NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 0270 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemJCa Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bli Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/JVJ Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (g/.N3 50 Cts. voor 3 plaatsingen contact oÏÏiSSf ZoTdTlblad, 'vo'or Hiutem' li! li! I!! i ',03IH kedaclie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercom mnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 10 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 'hall iwee. Brongebouw: Algera. verg. Evang. Maatsch. D© Kroon: Biosc. voorstelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. St. Bavo, Smedestraat; Intern. Bak kerij-tentoonstelling. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stelling. SchotenGemeclnteraadsvergadermg. OM ONS HEEN Eelslierinneringen. BIER EN KUNST II. Van do Pinckolhek heb ik in mijn vorig artikeltje al gesproken ea al was ik er geweest (het is in vacantie- tijd bij mooi weer zoo ontzaglijk moei lijk, een gebouw binnen te gaan) dan zou ik nog geen kans zien, er een be schrijving van te geven, die leesbaar jvas: Zooiets wordt een catalogus, een opsomming. Eu er is :n München nog andere kunst te zien voor wie zich in de frissche lucht vermeien wil: dat zijn de voortbrengselen van de kunstnij verheid in de winkels en de bouw kunst. Er is prachtig-fcglas- en leer werk te zien, waarvan de prijzen soms zoo bescheiden zijn, dat je wel een en ander zou willen meenemen, als het jnaar vervoerbaar was. Maai- in den handkoffer, telkens in en uit treinen gesmeten, onde<- andere bagage bedol ven en in dièustliften gekwakt, zou het brooze glas geen dag te leven heb ben. De Miinchenor bouwkunst is stevi ger, overstevig soms, omdat de Duit- scher in 't algemeen van massief en solide houdt, zc-oals hij doorgaans zelf óók is. Die architectuur is het best waar te nemen op een tochtje door de stad per gezelschaps-auto. 's Morgens komt een auto in den vorm van een bierwagen (instinctmatig' nemen de 'voertuigen in München waarschijnlijk don biervorm aan) rondrijden om en bij de groote hotels en nemen daar de liefhebbers op. Zoodra zij netjes op de banken gezeten zijn, komt een photo- graaf en kiekt het gezelschap, bij de terugkomst zijn de afdrukken kant en klaar voor veertig pfenning te krij gen. Dan begint do rondtoer door de stad en hij is de moeite waard. Mün chen is een mooie stad geworden, met breode straten en mooie kerken en openbare gebouwen, die dikwijls de straten op gelukkige manier afslui ten. Een voor een noemt de gids, die midden op ons voertuig staat, een stevige, gemoedelijke Beier, de namen van al die bouwwerken en waar zij voor dienen moeten, op; ik volg zijn voorbeeld niet, omdat niemand er wat aan heeft. Wie in München komt moet zelf dezen tocht maar meemaken. De rit duurt twee uur, maar halver wege wordt gestopt om.... raadt ge het niet?... om een glaasje bier te drin ken, 't Is elf uur. Tijd voor de „Frtih- echoppen", het morgenbiertje. Café Luitpold (Loewietpold zeggen de Miin- chenci's) is liet vaste rustpunt en gaa.t bovendien op zichzelf voor een soort van beroemdheid door. Misschien om dat de populaire prins-regent er zelf wel eens geweest is, maar zeker niet omdat het café zoo mooi is. De zalen zijn met verguldsel overla den, de schilderstukken naar Neder- landsche smaak niet artistiek, zoodat niemands kunstgevoel pijn lijdt, wan neer de gids het sein tot vertrekken geeft, en w# weer op onzen inotorbier- wagen klauteren, die ons verder brengt en eindelijk afzet aan den rand van 't trottoir, waar do photograaf zoowaar al met de nog natte afdruk ken van ouzo physionomieen staat to .wachten. In een stad als deze, met veel as phalt en waar veel toeristen komen, .blijkt duidelijk, hoe iiet paard al3 trekdier door den motor is vervang m. Rijtuigjes zijn zeldzaam geworden, auto's loopen er bij honderden, con- curreeren zelfs op groote afstanden met de spoorwegen. Het gaat toch niet goed aan, in München te wezen zonder een bezoek gebracht te hebben aan NeuSchwanstein, een van de prachtige kasteden, die koning Ludwig bouwen liet. Maar de afstand is 110 kilometer, dat is twee en half maal de afstand tusschen Haarlem en Den Ilaag en de spoorwegdienst is er niet al te best, zoodat we per auto zijn gegaan. Wel is het een drama,, die geschie denis van Ludwig van Beieren. Op zijn portretten ziet hij er uit als een som ber, donker man, met iets beangsti gends in zijn gezicht, iets als de voor bode van naderend onheil. Hij was verloofd, maar verbrak de verloving en bleef alleen en eenzelvig. Toen ver diepte hij zich in de kunst, ontwierp de prachtige sloteD, het eene voor het andere na, gaf opdrachten aan tal v-i kunstenaars, meest uit zijn eigen on gov in g en gaf de lijnen aan van een weelde, zooals nauwelijks te voren ooit was gezien. Millioenen gingen hoen in dezen droom van pronk en praal, die dikwijls ook wel een visioen van schoonheid was totdat eindelijk zijn Beieren, ongerust over deze kolossaio uitgaven, hem feitelijk van de regee ring ontzetten en wegborgen in een klein kasteel aan de S t a r n e n b e r- ger See. Wat daar precies gebeurd is. schijnt niemand met zekerheid to kunnen zeggen, hoewel romanschrïj vers en schrijfsters er met groote over tuiging op los hebben gefantaseerd, maar het lijk van den koning is in het meer gevonden en op die plek bouvvde men een kapel, waarin liet droevig geval op verschillende manier is her dacht. Zijn volk, dat hem aanvanke lijk voor krankzinnig hield, neigt er toe, hem nu voor een genie aan te zien en zijn bouwwerken, Neu Schwan- stein, Chiemsee, worden door den Staat zorgvuldig onderhouden en, voor zoover dat noodig was, langza merhand afgewerkt. Het is een prachtige tocht door Münchens omstreken naar Neu Schwanstein, door bosschen, over heuvels, door dalen en met mooie vergezichten, maar snel gaat het niet altijd, omdat de weg herhaaldelijk splitst en telkens de handwijzers ge raadpleegd moeten worden. Al mid dag is het, wanneer we het kasteel op den berg zien rijzen en de auto aan zijn voet stilhoudt. In de middaghitte is de beklimming van dc lange hellin gen niet gemakkelijk, maar het uit zicht naar beneden is daarvoor een aangename vergoeding en niemand die boven komt en het slot bezoekt, kan van den langen tocht van Mün chen meer spijt hebben. Wat een schittering, wat een pracht De eene zaal is nog mooier dan de andere en wanneer ze alle haarfijn beschreven werden, zou de lezer er toch nog geen denkbeeld van krijgen. Het is, zegt do schrijver van het geïllustreerde Gidsje, vooral de Duiische gedachte, die hier be lichaamd werd. En dat is juist. Duit- scbe spreuken, Duitsche sagen vinden we op de paneelen, aan dc wanden, tot op de zolderingen en geheel het prachtige kasteel is als 't ware een verheeiiijkng van den grooten Ri chard Wagner. Tannhuuser, Lohen grin, Siegfried, Elsa, .Brunshilde, Trislan und Isolde, al deze figuren uit het werk van den toonkunstenaar en hunne geschiedenis vinden we hier in schilderij of beeldhouwkunst vereeuwigd. En het is alles ingericht met een weelde, die stil maakt, niet belachelijk wordt, omdat (en dit is, meen ik, de groote merkwaardigheid van dit schitterend verblijf) uit alles blijkt van een eerlijk streven naar ware kunst. Daarom zien we hier en daar overlading met goud of een min der geslaagd schilderij voorbij. Was Ludwig van Beieren krank zinnig Dan raakte de waanzin, ais vaker, liet genie. Dat vooral Duitscliers in geestdrift raken in dezen echt Duitschen tempel der kunst is verklaarbaar. Maar ook voor anderen is het feen waar monu ment van schoonheid, En wie uit de 8chillerprncht der zalenweelde op het balcon komt en de prachtige natuur van bosch en berg en meer orn zich heen ziet, kan begrijpen dat de ko ning juist hier dit tooverslot gesticht hoeft. De middag is al ver, wanneer wij den terugtocht naar München aan vaarden. Frisch strijkt in de voort- snorrende auto de heerlijke lucht en het is haast een teleurstelling, wan neer in de avondlichten de snehvagen weer over liet gladde asphalt van de drukke stad glijdt. Maar ook deze lieeft haar aantrek kelijkheden. Den-vorigen dag had het strijkje in het restaurant bij het A b n d -e s s e n ons volkslied ge speeld we hadden het meegezongen en een van 't reisgezelschap had twee Nederlandse!)© vlaggen gehaald, die hij, de attente, stilletjes in den koffer had gepakt. Nu. den tweeden avond, heeft de eigenaar van het restaurant een tafel gereserveerd en die zelf met vlagge tjes versierd. Dal doet je toch goed, dat zien van die nationale kleuren, uren ver van van huis 1 J. C. P. Stadsnieuws KENNEMER ELECTR1C1TEITS- MAATSCHAPPIJ. In de Staatscourant zijn opgeno-' men de voorwaarden, waaronder aan de Kennemer Electriciteils-Maat- schappij te Bloemendaal, concessie wordt verleend voor den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transporteeren, verdoelen en leveren van electriciteit, geldende voor een gebied, omvattende (met uitzondering van de gemeenten Buiksloot en Nïeu- wendam en van het gedeelte dor ge meente Amsterdam dat gelegen is be noorden het IJ) het vasteland van Noord-Holland benoorden het IJ en het Noordzsekanaal, en verder het gedeelte dei' gemeente Velsen gelegen bezuiden genoemd kanaal, en de ge meenten Bloemendaal en Zandvcort. De concessionaris moet een waar borgsom van f 25000 storten. Artikel 7 der concessie bepaalt: Binnen een jaar na de dagteekeuing van dit besluit zendt de concessiona ris aan Onzen Minister van Water staat een algemeen plan in drievoud, voor de stroomvoorziening van het ge heel© gebied waarover zich de con cessie uitstrekt. Bij dat plan moeten nauwkeurig zijn aangegeven de aard en de wijze van stroomopwekking, mede met het oog' op de mogelijkheid van aanslui ting aan andere gelijksoortige inrich tingen ook buiten het concessiegebied, en voorts de wijze van transformee- ring, geleiding en verdeeling. Boven dien moet worden medegedeeld met den aanleg van welk deel der wer ken de concessionaris zich voorneemt in de eerste 5 jaar te beginnen en binnen welken tijd die werken geheel of ten doele zullen kunnen voltooid zijn. Verdere uitbreidingen der wer ken zullen door dien Minister kunnen worden gelast, indien naar zijn oor deel kan worden verwacht, dat een bedrag van 10 voor rente, afschrij ving en onderhoud der daarvoor noo- dige werken, vermeerderd met 2 cent per afgeleverde kilowatt-uur op de eene of andere wijze aan den conces sionaris verzekerd wordt. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, op Donderdag 11 September 1913, des nam. van 2—3 uur, door den Heer Louis Rober t. Programma: 1. Praeludium et Fu ga e kl. t, J. S. Bach; 2. Sonate op. 23, A. G. Rittcr; 3. Rédemption, Enr. Bos-si; 4. Suite öothique, L. Boèll- mann; Introduction-Choral, Menuet Gothique, Prière. Toccate. KOSTELOOS BIER GEDRONKEN. Van een boot liggend In het Spoar- no is tusschen Zaterdagavond en Maandag door ongenoode gasten uit vaten 80 Liter afgekeurd bier opge dronken. VEREENIGING „IIAERLEM". De verecniging ,,Haerlem" hield Maandag haar jaarlijkse!) uitstapje, ditmaal naar Broek in Waterland, Monnikendam, Volendam en Edani. Een 22-tal dames en heeren, w. o. de bestuursleden de heereh .Tohs. de Breuk, C. J. Gonnet en J. L. Tadema, nameu eraan deeL Het gezelschap tror het goed met 't weer, en de excursie, die veel belangwekkends opleverde, had een prettig verloop. In den vroegen morgen, per trein van 7 uur 10, gingen de leden van Haerlcrn al naar de hoofdrad, en zev ten vandaar de reis per stoomtram voort naar Broek in Waterland. Het onvolprezen dorp van reinheid en netheid, „het voorvaderlijk para dijs der poetsiustigen en boendriftl- gen" (zooals het reisprogramma het aanduidde) werd met belangstelling bezichtigd, gedachtig aan hetgeen iemand m 1S38 dichtte: Ten Noorden der Stad Amsterdam, Niet verre van Buiksloot Daar heeft, in 't Waterlandsch gebied. Waar men dien spitsen toren ziet, Ons Land nog een kleinood. Men ga van Zuid- en Oostergrens, Tot Noord en Westerstrand, Een ieder kent voorwaar zijn naam; Door heel Europa klinkt de Faam Van Broek in Waterland. De kerk, met haar kostbaren antie ken preekstoel, doophek en doopban- ken en met haar fraaie glasschilde ringen, werd bezichtigd, en oin elf uur vertrok het gezelschap naar Mon nikendam, waar het noenmaal werd gebruikt, uuK daar werd de kerk bezocht, die inweumg-vooral-zeer ebzienswaardig üleeK. Behalve de kunst die zich uit spreekt in de uitvoering van doop hek, koorneK, doopbainieiL en preek stoel is er een merkwaardige steentu doopvont uit de 15de eeuw. i\a iiet lïe- uitenieianusnuis van Waterland, vuorneeid vou aanireskelijken nouw- stiji, gezien te nebben, trollen de be zoekers net duur precies of twaalf uur bij den (in lóal gebouwdenj speelto- ren te komen, en liet beroemde klok kenspel met z'n vier houten ruiter tjes dus in volle glorie te hooien. De Waag en het Raadhuis trokken op de verdere wanüeiiing door Monniken dam nog speGiaal de aandacht. in Edam een tegenvallertjc, door dat de heeren die daar toelichting bij het bezienswaardige zouden geven, verhinderd bleken le zijn om dat te doen. Toch werden de kunst eu histo rie-verzamelingen in het museum be zichtig. De ten deele nog gothisclie voorge vel is schilderachtig, de achtergevel doet er niet voor onder, maar liet in wendige van het huis, misschien ge bouwd voor een oud zeevaarder, die zoowat de geheele wereld had röuu- gezworven, is, wat bouw en ïndceiing aangaat, ongeëvenaard. De verschillende vertrekken zijn opgevuld met voorwerpen van aller lei aard, welke grootendeeis, maar toch niet uitsluitend alle, op Edam be trekking hebben. Zelfs onder den beganen grond, be zit dit wonderbare Museumhuis iets merkwaardigs en wel de zoogenaam de drijvende keider, geheel gemetseld als een bak, zonder verband met cle binnen- of buitenmuren. Men verze kert, dat wanneer het grondwater rijst, de kelder mede omhoog gaat. Het Raadhuis, de St. NicolaaskerK en den toren van de Lieve Vrouwe- kerk werden verder in Euam Dczicu- ligd, en na een aardige wandeling door Edam maakte men per...... trek schuit een genoeglijk uitstapje naar Volendam, het pittoreske visschers- dorp, waar bij het middagmaal in ho tel Spaander tevens de vele schilder stukken daar werden bekeken. De te rugtocht per plezier-trekscnuit ken merkte zien door een klein incident, liet oude vervoermiddel had een klei ne collisie met een nieuw, 'i'wee wiel rijders duikelden n.l. over bet trek schuit-louw, dat ze in het donker niet gezien hadden. Maar 'l geval liep gelukkig goed af, en om halfnegen werd de terugreis uit Edam aanvaard. Wèlvoldaan over het genuteue keerde het gezelschap om naif elf in Haarlem terug. EERLIJKHEID BELOOND. Een onzer lezers, verontwaardigd over de houding tan de jong© dame in ons berichtje „Eerlijkheid be- loond" oppert het denkbeeld, dat voortaan een zeker percentage van de waarde van wat gevonden wordt, aan den eerlijken vinder moet uitge keerd worden. Dei-hulve een soort van vinders- loon. liet denkbeeld is goed gemeend, maar wij zouden het toch mot willen aanbevelen, omdat er altijd men- schen zullen zijn, die elke belooning beslist afwijzen natuurlijk ontslaat dit den verliezer niet van de moreele verplichting, om den eerlijken vinder een belooning aan te bieden. Ons lijkt bet volgende standpunt, het juiste als ik wat vind wil ik daarvoor geen beiooning hebben als mij iets wat ik verloor wordt te rug gebracht bied ik een beiooning aan. FRANS H. L. ARP. Onverwacht is, in den ouderdom van 36 jaar, overleden de heer Frans II. L. Arp, directeur van de N. V. Chemigr. Kunstinrichting „Poly graph". D© heer Arp, die reeds langen tijd hier ter stede woonde, stond bekend als iemand die zich veel voor kunst interesseerde. Gewond, Het 14-jarig knechtje G. v. B. uit Heemstede werkzaam bij den heer Lasschuit in de Smedestraat wilde hoewel hem dit niet was opgedra gen met een takel een rol lood van 247 KG. verplaatsen, De rol schoot uit en de jongen werd in de maagstreek vrij ernstig gewond. Per rijtuig is hij naar huis ge bracht. GEVELWEDSTRIJD. Het bestuur van de afdeeling Haar lem en Omstreken van de Maats, tot bevordering der Bouwkunst kondigt per circulaire aan, dat de afdeeling in het najaar haar vijfden gevelwed strijd houden zal. Uitvoerig wordt tevens geschetst, 'hoe de gevelwedstrijden ontstonden, hoe hun langzamerhand wisselende inrichting was en wie bekroond wer den. Sinds 1907 heeft geen wedstrijd mem- plaats gehad, de bedoeling was, dezen weer in 1912 te houden, doch door hei aftreden van Jtr. Mr. J. W. G. Boreel van Ilogelanden i.die, zooals dankbaar erkend wordt, de geveiwed- strijden zeer steunde) is gewacht, tor- dat de nieuwe burgemeester, Jhr. Mr. W .B. Sand berg. ©enigen tijd m Haarlem zou zijn geweest. „Thans", zoo lezen wij in de cir culaire, „staan wij aan den vooravond van het eerste lustrum der gevelwed strijden. Het is ons een voldoening, dat bij dit lustrum niet alleen de gevels in Haarlem, maar ook die der omlig gende gemeenten in den wedstrijd zullen meedingc-n. De oud-burgemeester van Haarlem en da burgemeesters van Haarlem en Omstreken hebben hunne mede werking toegezegd en wanneer thans vereenigingen en particulieren zullen volgen door ons doel moreel en finan cieel te steunen, dan zal zeker de lief de voor de schoonheid van stad en omgeving aangekweekt worden bij de ingezetenen en den oud-burgemeester van Haarlem zal het een genoegen zijn, dat hij 15 jaar geleden hel initia tief tot dezen wedstrijd heeft geno men." Namens het bestuur is de circulaire onderteekend door de heeren J. den Ban, ais voorzitter en J. B. van Loghem B. L als secretaris. COMBINATIE VOORUITGANG. Door de TooneeJ- en Muziek: ging onder den naam Vooruitgang, is aan de leden bericht, dat 'het winter seizoen zal worden geopend begin October, waar dan zal worden opge voerd door de Tooneelvereemging het tooneelspel uil. het Hol!. Matrozenle- ven in 6 bedrijven „Mottige Janus". Tevens deelt het bestuur mede, dat dezen winter zal worden afgeweken van den gewoonlijk gevolgden weg, het geven van propaganda-stukken, het bestuur meent nu goed te doen, dezen winter ook eens eenige volks stukken te doen opvoeren. Vervolgens deelt het bestuur nog mede, dat evenals vorige jaren een danscursus zal worden opgericht voor d© leden en hunne kinderen, onder leiding van den heer Draijer. POPULAIRE UITVOERING. Den 31sten Mei was het 25 jaar leden dat de heer A. M. Vrugt, lid van Verdienste van de Typ. ëh Lithograr. vereeniging „Kunst na Arbeid", zijn loopbaan begon als karakter-komiek. Toen reeds is hij in een huishoudelij ke bijeenkomst gehuldigd. Zondag 28 September a.s. zal in de Soc, Veree niging door „Kunst na Arbeid" een populaire uitvoering worden gegeven, welke zal worden een eere-avond voor den heer Vrugt. Behalve eenige num mers voor het koor zullen gegeven worden „Een uurtje in de Dorps school". blijspel met zang in één. be drijf, waarin Vrugt de rol vervult van Meesier Kras en waarmede hij reeds meermalen uitbundig succes oogste. Verder nog „De gebroken Spiegel", klucht in écu bedrijf, waar in Vrugt de rol vervult van oppas ser, die als 't ware voor hem gcluupi s, terwijl Jiij tevens nog een paar ''oordrachten voor zijn rekening neemt. INTERNATIONALE BAKKERIJ- TENTOONSTELLING. -'oor den wedstrijd voor hakkers- gezellen. die heden plaa-s heef!, en waaraan verschillende inedaiiicS eu ongeveer f 1(j0 aan geldprijzen zijn verbonden, waren hedenmiddag reeds ruim 40 inzendingen ingekomen, Er werden er evenwel nog meer ver wacht. Vanmiddag komt de jury bijeen om uitspraak ie doen. Morgen deeleu wij den uitslag mede. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken SLOTERD1JK. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft an> -- - het sloopen van de bestaande en het maken van een nieuwe vaste brug over den Singel voor de Korstjc-spoortsteeg. Ingekomen 18 biljetten. Minste in schrijver de heer C. Hoen te Sloter- dijk, f 25.900. BEVERWIJK, Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft, naar de Maasb. meldt, benoemd tot kapelaan te Beverwijk, den Wcl- Eerw. heer II. J. G. Haver en deze tevens belast met liet oprichten van eene nieuwe parochie aldaar, HILLEGOM. Alhier is, naar de N. R. Ci. meldt, in den nacht van Zaterdag op Zon dageen man door de stoomtram Haar lemLeiden aangereden; hij was on middellijk dood. IJMUIDEN. Droevig;. Maandagmiddag is na afloop der wedstrijden een bejaard heer aan het station te IImuiden, juist toen hij in den gereedstaanden trein wilde slap pen door een beroerte getroffen, waar door hij achterover op het perron sloeg eu onmiddellijk dood was. Nadat hij naar liet Wittekruisge- bouw overgebracht was werd op hem c-en toegaugsl>ewijs van het stoom schip „Prinses Julianagevonden ton name van Mr. \V. 11. boron von Mote von Enghuisen te Zevenaar van wei ken naam te-: de initialen prijkten in het gouden horloge, door den over ledene gedragen. INGEZONDEN Van ingezonden stuks» Redactie zich uiet aansprakelijk. HET GROENKTEEKEN VOOR HILDÉBRAND. M. d. R. I Eon gesprek met een Raadslid over bovengenoemd onderwerp brengt mij er toe. u te vragen dit schrijven in uw blad te plaa'sen. Dé gedachte, een beroemd stadge noot op deze wijze te eeren. ontstond in den boezem van het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Ver bond in de maand Juli, tweede helft. Er werd besloten, vóórdat men tot eenige openbaarheid overging, de be slissing van den Raad ;;f te wachten, want men kon eerst dan de publieke meeuïng in Nederland in beweging brengen, als men wist, dat de ge dachte hier te Haarlem instemming gevonden hud en de plaats er voor officieel was toegestaan. Er werd dus geen verder© rucht baarheid aan het plan gegeven, dan beslist noodig was voor het bereiken van dat doel. de toestemming van Haarlem's gemeentebestuur. Een le denvergadering van de afdeeling werd natuurlijk niet gehouden. Maar onder de hand heeft de voor- loopige voorbereidingscommissie niet stilgezeten. Er ziin voorloopigo lijsten samengesteld van personen, die men gaarne in een eere-comité zag plaats nemenhet werkcomité te Haarlem, heeft zich uitgebreid, heeft plannen gemaakt voor vertakking over liet ge heele land, zooals ook de eere-coimté- leden uitgekozen zijn uit alle doelen van Nederland. Wij hebben er uan gedacht, dat er ook in Vlaanderen, Zuid-Afrika en Noord-Amerika be langstelling gewekt moet worden voor dit plan. Het in-werking-treden wacht dus op het toestemmend woord van den Raad,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1