de RijkspUiknvaecqnaulerit de tiecr De Beaufort. Besloten werd aan een commissie op te dragen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om een controle op Nederlandsche eieren in liet leven te roepen. Deze commissie zal binnen drie maanden rapport uit brengen. Dan zal opnieuw een vorga- dering worden gehouden. N. ALTHEER. Te 's-Graven-ha,ge is overleden de lieer N. Altheer, gepensionneerd resi dent. voor de Lampongsche distric ten. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Maandagmiddag waren de 26-jari- ge stuurman J. van H-oelc en de schepstimmerrnan A. Wijno-lts, in een staaldraad geklommen, die van den mast der stoomboot „Allcman- nia", van de firma J. H. Koenigsfekl, liggende in de Ac'hterhaven, te Rot- tevdam, haar het dek loopt. Door het zwiepen van den staaldraad viel Van Hoek over boord. Hij kwam eerst te recht op 'het motorjacht Pluto, dat langszij lag en daarna te water. Of schoon hij een goed zwemmer was verdween hij onmiddellijk in de diep te, waarschijnlijk, door dat hij van den val op het motorjacht bewusteloos was geworden. Om 5 uur werd hij opgehaald door den roeier M. v. Lin den, wonende Aohterhaven 21. Dr. H Houtman constateerde den dood. liet lijk werd per transportwagen naar de echtelijke woning vervoerd. De bootwerker D. v. d. K. te Rotterdam kreeg bij het verwerken van. hout op een Rijnschip, in de. tweede Kritendrectotsche "haven, een stuk houi op het hoofd. Hij werd on middellijk 'naar het bureau der rivier politie overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overle den, De „Tel." meldt: Te Rumpt kantelde Dinsdagmiddag een wagen, beladen met hooi, in een sloof. De gebroeders De Zeeuw ge raakten beiden in 't gedrang. De een bekwam ernstige wonden aan het hoofd, de ander brak een zijner ar men op twee plaatsen en kneusde een been zoo, dat hij per rijtuig vervoerd moest worden. De ,,N. R. Ct." meldt Gisterenavond is de werkman D. v. <1. B. op de werf van den heer VV. Schram te Bolnes tusscben twee sche pen gevallen. Hevig in- en uitwendig gewond werd hij opgenomen en thuisgebracht. Spoedig daarna is li IJ overleden. Stadsnieuws ALG. NEDERL. ZÜIVELBOND, Woensdagmiddag is te Zandvoort de algemeenc vergadering gehouden van den Alg. Ned. Zuivelbond. De zeer druk bezochte vergadering werd 'geopend door den-voorzitter, den heer •K. J. A. G. baron Collot d'Escury. De ze heette allereerst den heer Trcub, 4minister van Landbouw, Handel en Nijverheid welkom. Het is voor on3 zoo zei spreker heel aangenaam, dat minister Treub hier aanwezig ls, want deze is een groot voorstander van coöperatie en vooral van coöpe ratie op landbouwgebied. Geen won der dat wij, coöperatieve zuivelberel- ders, de tegenwoordigheid van dezen minister op hoogen prijs stellen 1 Verder heette de voorzitter welkom enkele leden van de Eerste en Twee de Kamer en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Zandvoort. Tenslotte wees spreker op den steeds toenemenden bloei van den F. N. Z. De aangesloten coöperatieve fa brieken nemen in productie toe en ook de aangestoten bonden gaan voor uit. De tentoonstelling in- den Haag Is, rncde door den steun van den F. N. Z,. een succes geworden. Reeds lang verheugen we ons in de gunstige werking van het rijksconti'ü- le-merk voor boter. Slechts kort na dat het middel gevonden was om ook een kaasmerk in te-voeren, is een ko ninklijk besluit uitgevaardigd, waar in dit rijkskaasmerk is ingevoerd. Voorloopig is dit alleen nog voor vol vette kaas, maar de verwachting mag uitgesproken worden, dat spoedig ook merken ingevoerd worden voor üe andere kaassoorten. Spreker brengt voor dit optreden der regeering dank aan den afgetreden minister van Landbouw, den heer Talma. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. dr. van Leeuwen, en den Directeur-Generaal van I -f 1 tl- bouw hadden bericht door amblsbo' zigheden verhinderd te zijn om te genwoordig te zijn. Tot het buitengewoon lidmaatschap werd toegelaten de Coöperatieve Zui velfabriek „Aurora" te Opmeer (N.H.). Door het bestuur werden verschei dene mededcelingen gedaan. Opgewekt werd tot deelneming aan het 6e. Internationale Zuivelcongres, dat Juni 1911 in Bern gehouden wordt. Nederland moet aan dit con gres met kracht medewerken 0111 zijn positie in het buitenland met eere 10 handhaven. Van Nederland wordt o.a. verwacht dat het zich mede be ijvert om de kaasproductie iu betere banen te leiden. Besloten werd de jaarwedde van den secretaris, den heer O. Reitsma, te verlioogen tot 1000 met verhoogm- gen van 100. Over het Nederlandsche Zuivelon- derwijs werd een inleiding geleverd door den heer J. Wuite Jzn., te Tjal- leberd, voorzitter van den Bond van Cuüperatieve Zuivelfabrieken In Friesland. Deze wees er op, dat de Fe- geering het voornemen heeft, het zui velonderwijs te reorganlseeren. Het voornemen is een leerstoel voor huo- ger zuivelonderwijs in te voeren. Dit is in liet belang van de zuivelberel- ders, want de personen dto door dit hooger onderwijs bekwaamd worden, moeten worden de leiders, de raad gevers, de adviseurs van hel zuivel bedrijf, die belangrijke tak van nij verheid. Het Middelbaar Zuivelonderwijs moet ook eenigszins uitgebreid wor den, liet onderwijs dat gegeven wordt! aan de school te Bolsvvard moet uit gebreid worden met onderwijs en. staathuishoudkunde en althans on derwijs in een vreemde taal. Ook is het noodig aandacht te wij den aan het Lager Zuivelonderwijs. In navolging van de tuinbouwcursu3- sen moeten er (ursuseen komen voor jongelui die hun bestaan willen zoe ken in het zuivelbedrijf. Later kan men nog meer afdoende onderwijs inrichtingen oprichten, zooals er nu ambachtsscholen voor aanstaande ambachtslieden bestaan. Ten slotte wekte spreker de werkge vers op om hun personeel aan te spo ren tot goede ontwikkeling. Door beter onderwijs kan de zuivel industrie n<og veel verbeterd worden. Geen verslapping, maar steeds voor waarts gaan; de toekomst geeft goede beloften. Daarna werd ingeleid ,,De afzet van onze boter en kaas", door den heor R, M. Veerman te Marssurn. Deze wees op den vooruitgang van do organisatie in de zuivelindustrie. Deze tot bloei bremging is evenwel niet zonder veel inspanning verkre gen. De afzet van boter en kaas vangt niet aan bij het gereedstaan tot ver koop, neen reeds bij liet melken van de koe Allo aandacht moet gewijd worden aan de bereiding, want bij de liere-idhyr is veel to doen om de waar- do van 't product te verlioogen en den afzet dus te vergemakkelijken. De export van de zuivelproducten moet zoo zijn, dat liet buitenland er van verzekerdis, dat het beslist zui vere waren krijgt. Het werk en de bemoeiing van den A. N. Zuivelbond moeten zich volgens spreker alleen bepalen tot het geven van leiding. In de toekomst mag ile A. N. Z. zich niet direct met den ver koop bemoeien. De heer G. J. Bieleman deed eenige mededi'selingen over de economische beteeken.is van de zuivelbereiding voor ons land. De melkproductie over ons land be draagt per jaar ongeveer 3,200,000; liter. Alle landbouwproducten brengen per jaar in 0113 land op 660 millioen gulden, daarvan komt 186 millioen gulden voor rekening van de melk. Ook de bedragen die voor de pro ducten van de melk ontvangen wor den zijn zeer groot. 130 millioen gul dein wordt voor boter en kaas onivan- Het zuivelbedrijf is een gewichtig, zoo niet het gewichtigste dcèl van het bedrijf van den boer. Na rondvraag Werd de vergadering gesloten. Tijdens de vergadering kwam bin nen de directeur-generaal van den landbouw in Belgic. De voorzitter heette hem hartelijk welkom. Na de vergadering vyerd een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Aan tafel zat ook aan de heer Treub, minister van Landbouw. Heden, Donder dag, wordt een ex cursie gemaakt naar do landbouwten toonstelling te Scheveningen. INTERNATIONALE GRAPHISCHE TENTOONSTELLING TE AM STERDAM. De volgende bekroningen zijn o.a. toegekend: Eere-diploma aan de fir ma Emnik en Binger te Haarlem. Diploma voor zilveren medlaille aan de Hollandsetie vvaterverffahriek te Haarlem én aan da steendrukkerij Verhhout en van Sluyters t© Haarlem. JONGE VOORUITSTREVENDE VRIJ ZINNIGEN. Op de Wpensdagavoud gehouden ledenvergadering werden gekozen: tot voorzitter de beer Mr. J. A. Jonker en tot bestuurslid de lieer A. v, d. Graaff, die beiden hunne benoemingen aan vaardden. BESCHERMING VAN PAARDEN. Tegen VV. J. II. is procesverbaal op gemaakt wegens het op nood-doos pijndoende wijze laten trekken van! een paard voor een wagen. Het paard trok in de Gr. Houtstraat, terwij] het dier een wonde aan den rug had. De vieivoeter is uitgespannen. Aan den melkrijder S. B. uit Haar lemmermeer is aangezegd, dat hij niet meer met zijn paard in de.stad mag komen, voor het dier van zijn kreupelheid is genezen. RIJWIELDIEFSTAL, Woensdag is uit de melkinrichting de Sierkan, aan den Zijlweg, een rij wiel gestolen. BRANDJE. Bij den heer v. d. Mersch, Parklaan 71, is een begin van brand rnet een emmer water g&bluscht. In de huis kamer was een gasslang in brand ge raakt. De spuit rukte uit, maar be hoefde geen dienst te doen. N a a r I n d i De h&oren W. C. Krijgsman, I-I. J. Schoo en W. Boisscvain zijn aange- y/e/.en als candidaat Imlisch-arnbte- naar.. Militaire" Zaken. De le-luitenant A. P. Lieuwens van het 10de regiment infanterie te Haar lem is benoemd tot adjudant bij het korps., Rubriek voor Vragen Genbonneerdan hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor tioantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gogaven en 200 spoedig mogelijk. Aan vrageu, die nlot volledig naam en woonplaats van den Insender vermelden wordt gcou aandacht geschonken. VRAAG. Twee jaar geleden beeft mijn huisheer mijn huur verlaagd en nu wil hij dio weer vort wogen. Heeft hij daar het recht toe? ANTWOORD. Niet binnen den tijd van uw huur con tract. Maar als dat om is of er geen contract bestaat, heeft hij ongetwijfeld dat recht. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of er een Hollandsche consul in Kite Géorglna (Amerika) is, of i am arid dio Nederland in dat district vertegen woordigt, Kan men-hem dan in het Hollandsch schrijven? ANTWOORD. De heer W. do Bruin Kops, to Savannah, Men moet in het Engclsch schrijven, VRAAG. Tot wien moet men zich wenden, om lid te worden van den Anti-Suikeraccdjnsbond? ANTWOORD. Secretaris is de beer R. Sax, Paul Krugerstraat 36, te Arnhem. VRAAG. Kunt u mij ook opge-, ven de eischen voor het examen ter verkrijging der acte schoonschrijven M. O., en welke boeken zijn daarvoor noodig? ANTWOORD. Een leeraar in het schoonschrijven zal u de noodige in lichtingen kunnen geven. VRAAG, Kunt 11 mij ook zoggen waar men zich vervoegen moet om stuurman te worden bij de groote vaart (niet bij de Kon. Marine)? ANTWOORD. Wend u tot een der groote stoomvaartmaatschappijen te Amsterdam of Rotterdam. VRAAG. Ben ik verplicht een nieuwen sleutel te laten maken als mijn huurder deze gebróken heeft oi ls deze voor rekening van den huur der? ANTWOORD: Zoo niet anders in het huurcontract is bepaald komt dit voor rekening van den huurder, VRAAG: Ik ben door mijn vrouw geprest 'haar te verlaten. Kan ik nu echtscheiding aanvragen? ANTWOORD. Wel scheiding tus scben tafel en bed. VRAAG. Bestaat er in Haarlem ook ©en inrichting waar iemand die reeds meer. dan een- jaar Engelsch heeft geleerd, het, verder kosteloos te laten loeren? ANTWOORD: Kosteloos, niet. Wel zijn er eenige cursussen die te gen weinig geld bezocht kunnen wor den, bijv de Toynbee-verceniging. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen hoeveel de salarissen bedragen van: De ministers, de leden v.an de Eer ste Kamer, de leden van de Tweede Kanier, Ged. Staten, Prov. Staten, Gemeenteraadsleden, en Wethouders ANTWOORD. Ministers f 10.000,- leden Eerste Kamer vergoeding on kosten, leden Tweede Kamer f 2000, Ged. Staten in de verschillende .provin cies uitecnloópend', Prov. Staten ver goeding onkosten. Gemeenteraadsle den presentiegeld, Wethouders in de verschillende gemeenten uiteenloo pend. VRAAG. A.ïs men met Februari iri dienst is gekomen èn men met No vember weer vertrekt, heeft.- men dan recht op de zomervaca-ntie? ANTWOORD, Recht op zom.erva- cantie heeft men niet, 7,00 dit niet van te vorèn is bedongen. VRAAG, Kunt u mij ook-zeggen of" vli&rbessen nog' waarde hebben? ANTWOORD. We g-elöov-en het niet. VRAAG. Mijn kat heeft last van ongedierte. Wat is hiervoor 'het beste, middel? ANTWOORD, Wasschen met creoline. Uit de Omstreken BLOEM ENDAAL. EEN VLUCHTELING. Woensdagmorgen maakten twee dames uit Heemstede met paard en dogcart een ritje naar BloemencLaal en stapten even uit bij hotel „Duin on Daal", waar paard en" rijtuig zoolang in de garage moesten staan. De deur dei* garage stou.d een beetje open, waardoor bof, paard leans za.g te- oivt- "soappen. Het holde in wilde vaart door Duin en Daal, onderweg nog een kruiwagen van een gemeente werkman te pletter rijdfende, totdat 't bij den stal van Mevr. V-isser van I-Iazorswoude door een drietal slagers .knechts werd tot staan gebracht. De zen daaron van de gelegenheid gebruik makend, reden samen een straatje om en brachten paard en rijtuig daarna wear bij de ontstelde dames. HEEMSTEDE. Een h ij zo-r. derheid. In den tuin v.an hét Raadhuis staat een gouden regen voor de tweede maal in bloei. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L. v. d. Eem, Raadhuisstraat no. 83 een liefje van een jongensblouse en eeu lmt van een dameshoed; G. Wal let;, boschwachter „Groenen,daal", een paar zwarte damesliandschoonen; B. Scholten, verlofhouder in „Groenen- duol", een gouden ring met groenen steen er in, De Wildé, V001 weg 33, een' knjjpoiesje, Van Tongeren, Voorweg 45, een bril in étui, Moóij, Ros-Nova- plein, een lederen hondenhal sband, Raadhuis, Heemstede, een fiétscape, Dienstgebouw Bosch en Vaart, een rijwiel bel eneeri huissleutel, J. Saar- loos, Voorweg 25, een 'portemonnaie inhoudende eenige portretten en eenig geld. 50-JA RIG BESTAAN DER GEMEEN TE HAARLEMMERLÏEDE. In de laatste Raadsvergadering te Halfweg, maakte de burgemeester er den raad opmerkzaam op, dat het 50- jaaï geleden was, dat de gemeente raad van een grooter Haarlemmer- liede voor het eerst vergaderde. Zuid- Schalkwijk was er ril. bijgekomen Onwillekeurig denkt mén: dan was er zelcer ook een Noord-Schalkwijk. Noord-Schalkwijk dan ia de naam eener ambachtsheerlijkheid, grenzend aan Haarlem, hét Spa ar 11e, Z uid- Schalkwijk en de Haarlemmermeer. Sedert onheuglijke Jaren was ze al vóreenigd met Haariemmeriiecte en HoTambacht. Een kom toestond er niet. Er waren alleen verstrooid lig gende huizen, waaronder 'bet Hof tor Weeuwen, dat tevens toet recht huis was der drie verbonden heerlijk-' heden. N.-Schalkwijk was ruim 396 bunder groot. Omstreeks 1850 stonden er maar '15 huizen, waarin 17 huisge zinnen woonden, met tezamen 90 in woners. De Hervormden behoorden kerkelijk bij Spaarndam, do Katholie ken bij de Statio van Spaarnwoude a. d. Liede. Zuid-Schalkwijk was vroeger ook een ambachtsheerlijkheid, en behoor de vóór de vereeniging met Haaiiem- merliede tot de gemeente Zuid-Schalk wijk, Vijfhuizen en Nieuwerioerk a. d. Dreeht. Alle- drie waren ze eerst af zónderlijke heerlijkheden geweest,' maai* reeds sinds onheuglijke tijden veiieenigd. Er waren twee pokiers, samen 274 bunders. De eeno heette de Groote, on de andere de Kleine polder (48 bunders) van Zuid-Schalk wijk. Ook ihier waren slechts versprei de huizen. Waar do kade lang3 het Zuider Buite-nspaarne don weg links iaat liggen, vinden wc thans oen ge hucht Schalkwijk en verderop naar het -pontvoer toe oen oude woning, aangeduid als het Huis te Nieuwer kerk. De vroegere Spieringmeer ver doelde de gemeente Zuid-Schalkwijk, Vijfhuizen en Nieuwerkerk in twee deelen. Het grootste doel lag aan de westzijde, toet kleinste aan de zijde van Sloten en het Lutkemeer. Aan den hoek van Niouwerkerk is in 1847 de Lijnden gebouwd. Toentertijd was dé geméénte 577 bunders groot,' ston den" er maar 20 huizon niet 180 inwo ners, die -evenals iri de andere gedeel ten van landbouw leefden. In 1633 was de heerlijkheid door Reinier Pauw, baljuw van Amstel- land,. aangekocht. Bij zijn dood kwa men de rechten op zijn dochter Alida en daarna op mr. Gaspar Rudolf van Kinschot. Baljuw, schout en dijk graaf van Oudewater en secretaris te 'Delft. Een toalve eeuw geleden was mr. C. Diiemont eigenaar van hot heerlijk recht. Zuiid-Sohalkwijk telde in 1840 90 inwoners."Na de omwente ling van 1795 wa^ deze heerlijkheid met die van Vijfhuizen en Niouwer kerk vereen igd. Koning Willem I maakte na zijn troonsbestijging er cén gemeente van, die in 1822 honderd, in 1850 187 inwo- uers telde. Door de wet van 27 Juni 1863 is. Zuid-Schalkwijk ingedeeld bij 11 a ar ie mme rlied c en Spaarawoudc. Bij de vorming der gemeente Haar lemmermeer was een doel van Zuid- Schalkwijik, enz., reèds daarbij ge komen. Het overgebleven deel van Nieuwerkerk a. d. Dreeht was bij die wet van 19 April 1868 bij de gemeente Sloten gevoegd. Houtrijk en Polanen was ook vroe ger een heerlijkheid en vormt thans de hoofdplaats der vereen igdo ge meenten, xiu bekend, als Haarlemnier- liede en S-paarnwoude. Halfweg zegt men vee-Lal en menigeen- kent den of ficieel en" naam Houte ijk en Polanen iet. Onze leze 1*3 welen, dat hier het slot Zwanenburg heeft gestaan. Het dorp had zijn ontstaan te dan ken aan de drie groote sluizen, waar door het Haarlemmermeer zich ont lastte in het IJ. Ziet men de oude pla ten in betStadsarchief van Haarlem, dan bemerkt men behalve bot Ge- meenelandshuis van Rijnland slechts enkele woningen, waar we nu oen groot dorp vindon. Vroeger lag hier de lustplaats van Nicolaas Calf, van- Zaandam, een man die op zijn reizen door Italië oen kostbare en keurige verzameling van afgietsels van antieken liad doén ver vaardigen, die hij 'hier mot vele an dere voortbrengselen van kunst vór eenigd bad. I-lij was oen groot, vriend avn C7.nar Peter I en heeft' hoogst waar- scCiijniijlt do telegraaf uitgevonden. Hij kwam nl. voor het eerst op hot denkbeeld om door teekens van zijn molens in het Oostzanerveld en op zijn buiten te Polanen te seinen, waar van later een meer uitgebreid stelsel is gemaakt. In 1784 stond hier oen voorpost der patriotten uit Amster dam, welke voorpost de Pruisen 1 October innamen. Keizer Napoleon liet hier in 1812 een fort bouwen, dat in 1813 moest overgegeven worden en in 1815 geheel is afgebroken. Door liet graven der Amstei'damsche vaart was I-Ialfweg tot ontwikkeling geko men. Daar toch moesten de reizigers der trekschuit overstappen; de vracht wagens en postwagens stopten er ook wat aanleiding gaf tot toet bouwen van lier-bergen. Sommigen ineenen dat Polanen vroeger Poellanen was, omdat' dit. gebouwd was op een laan (smalle landtong) tusscben twee poe len, (lïet Y en de Meer). Houtrijk, Po lanen en Raasdorp vormden zg. vrije ambachten, omdat zij vrij wanen van 's-Graven heden en schotpanden, maar vormden twee rechtsgebieden van oudsher" bediend door een recht bank van drie schepenen. Houtrijk heette naar een inham, een rak in het. vroegere IJ. Daartegen over lag het eiland Ruigoort. Haarlemmerliede lie spraken we reeds bij een artikeltje over de tol aain den Ouden weg. Spaarnwoude dateert al ulf, do 14o eouw als polder. Door de Amstordam- sche vaart werd deze doorsneden en ontstonden twee polders, nl. de Ver- eenigde Binnenpolder van Spaarn woude vereonigd met die van Haarlem Tot 1807 was do heerlijkheid" Spaarn- woue vereerilgd met die van Haarlem merliede, Hof-ambacht, Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk, hoewel zé administratief waren gesckoiden,- Behalve het" oude dorp zijn er nog verspreide huizen bij den Spaarn- dammerdijk, terwijl een gedeelte .van Spaarndam ook bij de gemeente be hoort. Een halve eeuw geleden was ze 852 bunder groot, er stonden toen 44 huizen, bewoond, door 61 huisge zinnen, samen tellend 330 inwoners. De Protestanten behqoren -bij Spaarn dam. De kerk vroeger aan de- H. Goor- truida gewijd, is al jaren gesloten en bezit in geen couwén. een ei gen. pre dikant. Gingen we nu rijog ©preken ovor Klaas van Kijten en het slot, dan zou nog veel meer plaats gevraagd wor den Daarom sluiten we met cén lijst je aanwijzende het bevolkingscijfer, geput uit- de Provinciale verslagen. Inwoners der gemeente Ilumrtem- merliede, enz. 1 Jan. 1872 766 m. 743 v. totaal 1509 1 Jan. 1873 796 m. 755 v. totaal 1557' 1 Jan. 1883 132o m. 1254 v. totaal 2579 1 Jan. 1S93 1480 m. 1419!v. totaal 2899 1 Jan. 1903 1587 m. 1509 v. totaal 3096 1 Jan. 1911 1936 m. 1840 v. totaal 3766 We zien dus hieruit; dat de bevol king in .pen halve eeuw verviervou digd is. Vergelijken we daarmede dat, Houtrijk en Polanen met 'Hot I-Iofam- bacht in 1632 63 huizen telde on in 1732 Houtrijk en Polanen, dus hot tegen woordige Halfweg, alleen 27 huizen dan treft ons de groote vooruitgang. Wat Raasdorp betreft, hierboven genoemd, dit lag ten Z.O van bet Lutko- on ten Z.W. van het Spiering- meer. Het telde in 1632 maar 8 huizen Het was een voornaam dorp geweest met een grondgebied van 113 morgen 275 roeden, dié voor toet grootste ge- dceltc .verdwenen in liet Haarlemmer meer. Het res tentje van Raasdorp is bij Sloten gevoegf.1; Wat Nieuwerkerk aangaat, dit was in1632 655 morgen groot. Ook hier spoelde de woelige Meer geducht veel grond weg, zoodat in 1795 nau welijks de helft over was, 1-tet dorp was toen al lang in -de golven ver dwenen. 1 Claas Bruin, een arcadia-dichter uit de 18e eeuw zingt: Hier zien we '1 Meir van I-Iaarlera in den mond, Daar Nieuwerkerk een Dorp, vpórtoeénên stond, En Rijk, doch voor veel jaanen in gezwolgen, Door dieze vvol-f, die woedende on verbolgen, Veel lands vernield, tot schae van 't algemeen. En om nog eéris op het gedeelte der veroenigde gemeente terug te ko- rrien. ZuKI-Sebrilkwijk' mot Vijfhuizen ■was in'1632 groot 357 morgen 3-41 vier kante roedei). Er stonden toen 17 hui zen. Nieuwerkerk teldo er .in 1732 nog slechts 8. -Zoo zien we ook hier weer dat de Moer een echte water wolf is geweest. Leger en Vloot Hr, Ms. „HÓLLAND". Blijkens bij het Dep. van Marino ontvangen bericht is He. Ms. Hol land' van To,hu naar Tsingtao ver trokken. Pers-OïorzscM Dr. BRONSVELD EN HET ALGE MEEN KIESRECHT. Dr, Bronsveld schrijft in zijn Kro niek van „Stemmen voor waarheid en vrede" o. iri. het volgende: Zullen wij nu e-on voorstel te wach ten hebben tot invoering van het alge' meen stemrecht, -en tot vyegneming van hetgeen aan liet stemrecht in deu weg staat? En zoo ja hebben wij dan reden 0111 0113 te verheugen over hot heengaan van het ministerie- lieemskei'k? Wij antwoorden, dat wij volstrekt niet blind zijn voor de geva ren, verbonden 'aan' liet algemeen stemrecht. Wij hébben daar meerma len op 'gewezen. Maar wij 'hebben hoe langer hoe meer de overtuiging ge kregen, dal het genoemd stemrecht niet te weren zal zijn. Daar treden gedurig in de geschiedenis machten op, welke met onwederstaaubattr go- weid zich plaats én meerderheid ver overen. Minister Van der Brugghen is imlerlijd ook .reèds tof. de slotsom, gekomen, dat., ondanks alio bezwaren en gevaren, het toch tot de toeken ning van het algemeen stemrecht ko men moest. En de léden der concen tratie tot Kamerleden gekozen, heb ben zich er ook beslist voor verklaard Woluu laat het komen! Laat ons er in zien een verschijnsel, dat voort vloeit uit de ontwikkeling, onzer toe standen, welke, zooals wij gelooven, geleid wordt door God. Laat ons dat recht met évenrodigé vertegenwoor diging toekennen, langs wettigen weg, voordat hét wordt afgeperst langs -den weg van geweld. Laat ons trachten, de mannen, a.an wie voor.hot-eersl een stembiljet zal worden uitge reikt, te doordringen van hoogero ethische beginselen. De heer Hugo Nolthenins, heeft in hel Congres van vegetariërs een schrikverwekkende schildering gegeven van den me-nsch, en wij weten ook wol, welke harts tochten on driften onder ons en in ons woél.én dóch wij gelooven niet, wat tot op aanzienlijke hoogte de ve getariërs schijnen te mcênen, dat der Mensch ist was er isst maar dat hij door de kracht van het Evangelie kan worden zachtmoedig, en beden kend wat rein is én lieflijk en wat wèl luidt. Voor de lc-erk van Christus zal het uitgebreide steniireoht'een prikkel to moer moeten wezen, om van 's Hoe ren Geo&t de harten als'een bederf werende. macht te doordringen, den vrede te doen komen en toene men öp aarde. Deze dingen bedenkende, zullen wij 'I het komend ministerie begroeten mei do bede, "dat het, vereerd met "hét vér- trouwen van onze Koningin, óns volk' zal besturen met wijsheid, rechtvaar digliéid, oprechtheid en kracht. Het gelooven aan de machlt der waarheid en dor vrijheid! Vrij van alle doctri- nair liberalisme ieide het de demo cratische strooming, welke niemand weerstaan kan, in historische bed ding, én in -den geest van liet Evan gelie, welks lictot opgaat voor den op. rechte van 'harte. Kerk en School DR. J, TH. DE VISSER. In verband met het niet plaatsen van den naarn van dr. J. Th. dé Vis ser op -de beide drietallen, opgemaakt ter voorziening in de vacatures-da. Vos en. ds. Van der llorsl te Amster dam, heeft een lid van een der'kerke lijke kiesvereenigingen bij den heer De Visser te '%G ra ven ha ge een be zoek gebracht. Bij dit onderhoud.— zoo meldt men aan de „Nieuwe Ct." -deelde dr. Dc Visser mede, dat 11] gaarue weer predikant wilde worden en dat een eventueel uitgebracht be roep naar Amsterdam zou worden aangenomen, Ook heeft de heer d. V, -de verzekering gegeven, in dat geval dadelijk" te zullen bedanken als lid van het hoofdbestuur -der Christelijk Ilist. Unie. Stoomvaartherichien RTOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. I-Iet stoomschip Bali (thuisreis) pas? seerde 9 September Gibraltar. .Het si.Karimala (uitreis) is 9 Sopt.. Por-im gepasseerd, I-Ie.t st. Bali (thuisreis), passearde 10 Sept. Kaap St. Vincent. Het sc. Grotius arriveerde 10 Sept. va nüatavia tc Amsterdam. 1-Iet stoomschip Koning Willem III (thuisreis) arriveerde 9 September te Suez. Het stoomschip Vondel (uitreis) ar riveerde 10 September te Genua. ROTTERDAM.SCI-IE LLOYD. Het st. Tabanan (uitreis) vertrok 10 Sopt. van Suez. liet st. Samarinda vertrok 10 S>epL van Rotterdam naar Java via Ant- werpen. Het stoomschip .Tacatra (uitreis) vertrok 9 Sept. van Hamburg. Het stoomschip Rindjarii (uitreis) vertrok'9 Sept. van Southampton en passeerde 6 Sépt, Ouessant. HOLLAND—AMERIKA LIJN. I-Iet st. Noordain, van New-York n. Rotterdam, werd., volgens draadloos telegram via Grookhaven, 'hedenmid dag 12 u.- 75 m. West van Scilly ge signaleei'd. •Het st. Oosterdijk, van Rotterdam naar -Baltimore en Newport News, passeerde 10 Sopt. Bevezier. KON. HOLL. LLOYD. Hel stoomschip Amstelland (uitreis) is 9 September Fernando Noronlnj gepasseerd. Hét stoomschip Delfland arriveerde 9 September van Amsterdam te Bue- nos-Ayres. Het stoomschip Hollandia (thuïsr reis) vertrok 9 September van Santos met 19.000 balen koffie. Het stoomschip Maasland arriveer de 10 September van Buenos-Ayres te Amsterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Ilot stoomschip Pyrrlius, van Java naar Amsterdam, arriveerde 9 Sep tember te Suek Koloniën DOUWF.S DEKKER. De „Java-Bode".schrijft In oen brief van den lieer Douwes Dekker, gepubliceerd in da „Expres", lezen wij o.m. het volgende „Wij moeten niet meer prikkelen, irriteeren, misschien zijn dat-de woor den. Ik zal de redactie van de „Ex pres" schrijven dal hel; mijn uitge sproken wetisch is, dat alle irriteeren- de artikelen moeten worden tér zijde gelegd. En tevens blijke dan daaruit, dat mij elk opruien regen het bewind, elk haatzaaien tegen welke bevolkings klasse dan c-ok, vreemd is." Tot dit verstandige inzicht komt do heer Douwes Dekker vrij laat... wel licht zelfs te laat. DE UITBREIDING DER PEST. Langzaam, uiterst langzaam, maar niettemin met angstwekkende zekér* heid, breidt de pest zich in Oost-Jura uit. Niets schijnt bij machte te zijn de ziekte te k-ecren en reeds lan? heeft men de hbcip laten vanen, haar binnen een enkele streek te beperken. We weten, hoe de ziekte thans i-1 Wést Mad-o-era heerscht, en hoe ook K- r.awang zic-h een geval voordeed- Voider zijn, in Ngandjoek, aan do spoorbaan een negental gevallen ge rapporteerd. Dan is de ziekte nog verschenen in hel district Rabat, afdeeling Lamon- gau. en ivel in de 2e'helft van Juli'. Oorspronkelijk had men -daar alleen liet vermoeden met pest te doen te 'hebben, doch-men heeft, deer het bac teriologisch onderzeek, sedert zelcr- heid gekregen. Ton slo-tte zijn nrg verschillende gevallen gerapporteerl iu het district Poevwedjo, afdeeltes Bangil, en wel in de nabijheid van Lawaug. Zoo schrijdt de ziekte gestadig voort over Oost-Java en men 'behoeft geen pessimist te zijn om te vroezen, dat over eenige jaren het grootste deel van Java met pest besmet zal zijn. Wat de iri Lamongan geconstateeri

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6