liuüi'i Oagblai WRAAK. Frankrijk aan Griekenland «ööWc; bowlden heeft gegeven, hoogelijk waardeer en dat Ik zoor hoogen prijs stel op het handhaven en do uitbrei ding van de banden van traditioneels vriendschap, die onze belde landen vereenigen. Ik hef mijn glas op ter eere van den president der republiek en van mevrouw Poincaré. en ik drink op de glorie en den voorspoed van Frank rijk." De bedde toespraken werden staan de door de aan weeïge n aangehoord. Het orkest spoelde het Grieksche volkslied cn de Marseillaisa Aan het déjeuner namen o. a deel do minister-president, de minister van buitenlandse!)© zaken en van «oorlog, generaal Eydoux, onz. Allerlei De Duitsche Soc. Dem, Part ij dag in Jena. Het congres besprak Zaterdag den lsten Meidag. Verschillende sprekers woaen er op, dat de Mel-foeslen de oorspronkelijike beteekenis hebben verloren, aangezien de arbeiders geen dug kunnen missen in 1912 werden 10 000 Mark scliadovergoeding be taald aan arbeiders, die op den eer sten Mei niet gewerkt hadden. Het houden van avondvergaderingen in- plaats van staking van den arbeid kan voldoende geacht worden. In elk geval zal liet internationale socialis tencongres in 1914 to Weenen de zaak moeten regelen. Ton slotte werd op voorstel van het partijbestuur besloten aan dit lichaam over <e laten om volgens de bestaande bepalingen de employe's van de partij- bureaux en arbeidersverenigingen te verplichten hun dagloon op 1 Mei af te staan voor bet feest. Spoorwegstaking in Enge land geëin d i gd. De stakingscommi ssie heeft de voor stellen van do spoorweg-maatschappij aangenomen. De overeenkomst moest echter nog goedgekeurd worden door de groote vergadering. Na de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Raad van Ad ministratie van den Nation alen Bond van Spoorwegbeambten werd een communiqué uitgegeven, waarin do leden van den Bond in geheel Enge land worden aangespoord den arbeid beden, Maandag, te hervatten. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is benoemd tot adv.-gen. bij den Hoogen Raad der Ned., mr. A. Tak, thans id. bij bet gerechtshof te 's-llcrtogenbosch; be noemd, met tag. van 1 Nov. tot proc.- gen. bij het gerechtshof te "s-Hertogen- bosch, mr. J. E. J. M. van der Kun, thans off. v. Just te Maastricht; be noemd, met ingang von 1 Nov., tot off. van just., te 's-Hertogenbosch, mr. H. G. van Sonsbeeck, thans idem te Alkmaar; zijn benoemd tot subst.-off. van just, to 's-Gravenhage, mir. J. Ha- hegraaff, thans id. te Alkmaar; te Alkmaar, mr. E. H. Hijmans, thans ambt. van het O. M. bij de kantongor. in het arr. Rotterdam, voor de kan tons Schiedam, Brie! Ie en Sommels- dljk, ter standpL Schiedam; is be noemd tot ambt. van het 0. M. bij voornoemdo kantongerechten, ter etandpj. Scihiedam, mr. R. H. Bran denburg van Veen, adv. en pree. te Gorinchom. „DE HOOP". Het Hospitaal-Kerkschip De Hoop is Zaterdag naar zee vertrokken. OUD-MINI STER VAN S WINDER EN. Naar de N. R. Ct. verneemt is de benoeming van den heer De Marees van Swinderen, den afgetreden mi nister van Buitenlandsclte Zaken, tot gezant te Londen binnen weinige da gen te verwachten. TRAGISCH. Een treurig sterfgeval bad deze week plaats in de familie Kengen te Hulsberg. De vader van het gezin was naar Hulsberg gegaan om als 70- jarige, zich op het gemeentehuis aan Ie melden ingevolge de ouderdomswet. Op den terugweg zakto de oude man, niet ver van café Van den Berg, ineen en was spoedig een lijk, zoo meldt de L. K. B L\ NE NSC HE E P V A ARTC ON GRES. T Congres te Amsterdam hoeft naar aanleiding van een rede van mr. II. Smeenge over de drooglegging van do Zuiderzee do volgende motie aangeno men: Het Eerste Nederlandscïie Binnen scheepvaart congres, gehoord de uit- ccnzeïüög tan do voordooien dor af sluiting en drooglegging van do Zui derzee; spreekt zijn grooten dank uit voor do woorden door onze geëerbiedigde Koningin te dezen opzichte in de jong ste Troonrede gezegd; hoopt, dat de volksvertegenwoordi ging dezo woorden tot daden zal ma ken, en gaat over tot de orde van dem. dag. Het Congres heeft nog de volgende moties aangenomen: le. Het Eerste Noderlandsche Bin- nenscheepvaartcongree, overtuigd van het nut, voortvloeiende uit de ver schillende besprekingen op dit con gres gehouden, besluit een permanen te commissie te benoemen tot bet hou den van binnenschoepvanrtcongressen; 2o. Het Eerste Nederlandscbe bin nenscheepvaart congres, overtuigd, dat een betere wettelijke regeling en toe zicht op het binnenschippersbedrijf en de binnenschepen noodzakelijk is, noo- digt de regeering uit, zoo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen, om te komen tot doeltreffende en voor allo belanghebbenden dragelijke wettelij- ko vtiorechriften. (N. R. Ct.) EEN ONTSPORING. Zaterdagmiddag om vier uuir is een trein met huzaren, op weg naar de manoeuvres, voorbij den Overweg bij Zutphen bij het rangeeren ges tooien op een anderen trein. Een 6-tal wagens zijn omvergewor pen; de stukken liggen over en door en op elkaar. De materieele schade is groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zoo meldt de Z. Ct. MIEsSTER TREUR. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel vertrok Zaterdag mot verlof tot 6 October a.s. naar het bui tent an<L De heer Treub bez-ocht eerst de Landbouwtentoonstelling te Breda en ging daarna te Gent de expositie be zichtigen. NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Heden is het nieuwo gebouw dei- Maatschappij te Arnhem in gebruik genomen. 1 Is een ruim gebouw, dat aan alle eischen voldoet. Het is opgetrokken in geelgrijze baksteen met b3ndcn van zwartge braiule klinkers. WETHOUDERS BENOEMING TE 's-GRAVENLIAGE. De lieer Warneke heeft zich bij het hoofdbestuur der Nieuwe Vrijzinnige Kic-svereeniging ,,'s-Gravenhage" be kend gemaakt als het tweede unie-, liberale Raadslid, dat bij de laatste wethouderskeus zijn stem op den heer Ter Laan heeft uitgebracht Hij ont vouwde de redenen, die hem tot die stem hebben aanleiding gegeven. TWEEDE-KAMER.' STA ATS BEGROO TJNG. Oorlog. Na zijn optreden vond de Mini Ver van Oorlog het ontwerp van het VIHste hoofdstuk der Staatsbezroo ting voor 1914 gereed liggen. Het spreekt vanzelf, dat hij aanstonds van dit ontwerp kennis nam, maar tevens ligt het voor de hand, dat voor een© grondige bestudeer:ng daarvan tijd en gelegen beid ontbraken. Niet temin meent hij zich in hoofdzaak met de in het ontwerp neergelegde voorstallen te kunnen vereeuigon; op enkele punten elecht9 is in de voor stellen wijziging gebracht, voor zoover zij beslist in strijd waren met de ge vestigde overtuiging van den Minis ter, Voor de Luchtvaarlufdeeling wor den gelden aai gevraagd voor de aan schaffing van: 4 militaire vliegtuigen 1 reserve-vliegtuigmotor, 1 transpor tabele linnen te rit, 1 aanhangwagen en 1 motorrijwiel. Voorts zullen moe ten worden aangeschaft 2 ln&tructie- vliogtuigen. Voorgesteld wordt een verbetering en reorganisatie van den geneeskun digen dienst en positieverbetering van de officieren van gezond! leid. De nu voorgestelde tractementsro- geling is als volgt: Officieren van gezondheid: der 2e klaseo bij aanstelling f 2090 na 4 jaren dienst 2500 der Islo kl. bij aanst. (8 dienst jaren) SCOO na 5 jaren dienst in dezen rang 3500 Dirigeereude officieren van gezond heid: der 3de klasse (majooi) f 4000 der 2de klasse (luitenant-kolo nel) 4500 der 1ste klasse (kolonel) 50Ö0 inspecteur 5500 tweede: blad Haandag 22 September 1913 Buitenlandsch Overzicht Da Balkanvuikaan Tusschen Turkije en Bu Igarijo duren de onderhandelingen nog voort, maar deze staan er riu zoo bij, dat met grond verwacht kan worden, dat alles spoedig in orde zal zijn. Maar.... de volkomen vrede op den Balkan zal niet verkregen worden 1 Nieuw wantrouwen. In Grieksche kringen te Konstanli- nopel heerscht blijkens oen tele gram van daar aan de „Daily Mail1' eenige onrust, daar men reden meent te hebben om te vermoeden, dat er een geheim verdrag gesloten is tusschen Turkije en Bulgarije, met de bedoeling een inval te doen in het dis trict Cavaila-Saloniki of voor deze streek autonomie te eischen. Dezo geruchten zoo schrijft bo vengenoemde correspondent mis sen weliswaar een bepaalden grond slag, dat Bulgarije zich echter zoo beeft gehaast om de voorwaarden van Turkijo aan te nemen en dat laatstgenoemd rijk met zoo koortsach- tigen ijver het leger blijft verster ken, verleent ze toch wel eenige waarschijnlijkheid, te meer daar Tur kije, zonder eenige begrijpelijke oor zaak, het sluiten van vrede met Grie kenland blijft uitstellen. De Grieken hebben bet niet enkel tegen Turkije en Bulgarije, ook tegen Italië. De Grieksche pers acht het zoo mei it de „N. R. CL" dienstig om met klimmende heftigheid tegen de Italianen ie keer te gaan. daar zij Ihet voornemen hebben om met do Oostenrijkers te zamen het Alba- neesch sprekende gedeelte van Zuid- 'Albanié tot Albancesch gebied te ver klaren. Zoo zegt de „Patris", dat in Epirus een groot drama zal worden afge speeld, dat de wereld in verbazing zal (brengen. Dc Italianen, die den toe stand koelbloedig overwegen, moeten Inzien, <lat him stijfhoofdigNverzet te gen Griekenland's aanspraken, Italië ten nadeel strekken moet. Ais de zienswijze van Italië de overhand be houdt, verliest Griekenland een twin- Sgste deel van het gebied, waarop liet in Epirus aanspraak maakt, maar Italië maakt zich Griekenland tot vijand. De „Embros" raadt de regeering, om haar lankmoedige houding te la ten varen en krachtig den Epiroten ter hulp te komen. Verdeeldheid in Albanië. Het nieuwo vorstendom Albanië dreigt al in tweeën te vallen, vóór hot »og ree li t bestaak Te Durazzo, Tira na, Sjiak, Kroja en Kawaja zijn volksvergaderingen gehouden, die bo- eloten zich bij Eiyad pasja aan te slui ten. Zij namen moties aan, waarin het noodzakelijk werd genoemd, dat Noorden van Durazzo) echter, hebben zoude zijn van dc voorloopige regee- ring, maar het bestuur or van aan Esjad pasja, den minister van bin- «enlandsche zaken, 'zou worden o; I i- dragen. Het financieelo bestuur schijnt Esjad zich inderdaad reeds te hebben toegeëigend. De bergstammen van Alessio (ten Noorden van Durazzo echter, hebben zich met do voorloopige .regeering so lidair verklaard en willen met deze voor de eenheid van Albanië werk zaam zijn. Volgens de „Politischo Correspon ded 1 heeft majoor Spyromilos van Chimara, den Epiroten aanbovolen om alleen dan do internationale com missi© tot afbakening van do grens to ontvangen, indien de leden schrifte lijk verklaarden, slechts als gewone reizigers te komen. Uit Valona wordt geseind In een door een groot aantal lie den bijgewoonde bijeenkomst werd beslist stolling genomen tegen Essad- pasja. Na do bijeenkomst begaven de vergaderdon zich naar de consulaten van Oostcnrijk-Hon,garije en Italië en brachten daar hoora's uit op die landen. GRIEKENLAND EN FRANKRIJK. De Koning van Griekenland is, zoo ais men weet, thans door Europa aan 't tooien. In Duitschland hield hij een officieel© rode. die den Franschen woimg sympathiek in de ooren klonk. Nu is koning Constantijn in Frank rijk gekomen, om ,,'t zaakje weer in t reine te brengen". Over dit bezoek seint men aan „De Courant" Feuilleton (Nadruk verboden). 45) Toch had hij nog geen poging in liet werk gesteld, qin dit le vernemen. Hij overhaastte zich nooit. Bij hem ging alles geleidelijk, na rijp overleg. Zijn eerste werk was geweest, de familie de Soulaimes ten val te bren gen. Dat was nu volbracht, en goed vol bracht ook De markies werd bedreigd door 'n faillissement, erger nog, door een frauduleus bankroet, door schande dus, wanneer hem geen behulpzame hand tot redding zou worden toege- ttoken. Het plan van Bertignolles was, hem die hand te reiken. Op dit punt ging alles naar wensch. Maar nu werd het tijd eens te on derzoeken, welke geheimzinnige lief de zich van het hart van Laurent hud meester gemaakt. Daarover dacht Bertignolles na, toen ziiii medeplichtige zich had ver wijderd. Met Romain had hij daarover niet Na «vn mis Trt do Griekscfie fcerK te hebben bljgowoond, begef do koning zich Zondag naar het Elyséo, waar de president dor republiek hem ©en dejeuner aanbood. Den koning wer den do militaire eerbewijzen gebracht, terwijl een muziekkorps de Grieksche Koningshymno ten gehoore bracht De koning overhandigd© aan presi dent Poincaré het Grootkruis in do Grieksche Orde van don Verlosser. Hierna bracht de president do vol gende toast uit „Wanneer ik tot Uwe Majesteit mij nen hartelijkon welkomstgroet richt, doe ik dit mot d© groote voldoening, ten aanhoore van haai verheven sou ver Gin, aan do edele Helleense he na tie do gevoelens van Frankrijk to mo gen vertolken. Niets van hetgeen het dappere Grieksche volk raakt, heeft Frankrijk ooit onverschillig gelaten. Het heeft weleer met geestdrift de zegepralende wedergeboorte van de bakermat on zer hedendaagscbe beschaving ver welkomd, en sedert dien heeft hot met een soort familie-trots deu spoe- digon vooruitgang waargenomen, wetteen Griekenland zich door zijn va derlandsliefde en zijn onophoudelijke energie heeft verworven. Frankrijk heeft zichzelf gelukkig geacht, dat het op verzoek van de Grieksche regeering, de zending heeft mogen aanvaarden, gedurende de twee jongste oorlogen ovor do veilig heid uwer landgenooten heeft mogen waken. Het heeft er zich over verblijd tusschen uwe officieren en do onzen nauwe bandon van kameraadschap te zien knoopen, het heeft den hel denmoed en tiet welslagen der schoo- no troepen van Uwo Majesteit toege juicht, het heeft in uwen rouw zoowel als in uwe vreugde gedeeld, en nog onlangs betreurde 't met Uwo Majes teit en geheel Griekenland, het wiee de verlies van den souverein, wiens trouwe vriendschap hot had beproefd, en die mij verleden jaar persoonlijk op zoo vriendelijke wijze dank zegde voor de daadwerkelijke sympathie, waarvan Frankrijk hem zoo herhaal delijk blijk had gegeven. I.k verzoek Uwe Majesteit wel te willen goloovon, dat Frankrijk, welks gevoelens onveranderlijk zijn, voor Griekenland de opredlite en betrouw bare vriendin blijft, die het steeds is geweest. Ik hef mijn glas op ter eere van Uwe Majesteit, en ik drink op de grootheid en den voorspoed van Grie kenland". Do koning van Griekenland ant woordde als volgt op dezen toast „Mijnheer dc President I Ik danku voor de hartelijke woorden van wel kom, die gij tot mij gericht heb, en voor de welsprekende bewoordingen, waarmede gij gewezen hebt op de ge voelens van onveranderlijke vriend schap, welke uwe edele natie steeds voor Griekenland aan den dag heeft gelegd. Op mijn bourt acht ik mij gelukkig, tegenover den eersten regeerings- persoon der republiek uiting te kun nen geven aan mijn levendige dank baarheid voor den onwaardeerbaren steun, dien Frankrijk niet heeft opge houden aan de eischen van Griekon land te verieenen, sedert zijn ontwa king tot onafhankelijkheid, tot aan, en met inbegrip van den zegevieren den strijd, dien het pas heeft beëin digd. In goede zoowel als slechte dagen der geschiedenis ondervond de Griek sche natie steeds sympathie en steun van de groote Fransche natie, en nog onlangs, in den loop der beide oorlo gen, nam Frankrijk het edelmoedig op zich, voor de veiligheid mijner on derdanen te waken, en op het oogen- blik waarop ernstige vraagstukken zich voordeden, waarbij Grieken land's levensbelangen op het spel stonden, was Frankrijk, steeds bereid om een zaak van rechtvaardigheiden vrijheid te steunen, liet land, dat het initiatief nam, om de rechten van mijn volk le verdedigon. Dank zij de onoj>houdelijke zorg van mijn vader, wiens nagedachtenis gij hebt gehuldigd, in bewoordingen die mij diep ontroerden, is Grieken land, ten spijt van veLe moeilijkhe den, voortgeschreden op den weg vau de beschaving. En bewust van zijn kracht cn zijn rechten, heeft liet zich voorbereid op een strijd, waaruit •het grooter en meer geëerbiedigd is ie voorschijn getreden, cn in deze opper ste voorbereiding heeft het eens ie meer voordeel getrokken van ae me dewerking on den bijstand van Frank rijk. De regeering der republiek heeft wel goed willen vindon, een militaire missie naar Griekenland uit te zen den, samengesteld uit bekwame offi cieren van alle wapens, die onder leiding van generaal Eydoux hun taak aanvaardden met bevoegdheid, en met vurlgen werkijver en mee- sloepende geestdrift bezield, waaraan het mij zeer bijzonder aangenaam is, hulde te bron gen. Ik verzoek u to gcioovon, mijnheer de president, dat ik de gevoelens van daadwerkelijke sympathie, waarvan gesproken. Deze moest zoo lang mogelijk onbe kend blijven met de plannen van zijn meester. Hij wist, hoe Bortignolles de familie de Soulaimes haatte, maar hij kon diens eerzucht niet vermoe den", Jenny in de familie te zien op genomen. Thans had hij zich van Romain be diend, maar verder kon hij slechts al leen handelen. Wie was de vrouw, die Laurent be minde? Tot welken stand behoorde zij? IIoo zou hij haar opsporen? Het eerste wat hij nu doen moest, was met Laurent vrede te sluiten. Dat was gemakkelijk genoeg. Er had eigenlijk geen verwijdering of twist tusschen hen plaats gehad. Alleen hadden zij hun betrekkingen tijdelijk afgebroken. Hij behoefde Laurent slechts te sclirijven en deze zou dan terstond bij hem komen, hij zou hem zeggen, dai hij zijn betrekking als directeur over de mijn kon blijven bekleedcn en daarna was allC3 weer bij het oude. Bertignolles wilde echter nog eenige dagen wachten, voor hij aan den graaf zou schrijven Eerst wilde hij weten, hoe do zaak te Nogent zou loopen. Zou Romam Goux, ondanks zijn ver zekeringen. niet de een of andere on voorzichtigheid begaan hebben? Zou hij niet verdacht, ia hechtenis geno men worden? Hij ging niet uit, maar wachtte mot ongeduld op den terugkeer van zijn medeplichtige. Begeerig las hij de avondbladen. Eensklaps schrikte hij geweldig. Do bladen berichtten de gevangen neming van een der kantoorbedien den, tegen wien ernstige verdenkin gen waren gerezen. De naam van dien bediende werd niet vermeld, maar Bertignolled twijfelde niet, of het moest Romain Goux wezen. Weldra echter bewees de terugkeer van Romain hem het tegendeel. Romain vertelde hem, wat er dien dag gebeurd was, en hce hij, met een enkel woord, de justitie op een dwaal spoor geleid en vermoedens op Mira- dor had gevestigd. Nu kon hij gerust zijn. Voor Mirador zijn onschuld had be wezen, zouden cr wel eenige dagen verloopen. En zou het hem wel ecn3 gelukken, zich van die verdenking te zuiveren? Bertignolles maakte een beweging van tevredenheid. Het is lang niet slecht, wat ge go- daan hebt. mijnheer Romain, zei hij glimlachend. -- Een hert, dat in het nauw ge bracht wordt, grijpt elk middel aan om aan de handen van zijn vervol gers te ontsnappen, zei Romain. Der* voftgemien dag bekleedde hij weer zijn betrekking ala secretaris van Bertignolles, dien hij alleen ver laten had om op het kantoor van den markies de Soulaimes werkzaam te zijn. DE WELDOENER. Twco dagen later schreef Bertig nolles het volgende briefje aan Lau rent „Waarde heer l Zou u mij morgen tegen tien uur willen ontvangen ten uwent In de Brusselsche etroat, ten einde ons ge sprek, ten opzichte van de betrek king, die ik u had opgedragen, weer op te vatten? Bertignolles." Het antwoord van Laurent luidde: „Mijnheer! Hel zal mij hoogst aangenaam zijn, u morgen op het bepaalde uur te ont vangen. L. de S." Den volgenden morgen hield het rijtuig van Bertignolles in de Brus selsche straat stil, en de Amerikaan stapte er uit. Het was de eerste maal, da* hij -t den graaf de Soulaimes kwam. .Het was niet zonder bedoeling, dat Bertignolles zelf bij Laurent kwarn, In plaats van dezen te verzoeken bij DE NAARDENSCHE KERMIS welker afschaffing zoo veel pennen in beweging bracht, en dio in eere werd hersteld nadat er eon referen dum over is gehouden, dat zelfs In de Tweede Kamer ter sprake werd ge bracht, is een beeld vari vervalU-rt grootheid geweest. Drie kramen en één circus dat was allefi. In plaat selijke bladen wordt de mislukking van dece kermis geweten aan de wei nige publiciteit, die door B. en W. er aan gegeven is, zoo n'ioldt 't Hbld. WERKST/ KING EN SABOTAGE. 't Hbld. meldt: Voor ecr.igen tijd zetten de sigaren makers in de fabriek van don lieer G. Bloemen Jr. te Oldenzaal een -ixtle tot loonsverhocging op touw. Do heer R. was niet ongenegen die verhooging toe te kennen-, doch loon ook aanvul ling van loon over do afgcloopen we ken werd gefeisoht, weigerde de fabri kant dien eisch in ie willigen. Daar op kondigde het geheole personeel een staking aan tegen zekeren middag om 12 uur. Echter kwarn het dien morgen ook om zeven uur niet op 't werk. De fabrikant, hiermee het arbeidscon tract verbroken aohtend, ontsloeg nog dienzelfden morgen schriftelijk zijn personeel. Da sigarenmakers deden echter, of het een gewone staking gold en bleven dag aan dag bij «Ie fabriek posten. Als Ieder, van den sigareruna- kersbond ontvingen zij hiervan onder steuning. Toen na verscheiden weken die ondersteuning werd ingetrokken, meldden de zoogenaamde stakers zich weer bij hun vroege ren patroon oni werk aan. Deze weigerde echter enk.v len weer aan to nemen. Het gev>lg was, dat de ..stakendeu" bleven wei geren en de fabriek voor goed werd gezet. De meesten der sigaren- ers verlieten daarop Oldenzaal; een tweetal bleef echter tot heden daar vertoeven. Nu worden dezer da gen de machines in de machinale ta- )>3kskerverij van den heer G. Bloemen Sr. te Oldenzaal aangezet. Onmiddel lijk vlogen allo riemen stuk, waar door de man, die do machines bo diende, zoodanig getroffen weid, dat men 't ergste meet vreezen. Zijn toe stand is thans echter niet hopeloos. Bij onderzoek bleek, dat alle drijfrie men op enkele vezeltjes na waren stuk gesneden. Daar de kerverij was geslo ten en men geen spoor van inbraak kon ontdekken heeft men zich waar schijnlijk met een valschen sleutel toegang tot het gebouw verschaft. In verband hiermede werden de tweo achter geblover. sigarenmakers in ar rest gesteld, echter zonder resultaat Ze zijn thans weder op vrije voeten. EEN SLEEPKAAN IN DE KIEM. Men ïnelddo Zaterdag aan de N. R. Ct: Do nieuwe, groote stalen sleepkaan van de scheepswerf „Vooruit" te Rot- teidam, blijkt te gToot te zijn om do binnenhaven ran Enkhuizen te veria- en z>it muurvast in do Dromincdaris- burg en de sluis; andere vaartuigen, waaronder de stoomboot .Minister Havelaar met meer dan 100 passa giers, kunnen naet vertrekken. De reiKigerd voor Kampen on Zwolle gaan over o-p do sleepboot „Assistent" die voor Urk op de aak E104. Werf- personeel is bezig do muren te sloo- pen, om den doorgang te verwijden. HENRI POLAK EERSTE KAMERLID Het Volk schrijft: Naar wij vernemen, staat het nog niet absoluut vast, dat onze partijge noot Henri Polak liet lidmaatschap der Tweede Kamer met dat der Eer ste zal verwisselen, door den hem door de Friescho Staten aangeboden zetel te aanvaarden. De redenen, die heni er toe genoopt hebben, aan onze Friesche Slaten- cluto in uitzicht te stellen dat hij do benoeming hoogstwaarschijnlijk zou aannemen, zijn voornamelijk in de belangen van den Diamant bewerkeis- l>ond gelegen, die het wel toelaten, doch per slot van rekening toch niet buitengewoon gewenscht maken, dat de voorzitter zoo vaak voor Kamer zittingen afwezig zou moeten zijn. als het lidmaatschap der Tweede- Kamer zou meebrengen. De Eerste- Knmer vergadert, naar bekend Is, veel minder vaak. Dan kwam er bij, dat In onze partij het verschot aan personen, die vol doen aan de bespottelijke eischen. die de wet nog steeds -aan het lid maatschap dei- Eerste Kanier stelt, zeer gering is, zoodat Polak, door zich beschikbaar te stellen ori/.o Friesche Statenclub als 't ware uit den nood hielp. Eindelijk heeft ook meegewerkt de overweging, dat nu de mogelijkheid kon worden geschapen, om in Am sterdam III een van de leiders van hot Vakverbond in do Tweede Kamer te brengen en daarmee een algemeen gvoelde leemte in de sociaal-demo cratische Kamerdub aan to vullen. Volgens de kieswet heeft Polak drie weken tijd om zich omtrent de aan vaarding dor benoeming te beraden. hem te komen. Hij wilde het geheim doorgronden, waarmee de jonge man zijn liefdesgeschiedenis omhulde en daartoe hoopte hij bij dit bezoek de gelegenheid te zullen vinden, Laurent ontving Bertignolles in de zelfde kamer, waar hij kort geleden zelfmoord had willen plegen, het geen op het laatste oogetiblik door Marie-Rose was belet geworden. Destijds was dit vertrek nog met groote weelde gemeubileerd, er ston den bevallige meubelen, de wanden waren met kostbare schilderijen ver sierd, benevens wapentrofeeën en har nachementen, men zag er beelden van marmer en brons en voor de deuren hingen zware, prachtige gordijnen en portières. Van die weelde was weinig meer overgebleven. De meeste schilderijen, beelden en wapens waren stuk voor stuk in de handen van uitdragers overgaan. Ook verscheidene meubelstukken waren verdwenen. Er waren neg wel over blijfselen van die vroegere groot heid, maar ook die wachtten op hun beurt, om eveneens tc gelde gemaakt te worden. Dit had Bertignolles met den eer sten oogojvslag gezien. Ik geloof, dat ik te rechter tijd kom, zei hij voor zich. Laurent schoof hem een fauteuil toe, waarop Bertignolles zich in ge makkelijke houding neerzette, met de Onze Lachhoek VOORNAAM. HijBevalt het u nog al in de nieuwe woning? Zij Zeker, 't is een heel voorna me stand; onder ons woont een gene raal. HijHé I Hoo heet die? ZijEr staal op het bordje„Ge- rieraal-Agentuur"en dan nog tets; maar dat ben ik vergeten 1 VERKEERDE CONCLUSIE. Hij (erg stotterend)Mi—mis— misschien heeheeft u 't nniet op pop—gemerkt, juf—frouw Bet—Betsy, maar ik be—be—be Betsy (hevig ontroerd) j O, Hen drik, het... komt zoo onverwacht I HijIk be—ben mijn pa—rapluio kwijt en geloof dat die hier is blij ven staan. W. A. GRAAF VAN LIJNDEN. Op zijn buitenplaats to Koudekerk© (Z.) is overleden de heer W. A. graaf van Lijnden, burgemeester dier ge meente van 1879 tot 1906. lid der Pro vinciale en van 1892 tot 1905 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De overledene is 24 Juni 1836 te Apeldoorn geboren, was oorspronkelijk officier en werd door de Koningii>? benoemd tot Kamerheer in buitêngewoncn dienst. DE INBRAAK BIJ WETHOUDER DELPRAT TE AMSTERDAM. z Zaterdag werd in bet huis van den heer Delprat PauJns Potterstraat 24 een onderzoek Ingesteld door den officier van justitie eri den commissa ris van politie. Door de politie werd een lijst ojigemaakt, wat er gestolen is: Tot dusver is gebleken, dat c-en hoeveelheid zilver en een aantal bij outerieën van mevrouw Delprat vers d wenen 2ijn. Geld hebben de dieven niet kunnen vindon, daar dit op een veilige plaats geborgen was. Een dor schilderijen, die niet uit do lijst gesneden zijn, doch er uitgehaald, door de spijkers los te maken, stelt voor een portret van den heer Delprat uit zijn jeugd en is een der eerste por tretten door Jacob Maris geschilderd; hot andere is een landschap, vervaar digd door Lodewijk Mulder. De lijsten lagen op de tafel. Nader is gebleken, dat ook een aan tal ridderorden van den heer Delprat zijn ontvreemd. De heer Delprat was tegen inbraak' verzekerd. INCIDENT BIJ EEN OPTOCHT. Bij den te Borne gehouden allego- rischen optocht ter gelegenheid der onafhankelijkheidsfeesten geraakte "n wagen, waarop Eskimo's, welke wa gen versierd was met watten, m brand, waardoor vier passagiers ern- stige brandwonden opliepen. Een werd per draagbaar naar huls ver voerd De brand ontstond doordat een per soon op den wagen rookte. OPENBARE LEESZAAL TE ZAANDAM. Te Zaandam is Zaterdagavond in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, onder wie het dagelijkscli bestuur der gemeente en verscheide ne raadsleden, de openbare Leeszaal, waartoe door het departement Zaan dam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het initiatief was geno men, geopend. ONGELUKKEN. De Tel, meldt: Aan de Bierkade te 's-Gravenhage is een zevenjarig knaapje, wonende aan het Korte Grocnewegje, al spelen de te water geraakt en verdronken. Bij het afnemen van illumineer glaasjes is dr. Dijkhuis te Buitenpost zoo gevallen, dat men het ergste vreest. IN HET KANAAL GEREDEN. Het paard van den landbouwer W. Woldering to Voendam, bespannen voor een wipkar, sloeg op hol en liep het kanaal in. De koetsier K. Oorburg een oppassend huisvader, verdronk. DE LEGERMANOEUVRES. De legermanoeuvres, waaraan deel nemen de He en IYe divisie van het Veldleger, benevens de cavalerie-bri gade, bestaande uit de vier regimen ten huzaren, worden dit Jaar gehou den heden. Dinsdag en Woensdag in den driehoek: legerplaats Milligen legerplaats HarskampRijseen. Het geheel staat onder leiding van den Commandant van het Veldleger, luitenant-generaal VV. A. T. de Meester, die tevens optreedt als com mandant van de Westpartij. (Zie vervolg Binnenland op de 3e pag. van het 2e blad). beenen over elkaar geslagen. Het verwondert u, mij hier te zien, nietwaar? begon hij. Ik moet u bekennen, mijnheer Bertignolles, dat het mij wel wat ver baast. Wat veel. Nu ja. Den laatsten keer,, dat Ik bij u was. meende ik op to merken, dat u een weinig boos op mij was. Toch niet. En dat speet mij van ganscher harte. U had mij een echitterendo be trekking aangeboden. U reikte mij de hand, terwijl iedereen mij den rug toekeerde. Dat'was reeds voldoende om mij voor altijd aan u te verplich ten Maar u heeft nog meer gedaan. Ondanks die ongelukkige gebeurtenis op dc club heeft u mij te kenneu ge geven, dat u er geen bezwaar ïu zag, dat ik de echtgenoot zou worden van uw bekoorlijke dochter, hetgeen mij diep geroerd heelt. Bertignolles glimlachte goedig. Maar dat u toch niet belet heeft, het beslist te weigeren, voegde hij er bij. Ik heb u gezegd waarom. Ik weet het. Ik weel het. U be mint. Ik eerbiedig uw geheim. Daar over ben ik echter niet met u ko men spreken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5