Isms Dun WKAAK. TWEEDE BLAD Woensdag 17 Septamber 1913 OM ONS HEEN No. 1810 Reisherinneringen. VL Zeil am See! Het plaatsje gaf al dadelijk ecu nieuwigheid te zien: een hotel, door een houten loopbrug over de rails verhouden aan het station ddór zou den wc logeeren en ik geloof zeker, dat menig onzer over de brug, achter den „Gepacktrager" met de bagage, aanslenterend, al vrees kreeg voor rammelende treinen, die een zoo noo dige nachtrust zouden storen.. Maar toen die zwartgalligcn in hun kamer kwamen, de deur van de veranda openstootten en naar buiten gingen, toen zeiden ze niets meer, van stille bewondering. Want daar lag, in het avondlicht, een prachtig meer, omgeven door aan den horizon wegwazende bergen. En het lag daar zoo vredig, dat land schap, zoo innig bekoorlijk, zoo liefe lijk, dat je stil op een stoel ging zit ten en niets zei, maar keek, recht voor je uit, naar die heerlijke schoonheid van de natuur en het bijna kwalijk nam aan de menscheu die pratend en lachend langs het meer wandelden. Nu nog, weken later, zie ik dat prachtig tooneel, het doodstille water, waarover in de verte een enkel bootje schuift en een motorvaartuigje, met zachte poefjes, een wit schuimspuor achterlaat; daarboven de bergen, bruin, groen en blauw met half om nevelde lijnen als ik er geld vcor had en niets verzuimde zou ik van al de mooie plekken!die we zagen, deze het eerst weer opzoeken, als het moest dadelijk En dan weer in diezelfde ka mer van Hótcl Kaiserin Elisabeth, waar je, met één 6tap op de veranda, dadelijk dat prachtige vergezicht ge noot, op die wondermooie natuur. Want verderop werd het minder. Als je door do plantsoenen aan den waterkant een paar minuten gelco pen had, dan vond je een overweg van de spoor, voor wie eenmaal geen landschap veilig is en, nog verder, een stratencomplex als van een stadje dat was Zeil am See in haar modern costuum met winkels en cafés en hotels en massa's Tirolers. van wie de meester.salon-Tirol ers zijn. Dames en jonge meisjes, wier wieg misschien wel duizend kilome ters van Tirol stond, hebben voor de vier of zes weken dat ze hier wonen, het Tiroler costuum aangetrokken en, 't moot gezegd, niet tot haar nadeel, want het keursje en de witte doek. 'e korte rok en de coquette hoofdbedek king, flatteer en heel wat meer, dan de stadsdracht. Zelfs zwaarlijvige va ders hobben het grijze buis, do korte breek, die de knieën bloot laat, aange daan en den hoed met het veertje op één oor gezet maar dat z ij nog bergen zullen beklimmen, gelooft geen sterveling meer. Hoe zou het ook kunnen met die kleeren en versierse len, alle van fiine stof gemaakt die geen regenbuitje kruinen verdragen! Den volgenden morgen was het prachtig weer. als gekozen voor den autotocht, dien we zouden maken naar ccn paar watervallen en het Al- Denthaus. Hoe verontwaardigd was evenwel do chauffeur en hoe mopper den de reisgenooten, toen een van de deelnemers niet verscheen omdat hij zich vooraf was laten scheren. Mocht hij coquet ter zijn dan anderen, die toch ook geen gladde wangen hadden? Een storm van verontwaardiging be groette den zondaar, toen hij eindelijk in versnelden pas naderde on een waar geloei volgde, op het oogenblik dat hij de meergenoemde houten trap oprende, om óok nog zijn overjas to halen! Toch bracht een woord van verontschuldiging aan de twee Dult- sche medereizigers en de pracht van het Kaprunental de gemoederen wel dra weer in hun beminnelijken plooi. Zou iemand in deze omgeving hoos kunnen blijven? Zacht snorrend rolde de groote au to ovor de landwegen, soms stijgend langs een zachte helling wat is dit voertuig beter dan een rijtuig met twee paarden, die natuurlijk bij de ge ringste klimming in stap overgingen en zóó den indruk gaven van zwaar werk. wanneer zij hun vrachtje den berg op zeulden, dat vroeger menig een om hun lot te verlichten er uit sprong en ging loopen. Voor den mo tor in de auto is geen medelijden noo- dig: die werkt zoo lang het mogelijk is en stept eenvoudig, wanneer hij niet meer kan. Twee watervallen liggen op dezen weg: de Sigiemund Thun-Klamm en do Kesselfail, waarvan vooral de eer ste Imposant is. Donderend stort de wa termassa naar beneden in do nauvfe rotsbedding, dat hier en daar de in den rotswand gehangen houten brug getjes er van dreunen. Op het onver wachts schijnen allerlei kleuren in het water uit en het aandachtig oog speurt er telkens meer. Gemoedelijker is de Kesselfail. Maar terwijl wij gemakkelijk en veilig langs de bruggetjes wandelen, krij gen we toch eên gevoel van eerbied voor de kloeke kerels, die hier eiken winter' deze bruggen wegnemen en, wat gevaarlijker wezen moet, ze in 't voorjaar weer op hun plaats bren gen. Dat zijn niet do salon-Tirolers, met hun prachtige fluweelen broekjes en liet fijne vi It. hoed je met de dure veer. Het zijn de figuren die de toerist haast niet ziet, behalve op Zondag, als ze uit de kerk komen of toevallig op do heiling van een berg. Dan voor al bij "t klimmen kun je zien, wat flin ke mannen het zijn, gebruind van de lucht, zonder een aasje vet op de krachtige spieren en langzaam, heel langzaam, maar gestadig, voortgaan de op de hellingen, zooals monschen doen, die iedoren dag uren loopen en dus geen haast hebben. In de volle middagzon ligt het Al- panhnus daar, naast, den Kesselfail, een logement natuurlijk, waar je wel denken mocht, dat het druk zóu zijn. Integendeelhet deelt ook in de alge meen© malaise van dit reisjaar. Maar met d© eigenaardige zelfzucht van rei zigers dte zich immers over de moei lijkheden van de heele wereld niet be kommerd kunnen maken, trekken wij ons er verder niets van aan. Sommi gen maken een wandelingetje in den omtrek, anderen sturen aan familie en.vrienden prentbriefkaarten, die nog maar altijd geen flauwe schaduw van de werkelijkheid kunnen geven en de meest vooruitstrovenden van het gezelschap turen omhoog naar de voetpaden en willen daar óók wezen, zoodat ze weldra, met d© puntstok ge wapend. het vriendelijke Alpenhaus den rug toekeeren en, den langen tred met slappe knieën van de berg bewoners zooveel mogelijk navolgen de, omhoog «aan en welhaast uit het oog verdwijnen. Etenstijd komt, maar zij keeren niet terug. En kau onze maag. die toch op reis eer van oveniaad dan van gebrek verstoord zóu raken, veilig nog een uurtje wachten, het uitspansel geeft ons zorg. daar "t langzamerhand met wolken overtrokken wordt en nu en dan een waarschuwende regendrop pel losieat, soms mecnen we in de ver te al het doffe dondergerommel te hooren. Daar op eens, of ze niet meer wachten kan, barst do bui los, de rosse bliksem snijdt door do lucht, mcl zwaai gciuiu gtoml ue uuiiuci ,-n kletterend spatten zware regendrup pels op do goot van het Alpen hans uiteen. We kijken elkaar bedenkelijk aan; dan roept er een. „daar komen zei" en springend als gemzen rennen ze aan en borgen nog juist het lijf voor den klctterenden regenval, die nu losbreekt. Onder het middagmaal vertellen ze van hun wedervaren en zoeken op de prentbriefkaarten de plek" uR, lol waar ze het gebracht hebben. Inlus- schen duurt het onweer voort, totdat eindelijk de elementen, tot rust geko men, de zon weer doorlaten, die ons met haar stralenden lach opnieuw be schijnt. Het voertuig komt weer voor, we vinden onze plaatsen en voorzioh- tig, over don hier en daar glibberig geworden weg, dalen we naar bene den. Daar zien we het dal terug, nu geurend in de frischheid van den ver eelten regen, en eindelijk bij een bocht van den weg, daar ligt weer het prach tigo meer met zijn wachters. Tijdens hot onweer moet het als een woedende zee geklotst hebben, maar nu is het weer bedaard en laat de broze schuitjes woer toe en de kleine motor boot, die /.acht poefend voortecbuift. een ideaal van schoonheid is het, zooals het daar ligt in de middagzon. Eu het oog van den bewonderenden besehouwer drinkt dat beeld van na- tuurpracht in, om het toch te bewa ren. diep in de bergplaats van geluk kige herinneringen... dat wonder- schoone meer vnn Zeil. J. C. P. Binnenland CONFERENTIE lilj DE KONINGIN H. M. de Koningin o. DinV dag op liet Paleis liet Hu s urn Bo©ch m conferentie: dee voorm., mr. Gort van dor Linden, minister \t,a BinjKu- landschc Zaken on in dea namiddag ra'uister van Waterstaat, zoo meldt de Tel EEN KENNISGEVING VAN DEN MINISTER VAN MARINE Ir.gevolge de bevelen van den Mi nister van Marine is 't volgende dooi de cominandearende officieren sen Harer Majeeteits schepen en inrich tingen ter kennis gebracht aan de equipages hunner onderhebbemle bo deins of inrichtingen „Het komt in den laatstcn tijd her naaldelitk voer dat schepelingen soms van overigens onbesproken ge' drag, met de tucht onvereenigbare handelingen plegen, die kennelijk uit sluitend ten doel hebben om, iij het dan ook op oneervolle wijze, wegens zoogenaamde anti-militaire karakter eigenschappen den militairen di«nst te verlaten. ..Een zondanige handelwijze, die veelal slechts eer uiting is van onte vredenheid of een uitvloeisel van ka rakterzwakte, in verband met op een of andere wijze ondervonden teleur- stelling, acht ik zoo zeer in strijd met elk begrip van plicht en goede trouw en daardoor zoowel voor den dienst als voor het personeel van zoodanigen invloed, dat daartegen met alle ge strengheid moet worden opentreden, en zullen handelingen als boven be doeld nimmer aanleiding kunnen zijn tot ontslag wegers eigeraard-rre of anti-militaire karaktereigenschappen, doch slechts ontslag wegens wange drag, naar gelang van de omstandig heden, met ontslagbrief 2e of 3e soort ton gevolge- kunnen hebben. DE HOLL. ELECTlt SPOORWEG MAATSCHAPPIJ heeft aanbesteed bestek no. 30, het maken van een stationsgebouw met bijgebouwtjes te Amsterdam (Wil lemspark). Miu6te inschrijver de heer R. Tinnnan, Amsterdam, /54.2u0. HOE CARNEGIE BEWAAKT WERD. 't „Vad kan het fantastische stuk je uit „Het Huisgezin" over de bewa king van Carnegie te 'e Gravenhage uit de beste bron tegenspreken. Van een speciale bewaking was geen sprake, terwijl Carnegie in de uulo van den Amerikaanschen gezant zi n tochten maakte, uitsluitend begeleid door een bode van het gezantschap. MAJESTEITSCHENNIS. Tegen den vrije-socialist J. W, Smit van Amsterdam, die Zondagmiddag te Nieuwolda (Grou.) op een open- luehtmectiug sprak, is door de uaii- wezige rijkspolitie proces verbaal op gemaakt wegens majesteitsschennis, zoo meldt De Tijd. MERKWAARDIGE TROUWPLECHTIGHEID. Tc Dongen deed zich het bijzonder geval voor, dat dr.„ broed ere op 'éu dng ..trouwer:' De jongste trad in 't huwelijk, dat gesloten werd op hot stadhuis door zijn oudsten uroeder, den wethouder, en in do kerk werd ingezegend door zijn anderen broe der, Kapelaan Verbant te Gilze. (Maasb.) VERMINDERING VAN HET GEBRUIK VAN STERKEN DRANK. De gemeente Vliseingen is een der enkele gemeenten waar nog piaatse- lijke accijns op het gedistilleerd wordt T gelieven. Uil een statistiek van de öp- brengst van dezen accijns van 1869 af, blijkt dat hot gebruik van gedis tilleerd het grootste was in 1877, toen het 132 liter per hoofd der bevolking bedroeg. In dat jaar telde Vlieringen slechts 10181 inwoners en werden 131.415 liters gebruikt. Na dat jaar is het gebruik geleidelijk verminderd en In het afgeloopen jaar bij een bevol king van 21809 zielen (dus meer dan het dubbele van 1877) werden slechts 102.972.7 liters gebruikt, overeenko mende met een gebruik per hoofd der bevolking van slechts 4.7 liters. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Naar de ,.Zw. Ct.' meldt zijn te Zwolle valsche rijksdaalders In be slag genomen, alles met den beelde naar van Koning Willem III. Ze zijn wat lichter dan de goede rijksdaal ders en eenigszins loodkleurig. CONCENTRATIE V ERGADERING. De leden der 'Tweede Kamer, die toi de vrijzinnige concentratie ueuooren, hebben Dinsoag na de niiddagv erga dering der Tweede Kamer een. bijeen komst gehouden ter bespreking van de Troonrede eu de voorziiterskeuze. GEDESERTEERD. Maandag zyn te O.cuerue aange houden wei jongens van vijftienjari gen leultijó, die Zondagmorgen de geneerden uit de Kweekschool der Marine te Leiden. De knapen hadden het plan opgevat op een stoomschip dienst te nemen, om zoo naar bet buitenland te kun nen vertrekken. De jeugdige deser teurs zijn thans naar de Marimc-rska- zerne te Rotte/dam overgebracht, zoo meldt 't N. v, d. D. TE WATER GELOOPEN. Do Tel. meldt: Zekere Bakker uit do Schoorsteen veger ss teeg to Amsterdam was sedert Donderdagavond vermist. Zondag morgen werd zijn lijk opgehaald rnt tir-n Binnen- Am stelBij onderzoek is gebleken, dat hij Dondewtas-avond slapende Werd aangetroffen in de Re- gulierbreeetraat. Men maakte hem wakker. Hij verwijderde zich daarop In de richting van den Binnen-Am- stel. Vermoed wordt, dat hij siapende te water is geloopen en verdronken. Het lijk was afschuwelijk verminkt. Een oor was er afgeslagen, terwijl borst en gelaat wonden vertoonden. Een en ander is veroorzaakt door de schroef van een stoomboot. AFSCHAFFING VAN NACHT ARBEID. In de vergadering van een Zaterdag te Groningen opgerichte u-'dec-ling van de Nederlar djche Bakkersvereeni- ging tot gehoeie afschaffing van den nachtarbeid, werd, naar de Ara. Crt. meldt, medegedeeld, dat deze week nog een comité uit het hoofdbestuur op audiëntie zou gaan bij Minister Treub, verzoekende wettelijke invoe ring van het verbod van nachtarbeid voor het bakkersbedrijf te bevorde ren. EEN ONDER OFFICIER-K AMER- CAND1DAAT. Men schrijft aan do Avp.: Het ligt in hei voor neme» van ceni- ge omterofiicieren, bij vle eerstvolgen de verkiezingen voor de Tweede-Ka mer èen hunner bekwaamste mannen in d.e garnizoensplaats candidaat te stellen, waar kans op suooes niet ge heel is buitengesloten. Gemeend wordt hiertoe te moeten overgaan omdat, hetgeen maar al te duidelijk tijdens het bewind van Mi nister Coiiju gebleken .s. van de rijde van 'net Departement van Oorlog wei nig te verwachten is tot veraangena ming van de onderofiiciereiipositie. Van al de wenschen, die de nu af- getri den Minister van Oorlog bij zijn optreden als zoodanig do and.off. op papier liet zeUen. en die aan oillijJi- ;.o.d niets te wenschen overlieten, ja waarvan verscheidene zonder kosten voor 't Rijk, zouden h ..„.en zijn inge voerd, alsmede van liougeen in de zeer vel© betreffende couranten- en week- biadartikelan met waiuim eu op gce- i do gronden ward bepleit, ls bitter 1 rtfg tot stand gekomen De zaak gaat geheel buiten do eemging ..Ons Belaag" om. BRANDEN. De Tel. meldt Tengevolge van hef ontploffen van een nachtlampje is to Bosch kapelle het slaapvertrek van den schilder J. k uitgebrand, waarbij kindje van drie maar.- den brandwonden opliepen. Voor hef leven van den kleine wordt gevreesd. Dinsdagmorgen zes uur ontdekten voorbijgangers brand in de uitstal kast van het moimfnoturenmagazijn van de firma Rei chershergen Th le mons, te Doefincheo waar een kost- j bare feest-étalage was gemaakt ter 1 gelegenheid van do onafhankeiijk- heidsfeeston. Feuilleton Tn een minimum van tijd stonden a.lle lichtontvlambare stoffen in volle vlam en was het aan het flinke optre den van do bewoners en buren te dan ken, dat de brand, die zich zeer ern stig liet aanzien, beperkt bleef tot het voorste gedeelte van den winkel. Alles was vc-rzekcrd. BEGRAFENIS J. II. BROEKM \N Jr. Op het kerkhof „Zorgvliet' weid Dinsdagmiddag ter aarde be-deld het stoffelijk overschot van den heer J. II. Broekman Jr., ccn der oprichters van Broekman's Effectenkantoor en oen der oudste leden van do Ver. voor den Effectenhandel. Op de begraafplaats waren o.a. eentge personen uit (le financieele we reld aanwezig, o.ru. werd ojigeinoilct jiir. mr. A. J. Rethaan Macaië, prosl- uentr-comuutceris der ilaaileaische Hypotheekbank. Beu groot .mntaJ kransen en bloe men dekten de baar. Aari do groeve werd eerst het woord gevoerd door een d,i commissarissen van Broekman's Effectenkantoor, door den heer H. D. Piersou. De heer P. II. Craandijk bracht, na mens directie cn commissarissen der HuarL Hypotheekbank eeri v.oord \u»i hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Sinds 1891 had <ie overledene met belangstelling dea gang van zaken gevolgd en met daad en woord veel voor de hypotheekbank gedaan, wolk© hij een warm hart toe droeg. Namens Broekman 3 Effectenkan toor sprak daarop mr. E. Fenneuia. BEVORDERING ALGEMEENEN KUNSTZIN. B. en W. van Dordrecht stellen aan den Raad voor, over te gaan tot in stelling eener commissi© ter Invorde ring van den algemeenen kunstzin, en «lo daarvoor aangeboden ontwerp verordening vast te stellen. De com- mlarie zal adviseerend karakter dracen ten opzichte van het gemeente bestuur, maar kan daarnaast ook zelf standig optreden. Zooveel mogelijk wordt haar vrijheid gelaten, haar tauk t© vervullen op de wijze, zooals zij raadzaam zal oordeelen. Als des kundige zal zij in zaken, voor welke rechtstreeks ue belangstelling of de medewerking van de gemeente wordt gevraagd, haar advies geven. Voor den richtigen gang der werk zaamheden zullen voor de commissi© een vergaderlokaal en eenig crediet uit de gemeentekas beschikbaar wor den gesteld. Het aantal leden zal vijf bedragen, van welke twee door den Rand en drie door B. en W. voor den tijd van drie jaren benoemd worden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Giften van de Koningin. Door do Koningin is bij haar ver trek aan den Burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000 voor de behoeftige irgezeteven der gemeente en f 50 vcor het onderling Diamant slijpers Weduwen- en Wee zen fonds. Dankbetuiging van do Koningin. De Koningin heeft den Burgemees ter bij haar vertrek uit do hoofdstad opgedragen, aan do ingezetenen haren oprechten dank on warme erkentelijk heid fe betuigen voor de talrijke Wij ken van verknochtheid in de afge loopen feestdagen door II. M. en Haar Huis ontvangen. De Konlncnn sprak de grootste vol doening uit over de hartelijkheid, waarmede de koninklijke famiüe en niet het minst de jonge Prinses, allor- wt« was begroet, en over de wijze waarop de burgerij door versiering van tal van stadsbuurten aan de feestviering luister had bijgezet. EEN GEHEIM VOOR DE RAADS LEDEN. Men schrijft aan de „Tel." De iezcis kennen oe geschiedenis van hot kohier der inkomstenbelas ting te Worinerveer. Dit is eenige we- Kon geleden door do meerderheid van den gemeenteraad vastgesteld, zon der uat het aan do raadsleden ver gund is geweest, het kohier in te zien. Wij hebben toen ook medegedeeld, dat de sociaal-democratische raaus- frutue zich daartegen kracitug heeft verzet en toen rij hot pleit verloor, protest Loeit aangeieekend bij Gede puteerde Staten vau Noord-Holland en verzocht, ami het ingedic-nde ko hier haar goedkeuring te onthouden. Welnu, dit is geschied Ged. Staten hebben hun goedkeuring geweigerd en de gemeenteraad zal dus opnieuw het kohier mogen vaststellen. Intusscheu wachten de belasting I schuldigen nu reeds 9 maanden op i hun aanslagbiljet en vloeit er nog steeds geen belastingpenning in de gemeentekas. DE MOTIE VAN 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft de hec-r S. V'as Diae, een van de twee liberale raadsleden, die bij de jongste wet- Onze Lachhoek BIJ ONDERVINDING! Moe, de koffer komt maar hall vol; moet ik dat met papier aanvul len? Wel kind, roep je pa eo als die het inpakt, kom Je nog ruimte te kort! IN DE RESIDENTIE. Waar ga je heen? Naar dea coiffeur haar knip pen. Maar je haar is kort genoeg, dunkt me Dat is zoo; maar je kunt toch niet den heelen dag rondloopen, zonder iets te doen!... houdersbenoeming op den heer Ter Laan hun stem hebben uitgebracht, een dezfr dagen, in verhand met de motie van de nieuwe vrijzinnige kies- vereeniging 's-Gravenhagc, een brief tot het bestuur van genoemde Ltcs- veieeniging gericht. Zijn wij we! ingelicht, dan komt de inhoud daarvan hierop neer, dat do heer Vas Dias hetzij in *t vervolg zich bij het besluit van de meerder heid 7. Ij nor geestverwanten zal neer leggen, hetzij zijn mandaat ter be schikking stellen. Het andere liberale raadslid, dat op den heer Ter Laan heeft gestemd, de heer Warneko, heeft, naar wij rnee- nen, zich van schriftelijke verklarin gen onthouden. („N. R. Ct."). DE OPENINGSPLECHTIGHEID DER STATEN-GENERAAL. Prachtig zonnig weder begunsligde ae plechtigheid der opening van da zuring der Staten-Generaal, welke weder duizenden toeschouwers lang» den weg, dien de koninklijke stoei van het paleis aan hel Noordeii.de naar het Binnenhof zou volgen, ou de been Dracht. Reeds in de ochtend uren was het druk in de binnenstad en van de slatons bleef voortdurend een menschenmenigtc toestroornen om te gaan kijken naar den 6toet vin statierijtugen, waarmede de Koningin en de Prins met hun gevolg van hof dignitarissen en officieren zich nasi de Ridderzaal zou begeven. Lang vóór net uur, waarop de stoet van hot ka leis zou vertrekken, stonden in een wijde bocht voor het voorplein tot iet achter het Ruiterstandbeeld in Noord einde en Paleisstraat de toeschouw:Tj in vijf, ja tiendubbele rijen. Daar kan men genieten, vooral zlï het zulk mooi weder is als Dinsdag het geval was, van de schittering \an de goudgegalonneerde uniformen dei officieren, die bij het Paleis bijeen ko men om het Koninklijk rijtuig 1 a1 op den tocht naar het Binnenhof u begeleiden. Op het voorplein van het Paleit stond ter weerszijden opgesteld ccr, eerewacht van grenadiers, terwijl voor de vorstelijke woning ter zijdi van het bordes de Koninklijke Mili taire Kapel onder den luitenant Bouwman stond opgesteld Ditmaal was er in het Noordeinde behalve ccn militaire afzetting door grenadiers, ter weerszijden van de strogt, ook een afdeeling huzaren geplaatst E\en half een weergalmde uit de rich ting van de Heulstraat gejuich cn hoerageroep ten teeken, dat de hof- auto waarmede Koningin en Prim van het Huis ten Bosch naar het ra leis zouden komen, in aantocht was. Korte bevelen werden door de bij het paleis comraandeerende officieren gegeven, de geweren en sabels wer den gepresenteerd, de Kon Mil. Ka pel zette op gedempte toon het Wil helmus in en op hetzelfde momcnl kwam de auto, waarin H. M. cn K. II gezeten waren, reeds gekleed voor dc te vervullen plechtigheid, voor het paleis aanrijden, toegejuicht en toegewuifd door de saamgepakte men- schenmassa. Nadat tiet vorstelijk echtpaar het paleis was binnengetre den, kwam eenige oogenblkken later de stoet van galarijtuigen voor den tocht naar de Ridderzaal het voor plein oprijden. Uit de verte dreunden de saluutschoten van het kanon en precies te 1 uur bestegen Koningin en Prins onder daverend hoerageroep en terwijl de grenadierwacht de eer bewijzen bracht, en de Kapel weder het Wilhelmus ten gehoore bracht, den gouden koets, het bekende prach tige geschenk dat de Amsterdanische burgerij destijds aan Hare Majesteit aanbood. Langs den weg, dien de stoet door de Heulstraat, het middenpad van het Lange Voorhout, Korte Vijverberg naar het Binnenhof volgde, stond overal achter de rijen soldaten van in fanterie en artillerie die de afzettings troepen uitmaakten, een ontelbare menigte opgepropt, juichende en zwaaiende met hoeden en zakdoeken bij het voorbijrijden van het Konink lijk Echtpaar, dat buigende voor de (Nadruk verboden). 41) Zij vroeg zichzelf af, hoe het mo gelijk was, <iat zij hem had hunnen verdenken. Zij zou het loven geschon ken hebben aan een dief, aan een moordenaar? Sen moordenaar, gebo ren uit haar edel bloed, neen, dat was onmogelijk i En toch, hoeveel bewijzen waren er tegen Laurent! In welk een duister nis was <lie misdaad gehuld! Welk een ondoorgrondelijk raadsel omgaf haar? Dus, moeder, omdat die ellende ling, teneinde uw hand te ontwape nen, mijn naam genoemd heeft, dacht gij werkelijk, dal ik schuldig was? hernam Laurent, Neen, neen, dat Ls onmogelijk. Een moeder verdedigt haar zoon, zelfs wanneer de schijn tegen hern is. U heeft mij op dit eer ste vermoeden niet kunnen beschul- gen. Hoe menigmaal hebt gij mij niet gezegd, moeder, dat gij mijn tegen Woordigheid steeds kondt raden,zelfs, wanneer ik zweeg,, en mijn adem in hield. Het moederhart bedriegt zich nooit. Het is waar, Laurent, het ts wuar. Welnu, moeder, op dien avond, toen u den moordenaar vasthield, zei uw hart u toen. dat het uw zoon was, die voor u etond? Neen, neen. En dan, moeder, die man heeft gesproken, nietwaar? Hij heeft iets gezegd, hoe weinig liet dan ook zij. Zeer zacht, ik verstond hem ter nauwernood. Dat is voldoende, moeder. Heeft u mijn stem herkend? Uw stem? vroeg zij verrast. Het was alsof er eensklapo een ge dachte bij haar opkwam. Zij wilde zich iets herinneren. Haar gelaat helderde op. Laurent! Moeder? Hebt ge daarstraks niet gezegd, dat do man, die namens uw broeder bij u kwam, om u die tien Engelsche wissels te brengen, met een lichten Engelsohen tongval sprak? Ja, moedér, spreek! Ik heb er nog niet aan gedacht, maar nu komt het mij eensklaps voor den geest. Do man, wiens arm ik vasthield, had eveneens een Engcl- schen tongval. Nu herinner ik het mij. Ja, ik ben er zeker van! Het gelaat van Laurent drukte eeu onbeschrijfelijke vreugde uit. - Ha, moeder, gij bedriegt u niet? vroeg hij. Die man moet dezelfde zijn ge weest, die bij mij die wissels heeft ge bracht. Alles zegt het mij. Ik twqfo) er niet meer aan. Gij hoort het, Mi chel? Wij moeten hem opsporen, en de drijfveer der misdaad trachten te vinden. Wij moeten weten, wuarom men die valsche wissels heeft ge maakt, die mij in de oogen van Mi chel zoo volkomen onteerd hebben, dat hij mij zelfs tot een moord lu staat achtte. In zijn vreugde, in zijn koortsach tige opgewondenheid, Hep Laurent met groote stappen de kamer op en neer en liet zijn verbeelding den vrijen loop, om dit geheim te door gronden. Zou het Mirador zijn? vroeg hij. Maar neen. Wanneer de man, die bij hem kwam, en do moordenaar vnn Jactel dezelfde is, dan kan het Mira dor met zijn. Mirador ken ik wei en al had hij zijn gelaat ook vermomd, do andere was veel giooter en zwaarder gebouwd. Ook heeft Mirador geen En- gelschon tongval. Men kan dat na bootsen, ik weet het, maar wat men nooit kan veranderen, zijn do oogeu. Als ik mij niet vergis, heeft Mirador bruine oogen, nietwaar, Michel? -Ja. Terwijl de man, waarvan ik spreek, blauwe oogen had. Michel, die ondanks zichzelf ook een weinig tot nadenken was ge stemd, door alles wat hij van zijn moeder en van Laurent had verno men, zei nu: Maar wanneer de drijfveer van de misdaad slechts diefstal was, dan begrijp ik niet, welke reden dezelfde misdadiger had, u die valsche wissels af te ec.en. Nëen, dat begrijp ik ook niet, zei Laurent. Wuarom heeft hij niet zeif de voordeden getrokken van zijn behen digheid in het nabootsen van mijn handteekening en waneer hij mij tot armoede wilde brengen want bij moet geweien hebben, dat hij mij tot armoede bracht waarom heeft hij u dan met dat geld uit de verlegen heid gered? Ik begrijp er niets van, Michel, wij staan voor een raadsel, dat wij niét in een oogenblik kunuen oplos sen. Maar het is reeds eeu groot voordeel, dat wij het bestar- van dat raadsel kennen. Het zal eenmaal op gelost worden, wees daar zeker van, want ik zie aan uw stroef gelaat, ha laas, aan uw oogen, die mij uiet dur ven aanzien, dat ik niet alle twijfel bij u heb kunnen uitwisschen. Mis schien gelooft gij mij op het oogen blik niet meer schuldig aan den moord van Jactel. De ontroering on zer moeder heeft indruk op u ge maakt. De zoon, die alles trotseert om zijn moeder weer te zien, die haar in het geheim omhelst en weent, dat hij zich voor tiaar moet verbergen, kan niet op hetzelfde oogenblik een tnis daad plegen. Maar wanneer ik dan voor u niet meer de dief en de moor denaar ben, dan blijf ik toch nog al tijd voor u de falsaris. Nietwaar, Mi chel? De markies wendde het gelaat al Het was helaas waar, hij twijfelde nog altijd. Diep bedroefd ging Laurent voort Het is mij onmogelijk mij te w. dedigen, Michel, u van mijn onschuld te overtuigen, maar die onmogelijk heid moest u doen aarzelen, mij te bescnuldigc-n. Ik zweer u, dat ik d«i. schuldige zal ontdekken en dat ik hem znl straffen, wio hij ook moge zijn lk zal Parijs, Frankrijk, de geheele w- reld, als 't moet, doorzoeken. Ik zat mi,a geheele leven wijden aan deze zware taak, maar dan moet ik ook weten, dat er in uw hart een weinig liefde voor mij is overgebleven. An ders zou het leven voor mij te treurig zijn. Michel, cn ik zou niet slagen. Michel bleef zwijgen. Laurent wendde zich nu eensklaps tot zijn moeder. Hij knielde voor haar neer, Moeder, zei hij, gij hebt in mijn hart gelezen? Ja, mijn zoon. - Het is waar. - En thans, moeder, ofschoon ik mijn onschuld niet heb kunnen ber wijzëh, hoewel ik mij niet van al die verdenkingen heb kunnen zuiveren, wendt de zoon zich tot zijn moeder om haar te vragen, of zij hem nog tot zooveel snoodheid in etaat acht. De blinde legde haar hand op zijn hoofd, cn zeide met trillende stem i Uw moeder, voor wie alles in die pe duisternis is gehuld, leest duide lijk in uw hart, Laurent, Gij lijdt. Onbeschrijflijk, zeide hij met een snik. De misslagen van het verleden, die men voor uw moeder verborgen heeft, die zij vermoedt en die men haar weldra zal mededcelen, kan zij u niet vergeven, maar daar die mis slagen u nog niet de liefde van uw broeder hebben doen verliezen, zul len zij zeker wel niet onherstelbaar zijn. Ik wil iiu niet over het verleden spreken, Laurent, Wat die vreeselijke opeenstapeling van misdaden betreft, die valschheia, dien diefstal en dien moord, daaraan zijt gij onschuldig. O! moeder, gij schenkt mij ten tweeden male het leven. Gij zijt onschuldig, ik weet hot, ik gevoel het. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5