Hmrlem'S DIBUI WRAAK, TWEEDE BLAD Vrijdag 19 September 1913 Buitenlandsch Overzicht Da Balkanvulkaan De vrede tusschen Turkije en B u 1 g a r ij e. Eindelijk is dan de vrede tussóhcn Turken en Bulgaren verzekerd; do grootste moeilijkheid by de onderhan delingen was de grensregeling en die Is volgens de jongste telegrammen thans geregeld. De beide plaatsen, die de Bulgaren nog voor zich opeisih- ten, Kirk Kilisso en Demotika, blijven aan Turkije; daarentegen zullen Tir- neva, Moestapha Pasja en Ortokeu] Bulgaarsch worden De grens begint bij den mond van de Maritza, dus on geveer bij de plaats, waar volgens do bepalingen van Londen de grens zou beginnen, volgen dan den loop dier rivier, doch zoo dat Demotika, op don westelijken oever gelegen, rurksch wordt. Benoorden Adrianopel buigt de grens zich ir oostelijke richting om, Joopt tusschen Thi nova en Kirk Kalis se en eindigt aan do Zwarte Zee, tus schen Iniada en San Stcfano. De grenslijn wordt daar gevormd door de rivier de Reejawa. De afstand van Demotika was voor Bulgarije een hard gelag. Want bij dio plaats loopt de spoorweg van Dedeagatsi samen met de lijn van So fia Piiilippopel en Adrianopel naar Konstantinopel. Door het bezit van Adrianopel en Demotika zou dus Tur kije steeds in staat zijn de spoorweg verbinding tusschen Bulgarije en het nieuwe gebied aan de Aogeische Zeo to verbreken. Eer anderen spoorweg aan te leggen zou met grooto kosten gepaard gaan, daar de streek waar door die lijn loopen moet zeer berg achtig is. Het Mestadal is Bulgarije bij den vrede van Boeeharest ontno men, en derhalve kunnen zij den spoorweg, die hun hoofdstad verbindt rnot de nieuwe gebieden niet anders aanleggen, dan met opoffering van grooto leesten, over of door hot Rho- dope- en IL'logebergte. Ook de afstand van Kirk Kilisse heeft den Bulgaren veel moeten kos ten; die stad en het goheele gebied daaromheen gelegen, zijn zuiver Bul- gaarsch; het gebied is zeer vruchtbaar en levert vooral granen en wijn op, zoodat het een vergoeding zou bieden voor het stuk, dat Bulgarije aan Roe menie heeft moeten afstaan. Maar evenals Adrianopel is ook Kirk Kl- lisse door de al te groote hebzucht der Bulgaren thans voor hen verloren ge gaan. Zij wilden te veel hebben en weigerden een schappelijke overeen komst met Griekenland en Servië. Daardoor brak do tweede oorlog uit, die de Turken i- =telde een groot deel van het <-*■>!.- vei Ionen gebied te heroveren. Thai., moeten zij hard en zwaar boeten voor oe kortzichtigheid en hebzucht der regeering, die een strijd boven een vergelijk stelde en die door dici. strijd Bulgarije onein dig meer nadeel toebracht, dan elk vergelijk, hoe mager ook, na zich zou hebben gesleept. Het meerendeel der gezanten te Konstantinopel aan wie do deputatie uit Gumuldjina het verzoekschrift overhandigde, om den steun der mo gendheden te vragen voor de onafhan kelijkheid van Thracië, antwoordde, dat do houding, door Turkije aange nomen en do algenieenc wensch om den vrede to handhaven, het niet raadzaam maakten deze beweging aan te moedigen. Bulgaren en Turken in W e s t-T h r a c i Volgens berichten uit particuliere Turksche bron hadden botsingen plants in do laatste dagen in den om trek van Pankiedere en Pachmakli, in West-Thraeië, tusschen Bulgaren en de Turksche bevolking. De Turken zouden genoodzaakt geworden zijn te rug te trekken. De Griekse h-A 1 b a n e e s c he grensregeling. Hot volgende telegram is uit Par- gbas vei zonden aan den Griekschen minister president, en aan de gezan ten der gioote mogendheden Athene: „De bevolking vun Parghas en om streken, lieden zonder ondersclieid van godsdienst vereenigd, wegens de aanstaande komst der internationale commissie voor de grensregeling, spreekt den wensch uit, dat de pro vincie Eplrus, zuiver Griek'scli zij'nüe, niet zal gescheiden worden van liet moederland. De bewoners zijn gene gen alles op te offeren, liever dan tn een andere oplossing toe te stemmen, die tegen den wensch der bevolking zou zijn, welke sedert vele jaren het vreemdo juk moest dragen en dank zij het Helleen£clie leger de vrijheid herkreeg. „Wij smecken 'de regeering niet tce te geven, want wij zijn volkomen be sloten tot den laatsten druppel bloed te strijden tegen eiken vijand van ons nationaal Helleensch Ideaal". De vorst van Albanië. Volgens de „Neue Freie Presse" sal, ter golegeriheid van de aanwezigheid van den Albanocschen minister van buitenlandsche zaken Mufti-bey Liboy- hoya te Weencn de benoeming van een vorst van Albanië definitief wor den geregeld. Prins Williolm von Wied zal dan, met toestemming van Oosten rijk en Italië, tot vorst van Albanië worden benoemd. Allerlei Een rede van Poin-ca ró, Op oen feestmaal te Toulouse, aan-, geboden door den Algemeenen Baad, hield president Poincaré een rede, waarin hij, na er op te hebben gewe zen, dat do vrede het hoogste goed is, constateerde dat Frankrijk, sedert de republiek werd ingesteld, bewaard is gebleven voor de beproevingen van den oorlog. Hij herinnerde aan het onwrikbare verbond met Rusland, aan de vriend schapsbanden, die Frankrijk met an dere staten verbinden ©n eindigde al dus: „Ter verzekering van onze ver dediging moeten wij een sterk en goed gedisciplineerd leger onderhouden, samengesteld uit de „bloem der na tie". Suffragettes in Engeland. Suffragettes hebben dezer dagen ge tracht bet bekende kasteel Penshurst Place bij Tonbridge in Kent, In brand te steken. Het booze opzet kwam niet tot uit voering, doordat do huishoudster tij dig wakker werd. Zij hoorde het knet teren van brandend hout, snelde de trappen af, en zag. dat twee vensters van het salon en van de billard-kamer in brand stonden. De dienstboden weaxlen gewekt, brandblusschers werden in het werk gesteld en binnen korten tijd waren de vlammen be dwongen. Bij onderzoek bleek, dat tegen de ramen met petroleum gedrenkte lom pen waren geplakt en in brand gesto ken. Op het grasveld voor hef. kasteel lagen boekjes en strooibiljetten over v ia-u wenkiesrecht. Penshurst Place, een der schoonste kasteelcn van Engeland, is het ge boortehuis von Sir Philip Sidney. Het bevat verschillende historischo merk waardigheden. In de „salon van koningin Elisa beth", het vertrek, dat zij bewoonde als zij Penshurst bezocht, zijn nog j prachtige wandtapijten en staan de. Leuningstoelen, waarin zij heeft go- rust. In de balzaal liamgen drie Vene- tiaansche kristallen kronen, een ge schenk van de koningin aan den graaf van Leicester, sn in de „kamer van koningin Elisabeth" staat een oud- HoilaiKisch kabinet, naar het beet door koning Jacobus 1 aan Robert, den broeder van Phiilp Sidney, ge schonken. De wanden van verschillende ka mers zijn versierd mot portretten van Van Dyck, Holbein en Gainsborough en bovendien bevat het kasteel nog stukken van Gerard, Hoskens, Lucas de Heere, Sïmone Memmi en Wou wermans. Binnenland PRINS HENDRIK TE GENT. Prins Hendrik kwam met zijn ad judant, den luitenant ter zeo le klasse Bijl de Vroe, Woensdagmiddag te Gent aan en werd aan het station ont vangen door jhr. Van Weedo, den Nederlandse hen gezant te Brussel, en jhr. Melvill van Carnbee, legatio- raad, mr. Stuart, commissaris-gene raal van Nederland bij de Gcntsche tentoonstelling, Jean de Hemptinne, Belgisch oommissaris-generaal, en schepen De Weert, vertegenwoordiger van don burgemeester. De Prins en zijn gevolg werden daarop naar het „Hotel Provincial" begeleid, waar het tweede ontbijt ge bruikt werd. Te 3 uur begaf de Prins zich naar de tentoonstelling, waar hij het Ne- derlandsche paviljoen bezocht. Hij werd daar ontvangen door den mi nister van staat Gooreman, de leden van het commissariaat en de Neder- landsohe tentoonstellingscommissie, coneul Kuyk cn een aantal leden van de Nederlandsdie kolonie te Gent. Het bezoek aan het paviljoen duur de eon uur. De Prins Het zicS de ex posanten voorstellen. Vervolgens be gaf hij zich naar de Nederlandse he afdoeling voor Schoone Kunsten, die hij bezichtigde onder gelelde van prof. Bart van Hove. Te 5 uur kwam de Prins op Oud- Vlaanderen, waar de thee werd aan geboden door het Uitvoerend Comité van de tentoonstelling. De Prins onderhield zich minzaam met alle leden der commissie cn sprak zijn bewondering uit over het geen hij reeds had gezien. Tegen 6 uur 30 verliet hij de ten toonstelling en begaf hij zich naar het „Hotel Provincial", waar te half acht uur het diner begon, aangeboden door den gouverneur der provincie. TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de aanvaarding <an het voorzitterschap door den heer Mi ll Goeman Borgesius plaats gehad. Na voorlezing van 't benoemingsbe sluit van 11. M. de Koningin, sprak de waarnemende voorzitter, de heer I.ieftinck, den nieuwen president toe. Iiij wenschte hem geluk met zijn benoeming. De heer Borgesius heeft een voorganger gehad, die voor hem de taak niet vergemakkelijkt heeft. Om zijn presidiale deugden was liij bemind en gezien en recht op dank baarheid heeft hij voor ziin onpartij digheid en ijver. (Applaus.) Gij, aldus vervolgde spr,, kent deze Karner en weet hoeveel er geëischt wordt van een president, hoeveel dc leden eischtcn in groote en kleine din gen. Gij weet dat de president moet zijn krachtig en toch niet autoritair; dat geëischt wordt te letten op het Re glement van Orde, maar meer nog op den geest er van, dan op dc letter. Gij weet, dat veel van uw inspanning ge vergd zal worden, Gij moot hebben tact, ijver en doorzicht en moet too- nen een man te zijn, die leide met vaste hand en humaniteit en met alle ten dienste staande middelen om een goed president te worden genoemd. Aan tact, kennis en goeden wil ont breekt 't u niet en spr. hoopte dan ook slechts dat wanneer dc heer Bor gesius den tijd gekomen mocht ach ten om heen te gaan, hij dan de dank baarheid der Kamer zal verworven hebbenspr. twijfelde er niet aan. (Applaus.) M. H.,. zoo besloot spr., herneemt, voor zoover gij zijt opgestaan, óm uwen nieuwen president te huldigen, uwe plaatsen onder zijn leiding. De heer Borgesius nam den voor- zitters-hanier over en sprak een kor te rede oit, waarin hij verklaarde tot deze plaats geroepen zijnde door de keuze der Kamer, bekrachtigd door H. M- de Koningin, voor alles be hoefte had uit te spreken hoezeer hel in hem gestelde vertrouwen op prijs te stellen. Door deze benoeming is er een groo te verandering in de verhouding tot zijn medeleden gekomen. Behoudens de bevoegdheid om dezen zetel te ver laten, waarvan spr. hetzelfde gebruik als zijn voorganger zal maken, zal hij alleen tot de leden spreken voor regeling van werkzaamheden wat hij hoopt dat weinig noodig zal zijn tot handhaving der orde. Voortaan niet meer als leider van een Kamergroep, maar als voorzitter- der geheele Kamer, zal spr. streven naar gelijk recht voor allen toe te pas sen. Hij hoopt dan ook niet te vergeefs een beroep op den steun en medewer king der leden te doen, waaraan men het zijn voorganger niet heeft laten ontbreken. Onder diens presidium is gebleken, dat humaniteit en welwil lendheid een krachtige leiding met in den weg behoeven te staan. In hoeverre het spr. zal gelukken in do- zelfde mato het vertrouwen te win nen, zal de tijd moeten leeren. Spr. beseft dat een goede wil niet alleen voldoende is, maar die althans aan wezig is. Ten slotte zegt spr. dat het een waarheid is dat de debatten der Volks vertegenwoordiging winnen bij be trachten van zelfbeperking en be knoptheid en spr. zou een slecht voorbeeld geven die waarheid uit het oog verliezend. Dank brengt spr. nog aan den heer Lieftinck voor zijn waardeerende woorden, die hij van hem in het bij zonder op prijs stelt. Spr. besluit dan met den wensch, door den voorzitter der Eerste Kamer uitgesproken, dat de eenige toets steen voor de debatten moge zijn het algemeen belang des vaderlands, met welken wensch bij het voorzitter schap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal aanvaardt. Beide sprekers werden hartelijk toe gejuicht. De Kamer ontving daarna mededoe- ling van tal van ingekomen stukken, ontwerpen, verslagen, adressen, enz. onder meer van de intrekking der ontwerpen tot herziening van het tarief en tot invoering van een debiet- recht op tabak. Besloten werd ten aanzien van allo aanhangig gebleven wetsvoorstellen, motiën (voor zoover de voorstellers er van nog lid der Kamer zijn), con- clusïPn 'enz. 3c werkzaamheden te hervatten. Verder is bepaald dat Dinsdag te 11 uur de afdeelingen zullen worden samengesteld en eenige vaste com- missiön benoemd, zoomede het tijd stip voor het doen van mondelinge vragen aan de Regeerjng bepaald. De Voorzitter, die zich terstond zou bezighouden met de samenstelling, door indeeling van al de leden, van de begrootings-commissiën, kondigde zijn voornemen wijden- aan om aan de Centrale Sectie voor te 6tellen, Woensdagmorgen een begin te ma ken met het afdeelingeondcrzoek van de Indische en daarna ook van de Staatebegrooting. Alzoo: Dinsdagmorgen weder zit ting. Over de vergadering van de Eerste Kamer van gisteren hebben Wk, na ons telegram deswege in ons vorig nummer opgenomen, niets meer te vermelden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is, ter voorz. in do vacature ontstaan door het over lijden van het raadslid R. II. Ebbmk, benoemd tot Lid van den Raad van Nod.-Indië, do res. van Djokjakarta J. II. Liefrinek. Is voor het tijdvak van 1 Oct. 1913 t. m. 31 Aug. 1911, benoemd tot lecraar R. II. Ti. S. te Mecppel, P Roeske, aid Zijn benoemd- le tot majoor, connn. van het vrijw. mil. automobiel-korps de heer J. A. baron van Pallandt van Walfort, lid van genoemd korps; 2e tot lc luit. comm. van liet vrijw. mil. motorrijders korps, de heer R. R. Toe Laer, lid van laatstgenoemd korps; 3e. bij het vrijwillig mil. automobielkorps tot kapitein, de heeren F. C. O. M. Honibach, jhr. A. R. Schuurbeque Boeijo, G. F. Steinbuch, E. L. C. Schiff J. J. A A. baron van Pallandt, E. van der Ourtermeulen, M. J. baron van Pallandt, J. Kooiman, J. C. Eringaard, D. Stem, C. do Gortor, A. J. de Jong Schouwenburg. A. Ruys, B. W. van Weideren baron Rengera, J. F. Krabbendam, R. .1. O. Menton, H. F. W N Deurvorst en S. Prins, al len leden van het korps; tot le luit., hoeren mr. S. G. van Weldereo baron Rengers, N. II. Jaarsnia, P. W. M. Hoegen van lfoogelando, A. Smit Jr., jhr. J. van Vredenburch, W. L. van Weideren baron Rer.ger*. mr. J. R. Thorbecko. G H. Brüggemann, A. H. G. de Jong Verhagen, J. H. Dyse- rinck, W. J. T. Haisma Muiier. .1. J. A. A. baron van Pallandt, J. F. Le- brct, G de With, P. H. Creinere en A. J. L Iloevels, allen leden van het korps; tot 2de luit. de hemen jhr. J. A. G. Sandberg en H. van Driel, bel den loden van het korps. ZEISTER ROSSCHEN. De Zeister bosschen zijn door de gemeente Zeist aangekocht voor 1 417.225. Men schrijft uit Zeist: De tijding, dat de Zeisterbosschen op de openbare verkoop in g te Utrecht in generale massa zijn aangekocht door de gemeente Zeist, verwekte hier groote vreugde», zelfs zoo, dat op ver schillende plaatsen de vlag werd uit gestoken. Deze aankoop is dan ook van groo te beteekenia voor Zeist, daar de heerlijke dennenbosschen, die Jaar lijks voor honderden vreemdelingen een lustoord zijn, thans veilig in han den der gemeente, voor sleeping be waard blijven, VROUWENKIESRECHT. Aan het Ministerie en de leden van de Tweede-Kamer der Staten-Gene- raal Js het volgende adres gezonden door J. S. P., BaerveldtHaver, W. Drucker, A. W. L. Veraluys—Poel man. S. W. A. Wichera, R. van YVulffteii PaltheBroes© van Groe- nou, 11. E. Verwey—Mejan. Waar de huidige Grondwet der vrouw alle recht onthoudt om invloed uit to oefenen op de tot stand koming van Rijkswetten en Gemeenteverarde nan-gendie zij evengoed als de man heeft te eerbiedigen en die wiet min der Ingrijpen in lmar leven en dat harer kinderen dan in het zijne; waar Zij het mogelijk maakt wetten daar te stellen en Koninklijke en Mi nister eele Besluiten uit te vaardi gen, die vrouwen uitsluiten van rijks betrekkingen zonder dat ooit gebleken is, dat zij daan-voor niet de noodige bekwaamheid bezatten, daar hebben wij vrouwen uit de meest verschillen de geledingen van liet Nederlandsche volk, vrouwen van de meest uitéén- loopende richtingen en uit alle deelen des lands, gemeend, alvorens Gij zult overgaan tot de herziening van het machtigste staatsstuk. U te moeten doen zien, dat wij wenschen, dat daarbij gebroken zal worden met liet tot hiertoe gevolgd éénzijdig systeem en daarvoor lu de platos gehuldigd zal worden het eenig rechtvaar».!ig beginsel: -„Grondwettelijke gelijkstel ling van man en vrouw". Onrechtvaardigheden, als die waar toe de vigeerend© Grondwet de moge lijkheid schept, zijn niet meer van onzen tijd en mogen zeer zeker niet op nieuw drukken op de komende generatie. Gezien de ook door U gekende te genzin der Nederlandse he vrouwen voor straatbc too gingen, gezien ook hot Ifct, dat veilen harer geen tijd kon den vindon om buiten de stad harer inwoning te agecren, znl het zeker ook U geen grootspraak toeschijnen, zoo wij beweren, dat achter de hon derden. die te 's-Gravonhage gekomen zijn om Uw aandacht op tiaar te ves tigen. zich duizenden bevinden, die instemmen met haar streven. GEDENKTKEKEN VOOR Mr. T. M. C. ASSER. Op uitnoodiging der voorzitters van de Nederlandse)ie Vcreeniging voor Internationaal Recht, van den Alge meenen Nêderlandschen Bond „Vrede door Recht" en van de Nederlundsche Roomsch-Katholieke Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede is to 's-Gravenhage de constitueeronde vergadering gehouden van hot Ne- derlandsch comité tot stichting van een godenk tce ken voor nu wijlen mr. T. M. C. Asser. Het door die vergadering benoemde bureau bestaat uit de heeren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, jhr. mr. J. Roëll, vice-president van den Raad van State, en mr W. H. de Beaufort, als ccre-voorziIters professor mr. D. Jo-cphns Jitta, voorzitter; baron mr. L. P. M. H. Micbiels van Verdaynen; professor dr. Albéric Rolin jhr. mr. J. J. Roohusseo, penningmeester mr. G. M. W. Jellirvghaus, eerste-, en H. van der Mandere, 2e-secretaris. J. KALFF. Te Ooeterbeek is in den ouderdom van bijna 82 jaar overleden de heer J. Kalff, oud-hoofdingenieur der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. MINISTER LOUDON. Blijkens in Den Haag ontvangen berichten kan de nieuwbenoemde mi nister van buitenlandsche zaken dr. Loudon den 26en September in Den Haag worden verwacht POLITIE AGENT EN ORANJESTRIK. „Hot Volk" deelt roede, dat te Rot terdam een politie agent vier dagen geschorst is, met inhouding van sala ris, omdat hij weigerde tijdens het be zoek van II. M. de Koningin een hem door zijn superieuren uitgereikte oranjestrik te dragen. RIJK GEZEGEND. Bij den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand te Didam kwam een gelukkige vader aangifte doen van do geboorte ran zijn lCe en 17e kind. Dit was de 4e tweeling, waarmede het echtpaar gezegend werd. VIERKANTE STUIVERS. Voor f300.000 zullen vlerkante stui vers worden gemaakt, de helft daar van zal bestaan uit het metaal, dat men hoopt te verkrijgen uit ingewis selde ronde etuivers. DE CONCENTRATIE. 't Hbld. meldt Reeds in verschillende organen is er op aangedrongen, dat thans nu do verkiezingen achter den rug zijn de concentratie door de drie vrij zinnige partijen bekrachtigd zal wor den. Hieromtrent ia echter nog niets definitief bepaald. De leden der Tweede Kamer even wel, die tot de vrijzinnige concentra tie behooren, blijven nauw aaneenge sloten, ten einde over alle belangrijke quaesties en vraagstukken gemeen- schappelijk overleg te kunnen plegen. Hiertoe wordt een permanent organi- satieverband tusschen de drie groe- I pen gelegd door de instelling van een permanent concentratie-comité, dat uit de drie voorzitters der vrijzinnige Kamerfracties zal bestaan. VRIJ-LIBERALE KAMERCLUB. De vrij-liberale Kamerclub heeft tot haar voorzitter gekozen mr. M. Tyde- man Jr., tot onder-voorzitter mr. YV. U. de Beaufort en tot secretaris de heer F. J. YV. Driou. ONGELUKKEN. Donderdagmorgen werd een bewo ner van de Tuinstraat te Amsterdam, op straat staan de, door een vallend zolderraam zoodanig getroffen, dat hij een sche delbreuk bekwam. Hij werd pér auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Daar is hij overleden. Donderdagmorgen is op de IJkado te Amsterdam bij het lossen een boot werker, Droste genaamd, in dienst bij de stoomvaartmaatschappij Oce aan, door een hljschkraan getroffen. Dc man is naar bet Binnengasthui* vervoerd, alwaar hij overleed. De „Tel." meldt Te Koewacht ls dc landbouwer C., die zijn paarden wilde laten drinken, nn-t paarden en wagen in een put go- vallen en evenals een der paarden verdronken Te Delft is het 13-jarig zoontje van den broodslijtcr Boekhold in de ouderlijke woning van do trap geval len en kort daarop aan hersenschud ding overleden. Donderdagmorgen is do aute van den suikorfabrikant Heertna van Y'oss to Leur, in don Zwartenbcrgschfn polder door slippen met groote vaart in de sloot gereden De auto werd ver nield. He chauffeur, Van Braciit, werd ernstig ann -het hoofd en den arm gewond. Do inzittende, dr. Leu- ring. uit 's-Gravonbago, i» bewuste loos cn zwaar verwond naar Leur vervoerd. Woensdagmiddag waren eenige jon gens in do Bentinckstmat te Amster dam aan het spelen met een steeuko- len wagen. Do zesjarige Wijnberg, wo» nende in die straat, viol onder den wagen. Een wiel ging den knaap over do borst. Ernstig gewond werd hij opgenomen. In het Binnen-Gasthui» bleok de knaap reeds overleden tc zijn. AFSCHAFFING BAKKERS- NAGHTARBEID. Het beduur van de Nederlandsoho Vereen!ging van voorstanders van af schaffing van bakkersnaohtarboid be sloot in zijn gisteren gehouden ver gadering. bij den Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel ter au diëntie tc gaan of hem te vragen, in hoever hoop kan worden gekoesterd, dat binnenkort van regeertngswegc een wetsontwerp op de afschaffing van den bakkersnachtarbeid kan worden tegemoet gezien. DE EERSTE-KAM ER-VACATURE IN OVERIJSEL. Naar aanleiding van het bericht van de „Maasbode", volgens hetwelk de rechtsche groepen der Staten van överijsel voornemens zouden zijn ter voorziening in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie candidaat te stellen den oud-minister van Financiën mr. M. J. C. M. Kolk man, verneemt het blad thans uit de beste bron, dat de heer Kolkman niet geneigd ls deze candidatuur te aan vaarden. NEDERLAND EN AMERIKA. Het gebouw der Landsdrukkerij op den Fluweelen Burgwal droeg gister middag de Nederlandscbe en Amert- kaanscho vlaggen. Dit gebouw staat op de plaats, waar voorheen de Amerikaansche legali4 was gevestigd en wel tot m het Jaav Onder de auspiciën van „Die Haghe" is thans een gedenkplaat ont huld in de vestibule van het gebouw door the Albany Institute and Histori ca! and Art Society" ter herinnering aan de onafgebroken vriendschap go- durende meer dan drie eeuwen en me nigvuldige verplichtingen die het Ame rikaansche volk Jegens het Neder landscbe heeft Verschillende redevoeringen zij'n daarbij gehouden, o.a. door den secre taris van het Amerikaansche gezant schap en door Mr. D. W. baron Van Heeckeren, als vertegenwoordiger van onzen minister van buitenlandsche zaken. DREIGENDE STAKING. Men meldt uit Eindhoven Moer dan 500 sigarenmakers te Val- kenswaard hebben op oeno lijst ge- teekend om op 27 September den ar beid op 13 fabrieken te zullen neer leggen, indien de eerste loonklasse niet wordt ingewilligd. NAZOMER. Als een bijzonderheid vermelden we dat in den tuin van den heer YV. te Winterswijk nog dagelijks aard beien geplukt worden. De planten zitten nog yoI onrijpe vruchten en bloesems. VALSGHE RIJKSDAALDERS. Ook aan het postkantoor te Leeuwar den is, naar de L. Ct. meldt, een val- sche rijksdaalder met den beeldenaar van Willem III in beelag genomeu. Het valsche muntstuk kwam overeen met die, welke onlangs te Zwolle in beslag zijn genomen. TREURIG. De Tel. meldt: Door de politie werd in een woning aan den Vleutenscheweg, te Utrecht, een vrouw met twee kleine kinderen in een zeer vervuilden toestand aan- Feuilleton (Nadruk verboden). 48) Daarbij zou het uit zijn jas gesne den stuk de aandacht hebben getrok ken. want die bijzonderheid zou mor gen zeker wel in de couranten ver meid worden. Aan dat gevaar moest hij ontsnap pen. Hij keerde te voet naar Parijs te rug. Daar hij een Bleutel van het huis zijns meesters had, kon hij zelfs des nachts door de achterdeur naar bin nen komen, zonder dat iemand hem Mg. Toen hij op zijn kamer kwam, was zijn eerste werk, de jas uit te trek ken, die hij bij de misdaad had gedra gen, ze aan kleine stukken te snijden en te verbranden. Weldra was er niets dan een hoopje asch van overgebleven. Nu ben ik gerust, zeide hij, en kau ik gaan slapen. Hij ging naar bed, maar kon den slaap niet vatten. Hij stond weer op, opende het ven ster en zag naar buiten. Waaraan dacht hij? Aan zijn slachtoffer, dat hij daar ginds had neergeveld, bij do kas, die de trouwe bediende met zijn leven had willen beschermen? Neenl In zijn ruw karakter was geen plaats voor het berouw. Het verleden was spoedig vergeten. Maar hij bedacht dat hij deze mis daad niet gepleegd had, om aan de bevelen van Bertignolles te gehoor zamen, dat hij haar niet gepleegd had uit vrees van door zijn meester te worden weggejaagd, maar alleen om dat hij de schoone Jenny beminde. En overluid in de stilte van den nacht beantwoordde hij die gedachte. Omdat ik haar bemin, omdat ik niet van haar wil scheiden, ben ik een dief en een moordenaar gewor den. Ik wil, dat zij de mijne zal zijn, ten koste van alles. Ik zal over haar waken als over den kostbaarsten 6Chat en wee over hem, die mij mijn schat zou willen ontroo- veii, wee over allen, wee over haar vader, wee over haar, wee over mij zelf. De dag brak aan. Bertignolles stond gewoonlijk vroeg op. Klken morgen kon men hem oro zes uur op zijn kamer aan het werk vin den. Meestal ging hij om zeven uur met Jenny een wandeling in het bosch' van Boulognes doen. Nauwelijks was hij op zijn kamer, toen hij zacht aan de deur hoorde kloppen. Binnen! riep hij. Hij begreep, dat het niemand tra ders kon zijn dan Romain Goux. Ondanks zijn koelbloedigheid en het "volslagen gemis aan eenig be rouw, had de groote vermoeienis en de angst, die hij had doorgestaan, zijn gelaat doen verbleekeu. Bertignolles begreep, dat Romain hem verslag kwam doen van de ge vaarlijke en misdadige zendiig, wcarmeo hij hem belast had. Hij kwam zqn medeplichtige driftig tegemoet. Ontroerd was hij geenszins, maar alleen nicuwsgisng. Hij had beslo ten de familie de Soulaimes ten on dergang te brengen. Hij volbracht zijn besluit en niets zou hem daan an terughouden. Welnu? vroeg hij kocL Het is gebeurd. Do kleine oogen van Bertignolles fonkelden van vreugde. Zijt ge naar Nogent gegaan? Gisterenavond. Ï3 het u gelukt, de kas open te breken? Ja. Zoodat de markies do Soulaimes heden zijn betalingen zal moeter sta ken? Dat is onvermijdelijk. Zijt ge er zeker van? Volkomen zeker. Ik ben immers sedert eenigen tijd op zijn kantoor werkzaam en geheel op de hoogte van den stand zijner zaken. Bertignolles wreef zich verge-.oegd de handen. Inderdaad, Romain, ge zijt een knappe kerel. Ik zal uw fortuin ma ken. Zeg mij maar wat ge verlangt. Ik verlang niets. Dat is weinigof te veel. Ge hebt mij een grooten dienst bewezen, daarvoor hebt ge aanspraak be- looning. Ik wil slechts bij u blij.en, om u te dienen. Ik ben zoo gehecht aan u en aan mejuffrouw Jenny, gehecht tot misdadig wordene toe. En toch wil ik u belooncn. Ik wil niet beloond worden, ten minste nog niet. Zijn meester wierp hem een nor acben blik toe, maar hij sloeg de oo gen niet neer. Bertignolles vermoedde in die woor den een bedreiging, nu nog zacht en bedeesd, maar die later wel eens met meer kracht kon herhaald woeden. I-liJ zag den man, die voor hem stond, een oogenblik 6trak aan. Zij waren wel tegen elkaar opge wassen. Beiden waren listig, koelbloedig en vastberaden. Bertignolles was rijk, Romain arm, maar het geheim, dat zij deelden, gaf aan laatstgenoemde eeu machtiger wapen in hander. dan al het goud van den Amerikaan. Toch haalde Bertignolles niinach tend de .schouders op. Wanneer die knaap hem hinderlijk werd, zou hij zich wel van hem weten te ontdoen. Hij wees zqn secretaris een stoel aan. Ga toch zitten, Romain, zei hij. Deze gehoorzaamde. Vertel mij nu eens hoe het ge gaan is. Ge kunt u niet verbeelden, hoeveel belang ik er in stel. liet is mij of ik een roman lees. Ongelukkigerwijze eindigt de ro man als een treurspel. Hoe dat? Luister. Romain Goux deed toen een nauw keurig verslag van de misdaad. Toen hij vertelde, hoe hij door Jactel werd overvallen en hem bij de keel had ge grepen, om hem het schreeuwen te belenen, begreep BerUgaolles, wat er verder gebeurd was. Hij uitte een doffen kreet en stond eensklaps op. Romain, die zeer kalm vertelde, zweeg. En die man, die man? vroeg Bertignolles. Ik hoop toch, dut ge hem «iet gedooëf hebt? Het moest wel, anders was ik ver loren geweestf Is hij dood? - Ja. - Dat is een leelijk geval, don kop, dwaas I Wanneer wij niet in Europa waren, zou ik er mij weinig om be kommeren, maar in Frankrijk, met die politie. Domkop, domkop) Ik geloof niet, dat wij iels le vreezen hebben. Zijt gij voorzichtig geweest? Uiterst voorzichtig. En ge hebt uw koelbloedigheid niet verloren? Zeker niet. Het is eenmaal zoo. Het feit heeft plaats gehad, daar is niets meer aan tc veranderen. Wat zult ge nu doen? Ik zal niets in mijn gewoonten veranderen Straks ga ik weer naar Nogent en kom op mijn gewonen lijd op het kantoor. Dan zal ik afwachten Writ er gebeuren zal. Wees vooral voorzichtig. Dat beloof ik u. Maar zou de markiezin u niet herkennen? Onmogelijk, u weet toch, dat zij blind is. -- Ja, maar de blinden zijn zeer scherp van gehoor. Dat weet ik. Gij hebt toch niet gesproken? Romain ontroerde. Hij herinnerde zich een naam genoemd te hebbeu, een enkele, dien van Laurent. Dat was alles, en hij had daarbij zoo zacht gesproken. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5