Buuei's iiiLi DERDE BLAD Zaterdag 6 September 1913 Maildienst naar Ned. Oost Indië. De ■verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 10 Sept. (Laatste busliöhting 3 u. 25 min. 's- morgens). Voorloopige verzending reeds don yorlgen dag, vóóimiddags 11 u. 15 m. Over Brindisi, Vrijdag 12 Sept. (Laatste buslicliting 12 u. 30 s nam.) Behalve correspondentie voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billilon en Borneo, alleen die, welke van een desbetreffende aanwijzing ls voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 13 Sept. (Laat ste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 oent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 ct. per stuk, en dat van drukwerk één cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 'b ten postkantore zijn bezorgd. NAAR SURINAME. Maandag 8 September'. Laatste bus- lichting 6.40 's morgens. Dinsdag 9 September. Laatste bus lichting 2.35 's morgens. Vrijdag 12 September. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Vrijdag 12 September (zoogenaam de Zeepost). Laatste busMchting 3.25 's morgens. Om nog met deze gele genheid te kunnen worden verzonden moeten postpakketten daags te voren ten postkantore bezorgd worden. Het port van brieven, briefkaarten en drukwerk is gelijk aan dat voor Ned.- Oost-Indië. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in do Zijlstraat. Buitenlandsch Overzicht Do BaSkanvuBkaan DE TURKEN IN TTIRACIë. De correspondent van de „Daily Telegraph", is (naar do N. R. Ct. meldt) uit Adrianopel to Konstantino- pcl teruggekomen, waar hij herhaal delijk met Enver-bei heeft gesproken. Doze verklaarde, dat het Turksohe le ger do regeering trouw zou gehoor zamen, zoo laag deze de waarachtige belangen van het land liastreeft, maar indien de regeêring neiging mocht too non om Adiianopel of eenig deel van Thracie op te geven, dan zou het le ger op eigen hand optreden. Hot Turksche leger telt nu 300.000 man en is sterk genoeg, om overal heen te rukken. De troepen hebben hun stel lingen ten W. van de Maritza noode verlaten. Alleen hebben zij niet do stel lingen opgegeven, die volstrekt noo- dig zijn voor de verdediging van Adrianopel. Do kwestie van de Bul- gaarsche grens moet zoo spoedig mo gelijk geregeld wórden, -want het zal onmogelijk blijken het leger nog lang op do been te houden. Do troepen dringen er op aan, dat men hen tegen do Bulgaren zal laten oprukken of naar huis zal zenden. Ten aanzien van Adrianopel ver klaarde Enver-bei, dat de Turken thans druk bezig zijn, om het sterker te maksn dan het ooit geweest is. De correspondent heeft bij een rond gang onder de troepen kunnen op merken, dat die troepen heel anders en veel beter waren geworden dan in 1912, Do corpsgeest en de tucht zijn hersteld, de intendance is volkomen op nieuwe leest geschoeid. De correspondent heeft ook een rit gedaan 50 mijlen ten W. van de Ma ritza en hei baalt zijn beschuldigin gen over do gruwelen van do Buiga ren. Het heele land ls verwoest en ziet, er uit, alsof het door een ver schrikkelijke aardbeving geteisterd is. Afvaardigingen van de weinige be woners, die over waren gebleven, kwamen den correspondent smeekan, om de wandaden van de Bulgaren in Europa bekend to maken en tegen een terugkeer van het Bulgaarscho bewind verzet aan te teekenen. Do correspondent dringt aan op de uitzending van een onpartijdige com missie. Deze zal ongetwijfeld zijn be schuldigingen tegen de Bulgaren waar maken. SERVIë EN MONTENEGRO. Uit Belgrado wordt geseind: Er schijnen moeilijkheden te zijn ge rezen tusschen Servië en Montenegro ten aanzien van de grensbepaling in het district Prizrend. Men begint re kening te houden met do mogelijkheid van oen beroep op arbitrage, zooals in het verdrag in geval van geschil len is voorgeschreven. Allerlei Tijdbesteding in het Fran- scho leger. Do militaire medewerker van den Temps", generaal De Lacroix, zet uiteen wat het legerbestuur en het officierskorps doen moot om te voor komen, dat de wet op den driejarigen diensttijd, welke zulke buitengewoon grootc lasten legt op het volk, impo pulair wordt. Op den voorgrond stellende, dat ten spoedigste het officiers- en onder officierskorps beter behoort te wor den gesalarieerd, wil men met recht van hen kunnen eischen, dat zij hun geheele persoonlijkheid geven aan de hun toevertrouwde zaak en dat de technische outilleering van het leger zoo goed mogelijk wordt gemaakt, acht generaal De Lacroix liet een vensfactor voor do populariteit van het leger dat de ingelijfde burgers de overtuiging krijgen, dat geen mi nuut verloren gaat. Het moet maar eens gezegd worden, schrijft hij, dat liet grootste verwijt van de personen, die gediend hebben, is, dat de door heu iii het leger doorgebrachte tijd voor hen verloren is geweest. Dat moet anders worden. Allen, die een rang in het leger bokleedcn, ten scherp toezien, dat de tijd niet verknoeid wordt, dat iedere minuut gebruikt wordt voor het doel, waar voor de burger onder de wapens is, namelijk om van hem een bruikbaar soldaat te maken. De Frnnsche sol daat ziet niet op tegen duchtig aan pakken, hij is niet bang voor moeienisson en schrikt niet terug voor de kleine misères van het mili taire leven als hij maar innig overtuigd is, dat wat mne hem laat doen, nuttig is en zijn africhting ten goede komt. De toestand in Dubli In de laatste dagen is het te Dublin rustig gebleven, maar do toestand geeft niettemin aanleiding lot ern stige bezorgdheid. Een aantal werk gevers hebben namelijk besloten alle leden van den Ierschcn transport arbeidersbond uit te sluiten, en dit besluit kan zeker weer groote moei lijkheden brengen. Do reeders heb ben eveneens besloten het haven bestuur heeft zich hierbij aangesloten om alle arbeiders te ontslaan, die zouden weigeren om zoogenaamde besmette goederen te behandelen. In- tusschen tracht de lord-mayor die met de door het vakvereenigingscon- gres to Manchester gezonden deputa tie onderhandelt een bemiddeling tot stand te brongen. Hij wekt werk gevers en arbeiders in een manifest op. om vertegenwoordigers te benoe men in een verzoeningsraad, en hij dringt op een wapenstilstand teneinde de vorming van zulk een raad mogelijk to maken. Bij de begrafenis van den inan, die bij de onlusten is gedood, ontstond een paniek onder de duizendeji uie den stoet volgden, op het onjuiste ge rucht dat de politie naderde. In wilde vlucht rende men weg. Dit toont ze ker wel hoe zenuwachtig men te Du blin is geworden, na do vreeselijke tooncelen die zich Zaterdag, Zondag cn Maandag afspeelden. parlementaire fegeermg, waarmee ook Zuid-Afnka was begiftigd, dan steeg do belangstelling en do bitter heid der nederlaag werd verzacht door de herinnering aan den tijd, teen En geland het oog richtte naar Nederland oin een souverein te verkrijgen. En lord Selborne maakte tevens van deze gelegenheid gebruik, om de quaesüo'frnn de verhouding van Zuid- Afrilta tot het Rijk tor sprake to bron- n. Writ zou, zoo vroeg hij, W illem III wel hebben gezegd, als hij vernam van de tegenstelling, die thans wordt gemaakt tusschen de belangen van Zuid-A frika en de imperialistische be langen hij antwoordde: Willem III zou zeker tot den Afrikaander, die zulk tegenstelling opwerpt, hebben ge zegd: Wat slecht is voor Zuid-Afrika, zal zeker niet goed zijn voor het Brit- sche rijk, en daarom zal er nimmer zulk een conflict van patriotisme kun nen zijn. LORD SELBORNE OVER WILLEM III. Te Petcrsficld is het standbeeld voor Willem 111, de koning-stadhouder, reeds in 1757 opgericht, gerestaureerd. Bij gelegenheid van de onthulling van het herstelde gedenkteeken heeft lord Selborne, de vroegere gouverneur- generaal van Zuid-Afrika, het woord gevoerd. Lord Selbomo vertelde zijn hoorders, dat Willem van Oranje 1101 zelfs nu invloed had, want toen spre ker in Zuid-Afrika werkte en men po gingen deed om de beido groote ras sen aldaar le verzoenen, bleek de groo te waarde van den historischon band, die door dezen vorst tusschen Hollan der en Engelschen was gelegd. Lord Selborne sprak tut de Boeren, vertel de hen dat in den ouden tijd Hollan ders en Engelschen uit hetzelfde deel vau Duitscilhmd waren gekomen. Dat wekte eenig© belangstelling, maar liet de hoorders toch koud. Echter als hij dan vorder Vertelde, dut een der tionale helden van Holland ook een Sport en Wedstrijden Zwemmen H.Y.G.B.'s 121/,-jarig bsstaan. Morgen, Zondagmiddag, houdt de Haarlemsehe Waterpoloclub II. V. G. B. haar jaarlljksch zwemfeest. En morgenavond zal aan een intiem clubdiner, door het bestuur aangebo den aan zijn voorzitter, die 121/2 jaar de vereeniging leidde, dit kope ren feest worden herdacht. Dat II. V. G. B. op zoo weinig-osten tatieve wijze haar jubileum herdenkt, heeft zijn zeer wettige redenen. Heeft niet onze getrouwe medewerker Fi- delio indertijd den lezers van dit blad het geheim onthuld, dat er een ver eeniging in Haarlem bestond die haar koperen feest hadvergeten? Die vereeniging was H. V. G. B. En ik mag wel aanvangen met de ver geetachtigheid van leden en bestuur- deren ten opzichte van het club-jubi leum te excuseeren. Dat kón, gelukkig. Een zomersportclub heeft maar 'n kort seizoenen met een zwem- vereeniging is dat bij uitstek het ge val. Zij begint, in 't laatst van Mel; beleeft haar bloeiendsten lijd in Juni en Juli, lijdt in Augustus onder de af wezigheid van vele leden die hun va- cantie-reiejes maken, herstelt zich primo September, leeft weer op volle ongebreidelde kracht, wordt dan aangevallen door den despoot die Koning Voetbal heet, en alle zomer sport onder zijn grofgesrhoeiden voet tracht te vertredenen verdwijnt in October, als de zwemschool-direc tie een eind aan 't seizoen maakt. Dan begint de zwemclub naar lan gen winterslaap. Haar meeste aan hangers scharen zich onder de vanen an gemelden grooten despoot, ande ren gaan, net als de club-zelf, een sport-winterslaap in, en pas als 't weer Mei gaat worden ontwaken zij Dan wordt de poloclub herboren en alles is ineens weer leven cu bedrij vigheid. De natte, gladde bal vliegt lederen middag door 's heeren Sprenger-s zwcragebouw, bedreigt zijn ruiten en z'n grijzen parasol en belaagt ook c.c eerwaarde hoofden vau bejaarde hee ren, die kalm en bedachtzaam door het bassinwater glijdenmaar gr lukkig meestal niet zoo héél ban voor hun bolleken zijn. En Booren, het oude getrouwe op perhoofd der inrichting, Kijkt met vaderlijken blik naar het ge-waterpo- lo van H. V. G. B.ê eerste zevenlol- lers, die hij dertien jaar geleden, in den tijd toen de club werd opgericht, als hecl-kleine joggies aan den hen gel heeft gehad". Maar ik dwaal af. Om den draad van mijn verhaal terug te vinden ("i is, als hoor ik de redevoeringen van een oud Haarlemseh sportsman) concludeer dan dat H. V. G. 13. haar leden in December 1912 hun winterslaap sliepen en aan geen Ju bilea dachten. Toen 't meuwo seizoen aanbrak, toen 't ontwaken daór was, werd het evenwei dadelijk gemerkt, 't Was op een bestuursvergadering dat een der leden peinzend vroeg Kunnen we uit seizoen niet eens iets bizouders uoen? Hoe lang staan we eigenlijk? Waarop de voorzitter, ietwat ont hutst, moest verklaren Ja, in Di ceniber van 1912toen moet li. 121,2 jaar geweest ziju. Heeit nb mand 't zich herinnerd? Niemand. Alles wat zwom had wln- tergeslape», of geslaapwinterd, of winterslaap! Er viel niet veel anders te doen dan te berusten, al leek het als een nala tigheid, een onrechtvaardigheid te genover die goeie ouwe H. V. G. 13., om haar feest zóó te verzuimen. Het jubileumsfeest der poloclub verdween in zwarten nevel. Maar niet dat .an haar voorzitter, aan wien de club zoo der grootste Eugelsch© koningen wasj buitengewoon veel heeft le danken, geweest, dat van zijn tijd do constitu- Uit do diepten der 11. V. G. B.-ar-l die tuuK tionecle monarchie dateerde en de chicven heb ik thans de hoofdbijzoa-1 H. V. 'dei-heden.' Karet1 historie opgévischt, om ze in dit stukje aan den vooravond hot zwemfeest te kunnen meixlcc- len. In den jare 1900 geschiedde het schijnbaareluttelo feit, dat H. V. G. B. deed geboren werden. Een der gere gelde bezoekers van de zweminrich ting aan de Houtvaart wie hot was, is niet geboekstaafd had nl. op een goeden dag een voetbal-bladder in z'n zalt. Voor do aardigheid werd 't ding opgeblazen eri in 't water ge gooid, en de eigenaar en z'n zwem- vrienden gingen er een beetje mee heen en weer slaan. Dat spelletje sloeg Do volgende dagen verscheen steeds weer 't lichte ding op 't water en word er mee gesmeten en om ge streden. Geen Ilaarlemsch zwemmer had evenveel ooit van waterpolo ge hoord: dies was het maai- „een spelle tje in pure onschuld". Totdat... Totdat iemand, gewaai werd, dat in Amsterdam iets werd gespeeld, waaraan een heuse]i© bal u pas kwam, een spel dat door een Bonc gesanctioneerd werd en officieele re gels beaat.... De Haarlemsehe zwem mers schaften zich zoo'n bal aan, en ze gaven hun clubje den naam II. V. G. B. Den 8en Juli 1900 werd oen zwemwedstrijd gehouden, waarbij reeds volgons de regels een partij wa terpolo tusschen twee zeventallen plaats had. Mooi zal de vertooning niet geweest zijn, al deden latere II. G. 13.-sterren als Fred Hulswit, A. Ilubregtse, W. Garner en Henri Bcws- seyain ook mede. Dit partijtje was evenwel dc aanleiding dat het Haar lemsehe polo „ontdekt" werd. De secre- aris van don Zwombond las er over een sportblad; hij informeerde, stélde zich in verbinding met 't clubje en op Zondag 5 Augustus 1900 trekken zeven Haarlemmers naar Amsterdam, om op het zwemfeest van De Jonge Kampioen mede te dingen in een wu- terpoloconcoui-s- Dit koen onderne men bad het resultaat, dat niemand verwachtte. Do precies tion-dagen-be- slaande Haarlemsehe Waterpoloclub B. versloeg De Jon go Kam pioen niet 32 en Het IJ met 50, en behaalde den eersten prijs.. een „bulieuu" uat nog steeds in het H. V. G. B.-archief bewaart! ligt,- werd den volgenden dag deze scnoon© uitslag in s hc-eren Sprenger s zwemschool bekend gemaakt. Tiet ze- ventaJ, dat do zege behaalde boetend uit de heeren: \Y. E. Merens (doel). Modderman en L. Al. Aleertens (achter), A. M. Ilubregtso (midden) Èorgdrager, 1J. A. v. d. Laan Jr. en J. Modderman (voor). Inmiddels dient er aan herinnerd dal op 28 Juli de oprichtingsvergade ring werd gehouden. De heer W. E. Merens, later definitief gekozen, nam voorloopig het voorzitterschap op zich. De kwestie van den naam der vereeni ging lokte eenigc discussie uit. Voorstellen als „Haarlemmers voor uit, goal bestoken" en „Haarlemmers vlucht, goal beschermen" werden ver worpen, en eerst later werd besloten tot het alleszins-bezadigde: „I-Ieerlijk verkwikt gezonde beweging". Weinige maanden later verkreeg de jonge vereeniging dc Koninklijke goed keuring op hare statuten. In 1901 stelde de Zwam bond haar eerste waterpolo-competitie in. Deel nemers waren De Jonge Kampioen, d3 Rotterdamsche Zwemclub en H. V. G. Schitterend worden de Haarlem mers kampioen. Ze wonnon alle wed strijden, eindigend met een doel gemid delde van 16—1. En steeds nam het aantal po!©spe lers toe. In Juli 1901 bezat II. V. G. B. al drie zeventallen. liet bleef do club, die zich zoo stor menderhand een eerste plaats in de ■cmwercld had veroveid, wél gaan, Met een klein verschil in doelgemid- delde met D. J. K. eindigde zij in 1902 als tweede in de competitie, en be zette dezelfde plaats in 1903, 1904 cn ïaüó. In 1906 trok TI. V. G. B. zich uit de competitie terug, naar aanleiding van eeu eenigszms eigenaardig op- treuen van ue protestcommissie van aen Zwembond. Weer werd dc sterke D. J. K. kampioen, zooals de drie vo rige jaren. lntusscuea was ook van de zijue der Haarlemsehe damcsledcn veel gedaan. Naast de geregelde jaariijk- sche Jieeren-zwcniieesten, die steeds meer pubhek tronken en een uitstc- kehde propaganda voor het zwemmen waren, hadden dames-zwemfeesten piaais, en H. V. G. B.'s dames tal wist van de Amsterdamsen c polo'ende dames in ettelijke wedstrij den te winnen, Maar toon kwamen do magere Ja ren voor TI. V. G. B. Want het clubje, dat met polo en was begonnen, was in oen loop der jaren uiteen geraakt, en naar alle windstreken waren do leden ervan verstrooid." Weinigen bleven in Hgnrlciu, en de jongeren, i moesten helpen, bleken nog niet legén opgewassen. Het nieuwe B.-gesIuciit was no; sterk genoeg. Ja, in 1907 ging het nog zoowat. werd zelfs do tweede plaats in de 1ste klasse A behaald. Maar in het volgende seizoen was het totaal mis. 1908 bracht H. V. G. B.'s beide zeventallen voor 't eerst op de laat ste plaats, in eerste en tweede klasse. In 1909 vroegen de Haarlemmers zelf hunne degradatie aan, en zoo ein digde hun eersteklasseschap na acht jaren, waarin H. V. G. B. veel roem had behaald cn zich een vaste plaats in de zwemwereld veroverd. De eerste twee jaren werd in de 2de klasse een vrij goed figuur ge maakt, en in 1910 won H. V. G. B. II zelfs den eersten prijs in het water- polo-concours. 1911 was een glorie- jaar voor de Haarlemmers. Ongesla gen behaalden zij het kampioenschap der geheele tweede klasse, en promo veerden daarmede reglementair tot eersteklasser^ Dat laatste was even wel eer een nadeel dan ëen voordeel, want de spelmethode in dc hoogste afdeeling was er met de jaren niet op vooruitgegaan, en het lichte Haar- temsche zevental kon er zien moeilijk met «enige kans op succes aan wagen. Zoo bleef H. V. G. B. dan in 1912 maar buiten de competitie, om in 1913 weer in de 2de klasse terug te keeren. Daarin werd dit jaar een zeer bevre digend figuur gemaakt, en wat nog beter was het aantal reservespe lers nam aanmerkelijk toe. II. V. G. Li. bezit momenteel meerdere jonge krachten, wier spel goede hoop voor de toekomst geeft, en ik geloof te mo gen voorspellen, dat een tweede kam pioenschap der 2de klasse zich voor de Haarlemmers niet lang zal" laten wachten. Daarmee heb ik dan in groote trek ken iets verteld van II. V. G. B.'s polo-geschiedenis. Ik mag daaraan toevoegen, dat de Haarlemsehe club in den Zwembond steeds krachtig ge streden heeft tegen de wedstrijd overdrijving, die dit lichaam langen tijd als eeuig doel scheen te beschou wen. Snelheidswedstrijden en nog eens snelheidswedstrijden ziedaar program van het N. Z. B.-bestuur 1 Het waterpolo uitstekend' middel om door algemeene beoefening de dualiteit van het zwemmen (en vooral de vertrouwdheid-v.m-iien-zvVemmer- met-het-waler) enorm te verbeteren werd vrijwel verwaarloosd. Ge lukkig is er in de laatste jaren al thans eenigo verbetering merkbaar, al gaat het langzaam-aan cn al zal het nog wel wat aanhouden, eer dc Bond over zijn wedstrijd-manie heen is. In den laatsten tijd heeft H. V. G. B. in de Haarlemsehe Onderwijzers Zwemclub cn [nu pus) in de Haarlem sehe Dames Zwemclub Zignca twee zustervereenigingoa gekregen, met wie zij prettig samenwerkt tot be vordering van de zwemsport in onze stad. De H. O. Z. heeft voor dat doel door haar jaarlijksche zwemfeesten al_ze-;r veel hijgedragen. -. Merens kan met voldoening te rugzien op hetgeen TI. V. G. B. zélf èn haar invloed en optreden in die 121/2 (nu bijna 131/2) jaar tot stand beunen gebracht. En "bij kan dat ooral, omdat bij steeds als voorzit ter de man is geweest, van wien het initiatief uitging en aan wiens orga- niseerend talent ue vereeniging ver bazend veel te danken hééft. Zijn tijd- geuooteu, cie menseden niet wie hij Ue omging oprechtte, zijn bijna len uit H. V. G. B. verdwenen, maar t nieuwe zwenirnersgeslaelu' heeft hem behouden als zijn eersten bo- siuuruer, als ue ziel van de ging. Eu Tiet hoopt, hem nog velé jaren zoo le mogen houden 1 nór tilt DCgerlodlï (een dorpje in Wurtembcrg bij Stuttgart) op viei plaatsen brand stichtte. Toen men poogde hem te arresteeren schoot hij acht der hem vervolgende perse nor dood en wondde hij cr tien. Hij vluöbtte in een stal waar de vervol gers hem zoo toetakelden, dat aan zijn behoud wordt getwijfeld. Nader ivordt uil Degerloeh gereind: Heden werd de woning van Wagner door de justitie geopend, en bleek het dat hij, voordat hij zich naar Mülil- hausen begaf, zijn vrouw en zijn vier kinderen had omgebracht; de vrouw werd met doorgesneden keel gevonden, de kinderen waren dood- ROBERT P, VLIEGEN OP E.N.T.O.S. Het bestuur van ENTOS is er 1 mogen slagen, den bekenden aviateur Jan Olieslagers te engageeren tot het houden van vliegdemonstraties op de ENTOS. Dczo^ demonstraties zullen plaats 'hebben op Zondag 7 September des uaniiddügs van 46 uur. Olieslagers zal opgaan achter dc hoofdgebouwen en zijn prestaties zul len bestaan in het verbeteren van hel hoogte-record op 1020 AI. in 1910 te Winschoten. Verder ccn vol plané van een hoogte van ten minste 500 Al. cn het maken van korte bochten, de z.g. luchtwals en acroba tische toeren. Olieslagers zou 'beden Zaterdag te 10 uur uit Tilburg vertrekken en dos middags op de ENTOS arriveeren. Gemengd Nieuws EEN DAAD VAN EEN WAAN ZINNIGE. Een telegram in ons vorig nummer meldde reeds, dat in een aanval van waanzin de hoofdonderwijzer Wag- Omtrent de krankzinnige daad van den onderwijzer Wagner in het Wur- tuinbergsche dorpje Muhlhau&en aan de Enz, bevat het „Berl. TagebL" hei volgende: Wagner is de schoonzoon van een i.erbergier Jn Mühlhausen. Meer dan tien jaar geleden was hij aldaar werkzaam als onderwijzer; daarna werd hij naar het naburige Degerlocüi overgeplaatst als hoofdonderwijzer. Hij giDg dikwijls naar zijn vroegere woonplaats, omdat hij daar nog vele bekenden had. In den Pacht van Donderdag op Vrijdag, even na éón uur, klonk in Mühlhausen plotseling brandalarm. Een schuur, dicht bij de school, stond in vlammen. Toen zag men, dat ook op verschillende andere plaatsen van hc-t dorpje, dat slechts 800 inwoners telt, brand was uitgebroken. De ver schrikte bewoners keken uit de ven sters om to weten te komen wat de oorzaak was van het algemeene tu mult op straat. Men zag een opge wonden man door de menigte hollen en toen men hem vragen wilde, wat er eigenlijk gebeurd was, vuurde hij als antwoord een revolverschot af. Een der boeren viel dood op straat neer. Voor men In de duisternis van den schrik bekomen was, rende de man, die een zwart masker en een voile voor het gezioht droeg, naar den anderen kant van ibet dorp, waar in- tusschen de vlammen van "de bran dende schuren en huizen (hoog op laaiden. Dadelijk daarop hoordo men verschillende revoverschoten. De ver schrikte en radelooze dorpelingen dachten eerst dat men te doen had met een bende inbrekers en plunde raars, die tegelijkertijd op verschil lende plaatsen het dorp in brand ge stoken (hadden om in de ver waning te stelen. Intusschcn werd het bekend, dat de gemaskerde man <le hoofdonderwij zer Wagner was. Toen snelden de boeren naar het gedeelte van het dorp, waar Wagner zich ophield, co daar waren- zij getuige van het onU zettende bloedbad, dat de waanzinni ge (had aangericht. In zijn volU lengte sfoncl TTij ü'aar en loste onafge broken schoten uit zijn beido revol- op iedereen, die hem naderde. Hij had een lederen riem om het li chaam gebonden, waarin 200 patro nen geborgen waren. In het geheel schoei hij twintig mensaben neer; acht hunner, zoven mannen en een meisje van acht jaar, waren onmid dellijk dood. Van de anderen zijn de meesten zeer ernstig gewond. De moordenaar kon eindelijk, toen hij zijn patronen afgevuurd had en geen tijd meer vond om opnieuw te laden, door een agent van politie en een spoorwegarbeider overmand wor den. Da agent was reeds door twee scho ten gewond, eer het hem gelukte door een ihouw met zijn sabel den dader onschadelijk te maken. De woedende boeren takelden den onderwijzer verschrikkelijk toe mei hun spaden. Zij wondden hem op ver schillende plaatsen en sloegen hem een hand af. Ten slotte werd hij geboeid voor loopig naar het armenhuis gebracht, Wagner heeft voor zijn vertrek naar Mühlhausen een brief geschre ven aan den rector van de volksschool waarin hij dezen mededeelt, dat hij van plan was do daad te plegen. Bo vendien richtte hij een verwarden brief aan het „Stultgartor Neues Ta- geblatt" waarin o. a. gezegd wórdt: Aan mijn volk. Ik geloof aan geen God en ik wensch een bondgenoot to zijn van den duivel. Ik zou gaarne, iedereen, die voor mijn pistool komt, martelen, maar ik weet dat het niet steeds kan. Ik wensch ook dat ik na de daad gemarteld, word. Ik ga sedert jaren met dolk en mes in bed. De straten van Mühlhausen zagen Feuilleton (Nadruk verboden). WIAAI. 32) Maar wie weet, misschien kan zij jmj een spcor aanwijzen. Hoe goed Lazaro Beerman zich ook wist te beheerschen, toon de markiezin binnentrad, sidderde hij. Hij had willen vluchten, maai- de )recs hield hem aan den grond gena- feeal. Hij zog de markiezin met langzame sclireden naderen. Tiaar oogen waren met een zonderlinge uitdrukking op Iden moordenaar gericht, als had zij hem kunnen zien. Ilij boog het hoofd en het was heen alsof hij een stem hoorde, die hem .toevoegde: Komaan, volg ons. Deoe ontsteltenis duurde slechts kor- iten tijd. Toen de markiezin had plaats geno- jnen, kreeg Lazaro Beerman zijn kalra te terug. Wat had hij van de niarkie- .zin to vreozen? Zij had hem niet her kend, zij koesterde niet het minste ver moeden jegens hem. Op de vragen van den rechter van instructie, deed de markiezin het ver haal, dat onze lezers reeds kennen. Lómcnt luisterde met groote aan dacht, maai- hij was do cenige niet. Er was nog iemand, die geen woord van de blinde liet verloren gaan: het was Remain Goux. Toen de markiezin haar verhaal ge ëindigd had, zeide de rechter: Dus, behalve dat lapje laken heeft u geen errkel spoor? Neen, mijnheer. Maar- heeft die man rriets gezegd, toen u hem vasthield. Wellicht heeft u zijn stem herkend? Do moordenaar schijnt gemerkt te hebbexjj. dat ik blind beu, want hij sprak geen wüörd. Maar heeft u hem niet betast, waardoor u mij misschien eenige be schrijving van zijn gelaat zou kunnen geven? Ook daarop scheen hij voorbereid te zijn, want ofschoon ik getracht heb, nrct mijn andere hand, die nog vrij was, zijn gelaat aan te raken, heeft hij mij liardnekkig ontweken. Dat is wel ongelukkig, mompelde de rechter. Lazaro Beerman herademde. Toch zou u mij nog een enkele aanwijzing kunnen geven, zeide de rechter- in de worsteling stond u tegenover den moordenaar en u moet zijn adem haling geveeld hebben. Was die bo ven of beneden u? Boven mij. Goed, dal is ten minste een aan wijzing, de moordenaar was groot van gestalte. eet u nu ook of bij een baard droeg? Neen, dat weet ik niet. Ik heb u reeds gezegd, dat ik zijn gezicht niet heb kunnen bereiken. Hiermee staakte de heer Lémont het verhoor. Hij liet Mirador weer binnenkomen. Alijnheer, zeide hij eensklaps, u kende liet cijfer van het slot van de brandkast. Mirador antwoordde kalm, zonder de minste verwarring te latcu blijk-ju: Dat is zoo, mijnheer. De markies keek verwonderd op. Wanneer Mirador de waarheid spreekt zeide hij en hij liegt nooit dan heeft Jactel zijn plicht ver zaakt. Beschuldig hem niet, mijnheer, zeide Mirador. U heeft misschien zelf wel eens gemerkt, dat hij slecht van geheugen was. Het is hem wel ge beurd, dat hij het cijfer van het slot vergeten had. Dat was niets, wanneer mijnheer do Soulaimes thuis was, maar bij zijn afwezigheid kon dat las tiger worden. Eerst schreef hij het cijfor op, maar dat was niet vertrouwd, een ander kon op die manier ook wel eens achter geheim komen. Het beste wat bij doen kon, was een ander het geheim mee te deelen en daartoe heeft die goede Jactel mij uitgekozen. Dé markies stak Mirador do hand toe. Jactel had zijn vertrouwen niet beter kunnen plaatsen, mijn vriend, zeido hij. O! kommandant, kommondanri riep Mirador nit. Somtijds noemde hij den markies nog zoa, als een herinnering aan den tijd. toen zij samen bij hetzelfde regi ment dienden. Lémont boog zich tot de markiezin en fluisterde haai- toe: Ondanks hot vertrouwen, dat mijn heer uw zoon m dezen man schijnt te stellen, heb ik eenigc ernstige vermoe dens tegen hem. Maar mijnheer, zeide zij ontsteld, een oud soldaat. Helaas, mevrouw, iedereen ls sol daat geweest, daarmee kan do justi tie geen rekening houden. Mijnheer, die man is onschuldig. Hoe weet u dat? Do markiezin zweeg. Dg gendarme, die door Gaume naar het telegraafkantoor was gezonden, kwam op dit oogenhlik met het ant woord terug, dat hij aan den rechter ter hand stelde. Lément opende het telegram, las het, schudde bedenkelijk het hoofd en gaf het telegram aan Gaume over. Klaarblijkelijk bevestigde dit ant woord zijn vermoedens. Hij wondde zich tot Mirador, die met den markies stond te praten. Miradorl Mijnheer? U heeft zooeven verzekerd, dat u den nacht had doorgebracht in uw woning in de Lyonsche straat no. 14' Ja. En u, mijnheer de Soulaimes gin? Lément tegen Michel voort, beweer de dat uw bediend© nooit loog? Zeker. Welnu, zie hier het antwoord dat ik ontvang op een telegram, dat mijnheer Gaume aan den portier uit de Lyonsch© straat heeit gezonden. Mijnheer Mirador is vannacht niet thuis geweest. Mijn vrouw, die 's morgens altijd zijn kamer 6Choon maakt, vond het bed on beslapen. Hoewel Mirador zich op een leugen betrapt zag, scheen hij toch niet zoo zeer ontsteld, alleen een weinig mis noegd. Tl ij hield zijn leugen dun ook niefstaande, maar zeide: Welnu ja, mijnheer, ik beken, dat ik vannacht niet thuis ben ge weest. Ah zool Dat is wel een gewichtige ontdek king. Welk nut heeft u daarvaa, en waarom ondervraagt u mij sedert eenige oogeubükken op zulk eeu be- leedigende wijze? Ik vraag u zelfs roet welk recht ge u in mijn particuliere leven mengt en welk belang u er bij heeft to welen of ik al dan niet thui# geslapen heb. Waar heeft u den nacht doorge bracht? Ik ben op een partijtje bij Cen mijner vrienden geweest. Waarom heeft u dan daar straks ;ozegd, dat u thuis was? Mijnheer Jactel had mij verzocht, Tier to komen en dat beloofde ik hem, omdat ik op dat oogenblik niet aan hei partijtje dacht. De verzoeking was mij echter to groot. Ik verbrak mijn belofte en ging naar mijn vrienden. Zooeven heb ik gelogen, omdat ik voor mijnheer den markies niet wilda weten, dat ik het kantoor in den steek liet, o:n met mijn vrienden to gaan feestvieren. Hoe heet de vriend* bij wien u vannacht geweest is? Pierre Chiffard. En hij woont? Op den boulevard Beanmarclial» no. 20. (Wordt yerYolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9