NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang No. 0277 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 SEPTEMEER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERT ENT JËNi v.„ u„r|on1 PER DR,E maanden: WpL Van 5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bullen het Arrondissement Voor de dorpen'In'dra 'om'lrek wakr 'cm Agent'gevestigd is ('kom 'der Mrt™ 5 Franf^st' dier' Nedir, and' I I I I 1 I I if Afzonderlijke nummers0.02'i V m~~b) <f'sfk X n ij..*.. y. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 SEPTEMBER, Orgelbespeling in de Groote kerk van 2—3 uur. Leger des Heite: Vergadering Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. Stadsnieuws OmOnsHeea Irt het Tweede Blad van dit num nier vinden onze lezers een artikel „Reisherinneringen" VI, in de bliek Om Ons Heen. Militii WENSCHEN MET BETREK KING TOT INLIJVING. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de lotelingcn zijner gemeente, die niet bij den kcu- nngsroad of ter gelegenheid van liet in artikel 76 van het'Militiebesluit be doelde onderzoek, hunne wenschen met betrekking tot de inlijving heb ben kenbaar gemaakt, dat zij alsnog vóór 10 October a.s., bij hem van hun bedoelde wenschen kunnen doen blijken. ONDERZOEK NAAR DE GEOEFENDHEID VAN LOTELIN- GEN. De Burgemeester van Haarlem, Gezien de artikelen 24 en volgende van net Militiebesluit II brengt ter kennis van de Jotelingen der lichting 1011, dat het onderzoek tot het verwerven van het bewijs van voldoening aan de eischen van voor- geoefendheid, aanvangt op Dinsdag 11 November 1013, en gehouden zal worden in de navolgende gemeenten: Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijme gen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarder., 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Guiinchem, Vlissingen, 's-Hertogcn- boscb, Breda, Bergen op Zoom, en Maastrichten dat zij, die aan het onderzoek wen sclien deel te nemen zich vóór 10 Oc tober a s. moeten aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot; tevens moet bij de aanmelding wer den opgegeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen cteel te nemen, terwijl door hen die niet ver blijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, tevens te kennen moet wor den gegeven, of zij gedurende het on derzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten, STUKKEN VAN DEN RAAD. Geschenk. B. en W. stellen voor als geschenk voor de gemeente te aanvaarden van den heer E. Voet Jr. een schilderij „Stilleven" van de hand van wijlen zijn vader den heer Elias Voet. Aankoop. B. en W. stellen voor een stukje grond van 81/2 M2 aan de Jacobijne- etraat voor ƒ195 voor de gemeente aan te koopen, ter bestemming voor openbaren weg. Uitbreidingsplan. De heer L. P. Zocher heeft kennis genomen van het uitbreidingsplan be treffende de gronden langs den Klop persingel Adressant kan zich even wel met de bouwterrein plannen niet geheel vereenigen en kondigt aan dat hij een ander ontwerp zal Indienen. SCHOOL VOOR VERLOFS OFFICIEREN. Dinsdag is van het 10e Reg. Inf. al hier een detachement van 30 mili ciens naar Amersfoort vertrokken om tot het einde van September bij de Bchout voor verlofsofficieren te wor den werkzaam gesteld. Overplaatsing. De kapitein H J. Offerhaus van 't 10e Reg. Inf. alhier is op zijn daur- toe gedaan verzoek door den com mandant der Ie divisie met ingang van 1 October az. overgeplaatst bij het 15e Reg. Inf. en komt te Gouda in garnizoen, terwijl de kapitein P. S. Hartogh Heys van Zouteveen van laatstgenoemd garnizoen is overge- tlaatst naar het 10e Reg. Inf. en hier i garnizoen komt. Zwemschool. Temperatuur van liet water: Hedenochtend 6 uur: 58 graden. Hedenmiddag 12 uur: 60 graden. De Blauwe Va an. Door de afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van alooholhou- demde dranken werd Dinsdagavond verspreid ten getale van 10.000 exem plaren een blad, ter herdenking van het 70-jarij bestaan, wat op 23 Sept. do werkelijke oprichtingsdatum zou zijn. Het blad is genaamd De Blauwe Vaan, en verscheen onder redactie van het Bestuur. In een hoofdartikel heeft M. A. R. het ontstaan en de werkwijze der Ned. Ver. geschetst. Dauruit blijkt o.a., dat de vereeniging zelve opgerioht word 12 Sept. 1812, dus oen jaar vroeger dan do afd. Haarlem, welke 23 Sept. 1843 werd opgericht. Nog wordt medegedeeld, dat de eerste jaren de vereeniging een afsciiaffersvereeniging was, en later werd omgezet in een gefceel-onthou- dersvereeniging. Natuurlijk wordt ook gewezen op het doel wat de ver eeniging beoogt, nl. het verkrijgen van een wet welke de inwoners in staat stelt, zelve te bepalen bij stem ming, of zij geheel? of gedeeltelijke af schaffing wenschen van drankgele- genheden, en wordt verder het een en ander meegedeeld over hetgeen reeds geschiedde in die richting. Do heer A. Klok Cz. schrijft over hot onderwerp „Steeds voor waarts". en geeft daarin een aantal voorbeelden wat do drankbestrijding reeds verkreeg in Nederland en ande re landen. .Daaruit blijkt o.a. dat het hoofdelijk gebruik in 1000 bedroeg 8.23 Liter, terwijl dit in 1910 gedaald was tot 5.22 Liter per hoofd. Door den heer M. H. Gr. wordt een artikel gewijd aan het onderwerp: „Geheel-onthouding en arbeiders beweging". Tot slot wordt door den beer S. J. V. een en ander gemeld ever de ver eeniging en hare onderafdeelingen, de udspirantenclub en de geheel-onthou- dei's-tooneelvereeniging. Het blad bevat eon mededeeling over de feestvergadering, welke zal worden gehouden ier gelegenheid van het 70-jarig bestaan. Tableau. Naar wij vernemen zal het tableau, hetwelk Zaterdag a.s. zal worden vertoond op den feestavond der afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot af schaffing vam alcoholhoudende dran ken, iets heel bijzonders worden. Voor do opstelling bv. is het (noodig dat het groote tooneel der Sociëteit daarvoor beschikbaar is. Het tooneel stelt voor cenige groote zuilengale rijen, met op den achtergrond een tempel, waarvoor oen groote trap. De deelnemers en deelneemsters zullen allen in Romeinsch costuum gekleed zijn, terwijl het geheel voor stelt een Visioen. De leiding van dit tableau berust in handen van den hcer J. H. Kruyder, kunstschilder hier ter stede. Drankbereidera In een strooibiljet worden door der. Bond van Drankbereiders allen, die werkzaam zijn in wijnpakhuizen, bierbottelarijen, distilleerderijen, enz. hier ter stede, opgeroepen tot een ver gadering welke deze week zal worden gehouden in het café-Vos, Damstraat, waar door een hoofdbestuurder zal worden gesproken over het nut van organisatie. Tevens wordt er op gewezen dat het noodzakelijk zal zijn dat elk zich uitspreke over de besprekingen welke door de afd. Haarlem met den Pa troonsbond zullen plaats hebben op 9 October, over de nieuwe regeling voor de arbeiders. Aanbesteding. Door den bouwkundige W. J. Ne- lissen werd onderhands aanbesteed: het bouwen van een winkelhuis niet bovenwoning aan den Rijksstraatweg te Velsen. Ingeschreven werd als volgt P. van 't Veer, Velsen, 7420. Ruijseuaur, Velsen. ƒ7160. J. Groot, Velsen, ƒ7500. J. Miezérue, Haarlem, 7285. Cornelissen en Kreuger, Haarlem, ƒ7750. Kaub en Bierboom. Haarlem, 7995. A. A. Zuurendonk, Haarlem, f7245 Louw en Lubbers. Haarlem, ƒ8300. H. van Emmerik, Haarlem, 8860. A. A. van Zanten, Haarlem, 7449. Leger des Helle, Dezer dagen zal in de zaal van het Leger des Heils in de Schagchelstraat een belangrijke samenkomst worden geleid door een groep officieren uit Engelsch-Indië, die uit het heidendom werden bekeerd. In de bijeenkomst zal het volgende programma gevolgd worden: a. Indisch vrouwengezarig. b. Het huwelijk van een Hindoe uit de hoogere kaste. c. Een Muzelman-Priester en zijn volgelingen. d. Hindoe-Tempel en priesters. e. Indische dorpstooneelen een op tocht en bijeenkomst van het L. d. II in het binnenland. f. Het leven in een Gouvernements- nederzetting voor rooversstammen, onder beheer van het Leger des Heils. g. Een dorps-dagschool. Hst feest li het Amsteriamscbe kwartier. (Vervolg van het derde blad.) Koraalmuziek. Tegen half negen begon de feest stemming er alweer in te komen. Ve len honderden, vooral moeders met kinderen, wandelden door de straten, waar hier en daar de vlaggen uithan gen, naar de Amsterdamsche poort- Daar kwam een groote menigte sa men, om te luisteren naar het fanfa re korps „Kunst na Arbeid", waar van eenige leden hadden plaats geno men op den omloop van het hoofdge bouw tusschen de beide hoofdtorens in. Boven de klok zetten de leden een .krachtig Wilhelmus in. Daarna wer den gespeeld de koralen„Dankt, dankt, nu allen God", „Een vaste burcht is onze God" en ..Psalm 150'. Ten slotte het „Wien Neêrlandsch bloed" en 't Wilhelmus. De talrijke luisteraars waren zeer ingenomen met deze inwijding van de feestelijkheden van Woensdag. Muziek. Hierna trok men naar huis. Maar alreeds om tien uur bracht een rond trekkend muziekkorps de menschon alweer naar buiten. De muziek trok het geheele kwar tier door, vaderlandsche en andere liederen spelende. Met de muziek trokken de kinderen in optocht door het kwartier rond. Men zie voor den optocht onder laatste berichten. Detacheering. De 2e-luitenant J. P. van Oosteu en de sergeanten le klasse W. F. San- dyck en II. A. Ruiter van het 10e Reg. Inf. alhier worden van 6 October a s. af te Utrecht gedetacheerd tot het vol gen van een militairen gymnastiek cursus. Kiekjes van 't Kantongerecht Baldadige vlegels. Baldadig eu bovendien ook wreed! it waren twee jongens in Halfweg, toen ze een koppeltje eenden in 't wa- zagen spartelen. Ze hebben de ge vederde diertjes met stee tien gebood, zóó zelfs dat een der vogels 't met den dood moest bekoopen. Een voorbijganger zag de baldadige wreedheid der beugels en waarschu de een veldwachter. Een lvekouring en dagvaarding voor 't kantongerecht was 't gevolg. De Ambtenaar van 't Openbaar Mi nisterie eïschte tegen een der jongens den oudste, een rakkei- van 18 jaar 10 guldei boete. De volgende week zal de ontere jongen, die nog geen 18 jaar telt en dus nog onder de kinderwetten valt, voor den Magistraat ter verantwoor ding geroepen worden. Een lastige passagie In de wagens der E. S. M. is voor de rookers een rookcoupé, maar in de niet rookcoupé mag dan ook beslist niet gerookt worden. Op zekeren dag zat in do niet-rook- afdeeling een man, die niet van z'n sigaar kon scheiden, hoewel de con ducteur hem tot driemaal toe met veel nadruk aanmaande dit rookon na te laten, of in de rookafdeeling te gaan zitten. De rooker verkoos 't niet «n bleef groote rookwolken uitpuffen. Bovendien wou de rooklustige pas sagier geen plaatubiljet betalen. Met vereende krachten liebben de conducteur en de vvagenvoerder den lastigen reiziger den tramwagen uit gezet. Maar eerst werd nog een pro ces-verbaal opgemaakt. Nu moest te man, die te veel lust had om te rocken en te weinig om betalen, voor den rechter komen. Hij was evenwel niet verschenen. Van avond zal hij verrast worden a!s hij in de courant leest, dat 't O. M. te jen hem geèischt heeft 25 gulden boete, wegens 't rocken in een niet-rook- coupé en ook 25 gulden voor 't zich in een trein bevinden zonder behoor lijk plaatsbiljet. Te aamen alzoo 50 gulden boete of 30 dagen hechtenis. De ArbiedsweL Een Juffrouw, n3ar de allerlaatste mode gekleed, trippelde naar 1 be klaagdenbankje. Wat zou zij hebben uitgevoerd'' Gelukkig bleek 't vrij onschuldig de Juffrouw heeft een mode-atelier en nu had ze in drukken tijd haar naais ters in 't schaft-halfuurtje laten door werken. Maar de wet duit dat niet. Daarom werd tegen de juffx-ouw 't mode-atelier 3 gulden boete eischt. 't Viel haar nog al mee, want half lachend blies de Juffrouw den aftocht. Later kwamen nog meer kleine werkgevers die 't niet nauw geno men hadden met de vastgestelde uren voor rust voor 't personeel. 't O. M. eischte geldboeten om de menschon aan 't ven-stand te brengen, dat de Arbeidswet geliandhaafd moet worden. De Ongevallenverzeke ring. Eenige werkgevers hadden verzuimd opzet was althans niet ten laste gelegd om de loonlijst volledig in te vullen. 't O. M. eisrhfe tegen deze werkge vers 1 voeten van 10 gulden. Een bouwondernemer stond ook voor den Magistraat. Hij had zoon niet op de lijst gezet, bewe rend dat deze z'n compagnon was. 't O. M. was 't daarmee niet eens. want de zoon veivlient behalve dei1 kost 5 gulden zakgeld per week. De vader i-edeneerde evenwel: die 5 gulden zijn z'n aandeel in de winst. Kantonrechter: wordt er eens in 't jaar een balans opgemaakt om te zie t of er veel winst is gemaakt en krijgt uw zoon dan iets van die overw inst? De vader: we maken nooit winst, 't zijn nog al mooie tijden tegenwoor dig. Als mijn gecko van 't verdiende geld kan leven en m'n zoon wat zak geld kan krijgen, gijn we al tevreden. Een zeer loonend bedrijf schijnt de man dus niet te hebben als alles ten minste is, zooals hij zerjt! De agent van de Rijksverzekerings bank heeft in z'n proces-verbaal even wel verklaard, dat 't hier opzettelijke ontduiking der wet Is. Omdat de vader dit bleef ontken nen werd de zaak uitgesteld tot de volgende week, dan zal die agent als getuige gehoord worden. Gevaarlijk r ij den. Iemand had 's avonds per motor fiets gereden zonder licht Dal is natuurlijk heel gevaarlijk. Maar 't was hartje zomer on mane schijn. Dit verminderde 't gevaar dus nog iets. Daarom eischt 't O. M. slechts 5 gulden boete DeLeerplichtwet. Heden werden weer een serie Leer plicht wet-zaken behandeld. Een vrouw uit Kennemerland stond voor den zooveelsten keer terecht. Nu had ze v.ec-r haar 8-jarig meisje onnoodig thuis gehouden. Aan den veldwachter heeft ze ge zegd: de meester liegt het dat dit k:u<l zooveel de school verzuimd heeft. Als ik or in Haarlem voor gestrafd word zal ik den meester eens op z'n falie slaan. *t Menschje erkende nu, dat de meester niet gejokt had. 't O. M. eischte 15 gulden boete. De vrouw: dat kan ik niet betalen. Kantonrechter: dan ga je maar In de gevangenis, 't Is een schande zoo als jo met de Leerplichtwet hnndelt KEES. De onafhanlrslljklieldsfeesten- FEESTCOMITé PLAN 1913. Het feestcomité 'plan 1913 hield on der presidium van den heer A. Rin- kema Dinsdagavond zijn tweede, j drukbezochte, bijeenkomst. Ook vele dames waren aanwezig. De Voorzitter vangt aan met erop te wijzen dat het comité het op hoogen prijs zal stellen als de deel nemers aan den optocht voor hun ei gen costuums zullen willen zorgen. Het comité heeft geen overvloed van geld. Spr. vraagt daarna evenals de vo rige maal volgens de presentielijst aau alle aanwezigen of zij deelnemen, en welke groep zij prefereeren. Donderdag zal het comité van 104 uur weer zitting hebben in De Nij verheid, Jansstraat 85. Daar kan men zich voor deelneming aangeven en eventueel gewenschte inlichtingeft verkrijgen. De bijeenkomst duurt ditmaal maar een uurtje. Alle aanwezigen geven zich persoonlijk of namens vereenigin 6ie 1819—1913 een algemeen kinder feest te organiseeren, heeft laatstge noemde besloten, geen kinderoptocht meer in haar programma op te ne men. Wel zal de Commissie aan de leer lingen van de 6de en 7de klasse der lagere echolen een herinneringsrne- daille uitreiken; liever zou de Com missie die aan al de kinderen hebben geschonken, maar dat laten hare middelen niet toe. Het is mogelijk (de Commissie acht het zelfs lang niet onwaarschijnlijk) dat een gefortuneerd ingezetene haar de som zou willen ter hand stelleD, noodig om aan alle kinderen deze me daille uit te reiken. Daarvoor zou dan nog omstreeks 800 noodig zijn. Is er in Haarlem een kindervriend, die dat bedrag beschikbaar stellen wil, dan zal de voorzitter der Com missie, de heer A. Rinkema, dat zeer gaarne vernemen. Versiering. De bewoners vaD het Houtplein zijn bezig gelden in te zamelen, om een eerepoort op te richten. Op de Raamgracht en omlig gende straten heeft men ook versie ringeplannen. De monumentale fontein op de Oude Groenmarkt zal nu wor den bekostigd door de bewoners der Groenmarkt, Lange Veertraat, Dam straat, Klokhuisplein en Spekstraat De versieringscommissie is aangevuld met vertegenwoordigers dezer straten. De fontein zal des avonds electrisch verlicht worden. Ook de Smedestraat. Tot ons genoegen kunnen wij me- dedeelen, dat ook in de Smedestraat plannen bestaan tot versiering en verlichting bij gelegenheid der a.s. on afhaukelijkheidsfeesten. Vrijdag wordt daarover vergaderd in.St. Bavo. De Commissie beslaat uit de heeren: J. Smit, J. van den Bosch, J. Volle- bregt, C. H. Bruijnzeels. Dinsdagavond vergaderden eenige bewoners van den Kampersingp) en. de Kampervest, die een comité vorm den tot viering van het onafhankeltjk- heidsfeest. Het doel van dit Comité is. om zoo spoedig mogelijk een verga dering van Kampersingel- en kam- pervestbewoners bijeen te roepen, ont de plannen uiteen te zetten, die op 29 September zouden kunnen uitgc voerd worden. Journalistiek. De wethouder van onderwijs in Amersfoort, de heer R. G. Rijkens, (een oud Haarlemmer) zal binnenkort zijn ontslag nemen als lid van den raad. Hij zal de gemeente verlaten om aan dc redactie van een vrijzin nig dagblad te worden werkzaam ge steld. (Huisgez.) INDEPENDENT ORDER OF GOOD TEMPLARS NEUTRAL. The Independent Order of Good Templars Neutral (Haarl. loge) houdt dezer dagen een openbare vergade ring, opgeluisterd door muziek cn zang. Als sprekers zullen optreden de heeren N. J. Knapper uit Hilversum en B. Roskam uit Amsterdam. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken Een req Naar uien ons meldt circuleert er bij de bewoners in de omgeving van de gemeentere! n ïgingsterremen een lijst. Dut geschiedt in verband met de ondragelijke luchtverspreidmg van de vuilnisbelt. Het doel hier is. den Raad een quest aan te bieden, waarin gevraagd wordt de belt te verplaatsen. ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. Thans kan het voorloopige pro gramma gemeld worden Des morgens aubade, zoo mogelijk met klokkengelui. Optocht van ongeveer 1000 kinderen met muziek naar het feestterrein, al waar verschillende kinderspelen zul len gehouden worden, en waar Ó1 een zweef- öt een draaimolen aanwe zig zal zijn. 's Middags volksspelen en een ge- costumeerde da mes-voetbalwedstrijd, gen voor deelneming aan den optocht j waarvoor een medaille beschikbaar op, de meesten zullen nog nadere in lichtingen komen halen. Om kwart over negen sluit de voor zitter de vergadering. GEEN KINDEROPTOCHT. Toen de Commissie uit het Amster- g&steld wordt. 's Avonds reclame-optocht met mu ziek, zanguitvoeringen, etalage-wed strijd, waarvoor medailles beschik baar gesteld worden, evenals voorden reclame optocht. Het plan is, om in het laatst damsche kwartier er de voorkeurSeptember of begin October de fees- aau gaf, haar eigen kinderoptocht te ten te doen plaats hebben, houden en niet met de Feestcommis- HILLEGOM. Onafhankelijkheids/eest. In een vergadering \an het hoofd» comité met subcommissies is beslo ten, dat de kinderen naar verschillen de leeftijden zullen krijgen een plaat, een beker of een bord. De volksspelen zullen omvatten mastklimmen, drie- beenloopen, boegsprietloopen, hard- loopen met een lepel waarop een el ligt in den mond, steenstooten ter zwaarte van 7 K G., staartsteken voor meisjes, zakloopen voor jongens uiel een masker vour. De beide laatst* spelen worden gehouden door de oud ste schoolkinderen. Prijzen wordru uitgeloofd als b.v. horloges, horloge kettingen, boeken, wekkerklokje, si-t garen en sigaretten, naaidoosje, broche, armband enz. Voor den hietorischen optocht heb ben zich thans 48 deelnemers en voor den allegorischen optocht 10 wagens opgegeven. In de Van den Eindelaau wordt opgesteld, op den Houttuin ontbonden. Alle straten, op een paar uitzunderingen na, zullen rijk \er» sierd en verlicht worden. Benoeming koster. Tot koster van de Ned. Herv Kerk alhic-r is benoemd de heer J Keij- zer Cz. Onbestelbare poststukken. Aan het postkantoor alhier berus» ten de volgende onbestelbare brieven en briefkaarten H. Hogervorst, Ilil- legom; R. Broek, Amsterdam; W. da Weerdi, Hengelo; Ernst Muller, Son- neberg S. MB. A. Leeuwe, Bruxel- les. HALFWEG. Diefstal. Bij den veehouder S. is, naar ver moed wordt door bewoners van woon wagens, een schaap uit de weide ont vreemd. DE MOORD TE IJMUIDEN. Gistermiddag had aan boord van het zeil jachtje Johanna' Ie IJnmiden onderzoek door de justitie uit Haarlem plaats. De eigenaar B. die r twee weken aldaar een jong meisje doodschoot was ter zake van deze misdaad geboeid van Haarlem naar IJmuiden overgebracht. a het onderzoek nam de menigte tegen den dader een dreigende hou ding aan. Gemengd Nieuws DE PARELSNOERZAAK. Van het vermiste kostbare parel snoer van den juweücr Mayer tij dens het vervoer van Parijs naar Londen gestolen zijn in een papier op strata in een arbeiderswijk te Londen 60 parels gevonden. Een pa rel ontbreekt nu nog. De bezitter van het gestolen goed wist er blijkbaar ;en weg meer mede. Zooals men weet zijn 4 verdachten In hechtenis. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL. Het congres van Engelsche KomeiS van Koophandel nam in beginsel een voorstel aan, ten gunste van den aan leg van een tunnel onder het Kanaal. VERKIEZINGSONI.USTEN IN ITALIë. Volgens de. „Messagero Napoli" heb- ben ernstige verkiezingsonluslen plaats gehad te Casoria. Betoogers» schoten op elkaar. Ook dc pol'tia moest van de revolvers gebruik ma ken. Vele personen werden gewond, van wie een doodelijk. Een tachtigja rige priester, die van een balcon poogde de menigte te doen bedaren, werd door een kogel gedood. AUTOMOBIEL-ONGELUK. De automobiel, waarin de buiteö" landsche officieren gezeten waren, die de Fransche manoeuvres te Tou louse bijwoonden, liep door het sprin» gen van een band, ongeveer 1500 M. van Grisolies, met kracht tegen een boom. De wagen werd omver gewor pen, en verbrandde gedeeltelijk. Allo inzittenden werden gered. De Duit- eche militaire attaché, majoor graaf Von Winterfeld, werd ernstig aan borst en beenen gewond. VERDRONKEN. Gisterenmorgen gingen te Marfieillé vier employés van de tramwegmaat» schappij met twee kinderen in een bootje varen, in de richting van Les- tagne. Daar een hevige wind opstak, werden zij genoodzaakt aan te leggen aan de rotsen van Laloue, waaraan zij zich vastklemden Na verloop van een uur werd hun toestand zoo era» stig, dat drie hunner zich te water be gaven, om te trachten zwemmende den vasten wal te bereiken. Een dezer had een kind op eiken arm. Zij zwom men eenigen tijd, toen plotseling een zware golf hen alle vijf verzwolg. D« man, die op de rots gebleven was, werd in den namiddag gered.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1