mém's Dagblad DERDE BLAD Trlldag 12 September 1913 Binnenland uoll maatschappij van LANDBOUW, pe vergadering der Hollandscho Stachappij van Landbouw, Gravenliage onder voorzitterschap a «kn beer Van Foreest gehouden; nl bijgewoond door den directeur- neraul van den landbouw, don heer n Heelt. Sad;»t met slechts een enkel woord i vergadering geopend was, die bij- jivtond werd door de vertegenwoor- ieers van 72 afdeelingen, dood dr. jO Gulik enkele mededeelingen 'over l, kansconlrolcstation en deelde do Suermondt nog een en ander over de onderlinge brandverze- _Jg. Na goedkeuring der rekening van Maatschappij kwam de begroeting behandeling en tegelijkertijd het rrstel van het hoofdbestuur, voort- a den secretaris-penningmeester te Mldigen met f 2000 en de kosten inoor te vinden door verhoogen a het Ministerieel besluit van 11 L dat in de algerr.eene kas gestort met 10 cents per hoofd. Bij het vrij langdurig debat deed di <en stroomiug kennen, die meer ia f 2000 w'lde geven en de conirl- tie wilde verhoogen tot f 3 50. ter- ijl een andere strooming de bezol- Jing facultatief wilde stellen, haar .slechts wilde verlecnon als do titu- ris haar verlangt. Na verdere discussie werd het hoofd riuursvoorstel (een secretaris-pen- ngme ester op f 2000 wedde en f 500 eis- en verblijfkosten) met gdoote eerderheid aangenomen. Er waren i stemmen (9 afdeelingen, waarom r Amsterdam) tegen. Ben voorstel v an Oudewater en Om reken om intrekking te verkrijgen a nik t Ministerieel besluit van 11 ibr. 1913 in hel belang van don vee- ouder en van 's Rijks schatkist, werd »f behandeling aangewezen op de rijende voorjaarsvergadering in hart 1914. Dij de rondvraag werd aangekon- sd ecu voorstel van aard en Groet rir de volgende algemeens vorgadc- icg, om een commissie te benoemen 9 einde betere voeling tusschen yifdbestuur en afdeelingen te ver gen. Haarlem critiseerde eenige artike- a in het orgaan der Maatschappij, aarbij tegen de kaashandelaarsver- sniging werd opgezet, waartegenover |!tü echter hot hoofdbestuur dankte r.or het tijdig waarschuwen der boe- ;n tegen evontueele fceetnemerij. Hot hoofdbestuur verklaarde zich itigent in deze zaak, onder mededee- ing dat een lijvige memorie was in tomen van de Vereeniging voor den sashandel, die nader bestudeerd worden. Blijkens den uitslag van de verkie- ingen voor het hoofldbestumï, vver- len gekozen tot lid voor Noord-Hol- ii«], in plaats vam den heer Oly te nstordam, de lieer H. W. Kühn te aarden en tot. lid voor Zuid-Holland, i plants van den 'heer P. Loopuyt te kléedam, de aftredende secretaris-1 'iiiUUgmeester, die door den voor- liter van harte geluk werd gewenscht Tot commissaris voor de Ondcrlin- 1 go Bran^fvorïc-Kérlng werd Jiorkoaeh do hoor A. J. C. Daamen te Haarlem. Do begrooting Van do Mij. werd goedgekeurd.- Voor hot houden van do volgende vergadering (in Noord-Holland) wordt bij acclamatie Schagen aangewezen. De afdeeling Beemslor vroeg of het hoofdbestuur den ïiadeeligen invoer van Argentijnsch vleesch op een vol gende vergadering aan de orde wil stellen. De voorzitter deelde als zijn mee ning mede, dat de prijzen van het slachtvee zoo exorbitant hoog zijn, dat liet een zegen mag genoemd wor den dat de kleine man nog wat goed koop Argentijnsch vleesch kan beko men. In tusschen wacht het hoofdbe stuur een voorstel van Beemstor gaarne In. Nadat n'og was medegedeeld dat tot leden der oommissie voor do wets herziening gekozen zijn de heeren mr. C. P. Zaayer te 'a-G.raven.hage, G. Kruseman te Houtrijk en Polanen, A Nebbens Ster'.incr te Dordrecht en S. de Clercq, te Haarlemmermeer, werd de vergadering gesloten, 's Avonds vereenigden zich. vele be den en afgevaardigden mot hot hoofd bestuur der Hollandsche Maatschap pij v»-. Landbov-" - •- een maaltijd. Als gasten van de Maatschappij za ten mede aan do Minister van Land- bouw. Nijverheid en Handel; xnr. Treub; de secretaris-generaal van den landbouw, de beer Van Hoek: de voorzitter en de secretaris van het Nederlandsch Landbouw-oomitó. de heeren De Bruine en Van Genderen Stort, en de meeste leden von i be stuur der Koninklijke Nedorlandsche Landbouwvereeniging. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Donderdagmorgen 9 uur is de 17- jarige schipper sdoch ter M. S., van het lichterschip „Risico", liggende in do Lcuvehaven te Rotterdam, terwijl zij bozig was met het uitscheppen van de roeiboot, onopgemerkt te water ge makt ou verdronken. Toen mou later haar klompen zog drijven, Is men gaan dreggen en werd haar lijk spoe- dig gevonden. Alle pogingen om de le vensgeesten op te wekken waren ver geefs. Een zes-jarig meisje te Rilland kwam te dicht bij een vuurtje, zoodat haar kleertjes in brand vlogen. Toen men or in geslaagd was, de vlammen te dooven, bleek het meisje over geheele lichaam zoe deerlijk verbrand dat men voor haar leven vreest. Donderdag werd een driejarig kind te Well (Limburg) door een van Venlo komende stoomtram beide been tjes afgereden. De Dordr. Ct, meldt: Gistermiddag om bij tweeën begaf ui L. van het in de Nieuwehavon te Dordrecht liggende schip ,.Res No va", zich uit de roef met een zeop- bakje en kwastje, teneinde doze in het water om le spoelen. Toen hij na eenl- gen tijd niet was weergekeerd, begaf men zich naar bo-ven, om hem te zoo-1 ken. Hij was echter nergens te vin den. Wel dreet zjjn pet op het water langs het schip, waaruit geconclu deerd werd, dat het Jongentje ver dronken 13. Om bij half vijf had men het lijk nog niet opgedxegd. D'e „N. R. Ct." meldt In Eloemendaal bij Gouda is het vierjarig zoontje van J. Haarman in een sloot bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Te Malden is een vrouw door een koe, die zij had gemolken, zoo hevig tegen het hoofd ge-stoolcn, dat zij on middellijk dood was. VEREENIGING „VOLKSWEER BAARHEID". Onder voorzitterschap van den heer A. E. Dudok van Heel werd Donder dag te Amsterdam do }aarveiigadq- ring gehouden van de Vereen Volksweerbaarheid". In zijn openingswoord bracht do voorzitter allereerst dank aan den ver tegenwoordiger van den Minister van Oorlog, majoor Tormet van den Ge- neralen Staf, en aan dien van den Minister van Binnen 1 a ndsche zaken, den lieer J. C. van Eek, voor hunne aanwezigheid. Vervolgens wees spr. op de moei lijkheid om als voorzitter iemand op te volgen als professor Kal ff die de vereeniging mot zooveel wijshjid heeft bestuurd. Wanneer spr. noch tans de taak heeft aanvaard, dan is het slechts omdat hij voor zicli over tuigd is, in óén zaak niet voor zijn voorganger ordor te doen, namelijk In liefde voor volk en vaderland. En dat toch ls de eenige grondslag van deze vereeniging. Vervolgejic deelt spr. mode, dat de door den vorigen Minister van Oorlog ingestelde Weerbaarheids? ommiissi9 haar taak beeft voleindigd. Het werk leverde zeer veel moeilijkheden op en duurde langer dan eerst was gedacht. Aan den vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog vraagt spr. bet eerbiedig verzoek der vergadering over te brengen de door de eerbaar heidscommissie geconcipieerde voor schriften goed te keuren en 9poedi3 in werking te doen treden. Zij vormen een levensbehoefte voor alle weer- baarheidsvereemgLugen in den lande. In den laatsten tijd is de geestdrift voor de goede zaak wel wal verflauwd Met een verwijzing naar het onaf hankelijk heiilsfeest, dat zal gevierd worden, eindigde spr. zijn rede met liét betoog, dat niet alleen op zoo'n feest, doch in onze dagolijksche om geving bl'jk moet worden gegeven van onzen ernstigen wil om die onaf hankelijkheid te verzekeren. Daar, in onze dagelijksche omgeving, moet de volkswee rbaarheidsgedachto gezaaid worden en tot ontwikkeling gebracht! (Applaus). De heer Tonnet zei overtuigd te zijn van de krachten die in „Volksweer baarheid" sluimeren en belooft het verzoek van de vergadering aan don Minister te zullen overbrengen. De afgevaardigde van Almelo zegt dat zijn ofdetling zicli aangesloten heeft bij den Bond „Vrede door Recht on vraagt daarover de meening van den voorzitter. De voorzitter geeft als zijn meening te kennen dat er geen bezwaar bestaat tos-en aansluiting. Alleen moet men zorg dragen niet verder te gaan dan te zeggen dat het beginsel van dien Bond eeuideaal is. En vooral moet gewaakt worden dat de sympathie voor dat be ginsel niet verslappend werkt op den volksgeest, welke naar een goede weerbaarheid streeft. Nog wordt door één van de a an we gen aangeraden zich in grooter ge tale bij den Bond „Vrede door Recht" aan te sluiter», opdat de geest der volksweerbaarheid, naast liet ideaal van den wereldvrede, levendig blijft. Met een woord van dank aan de aanwezigen werd de vergadering ge sloten, NEDERLANDSCHE STUKADOORS- PATROONSBOND. Te Leeuwarden is do jaarvergade ring voortgezet. Aan liet verslag in de „Tel." ontleenen we Allereerst kwam aan de orde een voorstel-Groningen, dat luidde Waar door sommige aannemers mot de hun in vertrouwen verstrekte prijsopgave of met den minimum in schrijvingsprijs van stucadoorswerk meer dan eens wordt gevent, bespreke onze bondsvergadering of er maatre gelen zijn te nemen, om deze treurige praktijken tegen te gaan en zoo mo gelijk geheel te keeren. Het bondsbestuur pra-e-adviseerde, hem op te dragen zich te wenden tot de Federal:.- van Nationale Bonden van vakaannemers met het verzoek, dat dezo te dier zake overleg pleegt met den ftedorl&ndschen Aannemers- bond, daar het de noodzakelijkheid inziet van het houden van regelmati ge aanbestedingen ter voorkoming van minder gewenschte praktijken of onregelmatigheden. Dit advies werd aangenomen. Aan de orde was daarna een voor stel-Utrecht Dat niet alleen bij bondsbesluit bij voorkomende acties of uitsluitingen aan den bond moet worden kennis gegeven, doch alle leden te verplich ten, bij aanneming van werkkrachten uit andere plaatsen, vooraf mondelin ge of schriftelijke inlichtingen in te winnen, opdat de onderlinge verhou dingen en het saamhoorigheidsgevoel een eerste eisch moeten zijn van on derlinge samenwerking van alie le den van den bond. Het hoofdbestuur, van meening zijn de, aat buitengewone maatregelen hun oorsprong vinden in buitenge wone omstandigheden en daar de af- deeling Utrecht ook in gewone om standigheden buitengewone maatre gelen wonscht te zien toegepast, advi seerde het hoofdbestuur, op het voor stel niet in te gaan. Aldus werd besloten. Hei volgende voorstel was ook van Utrecht Zooveel mogelijk alle afdeelingen in b_. Jiuolobesiuur ie deen zuring ne men, om mede de belangen der aldee- ugen te behartigen. Dit voorstel wei-a onveranderd aan genomen. c^.uge discussie werd in begin sel besloten aan verspreide en aange sloten leden evenveel stemrecht te geven. Na de vergadering maakten de con gressisten een boottocht. ONTSLAG DIRECTEUR* GE MEENTE-ARBEIDSBEURS TE AMSTERDAM. B. en W. leggen den Raad over een adres van J. W. Albania, directeur der Gemeente-arbeidsbeurs, houdende verzoek om ontslag uit zijn tegeuwoor dige functie in verband met zijn ver kiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gelijk uit het adres blijkt, beston den er bij B. en W. overwegende be zwaren, om genoemden hoofdambte naar, dien zij overigens gaarne voor den gemeente-dienst hadden behou den, te vergunnen het lidmaatschap der volksvertegenwoordiging waar le nemen nevens zijn directeurschap der Arbeidsbeurs. Toch zouden B. en \V. het betreuren als deze instelling, we» ke in een periode van reorganisatie verkeert, aanstonds geheel verstoken zou zijn van de adviezen van den te- genwoordigen directeur, die zich aan gaande die reorganisatie reeds In zichten. heeft gevormd. Het komt B. en W. daarom ge wenscht voor, den tegenwoordigen di recteur der Arbeidsbeurs, nadat hem overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag zal zijn verleend, voor den tijd van 1 jaar te benoemen tot advi seur der instelling tegen een bezol diging van f 1000. A. H. GERHARD. Het Amsterdamsche Gemeenteblad be rat een voordracht van B. en W., waarbij als no. 1 op een voordracht voor een onderwijzer aan school 2b wordt voorgedragen de heer A. H. Gerhard, hoofd van school 131. Deze voordracht strekt, om te vol doen aan het verzoek van den heer Gerhard, om benoemd te worden als onderwijzer aan een openbare lagere school en daarna, met stilstand van jaarwedde, verlof als zoodanig te ver'- krijgea. Kolonifn EEN VOORZORGSMAATREGEL TEGEN OPROERIGE CH1 NEEZEN. Zoowel aan do Hoofdwacht te Wel- tevreden als aan de Boei te Glodok is j oen brigade van twintig man infante rie gedetacheerd. Een en ander ge- scmedl op liet verzoek van onzen resi dent liet legeren dezer manschappen aan genoemde wachten geschiedt tot nader order. Ons hoofd van Gewestelijk Bestuur deed dit verzoek met het oog op den min of ineer onrustigen geest onder do Uuneezeu mer ter pi.auute, veroor zaakt door de uit S'hangnai komende revolutie-berichten, ar zouden zich namelijk hier ter stede twee ïïïuchuge korig.sie's van Chineczen hebben ge vormd, waarvan de eene sterk ijvert voor don president der Chinecsche Republiek \uan Shi Kai, terwijl do andere op ue hand is van dr Sun Vat Sen, van wïen men verzekert, dat hij is gestemd ten gunste der „rebellen". (Wie ls eigenlijk „rebel", en wie zijn de „loyalisten" in China?) Gevreesd wordt, dat deze beide par tijen elkander vandaag of morgen te lijf zullen gaan, waarbij kans bestaat d^i ook lie; leven en ue eigendommen van anderen gevaar loopen. Zeei zckci z-ra een bo.sing tusschen de Chinoezen onderling aanleiding kunnen worden tot excessen, gepleegd door aanhangers of vijanden der par tijgangers. Natuurlijk werd onmiddellijk be richt, aal aeze militaire maatregelen in verband zouden staan niet een plan tier ledon van de Sarikat Islam, cm een olgemeenen opstand te verwek ken. Itet „Nieuws v. d. D." kan ver zekeren, dat de Sarikat Islam er mets mede uitstaande heeft, dat aan ouge- regeluneuen vun uie zijde ganscheiijk niet wordt gedacht. Het bestuur vreest ongeregeldheden onder heethoofdige Chineezen en wil deze voorkomen, ziedaar alles. Voor opstootjes behoeft geen angst te bestaan, Bovendien, de inlander heeft gedurende de poeasa wel aan wat anders te denken dan aan onge regeldheden. aangevallen. In de Boei op Glodok werd een Europeesoh beambte bij het uitdeeleu van het eten door een Madureeseh gestrafte van achter aangevallen en met ten scherp voorwerp ernstig ver wond, aan de gevolgen waarvan hij later overleed. Stadsnieuws Inspectie. Bij ministerieeele beschikking is dc inspecteur van het middelbaar onder wijs de he>er dr. G. II. Coops onthe ven van het toezicht op de zeevaart-, visscherij- en schippersscholen en i3 daarmede belast de inspecteur van het middelbaar onderwijs de lieer M. J. van Alphen de Veer, wien tot 1 Mei 1914 als standplaats is aangewe zen de gemeente Haarlem en daarna de gemeente 's-Gravenhage, zoo meldt de „N. R. Ct.". Herhalingsoefeningen. Morgen zullen de miliciens der lich ting 1906, die bij het 10de regiment infanterie alhier voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest, weder met groot-verlof wor den gezonden. £ij dio voor eigen rekening huis waarts wilden keeren. zijn heden met groot verlof vertrokken. Terug in 't garnizoen. Morgen zal hier het detachement van het 10de regiment infanterie te- rugkeeren, dat onder leiding van den kapitein A. A. Raasveldt belast is ge- woest met het opruimen van de leger plaats bij ^aren. OPZETTELIJKE VERNIELING. J. T., te Haarlem, door de Arrend. Rechtbank alhier, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf ter zake van opzettelijke vernieling, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. DE VERNIEUWDE CEINTUUR- b aan wagens. Gisteren was voor het eerst op d« baan wagen no. 53 die nu ook ver nieuwd is. Nog vijf wagens moeten worden vernieuwd en dan zijn alio klaar. Het zal een groole verbetering zijn èu voor publiek èn voor het per soneel. Het publiek wordt minder door elkaar geschud, het personeel staat beter beschut doordat de bal kons breeder zijn geworden. Subsidies. Aan den Raad worden opnieuw sub sidies gevraagd voor 191 door den Alg. Nederl. Politiebond, den Raad van bescherming voor den zuigeling, het Witte Kruis, de Vereen, tot bestrij ding der tuberculose, do Commissie voor schoolkleeding, liet Museum en do school voor Kuns.nij ei- lteid. het Koloniaal Museum, de Am bachtsschool, de Industrie- en Huis houdschool. de ieekensciiool van de St. Jozefs-gezellen vereeniging, het Nederlandsch Schoolmuseum, da Vereen, voor Handelsonderwijs, do Toynbee-vereeniging, de vereeniging voor Handenarbeid, Tuinbouw en Plantkunde, Vereeniging legen het mishandelen van dieren, liet Cen traal Comité van drankbostrijdende vereeniginigen. Petitionement. De volgende maand zal er begonnen worden met een landelijke actie door do geheel-onthouder svereonigingen, zoo ook te Haarlem. Er zal don wor den geijverd voor het vorkrijgen van een wet tot regeling van het aan tal drankmelegen heden, of het geheel doen verdwijnen van de dranklokalen door z.g. Local Option. Daarvoor zal worden geijverd door middel van oen voJkspetitionement, waarvoor allo krachten mobiel zullen worden ge maakt. Fee s t a vond. Do afdesling Haarlem van de N<v derl&ndsche vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal op Zaterdag id September haar 7üjar,g bestaan vieren in de greote zaal der Soc. Vereeniging, alhier. Als sprekers zullen zich doen hoo rn do heer F. U. Schmidt, lid van het Hoofdbestuur, der bovengenoem de vereeniging, en de heer W. II. Ban ning, uit Leiden. Vervolgens zullen medewerking' ven leonen de Muziekvereenging „Voor waarts", directeur de heer P. P. Wit, de geheedj-onthouderszangveroeniging „De Korenbloem", dir. de" heer W. II. Biele; de heer P. Kaptein, viool en mevr. M StrijhosSmits, piano, ter wijl de avond zal worden besloten door een prachtvol tableau, waarvan een kunstenaar hier-ter stede, de lei- diug lieeft, en bij welks tab'eau een kwartet zich zal doen hooien, saam- gesteld uit het zangkoor „De Koren bloem". inze beschermeling Humoreske naar ALEX. MOSZKOWSKI. Bat is nu precies vijf-en-twintig jaar tleden. Ik had de meest gegoeden mijner «iiinalige vrienden uitgenoodigd lot fcn samenkomst, die in de acliterka- t?r \an een Borhjnsche bierkneipe Ms had. De meesten wisten het t»l vooruit, wat daar zou verhandeld rcrden, en waren dus in een tame lijk gedrukte stemming. Men had er "i voorgevoel vandat zou geld kos- - Is 't werkelijk zoo erg met hem jsstcld? vroeg de concertdirocteur Silbermann. - Wanhopig! verklaarde ik. De doktor geeft hem hoogstens nog drie Manden. Jammer, doodjammer! riep de ooncelspeler Wallreuter uit. Zoo'n liirike kerel, die Ignatius Mulotki! «at scheelt hem eigenlijk? Ten eerste» waterzucht: ten Iwedesuiker en gros ten derdo irauwzwakte en algemeene paralyse. Niluurlijk compleet verval van trachten. Hij ligt plat te bed en het «•breekt hem aan het allernoodza- «lijkste. Leveren zijn liederen hem dan -5 meer op vroeg de procuratlo- «udcr Senftleben Geen cent, en met pianospelen I-at het al sedert jaren heeleinaal i:?l meer. Onder ons: als musicus *»s hij eigenlijk nooit van den eer- Kin rang. - Maar toch 'u net mensch, die Ma- ktkil Men was altijd verheugd, als Hen met hem in gezelschapwas; wer Wijk een kunstenaar, die ieder café ><n sieraad slrekte. Ziet hij er erg Kraiulcrd uit? Zwijg, daarvan. Eenvoudig niet meer te herkennen. De geheele pracli- t^e gestalte tot een jammerlijk hoop je ongeluk verschrompeld! Zilverdra den in do roodblonde lokkenIk was ptoren bij hem, juist toen de arte tem bezocht. Het spreekt vanzelf, dat die hem nog allerlei hoop gaf; maar naderhand op straat bekende de dok- lei'mij de waarheid: drie maanden eoogelcusl Er is dus gebiedende nood bkolijkheid, om onverwijld iels voor «m te doen. Ik moet verzoeken, een bepaald «orstel te doen, sprak de schilder ^«hrenfels, die 't zelf niet zoo breed tad en al in stilte overlegde, wlen hij d» noodJge fondsen ter leen vragen j'O om onzen goeden Ignatius Ma- k'ki te ondersteunen. liet eenvoudigste zou wel wezen 'n groot Weldadiglieidsconcert, meen de de concertdirecteur. Ik zou u dan Artót voor dit bijzonder geval voor duizend mark kunnen lev,eren en de onkosten zoo matig als maar ecnigs- zms mogelijk in rekening brengen. Tegen dit denkbeeld kwam ik met alle kracht op. Ik wees up at den om slag der noodige voorbereiding, het ongunstige warme jaarg»jtijde voor een dergelijk plan en voor alles op het feit, dat ieder uitstel een misdaad was tegenover onzen vriend. We zijn hier met ons elven wan neer ieder maandelijks dertig mark geeft... Maar, riep de procuratiehouder uit, dat maakt liefst driehonderd-en- zestig mark per jaarl Go vergeet, onderrichtte ik hem, dat het hoogstens slechts om 'drie maanden te doen is. Maar voor dit karig reslantje leven moeten we al thans hem van de materiëele zorgen ontheffen. Laat ons zeggen twintig mark per inaand, sloeg de tooneelspeler voor. Dat is, dunkt me, in ieder geval wel voldoende. Wij met ons elven zou den dan ons kunnen verbinden, iede re maand hem tweehonderd twintig mark te geven en wij nemen de ver plichting op ons, dunkt mij, deze on dersteuning hem levenslang toe to kennen. Zoo heeft de zaak een ge- schikten vorm en kunnen wc er mee voor den dag komen. Als er werkelijk waterzucht bij is, ben ik ook voor levenslang, verze kerde de schilder. En hierop gingen wij ten slotte in, bij handslag. Ik nam de in dit uogen blik niet bijzonder dankbare rol van kassier dier Ondersteuningskus op mij en verklaarde tevens mij bereid, den schilder de al dadelijk invorder- buro twintig mark voor te schieten. In den. namiddag overhandigde ik de eerste maandelijksche betaling aan onzen zwaar beproefden Ignatius, over wiens vervallen, vermagerd ge laat sedert lang voor de eerste maal weder een straal van hoop gleed. Voorjaar, zomer en herfst waren verloopen, en de liedercornponisl Ma- lotki had in dien lijd veel ine, ole, forme en gene geslikt. Een van deze praeparaten moest wel een onbetwistbaar heilzame uitwerking gehad hebben, want Ignatius gevoel de zich iets beter, mocht dagelijks een paar uur het bed verlaten en, ais 't weêr zacht was, zelfs een eindje wan delen. Nochtans liet zijn arts, dokter Warncke.zich nog allesbehalve beinoe digend uit. Die schijnbare reconvalescentie zegt niet veel. liet scherpe oog .an den arts ziet door de illusie heen op den bodem van de kwaalvlei u dus niet met de hoopt zoo doceerde de man.van wetenschap, bij een toevalli ge ontmoeting op de Gendarmen- markt. Ik bevond mij juist in gezel schap van een onzer mede-weldoe ners, den ingenieur Sergius Permon- toff.. die tactloos genoeg was, den dokter ten antwoord te geven» Maar u had toch gezegd, hoog stens drie maanden? En daarbij blijf ik, hernam deze in een vierendeel jaars is alles uit. Daar het van de kerkklok juist stemmingsvol five o'clock sloeg, bega ven we ons naar het café Schiller, waar we een vehemente vreugde be leefden onze goede Ignatius Malotr ki stond in hemdsmouwen aan hel biljart en maakte juist met doodeiij- ke zekerheid een hoogst gecompll- ceerden quatre bandesbal. Dit was het eind van de vijfde partij, a drie mark, die hij met den schilder Weii- rcnfels roemvol gemaakt had, en daar deze heer principieel niets schuldig bleef, allerminst orizen bescherme ling, ontlastte hij me, voordat we ons nog om de mokka gegroepeerd uad- deu, van de vijftien mark in quaestle. Ik betaalde en drukte de olijde verwachting uit, dat iguuUus behalve het edel biljartspel ook het klavier- spel en het componeeren weder zou opvatten. Daar is helaas niet aan te den ken 1 sprak Ignatius, terwijl hij een sigaar van kolossale afmetingen op stak. Ge weet niet, hoezeer die paar onnoozele uurtjes biljart mij hebben ingespannenI lk kan het overeind staan eenvoudig niet verdrageul Met deze woorden liet hij zich op een stoet aan ons tafeltje vallen, zoodat die kraakte. Nu, je bent toch, wat je gezond heid betreft, merkbaar vooruitge gaan, merkte ik aan, terwijl ik een bevredigenden blik op zijn aange naam getinte koonen wierp. Fabelachtige vooruitgang I be vestigde Permontoff niet een uitdruk king, waarin een zeker misnoegen over den loop van zaken niet to mis duiden was. Uitstel van executie! Niets an ders als uitstel van executie! zuchtte Ignatius. Mijne dagen zijn geteld val me niet in de rede, dokter; ik weet heel goed, hoe u over het geval denkt. De waterzucht is wel oen wei nig ja verminderd, maar de suiker ziekte is gebleven en de verkalking der bloedvaten is nieuw ingetreden. Daar, voel mijn hand eens daarbij strekte hii de linker naar den Rus uit voel eens, of dat niet voelt als kalk! Wat blief? De zaak is, merkte de dokter aan, dat onze waarde Ignatius den winter niet in Berlijn blijven mag. Ons kli maat deugt niet voor zou'n patienu Onze hoop, dut allicht met een sa natorium in i'hüruigeii of in den ïau- iius kon worden volstaan, werd aidia verijdeld, want dr. Warncke hield vast aan Madeira en liet niet dan mei veel moeite zich tevreden stellen met Men tone. Ten gevolge van die medische uit spraak bleef ons niet anders over, dan een nieuwe algemeene vergadering der leden van de philanthropische in stelling bijeen te roepenwant de zaak had behalve hure hygiënische ook haar finariciëele zijde. Pro priuiu kwam. voor de reis de 3o kl. zelfs niet in discussieIgnatius had de mogo- lijkheid hiervan reeds beleedigd af gewezen en een langdurige reis op harde banken zeer treffend met een terechtstelling vergeleken. Minstens na zeshonderd kilometer zouden epi leptische aanvallen intreden, wan neer men hem niet tot Basel tweede klasse en vandaar uit verder eerste klasse rijden liet. Maar, hoeveel moeten we dan opdokken! riep do procuratiehouder uit, die in den laatsten tijd vooi ei gen rekening nu juist niet voordeelig gespeculeerd had. Maar, vrienden, zeide ik, mijns inziens verdubbelen wij eenmaal ge durende den winter zijn maandelijk sche gratificatie. Voor drie maanden was de heele historie! bracht de concert-directeur in t middenwe zijn nu al in de zesde Nu ja, dal is zoo maar hij leeft toch nog en voor levenslang heb ben we ons immers verbonden. Daar is niets aan te doen. En Ignatius moet naar Mentone; anders komt hij den winter niet door. Deze bedreiging maakte een ein de aan alle bedenkingen. Tot de ver hooging van de bijdrage werd beslo ten en drie dagen later stoomde Ma- lotki, van onzo wanne zegenwenscben vergezeld, naar het Zuiden, van waar hij ons met een overdaad van de grappigste geïllustreerde briefkaarten overlaadde. De rhythmus der wereldgeschiede nis brengt mede, dat zekere gebeur tenissen, die eerst op zichzelven en ongeregeld intreden, later bijkans ge regeld periodiek voorkomen. Dit ver schijnsel, door de historici reeds waargenomen, deed zioh ook voor in ons geval. Malotki's gezondheidsrei- zen in den winter naar Mentone, in (ku zomer naar climatisch bevoor rechte Aipeustreken, als Grindehvald en Beatenberg werden wet. En ik moet er bijvoegen, dat ik in den wij den kring mijr.er bekenden bij geen ander individu zulk een pheriomenale werking van het Alpinisch en subtro pisch klimaat heb waargenomen, ais bij onzen Ignatius. Zijn lichaamsge wicht was in de eerste acht jaren al met zeventien küo toegenomen i-n werd in de volgende negen jaren van dien aard, dat wij nu en dan ontvet- tingskuren in Marienbad en Karlsbad moesten inschakelen. Ongelukkig was onze vreugde over deze heilzame werking niet geheel onvermengd. Hoe gezonder Malotk! namelijk werd, hoe treuriger het ge steld werd in den kring van diege nen die hem onderhielden. Het etltal leden van het Ondersteuningsfonds ging gebukt onder de gevolgen der clausule van den levenslangen tijds duur, dien we in den beginne abu sievelijk op drie maanden geschat hadden. De procuratiehouder was de eerste, die in financieele moeilijkhe den geraakte en reeds ten tijde der vijfde Riviera-reis van Malotki zijn betalingen staakte. Voor een ander hadden we een inzameling moeten houden, opdat hij emigreereu en !n Kansas City een bestaan als hotelbe diende vinden kon. Voorts waren een paar van onze medeleden aan langdu rige ziekten overleden en een had zicli wegens drukkende zorgen te kort ge daan. Alleen aan mijne rustelooze be moeiingen was het gelukt de gapin gen telkens weer aan te vullen en, krachtens de statuten, het elftul vol tallig le huuden. Wel is waar had ik mïjzelvcn me nige ontbering moeten getroosten, ln één zomer zelfs het Berner Oberland met Pichelswerder moeten verwisse len, om den waarden vriend het ozon te verschaffen, dat hij naar den on- buïgzamen wil van dokter Warncke absoluut hebben moest, daar hij zoo ongeveer nog maar drie maanden te leven had; daarvoor had ik evenwel de genoegdoening den volgenden zo mer le vernemen, dat onze liedercom- ponist den Finsteraarhorn van de Oostzijde bestegen had een „lels- tung", die in de Jaarboeken van de Alpënclub naast de sensationeelste bergbeklimmingen van Güszfeld en Whymper werd gesteld. Wie had zes tien jaar geleden aan de mogelijkheid van zoo'n kolossale versterking zijner geparalyseerde zenuwen en verkalkte arteriën durven denken 1 Hier tegenover mocht er niet le veel gewicht aan gehecht worden, dat Ig natius in den winter veelvuldiger dan bepaald noodig was pelgrimstochten ondernam van Mentone naar Monte Carlo, om aldaar te soupceren en zijn herwonnen krachten aan <ic rouJetio te beproeven. Slechts in één geval, toen een dringend telegram van Ig natius een zending per draad van "00 francs verzool»!, kwaiu een deel vun liet elfmanschap in verzet en er wer den niet meer dan 580 frs. verzonden. Herhaalde aanmaningen om toch eindelijk weder eens het muzikaal be roep te hervatten en zelf wat le ver dienen, bleven totaal onbeantwoord. De concert-directeur nu meende, dat wij Ignatius met vrede moesten laten en alsjeblieft niet aandringen, - Hj mocht anders ten slotte werkelijk be ginnen, weer concerten te geven or liederen te componeeren en daardoor onberekenbaar onheil aanrichten. Overigens konden we ook in de vol gende jaren absoluut niet klagen ovei gebrek aan schrijflust zijnerzijds. 1b persoonlijk kreeg haast iedere week een brief van hem, waarin hij mij het begin van een nieuwe levensgevaar lijke ziekte signaleerde en daarbij al lerlei ziekelijke weiischen openbaar- do o.a. een kilo kaviaar, een rij paard of een vibratiekuur op het luxe- schip „Victoria Louise". Al naarma te van onze tegemoetkomende hou ding putte hij zich dan uit in bewoon dingen, welke het midden hielden tus schen hemelhoogeu dank en onver bloemde grofheden. Inlusschen is Malotki gehuwd. Kort daarna overleed Dr Warncke op hooger. leeftijd aan verval van krachten. Hij werd door prof. Reu vers vervangen, die onlangs mij open baarde dat Ignatius thans volkomen hersteld is en hoogstwaarschijnlijk een ouderdom van honderd en tien jaar bereiken zal. In de volgende maand vieren wij het 25-jarig bestaan van de Onder steuningskas en wel, op initiatief van den eigenlijken jubilaris Ignatius, met bijzonderen luister in de grooto zaal der Philharmonlebal lot be sluit. Malotki wil aan deze feestelijkheid deelnemen met vrouw en kinderen die ons bij deze occasie als toekons' stige erfgenamen der weldadige stich- ling zullen worden voorgesteld. Hij zelf heeft bij deze zeldzame gelegen heid liet besluit genomen, zich weder aan liet werk te zetten en een Tafel- lied mitsgaders een Ondersteunings- marsch te componeeren, waarvan de opbrengst hem voor de rest zijner da gen helpen zal aan een automobiel.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9