NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ontwerp-Gemseutebe- grooting 1914. 31e Jaargang Mo. 9273 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 191S X DAGBLAD ABONNEMENTEN - PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0-02H (jeïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. A D V E R T E N TIN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot d* plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dk blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 13 SEPTEMBER. De Kroon: Biosc. •voorstelling. Apollo-Thcaler: Biosc. voorstelling. St. Bavo. Smpdestraat: Intern. Bak ker ij-tentoonslelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. OM ONS HEEN No. 1807 Reisherinneringen, v. In deze streken wemelt het van meren. Altijd meren en meer meren. Hier bereidt de Duitsche taai, die zoo gemakkelijk schijnt, omdat tal van woorden zooveel met het Neder- landsch overeenkomen, ons een ver rassing; de Duitscher noemt een meer S e e en wat wij de zee noemen be titelt hij in het algemeen met das Meer, terwijl hij de verschillende zeeën weer See noemt: Nordsee, Ostsee enzoovoorts. Hier liggen voor den Nederlander -gevanrlijke voetangels en klemmen. Hij doet maar 't best met zich er niet te veel van aan te trekken en lustig op de meren rond te varen, daar ze de moeite waard zijn. Een van de mooiste is de Königsee, omgeven door iiooge rotsen en waar in kleine eilandjes schilderachtig ver spreid liggen. Daar stappen de reizi gers af, blijven er een halfuurtje en komen dan op een volgende boot tot het punt van uitgang terug. Doodstil ligt het watervlak tusschen de stei! I oprijzende rotsen", maar zoo rustig is het op deze meren niet altoos. Plotse ling, up liet onverwachtst, komt soms een storm opzetten en wee dan den ongeoefenden varensman da rukwin den jagen de golven over de boorden van zijn bootje en hij zinkt weg, ver onder het oppervlak, want de König see, gevolg van sen vulkanische uit barsting in vroeger tijden, heeft hier en daar een diepte van honderd© meters. Nu gaat het per trein naar Salz burg, Het regent, regent, alsof er nooit een einde aan komen zal en het er om te doen is al het zout in deze streek tot oplossing te brengen. Als middelpunt voor toeristen-uitstapjes is Salzburg bekend genoeg, maar het stadje zelf hoeft weinig te beduiden. Vee] klokken in de huurt maken een rustige slaap moeilijk, maar ook dat is weer vergeten als ik 's morgens uit mijn raain een van hellen zonneglans overgoten plein zie en daarop een bescheiden huisje, waar de groote Mozart geboren is. Een paar uur la ter wordt de tocht voortgezet, eerst met een lokaalspoortje naar een schit terende groep van meren, waarboven het doel van den dag, de S c h a l s- berg oprijst. We gaan een bezoek brengen aan den top. Het bergspoor- tje, een tanradbaan, zal er ons brongen en weldra hooren we achter óns het bekonde geluid van de loco motief tuttuttut, tuttuttut, tuttuttut, tuttnttut. die ons langs de hellingen van den berg omhoog duwt met korte schokken van den zuigerstang. Tol- kenu dieper zinken de meren weg. Boven op 2100 meter hoogte is het koud. Niet in de eetzaal van het res taurant, waar een gezellig kacheltje brandt, maar naderhand, als we bui ten komen na afloop van het middag maal. Wie geen jas of mantel mee nam huivert in de zometrkleeren. Maar we treffen het met den dampkring, alles om ons heen is helder, beneden ligt de merenreeks als even zoovele waterplassen, waarop als kinder scheepjes de stoombooten varen. Ver der weg gaat het oog te gast aan woud en bergen liet is een prachtig land schap, dat zich daar ver beneden ons uitstrekt. Én zelfs de ontzaglijk dik ke Duitscher, die met groote moeite langs hot steile pad naar het restau rant was geklommen, telkens stil staande om uit te blazen, is die stij- gingsbezwaren vergeten en kijkt met welgevallen naar beneden hem. den armen dikkert, past het dalen beter dan het klimmen. Weldra zakken we weer naar be neden en krijgen even een quaestie over het openzetten van een raampje Dezelfde medepassagier, die zoooven in de wintertenjperatuur van den bergtop vroolijk rondliep, wil nu in den wagen geen raampje open heb ben o raadsel der opvatting van frissche lucht en tocht. Gelukkig komt er steun uit een aangrenzend compartiment en moet hij er aan ge- looveri, want het is duidelijk te mer ken, dat we den beganen grond weer naderen bet wordt warmer, jassen worden losgemaakt en de zon begint te hinderen. Als we na een uurtje weer aan den oever van het meer in den vollen zonneschijn staan, is het moeilijk ie gelooven, dat zoo kort ge leden de kachelwarmte ons hart ver heugen kon. Ischl, Gmunden, Zeil am See. Het eersta plaatsje heeft historische betee- kenis, omdat keizer Franz Joseph (we zijn hier al in Oostenrijk) er zoo graag is, zoodat menige conference, die voor het lot van Europa beteeke- nis had. in Bad Ischl gehouden werd Een aardig plaatsje, met veel iiötels. een aardige wandelplaats van laag hout, zooals ze alle hebben, dat den indruk geeft alsof er 's winters niemand huist en ze pas in 't voor jaar tot hun korte zomerleven ont waken. Zonder twijfel een mooi mid delpunt voor uitstapjes, maar de toerist kan niet overal blijven. Zijn reisplan jaagt hem verder, zij het ook met een zuoht van weemoed en zoo zitten we den volgenden ochtend. Zaterdag, alweer op een onder schip, dat vaart op een ander meer en aan schouwen met bezorgdheid de grijze regenwolken, die telkens lager neer dalen op de bergen. „Es wïrd heuie schönes Wetterverzekert de kapi tein en knikt daarbij met geruststel lende beslistheid. Helaas, zijn weer kennis schiet te kort, want als we te Gmunden aan wal gaan regent het en als we de allee langs het meer door wandelen gaat het gieten, zoodat er niets overblijft dan een beetje te v kelen en per tram naar het station te rijden, vanwaar we, altijd nog in den regen, naar Salzburg terugkeeren. met een droeve herinnering aan Gmunden van een plaatsje achter een regengordijn verscholen en van een felklourig Tiroolsch zijden doekje, dat voor cadeau bestemd, maar een half uur na den inkoop al spoorloos verdwenen was. Wat den reiziger in deze streken treft is, dat er betrekkelijk zoo weinig toeristen op het pad zijn. Je ziet dat in de eetzaal van d© hotels en aan het lange gezicht van de directeuren aan de matig bezette booten en aan de beschikbare ruimte in vele spoor treinen. Dit jaar. wordt ons gezegd, is het niet druk in Tirol, de econo misch© toestand in Europa, zoo heet het, is niet best en de menschen ver trouwen nog altijd niet, dat het oor logsgevaar in Oostenrijk voorbij Dio economische toestand heeft een breeden rug, waar alles dat niet ver klaard kan worden maar op gescho ven wordt, maar de vrees voor oorlog heeft zeker afschrikkend op d© toeris ten gewerkt. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat plotseling Oostenrijk den oorlog verklaren zou en al het spoorwegmaterieelrequirecren voor troepenvervoer; daar sta je dan, als plezierreiziger, boven op een borg of vaart op een meer en kunt niet meer naar huis 1 Zoo heeft de politieke toestand Oos tenrijk niet alleen rechtstreeks mil- lioenen gekost voor de mobilisatie, maar ook groote schade berokkend wegens verminderd vreemdelingen verkeer. En vooral Tirol, weinig ja ren geleden nog primitief, moet daar, evengoed als Zwitserland, van be staan. J. C. P. stadsnieuws BAKKERIJ-TENTOONSTELLING TE HAARLEM. Aan den vakv. «1stlijd voor Haar- lemsche patroons namen 12 patroons deel. De jury, bestaande uit de hee- ren A. F. C. Morlang, voorzitter, J. Kalb, G. de Vries Gzn. en G. Slagt, kende de volgende prijzen toe: Brood gebakken van meel der fa briek „Holland": le prijs (verg. zillv. med.) M. Bes t, Zijlweg; 2e prijs (zilv. med.) A. M. Bearaadt, Kou- den horn. Idem van rneeil der firma Grippe- ling en Verkleij: le prijs (verg. zilv. med. A. M. Ben raad t; 2e prijs (z. med.) M. B es t; 3e pr. (bronzen med.) T. H. D u i s t e r il O f, Alex Dy: •inckstraat. Bruiiiibrood gebakken van meel van ie firma Bots: le prijs (verg. zilv. med-) L. Rcnkema, Zuid Polder straat, 2e prijs (zilv, med. J. Smit, Smedestraat. Idem van meel der firma Höck>r: eenige prijs: (verg. zilv. med.) D. de Ilooy, Leidscheplein. Krentenbrood, tulband en kerst brood: le prijs (verg. zilv. med.: A. M Ben raadt, 2e prijs (zilv. med. J. Smit. Voor de tentoonstelling zijn nog de volgende prijzen toegekend: Stand 51 voor verpakking een diplom, voor zilv. med. aan G. v. d. Boogaard. Stond 40 voor rijwielen c-en diplo ma voor zilv. med. aan Drukker Co., te Amsterdam. Stand 17 voor St. Nicolaasprentan een diploma voor zilv. med. aan Wennink. Stand 53 voor kunstwerk een dipl. voor zilv. med. aan M. J. Cornelisse. Stand 26 voor beschuit, diploma, voor een bronzen med. aan C. v. Mill. Stand 15 voor beschuit een dipl voor bronzen med. aan G. v. d. Meu- beidsduur. De Kamer schreef woorde lijk aldus: „Nevens aangehaald Kon. besluit (van 20 Dec. 1912) legt aan de Kamer „van Arbeid de verplichting op, éèn- „maal in de twee jaar inlichtingen te „verzamelen omtrent loon- en arbeids duur in bepaalde bedrijfstakken, ge durende de eerste 14 dagen van een „bepaalde maand. Voor de boek- en „courantdrukkerij te Haarlem is „daartoe aangewezen het tijdvak van „1—14 Sept. 1913. 1915, 1917 enz." Toen de directie der N. V. Lourena Coster dit schrijven ontving, heeft zij aan de Kamer van Arbeid gevraagd, of er eenig wetsartikel bestaat, dat tot de invulling van den door de Ka mer toegezonden slaat verplicht. De Kamer van Arbeid antwoordde daarop ontkennend, doch deed een be roep op de medewerking der N. V. Aan dat beroep zal de directie der N. V. Lourens Coster tot haar leed wezen in dit geval geen gehoor kun nen geven, omdat zij van meening is, dal hier overbodig werk wordt ge vraagd. De loon en worden aan de Rijksverzekeringsbank opgegeven, de arbeidsduur is tot in onderdeelen be kend bij de arbeids-inspectie. Deze twee Rijks-instellingen zijn dus vol komen op de hoogte van wat nu weer door de Kamer van Arbeid ge vraagd wordt. De directie der N. V. Lourens Cos- ter stelt zich op het standpunt, dat zij aan alle wettelijke voorschriften voldoet en gaarne bereid is, de Ka mer van Arbeid van dienst te wezen; maar zij heeft niet de minste lust op gaven, die zij reeds aan andere Kijks-oraanen verstrokt, ook nog eens aan de K. v. A. te verschaffen. Dat noemt zij nutteloos werk en dergelij- ken arbeid kan niemand van haar vergen. len. de Belgische afdeel ing werden de volgende bekroningen toegekend: Eereprijzen aan Heskens, Merxem en Theijssen, Lier Eere-diploma's aan Hirschman te Antwerpen, diploma's voor gouden medailles aan Decocq te Gent en Depreter te Turnhout. Eere-diplnma voor boekwerken, Ma- cadan te Londen. Donderdagavond was 't druk op de tentoonstelling en ook gezellig. Het gemengd koor, van de R K ver- eeniginc t. verb, van den volkszang saf onder leiding van den heer Jac- de Jong een uitvoering. Vele liederen uit den bundel „de Leeuw rik" hadden veel succes. De hev G. J. Blom gaf ook eenige zangnummers ten beste, meest van Emiel Hullenhroeck, o. a. „Marleen-1 tje". Ook hij betaalde daarmee veel succes. STROOMLEVER1NG DOOR HAARLEM. Door het Rijk is concessie verleend aan de Kenneiner Electriciteits Maat schappij Holland naai. Die concessie is voor onze ge meente van zeer veel belang. De voor naamste purutun ontleenen wij hier er aan: Volgens aai. 1 der concessie geldt deze voor een gebied, omvattende, met uitzondering van de gemeenten Buiksloot en Nieuwendam en van liet gedeelte van Amsterdam benoorden het IJ, het gedeelte van het vaste land van Noord-Holland benoorden bet IJ en Noord zeekanaal en verder het ge deelte der gemeente Velsen ten Z. van genoemd kanaal en de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort. Nu is in art. 31 sub. B. bepaald dat KUNST BOVEN AL. Verschenen is hei eerste, het J uli Augustus-nunucer, van een nieuw iijtiocnrili. t is net orgaan der eciugjug Kunst Boven Ai, cue bestaat uit leerlingen der scnooi voor Kunst- nijvernoid. Tlei slaat onder rexiacue van mej. Betty Benutte en den nest Jan G. Beert:nik. Ben omslag, dien de laatste ontworpen beeft, ts zeer ver dienstelijk ontworpen als harmoniscn geüeel en draagi de emblemen van „drijven, beelonouwen, bouwen, de coratie". Het eerste nummer bovat, goed geteld, 22 pagina's en is getieei getypt een methode, die pleit voor den ijver en den economischen zin t'er ondernemers, maar die bij een «enigs zins belangrijke stijging der oplaag wel wat bezwaarlijk zal worden. De redactioneele inhoud opent met „een welkomstgroet, van den direc teur der school den heer E. A. von Saher, tlio aanvangt met deze regels van Charles Blanc t© citeeren: Zeewoldt, 's-Gravenhage. De commissie verzocht ons mede te deelen dat de zittinguren van de com missie voor den optocht en het bloe mencorso foutief zijn opgegeven. De ze zijn niet van 1012 en van 24. doch doorloopend van 10 tot 4 uur. Maandag is de laatste dag waarop ge noemde commissie tot dit doel in her gebouw De Nijverheid, Jansstraat 55, aanwezig is. Morgen (Zaterdag) wordt geen zit ting gehouden. Op initiatief van den heer E. Lier a is door de Kleine Houtstraat-bewoners een comité opgericht, dat zich de ver siering dier straat ten doel stelt. Heden verscheen de ontwerp-ge- meeutebegrooting, dienst 1914. De eindcijfers van de gewone inkomsten en uitga- ven zijn f 2.676 764.83J, van de bui tengewone inkomsten en uitgaven f 1.333.058. De totale begrooting loopt dus ©ver f 4.009.822.83$. Is Inkomsten. Er is nog te beschikken over bedrag van f 43.179.23.lj als batig saldo over het dienstjaar 1912. Het geheele batige saldo was f 49.679.23i, maar over f G500 is reeds beschikt. De inkomsten uit het verhuren van huizen en van landerijen, van gras- en vischwater-verpachttogeaa, enz., zijn ongeveer gelijk geraamd als vo rige jaren. De opbrengst van den jaarlijksc-hen verkoop van boomen groeiende op gemeente-boschgronden is op f 1500 geschat tegen f 1000 voor 1913, maar in 1912 is f 19-48.15 ontvan gen. Batige overschotten der gemeentebe drijven. Deze worden aldus geraamd: Gein. Eleotriciteitsbedrijff 64.785 (in 1912 was het saldo f 12.562.19), voor 1913 was dit geraamd op f 25.000. Het gemeente eiectriciteils-bedrijf een veel belangrijker winst cijfer dan vorige jaren. Het gemeentegasbedrijf f 143.105.33 (in 1912 opgebracht f 136.342.27^, voor 1913 geraamd: f 145.206.67). De gemeente-duinwaterleiding f 20.238.88J (in 1912 opgebracht f 21.328.80 voor 1913, geraamd: f 24.259.35). Xous les germes de beauté sont dan3 la nature. El 'n apportient qu'è. Tesprit humain de les en dégager. De sohrijver wenscht den oprichters stroomleveriiig in N.- j van „Kunst Boven Al" toe, dat zij benoorden liet Noordzeeka- voldoening zullen mogen smaken van hunne bemoeiingen. Het bestuur der vereeniging schrijft over haar ontstaan, de redactie heeft het over een gehouden excursie naar het Muiderslot, de heer II. Barten over een tentoonstelling van oude ker kelijke kunst, de heenen v. d. Steur en Cnderins van Veen over het Deut sche lustrum. Volgt een lang artikel over de Gentsclie Wereld ten toon stel ling. Dan „Een Visioen" door Cesar en Verzen van B Schutte. In een slotwoord zegt de redactrice dat het haar spijt nu reeds haar werk als leidster vn het h'ad in ander** ■iu ».i. handen te moeten laten overgaan. de" concessionaris door den MinisterWaarlijk, het is wat vroeg maar van Waterstaat kan worden verplicht om van den in het concessiegebied (met uitzondering van Velsen, Bloe mendaal en Zandvoort) te leveren stroom een zeker deel, de helft niet te boven gaande, van de centrale van Amsterdam te betrekken. Terwijl in hetzelfde artikel sub C. is bepaald, dat de concessionaris kan worden verplicht door den minister (van Waterstaat) om van den in Vel sen., Bloemendaal en Zandvoort af te leveren stroom een zeker deel, de helft niet te boven gaande, te betrekken van de centrale der geméén te Haar lem of wel goed te vinden, dat deze gemeente een deel levert. De wijze waarop de stroom zal worden ont leend en de prijs die daarvoor door den concessionaris zai worden betaald zal onder goedkeuring van benoem den Minister door de gemeente Haar lem en den concessionaris in gemeen overleg worden vastgesteld. OVERBODIGE OPGAVEN. Den eersten Sept. zond de Kamer van Arbeid voor de DrukkersbedriJ- ven alhier een schrijven o.a. aan de N. V. Lourena Coster, die o.a. dit blad uit geeft, waarin verzocht werd om in lichtingen betreffende loonen en ar- haar vertrek naar Batavia noodzaakt haar daartoe. Zij hoopt evenwel, me dewerkster te blijven. Als hare opvolgers haar taak op de zelfde wijze voortzetten, gelooven we wel dat Kunst Boven Al geluk te wen- schen is met haar eigen blad, waar aan in ieder geval geen moeiten ge spaard zijn. Zwemschool. De temperatuur van het water !n de Zwemschool was hedenmorgen te 6 uur 58 gr. en hedenmiddag om 12 uur 60 graden. HET FEESTCOMITÉ PLAN 1813-1913. Thans is de commissie in haar ge heel samengesteld. De volgende hee- ren hebben er zitting in A. Rinkema, voorzitter. Joh. M. Schmidt, secretaris. H. Stinis, pen ningmeester. P. C. Akkerman. Dr. J. W. Boissevain. M. J. F. Belderdijk J. C. Caderius van Veen. Lult. P. H. Hekkema, Bloemendaal. A. Koolho ven, Bloemendaal. Kapt. C. J. A. Kruijt. A. J. Meijerink. J. C. Peere boom. J. R. Prent. F. X. M. Schip horst. Luit. F. M. J. Stuvel. H. F. Wa- geuaar Reisiger. A. Wijnands. J. J. De winstcijfers voor gasfabriek en waterleiding iijn dus iels lager geraamd dan voor 1913. Opgemerkt zij evenwel, dat de gas fabriek f 90.000 aan d© gemeente be taalt voor recognitie voor het hebben van gasbuizen in den gemeentegrond, en het electriciteitsbedrijf voor het hebben van kabels in gemeentegrond sleclils f 1. Het gasbedrijf moet mi ook f I betalen voor huur van het nieuw© kantoor in de Kruisstraat. De waterleiding betaalt f 19.805.60 aan recognitie voor het hebben van buizen in gemeentegrond. De opbrengst van de Bank van Leening wordt op nihil gesteld, voor 1913 was de raming f 200. Belastingen. 40 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen zijn geraamd op f 82.000 [voor 1913 f 81.000.) 10 opcenten op de ongebouwde ei gendommen 1 570. Hoogstens 100 opcenten op de hoofd som der belasting op het personeel f 210 000 (in 1912 was de opbrengst f 209.607.19 en voor 1913 geraamd op f 203.000.) Het bedrag der directe belastingen naar het inkomen f 800.000 in 1912 was de opbrengst f 642.114.61J, voor 1913 de raming f 755.000). De belasting op de ihonden f (1912: f 8346.25, 1913: f 8250). Deze be lasting stijgt dus niet. De post entréegelden voor het Frans Hals-Museum die voor 1913 geraamd was op f 2800, is nu gesteld op f 3500. Het bezoek neemt toe, waarschijnlijk ook door de openstelling tot 's mid dags 5 uur in plaats van tot 4 uur. De begrafenis rechten die voor 1913 op f 13000 geraamd zijn, werden nu gesteld op f 15000. De post schoolgelden is slechts van f 158 000 tot f 160 000 verhoogd en wel door een ietwat hoogere raming van de schoolgelden voor het L. O- De opbrengst der kermis verpach ting is als in 1913 op f 18.500 geraamd/ In 1912 was de opbrengst f 18.952.43. De marktgelien ran de Botermarki zijn 6lechts op f 725 geraamd. Voor 1913 was dit bedrag op f 1400 gesteld', maar in 1912 was de opbrengst lechts f 736.624. De bijdrage van het rijk volgen» trL 48 le lid der wet op het L. O. is geraamd op f 13-5.895, tegen f 134.295 in 1913. De uitkeering van het rijk volgens de wet van 24 Mei 1897 is gesteld op f 163.400 (1913: f 161.900). Voor het eerst ia rekening gehou den met den keuringsdienst voor voe-' dingsmiddelea voor de omliggende ge meenten. Haarlem moei f 9290 meer voor dezen dienst uitgeven, maar ont vangt dit bedrag van de omliggend© gemeenten terug. f 1 is uitgetrokken als pro-memorie- posl tot korting ten behoeve van het pensioenfonds voor de gemeenteamb tenaren, bedoeld bij art. 50 der Pen sioenwet. Over deze evenlueele kor ting moet de raad nog beslissen. Uitgarei. Ambtenaren Secretarie. De post jaarwedden ambtenarc-n ter secretarie is tot f 47.750 verhoogd (voor 1912 f 42.077.081 en voor 1913 f 45.750). Voorgesteld wordt do jaarwedde van oir. J. P. v. Rossum Jr., commies- redacteur met ingang van 1 Jan. 1914 te bepalen op f 1803, waardoor d© jaarwedde meer geëYenredigd zal zijn aan de diensten van dien ambte naar. Het ligt in het voornemen van B. en W. tot commies te hernoemen d© adjunct-commiezen 1© klasse E. A'. J. II. v. Ghert, J. C .Timmerman en W. Fehres Jr. In de 7e afd. moet nog een klerk" 2e klasse aangesteld worden. De kosten voor de kiezerslijsten en: uitoefenen der kiesverrichfingen is op f 2000 geraamd voor 1913 het ver kiezingsjaar was dit f 4000. De jaarwedde van den gemeente archivaris Jhr. H. H. Roëll wordt door B. en W. verhoogd voorgesteld, nL van f 1000 op f 1200. Het komt B. en W. voor. dat deze hoogere jaar-' w edde meer geëvenredigd is aan de iensten door dezen ambtenaar bewe zen. lleï ligt in het voornemen vuu B. en W. om bij den dienst der plaatse lijk© belastingen te bevorderen tot adjunct-commie3 P. C. Roodenburg Jr. f 500 wordt uitgetrokken voor een tijdelijke 6s werkkracht ten kantor© van den gemeente-ontvanger. De post teruggaaf van belasting, voor 1913 op f 51)00 geraamd is nu' verlaagd tot f 4000. Door den directeur van Openbar© Werken is een nadere regeling ge vraagd van de tractemenfen van den adjuinct-arohitect, do opzichters la en 2© klasse en den commies. B. en W. zuilen eerlang den raad een voor stel doen tot herziening dezer tract©- menten. Bij aanneming van dit voor ste! zullen de meerdere kosten voor 1914 f 200 bedragen. Voorgesteld wordt l»et aantal vas te opzichters 2e klasse met ingang van 1 Jan. 1914 met één uit te breiden en alzoo te brengen van 5 op 6. Op deze begrooting is I 1409 opge nomen voor deze uitbreiding. Het Waaggebouw aan het Spa am© zal van buiten schoongemaakt wor den om d© natuurlijke steen bïo©t t© leggen. De peet onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden is op f 80.165 geraamd (in 1912: f 62.414 voor 1913 geraamd o pf 68.225). Op dezm post is f 9833.33 uiigftrok ken om over te brengen op de buiten gewone rekening, als doel der koelen voor de asphalteering van den rij weg in den Kruisweg, de Kruisstraat, de Gr. Markt gedeeltelijk, de Groot© Houtstraat en de Anogang, op dit dienstjaar verhaald worden. Zoo- als men weet worden de totale kosten f 147.500 over verscFillende jaren verdeeld.) De post onderhoud van wandel plaatsen en plantsooneu is op f 45.175 gesteld (1913: f 41.815). Voor los personeel is f 1OC0 mee* uitgetrokken. De plantsoenen brei den zich steeds uit, maar aanstelling van meer vast personeel Is niet ge- wenscht omdat niet doorloopand meer werk is.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1