getroffen, De 22-jarïge vrouw, dió door haar man verlaten ia, was door zwakt© verhinderd, voor haar hinde ren to zorgen, zoodat do kleintjes bij na geen fcleeren. aan hadden en op den onbeschrijflijk vullen vloer zond- kropen, waardoor «ij roods een huid uitslag hadden opgodaan. Door do zorgen der politie werd de half versufte vrouw bij familie onder dak gebracht, terwijl voorts maatre gelen getroffen werden bar verpleging dor kinderen, DE ZUIDERZEE. Naar aanleiding viiji de Intrekking van het wetsontwerp van minister Re gout tot drooglegging van de Wie- ricgermeer schrijft men uit Den Haag aan de Tijd: In Alkmaar was een permanent bureau gevestigd, waar. onder leiding van twee ingenieurs, druk werd ge- teekend, terwijl boringen en opmot In ge n op groote schaal plaats grepen. Naar verluidt, was binnenkort liet eindrapport der technici tegemoet te zien. lie voorbereiding van het werk moot reeds f 30.000 h f 40.000 gekost fcebbon. GESTOORDE VREUGDB. De N. R. Ct meldt: Te Sprang (N. Br.) is het onafhan- kelijkheidsfeest gevierd, 's Avonds werd aan een eerepoort het licht ont stoken, maar door een fout in de plaatsing van het licht stond de poort weldra in lichte laaie. De vlammen hebben zich ook medegedeeld aan eon daarbij Btaande boerenwoning die tot don grond toe is afgebrand. Assurantie dekt de schade. NONA. Te Beerta komt bij een tienjarig dochtertje van den werkman D. van Zomeren een geval van nona voor. Sedert den vorigen Maandag slaapt het kind, zoo meldt de N. Gron. Ct. Stadsnieuws lilt fust lo bet Arasterdamscbe kwartier. De deelneming aan de gondelvaart is een erge teleurstelling geweest we hadden hooreu praten van twintig booten, die zouden konten, maar toen we tot over half 8 hadden staan wach ten aan de plaats, waar de Koet zou afvaren, tegenover de Slachthuis- struat, in het Zinder Buitenspaarne, waren maar drie deelnemende schui ten komen aanvaren. Dat is jammer. Jammer voor de dui zenden, die op de been waren geko men en langs de Spaarneoevers, op do singels en vesten en lungs de Amster- damsche Vaart met veel verwachting op en neer wandelden. Die verwach ting wus ge-wekt door den a&rdigen optocht van Woensdag. Bedroevend was 't, dat nu niet meer booten zich aanslotenook voor de Commissie, die werkelijk «net v-.ci ijver aeze feesten heeft georgani seerd cn daarin over het algemeen goed is geslaagd ook. Te meer valt dit teleurstellend slot te betreuren. Om ruim half 8 werd het vertrek sein door een hoornstoot gegeven. De motorboot van den heer Loh- man uit de St. Antoniestraat, die de Commissie aan boord had, ging voor op. Deze boot sleepte een platte schuit, die met twee rijen lampions verlicht was en de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" aan boord had. Deze zette al dadelijk de vaderland- sche liederen in, toen men afvoer. Hierop volgden de drie deelnemers. De eerste boot was fraai versierd en verlicht. Langs een opgesteld houtwerk klom men rijen vetpotjes tussohen fijn groen naar boven en van links naar rechts. Deze aardige boot was van den heer K o d d e. Do tweede boot was een gondel. Ook daar was een opstand gemaakt, die niet groen en lampions kleurig ver licht was. Dit vaartuig maakie even eens een goeden indruk. Het was van den hoer Fortgens. Do derde deelnemer had eenvoudig een roeibootje bemand en met eenige lampions verlicht. De kleine stoet deed het toch wel aardig op den donkeren waterspiegel, waarin de Kraatverlichting aan den kant wat lichtgespeel deed weer kaatsen. Nu-en-dan werd op de Commissie boot bengaalsoh vuur ontstoken en dan vlamde het midden op 't water van rood of groen licht Dal was wel aardig zoo. Aan be lang-tolling ontbrak het den tochtgc- neoscu n:el. Op den Heerensingel was liet zóó vol, dat men er bijna niet vooruitkomen kon. Ook elders was het zeer druk. De vaartuigen voeren het Buiten spaarne af de Hoerensingelgracht door naar de Amsterdamscke Vaart en volgde dit water tot aan de Liede- biMg. Vundaar keerde men langs den- zelulen weg terug. Hiermede waren de feestelijkheden Ui het Arnsterdamsche kwartier ten olnde. Door de belangstelling en werkkracht der bewoners zelf, die met geringe middelen veel wisten te doen, en door den arbeid der Commissie is liet een aardig feest geworden. Er is prettig en aangenaam feest gevierd dat mag geconstateerd wor- deu. VLOEIBARE LUCHT. M -andag 22 September wordt naar do 'lel. meldt te Zaandam een verga dering van onderwijzers en onderwij zeressen gehouden, waarin o.m. de heer P. H, van der Leij, te Haarlem, een voordracht zal houden, gepaard gaande met prooven over vloeibare lucht. EEN ONTROUWT: BESTELLER. Woensdagmorgen bemerkte de hoofd- beslèller aan het Postkantoor alhier, dat een brievenbesteller tusschen de brieven, die hem ter bezorging wer den gegeven, andere voegde. Do brieven werden hem afgenomen en het bleek, dat de tusschcngevoegdo brieven, waarbij er waren, die niet tot zijn wijk bekoorden, geopend wa ren. Do besteller bekende de brieven mee naar Kuis genomen en geopend to helibon. Kt zaten echter geen gelds waardige papleren in, zoodat, vol gens zijn bewering, geen verduiste ring is gepleegd. Of dit laatste juist is, wordt nu on derzocht, door den geadresseerden de brieven te toonen. Kiekjes uit de Rechtszaal. (Vervolg). Eon diefstalletje.' In een café in Heemstede kwamen twee mannen, die reeds moor gedron ken hadden dan wenschelijk was. Toen ze waggelend vertrekken, wa ren ook een koperen trechtertje en een 1/2 Liter maat verdwenen. Een veldwachter werd gewaar schuwd, die liet tweetal achterna ging. Op een hunner werden de gesto len voorwerpen gevonden. Die tijdelijke bezitter werd wegens den diefstal vervolgd. Nu 'hij in het beklaagdenbankje stond ontkende hij. t Was waar, de gestolen voorwerpen waren op hem bevonden, maar.hij had ze van z'n kameraad gekregen om ze oven te bewaren. President: Begreep Je niet, dat je kameraad dan de voorwerpen gestolen had leant rid heeft toch geen trech ter en órankmaat in den zak Beklaagde Die kameraad is ook herbergier, ik dacht dat het eigen „spul vau hem was. Bovendien ik was dronken en dan denk Je niet zoo goed door.... De kameraad had thans tegen den van-diiefstal-heschuldigde moeten ge tuigen. Hij was evenwel niet ver schenen. De verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot de volgende week. Dan zal de getuige desnoods met den sterken arm gehaald worden. De kameraden moeten 't dan maar uitzoeken. Oneerlijkheid met st e u n 1 ij etc n. In Hillegom staakten de bloemist knechts. Daarom trachtte de b'ioeinistwerkliedon vereen iging „Flo ra" geld te verzamelen op steun- lijsten. Een der loopers niet deze steun- lijsten heeft een lijst, waarop ƒ6.75 gecollecteerd was, niet afgedragen. Deswege stond hij nu wegens ver duistering voor de rechters. De jongeling erkende, het gold ge ïnd te hebbon. Maar zoo zei hij ik moest nog 10 gulden van de veree- niging bobijn, uitkeering over vijf stakingsdagen. 't Geld op sfeiinlijsten geïnd moest evenwel aan een ander afgedragen worden dan aan den persoon, die de steungelden aan stakers uitbetaalde. Beklaagde had geen recht om zich zelf met gesloien beurzen te betalen. Aan den veldwachter heeft beklaag de gezegd, dat hij de f 6.75 opgemaakt heeft. Hij drinkt nog al lvvrelf jes. zóó zel?3, dat zijn moeder aan de politie gevraagd heeft om hem uit haar huis te zetten. Het O.M. betoogde, dat beklaagde de gecollecteerde gelden moest afdra gen, zoodal de verduistering bewezen is. De ersch luidde: 20 gulden boete of 20 dagen hechtenis. Hardhandig. Een Edammer heeft een dorpsge noot met een klomp geslagen. De mis handelde heeft 14 dagen met een blauw oog geloopen. De handtastelijkheden volgden op een burenruzie. Een man ving een musch in een val on sloeg het vogeltje met een steen dood. De buurman zei toen: foeil foei! sze vermaning kostte hem een blauw oog. Dit blauwe oog ls door 't O. M. ge wroken door togen den mishandelaar een boete vuu 15 gulden te eischen. Wil de Edammer dit niet betalen, dan wil liet O. M. den man 10 dagen in het huis van bewaring zetten, om liem te laten bedenken, dat hij z'n me- demeuschen niet mag mishandelen. Politiemannon be leed i gd. Een Zaandammer zei aan een poli- tie-agent „stommerd". Dit liet de man der wet zich niet aanleunen en maakte proces-verbaal op. De eisch luidde: 25 gulden boete. Een Oostzaner schold eon agent van dit dorp uit voor nog le-elijker dingen. Bovendien daagde de man een ech te woesteling den veldwachter uit. „nij keck me aan, of hij me wou ver moorden, 't schuim stond hem op den mond" zoo zei de ordebewaker. 't O. M. eischte een week gevange nisstraf. KEES. MILITAIRE ZAKEN. Bij het 11e reg. infanterie is be noemd tot 2de luitenant do sergeant J. Jocquot van 't 10e reg. infan terie. De sergeant F. W. J. v. Vollenhoven van 't 10e reg infanterie is benoemd tot 2e luitenant bij de infanterie in Ned.-Indie. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. R.-K. Volkszang. Dezer dagen liceft in het R.-K. Ver enigingsgebouw alhier een buiten gewone propaganda-avond plaats door de Propaganda-Club voor R.-IC Volkszang alhier, met medewerking van „Het Vliegende Koor" te Haar lem, directeur de heer Jac. de Jong de Harmonie „St. Michaöl" zal ook eenige muzieknummers ten gehoore brengen. De heer G. J. Blom treedt als solist op. Pers-OrarakM Mr. TROELSTRA 2e KAMER VOORZITTER. De Kamêrovorzichtscb rijver van 't A 1 g. Handelsblad schrU'Pt: - Voor liet &erst zal dus een sociaal democraat een plaats innemen in hel Kanterpresidium. Komt de heer Troel- stra ook niet op een ministerzetel to zitten, op den stoel van den Kamer president zal men hem wel zien. Want het presideeren van avondvergaderin gen door den tweeden voorzitter is allengs gebruikelijk geworden en de heer Borgesius, wiens gezondheid tot voor zeer korten tijd zoo slecht heet te dat hij wellicht zelfs geen Kamer- enndtdatuur kon aanvaarden, doch die nu, evenals dr. Kuyper, gelukkig 'wwfr gehiö^l ïiilksch schijnt tte zijn( zal toch zeker niet zóóveel van zijn krachten vergen dat hij ook de avond vergaderingen er bij neemt. De Telegraaf: Wanneer de heer Borgesius do ge woonte volgt van zijn ambtsvoorgan ger, om alleen de dagvergader in gen to leiden, zal mr, Troelstra dus 's avonds zijn taak moeten overnemen. Een so cialist in de Eerste Kamer, een socia list onder-voorzitter In de Tweede: brrr, wat spookt het in ons goede land. Niet zonder eenige belangstel ling wachten wij het optreden van den Ilollaudschen Scbeidemann af. De Nieuwe Rotterdam se h e Ct: Den heer Troelstra daarentegen zal de oombinatle van het voorzitterschap met het leiderschap niet moeilijk val len. HIJ zal slechts nu en dan behoe ven in te vallen en dan waarschijn lijk gewoonlijk op oogenblikken uls de politieke hartstochten laaien noch smeulen. Misschien zal hem de lei ding der avondvergaderingen opgedra gen worden, maar verwacht mag worden, dat deze in de eerstvolgende jaren met zoo talrijk zullen zijn als tot vóór kort het geval was. Zal de Troelstra man van gezag in zijn partij ook aan de Kamer, spe ciaal ook aan de leden zijner eigen fractie, zijn wil weten op te leggen en al te loslippigen leden den mond we ten te snoeren? Wij hopen liet van harte, hopen zelfs, dat onder dezen on dervoorzitter de sociaal-democnatlscho fractie de duidelijkste bewijzen za! leveren van de booge waarde der zelf opvoeding van de democratie. Er is overigens geen enkele reden om aan te nemen, dat deze Nederlandsche Scheldomann bij zijn Duiischen par tijgenoot zal achterstaan. Hét is waar, de heer Troelstra is een temperament vol man, maar hij ia tevens een man met d-oorzicht en parlementaire erva ring, die weet, hoever een afgevaar digde gaan kan en mag. De Maasbode: Het linksche blok is nog niet ge scheurd, maar door de plaatsing van Troelstra op de tweede plaats, zelfs nog gevoegd. Het ministerie zou mis schien liever een scheurtje zien. Want van de tegenstelling rechts-links kan het nieuwe negental zeker niet be staan. II o t V o 1 k: Politieke beteebenis heeft deze ver kiezing alleen in zoover, als er uit blijkt dat de vrijzinnige partijen de ~D. A. P. erkennen als een partij, die dezelfde aanspraken heeft in liet Parlement als alle andere. Het blijkt niet thans voor de eerste maal: onze fractie had haar gehrkberechtigdheid reed3 lang veroverd. Er is een tijd ge weest. dat het anders was. Om niet te spreken van Domela Nieuwenhuis. die bij zijn intrede in de Kamer door do overgroote meerderheid werd behan deld als lucht, ook in de eerste jaren van 't Kamerlidmaatschap van-Troel- stra, Van Kol, en Schaper werden de socialisten bij de lienoeming van rap porteurs over wetsontwerpen, en in commissies, etelselmatig genegeerd. Onze partijgenooten hebben door het aandeel dat zij aan de werkzaamhe den naaien, grooteadeel3 uit eigen kracht die dompexstakliek over..wi- Verschillende belangrijke func ties worden reeds door hen vervuld; ij noemen als voorbeeld Schaper's lidmaatschap van de oommissie van voorbereiding voor Talma's verzeke ringswetten. De keuze van TroeLslra is dus slechts de voortzetting van de erkenning der gelijkberechtigdheid on- partij in het Parlement. Zijn taak zal zijn, te toonen dat het beneer- schen van het debat, en het oefem-n van rechtvaardigheid aan een eoci- aal-deinocraat even goed is toever trouwd dan aan een burgerlijk poli ticus; voor het prestige onzer partij ls hierin slechts winste gelogen. De T ij d: Dut kah goed worden, als de hoeren Ter Laan of Duys in de avondzittin- weer lintworm-redevoeringen gaan kwijt raken. Mr. Troelstra hield daar in het verleden niet erg van, want hij was dan geregeld absent Mea kan in tusschen niet ontkennen, dat de socialisten wel recht op die plaats hebben. De Nederlander: Wat de personen der candidaten be treft, de heer Borgesius bezit onge twijfeld de noodige kennis voin het parlement en van de verhoudingen om een goed president te zijn, indien zijn temperament hem althans geen par ten speelt. En als hij den hamer wel eens zul overgeven aan den heer Trool- stra, dan hopen we dezen het regle ment en de orde te zien handhaven gelijk de heer Van Nispen het jegens den nieuwen tweede-voorzitter (een functie die feitelijk niet bestaat), wel heeft moeten doen. Dat tal een precedent stellen, waaraan later het Kamerlid-TroelBtra niet zal kunnen ontkomen. De Standaard: We hopen er het beste van, maar achten het een waagstuk. Juist daarom wordt de tweode keu ze, die op Troelstra viel, te bedenke lijker. Althans bij de Begreotingsdis- cussie, die dit jaar vooral breed uit «al dijen, zal Borgesius alle avond vergaderingen aan Troelstra moeten overgeven. Zijn arts zal 't hem wel aanraden. En dan mag toch gevraagd, of de Social istenciu'b .in 't ©enig goede spoor zal blijven, als zo Troelslra's lei ding telkens missen moet, en de Duij- sen het heft in handen krijgen; daar gelaten nog de andere vraag, of Troelstra de qualiteit bezit om een gemengd gezelschap als de Kamer te praesidecron? Met Van Nispen staat Rechts onge twijfeld het sterkst, maar Juist zijn praesideaal zal nu slapen gaan. Voor de Kamer verlies. DE MILLIOENENNOTA. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft ,a. Ook als de regeering succes heeft met haar voorstellen, blijft echter blijkens het vorenstaande nog te voor zien in omvangrijke eischen, in ver band met de voor te stellen ontwer pen van socialen aard. Te dien aan zien zijn de mededeelingen in de mil- lioenen-nota van een teleurstellende vaagheid. Wel wordt de toezegging uit de Troonrede herhaald betreffen de een voor te stellen wijziging der successiewet. Blijkens'de bewoordin gen schijnt het echter niet in de be doeling te liggen deze wet ingrijpend te wijzigen. Er zal aan het beginsel van progressie „eenige" uitbreiding worden gegeven, en gestreefd zal worden naar het wegnemen van „en kele" thans bestaande onregelmatig heden in het heffingstarief. Tevens zal worden veorgesteld schenkingen en uitkeeringen bij overlijden krach tens levensverzekeringscontracten aan het successierecht te onderwerpen. Met welk bedrag daardoor de op brengst zal stijgen, is nog niet met eenige juistheid te bepalen. De daar voor benoodigde gegevens konden in den korten tijd sinds het optreden van het nieuwe kabinet nog niet worden verkregen. Dat er geen sprake van zal zijn het benoodigde bedrag van circa f 11 mtllioen geheel uit de suc cessie te halen, blijkt echter wel uit de toevoeging: „Hetzelfde (n.l. dat de tijd nog te kort is geweest voor het verkrijgen van voldoende gegevens) geldt omtrent de meerdere inkomsten, welke de minister meent, dat aan an dere bronnen kunnen worden ont leend." Welke „andere" bronnen dit zijn, zal worden medegedeeld ter ge legenheid der indiening van het wets ontwerp betreffende de successie-be lasting. Hot debietrecht op tabak maakt blijkbaar geen deel uit van die plannen, uungezien het desbetreffen de ontwerp, evenals de Tariefwet, is ingetrokken. Voorioopig blijft dus omtrent de financieels plannen der nieuwe re- geerlug afwachten de boodschap, al thans voor zoover de uitgaven be treft, welke nog niet in de ontwerp- begrooting voor het komende jaar zijn opgenomen. Aan het (R. K) Centrum is het vol gende ontleend: De verandering van koers in de so ciale verzekering komt in de Nota dui delijk uit. De iEvaliditeitsrenten zul len "zich bepalen tot een „noodzake lijk minimum, dat verband houdt met de ouderdomsrente". Vrijwillige verzekering zal dat mi nimum moeten aanvullen, maar voor ioopig laten de voorstellen tot aan moediging dier vrijwilligheid op zich wachten. Of de invalieden reden heb ben zich over dit vooruitzicht te ver heugen, is meer dan twijfelachtig. De minister verwacht er blijkbaar een niet onbelangrijke besparing van, en de bijdragen voor de vrijwillige ver zekering hangen voorioopig in do lucht. De invalieden moeten zich dus vooreerst maar zien te redden met minder. De Maasbode oordeelt dat al len. die in Minister Kolkman's wijze van financieren reden vonden voor de scherpste critiek, tevergeefs zuilen zoeken en speuren naar eenig verschil tusschen de financieel© nota van het vorig jaar en deze nieuwe van de hand van Minister Bertling. Alles wat zoo fel gelaakt is, vindt ge hier terug. Een groote vermeerde ring van uitgaven, waartegenover een belangrijkrijke stijging der geraamde middelen. Aldus een drijven op de geraamde accressen der middelen, ja, in stilte hopen, dat de raming, hoezeer ook verhoogd, in do werkelijke ontvang sten nog zal worden overtroffen. Naast deze accres-politiek een paar voor de hand liggende middeltjes om het nog overblijvende gat le stoppen: de veelgesmade „tijdelijke'' heffing van 10 opcenten op de vermogens- bedrijfsbelasting en het inpalmen van een drie-en-een-half millioen uit den suikeraccij'ns, die eigenlijk be stemd zijn gestort to worden in een fonds tot verlaging van dien kwel lenden accijns. Ziedaar de „nieuwe' richting in het financieel beheer, ziedaar de nieuwe wijsheid, die haar kracht zoekt in het oude gelaaktel Men zegge nu niet, dat de Regee ring tot opeen ten heffing en tot het tasten in het „suikerpotje" zeor noode overgaat. Want dat is een overeen komst te meer met het bekld-Kolk- man. En ook drage men niet aan de verklaringen der Regeering, dat ze slechts wacht op den tijd, dat de nieuwe middelen, door haar voorge steld, zullen zijn aangenomen. Im mers onder het vorig Ministerie was ook do Minister van Financien, zelf zeer noode overgaande tot opcenten- r.effing en tot grijpen in het suiker potje. voortdurend in afwachting, dat de Kamer ©reis tijd zou vinden voor de- inkomstenbelasting en de Tarief- wet. Frappant in. de hoogste mate is de ze klakkeloore bnboolsïng vttn Kolk man's financieren. Van eon „reuzenbankroet", dat zou zijn achtergelaten, cn dergelijke pro pagandistische leugens moge men dus in het vervolg verschoond blijven, oe- slult het Roomsche blad. „Er komt een financieels noodstand; namelijk zoodra de plannen dezer .re geering mochten zijn aangenomen.'- DeNieuwoRott. Ct schrijft: In de millioen en nota wie zou het daar helften veTwachl? worden nog eenige onthullingen gedaan omtrent de plannen van den minister van landbouw met ouderdomsrente en In validiteitswet Wij leiden er uit af, dat de nieuwe in liet vooruitzicht ge stelde „ouderdomsrente" inderdaad als iets aparts naast de renten van art. 369 der Invaliditeitswet zal komen te staan. Wij lezen er verder, dat de regeering zich voorstelt, „niet alloen de Invaliditeitsrente le vereenvoudi gen, maar ook eene regeling te tref fen, waardoor da invallditellsrenten, rekening houdende met den leeftijd, zich tot een noodzakelijk minimum, dat verband houdt met de ouderdoms rente, zullen bepalen". Hieruit begrij pen wij, dat do invaliditeitsrenten zullen worden verlaagd. „Hetgeen bo- dit minimum noodig zal zijn, moet volgens de plannen der regecring, door vrijwillige verzekering worden gevonden," die van staatswege zal worden aangemoedigd. Door deze herziening van de Invaliditeitswet, die nu toch al wel iets meer schijnt ge worden te zijn, dan de in de Troon rede vermelde vereenvoudiging, als mede door de kosten der verleende ouderdomsrenten jaarlijks op de be grooting te brengen, vertrouwt men „men" zal eene nota zijn van het departement van landbouw, die hier in de millioenen-nota is nageschreven! dat de rijksbijdrage van art. 20 der Invaliditeitswet tot omstreeks de helft zal kunnen worden verminderd. Lezer, gij ziet, wat hier omtrent minister Treub's plannen wordt me degedeeld, is zeer belangrijk. Maar wij hopen, dat gij van het nieuwe sys teem een duidelijker lieg rip zult heb ben, dan wij. Voor zoover wij or ons een voorstelling van kunnen maken, zal de hervorming hierop neerkomen, dat zal worden gegaan in de richting van staatspensioneoring en vrijwil lige, van staatswege aangemoedigde, invaliditeits- (of invalidlteits- en ou- derdoms-? verzekering, en van de ver plichte verzekering af. Wij krijgen dan een systeem, dat de gelegenheid biedt, zich, al naar de geneigdheid der tijden, naar drieërlei richting uit te breiden, en duurzaam te vestigen. Een soort concurrentie van drie stel- stels eigenlijk, waarbij het meest po pulaire op den duur zal gaan winnen. DE TROONREDE, liet V olk komt in een uitvoerige beschouwing op den inhoud der troon rede terug. Al ontbreekt, zegt het blad, formjel elke band tussohen de vrijzinnige partijen in de Kamer en de nieuwe regeeriug, concentratie en regeering zijn één van ziel. liet program der regeering is de zuivere afspiegeling in liet willen en streven der libera- n van allerlei schakeering. Ook in dezen zin, dat dat willen en streven gedeelteJIijk door de sociaal- democratie wordt beheerscht, Want hoe vrij het negental achter de mi- nisterstafel zich pleit van socialisti sche smetten en hoe luide de acht-on- dertig concentratie-heeron in de Ka mer elke gemeenschap met ons afwij zen, de hervormingen waarvoor zij opkomen, zijn hun door de politieke vertegenwoordiging der arbeiders klasse gedicteerd. Het i6 de politieke macht der arbeidersklasse, die én de regeering, èn de concentratie voort stuwt, zij is het, dio het Algemeen Kiesrecht en het staatspensioen heeft gemaakt tot regeeringsprogram. En op dat program vraagt dit kabi net thans liet antwoord van het Ne- dcrlundsche volk. Dat antwoord kan, juist door het gemis aan een groote, bezielende gedachte, niet anders dan met voorbehoud worden gegeven.... liet antword op de vraag, wat er van het regeeringsprogram zal te recht komen, ligt niet bij de leden der Eerste en Tweede Kamer allereerst, het ligt in de groote arbeidersmassa, wier verdeeldheid alleen oorzaak is van de onzekerheid van het oogen- blik. Zal die verdeeldheid eindelijk wijken voor eenheid om Algemeen Kiesrecht en staatspensioen Dit is de groote vraag van de naaste toekomst. brandweer ter plaatse, liet tvsiuu- runt stond toen eenter reeds in Jicjih laaie en alle pogingen om het :e rol den bleven vruchteloos. Weldra gi raakten ook de sigarenwinkel Va:. Gelder en het paviljoen dor bakker» in brand. Beide werden in zeer korter tijd geheel en al vernield. Het „bouquet van uit ouvorwacua vuurwerk was het in brand geiakon van liet „Burgershuis", een der res taurants ui de tentoonstelling, die da beste zaken maken. (Jok uit gebouw werd totaal verwoest. Om 3 uur was het vuur voinxlig geblusóhi cn te 4 uur konden ue brand woerlicden het terrein vei ia tea De vernielde gebouwen besloegen een opj>ervlakte van 120 meters bij 35. De schade door den brand aangericht wordt op 350.000 francs geschat. De oorzaak is met bekend. Al de vorige branden in de tentoon stelling hadden plaats in liet gedeelte, waar de eigenlijke expositie is inge richt. Deze greep plaats op het terrein waar zioh de vermakelijkheden be vinden. TRAMONGELUK. Nador wordt geseind: Bij liet tram- ongeluk te Nice hebben 17 raenschen het leven verloren. VERDWENEN. Dicht bij het dorp Szymbark in het district Gorlice (Galicié) is een bosch van 80 morgen met verschillende hui- zen in de diepte verdwenen. Op de plaats, waar het bosch stond, is een meer ontstaan. Do bewoners der huizon konden nog tijdig vluch- Gemengd Nieuws TREURIG ONGELUK. Toen dezer dagen te Klausenburg in Zevenbergen een filmopneming werd gedaan, waarbij een boot moest omslaan, werden do tien medewer kenden, die in hot water waren go- vallen, met gewold tegen de raderen van oen molen geslingerd. Eenigo toeschouwers sprongen te water cn slaagden er in do drenkelingen, die ten deele ernstig gekwetst waren, hot drogo te brengen. Eén tooneelspeelster is aan hare wonden overleden. DE BRAND OP DE GENTSCHE TENTOONSTELLING. Omtrent den .brand op de Conische tentoonstelling bericht de „Nieuwe Gazet" Woensdagnacht te half één wandel- do een nachtwaker, die moet toezion dat de deuren der wiukels goed ge sloten zijn. in de tentoonstelling over do Belvédèrelaan. Op het oogeubiik dat hij do dou* van het restaurant Rheinland be reikte, ontwaarde hij een verdacht licht in de inrichting. Hij trapte de deur in, brak een ruit van liet lokaal en bemerkte, dat or brand was ont staan. Enkele minuten nadat de vvakot alarm had gemaakt verscheen de ten. DE STAKING IN LONDEN. De staking der omnibusconductcun en koetsiers is Donderdagmorgen be gonnen. De Unionisten verklaren, dat chauffeurs en conducteurs der firma Tilling staken en dat slechts enkele der 82 rijtuigen uit de garage te Le- wisham Donderdagochtend uitreden. Nader wordt nog geseind De London and Northwestern Rail way meldt, dat zij ten gevolge van do staking der arbeiders non de goede- renslations te Birmingham lot nador order geen goederen voor die stations kan aannemen, noch do verantwoor delijkheid kan qanvaarden voor te late bezorging of bederf aan goede ren, die rood3 aan de maatschappij zijn afgeleverd voor de verzending naar Liverpool. PRINSES SOFIA VAN SAKSEN- WEIMAR. Woensdagnacht stierf te Heidelberg op 24-jarigen leeftijd Prinses Sophia van Saksen-Weimar-Eiscnach, eenige dochter van Prins Wilhelm, De „National Zeitung" verspreidt 't gerucht, dat de prinses zelfmoord ge pleegd heeft, zich namelijk een revol verschot in 't hoofd gejaagd heeft. De oorzaak wordt gezocht in haar voornemen zich met een financier te •erloven. Haar familie verzette zich daartegen, eischte ulthans dat zij van haar titels zon afstand doen. Sport en Wedstrijden V o et b al. a VOETBAL-NIEUWTJES. Als gewoonlijk zal tusschen - halve beslissingen en den eindstrijd om den zilveren voetbal een vriend schappelijk spel plaats vinden. Dit maal zal, naar alle waarschijnlijk heid Sparta's reserve-elftal een wed strijd spelen tegen een der Westelijke tweede klasse vrreenigir-gon. <T«L) VOETBAL IN ENGELAND. De League-matches hadden hel vol gend resultaat: le divisie. Bradford CityPreston North End 0-0. Vliegen. SEGUJN. i Fransche aviateur, die in één dag van Parijs naar Berlijn vloog, is heel wat langer bezig op den terug weg. Eerst moest bij lauden te Got- tingken, gisteren was hij ton gevolge van harden tegenwind gedwongen bij Coblenz to dalen. Stocnrvziftberichten STOOMV MAATSCHAPPIJ OCEAAN. liet stoomschip Dardanus arriveer de 18 September van Java, laatst van Rotterdam, te Amsterdam. Het stoomschip Pak Ling, van Am sterdam nanr Java i> s ?rde 18 Sep tember Sn c: res. Het st. Pyrrhus. van Batavia naar Amsterdam, pass. 18 Sept. Tnrifa. Het st. Prïam vertrok 18 Sept. van Amsterdam naar Java. STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het 6t. Flores (uitreis) is 16 Sopt. Perim gepasseerd. Het st. Karimata (uitreis) is 18 Sep tember Point de Galle gepasseerd. Het st. Nias (thuisreis) is 18 Sept, Perim gepasseerd. ROTTERDAMSC1IE I.LOYD. Het st. Bandoeng (thuisreis) pass. 18 Sept. Perim, Het st. Samarinda (uitreis) pass. 18 Sept. Kaap Finisterre. HOLLAND—AMERIKA LIJN. liet stoomschip And ijk arriveerde 1? September van New Orleans te Rot terdam. Het st. Rijndam, van New-York n. Rotterdam, passeerde 18 Sept. 2 uur voorm. Lizard. I-Iet st. Sommelsdijk, van Rotterdam naar Mexico en New-Orloans, vertrok 17 Sept. van Havana. Het st. Willehad arriveerde 18 Sept. van Montreal te Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het. st. Jan van Nassau arriv. 17 Sept. van Amsterdam te Paramaribo. Het st. Oranje Nassau (thuisreis) arriveerde 18 Sept. des voorm. 9 u. 58 te Havre. Het at. Prins Willem I vertrok 17 Sept. van Paramaribo naar Amster dam. ROTTERD. LLOYD. Het st. Merauke arriveerde 18 Sept. van Java te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6