de Spuistraat te Amsterdam op straat' gevallen. Uit neus en mond bloeden de is het naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. TWEE KOMETEN. (Prof. A. A. N(iïlaad) schrijft in hei „U. D.": Ben len September werd door Mel- calf te Winchester (Noord-Amerika) in het sterrenbeeld Lynx de tweede komeet van dit jaar ontdekt (Komeet 1913 B). Het hemellicht is op de ster renwacht alhier al eenige malen waargenomen zijn beweging is vrij langzaam Noordwestelijk in die da gen legt het omstreeks twee graden aan den hemel af. De komeet heeft de helderheid een er ster van de grootte 3.5 en is in een goede binöcle juist even zichtbaar. Een staart hebben wij niet kunnen zien evenmin is er een scherpe kern. De tweede komeet, 1913 C, werd te Hamburg den 6en September in het sterrenbeeld Visschen ontdekt. Het telegrafische bericht der ontdekking gaf de richting der beweging niet aan, maar het, gelukte den heer Van der Bilt toch de komeet te vinden. Ook dit hemellicht loopt langzaam in Noord-Westelijke richting; die bewe ging bedraagt nog geen halven graad per dag. Merkwaardig is het voor komen dezer komeet. Terwijl gewoon lijk de koma zich naar het centrum toe zeer geleidelijk tot een meer ot minder duidelijke kern verdicht, Is hier een. zeer scherpe kern, die haast wel een ster lijkt, omgeven door een ijle koma. dat wij eerst den indruk kregen, dat een uiterst zwak, kern loos komectje toevallig juist over een ster heenging. DE AANVARING BTJ SPIJKENIS3E. liet j-1. Woensdagavond door de aanvaring van de „Oude Maas" met de „Merwede", nabij Spijkenisse voor gevallen ongeluk heeft een vierde cr fer geêischt. De 41-jarige G. Kok, on- derbaas op een zalinvsscherij te Dub beldam, die door een slag van het stuurrad ernstig verwond was, is li> het ziekenhuis te Dordrecht overle den. De verdronken stoker, H. de Boon, laat een vrouw met 9 kinderen achter. W. Versteeg, baas op „Klem Profijt", die een oogenblilc beklemd heef tg ezeten tusschen de kantelende „Merwede" en het berghout van de „Oude Maas", heeft een sleutelbeen, een schouderblad en Uvee ribben ge broken zijn toestand is redelijk. (N. R. Ct.( DOOR EEN ADDER GEBETEN. De 17-jarige Tijhof i3 Zondag in Aumsveen oij Euaiaieuê u-uui eeu ad der gebeten. Hij was spoedig bont en blauw. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Per brancard, is hij naar het Zie kenhuis overgebracht, zoo meidt do Tel. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Een 73-jarige man, S. genaamd, viel Zaterdagmiddag in de Beuker- straat te Zuiien, van een ladder. De ongelukkige werd in het ziekenhuis opgenomen, waar hij is overleden. KORT AANGEBONDEN. Zaterdag is in hei huis van bewa ring ie Leeuwarden in hechtenis ge steld de ongeveer veertigjarige jager F. de J.. die Vrijdag het 15-jarige boe renknechtje H. v. d. V., te Deinum, in liet voorhoofd heelt geschoten. De jager vroeg den iongen, die op 't land werkzaam was, of er in de na bijheid ook eenden waren, waarop de jongen herinnerde aan 't feit, dat de vrager eenige jaren geleden te Rrtsu- mazijl een paar eenden van zijn va der stroopte. Direct daarop viel het schok 't v.elk den jongen vrij ernstig verwondde. De dader heeft aan de marechaussee bekend, met opzet geschoten te heb ben, zoo meldt het L. NwsbL BEZOEK VAN ZUID-AFRIK A AN- Sf.HE BOEREN AAN NEDERLAND. Naai- do N. R. Ct. verneemt, zijn de 50 Boeren uit Zuid Afrika, die in den zomer van 1914- Engeland zullen be zoeken op kosten van een daartoe in Engeland samengesteld comité, waar van Lord Lovat aan 't h-oofd staat da Union Castle Line heeft hun vrije passage heen en terug aangeboden Zaterdag door de Koninklijke Neder- Inndsche La ndbou w vereeni ging le 's-Gravenhage uitgenoodigd, om ook Nederland te bezoeken en daarbij de gasten te zijn dier vereeniglng. Deze uitnoodiiging is telegrafisch aangeno men. Canada trachtte de Boeren tot een bezoek uit te Jokken, doch het is aan een ijverig landgenoot te Londen ge lukt, de uitnoodiging van Nederland voor te doen gaan. De heer W. H. Poultney, uit Johan nesburg, die dezen tocht der 50 Boe ren naar Europa voorbereidt en daar voor uit Zuid-Afrika is overgekomen, is Maandag met mr. Roosogaarde Bisschop le Amsterdam aangekomen, ter bespreking van. den tocht naar ons land. INTERPARLEMENTAIRE CONFE RENTIE. De leden der 18e Interparlementaire Conferentie en hun dames waren Vrij dagavond in de met pulmengroen en de wapenschilden en vlaggentrophee- en der verschillende landen feestelijk versierde Kurzaal te Scheven in gen, de do gasten van de Nederla-ndsche groep der Interparlementaire Unie, dié hun du ar een groot feestbanket aanbood aan een hoofdtafel en drié-en-dertig hijtafels. Muziek op de gaanderij luisterde dezen feestmaaltijd op. De tafcis waren niet de vlaggetjes der ver schillende natiën versierd. Aan de hoofdtafel waren o. a. vele Nederland- sche regeringspersonen gezeten. Voel dronken werden ingesteld, o. a. door lord Weardale, dio de gezondheid in stelde van H. M. de Koningin, waarop liet, Wilhelmus werd aangeheven. Mr. Tydemon dronk vervolgens op de ge zondheid der souvereinen en staats hoofden der natiën in de Interparle mentaire Unie vertegenwoordigd. Fan- fares bezegelden dezen heildronk. Vorder werd er nog gesproken door minister Cort van dor Linden. EEN UNICUM OP ONDERWIJS GEBIED. Men schrijft uil Gemonde aan do 'a-Hert CL": Het kerkdorp Gemonde heeft een gemeenschappelijks school, die be hoort aan ue gemeenten Boxtel, Schijndel, St. Michiels-Gestel en St. O edemode, te zamen 46 raadsleden lellende. Op het oogenblik. is er aan de school to Gemonde een onderwij zersbenoeming aanhangig en de da- gel ij ksohe besturen van de vier ge meenten hebben met den schoolopzie ner uit het arrondissement Oirschot gezamenlijk een voordracht opge- maakt van 4 personen. Nu komen alle 46 raadsleden, ver tegenwoordigende een tolale bevol king van pl.in. 23060 zielen, in bewe ging, om de beste keuze te doen. Het resultaat is wel een3 verrassend. Zoo ook nu. Boxtel benoemde den heer Fooi uit Baardwijk, St. Michiels-Gestel, den heer Van Haren uit Grave en St. Oedonrode den heer De Bont uit Zijtaart (Vechel). Schijndel zal mogelijk wel een der drie genoemden stemmen, doch daar mede heeft nog geen der solliciteeren- den een volstrekte meerderheid. liet lot zal dan moeten beslissen en zoo bestaat de mogelijkheid, dat iemand de betrekking krijgt, die van de 4G stemmen er 6 heeft, de meerderheid in één gemeente. Zoo iets bestaat in het heele land niet. EEN OPTOC.HT-VERKOOPING. De staatsiekarossen, voertuigen en praalwagens, die Vrijdag in den op tocht te 's-Gravenhage de bewonde ring van het publiek wekten, stonden Zaterdag weer op Iloutrust, om ge veild te worden. De „Nieuwe Ct." ver telt over deze verkoopiug het volgen de Dg karossen, waarvan sommige ons als oude tekenden uit lustrumoptoch- ten toeschenen, waren nog in behoor lijken staat; inaar de praalwagens wat geschonden hier en daarde zee om het galjoot zat met gaten, gouden engelen waren vleugels en neus kwïji, vergulde muzen waren geheel en ai verdwenen, gnthielc versierselen toon den hoe hroos ze waren, ondanks den uiterlijken scliijn en van het poortjo, op den Pulcnriwagen, was een der karyatiden onder zijn taak bezwe ken... Sic transit... óók die van een optocht. Bijster groot was de belangstelling voor deze veiling niet en zeker waren er onder de omstanders maar weini gen, belust op een souvenir aan den bistorischen optocht. Het is waar, zoo'n staatsiekoets of 'n praalwagen is wat- lastig mee te nemen als herin nering. Wat zich hiervoor nog eenigs- zins leende, was het prieeltje, waarin Betje Wolf en Aagje Deken gezeten hebben en dat voor 8.75 door een der hoofdbesturders van de optochtcom missie gekocht werd. Een ander num mer uit de veiling, dat licht tot sou venir had kunnen dienen, waren twee uilen van gips, die nu weggingen naar een kooper, voor... 5 cent hei paar. De opkoopers vormden een belang rijk deel van het veilingpubliek en verder waren er eenige jongelui, die voor studenten aangezien .werden en dan misschien voor hun aanstaande maskerade eens kwamen kijkendan leden van feestcommissies, 't insigne op hun jaslapel, uit plaatsen, waar het onafhankelijkheidsfeest nog ge vierd moet worden,- m. n. uit Breda; de heer Wilson, tooneeldirecteur en costumier uit Hoorn, waar men ook nog een optoent krijgt: Aanvankelijk was er niet veel ani mo, de meeste praalwagens werden zonder het wagenonderstel verkocht en het ineerendeel der kooplustigen zag er niet meer dan brandhout in. Van de staaisierijtuigen hadden de wielen de meeste waarde. Zoo ging het bovenstel van het gouden wa gentje, waarin „de Historie" gezeten heeft, voor 3 weg en het onderstel voor 18. Het wagentje van Melis Stoke, zonder de wielen, werd voor o 50 door een Haagsch opkooper ge kocht. Het zou best te gebruiken zijn op een tentoonstelling, zeide de man, voor champagnetentje of sigaren- kiosk I De no venstellen van de praat wagens bracaten gemiddeld niet meer dan 10 opalleen die met den grooten rooden troonhemel, waarop Philips de Goede zat, haalde ƒ20 cn die van den Muiderkring, met het or gel, waar net instrument echter was uitgehaald, werd voor ƒ210 gekocut, voor een optocht2 staatsierijtuigeu gingen voor 5.50 weg, omdat de wie len goed bruikbaar zijn, verklaarde de onverschillige kooper; de derde koets, wit met verguld beeldhouw werk, ging voor 195de Chineesche draagstoel voor 20 en de beide ros baren zonder de wielen, voor 17.25 en 7.50. De galjoot, zonder onderstel, werd voor '27 gekocht; de lantaarns werden gezegd van koper te zijn, wat even stagnatie gaf in de veiling; maar 't bleek waardeloos metaal, van buiLen met een geelkoper tintje en van binnen, door de rose ruitjes, uel rood koperI Het bovenstel van den schilderkunstwagen „met de boort van Kleef" zei de afslager, bracht ƒ20 op; het bovenstel van liet wagentje van den paukenisl voor ƒ2.25 en dat waar Frederik Hendrik en Atnalia van Solms inzaten, voor 4.25. De opbrengst in totaal, netto, zon der veilingsgelden etc., was ruim ƒ700. BRANDEN. Gisterenmiddag is door onbelcenae oorzaak de boerenplaats, bewoond door den heer P. Klip, nabij de Dog gersvaart in het Koegras, gem. Hel der, door brand totaal vernield. Ook eenige klampen hooi en een werk manswoning gingen verloren. Assu rantie dekt de schade. Koloniën VERDUISTERING VAN ƒ23.000. Er heeft to Mcdan een verduistering plaats gehad van meer dan ƒ23.000, die in het Maleisciie wereldje heel wat opschudding heeft gewekt. De kassier van den sultan van Deli, toengkoo Sarif, een 22-jarige Delisehe toengkoe, had in die functie onder meer de opdracht, om iedere maand een som van 1000 ta storten hij een der bankinstellingen te Medan. Kort geleden ontving de Sultan van die bank een schrijven, dat reeds in 13 maanden geen storting had plaats ge-had. De boeken van den kassier werden te voorschijn, gehaald en daar stond iedere maand een post van 1000 ge hoekt als storting op bedoelde bank. De zaak werd onderzocht en da knoeierij bleek glashelder. De kassier, die het volste vertrouwen van den Sultan genoot en in jaren niet was gecontroleerd, had zijn boeken in volslagen wanorde. Mondeling lichtte hij toe, dat hij iedere maand hier en daar posten had betaald, maar con troleerbaar was daarvan niets. Toen deze foiten aan het licht kwa men, bleek ook, uat van clen datoe van Petissah, die den kassier 7ÜÜU (de verkoopsom van een stuk land) te bewaren had gegeven, waren ver duisterd, terwijl ook ƒ3000, in bewa ring ontvangen van zijn grootvuoer, fcfiluji Uesman van Gloegoer, verdwe nen waren. Op die ieiten is de toengkoe, die gehuwd is en vader van é.én kind, in de sultansgevangenis gezet, waar hij thans wacht totdat ue karapatan recht over hem zal spieken. Een opvallend duur leven leidde de schuldige toengkoe niet, maar het schijnt dat hij in stilt© veel geld uit gaf voor spel. („Deli Ct."). Pers-Overzicht RECHTS EN DE REGEERING. De Nederlander (cbr.-iiisL) wil bij voorbaat, en zeer nadrukke lijk, aan de regeringspartijen alle illusie van mogelijke samenwerking met Rechts, zelfs op een bepaald punt ontnemen Een marine-man, die in het „Han delsblad" aan het woord is, herinnert er aan, dat dc nu opgetreden minis ter van Marine het dveadnought- vraagstuk aan de orde zal stellen, en dat zijne denkbeelden o. a. ten aan zien van de koloniale defensie-poli tiek niet sterk afwijken van die van minister Colijn. Ons verheugt dat natuurlijk. De schrijver stelt daarop do con clusie, dat do rechterzijde „op dit speciale punt" haar steun zal willen verleenen aan du' overigens linkscho ministerie. Ook wij twijfelen er niet aan, of op dit speciale punt zal het aan dien steun niet ontbreken, wanneer het althans door haar in 's lands belana wordt geacht, dit speciale punt door een kabinet der linkerzijde, uit zoo buitengovvone politieke conjunctuur geboren, te laten afdoen. Indien het echter mocht blijken, dat de steun, op dit speciale punt te verleenen, do verzekeringspremie moest worden voor een kabinet, dat op tal van andere speciale punten zuiver anti-rechts ging optreden, dan kon worden overwogen, of het niet beter is het daarheen te leiden, dat dit speciale punt oncler rechtsche leiding wordt afgehandeld. En clan natuurlijk wij twijfelen er niet aan met medewerking van links. OUDERDOMSPENSIOEN. ,.De Beukelaar", ibet algemeen Christelijk-Sociaal weekblad, schrijft over de pensionneering van 70-jari- gen in een artikel, getiteld „Oiider- doms-loterij" en waarin gezegd wordt, dat „de loterij van de wet-Talm a spoedig in vollen gang is." Het blad wijst er opJ dat tal van zeventigja rigen gepen sionneard zullen worden, die het niet zoozeer behoeven en tal van anderen daarentegen, die het -broodnoodig hebben, niet gepension- neerd zullen worden. Ibet blad schrijft dan o.a.: Hoe meer men in den volkskring de regeling, de beperkte uitkeering, van art. 369 in de praktijk zal ga in zien, hoe luider de eisöh van uitbrei ding dier uitkeering tot alle zeventig- jarigen, die dit behoeven, zal worden vernomen. En daarom zal ook de Eerste Kamer het niet zoo spoedig onderstaan orn een voorstel tot uit breiding van art. 369 te verwerpen. Doch mocht eenmaal uitbreiding vau de uitkeering tot alle zevéntigja- rigen zijn aanvaard, dan is breken met het stelsel-Talma, wijziging der wet-Talma, als van zelf eisch. Waar bij Minister Treub dan feitelijk ster ker staat dan een Minister, die staatspensioen beslist voorstaat. Een Ministerie, dat staatspensioen wil, moet immers de wet-Talma intrek ken. Rechtszaken POGING TOT VERGIFTIGING. Het O. M. bij de Dordtsche recht bank ©isehte naar do Dordr. Courant mededeelt, 4 jaar gevangenisstraf te gen de 35-jarige Elisabeth B., be schuldigd van poging tot vergiftiging van haai- man, door middel van lood wit. Letteren en Kunst HET NED. TOONEEL. Bij de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel zijn twee blijspelen in studie, die waarschijnlijk reeds in de volgende week zullen worden gegeven. Onder -regie van den heer Jan C. de Vos gaat „Principes (Das Prinzip)" yan Herman Bahr, in de vertaling van mevrouw Couperus, terwijl de heer H. Scfhwnb De Roofridder, van den Hongaarsehen schrijver Lajos Biro, in de vertaling van mr. M. G. L, van Loghem, voorbereidt. BERNARD SIIAW's NIEUWSTE STUK. De Londénsche Hbld.berich tgever schrijft: Een ieder kent de fabel van Andro- cles, den Romeinschen slaaf, die den doorn trok uit den poot van den ver wonden leeuw en zich daarmede den Koning der wildernis tot vriend maakte. Wij allen hebben het verhaal gelezen en afgebeeld gezien in onzo kinderboeken en het werd ons dan voorgehouden als een les dat wij liefde moesten toónen voor de dieren. Op die fabel heeft Shaw zijn nieuw ste stuk gebaseerd. Van Androcles heeft hij een Christen gemaakt, die leefde in den tijd der Romeinsche Im perators, die de eerste Christenen maakten tot martelaren, door hen in het Coliseum te werpen voor de leeuwen. Wij zien in den aanvang van het stuk den leeuw, komende uit 't woud, brullend van pijn door den doorn die hem steekt in een der vooi-puoten en Androcles, den kleermaker, den nede- rigen slaaf van zijn vrouw, met haar komende in dat woud. Wij zien hun komischen schrik als de verwonde leeuw te voorschijn komt en hoe An drocles den toestand van het verwon de dier ziende, den leeuw van den doorn bevrijdt; hoe de leeuw hem dan likt en deze ten slotte, met Androcles dansende, dn hst woud verdwijnt. Daarna zien wij den achtergrond van het Coliseum; Christenen worden er door Romeinsche soldaten binnen gebracht om straks in tegenwoordig heid van den Cesar den leeuwen ten prooi te worden geworpen. Onder hen bevinden zich Lavinia, de Christin en Feramus, de reus onder deze groep van martelaren, en Androcles. Dan worden de martelaren naar de arena geleid en Ferrovius, hoewel hij de leer verkondigde dat hij niet 's naasten bloed moet vergieten en do linkerwang moet toekeeren, als op de rechter geslagen is, verloochent zich, en doc-dt negen der Gladiatoren, waarover Cesar zoodanig verrukt is, dat hij den Christen-reus een plaats biedt in zijn lijfgarde en alle andere Christenen het leven schenkt. Maar toch, de nieuwe leeuw moot bloed hebben; de Keizer erkent zulks; dan moet maar die slaaf Androcles voor hem geworpen. Dan zien wij de arena, Androcles i"9 daar alleen; bij luxiolt neder en bidt in wat hij denkt zijn laatste u.re te zijn. De nieuwe leeuw wordt losgela ten; hij komt- binnen, brullend, op prooi belust. Doch dan ziet hij, wien men hem toewierp Androcles; den man, die hem van pijn verloste en dan komt de leeuw op deu slaaf toe; streelt hem rnet den kop, aait hein met den poot, likt hem het gelaat. Leeuw en slaaf herkennen elkander cn dansen ten slotte een vreugde-dans, tot verbazing van den Keizer. Wat heeft Shaw met dit stuk eigen lijk gewiLd? Heeft hij liefde tot de die ren willen prediken? Of heeft hij lou ter een parodie willen geven? Duide lijk is lliet niet, maar origineel is het zeker. Kerk en ScfiooS NED. HERV. KERK. Beroepen te Metslaw.ier (toez.) J. L. Adriani, cand. te Westerblokker. Beroepen. Te Harkstede en SchaT- mer, W. Diephiuis, cand. te Gronin gen; te Bovensmildie, A. .1. Barger, cand. en hulppred. te Delftshaven. Aangenomen. iNlaar Rotterdam door P. van Toorn,, te Leerbroek; naar Wijhjeterp door Joh. Jebbink, te Ro- vensmilde. Bedankt, Voor M i j nshee renland door H. Bakker, te Kocdum. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Witsum (graaf schap Bentheim) cloor H. Enserink te Nieuwveen. Tot assistente van den hoogleeraar di'. P. Ruitinga aan het pathologisch laboratorium in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, is voor het studiejaar 1913/1914 benoemd mej. G. Sorgdra ger. Gemengd Nieuws HARRY THAW. Het zal toch vermoedelijk mot Har ry Thaw's uitlevering niet zoo een voudig gaan, als de eerste mededee- lingen deden vermoeden. Er is wel is waar door het immigratiedepartement besloten, dat Thaw uit Canada dien de te worden gedeporteerd, maar de raadslieden van Thaw hebben onmid dellijk hoog er beroep tegen dit be sluit aangeteekend en met succes, want er is bevel gegeven om Thaw te doen verschijnen voor de recht bank to Montreal op 15 September. De uitlevering van Thaw is dus opge schort. De advocaten van den vluch teling hebben nu hoop door het tel kens weer opwerpen van nieuwe rechtsgronden het uitstel van de de portatie van Thaw tot in het onein dige te rekken. DE STAKING DER ELEKTRICIENS TE LONDEN GEëINDIGD. De vijfhonderd electricians, in dienst van den Board of Works, die onlangs het werk neerlegden uit sympathie met de staking der schil ders, hebben het werk hervat onder de vroegere voorwaarden. EEN VOORDEELTJE! Een Jee raar, die bij de verkoop in g van oud papier door het stadsbestuur van het plaatsje Muso op Corsica een partij opkocht tegen een centime per pond, had het fortuintje bij het uitzoeken brieven van Racine, Cor- neille, De Musset, Balzac en andere beroemde personen te vinden, die hij nu, behoorlijk gecatalogiseerd, te Parijs verkoopen gaat. MIJNWERKERSSTAKING GEëINDIGD. Uit Grantac wordt geseind: In een bijeenkomst namen de sta kers de overeenkomst met de mijn- maatschappij aan, waarbij hun. 20 centimes verhooging van salaris, ver mindering van den prijs voor verwar ming en eenige andere voordeelen werden toegekend. Geen enkele arbeider zal worden ontslagen; liet geheele personeel zal door de directie weder in dienst wor den genomen. De staking der mijn werkers is dus geëindigd. De arbeid zal waarschijnlijk Woensdag worden hervat. TREINAANSLAG. Mem meldt ons uit Duisburg: De aanslagen op treinen in het Westphaalsch industriegebied, nemen in aantal toe. Zondag werd bij Duis burg weer op een sneltrein geschoten. De kogel verbrijzelde het venster van een waggon en schramde eenige in zittenden, zonder verder onheil aan te richten. De daders konden niet gegrepen worden. BANKDIRECTEUR- LEGIOENSOLDAAT. Do „Tel." meldt Eenigen tijd geleden verdween uit Zeulcnroda de bankdirecteur Stock. Weken lang stelde men alles m het werk om hem op te sporen,, doch te vergeefs. Thans heeft zijn vrouw uit Saida in Algiers, een brief van hem ontvangen, waarin hij haar «schreef in het vreemdelingen-legioen dienst genomen te hebben. Hij had er echter ■spijt genoeg van en wilde zoo spoe dig mogelijk weder weg. Naar zijn be weren was hij niet vrijwillig legioen soldaat geworden, maar was hij «laar- toe door een werver overgehaald op een oogenblik, dat hij niet toereken baar was. CHOLERA. De gezondheidsraad te Petersburg hééft verklaard, dat er vermoeden be staat, dat in <le stad Clierson cholera voorkomt. Verder worden, ten einde overbrenging dor cholera uit Roeme nië over de landgrens in Ressarabië te voorkomen, het gouvernement Cherson met de aangrenzende dis tricten, Balta in bet gouvernement Podolië, en Dnjeprowsko in het gou vernement Tauriê beschouwd als met met cholera te worden bedreigd. DE ONTPLOFFING IN DE VUUR WERKFABRIEK TE AUBER- VILLIERS. Over het ongeluk op de vuurwerk fabriek le Aubervilliers, waarbij, zoo- als reeds in eon telegram gemeld werd, vijf arbeiders liet leven ver loren, bevat de „Tel." de volgende bijzondorheden De fabriek van de firma Charnier beslaat een vrij groote oppervlakte. In een door hooge muren omgeven tuin, die in verscheidene door lom merrijk© laantjes gescheiden afdeelin- gen is verdeeld, heeft, met toepassing van de strengste voorzorgsmaatrege len, de verwerking van liet kruit en het schietkatoen voor de vuurwerk stukken plaats. De menging heeft plaats in ©en speciaal laboratorium, eveneens geïsoteerd. Het geheel ligt te midden van uitgestrekte moestui nen. Hel toezicht op dc werkzaamheden was toevertrouwd aan oen jongen meesterknecht, William Sergeant, die reeds drie jaren in dienst van de fir ma Charnier was. Zaterdagmiddag was de heer Char nier naar Parijs vertrokken, voor za ken. Een uur later geschiedde er iels iu de fabriek, welks doel wel nooit zal worden opgehelderd. Sergeant riep vier werklieden bij" zich. Met hun vij ven verschaften zij zich in het labo ratorium ©en vuurwerkstuk, gevuld met een glanzend poeder, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, een half gevulden emmer water, twee ze ven, een schop cn een houweel. Voor zien van deze voorwerpen begaven zij zich, zooals door een ooggetuig© is gezien, naar een onbebouwd stuk land in ae nabijheid van de fabriek. i\a ©enige oogenblikken te hebben be raadslaagd, begonnen zij een gat in den grond te graven. Een hunner hield het vuurwerkstuk in de nu .ra, en aan het aunne blauwe rook- p I u imp je, dat in ue lucht steeg, kon de waarnemer van liet voorval, de zoon van ©en seinwachter in de buurt, zien, dat het stuk was aangestoken. De vier andere mannen werkten met zichtbare haast aan het vergrooten van het gat. Daarop wierpen zij het vuurwerkstuk er in, en bedekten het snel met aarde. Maar op dat oogenblik werd de lucht verscheurd door «en ontzettende uitbarsting, die tot op verscheidene kilometers afstand werd gehoord. De huizen trilden op hun grondvesten en de ruiten vlogen bij dozijnen aan scherven, Zoo hevig was de luchtdruk dat men eerst meende, met oen ont ploffing van de gasfabriek in de vlak te van Sair.t-Denis te doen te hebben. Op een afstand van tweehonderd me ter werd een spoorwegarbeider, die met zijn kameraden op den spoordijk aan het werk was, door een rondvlie gend voorwerp ernstig aan den buik- gewond. Van de vijf vuurwerkmakers was niets meer te zien. Op de plek waar zij gestaan hadden, gaapte een geweldig gat in den grond. Op verren afstand van dezen kuil echter kon men op de vlakte vijf grijze, vorm- loOize vlekken waarnemen de ver scheurde lichamen der gedoode arbei ders. Een hunner, zekere Weidel, was door de onlpiolfing op een afstand van 100 meter neergekwakt, tusschen ae bo omen der fabriek door. Ook de andere vier arbeiders waren tot op geruimen afstand weggeslin gerd en zóó afgrijselijk verminkt, dat «ij in niets meer op nieiischelijk© we zens geleken. Overal vond men de in kleine stukken gescheurde ledematen terug, f ragman ten vau een wervel kolom, vingers, teenen, ribben. Dadelijk werd de politie gewaar schuwd en begon liet onderzoek. De zeven vond men terug, en ook een van de twee troggen, die de arbeiders nij zich hadden gehad, en waarvan er in één nog een weinig glanzend poeder werd gevonden, hetwelk door den chef van liet stedelijk laborato rium van Parijs onmiddellijk als alu minium werd herkend. Men acht hel nu het meest voor de hand liggend, dat het ontplofte meng sel uit magnesium of vuurvverkkruit en aluminium bestond. De laatste zelfstandigheid wordt ontleed onder de inwerking van water, en als de reactie plaats heeft op een zeer groote hoeveelheid, dan veroorzaakt zij een zoodanige en plotselinge teinpera- tuursverhooging, dat een ontploffing niet kan uitblijven. En nu zou het schijnen, al zal hét war© hoe en waarom wel steeds een geheim blij. ven, dat de arbeiders het aluminium- kruit in het water, dat zij hadden meegenomen, wilden „blusschen". De heer Charnier, deswege onder vraagd zijnde, verklaarde zich vol. Strekt niet te kunnen begrijpen, wat cie arbe-i-rs eigenlijk voornemens waren geweest. Van de :«n..enstel!ing van het kruit wist hij niets. Sergeant, de meesterknecht, zorgde altijd persoonlijk voor de fabricatie, en nam ook op e gen initiatief wol eens proeven. De tooneelen, die zich bij de bloedi ge overblijfselen der gedoode arbei ders onder do familieloden afspeel den, moeten Iedere beschrijving tar ten. TWEE ONTDEKKINGSREIZIGERS DOOR ESKIMO'S VERMOORD. To Ottawa is volgens de Tel. 'h'et bericht ontvangen, dat de Ameri kaans-eb© ontdekkingsreizigers Rad- ford en Street ©enig© maanden ge leden te Schilltz Lake door Eskimo's vermoord zijn. Zij waren in 5911 uit Ottawa naar de lludsonbaai vertrok ken, ten eind© van daar uit een tocht over land naar Bathurst te onderne men. Bij Schult.z Lake aangekomen, kreeg Rad ford met een der hen ver gezellende Eskimo's twist. Laatstge noemde greep zijn speer tón bracht Radford daarmede een doodelijke wond toe. Street snelde, met een ge weer gewapend, zijn makker te hulp, doch ook hij werd door 'n speer ge veld. Geruimen tijd wisten de Eski mo's den moord geheim te houden, doch ten slotte is het gebéurde de bereden politie te Fort Churchill Ier oore gekomen en door dozen zal thians een ondisrzoek Worden 'inge steld. DE „Z. I". Uit Liegitz wordt geseind: De „Z. I" kwam bij de landing zoo bard op den grond, dat een aantal scnoren braken en de zijwand scheur de. Eén man werd zoo ernstig ge kneusd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. liet luchtschip zou vermoedelijk lie den weder in orde zijn. Graaf Zeppelin bleef ongedeerd oi begaf zich .naar het hoofdkwartier. DE SCHEEVE TOREN TE PISA. In den nazomer is te Pisa dé staats commissie bijeen geweest, die in op dracht had te onderzoeken welke maatregelen genomen kunnen worden om den beroemden scheeven toren te bevestigen. De commissie is inder daad van oordeel, dat gevaar beslaat en heelt zich voor een versterking der fundamenten uilgesproken, in dier voege, dat het grondwater op een af stand gehouden wordt. Men hoopt ml maar, dat de regéè- ring spoedig de middelen beschikbaar stellen zal om liet gevaar te bezweren, eer het zoover komt als met de Cam panile te Venetië. HET BLOEDBAD. Aangaande het bloedbad te Deger loch en Muthuizen meldt de N. R. Ct. ter aanvulling van vorige en' bij-- gaande telegrammen, nog enkele bij zonderheden Wagner had voor den moord een brief aan zijn h-uisjUffrOuw, etóu ön- derwijzersweduwe, geschreven om haar vergiffenis te vragen, dat d© moord op zijn vdouw en kinderen in haar huis zou geschieden. Na den moord begaf hij zich per fiets van Degerloch naar Mul huizen, Wagner had te Muihuizen niet al leen een dichten zwarten sluier voor het gezicht, maar afgedragen, ten dcele gescheurd© kleeren over zijn pak aangetrokken, vermoedelijk om niet aan zijn kleed ij horkend te wor den Hij blijkt van. de 390 patronen die hij bij zich had er 80 verschoten te hebben. Dö twee automatische pisto len, waarvan hij er in elke 'hand eeu had, had hij aan zijn polsen beves tigd. Het waren pistolen voor tien patronen. Na zijn gevangenneming deed hij alsof hij bewusteloos was uit vrees andeTs door de bevolking gelyncht l© worden. Zoolang ihij te MuMruizen was, wou hij dan ook niets zeggen. Eerst voor den rechter zou hij spre ken. Het oudste meisje logeerde er gens buiten Degerloch. Wagner had er op aangedrongen, dat het kind thuis zou komen. Op ihaai scheen hij het vooral gemunt te hebben. Een zwager van hem zegt, dat Wagner hom drie jaar geleden ©ens gezegd had, dat er te veel menschon in de wereld zijn. Naar de Kölnische Zeitung uit Stuttgart vernoemt, heeft Wagncr voor den rechter hekend, dat hij reeds jaren lang zware misdrijven van sexueelen aard heeft geploegd. Uit toespelingen van personen mat wie hij omging had hij opgemaakt, dat men van die dingen wist. Daar om had hij aan zijn leven een eind willen maken. Uit brieven, vóór den moord ge schreven. spreekt, behalve ontevre denheid met zijn onderwijzerschap, grootheidswaanzin. I-lij had sterke neigingen om onverschillig onder welke voorwaarden beroemd te wor den. Bij zijn afwijkingen kwamen al coholische uitspattingen. In het pistoolschieten schijnt 'hij* zich reeds jaren te hebben geoefend, Wagner doet zijn bekentenis in duidelijke en beschaafde taal. Uit Mühlhausen wordt nog geseind: Uit papieren en brieven van d m 'te- derwijzer Wagner blijkt,dat hij reeds sedert ongeveer zes jaren tot den dood van zijn vrouw besloten was, gedeellc- 1 ijk uit wraak tegen zijn vrouw, ge deeltelijk uit wraak tegen de bewoners van Mühlhausen. Men is overtuigd dat Wagner do daad met volkomen overleg en niet volle verstand heeft begann.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6