Uuhevs Oagslao TWEEDE BLAD DQndordag 11 Ssptember 1913 Buitenlandsch Overzicht De Baikanvulkaan Turkije en Bulgarije. In de Dinsdag gehouden niet-offi- cieele bijeenkomst van de Turksche en Bulgaarsche gedelegeerden werden de onderhandelingen over de natlo- nalitoitcn met 6ucces voortgezet. Dn Turken hadden den eisch ge steld, dat waarborgen zouden worden gegeven voor de burgerlijke en gods dienstige vrijheid en de rechten van de Mohanunedaansche bevolking in de districten, die aan een anderen slaat overgaan en optie gedurende vijf jaren om van^nationaliteit te mo gen veranderen. In de zitting van heden, Donder dag, zal een artikel, waarin deze be palingen vastgelegd worden, opge steld worden. Wat den toestand te Goemoeldjina betreft, deden de Turken uitkomen, dat de houding, die de Mohamme- daansche bevolking, nu de bezetting van dat gebied door de Buigaren voor de deur staat, hebben aangenomen, geliik staat met een zelfmooid. Toch zal de Porte, indien de Bulga ren aan de bevolking de noodige waarborgen willen geven, trachten haar over te halen om zich aan de Bulgaarsche autoriteit te onderwer pen. De Bulgaren gaven de gewenschte verzpkerinven en verklaarden zich bereid aan Turkije een strook van 20, K M. aan de overzijde van de Marit- za en rondom Adrianopel over tc la ten, maar geen Turksche bezetting van Pemotika te kunnen toestaan. Deze quaestie bleef onopgelost. Turkije heeft, om een bewijs van haar goede gezindheid te geven, be sloten het Bulgaarsche regiment in fanterie, dat bij den aanval op Adri anopel in Tuli j.l. krijgsgevangen word gemaakt, in vrijheid te stellen. De Bulgaarsche vredesonderhande- laar Natsjewitsj heeft den correspon dent van de „Köln. Ztg." te Konstun- tinopcl eeuige bijzonderheden mede gedeeld over de onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije. Hoe ongeveer de nieuwe grens loopen zou kon of wilde de Bulgaarsche gedele geerde niet zeggenmaar wel ver klaarde hij, dat naar zijn meening een overeenstemming over Adriano pel gemakkelijk te verkrijgen zou zijn. Natsjewitsj bleef bij zijn meening dat Turkije er het grootste belang bi] heeft, met Bulgarije tot overeenstem ming te komen en een lang verdrag, van 15 tot 20 jaren, af te sluiten. „Wat men ook moge beweren zeide Natsjewitsj wij hebben nooit Kon- slantinopel bedreigd, of verlangd die 6lad m bezit te nemen. Zelfs toen wij voor TsjaCaldja stonden hadden wij niet het plan, door de Turksche linie ie breken, maar wilden wij alleen, een snellen vrede afdwingen. Als Kon sla ut ionpcl toen bedreigd werd, ge schiedde dat niet door ons, doch door andere mogendheden. En daarom heeft Turkije cr belang bij, met ons tot overeenstemming te komen, want .wij zijn thans de onmiddellijke buren van dc Porte. Dat kan Turkije het be-t en het eenvoudigst verkrijgen, door in de grensquaestie tegemoetko ming te toonen. Op een kilometer meer of minder komt het voor beiden niet aan. Door tegemoetkoming zou Turkije de Harten der Bulgaren win nen, en ik mag gerust zeggen, dat in den iaat sten tijd een ommekeer in de openbare mceiiing len gunste van de Turkm is ontstaan. Een goede staat kunde moet van deze gunstige gele genheid gebruik maken, om een duur zame verstandhouding tusschen de beide staten te doen ontstaan." Servië en Montenegro. Volgens een telegram uit Belgrado aan het „Neues Wiener Tageblatt" bestaan gruote verschillen van mee- ning tusschen Servië en Montenegro. Dc Russische gezant te Cettinje poog- tb tevergeefs een toenadering tot stand te brengen en de Koning van Roemenië wil slechts de rol van pelieidsi'echtor aanvaarden zoo de Ko ning van Griekenland die eveneens aanvaardt. Allerlei Tusschen China en Japan. De Chineesche regeering heeft ha ren zaakgelastigde te Tokio opgedia- g-m, Ictuwezen uit te spreken over den moord op drie Japanners door de noordelijke troepen te Nanking, en zij heelt tevens een onderzoek naar het gebeurde gelast. Intusschen echler neemt de ontstemming in Japan te gen de Chineesche regeering nog 6toeds toe. En merkwaardig is het ze ker wel, dat zooals de correspondent van de „Times" te Tokio meldt, de politie aldaar niets doet om de volks- bct-oogingen ook die van Zondag voor hc-t ministerie van buitenland- sclie zaken te beletten. Men liet de heethoofden, die een militair optre den tegen China verlangden, uren lang doorpraten en zelfs werd op het ministerie een deputatie uit de belöo- gers ontvangen. In een officieel rap port omtrent het gebeurde te Nan king wordt van Japansche zijde ge zegd, dat de noordelijke troepen na de overgeving van Nanking op de rneest barbaarsche wijze optreden, en zich aan schandelijke plundering, mishandeling en moord schuldig maakten. Het nieuwe kabinet in China. Het Chineesche Huis van Afgevaar digden heeft de benoeming bekrach tigd van zes liieuwe ministers, dooi den premier voorgesteld. Deze zal zelf voorloopïg als minister van financiën optreden. Onder de nieuwe ministers zijn drie volgelingen van den hervor mer Kang-you-wci. Volgens den Pekingschen corres pondent van de „Times" Is het nieu we kabinet noch slechter noch beter dan zijn voorganger. Het schijnt, dot het ministerie op den steun van bei de Huizen van het parlement mag re kenen, maar de correspondent acht t niettemin lang niet onmogelijk, dat oppositie kan worden verwacht tegen eiken maatregel van Yoean-sji-kai, om zijn positie te versterken. Een nieuwe Fransclie „dread nought' Den eersten October zal op de werf te Lorient het grootste oorlogsschip op stapel worden gezet, dat daar ooit gebouwd is. De „Gascogne" zal de eerste oorlogsbodem ter wereld zijn, die voorzien is vpn drie geschutsto rens met vier kanonnen elk. Het schip zal 175 M. lang zijn, 27 M. breod en een waterverplaatsing heb ben van 25200 tons. De „Gascogne" wordt bewapend met 12 kanonnen van 34 c.M., 24, kanonnen van 14 c.M, 4 kanonnen van 47 c.M. en zes torpedo- lanceerbuizen onder den waterspie gel. Het pantser wordt 32 c.M. dik. Verder zullen bijzondere maatregelen getroffen worden om het schip t.o be schermen tegen mijnen en torpedo's. De oorlogsbodem krijgt een etat- major van 34 officieren, een equipage van 1075 man en zal 70 millioen frs. kosten. Binnenland BEZOEK MUIDERSLOT. Prins Hendrik zal hedenmiddag het Muidcrslot bezoeken. DE OPENING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De „Staatscourant" bevat het vol gende programma voor de opening van de zitting der Staien-Geneiaal te 's-Gravonhage op Dinsdag a.s.: Art. 1. Des mic'dags ten twaalf ure zullen de leden der Staten - Generaal zich begeven naar de Ridderzaal op hot Binnenhof, en in vereenigde ver gadering te zenen keuren, onder lei ding van den dooi- H. M. te Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. Art. 2. De Ministers-, Hoofden van Ministerieel© Departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen Art. 3. II. M. de Koningin, de zitting der Sta ten-Generaal zullende openen, zal ten één ure rnet den volgenden trein van het Paleis afrijden: a. Een commando cavalerie tot opening van den trein; b. Een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. De ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met twee paaiden L\ spannen, gaande één lakei naast elk portier; d. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met twee paar den bespannen, gaande één lakei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming; e. De groot-officieren, gezeten in twee rijtuigen, iedea- met zes paaiden bespannen, gaande twee lakeien naast eik portier; f. Eeu commando cavalerie; g. Do grootmeesteres en de dienst doende dame du pal ais, gezeten in ©en rijtuig, niet vier paarden bespan non, gaande twee lakeien naast elk portier; h. De opper-ceremoniemeester. ge zeten in een* rijtuig, met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; i. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. II. den Prins dei- Nederlanden, gezeten in eene staatsiekoets, mot acht paarden bespannen, gaande een' koetsier naast elk paard, en vier la keien naast elk portier; Do opper-stelmeesier, te paard, rij dende naast de staatsiekoets, een wei nig achter het portier tor rechterzij de. en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linker- eijde. Aehter de staatsiek<<»fs de officieren van hef Militaire Huis van H. M de Koningin te paarxl, rijdende twee aan twee naar ouderdom van rang, de oudsten vóór j. Een commando cavalerie, tot slui ting van den trein. Art. 4. Do trein rijden door de- Heul straat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijver berg en naar het Binnenhof. Art.. 5. De trein gekomen zijnde aan het gebouw waarin de zittin,r zal geopend worden, zal H. M. de Kónin gin aan den ingang ontvangen wor den door een commissie uit de verga dering-. die, voorafgegaan door den ceremoniemeester, de Kamerheeren, de groot-officieren en den opper-cere- mcnieineester. H. M. zal geleiden naar de zaal waarin de vergadering geho-u~ den wordt. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame dn Palais, bene vens de officieren van het Militaire Huis van TT. M. de Koningin volgen onmiddellijk. Art. 6. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais plaat sen zich onmiddellijk ter zijde achter II. M. De groot-officieren en de gou verneur dor Koninklijke residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De Kamerheeren plaatsen zich rechts, de officie-en van het Militaire Huis van H. M. links van den Troon. Art. 7. De zitting geonend hebben de, gaat H. M. met denzelfden trein waarmede Zij gekomen is, en in de b:- art. 3 vermelde orde, naar liet Paleis terug; zullende de trein den navolgen den weg nemen; van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door liet Lange Voorhout (Schelppad), door de Hen'straat naar het Paleis. Art. 8. MLnuutschofen uit het ze- schut zullen heit afrijden van H. M. van het Paleis en het oogenblik waar op Zij liet gebouw verlaat aankondi gen. VREDESPALEIS. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel.": Woensdagmiddag heeft de beer De Cosla, echtgenoot van de presidente van den Argentijnschcn Vredesbond. aan het voetstuk van het in het Vre despaleis geplaatste beeld „De Chris tus van de Andes" een gedenkplaat aangebracht in brons, waarop in zil veren letters vermeld staat de herin nering aan het feit der aanbieding van het vredessymbool aan de Car- negiestichting. BOEFJES. De „N. R. Ct." meldt De 11-jarige J. van der W. en de 10-jarige L. van der W., twee broer tjes uit de Ooievaarstraat te Rotter- dam zijn aangehouden. Zij hebben in den laaistcn tijd, vooral op de markt aan den Goudschen singel, en verder overal waar zij dc gelegenheid schoon zagen, van vrouwen, die bij kraampjes of voor winkels stonden ie kijken, dc portemonnaies uit haar zakken of taschjos gerold. De aange- houden jongens verklaren zelf, dat ze misschien wel 50 tot 60 portemnrmaies hebben gestolen. Bij een paar geval len kwam het voor, dat er een bank biljet van 125 of van f 10 in zat, dat hebben zij dan uit vrees voor ontdek king verscheurd. En opdat hun va der er niet achter zou komen, lieten zij het gestolen geld door een straal- rooster in een keldergat vallen, vóór zij 't ouderlijk huis binnengingen. Zoo werden zij nooit in het bezit van geld gevonden, als de vader hun kleeding nakeek, wat nog al eens geschiedde, want hij vermoedde, dat zij niet veel goeds uitvoerden. Het geld hebben de jongens versnoept. SALARIS-COMITé. Het salaris-comité voor Rijksambte naren, -beambten en -werklieden, be richt dat de vervolg-salarismeeting wordt gehouden op Zondag 14 Sep tember te Amsterdam, twee dagen voor de opening van de Kamers. Spre ker is de heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De vergadering van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtena ren werd Woensdag-morgen te Rot terdam door den voorzitter, den heer Jac. van der Laan, geopend niet een herinnering nan het 20-jurig bestaan van den Bond. Spreker memoreerde uit de wor ding cn den groei van den Bond en kele feiten van beteek en is. Het jaarverslag vermeldt, dat op 1 Januari het- ledental 3C02 bedroeg, togen 3511 verleden jaar. Daarna was aan de orde een ont- werp-wcrk-progrnm, door het hoofd bestuur voorgesteld, en van den vol genden inhoud lo. De kennisneming van <Je uitvoe ring door de Rcgecring, Gedeputeer de Staten en gemeentebesturen van de pensioenwetten, en het in het werk stellen van pogingen, ©en milde toe passing te verkrijgen. 2o. Het aanwenden van pogingen ter verkrijging van een wijziging en aanvulling van de Gemeentewet, overeenkomstig Onze Proeve, in het belang der gemeenten, der burge meesters, der secretarissen, der ont vangers en der ambtenaren ter secre tarie en ten kantore van den gemeen- te-ontvansor. 3o. Onderzoek in hoeverre die „proe ve" wijziging behoeft. 4o. Het aanwenden van pogingen tot liet verkrijgen van een wet, rege lende den re- lustoestand van burger lijke ambtenaren. 5o. Het bevorderen van pogingen tot en, waar noodig, het voizoeken om lotsverbetering der gerneente- -umbtenuren in de verschillende pro vinciën. Co. Bevordering en verbetering van het leerlingwezen overeenkomstig het besluit van de jaarvergadering van 1912. (O. Voorbereiding a. van de even tueel© instelling van het examen A; b. van de instelling van liet exa men B. So. Voorbereiding van de eventueele stichting van een museum op gemeen telijk administratief gebied. 9o. De in de statuien vermeide aan gelegenheden, voor zoover daarvan bier niet in het bijzonder melding is gemaakt. Het werkprogram werd goedge keurd. Aan ue gemeenteraden zal een adres gezonden worden, waarin de denk beelden van den hond zijn neerge legd. Goedgekeurd werd een motie-Gro- ningen, waarin de wensoh wordt te kennen gegeven, dat de sollicitanten naar betrekkingen bij de gemeente administratie, die tot nadere kennis making worden opgeroepen, vergoe ding van reis- en verblijfkosten krij gen. Evenzeer werd de wenschelijkheid bepleit, dat de kosten van het genees kundig onderzoek van sollicitanten voor ekening van de gemeente zul len komen. Vervolgens werd melding gemaakt van de onderhandelingen niet de Ne- derlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen in zake de examens. De N'ederlandsche Vereeniging is niel iugeg&an op ue voorstellen tot verbe tering der examens, voorstellen die beoogden 'e zorgen voor een goede, algemeene ontwikkeling van Candida- ten. en voor dc instelling van een tweede examen, bet zoogenaamde examen b. De Bond van Gemeente ambtenaren moet nu naar den aige- meenen wensch doortastend optreden en eigen examens gaan instellen. Van andore zijde wordt geloofd, dat op de instelling van Rijksexamens moet worden aangedrongen. Een der de wil dat do Bond zich zal bepalen tot de instelling van een examen B. Voor liet eerste examen kan volstaan worden met dat der Nederiandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen. lntusschen wordt liet voorstel van het hoofdbestuur verdedigd, dat in deze de commissie van het leerling wezen de zaak nog eens bestudeeren zal en dat wel met zulk een spoed, dat op grond van baar rapport liet volgende jaar door het hoofdbestuur definitieve voorstellen gedaan kun nen worden. Dit voorstel wordt dun ook aangenomen. z De volgende ulgemeene vergadering van den Bond zal, ter tegemoetko ming aan de desbetreffende invitatie, gehouden wordeu te Arnhem. DE ZWARE BRAND IN BLAUW HOEDENVEEM TE AMSTERDAM. Nog altijd smeulde Woensdag het vuur in het afgebrande pakhuis voort. Dikke 'rookkolommen stegen omhoog, eu Woensdagmiddag sloeg zelfs hier en daar nog een vlam omhoog. In de kelders is iim eeu voorraad tabak die te branden ligt. Daarboven stroomt ue rijst, nat en blikkerig, naar bui ten. hen einu verder is het terrein bezaaid met cacaoboonen en daar siueult de kapok voorraad riet is ééu gruote ruïne. Onvermoeid bleef de brandweer aan den arbeiu. Niet minder dan tien, soms zelfs 16, stralen stonden Woens dag nog op de smeulende massa.... Nog altijd verdiept men zich in gissingen, hoe de brand ontstaan kan Zij.L uist om het brandgevaar tot een minimum 1e beperken, beslaan bij Blauw-hoeuenveem de meest strenge voorschriften. Wanneer eeu werkman met een kaars binnengaat, moet Lij zich, terugkomende uit het pakhuis, hij den portier vervoegen om te laten zien, dat het vuur weder uit het .gebouw is. Bij deze strenge voor schriften blijft er welhaast geen an dere mogelijkheid dan d3t het vuur door broeiing is ontstaan. Van het middelste pakhuis „Arie" zijn de kelders geheel ondergeloopen, zoodat de daar aanwezige kostbare voorraad van dure tabaksoorten als vrijwel verloren moot worden be schouwd. Hoewel de schade no met eenige zekerheid op geen Mimen gouds te schatten valt, hoorde men als een ruwe raming een bedrag van f 1 500.000 schatten. Het verbrande pakhuis heeft eene oppervlakte van ongeveer 50 bij 20 meter. Blauwhoeden veem mist door dezen brand meer dan 10 pCt. van haar totale opslagruimte, üL 2&.0i)0 van de 170.000 kub. AL De verschillende goederen, die dooi den brand zijn vernield of door het water geheel of nagenoeg geheel zijn bedorven, waren aldus verzekerd Ue aanwezige cacaoboonen en -poe der voor de firina Van Houten te Weesp voor 1 millloeri gulden. Een hoeveelheid cacaoboter van de zelfde firma voor f 100.000. Een voorraad tabak van de firma Crorie, te Amsterdam, voor f600.000. Een voorraad tabak van de firina Frowein, te Arnhem, eveneens voor /COO.OOO. Een partij rijst voor 200.000. Verder zijn nog verschillende ande re goederen, waaronder een groot© hoeveelheid kapok, door hei Blauw hoeden veem verzekerd voor 410.000. Daarbij komt nog de waarde van enkele kleinere partijen koopmans goederen en die van het gebouw, W aardoor de verzekerde waarde on- gv.v.er komt op dri© millioeu gul den. Lie gezamenlijke assuradeuren heb ben een commissie benoemd tot rege ling van de schade. COÖPERATIEF KOSTHUIS VOOR GEPENSIONEERDE MILI TAIREN. Men schrijft uit Putten. (Vcluwe) aan de Tel.: Toon eenige jaren terug door het bestuur der aid. van den Volksbond tegen drankmisbruik alhier een Te huis werd opgericht ten behoeve van de gepensionne-erde militairen van het O.-I. en W.-I. leger, was dit slechts een eerste stap in de richting van hulp en steun te verleenen aan mannen, die eenmaal hun leven in den dienst voer het vaderland gege ven hebbend, door allerlei oorzaken in treurige levensomstandigheden wa ren geraakt, die een aanklacht zijn tegen ons land en volk, dat zóó zijn helden eert! Reeds toen werd, als een schier on bereikbaar ideaal, gesproken over een gemeenschappelijk wonen, waaraan land- cn tuinbouw, kippen- en var kensfokkerij zou kunnen verbonden worden, om hen zoodoende op te voe ren uit den poel der ellende, waarin ze veelal waren gezonken. Maar dit ideaal schoon, door de financiee'.e be zwaren, zóó onmogelijk te bereiken, dat er nog wel eens aan werd ge dacht, maar de bespreking er van vrij wel nutteloos scheen. In het najaar van 1913 echter kwam er weer licht en hoop, toen vanwege het „Permanent Comité van di'u Volksbond ten dienste van gepension- neerden van het O.- en W.-Indische leger opnieuw werd aangedrongen die zaak nog eens ernstig in studie te ne men en vooruitzicht werd geopend op krachtigen financieelen steun. Het gevolg hiervan is geweest, dat de zaak opnieuw in studie is genomen en na bespreking met de belangheb bende oud-militairen een groot getal van hen verklaard hei -en gaarne in zulk een coöperatief kosthuis te wil len wonen. Bereids is thans de hand gelegd op een flink peroeel, dat uit muntend geschikt is een 12-tal perso nen huisvesting te verleenen. Wordt de toegezegde steun verleend, dan kan reeds met 1 Januari het eerste coöperatieve kosthuis worden ge opend. dat, bij welslagen, zeker veel zal kunnen bijdragen tot verbetering van het lot dezer oud-strijders voor den roem van het vaderland. LOONGESCHIL SIGARENFABRI CAGE. Men meldt uit Eindhoven: Bij negen sigarenfabrikanten te Eindhoven is een loongeschil ovpr een sigarenmerk gaan-de. De werklieden eischon 2 1/2 ct. i>er 100 stuks meer. Bij niet-imvilliguig daarvan stout aibêidsöpzeggmg nog dezo maand te wachten. Een der fa brikanten is aangesloten bij den R. K. Diocesarei-bond. r e u I 4 o n {Nadruk verboden). Wliil. 3b) De misdaad is om tien uur ge pleegd, om half één was hij eerst hier; waar hij 111 dien tusschuatijd is ge weest, kan hij niet bewijzen, en de afstand van Nogent naar Pari)* be draagt slechts twee uur gaans. Dus ook geen alibi kan bij bewijzen, de arme kerel. Gclocilt u werkelijk, dat Mirador schuldig is Nu, als hij bet niet is, dan is hij een ongeluksvogel, want alles bewijst tegen hem. Helaas, dio arme Mirador, zoo'n aardige, vroolijke, goede kameraad. Hij hield bovendien veel van zijn pa troon, onder wien hij ook in het leger lieeft gediend en dien bij meest al zijn commandant noemt. En hij zou een «lief, een moordenaar zijn? Ik zal hei nooit gel-«we.il Ik wti hopen, dat het hem geluk ken mag, zijn onschuld te bewijzen, maar op het oogenblik zie ik de toe komst donker voor hem in. Gauine bedankte Cbiffard voor zijn inlichtingen en ging den beer Lémcut verslag van zijn inlichtingen doen. Den volgenden dag deden de rech ter en de geheime politieagent eene huiszoeking in de kamer van Mira dor. Dat leverde geen nieuwe bewijzen tegen hem op. 7. ij vonden vooreerst geen geld en ook geen aanwijzingen, waar hij het geld voor noodig kon gehad hebben. Zij zochten in zijn kleerkast, maar vonden geen kleedingstuk van de stof, waar ze een lap van hadden. Toch waren er veel verzwarende omstandigheden tegen hem. Zijne beursspeculatiën, en het gebrek aan bewijzen, waar hij op den avond van dc misdaad tusschen zes en twaalf uur was geweest, versterkten de ver moedens tegen hem. Ondanks zijn hardnekkig beweren, dat hij onschuldig was, word hij ge vangen gehouden. Terwijl Mirador tevergeefs trachtte zijn onschuld te bewijzen, werd ook do markies de Soulaimes te Nogent door zware slagen getroffen. Kort na het vertrek van den rechter van instructie kwamen de schuld- eischers hun vorderingen aanbieden. Hij had aan de bedienden bevel gegeven om allen, die betaald moesten worden, bij hem te zenden. Michel vertelde aan a 15m, welk on geluk hem had getroffen en hem on machtig had gemaakt, zijn betalingen te doen. Men stelde zich met die op helderingen tevreden en ging heen. Ofschoon die betalingen dringend en aanzienlijk waren, baarden zij den markies toch niet de grootste zorg. Bovendien had hij hier slechts met bedienden van andere handelshuizen te doen, zooveel als lusschenpersonen Meer g'ng het hem ler harte, dat hij ook zijn bedienden en werklieden niet kon betalen.. De kantoorbedienden waren han delbaar genoeg. Zij wisten, uat er geen centime in de kas was gebleven. IIoo had de pa troon hun liet traktement kunnen uit betalen Zij vroegen niets on wilden liever wachten, tot 'Lo markies hen het verschuldigde zou kunnen beta len. Zij zonden zelfs een van hen, Lazare Beerman, om den markies te zeggen, dat zij niets vorderden en met hun werk zouden voortgaan. Mijnheer, zei Lazare, wij blijven even gehecht aan u als altijd Wij eischen nieis en u kan geheel over ons blijven beschikken. Ik dank u, untwoordde Michel, diep geroerd. lk beb evenwel voor het oogenblik slechts behoefte aan een of twee van mijn personeel, en het is niet meer dan billijk, dat ik daartoe de oudsten uitkies. De ande ren zijn vrij, maar zoodra mijn zaken geregeld zijn, neem ik u allen terug, en ik hoop dal het over weinige dagen zal zijn. Lazare Boerman bracht dit bericht aan zijn collega's over. Allen kwa men den markies niet tranen in de oogen de hand drukken. Reken op ons, mijnheer De Sou laimes, zeiden zij, wij allen bou- cien \ecl van u. Zij gingen heen. Grooter siag was net voor de werk lieden uit de fabriek, van wie de mees ten gehuwd waren en die op hun weekloon natuurlijk gerekend hadden. Zij kwamen o-p het kantoor en wachtten op hun loon, maar tever geefs. L»e markies verzocht hen, de om standigheden in aanmerking te ne men en geduld te hebben. Vrienden, ik weei, hoe jullie mij genegen zijn, sprak hij hen toe. Nooit heb ik mij over je te beklagen gehad. Thans heeft een ongeluk mij getroffen en tot mijn diep leedwezen moet ik je zeggen, dat ik jelui niet be talen kan. Een dof gemompel ging er onder de werklieden op. Een van hen nam het woord Wij wachten op ons geld om te eten. Alen bad ons niet tot het laatste oogenblik aan het werk moeten laten; men had het eerst aan onze vrouwen er. kinderen moeten denken. Ik heb de woarhem gesproken. Er is mij niets meer overgebleven, maar over v.cinige dagen.... Een heftige uitbarsting belette hem voort te gaan Hij wil ons met mooie beloften om deii tuin leiden I riepen de werklieden. W ij willen terstonu bcutalu worden De markies zag die mannen met verbazing aan. Hij herkende hen niet. Wie had hen, anders zoo vreed zaam en kalm, tegen hem opgehitst en wantrouwen jegens hem ingeboe zemd Die diefstal is een mooi voor wendsel, zei er eeu hardop. Men heeft het opzettelijk gectaan om ons met te. betalen. Hetgeen ue commissaris van politie gedacht bad bij het eerste onderzoek, word hier overluid gezegd. - Al het geld is niet gestolen, ging ten andere werkman voort, er is nog genoeg overgebleven. Alen zegt, dat er vier dagen ge leden tachtigduizend francs in kas waren, die de markies er voor zich- ze.scn heeft uitgenomen. Ziedaar dus reeds het gerucht, dat Michd tot medeplichtige van de mis- uaad maakte. Tloe waren die bijzonderheden nu reeds bekend geworden Vrienden, zei Michel, ge Onze Lachhoek EEN GEMOEDELIJK SAKSEIL Toen Anno '66 de Saksors, op hoog bevel, voor de Pruisen vluchtten en 6teeds meer de Oostelijke grens der Ocstenriik-Hongaarsche monarchie naderden, sprak zekeren dag ©en ba taljons-commandant tot zijn regi mentscommandant: Met uw verlof, kolonel, tot Kc-n- stantinopel loop ik nog mee,... maar dat zeg ik u, uit Europa verdringen laat ik me in geen geval. EEN BEREIDWILLIG MEISJE. Dient je komt zich presenteeren aan nmvrouw Secuur voor meid-alleen. Mevrouw onderwerpt het meisje san het volgc-nd examen en blijkbaar heeft Diontje de edelaardigste bedoe lingen om mevrouw in alios tegemoet te komen. MevrouwJe getuigen zijn nog al goedmaar kan je strijken? Uientje: Nee, mevrouw, ik ben altijd kindermeid geweest; maar ik zal mijn best doen oin het te lecren. Mevrouw: Koken kan je dan ze ker heelemaal niet? Dieritje- Nee, mevrouw, maar dat zal wel gaan ik leer alles heel gemakkelijk. Als mevrouw me maar eens 'n handje helpen wil Mevrouw: Zoo. Eu heb je eefi vrijer? DientjeNee. mevrouw, maar ik zal mijn best doen om er gauw een te krijgen. GEDL'LD. De Raad der gemeente Ransdorp heeft afwijzend beschikt op he'. ver- zoek der hoofden van scholen, om het salaris boven het wettelijk minimum te brengen. Eene herziening der jaarwedden werd bepaald op... 1917! (N. v. d. D.) TENTOONSTELLING VAN PADDEN STOELEN. De tentoonstelling van paddenstoe len, welke op 19, 20 en 21 September te Scheven-ngen zou gehouden wor den, zal wegens het niet verschijnen dier vruchten, geen doorgang hebben, cn is tot het volgende jaar uitgesteld TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813-1913". De sluitingsdag van de tentoonstel ling „De Vrouw 1813—1913" is be paald op Dinsdag 30 September. EERETEEKEN „ROODE KRLT3. Bij kon. bes!, van 12 Aug. is aan het kon. besluit van 5 Oct. 1910 tot instel ling van een eereteek cn voor belang rijke diensten in of jegens de Ver. Ifet Ned. Roode Kruis" liewezeu, toe gevoegd een art. 11 bis, luidende: „Ter herinnering aan bijzondere ge beurtenissen, waarvoor de medaille wordt verleend, kan door Ons een op het lint te bevestigen gesp van zilver aan het eereteeken worden t"Ogï- voegd. Het op dien gesp aan te bren gen opschrift zal telkenmale door Ons worden vastgesteld". BRANDSTICHTING DOOR EEN KIND. Men schrijft uit Barneveld: Omtrent den brand op de hofstede „Groot Hof" kan nog gemeld worden, dat een ruim 4-jarig dochtertje den roggeberg met lucifers heeft aange stoken. Behalve de gebouwen, zijn verbrand 112 vim rogge, 40 vim boek weit en 70.000 pond hooi. Een porte feuille met 100, die gered was, is la ter vermist. Zoowel de bewoner Kuijt als de eigenares der hofstede, mevr. de wed. Luden van Stouteuburg, zijn legen brandschade verzekerd. PATRIJZEN. Men schrijft uit Barneveld: Met de patrijzen is het dit jaar zoo slecht gesteld, als nog bij:.a nooit tiet geval geweest is. Er wordt op dit wild dan ook bijna geen jacht gemaakt. Ook fazanten worden er in deze stre ken zeer weinig aangetroffen, wat wordt toegeschreven aan hel koude, natte weer gedurende den broeitijd. Jachtopzieners zijn tot de overtuiging gekomen, dat patrijzen duor fazanten worden doodgebeten. Vandaar het verschijnsel, dat eerstgenoemd wild bijna niet wordt aangetroffen, waar het jachtveld ruim van fazanten voor zien is. CONTRöLE OP N'EDER LANDSCHE EIEREN. Onder voorzitterschap van rar. W. Roosegaarde Bisschop, secretaris van do Nederiandsche Kamer van Koop handel te Londen vergaderde ie Amsterdam een aantal belanghebben den bij den Nedcrlundschen eieren- handel. Vertegenwoordigd waren de V. P. N., de Bond van Handelaren !n Nederiandsche eieren cn de Ueldersch- Overijeelsche Bond van Eierenhande- I laren. Mede waren aanwezig de iir-i r I Th. J. Mansholt, als vertegenwoordi- I ger van de aideeling landbouw, en moogt mijn eerlijkheid niet in twijfel trekken, daar hebt ge het recht niet toe. Len onvoorziene ramp lu-eft mij getroffen. Daar kan je mij niet ver antwoordelijk voor stellen. Maar luis ter. Over vijf of hoogstens zes dagen zal je tot den laaistcn centime be taald worden. Dan zal je spijt hebben over je wantrouwen en over de be- leedigende woorden, die sommigen van u zich tegen mij hebben laten ontvallen. De ontroering van Michel scheen in druk op hen te maken. Zij antwoordden niet, maar gingen niet sotnber gelaat heen. 's Avonds kwamen hun vrouwen, sommigen met kinderen op den arm. Zij smeekten den markies, het loon van de mannen uit te betalen. Zij weenden. Er was geen brood méér in huis. Zij waren ten einde raad. Michp.l wildg hen niet ontvangen. Die pijnigingen waren ie groot. Hij kon aan het verzoek, hoe rechtvaar dig ook. t-och niet voldoen. Gedurende den geheelen dag had hii zijn moeder niet gezien. De markiezin lag in hevige koorts te bed. Marle-Rose en Gilborte <varen bij haar. Marie-Rose had van Gilbert© verno men, dat de boekhouder Jactel dien nacht vermoord en de kns bestolen was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5