar groepen aan internationalen ar- beid. Rapporteur hierover was de heer Louis Franck, lid der Belgische ka mer van afgevaardigden. De voorgestelde resolutie luidde: De XVlIIde Intc-rparlernenla'rg Conferentie, overwegende dal de sticH ting en ontwikkeling, binnen de gren- zen welke het beginsel der nationale souvereiniteit medebrengt, van instel lingen en regels welke gemeen zijn aan alle beschaafde landen, strekt tot uitbreiding van het gebied van het recht in de volkerengemeenschap en ter bevordering van goede betrekkin gen tusschen de volkeren overwegende dat de Interparlemen taire Unie in staat is, door de natlo- nale groepen waarvan zij het Middel punt eri het orgaan is, krachtige me dewerking te verleenen bij den ar beid der internationale vorecnigirgen met het hierboven aangegeven doel, wanneer deze wetgevende maatrege len of tusschenkomsl der regeering eischt, en dal zij zich, in beginsel moet beperken tot ziodanige mede werking draagt het Interparlementair Bu reau op, de mededeeling van ont- werp-verdragen of van wetgevende maatregelen vau internationalen aard, welke op initiatief van deze vcr- eenigingen zijn. De resolutie werd met bijna alge- meene stemmen aangenomen. A.an de orde was daarop het rap port van den Interparlementairen Raad. Het werd voor kennisgeving aan genomen. De secretaris-generaal, de beer Lan ge. gaf vooraf nog eenige inlichtingen omtrent dit rapport en deed voorts mededeeling van een ingekomen schrijven van den Internationa len- Vredesrnad, met de beste wonscheu voor het succes der conferentie. Hij verklaarde verder dat de Interpaile- nientaire overigens voor het oogen- blik van het meeste gewicht acht de bevordering van de bijeenroeping van de derde Vredesconferentie en het te gengaan van de voortdurende opdrij ving der bewapeningen. Wat het eerste onderwerp aanging, dit kwam dadelijk aan de orde. De heer De Berzeviszy, voorzitter van de Hongaarsche groep, had n.L dc volgende resolutie voorgesteld: De XVIIIe Interparlementaire Con ferentie herhaalt den wensch van vroegere conferenties da: de Regec- ringec welke dit nog niet gedaan heb ben, zonder verder uitstel een erreti- go voorbereiding zullen aanvangen voor het programma van de 3de Vre desconferentie en noodlgt de natio nale groepen uit, dezen werieeh krach tig bij htm regeeringen te ondersteu nen. Den groepen wordt tevens verzocht, zien tot hun respectieve regeeringen te wenden of resolution van der.z'elf- deu aard in hun Parlementen uit te lokken, ten einde zoo spoedig moge- Jijt een Voorbereidend Internationaal Comité te vormen voor de 'JJe Vredes conferentie en deze te ioen bijeenroe pen op den tijd, bepaald in de slot- acte van de 2de Vredesconferentie. Deze stappen dienen jaarlijks te worden herhaald totdat bevredigende resultaten zullen zijn verkregen. Aan de orde was daarop het onder werp: schendingen van het interna tionaal recht. Hieromtrent was een ontwerp-resolutie ingediend door de heeren De Roszkowski (Oostenrijk) en Luhovary (Roemenie), luidende: Overwegende dat van verschillende kanten is gemeld dat tijdens den laat- TWEEDE BLAD Zaterdag 6 September 1813 Haarlemsclie Handelsvereeniging Goedgekeurd, bij Koninklijk. Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1S97 iNio. 58 en van 13 Juli 1909. No. 62. Bureau: Jansweg lt, geopend allo werkdagen van 9—5 uur, Teleplioon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging (hier ter stede opge- iridli'l met het doel de .belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de .belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van inJormatiën en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Mei en Juni 1913 zijn 49 vorde ringen lot een bedrag van f 1104.09 be taald, 21 vorderingen worden afbe taald; 13 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het reefht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de liaan Hugenholtz en A. II. J. Merens, Spaarne 94 alhier, cLie desgowenscht ook in procedurien en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den lhandel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in 'hónden gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd., terwijl van dc bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor inforniatien op buiten de stad wonende personen f Ü.60 pl.m. 5 ct. pórtovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg .11 zijn coupons it 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatie® kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar 'gc-vesiigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Sdbuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereen:gingen. Deze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wij-zen dat goed infermee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaulde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren ;s kaf. Bovengenoemde Rond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Een dag of wat geleden kwam er een handwagen voor mijn deur. Er werd gebeld. Iemand ging door ide gang oui open te doen. Een druk gesprek volgde, daarna heersclite stil te, vervolgens dreunde een zware slag door het huis, gevolgd door twee angstkreten. Ik stond op het punt tc gaan kijken, maar bedacht me, over eenkomstig de wijze opmerking, eens gemaakt door mijn grootvader van moederszijde: „als je je bemoeit met .wat er in huis voor ongewoons voor valt, moet je de moeilijkheid zelf op lossen, als je er vandaan blijft, komt die ook terecht.1' Dus wachtte ik af. Weldra vernam ik zware zucbtge.uiden, als van men- schen die zich bovenmatig inspanden. Er werd aan de deur getikt, ik maak te open. Voor mij stonden een bode van 't Stadhuis en onze getrouwe Geertrui die somen met de grootste moeite een boekwerk torsten. Zij wa ren rood van inspanning, een oogen- blik scheen 't of Geertrui de vracht zou laten vallen „pas toch op, meid!" riep de bode, „daar pas is llot boek ook al een gat Ln de vestibule ge vallen!" Verschrikt door het dreigen de gevaar greep ik toe en hielp mee dragen, totdat eindelijk het zwaar wichtige boek na ontzaglijke moeite op de tafel lag en wel op het midden, daar anders de tafel kantelen zou. „I-Iet gemeenteverslag", zei de bede, met een vriendelijk gebaar. „Dan; u wel", zei ik, „een gevaar lijk boek, naar mij dunkt. Het verslag over 1912 of 1913?" plaateen van óns land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijk&che lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarscfruuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeden en gemakken aanbiedt, sleóhts f 8.50 Jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsclie Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, (lie hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd (heeft zdj daarvoor gesproken, liet zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze ridhting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie oommissiën gevormd en is daarvoor het bestuur, uitgebreid. Van deze commission bemoeit eene zich met hot Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeene M'iddenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles té zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar. kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des to meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Tan is Residentie en haar ïewoners. CCXVI. Dc feestweek ligt thans achter ons en velen met mij zullen een ge meend oef slaken. Want zooals van alles kan een mensch ook van het goede te veel krijgen en vooral wan neer blijkt dat onder dit goede heel veel surrogaat is. Van de feestelijkheden zal ik geen kwaad zeggen, maar een ding moet me van het hart, en dat is dat over het algemeen de stemming geduren de deze dagen zoo bitter weinig ge meend is geweest. Zoodra de stad wat versierd wordt cn vlaggen en wimpels boven in de lucht gaan wapperen, dan doet de invloed van dat ongewone zich da delijk op de bewoners gelden. Niet dat ze luidruchtiger worden dan an ders, o neen, maar toch komt over hen iets van het vroolijke dat al die kleurige gezellige dingen boven aan de straat en tegen de huizen aan doet neerstroomen. Van het goede te veel is echter een kwaad en wie 8 dagen lang den invloed moet ondergaan van vroo- lijkheid van buiten merkt er ten les te niets meer van. En van binnen uit sloeg de vrooiijJc- lieid ditmaal niet. Anders bij de ge boorte van Prinses Juliana toen een spontane vreugde de menschen gul maakte en dankbaar stemde. Toeu duurde de „feestweek" 10 dagen en er hadden er gerust nog eenige bij ge voegd kunnen worden; thans ziju ze- vc-n dagen al te veel. Misschien kwam dit ook wel omdat er zoo bitter weinig feestelijkheden waren, die op het groote publiek vat hadden. Was Koninginne verjaar dag niet midden in de week gevallen, we iiaddcn gerust van een feestweek zonder feesten rnogen spreken. Het hoogtepunt van de „roes"' was te vinden op den dag van den op tocht. Veel is daarover reeds tc doen geweest over den optocht altijd „Over 1913?" vroeg de bode, ietwat beleedigd. Hot jaar is nog niet eens om! Natuurlijk over 1912". „Ja zoo", antwoordde ik weer, „we zijn 1912 al zoowat vergeten, ziet u?" De bode vertelde mij nadere bijzon derheden. De zolder, waar de overblij vende exemplaren geborgen worde®, zal worden versterkt, tegen het door buigen. „Er worden", vroeg ik, „zeker wel veel van die kostelijke boeken ver kocht?" „Geen een", zei de bode. „Nooitl Ze worden alleen maar cadeau gegeven" Na die mededeeling heb ik het werk natuurlijk nog meer op prijs gesteld. Maai- bezwaren hoeft het overigens wel. Leg je het op tafel, waar onge veer drie man aan te pas komen, dan is er voor een theekopje of iemands elleboog geen ruimte meer. Eens toen het van tafel viel, heeft het boek de pianokruk vermorzeld, sedert heb ik het aan een zwaren, ijzeren ketting la ten ophangen en als ik niets amusan tere te doen heb, blader ik er in met een wandelstok. Naar aannemelijke schatting zal ik het pas in October 1914 geheel doorgelezen hebben, onge veer tegen den tijd dat het ja ai ver slag over 1913 verschijnt, dan ben ik kliaar met het verslag over 1913 in November 1915 en zoovoorfs, totdat ik en het jaarverslag precies een jaar ten achter komen. Hoe het dan met ons moet gaan denk ik vóór dat noodlot tige tijdstip op t Stadhuis te gaan bespreken. Het eerste, waarop Ln het verslag 1912 mijn oog gevallen is, waren eeni ge photo's in het verslag van de Ar beidsbeurs. Een daarvan heet „het Bureau" en stelt voor een kamer, waarin een tafel met drie stoelen, een ën waarschijnlijk zal liet laatslé woord er nog wel niet over gesproken zijn, want aan de grootsche verwacn- tingen beantwoordde de stoet niet. Zeker er waren mooie wagens en dito costuums te bewonderen, maar onze 100 jarige onafhankelijkheid had in de residentie anders gevierd moe ten worden. Dat de optocht heel wat ingekort was. geheele vendels uit 2 man bleken te bestaan en de allegorische voorstel ling van 1813—1913 achterwege bleef, het zal niemand verwonderen, die weet dat het comité slechts 45.000 ter beschikking had en de medewer king veel te wenschen overliet. Door heel wat menschen is aardig wat verdiend op dezen Vrijdag. Ver huurders van plaatsen vroegen b.v. f 10 voor een stoel. Behalve deze feestelijkheden had den we hier do onthulling van een Karnebeek-bron en een dito-plechtig heid van eon gedenkplaat in een woning aan den Kneuterdijk, waar Van Hogendorp eenige jaren van zijn leven slaat. De Raad heeft een nieuwen wethou der van Financiën gekozen en be noemde als zoodanig nir. Drooglever Fortuyn, een van de jongste raads leden. Als persoon is de nieuwbe noemde weinig bekend als directeur van de Stedelijke Hypotheekbank trad hij weinig op den voorgrond. Als raadslid maakte hij een goeden in druk. Weinig spreker weet hij zijn ge dachten bondig en helder neder te zetten en meer dan tón scherpzinnige opmerking kwam van zijn zijde. Zijn tegencandidaat was...... de heer Ter Laan, die nog 16 stemmen verwierf, omdat de vrijzinnig-democraten den socialist steunden. Wat de heer Ter Laan met het wet houderschap van Financiën zou heb ban moeten doen is aan iedereen een raadsel. Of was hem onoenwijs toe gedacht en den tegenwoordigen wet houder van deze afdceling de finan ciën? In elk geval, de toeleg is mislukt ón Den Ifaag krijgt geen socialisti- schen wethouder. Bij het afle'ggen van den zuiverings eed was van do 16 leden er Blechts één die den eed naar behooren (heeft afgelegd. De burgemeester begon die fout voor te zeggen:„Dat beloof ik", en allen gingen hem na, behalve de socialistische iieeir Harms die „dat verklaar en beloof ik" uit zijn mond liet vallen. Zijn opvolger ging echter weer het verkeerde pad op; bij het afleggen van de verklaring wel te verstaan. SINTRAM. Binnenland HULDE AAN MINISTER COLIJN. 'Naar „De Avondp." verneemt, be staat in officierskringen ihet voorne men, den oud-minister Colijn een huldeblijk aan te bieden als bewijs van erkentelijkheid voor het vele goe de, dat hij voor het oMicierskanps heeft tot stand gebracht. ONGELUKKEN.- De „Tel." meldt Gedurende eau zanguitvoering op het feestterrein te Ede zakte het po dium, waarop de zangeressen en zan gers stonden geschaard, ineen, waar door een paniek ontstond, eenige la- mes flauw vielen en enkelen ©enige schrammen opliepen. Eerst na gerui men tijd kon de uitvoering op den be- ganen grond worden voortgezet. SLU1TZEGELS VOOR NATUUR BESCHERMING. Het hoofdbestuur der Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging geeft een serie uit van vier sluifze gels, die tot opschrift dragen Be scherm de wild© planten en de die ren". Het koestert de hoop, er hier mee krachtig too bij te dragen, dat het denkbeeld van natuurbescherming prul Iemand en een telephoon, verder niets; de tweede photo heet „Wacht kamer voor Vrouwen," bevat twee ta fels met twaalf stoelen.en eenige pa pieren, zonder meer; „och och", zog je tegen jo zelf, „wat gaat er weinig om in diie Arbeidsbeurs!" De derde photo is gelieeten „Wacht- 1 earner voor Mannen" en behelst één tafel met. zeventien stoelen, maar ook al met geen sterveling er in. Einde lijk zie je de vierde photo een groot gebouw; „Gemeentelijke Arbeids beurs", met nog een stuk er bij van het naburige huis links en het na burig© huis rechts. „Is dat niet een blufje?" denk je bij je zelf. En als je dan hoort, dat de Arbeidsbeurs in het middelste gebouw nog maar eeni ge kamers in hum- heeft, dan lijkt de eerste proeve van photographieën in een gemeenteverslag weidsch ge slaagd. De gemeente Bloemendaal geeft ook een gedrukt gemeenteverslag uit, dat evenwel in de eersto jaren nog wel te hanteeren zal zijn. Daarin vind ik onder het opschrift „Politiehonden" de volgende mededeeling: „Van elders werd herhaaldelijk de „hulp der politiehonden ingeroepen, „doch om verschillende redenen werd „aan die aanvragen niet voldaan". Foei, foei, wat moeten we daar hooien? Terwijl de gemeenten aller vriendelijkst mét elkaar omgaan, el kander gas en water en electriciteit leveren (natuurlijk tot billijken prijs, zoodat er nog een winstje overschiet) wil Bloemendaal zijn honden niet uit- leenen om misdrijven op te sporen! Ware ik Bloemendaler, ik zou willen welen waarom. Over den groothandel in bloembollen lezen we, dat die zich nog steeds in een Woedenden toestand mag verheugen, „hoewel de gouden dagen van voor- „heen voorbij zijn." Het is met die gouden dagen een ei genaardig geval. Ze zijn er nooit, ze zijn altijd voorbij. Wie lieeft wel eens van zijn leven iemand hooren zeggen: „Mijn vak beleeft gouden dagen!" Niemand, daar ben ik zeker van maar wel zeggen de menschen: „mijn vador (grootvader) die heeft den gouden,tijd gekend, dat ware® nog eens dagen!" Als ik dus een omschrijving van gou den dagen moet geven, weet ik geen beiers, dan: „Gouden dagen zijn da gen, die je nooit meemaakt, omdat ze altijd voorbij zijn!" In één opzicht evenwel verkeeren, durf ik zeggen, de Bloemendalers neg wel degelijk in den gouden tijd en wel omdat tal van overtredingen, waaron der de ingezetenen van andere gemeen ten gebukt gaan, bij hen niet voorko men. In een heel jaar heeft niemand heling of oplichting gepleegd, niemand zich schuldig gemaakt aan huisvrede breuk of bedreiging, heeft niemand er gestroopt, de hinderwet, loterij wet of brandweer-verordening overtreden, noch heeft iemand burengerucht ge maakt. Nooit heeft in dat jaar iemand geweigerd met een voertuig uit 1e wij ken of zich verstout zonder vergun ning een hekwerk te plaatsen; nimmer ook den openbaren weg ingenomen, hetgeen veel innemender is, dan de Bid kans talen, die eikaars steden in nemen; geen sterveling heeft zijn mo torrijtuig met in werkingzijnden motor laten staan of zonder rijbewijs gere den, of groenteu gewasschem in eeu sloot of een handwagen onbeheerd la ten staan of een dier doen trekken op noodeloos kwellende wijze of een ar beidsongeval gekregen. Mij dunkt, dat wil iets zeggen! Ik roep dan ook aan de Bloemendalers beleefd, maai' drin gend toe: „Zoo de gouden dagen dan ook voorbij zijn, de zilveren burger deugd siert deze brave gemeente!" Onlangs kom ik van Amsterdam met de E. S, M. Aan de Turfmarkt stap ik over. Andere menschen stappen ook over. Het is onpleizierig, dat tal van menschen zoo weinig oorspronkelijks hebben en altijd maar nabootsen, wat je zelf doet. Het gevolg liet dan ook niet op zich wachten. Niemand kan den inhoud van een liter in een hal ven liter óverschenken. De inhoud van twee groote wagens kan onmogelijk in een kleinen worden overgestort: dus bleef oen deel van mijn gezelschap staan en ik ging met de kaartjes, die niet uit het boekje genomen mogen worden, verder. Ja, zooiets gebeurt als ieder andc-r wil wat je zelf wilt. M as de helft van do passagiers in den anderen wagen overgestapt, dan zou er niets te doen geweest zijn. „Hoor eens," zei ik tot mijzelf, „die E. S. M. bevalt mij niet, een volgenden keer ga ik per spoor." Maar toen ik aan hot station een dagretour kocht, zei de juffrouw vol lieve bezorgdheid: „Denkt u er om, dat de volgende trein geen buurtverkeer heeft? Wel die vaji 3.16!" Ik keek op mijn horloge: het was '2.40, dus nog 36 minuten te vroeg. „Denkt u er om", zei de controleur, „dot do volgende trein niet voor buurt verkeer bestemd is? U kan gaan met 3.16." „Dank u wel," zei ik voor den twee den keer dankbaar, en ging naar 't j perron, waar een groot bord stond bij de verf rék-aankondiging van den vol genden trein: „geen buurtverkeer!" Toen heb ik er dien trein op aange keken. Was 't er een met gouden buf fers of portieren van diamant? Vol strekt niet, hij zag er even groezelig en bestoven uit als iedere andere trein in zomertijd. Ook was er zooveel plaats in, dat ik, zpnder iemand te hinderen, wol op zestien banken tegelijk had kunnen gaan liggen. Met precies zoo'n zelfde soort trein ben ik naar Amsterdam gegaan. Maar daar ik ruim 'n half uur onnoodig had moeten wachten, zei ik: „die spoor be valt me toch ook niet" en probeerde het met een boot. Het was die van Amsterdam naar Zaandam, een prachtschuit, die snel vaart zonder stooten of bonzen en je in een half uur overbrengt. Maar toen we "s middags terug gingen, voer de boot eerst naar de Hembrug, nam daar eenige honderd© menschen van de ar- tillerie-werkplaatsen in en arriveerde daardoor niet een half uur maar een uur na haar vertrek, te Amsterdam, zoodat de heel© reis in de war raakte. Toen zei ik: „die boot, kan m© ook niet bekoren" e® sedert zie ik uit naar een vliegtoestel, waarmee je. als Pégoud, veilig kunt omvallen en oefen me in- tusschen in het met mijn hoofd naar beneden hangen. FIDELIO. CORRESPONDENTIE. Den hoer J. v. R. Dank voor uwe belangstelling; neen, met de oogartsen heb ik geen overeenkom» gesloten cn de inkt is ook niet in prijs gestegen. Bescheiden» heïd van den drukker is de oorzaak, maar hij weet nu, dat ik die overdre ven vind; de goed© gevolgen van die wetenschap zullen u niet ontgaan zijn.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5